DE VALLEI Nationale schaats-trianing op de lange baan te Rhenen KOLOM VOOR DE VROUW WAAR BLIJFT HET GELD Voor de Jeugd Ook honden kunnen toneel spelen de ^Blauwe sSluien* TAFELTENNIS Elfstedenwinnaar Jeen van,de Berg eerste Administratie in huishouding noodzakelijk? onze jarigen oplossing raadsels Waterstof-peroxide FEUILLETON door FRANCOIS CA MP AU X Climax I is kampioen van de le klasse A der oostelijke tafeltennis-competitie. Door de 82 overwinning op Tios I be haalde Climax Woensdagavond jl. de 2 punten, die haar nog scheidden van het kampioenschap. Voor Climax I, dat dit seizoen voor de tweede maal in de eer ste klasse uitkomt, een opmerkelijke prestatie, temeer daar het geen enkel verliespunt heeft. Het eerste team van Climax bestaat uit de spelers Wim van de Pol, N. van Manen en M. van Eist. Door het behalen van dit kampioen schap zal Climax I nu uitkomen in de competitie, waaruit de 2 best geklas- seerden aan de promotiewedstrijden voor de overgangsklasse zullen deel nemen. Het programma voor de komende da gen in de tafeltenniscompetitie is: Vrijdag: le kl. A. PMS 2 Climax 2; 3e kl. G. Kr. en Vr. 2 RTTV 2. Zaterdag: le kl. A. Treffers 3—Swift 1. Maandag: 2e kl. C. Kr. en Vr. 1 Ritac 2; VSW 1 Hollandia 1; Tempo 1 RTTV 1; 4e kl. H. Fortissimo 2 Panter 1 VSW 2 Hollandia 2; 4e kl. I. VSW 3 Redichem 2. Dinsdag: 2e kl. C. Climax 3 Ritac 1; 3e kl. G. Sorry 2 RTTV 2; 4e kl. H. SKF 2 Ritac 5; Dameski. Climax VSW. Woensdag: le kl. A. Tios 1 Arnhem 1; Swift 1 PMS 2; 3e kl. G. Swift 3 Sorry 1; Ritac 3 Kr. en Vr. 2; Dames ki. Ritac SKF. Met ingang van Dinsdag a.s. speelt „Climax" weer in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat. De speeltijden wor den dan weer: Dinsdagsavonds en Za terdagmiddag en -avond. Zondag werden nationale schaatswed strijden georganiseerd over 500, 1500 en 3000 meter, onder auspiciën van de Ne derlandse Vereniging tot Bevordering van Hardrijden op de Schaats, de „NVBHS" en de Kon. Nederlandse Schaatsenrijders Bond, de „KNSB", op de baan van IJsclub Rhenen. *Niet minder dan 94 cracks waren naar Rhenen gekomen, afkomstig uit het ge hele land. Onder hen bevonden zich zeer vele leden van de kernploeg, die in Noorwegen en Zweden hun training hebben gehad. Ook de oud-kampioen van Nederland Herman Buyen en de laatste winnaar van de elfstedentocht Jeen van den Berg uit Nije Beets (Fr.) bevonden zich onder de deelnemers. In het kort gezegd waren de beste Neder landse rijders, momenteel in ons land aanwezig, op de baan in Rhenen. Hoewel het ijs niet best was, kon toch nog een behoorlijke baan over een leng te van 300 meter worden uitgezet. Er was zeer veel belangstelling van de zij de van het publiek, terwijl omstreeks het middaguur Polygoon kwam filmen voor het bioscoopjournaal. Eerst om vijf uur in de middag wer den de laatste series verreden. Behalve de 500 m., die werd gewonnen door J. Koeleman uit Ter Aar met een tijd van 54.4, won Jeen van den Berg de 1500 en 3000 m, respectievelijk in de tijd van 2.50.4 en 6.14 min. In hotel „Sonnevanck" vond de prijs uitreiking plaats, waarna de voorzitter van de schaatsenrijdersbond het bestuur van de Rhenense IJsclub dank bracht voor deze mooie sportdag. De heer D. W. de Jong, voorzitter van de IJsclub, dankte wederkerig voor de ondervonden medewerking en stelde het zeer op prijs, dat zelfs vele deel nemers helemaal vanuit Friesland naar Rhenen waren gekomen. Na de jury te hebben dank gebracht, deelde de heer De Jong mede, dat overwogen zal wor den de Rhenense IJsclub te doen aan sluiten bij de KNSB. De uitslagen waren als volgt: 500 m: 1. J. Koeleman, Ter Aar 54.4; 2. H. Edelman, Gouda 54.5; 3. C. J. Kroon Ter Aar 54.7; 4/5 Th. Ekelschot, Amster dam en Jeen van den Berg, Nije Beets 54.9. 1500 m: 1. Jeen van den Berg, Nije Beets 2.50.4; 2. S. Hopman, Egmond 2.53.8; 3. J. Koeleman, Ter Aar 2.54; 4. A. J. Westera, Wapenveld 2.54.3; 5. A. Doets, Loosdrecht 2.56.7. 3000 m: 1. Jeen van den Berg, Nije 6.15.6; 3. A. Doets, Loosdrecht 6.22; 4. A. J. Westera, Wapenveld 6.23.9: 5. S. Hop man, Egmond 6.31.5. Algemeen klassement: 1. Jeen van den Berg, Nije Beets 174.033 p.; 2. J. Koele man, Ter Aar 175.000 p.; 3. A. J. Westera, Wapenveld 177.083 p.; 4. A. Doets, Loos drecht 177.867; 5. S. Hopman, Egmond 178.183 p. DE BAKENS ZIJN VERZET Een eeuw geleden kwamen handge maakte kleedjes uit het verre oosten en middenoosten de gehele wereld in, om in de huizen van de gegoeden een lang durig verblijf te vinden. Hun duurzaam heid was van die aard, dat zij bij nor male behandeling een mensenleeftijd meegingen. Hoewel men de patronen in Europese fabrieken heeft nagemaakt, kon dit fa- brieksproduct het met de hand vervaar digde materiaal nooit evenaren, wat de slijtage betreft. Nu lijkt het echter dat men de bakens grondig heeft verzet. Aan het koninklijk paleis te Kaboel werd n.l. in 1949 een zeer groot handgemaakt kleed door een grote Tsjechische maatschappij in de textielbranche, de Centrotex, geleverd. Het kleed meet liefst 7.7 x 8.3 meter en het gewicht is 230 kg. Voor het ge deelte, dat met de> hand werd gemaakt, waren omstreeks 1.7 millioen knopen nodig. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos. p/a Parallel weg 10. Veenendaal 23 Febr.: Jan Hooisen. Frans Albers. Hennie v. d. Berg. Hennie v. Wagensveld (Scherpenzeel). Henny Wartman. Arend v. d. Berg. 28 1 1 2 2 Febr.: M^art Maart: Maart: Maart: Hier de grote groep leerlingen van de Veenendaalse die in de meest originele en zotste kleding gestoken Maandag op de ijsbaan te Ederveen alleszins geslaagde gecostumeerde yswedstrijden hebben gehouden. (Van onze Parijse correspondent) In het hartje van Parijs, in de rue de Montpensier, waar eens de be roemde Colette woonde, vindt men het oude Theatre du Palais Royal. Hier, vlak bij de club de Montpen sier, waar nu de Parijsej jeugd zingt, danst en bedorven wordt, werden in de vorige eeuw toneelstukken opge voerd door. honden. VIERVOETIGE ARTISTEN In het boek „Chrnoques des petits théatres" van Brazier vinden we hierover interessante bijzonderheden. Hij vertelt onder meer, dat deze hon den een volledige troep vormden, met een jeune premier, een paar ko mieken, tyrannen, edele figuren enz. Zelfs was er een hondenballet. Bra zier heeft in die tijd zelf een toneel stuk voor de hondengroep geschre ven, dat beslist niet slechter was dan vele andere toneelwerken uit die tijd. Een jonge, knappe, Russische prinses was door een woeste tyran opgeslo ten, zodat ze natuurlijk door haar minnaar moest worden bevrijd. Toen het doek opging zagen de bezoekers een prachtig décor. De prinses (patrijshond) wandelde als een heuse jongedame met veel ver driet langs de balkons van het kas- -teel. Daarna kwam de minnaar'op. een mooie, stevige, zwarte poedel, die eveneens treurig heen en weer liep en nu en dan smachtende; blik ken naar de patrijshond wierp. Di poedel ging nu en dan even zitten eveneens itianig gehavend en moest peinzen. Een vreselijke buldog speel- uldi de voor de tyran. Woedend blaffend kwam hij op om de minnaar te ver drijven en de gevangen prinses weer naar binnen te duwen. Hij pakte daarbij het patrijshondje wat hard handig beet, hetgeen nog juist kon worden opgemerkt door de minnaar, die een dreigend gebaar maakte en met de staart tussen de benen weg rende om zijn hulptroepen te alar meren. Daarna begon de oorlog. Poe dels, wind- en dashonden, het leger van de minnaar belegerden het kas teel. Deense doggen, jachthonden en terriers, de troepen van de tyran vormende deden nu en dan een uit val. Daarna lanceerden de aanvallers een bestoking van het kasteel. De honden liepen ladders op, die tegen de muren waren geplaatst. De bele gerden stonden boven gereed om ze ierug te bijten. Het lawaai was oor verdovend. Het publiek leefde der mate mee, dat het elkaar eveneens ie lijf ging. Soms hielden de honden zich niet aan de fluitsignalen van de regie en evenmin namen ze genoegen met de bepsrkte ruimte van het toneel. De strijd werd dan in de zaai temidden van het publiek voort gezet. Het spreekt wel vanzelf, dat alle viervoetige artisten keurig gekleed waren. Het einde was natuurlijk, dat de aanvallers onder de luide aanmoedi gingen van het publiek overwonnen, de prinses in triomf meevoerden en de tyran gevangen namen. Veertien maanden lang werd avpnd op avond hetzelfde stuk opgevoerd en vrijwel steeds waren alle stoelen bezet. Daarna waren de Parijzenaars op de honderd honden uitgekeken en ging de troep op tournee het land in. Het voorbeeld vond navolging. Het théalre des Funambules kwam ook met „een hondenrepertoire. Hier gebeurde -het eën keer tijdens een militair stuk. dat een défilé zou plaats vinden. De horite-generaal viel even wel uit;zijn rol en terwijl hij plecht statig langs, zijn honden-soldaten liep beet hij 'zes viervoeters, waarna een enorme vechtpartij ontstond en dé generaal •'keurig werd afgeslacht. Zijn meester, die het toneel op rende om te pogen zijn dier te redden werd in het hoèpitaal worden opgenomen. ONDERZEEëR LOOPT OP Een/uster-onderzeeboot van H.M.S. Explorer, de eerste onderzeeër van de Britse Koninklijke Marine, die waterstof-peroxide als brandstof voor haar voortbeweging gebruikt zal op 25 Februari in Barrowin-Furness van stapel lopen. De nieuwe onder zeeër, de H.M.S. Excalibur is ge bouwd door Vickers Armstrong. In een verklaring van de Admiraliteit wordt gezegd, dat deze onderzeeërs behalve met electrische Diesels ook zijn uitgerust met turbines waarvoor de energie wordt geleverd door dieselolie in opgeloste waterstof peroxide. II. I. lip - kip - wip - klip - Flip. NIEUWE RAADSELS Wie maakc de volgende plaats namen volledig? B a piaats in Groningen. M m plaats in Friesland. B r piaais in Drente. K e piaats in Overijsel. D n plaats in Gelderland. L n plaats in Utrecht. V n piaats in N.-Holland. K k plaats in Z.-Holland. T n plaats in Zeeland. B 1 plaats in N.-Brabant. G n plaats in Limburg. II. Een tuinder had de gewoonte bij elk bloembed een kaartje met de naam van het gewas er op in de grond te prikken. Hij had ook een ondeugend zoontje, die stilletjes an dere kaartjes in de grond prikte waarop heel andere namen stonden. De mensen die de tuin kwamen be kijken dachten dat die tuinman toch wel erg in de war was geweest. Hel pen jullie gauw even de letters weer goed te zetten want ze zitten er alle maal wel in. ELILE - KROTQSSO - OLIVOTJE GEBANIO - RASET - BRULEMUMO III. Wat komt er tweemaal in elk jaar? Als je het weet, zeg je het maar! WAT KABOUTER LANGBAARD VERTELDE Ik denk dat de klompenmaker die morgen met het verkeerde been uit bed was gestapt, want hij gaf me niet eens antwoord. „Pats", de deur sloeg pardoes voor mijn neus dicht. „Wat een nijdas," dacht ik, „een fatsoenlijke kabouter zo te behande- delen." Al mopperend trok ik mijn sleetje weer achter me aan en ik wist heus niet wat me nu verder te doen stond. Plotseling ontdekte ik sporen in de sneeuw. Het waren voet stappen van mensen. Je kon duide lijk zien dat er een groot mens en een kind hadden gelopen. Onwille keurig volgde ik de sporen. Erg ver drietig voelde ik me en ik was koud tot in mijn gebeente, 't Leek wel of de voetstappen het hele bos door kruisten. Ik werd erg moe en ik dacht er net over maar naar huis te gaan, toen ik opeens iets tussen de bomen door zag schemeren. Zag ik dat goed....? Ja hoor, een stapel hout. Hmm. om van te watertan den. 't Was een soort opslagplaats, de prachtigste blokken eikenhout lagen er opgestapeld. Ik was hier nooit geweest, het was dan ook erg ver van huis. Een eind verder ont dekte ik de omtrekken van een groot gebouw, 't leek wel een kasteel. Toen hoorde ik plotseling een helder s Lemmet je zeggen: „Wat was het mooi in het bos, hè grootvader? Het lijkt veel op de plaat die in mijn sprookjesboek staat. Gaan we hout meenemen voor hei haardvuur, grootvader? Dan vlami het weer lekker op, ik heb wel een beetje koude voeten gekregen van het wandelen in de sneeuw, en U? Zal ik de slee halen uit de schuur, ik kan hem best trekken." „Ja Evelientje, haal de slee maar, dan zullen we hem samen vol pak ken hè? En dan njoet je me flink helpen trekken hoor!" „Ja grootvader." Een oude heer zag ik staan naast de houtmijt en een Klem meisje met donkere krullen holde hard weg. Ik stond van achter een boom met verlangende blikken naar het hout te kijken. Zou ik durven vragen of ik zo'n blok mocht hebben? Die grootvader leek veel aardiger dan die norse klompenmaker. Of zou ik wachten tot het kleine meisje terug kwam? Dat leek me toch nog beter. Het duurde niet lang, daar kwam ze .al aan. Een rode wollen muts had ze op met een kwast er aan en ze trok een grote slee. „Hier is hij grootvader," riep ze, „zullen we maar dadelijk beginnen? Als U ze mij aangeeft, zal ik ze op de slee leggen hè, want ik kan er niet goed bij." ..Pak maar aan Evelien," zei groot vader. „Nu of nooit," dacht ik en ik liep met mijn sleetje naar het tweetal toe. Een beetje dichterbijnog een beetje. Opeens sprong ik op zij, want grootvader deed plo*seline een stap achteruit en trapte bijna op me. Nu raakte hij mijn sleetje en hij sloeg haast van de benen. „Hé," riep hij, „daar lag ik haast op m'n rug Evelien!" Hij keek waar hii over ge- Er is een nieuw jaar begonnen. Velen zullen zich afvragen hoe en waarom ze altijd op bepaalde mo menten geld tekort komen. Anderen hebben een huishoudboek volge schreven en laten daarna de zaak rusten. Men is een nieuw boek be gonnen. Het is echter belangrijk om na te gaan waarvoor men de verschillende uitgaven heeft gedaan en daarbij vooral een post uit te trekken voor niet-noodzakelijke uitgaven. Die worden in veel gezinnen nog meer gedaan dan men zelf weet. Heeft men daarvan een overzicht, dan kan een huisvrouw met tekorten misschien voor de toekomst toch een evenwicht vinden. En heeft men niet kunnen sparen, dan ligt er misschien ook nog een spaarslcutel in opgesloten. Om tot goede resultaten te komen, moet men in elk gezin, evenals in een bedrijf, de kosten critisch be schouwen. Men kan dit onmogelijk alles uit het hoofd. Daarom is ad ministratie voor de huishouding noodzakelijk. En juist veel van die huisvrouwen die zeggen, dat ze zo wel weten, dat zij tekort komen, zou den er opmerkelijke resultaten mee kunnen boeken. struikeld was, het kleine meisje keek ook en toen „O grootvader, grootvader.kijk toch eens. Een kaboutertje.een echt kaboutertje met een sleetje. och wat lief." Ze knielde zomaar in de sneeuw en met haar handje streelde ze mijn mouw. „Hum. hum," kuchte grootva der, „wat heeft dat te betekenen." Hij wreef zijn ogen uit. „Warempel, een echte kabouter, hoe is het mo gelijk. Stil Evelientje, laten we luis teren, hij wil iets zeggen." Ik nam beleefd mijn puntmuts af en mijn stem klonk zeker wel erg smekend Toen ik zei: „Zou ik één zo'n stuk hout mogen hebben mijn heer, ons hout is op, we hebben het zo koud." „Och grootvader.ja hè grootvader, het mag wel, wij hebben zo veel." „Natuurlijk, kleine man, ik help je graag," kreeg ik ten antwoord. Jullie zult begrijpen dat mijn hart opsprong van plezier. Grootvader pakte een mooi vierkant blok van 'de stapel en legde dat op mijn sleetje. Wat was ik blij. Maar weten jullie wat die bovenst beste man toen zei? „Kom maar elke dag zo'n blok halen hoor, zolang de winter duurt." „O grootvader, mag ik het kabou tertje niet meenemen naar huis," riep Evelientje. Ik schrok geweldig, dat begrijpen jullie, maar gelukkig zei grootvader: „Welnee malle meid. kaboutertjes horen in het bos, hij zou zich bij ons erg ongelukkig voelen." „Mag ik hem dan alstublieft iedere dag het hout geven grootvader?" „Dat is best," zei de oude man. Ik bedankte grootvader en Eve lientje natuurlijk heel hartelijk en ik zwaaide wel drie keer met mijn muts naar Evelientje die me na stond te kijken, zolang ze me zien kon. Toen ik thuis kwam, zetten mijn vrienden ogen op als etensborden, dat snap je. Ze hadden geen van allen iets kunnen vinden. Voor de rest van de winter hoefden we niet meer bang te zijn en toen we weer heel gezellig met z'n allen om het hoog opvlammend vuur zaten, zei de koning met tranen in zijn ogen dat hij mij voor deze daad zou belonen met het grootkruis van de orde der Puntmutsen. Ik bewaar het nog altijd trouw aan een lintje om mijn hals. zo jullie weten. DE ACHTSTE VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES MARIJKE. Voordat de Stichting het Vierde Prinsenkind aan de jarige Prinsessen een cadeau aanbood mochten twee kinderen van de Stichting met Prinses Marijke een tocht per arreslede door de paleistuin maken. De Koningin volgde met Prinses Margriet en enkele genodigden in een tweede arre slede. Foto: H.M. helpt het Prinsesje by het instappen. DE HUISVROUW HEEFT VOORDELEN Helaas bestaat nog in een onvol doend aantal gezinnen een dergelijke administratie, die zo'n belangrijke functie zou kunnen vervuilen oy net verdelen van het inkomen. Ook het gezin kent het begrip „kosten". Ook de huisvrouw tobt voortdurend met net. evenwicht tussen inkomsten en uitgaven. De gegevens die haar daar bij ten dienste staan, liggen voor haar gunstiger dan voor het bedrijf. Wanneer haar echtgenoot werknemer is, weet zij zelfs precies de inkom sten. Zij moet haar uitgavenposten daarbij aanpassen. Bij het bedrijf is er de moeilijk heid, dat men niet weet in hoeverre men met een inkomen kan rekenen. Bij een vrouw van een zelfstandige ondernemer is dat inkomen eveneens onbekend. Daarom moet een zaken vrouw in veel opzichten nog criti- scher ingesteld zijn met betrekking tot uitgaven dan de echtgenote van een werknemer. Bij de ene vrouw gaat het erom de uitgaven te ver minderen, bij de andere om daar een grens aan te stellen. Zakenvrouwen moeten soms ook inkrimpen, wanneer zij op een minimum-inkomen kun nen rekenen. NOTEREN! Hoe dit ook ligt, de meeste vrou wen zijn er op uit de kosten van het gezin aan beperkingen te onderwer pen. Zij moeten daarin dus een in zicht hebben. Daarvoor is het nodig, dat ze alle uitgaven noteren, Zij moeten weten, hoeveel geld er uitgegeven is voor schoenen, kleding, levensmiddelen, gas, electriciteit enz. Aan het eind van het jaar beschikt men dan over een aantal rekeningen, die de hoogte van de onderscheiden kosten aangeven. Vergelijkt men deze met het inkomen, dan weet men of er besparingen zijn gemaakt en waar door men tekort komt. Nu zal men opmerken dat het te kort vanzelf blijkt uit het geld, waar over een vrouw op 31 December nog beschikt. Dit is meestal niet juist, want alle aankopen worden niet steeds contant betaald. En zelfs wan neer dit wel gebeurt, heeft men geen overzicht van hetgeen voor het gezin besteed is. Het is erg belangrijk dit te weten. Doet men zijn uitgaven „op goed geluk", dan zal men op het ene moment voor het ene doel te veel besteden, terwijl men voor het an dere te kort komt, zodat de kans groot is, dat men in financiële zor gen raakt. WAAR BLIJFT HET GELD? Hoe dikwijls hoort men niet de kreet, dat een huisvrouw zich niet kan voorstellen, waar het geld ge bleven is? En dat kan zij weten, wanneer ze een overzicht maakt van haar uitgaven. Er zijn veel huismoeders, die reeds over een huishoudboekje beschikken en hebben het nut ervan ingezien. Maar werken zij de verzamelde ge gevens uit? Dat gebeurt zelden. Zo weet men dan nog niet hoeveel moet worden gereserveerd voor kolen en welk bedrag per maand aan kleding of voeding is besteed. In veel geval len kunnen zo de oorzaken van een scheefgetrokken huishoudrekening worden opgespoord. Men kan tot de conclusie komen, dat er plotseling meer kolen zijn gebruikt of dat men ongemerkt de post: „uitgaven voor ontspanning" bovenmatig heeft doen stijgen. Belangrijk is ook de tijdige bere kening van de kosten voor een va- cantie. In veel gevallen is het zo, dat men eenvoudig met vacantie gaat in de zomer en men zegt dan bij grote uitgaven, dat voor de toekomst de tijd raad zal schaffen. In de practijk komt dat er op neer, dat de huis vrouw maar moet zien uit de moei lijkheden te geraken. En daar kun nen allerlei wrijvingen uit ontstaan. EEN GEWAARSCHUWD VROUW. Het bijhouden van een uitgaven- schema betekent niet, dat men van dag tot dag een bepaald bedrag moet en mag uitgeven, maar wel, dat men over een bepaald tijdperk het ver loop controleert en daaruit lering trekt voor de komende periode. Door een dergelijke gedragslijn te volgen, heeft een huisvrouw naar de schijn meer werk met dat gecijfer, maar uiteindelijk heeft ze het gemakke lijker. Uit practische gevallen in de huis- houd-boekhouding weten wij, dat men door de cijfers van de huisvrouw gewaarschuwd, een kachel verwij derde of een fiets aanschafte, omdat de bus zoveel geld verslond. En voor die gevallen uit de prac tijk, waar een huisvrouw altijd een dispuut houdt met haar echtgenoot over het onvoldoende huishoudgeld, terwijl de heer des huizes beweert, dat zij er gemakkelijk „mee uit" kan, is het huishoudboek de ideale oplos sing. Drs VAN AMERONGEN. (46) „Frank is advocaat en heeft een goede praktijk. We hebben ons, na onze terug keer, hier in New York gevestigd en hebben twee dochtertjes van zes en vier jaar. De oudste heet Annie en de twee deLouise! Naar jou, Louise! En dat is mijn hele geschiedenis", eindigde zij. Robbie stond op. „Allemaal een cock tail?" vroeg hij, „ter ere van deze heug lijke gebeurtenis? Jij ook, Lou-Lou?" En toen zij een ogenblik scheen te aarzelen, ging hij lachend verder: „Ik zal er ook voor jou één klaar ma ken. Een heel kleintje maar, dokters voorschrift!" Terwijl hij de cocktails mixte, vroeg Louise aan Steffie: „En hoe gaat het nu met je moeder? Heeft zij geen heimwee meer naar het toneel?" „Ze maakt het best," antwoordde Steffie, „en heeft bevrediging gevonden in haar gezin. De eerste tijd is dikwijls moeilijk voor haar geweest, maar nu heeft ze zich al jaren lang geheel aan het huiselijk leven aangepast. Ze wonen nog altijd in Hartford. Je zult haar, hoop ik, één dezer dagen wel eens ont moeten." 1 Robbie deelde de cocktails rond. „Ik heb je alles al zo'n beetje over mezelf verteld," zei hij tegen Louise. „Het lijkt me het beste, dat Mr. Beckley je nu zijn levensgeschiedenis vertelt." „Bill hè, alsjeblieft," zei deze. „We zijn allemaal „kinderen" van Louise ge weest en we moesten daarom elkaar in eens maar bij de voornaam noemen. Oké?" „Oké," luidde het eenparige antwoord en men dronk op de gezondheid van Louise. „Nu," zei Bill Beckley, „dan zal ik maar eens van wal steken. Toen jij was heengegaan, Louise, kwamen er direct grote veranderingen. Alice, vaders twee de vrouw, had het er op gezet het ge hele interieur volkomen te wijzigen. Binnen korte tijd was er van de warme, gezellige sfeer van vroeger niets meer over. Alles werd op uiterst moderne wijze ingericht, doch ieder spoor van warmte of gezelligheid was verre te zoeken. Vader voelde zich een vreemde in eigen huis." Hij nipte even aan zijn glas. „Het ergste was dat zij, omdat zij va ders secretaresse geweest was en dus van alles, wat zijn werk betrof, vol komen op de hoogte, zich ook voort durend met zijn zaken bemoeide. Na korte tijd was zij hem volslagen de baas en, als je het mij vraagt, was hij hei melijk doodsbang voor haar scherpe tong en haar bazige optreden en heeft hij na de huwelijksreis geen gelukkig ogenblik meer met haar gekend. Het ergste vond hij nog, dat hij zich niet tegen jouw vertrek had verzet, Louise, maar hij durfde dat zeker niet te laten merken, want jouw naam mocht bij ons thuis zelfs niet meer genoemd worden. Natuurlijk heb ik dat toen niet allemaal zelf begrepen, daar was ik nog te klein voor, maar vader heeft mij later wel eens het een en ander verteld en zijn nood geklaagd. Het scheen er haar om te doen te zijn alle herinneringen aan Louise bij mij zo spoedig mogelijk te doen vervagen, maar dat is haar toch nooit gelukt. De zaken bleven gelukkig goed gaan en ik werd van jongs af aan opgeleid om vader in het bedrijf op te volgen. Reeds als jongen was ik veel bij andere jongens thuis, omdat Alice er niet de geringste slag van had, het een beetje gezellig te maken. Integendeel! Het was bijna nooit iets anders bij haar dan mopperen, aanmerkingen maken en dik doen tegenover de buitenwereld, iets wat vader, die de eenvoud in persoon was, zoals je wel weet, totaal niet lag. Toen ik met mijn twaalfde jaar na.tr kostschool werd gezonden, kwam mij dat bijna als een bevrijding voor. Later besefte ik pas, wat het voor vader ge weest moet zijn, mij ook nog uit huis te laten gaan, en alleen met haar te blijvei doch hij heeft blijkbaar maar al te goed ingezien, dat het met die vrouw in huis voor mij niets gedaan was, want hij heeft er het hardst op aangedrongen, da^ ik voor mijn verdere opleiding naar een kostschool zou gaan. Zij verzette zich daar niet tegen, doch juichte het vermoedelijk van ganser harte toe." Robbie schonk nog eens in en Bill maakte van de gelegenheid gebruik even te pauzeren. Na enkele ogenblik ken ging hij verder. „De vacanties bracht ik altijd thuis door en dan scheen vader helemaal op te leven. Toen ik een paar jaar op kost school was, begon hij met zijn gezond heid te sukkelen. In het eerst liet het zich niet zo ernstig aanzien, maar na enige tijd bleek, dat hij aan een kwaal leed, waarvoor geen genezing mogelijk was. Het kon nog wel enige jaren du ren, maar zijn lot was toch bezegeld, volgens de behandelende geneesheren. Toen het zo erg begon te worden, dat hij zijn zaken niet meer behoorlijk kon waarnemen, zag Alice haar kans schoon. Zij nam de teugels in handen en na korte tijd had hij vrijwel niets meer te zeggen en liet zij hem practisch overal buiten. Ik was intussen achttien jaar geworden en had de kostschool door lopen. Het werd hoog tijd, dat ik in de zaak zou komen. Nu begon de ellende echter pas goed. Alice gunde mij niet, dat ik binnen af zienbare tijd de zaken van haar zou overnemen. Zij was daarvoor te heers zuchtig, en te hebzuchtig bovendien. Nooit, of in ieder geval niet zonder de heftigste tegenstand, zou zij er over denken, de teugels van het bewind vrij willig in handen te leggen van „die aap van een jongen", zoals zij zich uitdrukte. Ik ben er van overtuigd, dat zij vaders laatste levensdagen volkomen heeft ver gald en dat zij eigenlijk door haar han delwijze zijn einde heeft verhaast. In ieder geval stierf hij, toen ik juist ne gentien jaar was geworden, dus nog minderjarig was." Even zweeg hij en keek peinzend voor zich uit. Toen ging hij verder: „Veel plezier heeft vader in zijn leven niet gekend. Zijn gelukkigste perioden zijn de jaren van zijn eerste huwelijk geweest, en die vijf jaar, dat jij bij ons geweest bent, Louise. Ik leed door zijn dood ook een heel groot verlies, want ik verloor mijn beste vriend. Natuurlijk stond beschreven, dat va ders zaken aan mij zouden overgaan. Zolang ik echter nog niet meerderjarig was, zou Alice de leiding behouden. Nu, ik kan jullie de verzekering geven, dat zij zich die jaren ten, nutte heeft weten te maken! Nergens werd ik in gekend, overal hardnekkig en systematisch bui ten gehouden. Ik voelde en bemerkte dat heel goed, doch wat kon ik met mijn negentien jaren tegen deze geraffineer de, doortrapte zakenvrouw beginnen." Weer zweeg hij en even verscheen er een bittere trek om zijn mond. „Zij leefde intussen in grote statie. Nu eerst kon zij haar zucht tot dikdoen naar hartelust botvieren. Ze probeerde vrienden te winnen in hogere kringen (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4