Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeentebegroting 1955 tekort vertoont een groot TIJD VAN SLUITENDE BEGROTINGEN VOORBIJ Betaalt V.S. het nieuwe Duitse leger? de VALLEI-riks? Fa. J. F. TAK Nieuwe financiële verhouding met het Rijk moet nu uitkomst bieden ONZE KOOPVAARDIJ; Een kostelijk nationaal bezit Waar is Nieutvs uit de Omgeving 29e jaargang VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 No. 16 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Weinig nieuwe kapitaalswerken AGENDA II Bezuinigingen Sterke stijging uitgaven Tekort Julianaziekenhuis BltlL Onderhoud en vernieuwing straten Ook hogere kosten onderwijs Expositie Watersnood 1855 „Ik kan niet geloven, ik wil bewijs" De eerste gewonde is reeds gevallen DE ARBEIDSMARKT Hij is f 10.- waard Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 t Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 2,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1U) woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De Gemeentebegroting 1955, welke door personeelstekort en wegens stagnatie door het overlijden van wethouder Middelhoven eerst thans aan de Gemeenteraad kon worden aangeboden, vertoont voor de Gewone Dienst een tekort van niet minder dan f 120.107.87. Tekorten op de gemeentebegroting vormen een verschijnsel waaraan de ge meente Veenendaal zal moeten wennen, want, zo zeggen Burgemeester en Wet houders in hun Nota van aanbieding, de tijd is nu wel voorbij, dat Veenendaal, als een van de weinige gemeenten in ons land, zijn begroting uit eigen middelen sluitend kon krijgen. Het tekort op de begroting van vorig jaar kon door een toe vallige omstandigheid als de herziening van de raming Óndernemingsbelasting met als gevolg een flinke uitkering wegens deze belasting, nog worden weg gewerkt, voor 1955 echter zullen wij uitkomst moeten verwachten van de nieuwe financiële verhouding met het Rijk en in deze begroting is dan ook een subjec tieve verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds geraamd ten bedrage van het gehele begrotingstekort. De algemene uitkering uit het gemeentefonds wordt blijkens een mededeling van de Minister geraamd op 128 van het basisbedrag van f 11,85 per inwoner, hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van f 244.204,80. Het totale bedrag aan uitkering uit het gemeentefonds is dus geraamd op f 244.204,80 plus het tekort van f 120.107.87 is f 364.312.67. De begroting sluit met een totaal aan uitgaven van f 2.368.000,dat is 295.000 meer dan in 1954. Zo spoedig mogelijk na de aanbieding van deze begroting zal het verzoek om toekenning van deze subjectieve verho ging worden ingediend, zo delen B. en W. mede, en naar hun mening lijdt het geen twijfel, dat met zekerheid kan worden aangetoond, dat behoefte be staat aan aanvullende dekkingsmiddelen van algemene aard om de stroom van nieuwe en verhoogde uitgaven op aller lei gebied op te vangen. Het ontstaan van het begrotingstekort 1955 wordt, ge zien de bovenstaande uiteenzettingen, in lang niet alle gevallen veroorzaakt door algemene prijsstijgingen van het laatste jaar, doch vloeit in vele opzichten voort uit een groeiproces van kleine naar mid delgrote gemeente, dat bovendien wordt verhaast door het karakter van indu strie- en streekplaats. Duidelijk blijkt dit uit de sterk gestegen kosten van de volkshuisvesting, de brandweer, de aan leg en verbetering van wegen, de straat verlichting, de aanleg en het onderhoud van plantsoenen, de reinigingsdienst, de voorzieningen op de begraafplaats, het vakonderwijs, de bouw van scholen en gymnastieklokalen, het nijverheidson derwijs, de lectuurvoorziening en de voorzieningen op het gebied van de sportbeoefening. Het zijn juist deze verschijnselen, die de conclusie wettigen, dat de financiële moeilijkheden van 1954 en nu in nog sterkere mate die in 1955, het begin zijn van een nieuwe periode. Reeds thans kondigen zich tal van problemen aan, die elk op zichzelf belangrijk genoeg zijn om de gemeente-financiën te ont wrichten: de raadhuisbouw, de recon structie van de Kerkewijk, de oprich ting van de ambachtsschool, de woning sanering, de aanleg van het sportcom plex Panhuis en de zich meer en meer naar de voorgrond dringende noodzaak van de oprichting van een centrale zui veringsinstallatie van rioolwater zijn, hoewel nog niet voor 1955, toch zeker voor de naaste toekomst tastbare reali teiten. Alleen reeds door deze opsom- il II Heden, Vrijdag 25 Februari (In Ger. Kerk) 8 uur, bijeen komst Vrouwen Wereld Ge bedsdag. In geb. „Eltheto") Jaarfeest avond „Unitas". Zaterdag 26 Februari (In geb. Eikenlaan) Uitvoering Chr. Tamboers- en Pijpers corps „Prins Bernhard" en jeugdcorps „Prinses Marijke". (Op Ijsbaan Benedeneind) 's II II II II II II ming moet worden aangenomen, dat de tijd van de uit eigen middelen sluiten de begrotingen voorbij is. Daar de ge noemde onwtikkelingen naar onze me ning niet kunnen en mogen worden te gengehouden, zal de financiële verhou ding met het rijk uitkomst moeten bie den; de gemeentelijke belastingen, in hun hierboven aangetoonde relatief ge ringe omvang, zullen hiertoe niet in staat zijn. Van het zeer grote tekort, dat de ge wone dienst van deze begroting in eer ste instantie vertoonde, kon slechts een gedeelte op verantwoorde wijze worden weggewerkt door een aantal bezuinigin gen, waarvan als de belangrijkste kun nen worden genoemd de verschuiving naar 1956 van een aantal onderhouds werken aan gebouwen, het overbrengen van een aantal uitgaven voor herstra- tingen naar de kapitaaldienst en het onttrekken van een bedrag ad f 14.425, aan de z.g. rentewinstreserve woning bouw. Opnieuw zijn, evenals dat bij de be groting 1954 het geval was, de uitgaven van de gewone dienst in zeer sterke ma te gestegen. De oorspronkelijke begro ting 1954 vermeldde wat de gewone dienst betreft een totale uitgaaf van rond f 2.073.000,Het overeenkomstig totaal in de begroting 1955 bedraagt rond f 2.368.000,— of wel f 295.000,— meer. Als gevolg van de genoemde salaris verhogingen en personeelsuitbreiding vertoont het totaalbedrag aan perso neelskosten, inclusief netto sociale las ten, een stijging van bijna f 48.000, vergeleken bij de begroting 1954. Een deel van deze hogere kosten blijft even wel niet ten laste der gemeente. Bij de salarisramingen is bewust bui ten beschouwing gelaten de 6°/o verho ging. Blijkens een circulaire van de Mi nister van Binnenlandse Zaken is voor deze loonsverhoging een compensatie te verwachten in de vorm van een verho ging van de uitkeringen uit het ge meentefonds. Het nadelig saldo van de politie be draagt in deze begroting f 6.935.35 tegen f 2.640.42 in de begroting 1954. De ver wachting bestaat, dat door de nieuwe Rijksnormen dit tekort voor een groot deel zal worden opgevangen, doch ze kerheid daaromtrent ontbreekt. Ook ten aanzien van de Bescherming Bevolking is nog geen definitieve rege ling inzake de rijksvergoeding getroffen. Na aftrek van de geraamde bijdragen van de gemeenten Ede en Renswoude ingevolge de nog te treffen gemeen schappelijke regeling, blijft een bedrag van ruim f 27.400,ten laste van de ge meente Veenendaal. Verder dient tenslotte nog te worden middags schaatswedstrijden en 's avonds gecostumeerd ijsfeest gewezen op de sterk gestegen kosten van II (In geb. „Eltheto") Jaarfeest vergadering „Unitas". Maandag 28 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, openbare vergadering Veenen- daalse Gemeenteraad. Woensdag 2 Maart (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ds. J. Overduin spreekt met als onderwerp „Ik kan niet gelo ven, ik wel bewijs". Tevoren van 7.45 tot 8 uur samenzang. Donderdag 3 Maart (In geb. ,,'t Trefpunt") Decla matie-avond mevr. M. v. Noor- wijk-Colijn, onder ausp. Co mité Winteravondlezingen. Zaterdag 5 Maart (Bij plantsoen hoek Kerkewijk- Stationssingel) 3.30 uur, ont hulling gedenkzuil Watersnood 1855. (In Grote kerk, Markt) 7.30 u„ Herdenkingssamenkomst Wa tersnood 1855. Maandag 7 Maart (In hotel „De Korenbeurs") 8 uur, Vergadering Stichting „Het Stichts en Gelders Grond bezit". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „De luchtslag om Japan"; van Dinsdag t.m. Don derdag „Jantjes aan de rol". V. de straatverlichting, namelijk f 28.500, in 1955 tegen f 21.600,in 1954. De stij ging is hoofdzakelijk een gevolg van de uitbreiding van het aantal lantaarns (398 medio 1953; 535 medio 1954). De begroting van het Juliana-zieken- huis vertoont een tekort van f 21.000, nadat reeds rekening is gehouden met het gebruikelijke subsidie dezer ge meente, ten bedrage van f 5.000,Dit subsidie dateert van 1948 en is steeds ongewijzigd gebleven ondanks de voort durende hogere exploitatiekosten. Ge zien het grote belang, dat het Juliana-.- Ziekenhuis voor deze gemeente bete- Bij Uw verantwoordelijk werk scherp en rus tig zien met een deugdelijke van Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 OPTICIËN SEDERT 1904 Speciale moderne paskamer ZIEKENFONDS LEVERANCIER kent, wordt voorgesteld het subsidie met ingang van 1955 te verhogen tot f 7.000,per jaar. In 1954 was op de post „onderhoud van straten en pleinen" o.m. f 12.000, geraamd voor onderhoudswerken door derden; voor 1955 wordt uit dien hoof de een uitgaaf van f 19.200,verwacht, namelijk voor het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op de verschillende ruilverkavelingswegen ten oosten van de bebouwde kom. De werkzaamheden door derden zullen in 1955 niet tot dit bedrag beperkt kunnen blijven, daar ook het herstraten van een aantal we gen binnen de bebouwde kom dringend nodig is. Het betreft hier de P. H. van Rijnstraat, de Bilderdijkstraat, de D. .S van Sch'uppenstraat, de Davidsstraat, de Rozenstraat en de gehele Stationswijk, met uitzondering van de Kastanjelaan. De kosten daarvan worden globaal ge raamd op f 53.400, De hogere kosten van het vakonder wijs, indien wordt besloten tot invoe ring daarvan aan de openbare lagere school, worden voor 1955 geraamd op ongeveer f 3000,aannemende dat dit onderwijs omstreeks 1 April 1955 zal in gaan. Dit bedrag is opgenomen onder de raming van de post „onvoorziene uit gaven". Ten aanzien van het onderwijs is ge rekend op enige grote kapitaalsuitgaven, namelijk voor de stichting van de nieu we Ger. Gem. school en van twee gym nastieklokalen. De bouw van de Ger. Gem. school was reeas geraamd in de begroting 1954, doch moest door ver schillende omstandigheden worden uit gesteld. De voorbereiding van de bouw van het gemeentelijk gymnastieklokaal achter de Koningin Julianaschool is thans zover "gevorderd, dat binnenkort een voorstel aan de Raad kan worden gedaan. Het tweede gymnastieklokaal, geprojecteerd bij de Chr. Nat. School II aan het Dr. Siotemaker de Bruïneplein, is geplaatst op de urgentielijst 1955 en zal dus waarschijnlijk eveneens in de loop van dit jaar in uitvoering kunnen komen. Ook bij het nijverheidsonderwijs moet de aandacht worden gevestigd op (Zie verder pag. 2) Door de Commissie Herdenking Wa tersnood 1855 zullen van 1 tot 10 Maart a.s. de documenten, schilderijen en voorwerpen, betrekking hebbende op de watersnood van 1855 geëxposeerd wor den in de etalage van de fa. G. H. van Leeuwen, Hoogstraat 7. Vanaf a.s. Dinsdag zal men in deze etalage o.a. ook het grote schilderij kunnen bewonderen van David van der Keilen, dat door het Gemeentelijk Mu seum te Utrecht welwillend voor dit doel is afgestaan, door bemiddeling van oe Kamer van Koophandel te Utrecht. Ook andere gravures en officiële docu menten op de watersnood betrekking hebbende, door de Commissie verza meld, zullen te bezichtigen zijn. In een openbare samenkomst in het gebouw aan de Eikenlaan spreekt Woensdagavond 2 Maart a.s. ds. J. Over- cuin met als onderwerp: „Ik kan niet geloven, ik wil bewijs". Gezien het aan tal aanwezigen bij de vorige lezing van ds. Overduin wordt ook voor 2 Maart weer veel belangstelling verwacht. Aan deze avond zal verder medewer king worden verleend door het Geref. Kerkkoor o.l.v. de heer Kor Dijkstra, terwijl voor het eigenlijke begin van de samenkomst, en wel van kwart voor acht tot acht uur samenzang zal worden gehouden. Nederland neemt op de wereldkaart niet meer plaats in dan van een héél klein vlekje. Maar van dat kleine vlekje uit kunnen over deze kaart tal van lijnen worden getrokken, dwars door het blauw van alle oceanen en om alle werelddelen heen: de vaarroutes van Nederlandse schepen, die regelmatige bezoekers z|jn in honderden havens, over de gehele wereldbol verspreid. Gemiddeld lopen elke dag 100 Nederlandse schepen een vreemde haven binnen. Het rood-wit-blauw is in de internationale scheepvaartwereld een overbekende vlag. Ons kleine landje be schikt over scheepvaartlijnen, die de gehele aarde omspannen. VERGADERING STICHTING „HET STICHTS- EN GELDERS GRONDBEZIT De vereniging „Het Stichts- en Gel ders Grondbezit", gevestigd te Veenen daal, heeft in haar ledenvergadering van 18 Februari j.l. met algemene stem men, besloten onder haar doelstelling, welke gericht was op de behartiging van de belangen van eigenaren van gronden, behorende tot de agrarische sector, ook te gaan betrekken de belangen van de huis- en bouwterreineigenaren in Vee nendaal en omstreken, en zulks in ver band met daaromtrent gerezen kwesties. De vereniging besloot een openbare vergadering uit te schrijven op 7 Maart a.s., te houden in het Hotel „de Koren beurs", aan de Markt te Veenendaal. Voor verdere bijzonderheden leze men de in dit nummer voorkomende adver tentie. VEENENDAAL BRACHT 6000 GULDEN OP MET KINDERZEGELS „-JVfcde dank zij de ijver van de school jeugd bracht de postzegelactie „Voor Het Kind" in Veenendaal dit jaar 6000 gulden op. Van dit bedrag werd ruim f 4200 op gebracht door de schoolkinderen terwijl nog ruim f 1626 aan postzegels werd ver kocht en ruim f 100 aan kaarten. Ook werd een gift van f 25,ontvangen. (Van onze correspondent) BONN, Februari. Het toekomstige Duitse leger heeft inmiddels zijn eerste gewonde. Het is minister Theodor Blank, die tijdens een dezer dagen gehouden vergadering enige bierglazen tegen zijn hoofd kreeg gesmeten en bij de uitgang van de zaal werd opgewacht door oor logsinvaliden, die hem met hun krukken te lijf gingen. Maar het zijn beslist niet alleen oorlogsinvaliden, die zich tegen de Duitse herbewapening uitspreken, ook gezonde valide mannen, huisvrou wen, jongens en boeren in nagenoeg alle steden en dorpen verklaren openlijk niet ingenomen te zijn met de legerplannen. IN DE PLEISTERS De eerste gewonde van het toekom stige, Duitse leger zit momenteel met enige pleisters op zijn gelaat en blauwe plekken op dat deel van het lichaam waar de rug een andere naam krijgt, achter zijn grote schrijfbureau in een gemoderniseerde kazerne te Bonn. Zijn taak is dermate omvangrijk, dat enige voorlichtingsinstanties, die in hetzelfde gebouw onderdak genoten, plaats heb ben moeten maken. Zijn afdeling heet nog niet „ministerie". Iedereen in Bonn noemt haar „Amt Blank". Als straks de accoorden door alle betrokken landen geratificeerd zijn wordt Herr Blank mi nister van Defensie. Dat is al een heel aardige baan, die wel enige pleisters waard is. In het toekomstige ministerie weet men, dat maar weinige Duitsers, het vroegere beroepspersoneel van de Wehrmacht buiten beschouwing gelaten, gecharmeerd zijn op de legerplannen. De propaganda van de Duitse socialisten en de Russissche communisten ging hierbij hand in hand en belde uit, dat een her bewapening de hereniging van oost en west zou verhinderen. Juist deze één wording ligt de Duitsers zwaar op het hart. Berlijn moet weer hoofdstad wor den. Vanaf het ogenblik, dat het Krem lin algemene verkiezingen onder inter nationale controle, gevolgd door hereni ging voorstelde, kreeg het een aanzien lijk deel van de niet-communistische Westduitse opinie op zijn hand. Ook psychologische factoren remmen Herr Blank. Vooral bij de vrouwen en de jeugd ontmeet hij weinig begrip. MOET AMERIKA BETALEN? Inmiddels is het zo ver nog niet. Duitsland heeft nog geen leger. Het enige, waarover Blank momenteel be schikt is een meterslange lijst van gene raals en andere opperofficieren, die gaarne een baan willen hebben. Er be staat ook nog geen dienstplicht en bo vendien zegt Herr Adenauer zelf, dat Bonn geen centen heeft om een kostbaar leger te onderrhouden. Eindeloze cijfer- sommen toonden tenslotte aan, dat het toekomstige Duitse leger ongeveer tachtig milliard in drie jaren zou eisen, namelijk zestig milliard voor de eerste uitrusting en twintig milliard voor het onderhoud. Iedereen is hier dermate van geschrokken, dat de Bondsdag maar zeven milliard beschikbaar durfde stel len. Ook in de wandelgangen van het Bundeshaut kunt ge tussen de soep en de „Bratwurst" nu horen verkondigen, Wij Nederlanders mogen daar trots op zijn, zélfs de meest verstokte landrotten onder ons, die misschien nog nooit een ander schip onder zich gevoeld hebben dan een veerpontje. Want de koopvaar dij is nu juist een van die dingen, waarin een klein land als het onze groot kan zijn en het ook inderdaad is. Het is goed daaraan zo af en toe te worden herinnerd en een geschikte gelegenheid daartoe is het gouden jubileum van de Nederlandsche Reedersvereeniging, dat op 25 Februari gevierd wordt. In deze organisatie zijn alle 50 scheepvaartmaat schappijen van de grote vaart verenigd en haar historie is die van de Neder landse scheepvaart in de laatste halve eeuw. GROTE VERANDERINGEN Er is in de afgelopen 50 jaren veel veranderd op het gebied van de koop vaardij. Indrukwekkend is het verschil tussen de betrekkelijk kleine mailboten van toen en de „Willem Ruys", de „Nieuw-Amsterdam" en de „Oranje" van nu. In 1905 had, om een voorbeeld te noemen, het stoomschip „Goentoer" 36 dagen nodig om 147 passagiers van Rotterdam naar Tandjong Priok te brengen. De mailboot had electrische verlichting aan boord, maar dat was dan ook wel het voornaamste comfort, dat de opvarenden kon worden geboden. Nu vervoert een varend luxe hotel als de „Willem Ruys" 950 passagiers in 21 da gen naar Indonesië. Er zijn prachtige salons in dit schip en een bioscoopzaal en een zwembad, terwijl air-conditioning zorgt voor een behaaglijke temperatuur in de comfortabele hutten. Radio en ra dar zijn onmisbare hulpmiddelen ge worden. INDRUKWEKKENDE GROEI Indrukwekkender nog dan alle tech nische vooruitgang is de groei van de Nederlandse vloot sedert het begin van deze eeuw. In 1905 bedroeg de totale tonnage ruim 500.000 bruto registerton, nu meet de gezamenlijke Nederlandse koopvaardijvloot 3.373.000 B.R.G. En in die cijfers komt de groei nog niet eens voldoende tot uitdrukking, omdat door grotere snelheden, minder dood gewicht en snellere laad- en loscapaciteit het nuttig rendement aanmerkelijk is op gevoerd. Toch heeft' de Nederlandse koopvaar dij in de laatste halve eeuw grote tegen- Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: uitvoerder grond werk, grondwerkers, stucadoor, opper lieden, granietschuurder, houtzager, kleermaker, landarbeiders, verfspuiter, dieselmonteur, electromonteur, adm. ambtenaar, kantoorbediende, boekhou der, draaier, stoffeerder, keukenknecht, cargadoor, scheepsagent, glasblazer, werktuigbouwkundigen, pianist, ver tegenwoordigers, los arbeiders. Worden gevraagd: meubelmakers, fa- briekstimmerlieden, knopendraaiers, mach. bankwerkers, monteurs, lood- sn zinkwerkers, montagewerkers, text.fabr. arb., sig.fabr.arb., mach.poetsers, loop jongen, destillateur, orgelbouwer, tim merman. VROUWEN Bieden zich aan: winkelbediende, hulp in huish., ongeschoolden. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., kamermeisje, inpaksters, kap ster, naaisters, ateliermeisjes, dienstbo-* den voor d. en n., dagmeisjes, werkster enkele dagen p. w., kantoorbediende. dat de Amerikanen er maar voor moe ten dokken. Ook in militaire kringen is men het nog niet eens. Velen willen het idee van een 620.000 man sterk volks leger laten varen en zien meer heil in een sterk, uiterst modern beroepsleger tje van 300.000 man. In Hamburg zei de vroegere tankgeneraal Hasso von Man- teuffel, tevens hoofd van de Freie Deutsche Partei: „Napoleon kwam met honderdduizend man in Moskou. Wij willen er helemaal niet heen. Waarom zouden we dus zesmaal zoveel soldaten moeten hebben." Maar ook de Duitsers hebben hierover niet meer alleen te be slissen. Hun plan om te komen tot een klein beroepsleger, dat in tijden van gevaar kan steunen op de volksmilitie kan de NATO niet bekoren. CARNAVAL IN ZUID-NEDERLAND In Den Bosch is Maandagmiddag de grote Carnavalsoptocht gehouden. spoed ondervonden. De eerste wereld oorlog 19141918 kostte ons 169 sche pen. In 1921 volgde een ernstige crisis en ook de malaise in de jaren 19311936 bracht de rederijen zware verliezen toe. In de laatste oorlog werd de koopvaar dijvloot bijkans gehalveerd; 439 sche pen gingen verloren en 3300 opvarenden kwamen om. VRACHTVAARDERS VAN DE GEHELE WERELD Na elk van die tegenslagen herstelde de Nederlandse koopvaardij zich echter zeer snel en op het ogenblik heeft zij de wind in de zeilen en levert zij een be langrijke bijdrage aan onze nationale welvaart. De koopvaardij zorgt voor de in- en uitvoer naar en van Nederland; zij vervult een belangrijke rol bij de doorvoer via ons land en een derde functie bezorgt haar een vooraanstaan de plaats in het wereldzee verkeer: de z.g. cross-trades, het vervoer tussen vreemde landen. Van de ongeveer 100 geregelde Nederlandse lijndiensten doen er meer dan 40 geen Nederlandse havens aan. Zij verlenen dus uitsluitend dien stenverkeer aan „derde landen" en dat levert Nederland elk jaar een aanzien lijke deviezenwinst op. En vooral door deze cross-trades handhaven de Neder landse reders de aloude reputatie als „de vrachtvaarders van de gehele wereld". Onze zeevaart is krachtig en houdt stand. Maar dat betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passagiersschepen is ons land ten achter. Met de enorme aan was van de tankervloot zijn wij niet meegegroeid. In de naaste toekomst rijzen problemen in verband met de tij dige vervanging van oude schepen. En de steeds ernstiger wordende gevallen van z.g. vlagdiscriminatie maatrege len van regeringen om het zeeverkeer voor de eigen rederijen te reserveren vormen een bedreiging. Er moet dus gewerkt en gewaakt wor den om onze scheepvaart, die een kos telijk nationaal bezit is, in stand te hou den en te verdedigen. Niet alleen de reders zelf en de jubilerende Reeders vereeniging, die de stem van de Neder landse koopvaardij al zo vaak en met succes heeft doen horen op nationaal en internationaal scheepvaartgebied, heb ben hier een taak. Van ons gehele volk mag worden gevraagd, dat het de koop vaardij steunt door het levende besef, dat scheepvaart welvaart betekent. Oók voor de landrot op zijn veerpontje! (Nadruk verboden.) De VALLEI-riks van de vorige week werd uitgegeven bij „De Kleine BijenkorF' te Eist. Deze werd echter niet gevonden en zo is de riks van deze keer 10 gulden waard geworden. Het nummer van de VALLEI-riks van deze week is AZ 987379. Het is weer een rood gedrukt nummer om het zoeken te vergemakkelijken. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder van de oude serie met de beeltenis van Koningin Wilhelmina welke het rode nummer AZ 987379 draagt. Indien u hem vóór a.s. Don derdagmiddag 12 uur op het bureau van DE VALLEI kunt tonen ont vangt u de vinderspremie van f 7,50. WAGENINGEN. Zondag 27 Februari komt de bekende pater Henri de Greeve in de schouwburg „Junushoff" alhier het solo-spel „Commissie van Objectief onderzoek" opvoeren. De uitvoering is voor een ieder toegankelijk en wordt gegeven onder auspiciën van de Katho lieke Vrouwengemeenschap Wagenin- gen. EDE. Zondag werd in Ede nog een sijsjeslijmer verbaliseerd. Het betrof hier een zekere M. die door mensen van de Dierenbescherming werd betrapt op het treffen van voorbereidingen om met lijmstokken en lokvogels overvliegende vogels te vangen. Het materiaal werd in beslag genomen, terwijl het sijsje per ongeluk ontsnapte. WAGENINGEN. 3 Maart a.s. zal het bekende Baskische Danstheater, dat zowel in Europa als in Amerika gewel dige successen heeft behaald een ballet voorstelling geven in de schouwburg „Junushoff'. EDE. De restauratie van de Gerefor meerde Noorderkerk nadert zijn vol tooiing. Na dit grondig herstel zal het kerkgebouw waarschijnlijk op 6 Maart weer in gebruik worden genomen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1955 | | pagina 1