Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Belastingopbrengst viel tegen Geen bouwvolume meer beschikbaar De plechtige herdenking van WATERSNOOD 1855 Dochter van de Tzaar leeft nog? MULDER Fa. J. F. TAK IF/sI V NOODKLOK zal weer luiden RAADSELACHTIGE HUT IN HET ZWARTE WOUD Algehele reconstructie van de Kerkewijk Scherpe critiek van E. P. van Dijk op Gemeentepolitiek TIJDENS OPENBARE VERGADERING Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang WOENSDAG 2 MAART 1955 No. 17 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzoel DE GEMEENTEBEGROTING 1955 AGENDA „Cultuur en politiek" „In Holland staat een huis" Inzameling voor geschenk Utrechtse Geertekerk BUIL V. "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In ons nummer van j.L Vrijdag gaven wij reeds een beschouwing over de ge meentebegroting 1955, welke door B. en W. aan de Raad is aangeboden en een tekort van niet minder dan f 120.000, vertoont. Hieronder volgen nog meer bijzonderheden uit deze begroting. Het bedrag van de gewone uitgaven over 1955 vertoont een stijging met een bedrag van rond f 295.000, STERKE STIJGING UIT GAVEN ONDERWIJS Het grootste gedeelte van dit bedrag komt voor rekening van de onderwijs uitgaven, die met voorgaand jaar een stijging vertonen van plm. f 60.000, Een van de oorzaken van deze stijging zal wel zijn het voorstel van B. en W. om de bedragen per leerling te ver hogen. Zo wordt voorgesteld het bedrag per leerling voor het gewoon lager on derwijs vast te stellen op f 36,01, voor bruikleenscholen op f 35,14, voor het voortgezet gewoon lager onderwijs op f 52,50, voor de ulo op f 55,en voor het buitengewoon lager onderwijs op f 73,50 per jaar tegen resp. f 35,f 34,06 f 50,—, f 52,50 en f 70,— in 1954. Op de onderwijsuitgaven volgen de uitgaven op het hoofdstuk openbare werken, dat een stijging van rond f 57.000,vertoont. Op het hoofdstuk van de volkshuisvesting vertoont een stijging van f 11000,—, terwijl in de be groting nog niet eens rekening is ge houden met de financiële gevolgen van de bouw en exploitatie van de 139 wo ningen, die in het Franse Gat worden gebouwd. De uitgaven op dit hoofdstuk zullen hierdoor nog wel stijgen. Uitge zonderd voor de bouw van migratie woningen, welke niet van invloed is op de leniging van de bestaande woning nood in de gemeente, zo schrijven Bur gemeester en Wethouders, is tot en met dat de expositie van de attribu ten, betrekking hebbende op de Waters nood van 1855 in de etalage van de fa. Geha Van Leeuwen aan de Hoogstraat reeds veel bekijks heeft getrokken? dat deze dan ook zeer de moeite waard is? dat zich hierbij ook de stam met de 10 inkervingen van de historische lindeboom van de Kerkewijk bevindt? dat j.l. Maandag bij een onder zoek te Wageningen bij prof. dr. ir. J. F. Kools van het Instituut voor bosbouw kundig onderzoek is gebleken dat de stam welke door de heer D. Sandbrink als een stuk historie wordt bewaard, af komstig is van een boom welke in '1937, toen hij werd geveld minstens 100 jaar oud geweest moet zijn? dat dit dus toch wel de boom geweest kan zijn waarin de op de Ker kewijk verongelukte familie Van Wijk voor een deel redding heeft gevonden? dat een nazaat van de fam. Van Wijk ons vertelde dat er niet tien maar oorspronkelijk negen inkervingen in de stam waren aangebracht? dat verondersteld wordt dat deze inkervingen die nu na 100 jaar nog dui delijk zichtbaar zijn door deze of gene regelmatig zijn onderhouden om ze voor het nageslacht te bewaren? dat de aanvankelijke conclusie na het vorige week ingestelde onderzoek naar de historische waarde van de stam wel wat voorbarig is geweest? dat om al deze redenen de be wuste stam nu toch een plaats heeft ge vonden bij de hierboven genoemde ex positie? dat de Veenendaalse jeugd het heeft gepresteerd om in ruim vier we ken tijds 135 lampen van de straatver lichting stuk te gooien? dat er ook veel klachten binnen komen over het beschadigen of vernie len van verkeersborden? dat dezer dagen twee inwoners werden aangehouden die waren verge ten dat zij nog wat dagen „brommen" te goed hadden"? m 11111 in 11 ii i mi II li lil Puillll t ttlll IIIIIIIIIII111 III I' 11 III i lillllMII III trill IIIII HI III11| ill II'IIMIII Heden, Woensdag 2 Maart (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ds. J. Overduin spreekt met als onderwerp „Ik kan niet ge loven, ik wil bewijs". Tevoren van 7.45 tot 8 uur samenzang. Donderdag 3 Maart (In geb. 't Trefpunt) Decla matie-avond mevr. M. van Noordwijk-Colijn, onder aus piciën van Comité Winter avondlezingen. Zaterdag 5 Maart (Bij plantsoen hoek Kerkewijk- Stationssingel) 3.30 uur, offi ciële onthulling van gedenk zuil Watersnood 1855. (In Grote kerk, Markt) 7.30 u., Herdenkingssamenkomst Wa tersnood 1855. Maandag 7 Maart (In hotel De Korenbeurs) 8 u. vergadering Stichting „Stichts en Gelders Grondbezit". (In hotel „de Korenbeurs") 8 uur, openbare vergadering afd. Veenendaal van de V.V.D. Mevr. mr. E. Veder-Smit spreekt over „Cultuur en Poli tiek." Dinsdag 8 Maart (In geb. „Eltheto") 4.15 en 7.30 uur vertoning van de blinden- film „In Holland staat een Huis". Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Jantjes aan de rol". iiiiMiji'iiM'iMiniii'iuu. ii»iiiiitii»iiiii"iiiiniimm.nMliilMlH ii li Lu: L 1956 geen bouwvolume meer beschik baar. B. en W. zullen met kracht stre ven naar het verkrijgen van extra toe wijzingen. De Stichting Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft t.b.v. de door haar geëxploiteerde openbare uitleenbiblio theek heeft t.b.v. de door haar geëxploi- theek rijkssubsidie gevraagd, in verband waarmede binnenkort zal worden vol daan aan de eisen, welke het Rijk voor subsidieverlening stelt ten aanzien van de duur der openstelling enz. Het Rijks subsidie zal f 2675,bedragen, mits de Stichting van de provincie en/of de ge meente een subsidie van f 3972,ont vangt. Gezien het grote belang, aan een goede lectuurvoorziening verbonden, wordt door B. en W. voorgesteld dit z.g. verplichte minimum voor rekening van de gemeente te nemen. ONTEIGENING GRONDEN VOOR SPORTVELDEN Het besluit tot onteigening der reste rende gronden voor de aanleg van het Sportcomplex Panhuis is inmiddels door de Kroon goedgekeurd. Aangenomen mag nu worden, dat de eigendom van de gehele ondergrond in de loop van 1955 kan worden verworven. Burge meester en Wethouders verwachten echter niet, dat met de aanleg reeds in 1955 een begin kan worden gemaakt, zo dat de kosten hiervoor niet in de be groting zijn opgenomen. In de begroting 1954 zijn verschillen de opbrengsten van belastingen en re tributies te hoog geraamd. (In tegen stelling dus met het Rijk, waar men blijkbaar steeds te laag raamt, gezien de hogere opbrengsten.) Als gevolg hier van moest in de begroting 1955 een aan tal ramingen lager worden gesteld dan in 1954. Volgens een overzicht, dat B. en W. geven, bedraagt de raming van de totale opbrengst der belastingen voor 1955 f 317.115,— of wel 13.59 °/o van het budget en voor 1954 bedroeg deze f 300.760,— of wel f 14.73 °/o van het budget. In verband met de afschaffing van de schoolgelden, uitgezonderd voor de twee hoogste leerjaren van de ulo en alle leerjaren van de avondnijverheids school, hebben B. en W. geen opbrengst van schoolgeld in de begroting ge raamd. De gemeente zal voor het ver lies van het schoolgeld schadeloos wor den gesteld. SCHULD VAN f 617,37 PER INWONER Volgens een door B. en W. samen gesteld overzicht bedraagt de totale geldschuld f 617,37 per inwoner. De Veenendalers kunnen echter gerust zijn, want daar tegenover hebben zij per in woner een bezit van f 910.90. Van dit bedrag zit f 622,36 in de woningbouw, f 83,72 in het grondbedrijf en f 204,82 in de overige gemeentelijke objecten. LENING VAN RUIM 3*/« MILLIOEN NOODZAKELIJK Teneinde in de gehele kapitaalbehoef te over 1955 te kunnen voorzien moet de gemeente nog een bedrag van f 3.625.900,62 of wel f 221,09 per inwoner lenen. AANSCHAFFING SPRING- ZEIL T.B.V. BRANDWEER We lezen nog in de begroting, dat voorgesteld wordt 'n bedrag van f 1300 beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van een springzeil t.b.v. de brandweer. In verband met de bouw van de etagewoningen wordt deze aan schaffing wenselijk geacht. Het zal een zeil worden van nieuwe vinding, n.l. dat werkt volgens het z.g. luchtkussen systeem. 18.000 GULDEN VOOR DE B.B. Voorts wordt een bedrag van f 18000 uitgetrokken voor de uitrusting van de tweede helft van de blokploegen van de B.B. en een bedrag van f 3000,voor de brandweeruitrusting van drie wijken. Mede in verband met het bovenstaande zullen de uitgaven voor de B.B. in 1955 f 19000 meer bedragen dan in 1954. Op de kapitaalsdienst wordt voor de B.B. nog geraamd een bedrag van f 16000, voor het maken van de eerste 4 brand putten van een serie van 12. Door om standigheden kon dit werk in 1954 niet worden uitgevoerd. Voor het schoolzwemmen wordt een bedrag van f 2700,uitgetrokken. De kosten worden berekend naar 1300 leer lingen vanaf het 5e leerjaar. Aangeno men wordt, dat gedurende 6 weken alle leerlingen éénmaal per week aan het schoolzwemmen deelnemen. A.B. Zaterdagmiddag te half vier, op het moment dat de gedenkzuil aan de Kerkewijk zal worden onthuld, zal ook de noodklok van de Oude Kerk op de Markt weer gaan luiden, zoals hy ook precies 100 jaar geleden als alarmklok dienst deed om de Veenendalers te waarschuwen voor het naderende ge vaar. De kleine klok in deze toren is weliswaar niet dezelfde als die van 100 jaar, maar het zal op deze herdenkings dag stellig even onheilspellend klinken. Maandag 7 Maart a.s. om 8 uur spreekt in hotel „de Korenbeurs" aan de Markt mevrouw mr. E. Veder-Smit, lid van de Provinciale Staten, in een openbare vergadering van de afdeling Veenendaal der Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Mevrouw Veder houdt hier een cau serie met als onderwerp „Cultuur en „Politiek". Dinsdag 8 Maart a.s. zal in gebouw Eltheto vertoond worden de ontroeren de geluidsfilm „In Holland staat een huis". Deze film brengt het leven in beeld van de blinde kinderen in het Chr. Blindeninstituut te Zeist. Verder zal aan deze avond worden medegewerkt door de voordrachtkun stenaar Anne Holtrop, o.a. bekend door zijn optreden voor de NCR V-microfoon, terwijl de zangvereniging „Con Amore" o.l.v. de heer C. Budding enige nummers zal uitvoeren. De avond zal worden geopend door dr. J. G. Thomes en worden gesloten door ds. J. Overduin. Het belooft een mooie avond te worden die zeer velen niet zullen willen missen. De avond vangt aan om 7.30 uur. 's Middags om kwart over vier is er een voorstelling voor kinderen. EEN BACCHUSKLANT OP DE FIETS Door teveel aan Bacchus te hebben geofferd, was de Veenendaler H. niet meer bij machte zijn rijwiel behoorlijk te besturen, zodat hij eerst ter ontnuch tering naar het politiebureau werd ge bracht. De officiële herdenkings-samenkomst van de Watersnood van 1855 wordt a s. Zaterdagavond om half acht in de Oude Kerk op de Markt gehouden. Deze bij- tijdens deze vreselijke ramp in de Geer tekerk een onderdak vonden. Aan het einde van de herdenkings dienst a.s. Zaterdagavond, zal dan ook een collecte worden gehouden, om een begin te maken met de inzameling van het benodigde bedrag. Op deze wijze kan de Veenendaalse bevolking na 100 eenkomst is voor een ieder toegankelyk, j jaar toch nog haar dank betuigen. terwijl de plaatsen vry zyn. Na de opening door ds. A. Wisgerhof, zal burgemeester Bakker het woord voeren. De toespraak van dr J. G. Thoo- mes onder de titel „Toen het water kwam" wordt omlijst door het Mannen koor „De Veenzangers" onder leiding van Gijsbert van Zanten met enkele lie deren van Valerius. De organist de heer C. M. Bos uit Zeist zal daarna een ge dicht declameren getiteld „De water vloed". Het slotwoord zal gesproken worden door Ds. J. Overduin. De Herdenkingscommissie heeft uit nodigingen gezonden aan de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, de Gemeentebesturen van Utrecht, Amerongen, Ede, Barneveld Renswoude, Rhenen en Wageningen om deze herdenkingsdienst bij te wonen. Uiteraard zijn ook het Gemeentebestuur van Veenendaal en de Raad van Vee nendaal uitgenodigd, terwijl ook een uitnodiging gezonden is aan de Com missie herbouw Geertekerk. De Commissie heeft het plan om t.z.t. bij de ingebruikneming van de herstel de Geertekerk te Utrecht een blijvend aandenken te schenken in de vorm van een kroon of iets dergelijks, als dank van de Veenendaalse bevolking, omdat bijna 500 personen meer dan een maand (Van onze correspondent) Vlak by Unterlengenhardt, in het Duitse Zwarte Woud staat een armelijke hut, gemaakt van planken en leem. Eni ge golfplaten vormen het dak. Op de deur staat een grote, rode A geschilderd. De bewoonster van de hut, Anna Ander sen, beweert reeds jaren de dochter van de laatste Tzaar te zijn en in werke lijkheid Anastasia te heten. Al dertig jaren strijdt deze 58-jarige vrouw zon der middelen voor de erkenning van haar rechten. Thans staan de vooruit zichten gunstig. ARMOEDE IS GEDAAN Anna-Anastasia heeft kort geleden een Hamburgse advocaat bereid gevon den haar belangen te verdedigen. Deze, Herr Doctor Kurt Vermehren, be schouwde het als zijn eerste taak de strijdkas te vullen, want Anna-Anasta- sia bezat geen middelen. Hierin is hij verrassend snel geslaagd. Hij dwong de grote,Amerikaanse filmmaatschappij 20th Century Fox, die doende was met de verfilming van het toneelspel van Mareelle Mauret „Anastasia" de rechten van Anna-Anastasia te erkennen. De film geeft authentieke opnamen uit de jeugd van de Tzarendochter weer. Anna vroeg 400.000 DM. Inmiddels heeft ze 48.000 DM. ontvangen. Over het restant worden nog onderhandelingen gevoerd. Met de armoede is het nu gedaan. Ana stasia zal binnenkort haar plaggenhutje in de steek laten, want ze heeft reeds de garantie, dat een goed deel van haar uit- Zoals bekend bestaan er plannen om over te gaan tot een algehele recon structie van de Kerkewijk. De voorbe reidende besprekingen, welke daarover met de Provinciale Waterstaat worden gevoerd, zijn thans zover gevorderd, dat waarschijnlijk binnenkort overeen stemming zal worden bereikt over het wegprofiel, waarvan bij het opstellen der definitieve plannen zal worden uit gegaan. Met het maken van het bestek en de tekeningen zal dan een begin kunnen worden gemaakt. Daartoe zijn echter uitgebreide op metingen en grondpeilingen nodig, wel ke niet geheel door eigen personeel kunnen worden verricht. Bovendien moet worden aangenomen, dat, ter be paling van de huidige ligging der onder grondse werken, als gas- en waterlei dingbuizen en electriciteits- en tele foonkabels, op verschillende punten graafwerk zal moeten worden verricht. Dezo beeldenparty kon men dezer dagen bewonderen in de tuin van het P.U.E.M.- gebouw aan de Kanaalweg. Het geheel werd geboetseerd uit sneeuw door mevrouw Engel. De jongensfiguur, voorstellende Bartje, moest tweemaal door haar gemaakt worden omdat onverlaten de eerste in de avonduren weghaalden. De heer E. P. van Dijk, lid van de ge meenteraad van Rhenen voor de Vrije Partij, gaf in de achterzaal van hotel Laheij in een openbare vergadering een overzicht van het werk van de gemeen teraad in het achterliggende jaar. Hoewel de heer Van Dijk aanvanke lijk voornemens was de bijeenkomst uit te stellen in verband met de slechte op komst, wilde hij degenen, die zich de moeite hadden getroost ter vergadering te komen, niet helemaal teleurstellen, waarom hij speciaal voor deze kleine groep in korte trekken een gedeelte van zijn overzicht weergaf. Spreker begon met te wijzen op de uitlating gedaan op het congres van de PvdA, waar de oprichting van het So ciaal Democratisch Centrum werd be titeld met: „Heimwee naar het verle den". Tijdens mijn verkiezingscampagne Deze voorbereidingen zullen niet tot aldus ging de heer Van Dijk voort, heb stand kunnen komen zonder dat daar voor kosten worden gemaakt. In ver band daarmede is het noodzakelijk, dat een voorlopig crediet van rond f 5.000.- ter beschikking staat, waaruit deze kosten kunnen worden betaald en in een Maandagavond gehouden raadsver gadering werd deze som voor uitvoer beschikbaar gesteld. BIGGENMARKT Op de wekelijkse biggenmarkt waren Dinsdag 80 biggen aangevoerd. Prijzen van 44,— tot 50,— per stuk. Handel redelijk. Bjj Uitdam tussen Volendam en Schellingwoude dreigt het kruiende ys over de ZuiderzeedUk heen te gaan. Gezicht op de massa's ys tegen de dyk met op de achtergrond bet dorp Uitdam. ik altijd gezegd: ik blijf socialist. Wan neer men thans zegt, dat oprichting van een sociaal democratisch centrum anti socialistisch zou zijn, dan stel ik daar tegenover: wanneer je belang hebt bij de toekomst, zorg er dan voor, dat je woorden ook daden worden. Toen ik in een begrotingsvergadering van de ge meenteraad voorstelde de lonen van de gemeentewerklieden met f 3,per week te verhogen, kreeg ik ten antwoord, dat de rijksregeling dit niet toeliet. Even later kwam het voorstel om de wethou derssalarissen te verhogen van f 1000, op f 1500,— in strijd met de provinciale regeling. Toen ik hier een aanmerking op maakte, zei de voorzitter: dat weet ik wel, maar hoe meer we vragen, hoe meer we krijgen. In landelijk verband gezien vroeg spreker zich af waar het heen moet, wanneer de rechter in de stakingskwes tie van de firma Hensen te Rotterdam, de organisatie .veroordeelde verder te staken op straffe van f 50.000,boete Bij Uw verantwoordelijk werk scherp en rus tig zien met een deugdelijke van Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 Speciale moderne paskamer ZIEKENFONDS LEVERANCIER per dag. Spr. vroeg zich af of nu ook al het stakingsrecht aan banden wordt ge legd. Het is altijd nog zo in een demo cratische samenleving, dat men van het stakingsrecht gebruik mag maken, wan neer het gaat om onwillige werkgevers tot reden te brengen. Dergelijke werk gevers zijn er ook in Rhenen nog altijd. Een volslagen arbeider, die vier jaar in dienst is en 48 uur per week werkt, wordt met een loon van f 37,50 per week naar huis gezonden. Wanneer men dan de overheid maatregelen ziet ne men, zoals ik zojuist schetste, dan kan ik me indenken dat de werkgevers zeg gen: de overheid geeft het voorbeeld. VRIJE PARTIJ IN RAAD GEBOYCOT? Wat de verhouding in de raad betreft, vroeg de heer Van Dijk zich af, of na de laatste vergadering de doorbraak was doorbroken. In 1953 hebben de candi- daten van de diverse plaatselijke par tijen om het hardst geschreeuwd, dat zij onder geen voorwaarden met mij zou den samenwerken. Doch toen de com missie van onderzoek voor de gemeen tebegroting moest worden samengesteld, werd ik met 14 van de 15 stemmen (ik zelf stemde blanco) samen met D. de Jong (PvdA) en H. Griffioen (AR) in die commissie gekozen. Zij willen niet met hem (E. P. v. Dijk) samenwerken, zo concludeerde spreker, doch zij willen hem wel het (moeilijke) werk laten doen. Ook in die begrotingscommissie heb ik gezegd, dat de lonen van de ge meentewerklieden omhoog moesten, waarop de heer De Jong (PvdA) ver klaarde, dat dit niet kon vanwege de rijksregeling. De heer Griffioen (AR) merkte toen terecht op: daar wordt niet naar gevraagd, wanneer het gaat om verhoging van de wethouderssalarissen. Daar ik door ziekte verhinderd was de begrotingsvergadering bij te wonen, kon ik er hoegenaamd niet meer op terug komen. Die gelegenheid komt echter nog wel in de toekomst. GEPROFITEERD VAN AF WEZIGHEID In die vergadering, waar ik afwezig was, is iets gebeurd, wat nooit zou zijn geschied, wanneer ik er wél was ge weest. Daar heeft de CHU de gelegen heid aangegrepen door het uitlokken van een stemming de kermis te verbie den. Zij kwamen thuis met de kous op de kop, aldus Van Dijk, want de stem men staakten. Hieruit blijkt wel, dat de samenwerking tussen links en rechts toch niet zo buitengewoon is. De begro ting was in B. en W. behandeld. Ook de subsidiepost voor VVV, die de kermis zou houden;' zonder dat er aantekening (Vervolg op pag. 4.) staande vordering ook nog binnenkomt. SPROOKJE WORDT WERKELIJKHEID Tot een jaar geleden heeft Anna- Anastasia in volkomen afzondering ge leefd en nimmer tevoren had ze aan spraken laten gelden op haar erfrechten. De opvoering van het toneelstuk „Ana stasia" door het Hessische Staatstheater in Wiesbaden schudde het inmiddels op leeftijd gekomen Doornroosje wakker. Ze schreef aan Adenauer wie ze werke lijk was. En nu is er kans, dat een sprookje werkelijkheid gaat worden. Nooit heeft er volkomen zekerheid ge heerst over dood of redding van de des tijds 14-jarige Anastasia, hetgeen tot gevolg had, dat ook handige oplichtsters zich nu en dan voor de Tzarendochter uitgaven. Anna-Anastasia verklaart nu, dat ze slechts door een schampschot licht werd gewond. Russische boeren hebben haar opgenomen en later is ze naar het Westen gevlucht. Anna-Ana stasia is momenteel niet tot spreken te bewegen. Ze ontvangt geen journalisten of fotoverslaggevers. Haar advocaat heeft de bewijzen op tafel gelegd en de Centfox twijfelt niet meer aan de echt heid. EN NU HET GOUD Ook regeringsautoriteiten beginnen te geloven, dat Anna-Anastasia inderdaad de Russische Grootvorstin is. Dr. Ver mehren is inmiddels de jacht op het goud begonnen. Destijds is het privé- kapitaal van de laatste Tzaar, bestaande uit baargoud en diamanten, uitgeweken naar Frankrijk en Engeland. Hij wil dit thans terugvorderen. Overigens hielden sommige Duitse vorsten Anna-Anastasia al geruime tijd voor de Grootvorstin. Ze ontving in haar armelijke woning vaak bezoek van de vorst van Saksen-Alten burg en van de inmiddels overleden kroonprinses Cecilie von Preussen. SPREKENDE VOETEN Volgens haar advocaat beschikt zij over duidelijke en niet te weerleggen documenten en oorkonden. Daarnaast heeft ze een voetafwijking, die geheel overeenkomt met die der Tzarendochter. Negen jaren geleden dook Anna-Ana stasia in het afgelegen Zwarte-Woud- dorpje op. Ze had slechts enige koffers bij zich en voor de bewoners van de streek bleef ze een arme vluchtelinge. Ze installeerde zich in een vervallen schuurtje, dat als onderkomen voor de Luftwaffe had gediend. Haar metgezel lin noemde zich Frau von Heydebrandt. Het wekte bevreemding, dat de beide vrouwen hun huisje met een prikkel draadversperring omgaven en de ven sterluiken steeds dicht hielden. Al vóór de vermoedelijke waarheid tot de bui tenwereld was doorgedrongen hadden de dorpsbewoners gezegd: „Deze vrouw is iemand bijzonders." Men zag het aan haar lopen, aan haar houding. Later bleek de dorpsbewoners, dat de arme lijke hut van binnen een waar museum was van oude prenten, schilderstukken en souvenirs uit de Tzarentijd. LEERSUM. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd Leersum opgeschrikt door het geloei van de brandalarm- sirene. In een varkensschuur was brand ontstaan. De snel ter plaatse zijnde brandweer behoefde slechts het na- blussingswerk te doen aangezien de bu ren het vuur reeds hadden bedwongen. Een zeug en zeven biggen vonden ech ter de dood in de vlammen. EDE. Enkele textielhandelaren kwa men deze week tot de onprettige ont dekking dat zij voor een behoorlijk be drag waren opgelicht door een vrouw, die door het opgeven van een valse naam en een gefingeerd adres er in slaagde verschillende goederen ja ponnen, kinderkleding, mantels etc. zonder betaling „op zicht" mee te krij gen. Bij navraag op het opgegeven adres bleek men van niets te weten. Het is niet onmogelijk, dat de vrouw opnieuw zal trachten haar slag te slaan. Haar signalement luidt, knappe verschijning, oud pl.m. 25 jaar, tenger postuur, blond haar. Zij was gekleed in een lang model teddymantel en droeg hooggehakte zwarte schoenen. Zij had een bruine weekendtas bij zich. EDE. De Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep houdt Woensdag* 2 Maart in Reehorst een filmavond. Vertoond wordt de film „Grazige weiden", welke is geïnspireerd op het boek „Ol' man Adam an' his chillun" van Mare Co- noUy. De voorstelling begint om 8 uur. WIJZE WOORDEN ONZE MASKERADE Zonder maskers zouden de mensen elkander in het geheel niet meer herkennen. (E. Wertheimer) KERKEWIJK 167 -TEL .2660 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1