Wat Lezers Schrijven« Schaatswedstrijden en een gecostumeerd ijsfeest aan het Benedeneind ELST IN HET VERLEDEN PUROL Eist Renswoude Scherpenzeel Achterberg (§eknip Bokkepoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA Ruwe Handen •KIND VAN DE REKENING 't Is mis met de karmis DE STEEN VAN DE PROFEET De IJsclub „Vooruit" heeft, ijs en we der dienende, voor a.s. Zaterdagmiddag schaatswedstrijden en voor !s avonds een gecostumeerd ijsfeest georganiseerd op de ijsbaan aan het Benedeneind. Belangrijk in dit verband is ook dat de baan-exploitanten inmiddels een mo torspuit met een watersproeier hebben VEENENDAALSE VERENIGING DIERENBESCHERMING DEFINITIEF OPGERICHT De oprichting der Afd. Veenendaal van de Dierenbescherming heeft nu definitief zijn beslag gekregen, in de ge houden ledenvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de Heer Recter dat de eigenlijke stoot tot de oprichting ongeveer een jaar geleden werd gegeven door enkele leden van de Jong. Ver. „Ora et Labora", die in con tact kwamen met mevr. V. d. Weerd en mevr. Recter, waaruit de vele acties voortvloeiden, die uiteindelijk tot deze oprichtingsvergadering hebben geleid. In deze vergadering kwamen reeds direct enkele zaken aan de orde, die de belangstelling van deze vereniging zal vragen, o.a. een asyl voor de dieren, een apparaat,voor pijnloos doden, honden belasting, kettinghond-actie, veevervoer naar het abattoir met oversteken van drukke voorrangsweg, etc. Besloten werd de heer Imbos, agent van politie, te benoemen tot Inspecteur der NVBD te Veenendaal. Gegronde en gemotiveerde klachten kunnen bij hem ingediend worden, eventueel ook via de plaatselijke afdeling. Tot bestuursleden werden gekozen de dames Mej. D. Nannenberg, Mevr. V. d. Weerd (penningmeesteresse) en de heren G. M. Recter, voorzitter, H. Godschalk (secretaris, L. Blad (propagandist) J. Dorresteyn (Jeugdwerk) en P. J. v. d. Wolf. De heren Valkenburg en v. d. Lust- graaf stelden zich niet voor het defini tieve bestuur beschikbaar wegens tijd gebrek. Hun werd hartelijk dank ge bracht voor het vele werk dat zij ver richt hadden. BENOEMD De heer H. Zaal, ambtenaar ten kan tore van de gemeente-ontvanger te Bo degraven, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd als ambtenaar ten kantore van de Gemeente-ontvanger van Veenendaal. aangeschaft waardoor het mogelijk wordt de baan iedere dag van een nieuwe laag ijs te voorzien. Nadat goed is geveegd wordt dit 's middags en 's avonds steeds weer herhaald. Een grote verbetering voor de ijsbaan is ook dat de verlichting met acht lam pen kon worden uitgebreid terwijl ver der een zestal schijnwerpers zijn bijge plaatst. Al deze verbeteringen worden zonder twijfeld van harte door de schaatslief hebbers toegejuichd, terwijl een en an der ook de beste verwachtingen geeft voor wat betreft de deelname en de be langstelling voor de wedstrijden en het ijsfeest van a.s. Zaterdag. De wedstrijden beginnen om 2 uur en het ijsfeest om 7 uur. Voor deelname kan men zich vervoegen aan de baan. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt te Vee nendaal waren Dinsdagmorgen 125.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den van f 10,tot f 11,per 100 stuks. De handel was matig. Op de biggenmarkt waren 75 biggen aangevoerd. Prijzen van f 40,tot f 55,per stuks. Handel kalm. 'T IS MIDDERNACHT, DOCTOR SCHWEITZER Filmavond van de Chr. Besturenbond Voor de vertoning van de film ,,'t Is middernacht, Dr. Schweitzer", on de familie-avond van de Chr. Besturen bond Veenendaal, gehouden in de zaal van het Gebouw aan de Eikenlaan, be stond grote belangstelling. De voorzitter van de C.B.B., de heer G. J. Vunderink, sprak een kort ope ningswoord, waarin hij mededeelde dat, gezien de belangstelling voor deze en de vorige familie-avonden, het de be- ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 doeling van de C.B.B. is door te gaan met het beleggen van dergelijke avon den. Met het geven van een goede en verantwoorde vorm van ontspanning wordt voorzien in een dringende be hoefte welke op dit gebied te Veenen daal bestaat. De heer Vunderink wees er vervol gens op dat de Chr. Besturenbond, als plaatselijke centrale van de Chr. vak beweging ook andere taken heeft. Het doel van de Chr. vakbeweging is toch het verwezenlijken van verhoudingen op het terrein van de arbeid, die in overeenstemming zijn met de Chr. be ginselen van rechtvaardigheid en naas tenliefde. Spr. waarschuwde er voor niet lijde lijk te blijven toezien op alles wat er op het sociale terrein geschiedt, maar daad werkelijk Christelijk-sociaal te hande len, daardoor handelende als mensen die door de Schepper met een concrete opdracht in deze wereld zijn geplaatst. Als een Christen zijn opdracht ziet, dan begrijpt hij ook wat een ds. Talma bewogen heeft om datgene voor de ar beidende stand te doen, wat hij gedaan heeft en dan begrijpt hij ook wat een dr. Schweitzer beweegt, om ver van een wereld van gemakken voorzien, te ar beiden in de wildernis, om aan mensen het Evangelie en genezing van ziekte de waarheid en liefde te brengen. Dat is, aldus spr., waarlijk Christelijk- sociale arbeid. Dr. Schweitzer voegt de daad bij het woord, hij handelt onder de meest moeilijke omstandigheden Christelijk-sociaal, dat is, hij handelt in het belang van de medemens opdat deze waarlijk schepsel Gods zal kunnen ziin. Spr. sprak de wens uit dat het voorbeeld van Dr. Schweitzer navolging zou vin den ook bij de mensen van deze tijd. Hierna werd door de Chr. Filmactie de film over het werk van Dr. Schweit zer vertoond. Op eenvoudige doch tref fende wijze wordt hierop weergegeven het moeilijke en belangrijke werk dat dr. Schweitzer moest verrichten om iets te doen aan de grote nood in zijn werkgebied Lambarene. Deze film werd met intense belangstelling gevolgd en liet niet na een diepe indruk bij de aan wezigen achter te laten. WARSCHAU CONCERTO Morgen, Donderdag 24 Febr., draait in het Luxor Theater alhier de bekende film Warschau Concerto. De korte in houd van deze film is als volgt: Tijdens een luchtaanval op Warschau zoekt Carol Peters een schuilplaats in een gebombardeerd huis. Zij is een rijke Amerikaanse, die als journaliste voor een grote krant de oorlog in Europa ver slaat. In een kamer van het huis vindt ze een man, die piano speelt. Het is Stephan Radetzky, een wereldberoemd pianist. Liefde op het eerste gezicht is het gevolg van hun ontmoeting, doch zij worden gescheiden als Stephan en Mike Caroll, een avontuurlijke Ier, die zich vrijwillig bij het Poolse luchtleger had aangemeld, bevel krijgen om twee Pool se vliegtuigen naar een neutraal land te brengen voor de val van Warschau. Stephan weet niet, dat hij hiervoor uitgekozen is omdat zijn kameraden het belangrijker vonden, dat hij, de grote Poolse pianist, zijn werk zou voortzetten in het belang van het vaderland. Stephan en Mike gaan naar New York om concerten te geven ten bate van Po len. Carol ontmoet hem als zij door haar krant wordt uitgezonden om hem te in terviewen. Vlak na hun tweede ontmoe ting trouwen zij. Stephan's nieuw gevonden geluk wordt vertroebeld door zijn verlangen om zich aan te sluiten bij een nieuw ge vormd Pools vliegtuig-eskader in Enge land. Carol echter is er van overtuigd, dat Stephan zijn land beter kan dienen door z'n tournee voort te zetten. Ze doet alles wat in haar macht is om hem bij haar te houden en vraagt Mike, of hij niet aan Stephan wil vertellen, dat hij zich aangemeld heeft bij het nieuw ge vormde Poolse luchtleger. Als Mike af scheid neemt doorziet Stephan de situa tie en verwijt Carol, dat zij hem wil tegenhouden bij het vervullen van zijn plicht. Als Nederland, België en Frankrijk door Nazi-Duitsland onder de voet worden gelopen besluit hij zijn tournee te staken. Die avond vertelt hij aan Ca rol, dat het zijn laatste concert zal zijn voor de duur van de oorlog. Carol is daardoor zo verdrietig, dat zij hem ver telt, wat zijn Poolse kameraden voor hem gedaan hebben om hem in veilig heid te brengen, maar Stephan vindt, dat hij nu juist moet gaan. Carol, ten einde raad, dreigt met echtscheiding. Stephan verdwijnt en Carol, die erg spijt heeft ovér haar gedrag, schrijft Mike of hij haar het adres van Stephan wil sturen. In Engeland zijn Mike en Ste phan bij hetzelfde eskader. Mike pro beert zijn vriend te vertellen, dat Carol spijt heeft, maar Stephan wil niet luis teren. Ze maken ruzie voordat Mike op een vlucht uitgaat. Hij wordt neerge schoten en Stephan voelt zich hieraan schuldig. Dan gaat plotseling het alarm en hij stijgt op om de vijand te onder scheppen. Na een hevig luchtgevecht schiet hij enige vliegtuigen neer en als zijn munitie-voorraad is uitgeput, ramt hij met zijn toestel een vijandelijke bommenwerper In „De Vallei" van 28 Januari j.l., en ook in andere alhier verschijnende bla den, werd aangekondigd dat een com missie Herdenking Watersnood 1855 was gevormd en dat deze commissie voor 5 Maart aanstaande o.a. een her denkingssamenkomst had voorbereid. Verder werd toen medegedeeld dat de commissie deze bijeenkomst liever had doen houden in de Grote kerk aan de Markt, maar dat het bestuur van de Hervormde Gemeente het niet verant woord achtte de kerk hiervoor beschik baar te stellen gezien het programma voor deze samenkomst, en dat meerge noemde commissie had besloten de her denking dan maar in het gebouw aan de Eikenlaan te houden. In ons blad van Woensdag 16 Februari konden wij berichten dat het bestuur vain de Hervormde Gemeente en de commissie Herdenking Watersnood nog weer nader contact hadden gehad, waar bij bleek dat tijdens de aanvankelijk ge voerde besprekingen enig misverstand was gerezen en dat, na oplossing hier van, toch nog overeenstemming werd bereikt ten aanzien van het program ma voor de bijeenkomst, en de herden king alsnog in de kerk aan de Markt zal worden gehouden. In het „Veens Kerkblad" van Zater dag j.l. echter worden ons blad, en de andere bladen welke een en ander pu bliceerden, van onjuiste berichtgeving beticht. Er zou nimmer sprake geweest zijn van een afwijzing. Zonder verder in te gaan op het stuk je van het „Veens Kerkblad" en de daarin geciteerde verklaringen, volstaan wij met te constateren dat, (zijn wij thans dan goed ingelicht), de hele kwes tie omtrent een afwijzing is terug te brengen tot een ernstig misverstand tussen het bestuur van de Hervormde Gemeente enerzijds en het college van B. en W. en de commissie Herdenking Watersnood anderzijds, en dat de bladen die een en ander hebben gepubliceerd, en ook wij, die absoluut overtuigd wa ren inzake de gewraakte berichtgeving goed geïnformeerd te zijn, „het kind van de rekening" zijn geworden. DE REDACTIE. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD Notaris Vink uit Amerongen slipte Donderdag j.l. met zijn auto in de ge vaarlijke bocht bij smederij Van Ingen door gladheid van het wegdek. De heer R. Onink, die juist zijn wo ning had verlaten, werd door de slippen de wagen geschept en belandde won derlijk genoeg boven op de kap. O. kwam er met veel schrik hoegenaamd zonder kwetsuur vanaf. VROUWEN WERELDSGEBEDSDAG De vrouwen wereldsgebedsdag zal te Eist gehouden worden Vrijdagavond om 8 uur in gebouw „Pniël". Alle vrouwen die hier belangstelling voor hebben zijn er welkom. VAARDIGHEIDSPROEVEN K.N.G.V. Zaterdag j.l. werden te Veenendaal in het Gymnastieklokaal aan de Sand- brinkstraat vaardigheidsproeven afge nomen door het KNGV. Aan deze proe ven werd ook deelgenomen door enkele turnsters van de Sportvereniging „Oranje Wit" alhier. Voor de derde klasse behaalde alle zes deelnemende dames hun diploma. Voor de tweede klasse wisten vier van de vijf deen- neemsters hun diploma te bemachtigen. Een der deelneemsters wist zelfs het hoogst aantal punten te bemachtigen van alle deelnemende dames. Een fraaie prestatie. Ook namen vijf aspiranten deel. Drie ervan slaagden en konden hun aspi ranten-diploma in ontvangst nemen. ONDERLINGE GYMNASTIEK- WEDSTRIJDEN Vorige week organiseerde de Sport vereniging „Oranje Wit" in het Gym nastieklokaal der O.L.S. alhier, onder linge Gymnastiek wedstrijden voor de voor de jeugd. Deze wedstrijden zijn volkomen geslaagd en het bestuur kan met genoegen hierop terug zien. De wedstrijden werden door verschillende ouders bijgewoond. De resultaten waren als volgt: Groep I Meisjes Gerrie Hulsman 54,- sec. Ie Prijs Marie Bosman 55,7 sec. 2e prijs Nelly Looijen 56,5 sec. 3 Groep II Meisjes Hennie v. d. Scheur 48,5 sec. Ie prijs Willie Slok 49,8 sec. 2e prijs Bep Haisch 50,1 sec. 3 Groep I Jongens H. Elstak 74,7 sec. Ie prijs H. Quint 76,1 sec. 2e prijs A. May 79,6 sec. 3 Groep II Jongens G. Henzen 78,4 sec. Ie prijs P. May 78,5 sec. 2e prijs B. Vervat 85,7 sec. 3 Groep III Jongens W. Bosman 58,8 sec. Ie prijs A. Roest 59,6 sec. 2e prijs D. Henzen 62,- sec. 3 De eerste en tweede prijs was een medaille; de 3e prijs kreeg een eervolle vermelding. DOOR HET IJS GEZAKT Zondagmiddag moest de 8-jarigè JAn4 Dijk zijn waaghalserij met een koud bad bekopen. Het knaapje dat zich op wrak ijs waagde boven een diepe sloot, zakte plotseling door en verdween tot aan zijn hals in het ijskoude water. IJlings toe geschoten schaatsenrijders wisten met veel moeite en ten koste van een nat pak de drenkeling die bovendien in het prik keldraad verward was geraakt, op het droge te brengen. Tot heden heeft de jongen geen nadelige gevolgen van dit avontuur ondervonden. INGEKOMEN EN VERTROKKEN Ingekomen: Aartje v. Ginkel uit Wou denberg; Christiaan v. d. Bor uit Bar- neveld; Neeltje H. v. Schuppen met ge zin uit Veenendaal; Aart Lagerwey uit Zuid-Afrika; Cornelis Markus uit Ede. Vertrokken: Aartje van Ginkel naar Maarn; Melis van 't Hol naar Wouden berg. Rika van Voorthuizen naar Rot terdam; Gerrit van 't Boveneind naar Zeist. Evert van de Glind naar Stouten- burg; Jan van Manen naar Ede. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: bl.-w. want, politie Vee nendaal; br. heren portemonnaie, inh. f 3,35, terug te bekomen bij D. de Flui ter, Oude Holleweg 11 te Renswoude. Verloren: bl. overall door T. v. Setten, Dorpsstr. 279 te Scherpenzeel. Paar br. glacé herenhandschoenen door A. Kas pers, Taets v. Amerongenweg 39 te Renswoude. FEESTAVOND V.V. SCHERPENZEEL Vrijdagavond j.l. werd in de „Sociteit" te Scherpenzeel, de jaarlijkse feestavond van de voetbalvereniging Scherpenzeel, gehouden. Na een kort welkomstwoord door voorzitter R. v. d. Haar, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte, om dank te brengen aan de verschillende leden, die deze avond mogelijk gemaakt hadden, trad de Scherpenzeelse toneel vereniging „A.T.S." voor het voetlicht. A.T.S. bracht het blijspel in drie be drijven van Wim Dumont, getiteld „Het begon in 'n gracht". Dit toneelspel, met zijn vele komi sche verwikkelingen, werd vrij vlot en goed gespeeld. Dat dit spel wel bij de talrijke aanwezigen in de smaak viel, getuigde de steeds weerkerende lach salvo's en het daverend applaus na elk bedrijf. In de pauze werd nog een grote verloting gehouden. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij het dansorkest „The Rhythm Sellers" uit Utrecht op prima wijze voor de steeds afwisselende mu ziek zorgde. V.V. Scherpenzeel kan op een geslaagde feestavond terugzien. Wij wensen de Blauw-witten, vooral na deze avond, nog een succesvol seizoen op de groene gras mat. Eeuw in eeuw uit, duizenden jaren, stroomt het water van de Rijn als door een onzichtbare hand voortgestuwd, in re richting van de Noordzee. Geen Elstenaar of hij wil bij tijd en wijle wel een uurtje aan de oever van Vader Rijn doorbrengen. Er gaat iets rustgevends uit van dat oneindig voort- stromende water. Het stemt tot naden ken en bespiegelen. Onze vaders deden dat en hun voorouders. Een lange rij van voorgeslachten. Kalm en majestueus kan de Rijn zijn; doods en verlaten als de ijzige hand van koning Winter zijn oppervlakte doet stollen. Maar ook woest en gevaarlijk kan hij worden. Als na ingevallen dooi de ijs massa begint te kruien is dit altijd weer een moment van grote spanning. Een groots schouwspel is het de schotsen over en door elkaar te zien warrelen, met een geknars en gekraak dat tot ver in het dorp hoorbaar is. Velen trekken dan naar de Rijn om dit evenement te beleven. Een evenement dat meestal, maar niet altijd goed afloopt. De geschiedenis weet daarvan te verhalen. Als die rondtollen de schotsen opeens ergens vastlopen kan in een ogenblik tijd de gehele stroombedding door ijs worden geblok keerd. Het aanstromende water zoekt een uitweg Met gigantische kracht schuiven de ijsschotsen het land op, alles vernielend wat hun in de weg treedt. Het water loopt in een ogenblik tijds over de zo- merkaden en wanneer de ijsmuur die de schuld van dit alles is, stand houdt, ont staat er een gevaarlijke toestand. Op 17 Februari 1841 schoot het ijs bij Remmerden vast en de stad Rhenen be leefde angstige uren. 's Middags om 3 uur stond de gehele benedenstad blank en voeren de schuitjes door de straten om de bewoners van de bovenverdie pingen te redden. 's Avonds 7 uur van die dag raakte de ijsdam bij Remmerden los en hernam de Rijn snel zijn normale aanzien. Ook Eist heeft meermalen dergelijke krachtsuitingen beleefd, de jaartallen hiervan zijn ons niet bekend. Maar eens bij zo'n gebeurtenis moet zelfs een schip door het water zijn mee gesleurd en toen dit weer snel zakte stond het daar tussen Eist en Ameron gen als een vergeten stuk speelgoed der natuurkrachten op het droge. Niet eens zo ver van de straatweg verwijderd Het zal niet zo'n groot schip zijn ge weest want met wagens werd het (dwars door Eist!) weer naar zijn vertrouwde element gereden. Het moet een zonderlinge optocht zijn geweest want achter dit alles liep de toenmalige postbode (een enigszins mis- 't Is mis met de karemis, 't is helemaal [mis. Wat is het nou, Karemis of Miskaremis? De Raad sprak zich uit voor een [Weikaremis, VCC moet ailenig een straatkaremis Een karemis met koeien. Een reuze idee. 't Is hardstikke nieuw en elk beest [doet er mee. Een joffertjes koei en een draaimolen- [stier. Een grauwe hengst schenkt dan jenever [of bier. Misschien komen ezels er ook wel te [staan. Die kunnen dan eendracht verkopen [gaan. Er komt dan ook zeker een lucht- [schommelschaap. En bij 't hoofd van jut is de baas vast [een aap. Er lopen ook kalfjes wel over 't terrein De een verkoopt water, de andere wijn. Een beetje van dit en een scheutje [van dat En misschien wordt de karemis dan [ook nog wel wat. Rhenen. J. Snoek. maakte figuur) en droeg het gevallen anker. Nee, het is bepaald geen Rijnaak ge weest die daar vervoerd werd! De post bode verwierf met deze nobele daad de bijnaam: „het anker". Wat wij reeds eerder vermoedden werd bevestigd door een kaartje dat wij vonden in het jaarboekje 1953 van de Ver. Oud-Utrecht, waarin Prof. Dr. W. van Iterson een belangwekkende expli catie geeft van de geschiedenis van het Rhenense veer. Volgens dit kaartje was de tegenwoordige Rijnbedding een on belangrijke zijarm en maakte de Rijn eertijds vanaf Opheusden een grote bocht langs Kesteren, Lienden, boog daarna scherp naar het Noorden af en kruiste even ten Oosten van de Klink- hamerwaard, de tegenwoordige bedding, ging vervolgens vlak langs Eist om voorbij Amerongen weer de stroomrich ting van thans op te zoeken. Volgens het kaartje was bij Eist de Rijn slechts een 100 a 150 m. van de tegenwoordige Rijksstraatweg verwijderd. En waarom vermoedden wij dit nu reeds? Om verschillende redenen. Ten eerste liggen op deze hoogte overal de bekende binnenwateren, gerekend van Oost naar West: de vroegere „viskom", welke ge dempt werd bij het aanleggen der nieuwe veerweg. Dan de zgn. binnen- bank, „het vroegere gat achter de molen en de Kil bij Amerongen. Het woord Kil betekent trouwens: rivierbedding. (wordt vervolgd.) UITVOERING KUNST EN VRIENDSCHAP TROK VEEL BELANGSTELLING Zaterdagavond j.l. gaf de muziek vereniging „Kunst en Vriendschap" al hier in het Buurtschapshuis haar jaar lijkse uitvoering. De voorzitter, G. van Selm, bracht in zijn openingswoord dank aan het college van B. en W., in het bij zonder aan de gemeente-opzichter de heer Meijer, alsmede aan de dirigent de heer P. Hoolhorst en alle medewerkers van „Kunst en Vriendschap". Omdat het op te voeren toneelstuk „De beste jaren van ons leven", in drie bedrijven, te veel tijd in beslag nam, achtte het be stuur van deze vereniging het wenselijk het muziekprogramma te laten verval len. Medewerking werd verleend door de boerenkapel van de muziekvereniging „Ons Genoegen" uit Rhenen, die voor de aanvang en tussen de bedrijven door verschillende pittige en vrolijke num mertjes ten gehore bracht. De zaal was tot de laatste plaats toe bezet toen het doek opging en de toneelspelers voor het voetlicht traden. Het door de amateurs van Kunst en Vriendschap goed inge studeerde toneelspel was geen gemak kelijke opgave, doch alle spelers en speelsters hebben met volledige over gave hun rollen uitstekend weten te vertolken. Zij mochten hiervoor een hartelijk applaus in ontvangst nemen. VROUWEN WERELDSGEBEDSDAG In het kader van de vrouwen werelds gebedsdag welke wordt gehouden op Vrijdag 25 Februari a.s. komt de afde ling Achterberg van -de Nederlandse Christen Vrouwenbond, 's avonds in ge bouw „Bethel" bijeen. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. (45) Als door een adder gebeten veerde Caracalla van zijn rustbank op. „Je raast, oude gek", beet hij Jachimo toe. „Wie zou het wagen mij, de keizer, te weerstaan? Heb je die waanbeelden soms gezien in die behekste steen van je?" Even aarzelde de pro feet met zijn antwoord en er trok een listig glim lachje over zijn gelaat. „Ehinderdaad, groot machtige, kraste hij door. Ik zag in mijn kristallen bol, dat Aram door Macrinus naar diens huis geleid werd, waar de andere samenzweerders hen reeds wachtten. Ga naar Flavius en overtuig u, dat Aram verdwenen is, en zo mijn tong onwaarheid spreekt moge ze mij in de mond verdorrenEnkele minuten later dreef Caracalla, gevolgd door zijn lijf wacht, zijn paard in wilde galop door de verlaten straten van Rome. „Bij alle goden," siste hij in zich- zelve, „indien die heksenmeester waarheid sprak. Dan zal die Aram geen tweede keer aan de tanden van mijn leeuwen ontsnappenDe officier Fla vius, die, onbewust van al deze gebeurtenissen in diepe slaap verzonken lag, werd plotseling opge schrikt door het geluid van haastige voetstappen en luide stemmen op de gang. De deur van zijn slaap vertrek werd wild opengeworpen en in de opening stond de rijzige gestalte van de keizer. „Flaviusbulderde hij Caracalla zijn generaal toe, „waar is je nieuwbakken officier Aram? Breng mij onmiddellijk naar zijn kamer." (Wordt vervolgd.) Uit de deze week verschenen memorie van antwoord van de minister J. van de Kieft aan de Eerste Kamer inzake de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1955 knippen wij het volgende merkwaardige stukje: „Met de conclusie van de Kamer, dat van de meerdere welvaartsspreiding, welke met de laatste loonronde werd beoogd, min der terecht is gekomen dan gehoopt werd, kan de minister van financiën zich niet geheel verenigen. Weliswaar heeft zich in 1954 een stijging voorge daan in de prijzen van het gezinsver- bruik, maar daartegenover stonden be langrijke loonsverhogingen. In 1954 heeft ook een aanzienlijke verhoging van het gemiddelde reële loon plaats gevonden. Wel is ten aanzien van de prijsontwikkeling de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden, met name ook met het oog op de exportpositie." LE JOURNAL, C'EST UN MONSIEUR Wij grijpen nog even terug op Nieuw jaar, maar aanleiding daartoe is het on derstaande artikeltje, dat wij lazen in het onafhankelijk maandblad op voor- lichtingsgebied: „Pers en Publiciteit: „De nieuwjaarsverzen en -bedelprenten van vorige eeuwen, toen stillewachters, puinhaalders, askarlieden, ombrengers van domineesbriefjes, klokkenluiders, wegwerkers, waldiepers, porders, straat vegers, jagers van veerschuiten en nog vele anderen, die in die „goeie oude tijd" een extra grijpstuiver heel hard nodig hadden omdat de lonen laag wa ren en pensioenen, ziekenfondsen, wer keloosheids- en ongevallenverzekerin gen nognietbestonden, behoren gelukkig al enige tijd tot het verleden. Als vrij wel enig overblijfsel van deze vorm van nieuwjaarswensen met bedelprenten komen met Nieuwjaar de krantenbe zorgers hun gedrukte kaartjes met een prozaïsche heilwens voor het nieuwe jaar aanbieden. Of deze, gelukkig uit de tijd geraakte vorm van bedelarij, die evenmin in onze moderne tijd past als het fooienstelsel, in overeenstemming te brengen is met de waardigheid van de „koningin der aarde", die zichzelf zo gaarne ten troon verheft, laten wij gaarne aan het oordeel van onze lezers over. Senza soldi e senza regno brutta cosa l'esser re!" EEN MENS TE KOOP In Radiodistributie, een radioblad voor Antwerpen en omgeving, lazen wij een merkwaardig artikel, dat eigenlijk in onze hedendaagse maatschappij niet mag voorkomen: „Een verlegen, norse Japanner heeft in Tokio de gehele dag op een brug gestaan met een bordje om zijn hals „te koop". De prijs bedroeg 70.000 jen of ongeveer 10.000 fr. „Het kan me niet schelen wie me koopt en wat men met me doet", aldus de 22- jarige Satosjito Horita, „daar heb ik nog niet over gedacht. Ik zal ieder, die me 70.000 jen geeft onvoorwaardelijk die nen". Horita, eerst in dienst bij een be drijf, dat failliet ging, raakte in de schulden doordat hij zijn broer naar Kagosjima bracht, waar de moeder voor hem kon zorgen. Sommige schulden hadden een rente van 1 procent per dag. „Al werk ik mijn hele leven, ik kan nooit genoeg verdienen om mijn schul den af te betalen en daarom heb ik be sloten mijn leven te verkopen. Ik wil 7J3.000 jen om mijn schulden te betalen én om wat geld aan mijn moeder te kunnen sturen. Wat er daarna gebeurt, weet ik niet", aldus Horita". HOOFD VAN JUT De Haagse Post neemt het op voor de huiseigenaren, wanneer 't blad schrijft: „Wat hebben die arme huiseigenaren toch misdaan? De meeste lonen en prij zen bewegen zich om of nabij het na tuurlijke evenwicht, maar voorzover dat niet is bereikt, komt de ene doorbraak na de andere laatstelijk met de melk. Waarom nu alleen nog de huren enorm beknot moeten worden, is een raadsel. Zou het nu zo verschrikkelijk zijn, als de huiseigenaren eens een premie krij gen voor hun doorzettingsvermogen en vasthoudendheid? Vóór de oorlog kwa men zij nauwelijks aan hun trek, in de oorlog konden zij voor hun huur nau welijks een brood kopen, hun bezit ging zienderogen achteruit en hun exploita tie is op het ogenblik waanzinnig duur. Waarom wordt nu juist die categorie tot burgers tweede klasse gedegradeerd. GEDWONGEN MEE Het gebeurt herhaaldelijk, dat kinde ren van hun ouders, die op het punt staan te emigreren, weglopen, omdat het ouderlijk gezag voor een bijna-volwas- sene niet het enige beslissende element is. Hierover doet het Utrechts Nieuws blad een voorstel aan de hand, dat de moeite van het overwegen waard is. „Gegeven de politieke en religieuze con stellatie van Nederland is het voorlopig wel niet te verwachten, dat er een wet telijke regeling tot stand zai komen, waarbij aan b.v. 19- en 20-jarigen in emigratiegevallen in principe de vrije keus wordt gelaten. Onwaarschijnlijk lijkt het ook, dat men zulk een nieuwe (wettelijke) regeling zal aanvaarden onder het voorbehoud, dat de ouders, alleen als zij kunnen aantonen, dat het belang van het kind dat vergt, gerech tigd zouden zijn het kind hun wil op te leggen. Mogelijk zou er wel een instan tie met beslissingsbevoegdheid kunnen komen tot welke bij verschil van inzicht zowel ouders als kirfderen zich kunnen wenden. DE VERGETEN BRIEF Het dagblad Trouw maakt minister Mansholt (melkprijs) er op attent, dat hij iets vergeten is, dat hij vorig jaar reeds schriftelijk aan de voorzitter van de Tweede Kamer meedeelde. „In zijn brief schreef minister Mansholt o.m.: het vetgehalte van de melk kan niet worden verhoogd, omdat daardoor de melkprijs verhoogd zal worden. Dat zou betekenen achteruitgang van het melk gebruik en dat zou schadelijk zijn voor de volksgezondheiid. Het melkprijsbe- leid van de regering is er op gericht in het kader van de huidige loon- en prijs politiek een zo groot mogelijke melk- consumptie te handhaven. Begin Januari 1955 (aldus Trouw) was de minister deze gedrukte papieren brief blijkbaar vergeten. Het kader van de loon- en prijspolitiek werd doorbro ken en de melkconsumptie daalt. Tot schade van de volksgezondheid, volgens minister Mansholt." CABARET EN NUTTIG WERK Dat de organisatie Bescherming Be volking reeds een zeer voorname plaats in het maatschappelijk leven inneemt, moge blijken uit hetgeen wij lazen in het vakorgaan van de BB: „De Vierde Macht", waarin o.m. stond: „Op 30 Sep tember 1954 waren er reeds 104.445 vrij willige verbintenissen getekend, 98.164 noodwachters waren op 30 September jl. in opleiding of hadden hun opleiding reeds voleindigd. Aan de binding on derling en aan de organisatie wordt grote aandacht besteed. Honderden con tactavonden, met sprekers en film en in een gezellige sfeer, werden gehouden; sport en spel worden beoefend, waarbij in het bijzonder de eerste nationale wandeltocht te Rotterdam, de deel neming aan de Vierdaagse te Nijmegen en de eigen BB-cabaretgezelschappën in sommige steden mogen worden ge noemd.

De Vallei | 1955 | | pagina 2