Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DE DIJK DIE ONS THANS BESCHERMT 1 De reddende „lindeboom W: v BRIL - MULDER Luchtig Journaal Fa. J. F. TAK Wist U Maarschalk Schörner is weer vrij Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang WOESDAG 23 FEBRUARI 1955 No. 15 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel -/bi j* (t AGENDA Aanbieding gemeentebegroting 1955 Vrouwen Wereldgebedsdag Declamatie-avond Uit de dagen van de Watersnood van 1855 Het boekje tussen zes en zeven "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Voorbode van de lente? f VERGUIZING AANBIDDING Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W, F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent T De publicaties inzake de watersnood van 1855 en de vele doorbraken van de Grebbedijk in de eeuwen doorvoor met de verschrikkelijke gevolgen van dien is voor menigeen toch wel aanleiding geweest zich af te vragen of het nu wel zo denkbeeldig is dat dit ook vandaag kan gebeuren als de natuurelementen samenspannen zoals b.v. in 1855 het ge val geweest is. Al is de mogelijkheid vanzelfsprekend nooit denkbeeldig, ten aanzien van de kansen worden wij echter meteen ge rustgesteld als wij de hierboven afge drukte situatie in tekening bezien. Ongeveer evenwijdig langs de in rech te lijnen getekende Oude kil is hierop ook de oude bochtige Grebbedijk aan gegeven, alsmede de plaats waar deze in 1855 is doorgebroken. Ook zien we nog twee kolken of wielen van oudere datum aangegeven, ontstaan bij vorige dijkdoorbraken. Deze oude bochtige dijk had ten tijde van de ramp een hoogte van 11.04 m. boven N.A.P., hetgeen een vrij grote veiligheid bood, en de dijk was dan ook in de 144 jaar voor de doorbraak van 1855 steeds in tact gebleven. De eigenlijke oorzaak van de dijk doorbraak was natuurlijk de door het ijs tot zeer abnormaal hoog peil opgelo- dat Maandag ook de riolering en de voorlopige verharding van de nieuwe aan te leggen weg langs de Grift aan de overzijde van de Kanaalweg geprojec teerd, is aanbesteed? dat de Veenendaalse politie Maan dagavond in enkele uren tijds weer niet minder dan 72 processen verbaal heeft opgemaakt in het kader van de ver scherpte controle op de naleving der verkeersvoorschriften? dat dit aantal sinds vorige week Dinsdag, toen er op één avond 96 slacht offers vielen, nu totaal 195 beloopt? dat deze verscherpte controle nog wordt voortgezet en zich niet alleen be paalt tot de voorgeschreven verlichting van fietsen en auto's, maar ook ten aan zien van het richting aangeven, voor rang verlenen, enz.? dat deze week ook een auto in be slag genomen werd van iemand die niet in het bezit was van de nu eenmaal bij het autorijden benodigde papieren? dat ijs en weder dienende, „de Sneeuwmannetjes" in „Eltheto" zullen komen? dat de operette van Geertruida Vlaanderen met deze titel op 3 Maart a.s. zal worden uitgevoerd door de zang klassen van „Ars Musica"? li II Heden, Woensdag 23 Februari (In geb. „Eltheto") Jaarfeest- vergadering Textielarb. Bond „Unitas", o.a. toneelopvoering. li Donderdag 24 Februari 11 (In geb. „'t Trefpunt") 8 uur, H prof. mr. dr. De Gaay Fortman spreekt op uitnodiging van A.R.-kiesver. met als onder- werp „medezeggingschap". (In Chr. Ger. Kerk) 7.15 uur, ds. J. H. Velema spreekt over ii II Ei het onderwerp „Het boekje |l tussen zes en zeven". (In geb. „Eltheto") Jaarfeest- vergadering Textielarb. Bond „Unitas". II Vrijdag 25 Februari (In Ger. Kerk) 8 uur, bijeen komst Vrouwen Wereldgebeds dag. (In geb. „Eltheto") Jaarfeest vergadering „Unitas". Zaterdag 26 Februari (In geb. Eikenlaan) Uitvoering Chr.' Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard" en jeugd- corps „Prinses Marijke". (In geb. „Eltheto") Jaarfeest vergadering „Unitas". Maandag 28 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur Propaganda-toneelavond Gel derse Blindenver. (In tijd. raadszaal voorm. Post kant.) 7.30 uur, openbare Ver gadering van de Veenendaalse Gemeenteraad. Donderdag 3 Maart (In geb. ,,'t Trefpunt") Decla matie-avond mevr. M. van Noorwijk-Colijn, onder ausp. comité Winteravond-lezingen. Luxor Theater Heden Woensdag de film „Het eiland der Begeerte" en mor gen, Donderdag „Warchau Concerto". li ii pen rivierwater. Het grote zwakke punt van deze oude Grebbedijk werd echter gevormd door de vele knikken en boch ten welke op de tekening duidelijk zijn aangegeven. Behalve dat het bij hoge stand zeer snel stromende Rijnwater door de bochten veel gemakelijker vat op het dijklichaam kan krijgen, en bij ijsgang krijgt men ook nog te doen met het verschijnsel dat de schotsen zich in de inhammen hoog tegen de dijk opsta pelen en de dijk beschadigen. Het geeft dan ook al een veilig gevoel voor de bewoners van de lage gebieden in onze omgeving als wij weten dat deze oude bochtige dijk geheel werd geslecht toen men gereed was met de verder landinwaarts aangelegde nieuwe en bo ven in de tekening aangegeven inlaag- dijk. Deze is niet alleen nog weer be langrijk hoger met zijn 12.20m. boven N.AP. maar hij heeft ook in zijn geheel een veilige flauwe bocht naar buiten waarop b.v. het ijs niet zo gauw vat zal krijgen. Verder is ook het toezicht en het on derhoud van de Grebbedijk uitstekend georganiseerd en toevertrouwd aan het in 1949 ingestelde Dijkschap Grebbedijk. Om nog een indruk te geven van de hoogte van de huidige Grebbedijk ver melden wij nog de hoogste stand van de Rijn tijdens het vrij hoge water van de vorige maand. In de nacht van 21 op 22 Januari was deze nl. 1009 m boven N.A.P. Er was dus nog een ruime spe ling. Was de dijk er echter niet geweest dan zou b.v. Veenendaal voor een groot deel niet minder dan anderhalve meter onder water hebben gestaan. Het wiel of de kolk, ontstaan bij de dijkdoorbraak van honderd jaar geleden eveneens op de tekening aangegeven, kan men ook vandaag nog vinden bij de Steenfabriek „Plasserwaard". UITVOERING VAN „PRINS BERN HARD" EN „PRINSES MARIJKE" Op Zaterdag 26 Februari a.s. zal het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" en haar jeugdcorps „Prin ses Marijke" onder leiding van de diri genten de heren G. H. de Roo uit Amersfoort en P. van Kruistum alhier, in het gebouw aan de Eikenlaan een uitvoering geven. Na de eigenlijke uitvoering voor de pauze zal deze avond ook nog optreden het bekende gezelschap van H. Driessen uit Amersfoort met schetsen, zang en muziek. Het geheel van het programma voor deze uitvoering is zeer aantrekkelijk en zonder twijfel zullen velen dit niet wil len missen. Aanstaande Maandagavond komt de Gemeenteraad van Veenendaal in Open bare vergadering bijeen in de tijdelijke raadszaal in het gebouw van het voor malig postkantoor aan de Kerkewijk. De agenda voor deze vergadering ver meldt o.a. het aanbieden van de Ge meentebegroting 1955. Ook in Veenendaal wordt a.s. Vrijdag een bijeenkomst ter gelegenheid van Vrouwen Wereldgebedsdag gehouden. Deze zal namelijk plaats vinden 's avonds om 8 uur in de Ger. Kerk aan de Kerkewijk. TRADITIONELE TONEELAVOND „GELDERSE BLINDEN VERENIGING" Maandag 28 Februari houdt de Gel derse Blindenvereniging in Veenendaal weer haar traditionele jaarvergadering. Deze avond zal ditmaal plaats vinden in gebouw „Eltheto" 's avonds om half acht. Ook deze keer verleent weer de Arn hemse Toneelvereniging G.E.T.A. haar medewerking door het opvoeren van het spel in zes taferelen van Tom Dekkers: „Verbroken banden". Gewoonlijk heeft de Gelderse Blin denvereniging in Veenendaal een volle zaal en naar verwachting zal dit ook voor de komende avond het geval zijn. Donderdagavond 3 Maart a.s. komt mevrouw M. van Noordwijk-Colijn op uitnodiging van het Comité Winter avondlezingen een declamatie-avond verzorgen. Deze declamatie-avond wordt gehou den in gebouw ,,'t Trefpunt" en deze is de derde avond welke het comité Win teravondlezingen voor dit seizoen op het programma had. ft Reeds sinds de watersnood van 1855 gaat in Veenendaal het verhaal van de lindeboom op de Kerkewyk, waarin Gerrit van Wyk zich had weten te red den en vijf van zijn kinderen en zijn schoonvader voor zyn ogen zag verdrin ken toen de boot waarin zy zich bevon den omsloeg. In deze boom bevonden zich later tien diepe inkervingen daar door Van Wyk in aangebracht in de tijd dat hy toen in de boom zat. Tien inkervingen, voor elk van zyn omgekomen kinderen één. Ten minste, zo zegt deze al zo vaak verhaal de geschiedenis. Toen in 1937 een groot aantal van de prachtige laan van de vroegere Kerke wijk werd geveld, kwam de heer D. Sandbrink als voorzitter van het Water schap in het bezit van een deel van de stam van deze veelbesproken boom, het gedeelte namelijk waar de tien inker vingen duidelijk zichtbaar op voor kwa men. De heer Sandbrink heeft deze stam tot op heden bewaard om de geschiede nis welke er aan verbonden is. Dezer dagen echter heeft men, stellig naar aanleiding van de komende her denking van de watersnood van 1855, de bewuste geschiedenis eens terdege op de feiten gecontroleerd en tenslotte bleek er van dit 100 jaar oude verhaal niets te kloppen. Ten eerste heeft Van Wijk niet tien maar vijf kinderen bij het bedoelde on geluk verloren. Verder telt de bewuste stam tachtig jaarringen, hetgeen mis schien niet alles zegt omdat een boom ineens kan ophouden met groeien, maar deze maken het verhaal in ieder geval niet waarschijnlijker. Het meest over tuigende bewijs van het feit dat de in kervingen niet 100 jaar geleden aange bracht werden is misschien nog wel dat deze na een dergelijke periode niet meer zo duidelijk zichtbaar en dicht gegroeid S38HSM1» Morgen, Donderdagavond om kwart over zeven spreekt in de Chr. Ger. Kerk alhier ds J. H. Velema. Ds Velema zal hierbij als onderwerp hebben „Het boefje tussen zes en zeven". KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL moesten zijn terwijl het niet anders kan of de boom moet ter hoogte van het peil dat het water toen bereikte wel zo dun en zwak geweest zijn dat een man zich er niet uit het wilde water aan kon op trekken. Als meest waarschijnlijk wordt aange nomen dat de boom met de inkervingen er in 1855 nog niet eens stond en dat de boom waarin Van Wijk zich kon redden een beuk geweest is die voor de linde boom op deze plaats stond. Ook in an dere stukken wordt de reddende boom trouwens vaak een beuk genoemd. Mogelijk heeft iemand in later jaren de plaats van het ongeluk met de inker vingen in de later hier staande linde boom willen markeren. Van het verhaal van boom en inkervingen blijft echter niet veel meer over. Wat er met het zo trouw bewaarde gedeelte van de stam gaat gebeuren is ons niet bekend. KLEREN WASSEN MET GELUIDSGOLVEN Dezer dagen is in Londen een re- volutionnair type wasmachine ge demonstreerd. De wasmachine werkt volgens het principe van geluids golven die het water door het weef sel van de wasgoederen spoelen en dit binnen de twintig minuten gron dig reinigen. De machine kost onge veer een derde van de normale was machine. Hoewel het niet als een zeldzaamheid mag worden aangemerkt, dat een zee leeuw in gevangenschap wordt geboren, komt het toch niet vaak voor. In het vijf en twintigjarig bestaan b.v. van Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- oerg heeft men het nog nooit meege maakt, totdat een dezer dagen, in alle koude en ellende het zeeleeuwenpaar het leven had geschonken aan een prachtig voldragen en helemaal gave baby. Het was 's nachts gebeurd en zo werd eerst in de vroege ochtend het leeuwen- jong opgemerkt. Toen men er echter bij kwam was het reeds gestorven van de kou. Normaal werpt een zeeleeuw, al thans deze Californische zeeleeuwen van de heer Ouwehand, zijn jongen in de maanden Juni en Juli. Het is dan zomer en de temperatuur is van dien aard, dat de beestjes de natuur dan mee hebben. Het is dan ook een onverklaarbaar ver schijnsel, dat nu, midden in Februari, dit zeeleeuwen jong op de wereld kwam. UIT „DIE GOEDE, OUDE TIJD" De Ned. Herv. Kerk te Arkel (Z.-H.) zelf reeds een eeuw oud staat op een historische plaats. Bekend is, dat daar reeds in de 7de eeuw een houten kerkgebouw stond, dat tijdens de dienst in de Kerstnacht van 1262 in brand werd gestoken. -Folkert, heer van Leerdam, had de dochter van een jager, Machteld ge naamd, ontvoerd. Als ridder zonder vrees of blaam had Jan van Arkel de jagersdochter bevrijd, hetgeen Folkert zo griefde, dat hij besloot zich te wre ken. Het was Folkert bekend, dat Jan van Arkel geregeld ter kerke ging. Hij bracht de koster van de kerk er toe, de deur op slot te doen, zodra de kerk dienst goed en wel was begonnen. De rest zou kinderspel zijn, omdat Folkert over genoeg huurlingen beschikte, die het houten gebouw in brand wilden steken. Overeenkomstig deze boze opzet werd gehandeld. De koster deed de kerkdeur aan de buitenkant op slot. Hij had ech ter niet gezien, dat Jan van Arkel daartoe door de natuur gedwongen even tevoren het gebouw had verlaten. Van een zekere plaats af zag Van Arkel wat de koster deed. Hoewel het gebouw in vlammen opging, werd de koster gegrepen. Hij moest zijn snode daad met de dood bekopen. GOEDKOPE DAKEN De grote branden die in 930, 1279, 1372 enz. te Utrecht voorkwamen, leidden tot krasse maatregelen van de Raad van Utrecht. Wie zijn nieuwe huis met pan nen wilde dekken, kon deze kosteloos van de stad krijgen. Aldus heeft men de gevaarlijke daken van stro of riet uit geschakeld. SIERADEN ALS PARFUMFLESJES Franse byouteriefabrikanten leggen zich op de vervaardiging van sieraden toe, die voor een gedeelte uit zeer kleine parfumflacons bestaan. Aldus heeft de dame het gewenste parfum steeds bij de hand. SLECHTE VERBINDINGEN In 1921 werd door Toengoezen in de streek van de rivier Stenige Tanguska in Siberië een bericht naar Rusland ge zonden omtrent een aldaar in 1908 ge vallen reuze-meteoor. Datzelfde jaar wisten die oerbewoners nog niets van de verandernigen van het regime in Rusland, d.w.z. ze verkeerden nog steeds in de veronderstelling dat er in het Verre Westen een vadertje Tsaar troonde. DE FISCUS IS ER BIJ Bij prijsvragen, die in Oostenrijk door periodieken of kranten worden georga niseerd, mogen de prijzen in contanten slechts na aftrek van bepaalde „Ge- winngebühren" (belasting) worden uit betaald. HOUT HEEFT VREEMDE HOEDANIGHEDEN Hout blijft meestal in goede conditie, wanneer het steeds in water wordt op geborgen. Ook is hout goed bestand tegen de grootste droogte. Slechts wan neer het dikwijls aan veranderingen van droog en nat wordt bloot gesteld, krij gen er tal van bacteriën vat op. Eerst dan begint het te schimmelen of op an dere manier te bederven. Westfriese Flora te Bovenkarspel gaat Dinsdag open. Westfriese schonen namen reeds Maandag een kijkje op deze lentebode-tentoonstelling. Eens was het Schörner, die Hitier het voorstel deed om de hogere officieren tevens een nationaal-socialistische poli tieke opleiding te geven. Hij vond het parool „Kracht door vrees" uit, volgens welk parool het regiem in de bezette gebieden moest worden gevoerd. Niet alleen daar trouwens, maar ook in de eigen, gedunde gelederen. „DURCHHALTEN" Hoe was het in 1944 en 1945 immers gesteld met het Duitse leger, zowel in het oosten als in het westen? De voort durende terugtochten demoraliseerden de troepen. Nimmer ophoudende aan vallen door vliegtuigen en berichten uit de verwoeste „Heimat" deden de rest. Daarbij werden de soldaten steeds op nieuw aangespoord om vol te houden nog herinneren de gekalkte spreuken in het voormalige frontgebied in ons eigen land hieraan. Maar telkens weer werden ze verslagen door de geallieerde troepen. Onder deze omstandigheden gaven velen er de brui aan. Schörner, een ervaren militair, wist dat de strijd reddeloos verloren was. Niettemin probeerde hij met yzeren hand de discipline te her stellen door middel van angst. Aan bomen en lantaarnpalen liet hy zyn eigen mannen opknopen, als er slechts het vermoeden bestond dat ze er aan dachten zich over te ge ven. Steeds kregen ze een bordje om de hals gehangen met het opschrift: „Ik ben een lafaard". Deze man nu stapte medio Mei 1945 toen de Duitse legers in het oosten nog gedeeltelijk verder vochten in het door de Amerikanen bezette gedeelte van Tirol binnen in een kleine herberg te Sankt Johann. Daar zat aan een tafel achter een glas wijn de voormalige chef staf der Balkanlegers, generaal Förtsch. Deze had toen reeds gecapituleerd voor de Amerikanen. Förtsch was hoogst ver- ZEG NU ZELF We hebben ons vroegere dienstmeisje ontmoet, dat wederom bij haar mevrouw was weggelopen. „Waarom ben je ook weer uit deze dienst vertrokken, Nel lie?" vroegen we. „Wel, ik ontdekte, dat mevrouw steeds mijn garderobe gebruikte en zij had beslist niets leuks, wat ik eens aan kon doen. Allemaal goedkope prulle tje». Zeg nu zelf, onder die omstandig heden kun je toch niet werken. DERTIENDE SLACHTOFFER In München zat een knaap van zes tien jaar naar een prachtige film te kij ken, die ergens in Texas speelde en was uitgevonden door grossiers in lijken. Na twintig minuten spelen waren er al twaalf doden. De jongen leefde zo in het draaiboek mee, dat hij op een be paald ogenblik zijn zakmes trok en dat vol enthousiasme in de rug van zijn buurman plantte. Zo kwam er nog een dertiende slachtoffer. ELECTRISCHE ZOENTJES Weet U wat een zoen is? Dat dacht U maar. Juist heeft een arts in Londen voor de BBC verklaard, dat er tegen woordig ook electrische zoentjes be staan. Hij kent diverse echtparen, die telkens wederzijds een zeer onprettige electrische schok krijgen als ze elkaar kussen. De dokter kon niet verklaren hoe dit mogelijk is. Wel hadden de ech telieden hem gezegd deze ontladingen zeer storend te vinden. „MIJN BAAS IS NIET BLIND" Een Franse bedelaar op de Place de l'Opera te Parijs heeft er iets nieuws op gevonden. Zijn geleidehond heeft een bordje om de hals, waarop te lezen staat: „Mijn baas is niet blind, bezit een auto plus een bankrekening". De voorbijgangers lezen, lachen en offeren. ANTI-GRIEP Vis en cognac zijn prima afweermid delen tegen de griep, die momenteel ge heel West Duitsland teistert. Nu ieder een er met een natte neus loopt, niest en hoest heeft een restauranthouder in Keulen het volgende uithangbord buiten gehangen: „Neemt hier Uw anti-griep maaltijd. Cognacsoep met heerlijke, grote visballen. Goedkoper dan de dok ter. EUROPA In Rome reed een Amerikaanse auto, bestuurd door een Duitser, in volle vaart op een Franse wagen, bestuurd door een Belgische chauffeur. Een juist passerende Griekse arts verleende de eerste hulp. De verzekeringsmaatschap pijen, een Engelse en een Zwitserse zul len de schade dekken. De Belg werd met de Nederlandse K.L.M. naar zijn woonplaats vervoerd. De Duitser werd opgenomen in een Italiaanse kliniek, aan elkaar gelapt door een Joego slavische arts en verpleegd door een beeldige, Spaanse verpleegster. Of er ook Europese samenwerking bestaat. GOED IDEE Het Finse parlement heeft het Noorse uitgenodigd een Ski-wedstrijd te hou den. Dit is inderdaad geen gek idee. Zouden Eisenhower en Boelganin ook niet een robbertje willen boksen? Dulles en Tsjoe en lai zouden dan met natte handdoeken gereed kunnen staan. PRINS CARNAVAL De beste mop van Prins Carnaval in Aken: de koffiesmokkel bestaat niet meer, omdat de douaneambtenaren in de gevangenis zitten. SNEEUWBALLEN De Amsterdamse jeugd heeft acht da gen sneeuwballen kunnen maken. Ze houdt blijkbaar veel van de winter sport, want in die periode werden er niet minder dan 3200 lampjes van de straatverlichting stuk geploft, hetgeen een schoon gemiddelde geeft van 400 per dag. Wie durft er nu nog praten over de baldadigheid van de jeugd in onze ge meente? Het zijn engeltjes baasd Schörner te zien, waarvan hij veronderstelde dat hij nog actief deel nam aan de strijd. DE BEIER Schörner droeg een Beiers costuum. Zijn enige wens was een bed. Op de vraag van Förtsch, waar zijn legereen heden zich bevonden, antwoordde Schörner: „Dat weet ik nietHet kan me allemaal niets meer schelen". Daar stond de man, die onder de vre selijkste bedreigingen tot het allerlaat- en In West-Duitsland gaan hoe langer hoe meer protesten op tegen het feit, dat nog steeds geen maatregelen zyn genomen tegen de vroegere Maarschalk Ferdi nand Schörner, die enkele weken geleden uit Russische krijgsge vangenschap werd ontslagen. Er schijnt zelfs een kans te bestaan, dat Schörner een pensioen van 1000 Mark per maand krijgt toe gewezen. En dat terwijl Schörner een beul was voor zyn soldaten èn hoewel men dat in de Duitse pers niet leest voor de mensen in de gebieden, die door zijn leger onderdelen tijdens de tweede we reldoorlog bezet waren. Van Schörner, de voormalige opper bevelhebber van de „Heeresgrup- pe Mitte" aan het oostelijk front, stamt het woord: „Karakter is ballast ik heb er geen". Dat heeft hij dan ook getoond, toen in Mei 1945 de Duitse legers capitu leerden: Schörner liet zijn troepen in de steek en nam de vlucht. De Amerikaanse M. P. arresteerde hem, toen hij rond liep in een kort Beiers broekje en Schillerhemd. Zo werd hij ook aan de Russen uitgeleverd met wie hy al spoe dig beste maatjes was. ste van zijn soldaten verlangd had dat zij bereid zouden zijn voor Hitier te vechten tot in de dood. Schörner ging nog verder. „Je weet toch, hoe ik altijd achter mijn mannen aangezeten heb om vol te houden? Daarom ben ik nu hier! Zo prachtig en zonder kleerscheu ren is er nog niemand van ons afgeko men!" Förtsch stond sprakeloos: zó'n lafaard, zó'n verrader Eindelijk bracht hij er met moeite uit: Herr General, u weet toch dat ik mij in Amerikaanse krijgsgevangenschap bevind? Ik ben verplicht u aan te melden". „Zo, bent u dat verplicht? Ik had heel iets anders van u verwacht", antwoord de Schörner. Korte tijd later stopte een jeep voor de herberg Sankt Johann. Twee Ameri kaanse M.P.'s arresteerden de „Beier" en leverden hem uit aan de Russen. Nog steeds in zijn Beierse costuum kwam hij in een kamp voor hogere Duitse officie ren terecht. Daar werd hij bijna door zijn eigen collega's vermoord, nadat sommigen van hen hem hadden uitge scholden. De Russische bewakers zagen zich gedwongen Schörner voor zijn eigen bestwil af te zonderen. Maar op het ogenblik dat men in West-Duitsland bezig is met de oprich ting van een nieuw leger met een nieu we geest, laten de Russen Schörner vrij, daarmee de haat tegen een herleving van het Pruisische militairisme aan wakkerend. Hij loopt nu nog op vrije voeten rond en maakt zelfs aanspraken op een pen sioen van 1000 Mark per maand als oud maarschalk. En naast de vroegere soldaten, die in Schörner een beul en een verrader zien, zijn er oud-officieren, die hem afschil deren als het voortreffelijk prototype van de „harde" militair en die hem graag voorthelpen, nu hij weer vrij man is. EDE. De bekende organist Feike Asma zal op Donderdag 17 Maart a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Ede een orgelconcert geven. WAGENINGEN. Tijdens de lustrum feesten van de Studentenvereniging „Unitas" alhier, en wel op Vrijdag 4 Maart a.s., komt dr. Euwe in Wagenin- gen een simultaanwedstrijd spelen. EDE. Ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de verbindingsdienst bood burgemeester H. M. Oldenhof van Ede de commandant kolonel E. E. Holle het eerste geschilderde portret van Prinses Marijke aan. Prinses Marijke is de „petemoei" van de Verbindingsdienst en het schilderij werd vervaardigd door de Edese kunstschilder J. H. Eversen. Financieel werd deze aanbieding moge lijk gemaakt door enkele Edese zaken mensen. Bij Uw verantwoordelijk werk scherp en rus tig zien met een deugdelijke van Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 Speciale moderne paskamer ZIEKENFONDS LEVERANCIER

De Vallei | 1955 | | pagina 1