Aram Slagroomgebakjes J. R. DIJKSTRA Boerderij „de Geer" door de gemeente aangekocht ELST IN HET VERLEDEN Eist De inzaai van blijvend grasland fN Uit de raadsvergadering ZAL BINNENKORT MOETEN VERDWIJNEN Woningen voor afbraak Afscheid bij de Ritmeester De rondvraag 2000 bezoekers voor „Unitas" Eerste premie-dag eiermarkt bekend Rubriek VOOR DE BOER U maakt er een echt feest van met onze heerlijke gebakjes Operette De Sneeuwmannetjes v daarom zoudt U niet tot dc gelukkigen behoren? A010 BALLEGOIJEH DE STEEN VAN DE PROFEET Maandagavond was de Veenendaalse Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Toen de voorzitter, burgemeester A. Bakker, de vergadering opende, be vond zich op de publieke tribune een groot aantal belangstellenden. Hun aan wezigheid kan alleen verklaard worden als voortspruitende uit interesse voor de gemeente-zaken in het algemeen aange zien de agenda geen grote of schokken de besluiten deed verwachten. De be langstelling voor gemeente zaken is trouwens duidelyk groeiende in Vee- ncndaal, want was er voorheen zelden of nooit publiek bij de raadsvergade ringen, tegenwoordig is dat toch steeds meer het geval. Naar aanleiding van het aanbieden van de gemeentebegroting en de begro ting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1955 werd allereerst een commisisie uit de raad benoemd voor het nazien daarvan, de zgn. begrotings commissie. Gekozen werden de heren: Van Hardeveld, Van Galen en Van Kuijk, en met als plaatsvervangend lid de heer Van Deel en. In de plaats van wethouder Van Stempvoort werd nog benoemd in de begrotingscommissie 1954 de heer Van KuUk (AR). Het volgende punt was het benoemen van een klerk bij de dienst Gemeente- werken.Als nummer 1 was door B W aanbevolen de heer J. W. van Wely (41) uit Leiden en als nummer 2 W. van de Lustgraaf (24). Het raadslid de heer Van Hardeveld (PvdA) kon B W niet volgen bij het opstellen van deze aanbe veling, gezien het leeftijdsverschü van beide candidaten. Hij zou liever de jongste benoemd zien, ook al omdat diens capaciteiten niet voor de eerstge noemde onder doen. Voorzitter kent de eerste en de ander niet en ook de erva ring van de heer Van W. heeft B W doen besluiten deze als eerste te noe men. De heer Van Hardeveld is echter nog niet bevredigd met dit antwoord en de Voorzitter schorste hierop de openbare vergadering om met gesloten deuren deze persoonlijke zaak nader te bespreken. Na heropening van de open bare vergadering wordt het B W- voorstel in stemming gebracht met als resultadt 3 stemmen voor de heer Van de Lustgraaf, 1 blanco stem en 12 voor de heer Van Wely die hiermee werd be noemd. Bij het aan de orde komen van het prae-advies van B W inzake het ver zoek van de Stichting Vorming bedrijfs- jeugd „Zonnebloem" voor Veenendaal en omstreken, om een gemeentelijke subsidie te geven van f 12,— per deel nemer. deelde de Voorzitter naar aan leiding van een vraag van de heer Van Kuijk mede dat hier sprake is van 19 meisjes. De raad ging hiermee accoord. B W stellen vervolgens voor de wo ningen Dijkstraat 41 en 43 aan te kopen voor de prijs van 8500,aangezien deze straks bij het doortrekken van de Wes tersingel zullen moeten verdwijnen. De heer Van Ojik (CH) merkte op dat het hier een blok van drie woningen betreft, hij vroeg wat er met de derde gaat ge beuren. Dat is nog niet bekend, zo luidt het antwoord, en de raad besloot tot de aankoop over te gaan. Hierna kwam aan de orde het voor stel tot aankoop van de boerderij „De Geer" met andere opstallen. Deze aan koop werd voorgesteld met het oog op het feit dat deze boerderij binnen af zienbare tijd zal moeten verdwijnen. Ter plaatse wordt een groot plantsoen aangelegd dat zich uitstrekt van de Slo- temaker de Bruinestraat tot aan de Sal- vatorkerk. De heer Van Deelen (SGP) is wel voor plantsoenen maar dergelijge afmetingen vindt hij niet nodig en het wordt zo te duur ook. Het gaat hier om 400 roeden beste grond waarvan een deel wel voor woningbouw bestemd zou kunnen worden. Bij een dergelijke ver- snilling van grond is het bouwen van flats ook niet nodig. De Voorzitter kon zich best voorstellen dat de heer Van Deelen als landbouwer zo denkt maar naar zijn mening heeft Veenendaal toch al te weinig plantsoenen waar de moe ders met hun kinderen op een bankje kunnen zitten. Spr. is voorstander van UITVOERING „PRINS BERNHARD" EN „PRINSES MARIJKE" Zaterdagavond gaf het Chr. Tam boers- en Pijpercorps „Prins Bernhard" met haar jeugdcorps „Prinses Marijke" een geslaagde uitvoering in gebouw aan de Eikenlaan. Voorzitter D. Bouman opende de avond, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot de ere-voor- zitter Burgemeester Bakker, zusterver enigingen uit Amersfoort en Ede. De voorzitter deelde mede, dat door moei lijkheden met het jeugdcorps en mate riaalgebrek het korps in drie jaar niet op de planken was gekomen. Thans wa ren de moeilijkheden overwonnen en kon dan ook een programma worden afgewerkt, dat zeer in de smaak viel. Naast enkele marsen bleek het seni orenkorps ook de walsen en polka's goed te beheersen. Het jeugdkorps oogstte grote bijval met de „Onderbro ken tocht" v%n A. J. Scheurkogel. Na de pauze was het gezelschap H. Driessen aangewezen om de aanwezi gen bezig te houden, hetgeen wonder wel gelukte, zodat het geheel een uit stekend geslaagde avond werd. In intieme kring werd Zaterdag af scheid genomen van de heer C. van Har develd, chef-expeditie van de N.V. Rit meester sigarenfabrieken, die nu na 53- jarige diensttijd dit bedrijf wegens pen sionnering verliet. In aanwezigheid van de directie werd de heer v. Hardeveld toegesproken door het oudste directielid, de heer W. N. A. van Schüppen, die met grote dankbaar heid memoreerde de nauwgezetheid en trouw, waarmede de heer Van Harde veld steeds zijn werk verricht heeft en onder Gods zegen het bedrijf heeft hel pen groot maken. Namens de directie ontving de heer Van Hardeveld een radio-toestel als afscheidscadeau. Ver schillende andere fraaie cadeaux wer den aangeboden door vertegenwoordi gers van de verschillende fabrieks- afdelingen. veel groen tussen de huizenblokken en als hij de heer Van Deelen was zou hij blij zijn dat er flats gebouwd worden, zoveel temeer landbouwgrond wordt er gespaard. De heer Scholten vindt het prachtig een fraai park bij de flats aan de dr. Colijnstraat. Het volgende punt dat ter sprake kwam was de wijziging van de winkel sluitingsverordening. De heer Van Har develd noemt het nu voorliggende voor stel van B W heel wat beter dan het vorige dat dan ook werd teruggenomen. Hij ziet de veranderingen, in hoofdzaak aangebracht in het belang van het win kelpersoneel, als het o.a. door hem voorgestelde overleg met de verschil lende werknemersbonden. Het voldoet hem echter nog niet geheel maar omdat er verschillende moeilijkheden vastzit ten aan een nog betere regeling voor het personeel legt hij zich er bij neer. De raadsleden Verkuüi (PvdA), Van Galen (CH) en Slok (AR) pleitten voor een hoger salaris voor de werklieden in dienst van de gemeente. Wethouder Van Stempvoort was het hiermee eens en in afwachting van de op komst zijnde nieuwe Rijksregeling, waarbij de lonen zullen worden herzien, zullen B W de bestaande regeling zo gunstig mogelijk hanteren en de lonen zo hoog mogelijk stellen. Ter voorbereiding van de voorgeno men algehele reconstructie van de weg- indeling van de Kerke wijk moeten kos ten gemaakt worden en de raad besloot dan ook hiervoor een crediet van 5000 gulden beschikbaar te stellen. Een cre diet van 142.000,werd beschikbaar gesteld voor het doen uitvoeren van verschillende kleinere rioleringswerken. Aan de heer W. de Kruijf alhier werd vervolgens ongeveer 600 ca grond ver kocht gelegen aan de oostzijde van de eerste verbindingsweg tussen de Paral lelweg en de Industrielaan voor de prijs van f 10,per ca. Op deze grond zal door de heer De Kruijf een electro- technische reparatie-inrichting worden gebouwd. De heer Van Hardeveld vroeg of B. en W. ook nog wel eens objecten con troleren als b.v. de oude begraafplaats. Hij zou graag zien dat de afrastering hier gerepareerd zal worden. De jeugd gaat er thans in en uit. De voorzitter deelde hierop mede er juist een bezoek gebracht te hebben. Wethouder De Ruiter kon verder verklaren reeds op dracht te hebben gegeven voor het aan brengen van een nieuwe afrastering. De heer Slok wees er op dat het vooral voor de gemeentewerklieden ondoenlijk is nog langer de bestaande regeling in zake de uitkering ziektekosten te hand haven. Deze mensen moeten soms aan zienlijke bedragen voorschieten om vaak eerst veel later de ziektekosten uitge keerd te krijgen. Voorzitter kon toe zeggen dat een en ander binnenkort veranderd zal worden. Wethouder De Ruiter heeft behalve naar aanleiding van het vernielen van de afrastering der oude begraafplaats ook vele klachten over de jeugd die zich meent te moeten vermaken met het stukgooien van de lampen van de straatverlichting. In ruim vier weken werden 35 lampen vernield. Niet alleen de vervanging van de lampen zelf maar ook het verwijderen van de achterge bleven fitting dat zeer moeilijk is komt de gemeente op grote kosten te staan. De voorzitter voegde hieraan toe dat vooral de ouders hier een taak hebben terwijl hij in dit opzicht ook niet te spreken is over de oudere voorbijgan gers die, als zij de jeugd met hun ver nielingen bezig zien, niet eens de moeite nemen in te grijpen. Ook b.v. de ver keersborden en bushalteborden worden verschrikkelijk toegetakeld en het is des te erger als men weet welk een grote bedragen met de aanschaffing en de plaatsing hiervan gemoeid zijn ge weest. Met deze ernstige vermaning sloot spr. de vergadering. AUTO SLOEG OVER DE KOP Dinsdagmorgen om ongeveer drie uur sloeg tussen „Het Hofje" en „De Klomp" een luxe wagen over de kop. De be stuurder van de wagen, die kwam uit de richting Arnhem werd verblind door het felle licht van een vrachtwagen, raakte de macht over het stuur kwijt, kwam in de berm van de weg terecht en sloeg vervolgens, na een boom te hebben meegesleurd over de kop. Per soonlijke ongelukken deden zich wonder Doven wonder niet voor. AUTO CONTRA DRIEWIELER Maandagmiddag had op de Prins Bernhardlaan hoek Vijgendam een aan rijding plaats tussen een auto en een driewielige bakkersfiets, waarbij de bakker De G. een hoofdwonde opliep en met een hersenschudding naar zijn wo ning moest worden overgebracht GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 17 tot en met 23 Februari 1955 werden onderstaande voorwerpen aan het bureau van politie te Veenendaal als gevonden aangegeven: 1 kinderwantje; 1 rood-grijze want; 1 schroevendraaier; 1 p. glacé herenhand schoenen; 1 pyamajasje; 1 rode hals band voor hond; zwarte rubberlaarzen; 1 gewicht van 2 kg; 1 gebr. witte kinder- want; 1 pa. herenhandschoenen; 1 gr. kinderwant; 1 p. grijsbruine kinder wantjes; 1 wieldop van volkswagen; 1 muntbiljet; 1 rode plastic poederdoos; 1 rood gestreepte shawl; 1 muntbiljet; 1 bruin lederen herenhandschoen; 1 da- mesportemonnaie m. inh.; 1 voorplank van kruiwagen; 1 nikkelen sigaretten aansteker; 1 donkerbr. dameshanasch.; 1 dop van benzinetank (bromfiets of mo torrijwiel); In hetzelfde tijdvak zijn als verloren aangegeven de volgende voorwerpen: 1 zilverbon van f 2,50; 1 gr. glacé dames handschoen; 1 zw. gelakte fietspomp; 1 herenpolshorloge; 1 kort gymbroekje en witte blouse; 1 gouden broche; 1 bruine alpinomuts; 1 bruine glacé herenhand schoen; een zakje inh. een nylonkous; 1 br. want; 1 damesvulpen merk „Uni on"; 1 rode gebr. kindershawl; 1 rijwiel- handbeschermer; 1 meisjesrijwiel merk „Veeno"; 1 p. wollen jongenswanten; 1 br. glacé dameshandschoen. De afdeling Unitas heeft vorige week Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Za terdagavond haar feestelijke jaarverga deringen gehouden in het gebouw El- theto. In totaal hebben meer dan 2000 bezoekers deze vergaderingen meege maakt. De bijeenkomsten werden elke avond door voorzitter A. van de Weerd ge opend, terwijl er elke avond andere sprekers waren. Zo sprak op de eerste avond het hoofdbestuurslid J. Wind en werd het slotwoord gesproken door ds. W. Goedhart; Donderdag sprak hoofd bestuurder R. Slok en sloot ds. Van Wijngaarden de avond. Vrijdagavond sprak de heer I. Rijpstra en had ds. A. Wisgerhof het slotwoord, terwijl Za terdagavond het woord werd gevoerd door de heer G. J. Vunderink en ds. Overduin het slotwoord had. Door de toneelclub van „Unitas" werd op verdienstelijke wijze het blijspel in 3 bedrijven „Betje regeert" voor het voet licht gebracht, terwijl het „Kunst fluiters-trio" eveneens haar medewer king verleende. De eerste eiermarkt in de nieuwe pe riode is door Notaris Maris aangewezen als de dag waarop premie op de aan voer zal worden betaald. Alle aanvoer ders op de eiermarkt van Dinsdag 15 Februari krijgen dus 25 ct voor elke 103 aangevoerde eieren als premie. Deze premie zal volgende week op de eier markt worden uitbetaald. De verzegelde enveloppe, waarin no taris Maris deze datum had genoemd werd gistermorgen geopend, waarna burgemeester Bakker persoonlijk naar de eiermarkt ging om deze datum be kend te maken. Ook in de maand Maart zal er weer een marktdag zijn, waarop deze premie zal worden uitbetaald. Dezt4> verzegelde enveloppe wordt op 1 April/] weer geopend. Intussen blijft de aanvoer op de eier markt stijgen. Gisteren waren 126.000 eieren aangevoerd. Er was een zeer vlugge handel, met prijzen variërend van 11,tot 12,per 100 stuks. Zaterdagavond j.l. werd op de Usbaan aan het Benedeneind een gecostumeerd (jsfeest gehouden dat voor verschillende schaatsliefhebbers een gezochte gelegen heid bleek te zijn om zich eens potsier- lyk te verkleden. Op het plaatje hierbij afgedrukt zien wy een van de twee „be ren" die zich over het Us bewogen. De uitslagen van de ijswedstrijden welke 's middags werden gehouden, zijn als volgt: Schoonrijden voor dames: le pr. mej. A. van Dijk te Veenendaal; 2e pr. mej. G. Frederiks te Oosterbeek; 3e pr. mej. H. v. d. Bosch te Veenendaal. Schoonrijden heren: le pr. J. Budding te Veenendaal; 2e pr. W. Hupkes te De Klomp; 3e pr. C. Verwoert te Ooster beek. Schoonrijden voor paren: 1. A. van Dijk met J. Budding, Veenendaal; 2. R. Hoeksema met C. Verwoert, Oosterbeek; 3. M. Beekman en H. Oosterbeek, Vee nendaal. Hardrijden. Jongens van 12 t.m. 14 jaar: le pr. J. van Kessel, Nieuweweg 296, Veenendaal; 2e prijs A. de Fluiter, Utr. Straatweg te Rhenen; 3e pr. P. Kie vit, Dennenlaan 51, Veenendaal. Jongens van 12 t.m. 17 jaar: le pr. A. Bologne te Ede; 2e pr. K. Diepe veen, Julianastraat 27, Veenendaal; 3e pr. G. van Engelenburg, Valleistraat, Veenen daal. Heren 18 jaar en ouder: le pr. dhr. Vossegat te Barneveld; 2e pr. J. van Spanje te Amerongen; 3e pr. C. J. van Ginkel te Scherpenzeel. Heren 18 jaar en ouder (3 baanron- den): le pr. dhr. Vossegat te Barneveld; 2e pr. J. van Spanje te Amerongen; 3e pr. J. Nieuwenhuis te Eist gem. Rhenen. Dit zijn de diepste plekken geweest in die oude rivierbedding. Verder vertoont het beeld der uiterwaarden, zelfs na eeuwen van aanslibbing (de tegenwoor dige toestand zou na 900 ontstaan zijn* en andere invloeden, op vele plaatsen nog zichtbaar lage gedeelten. Het derde en laatste wat ons dit deed vermoeden was dat raadselachtige woord: Pas. Hiermede doelen we op het sterk hellende gedeelte der uiterwaar den bij Eist. Het woord kon als zodanig niet worden verklaard. Pas, als berg- of zee-engte sloeg hier als een tang op een varken. Maar als dit woord nu eens een afkorting was van het Franse: Passage? Dit immers betekent onder meer: over vaart of veer. In dit geval zou het immers dwaas heid zijn van een pas of veer te spreken, als daar niet in de onmiddellijke nabij heid het water was, nodig voor dit over steken? Misschien was onze conclusie fout, maar het kaartje toonde in elk geval dat daar, vlak langs die pas eer tijds de oude Rijnarm stroomde en daar houden we het dan maar op! In het eerder genoemde jaarboekje van de vereniging Oud-Utrecht, vonden we nog interessante bijzonderheden over de geschiedenis van het Ingense veer bij Eist, van de hand van Prof. Dr. Van Iterson. De oudste bewijzen, aldus schrijver, dat daar reeds in de 15e eeuw een voet- veer over de Rijn was, vinden we in de getuigenverklaringen van twee Elstena- ren, resp. oud ruim 80 en 70 jaar, die beweerden „dat hem niet gehoicht en Meisjes van 12 tot 14 jaar: le pr. A. van Doorn, Hoofdstr. 39, Veenendaal. Wedstrijden HBS en ULO. Jongens 12 13 jaar: 1. J. van Kessel; 2. B. v. d. Weerd; 3. J. v. Nw. Amerongen. Jongens 1415 jaar: 1. K. Lekkenberg; 2. A. de Fluiter; 3. J. Jansen. Jongens 16—17 jaar: 1. J. Nieuwenhout; 2. Voorthuizen; 3. A. Udo. Meisjes 11, 12 en 13 jaar: 1. J. Hui- dink; 2. B. Kets; 3. M. van Wakeren. Koppelrace jongens: le prijs J. Nieu wenhout en A. Udo. UITBREIDING BREIERIJ Naar wij vernemen gaat de breierij van de heer D. A. J. Kievit het pand van de voormalige sigarenfabriek aan de Rijksstraatweg betrekken. Dit gebouw wordt geheel naar de eisen welke een dergelijk bedrijf stelt, ingericht en betekent een mooie uit breiding voor deze plaatselijke industrie. Ook grote sortering BANKETBAKKERIJ Telrfoon 2136 Het zangspel De Sneeuwmannetjes, dat door de zangklassen der Veenen daalse muziekschool morgen in Eltheto wordt gegeven, is een operette in 3 ta ferelen van Geertruida van Vlaanderen. Zeven kinderen die nog niet naar bed willen krijgen bezoek van Klaas Vaak. De grootste deugniet, Stoutertje ge naamd, leest het boek Prinses Zwanen dons en de Sneeuwmannetjes en slechts na veel moeite gelukt het Klaas Vaak hem met de anderen onder de wol te krijgen. In het tweede deel droomt Stoutertje van zijn boek en worden sneeuwman nen en prinses werkelijkheid, terwijl hij voor straf in een sneeuwpop veranderd wordt. Als het derde deel begint worden de 7 kinderen gewoon wakker en blijkt dat alles een droom geweest is. Doch de be lofte die Stoutertje aan de prinses ge daan heeft moeten ze nu houden en ze nemen zich voor in het vervolg prompt op tijd naar bed te zullen gaan. Behalve met dit zangspel wordt deze avond gevuld door piano-, viool-, gui taar- en fluitspel. Het geheel staat on der leiding van de heer Kor Dijkstra, dir. der muziekschool. Vooral de laatste weken komen er vele vragen over de aanleg van blijvend grasland, speciaal wat betreft de te ge bruiken mengsels. Het is verheugend, dat hierover vooraf adviezen worden in gewonnen, want het is van groot be lang, dat men die rassen of selecties kiest, die op de betreffende grondsoort het besjte zullen voldoen. Nu ïreffen we in bij'na geen enkel rayon 'van de provincie Utrecht een zo grote verscheidenheid in grondsoort aan, als het geval is in Rhenen-Veenen- daal en omgeving. Met het kiezen van het mengsel moeten we hiermede ter dege rekening houden. Hondsenelleboog (Ruisseveen) en Middelbuurt, met zeer uiteenlopende grondsoort, variërend van hoog tot laag en van gronden met wa teroverlast tot droogtegevoelige perce len, stellen dus speciale eisen. Het beste advies is dan ook de raad om u voor de keuze van het mengsel te wenden tot de assistent van de Voorlichtingsdienst. •Een ander punt, waarom de inzaai van blijvend grasland de uiterste zorg vraagt, is wel dat een graszaadmengsel de opbrengst van het perceel over een groot aantal jaren bepaalt. Bij bouw landgewassen heeft de keuze van het ras slechts één jaar invloed op de op brengst. Vooral het zaaibed is van groot be- Met ingang van heden zal in ons blad voortaan regelmatig de „Ru briek voor de Boer" worden opgeno men waarin onderwerpen en zaken welke op een bepaald moment voor de boerderij in het algemeen actueel zijn aan een bespreking worden on derworpen en de nodige bekendma kingen gepubliceerd. Dit eerste artikel voor deze ru briek is van de heer A. Hardeman, Groep 10, Overberg, Tel. K 3433-343, Assistent van de Rykslandbouw- voorlichtingsdienst, die in het ver volg regelmatig aan deze rubriek Voor de Boer zal medewerken. Vertrouwende dat deze nieuwe ru briek de belangstelling zal hebben van de vele landbouwers onder onze lezers, staan wy toch steeds open voor suggesties en ideeën om deze zo interessant raogelyk te maken. lang. We kunnen dit beschouwen als het fundament, waarop een gebouw rust. In de practijk ziet men vaak, dat men oud bouwland vóór het inzaaien gaat on dergronden. Op zichzelf is dit zeer goed, maar het moet tijdig gebeuren. Bij voor- jaarsinzaai b.v. reeds vóór de winter. Is men gedwongen om kort voor het zaaien te ploegen, dan slechts ondiep ploegen en flink rollen. Het zaaibed moet fijn, maar vooral niet te los zijn. Daarom is het ook af te raden in vers geploegd land te zaaien en zeker als hier nog laat een flinke laag stalmest is aangewend. Dit komt een goede aansluiting van de grond niet ten goede en voor inzaai van blijvend grasland is een goed aangeslo ten, bezakte grond een eerste vereiste. De bemestingstoestand van het per ceel moet zeer goed zijn, vooral de kalk en fosfaattoestand móet over de gehele bouwvoor in orde zijn. Daarom een kalk- en fosfaatbemesting (slecht oplos baar) zo goed mogelijk door de bouw voor werken. Speciaal de hogere gron den hebben vaak behoefte aan kalk. Om na te gaan hoe het staat met de bemes tingstoestand en om deze in orde te brengen is grondonderzoek noodzakelijk. Wat de stalmestaanwending betreft, heeft noch weten dat tot Elsch een ge- meyen verstat gelegen heefft mit pun ten te varen, dan men plach daer mit swenels off mit een schuyt over te va ren". Deze getuigenverklaringen werden afgelegd voor de schout en twee sche penen van Rhenen in 1485 en bevinden zich in het Cartularium te Antwerpen. In een noot tekent Dr. Van Iterson de betekenis dezer woorden aan: er was dus geen overzetveer in de vorm van een veerpont. Het was sinds onholche- lijcke tijden een voetveer. Dan vermeldt de schrijver een kaart van G. Praalder van 1775/'76 waarop vermeld: ,,'t Ingense veer" even ten oosten van het dorp Eist, terwijl op de zuidelijke Rijnoever reeds het veerhuis staat aangegeven. Beide interessante gidsen voor de Elsterse historie! Het eerste bewijst eens te meer dat ons dorp dus wel degelijk een eerbiedwaardige ouderdom heeft Het tweede zegt ons dat de oudste dorpskern niet groot geweest kan zijn. Immers er wordt gesproken over „even ten Oosten" van Eist. Dus ter hoogte van de veerweg was de be bouwing toen nog zodanig dat men niet kon spreken van een dorp of buurtschap. De thans 90-jarige D. van Baaren weet uit zijn jeugd nog te vertellen hoe ten Oosten van de Veenendaalse straat en ten Westen van de Vissersweg nage noeg geen bewoning was. „Ten Westen van de Vissersweg was eikenhakhout" vertelde hij, „en wat nu bos is was toen grotendeels heide, waar ik als 9-jarig jochie schapen hoedde." Hiermede bedoelde hij het dennenbos op de Elsterberg. Doch laten we ons nog even bij het Ingense veer bepalen. De schrijver vertelt ons dan hoe in het begin der vorige eeuw het stadsbe stuur van Rhenen verontrust werd door de plannen van een zekere G. van West- renen te Ingen, welke inhielden het aanleggen van een pontveer over de Rijn tussen Ingen en Eist. Bestond daarover ongerustheid te Rhenen? Men meende daar, in dit nieu we veer een bedreiging van de stads- inkomsten en de nering der ingezetenen te moeten zien. De stadsregering en de heer van Eek en Wiel trachtten dan ook met behulp van juridische spits vondigheden een gerechtelijke spaak in het wiel te steken. Doch de plannenma ker stond sterker dan men dacht. Het zou ons te ver voeren de gehele rechts kundige uiteenzetting weer te geven, maar in 't kort was de gang van zaken aldus: Het Hof van Gelderland ver wierp de klachten en bewijsgronden der opposanten en stelde de heer Van Westrenen in het gelijk. De stad Rhenen en de heer van Eek en Wiel appeleerden toen bij het Natio naal Gerechtshof van het Koninkrijk Holland. De aanklacht werd kracht bij gezet door er op te wijzen dat op de Waal bij Pannerden tot Zaltbommel maar drie veren voor rijtuigen waren terwijl de Rijn er reeds twaalf over ge lijke afstand telde. Ook het Hoog Gerechtshof verwierp de aanklacht. Op 28 Juli 1821 volgde een koninklijk besluit waarbij aan Judith de Leeuw, weduwe van Gerrit van West- renen consent werd verleend tot het aanleggen van een pontveer over de Rijn bij Ingen. Dit was in het kort de geschiedenis van het Ingense veer zoals wij deze ontleende aan Prof. Dr. Van Iterson's: De geschiedenis van het Rhe- nense pontveer. (Wordt vervolgd.) het bekende NAK-molentje staat. Al leen dan is men verzekerd van de juiste rassen en selecties en zaad van goede kwaliteit Mengen met kalkammon- salpeter kan heel goed, evenals het zaaien met de kunstmeststrooier. Zowel de maand Maart als begin April is een heel goede zaaitijd; als weer Dit prachtige Philips toestel kunt U morgen al in huis hebben. Daar zorgt Radio Ballegoyen voor enU spaart het, bedrag bij elkaar terwijl U ten volle geniet. U betaalt f 21,85 contant en 18 termijnen van f 12,60 (of 72 wekelijkse termijnen van f 3,15). RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 BX 330 210,— Naast het hier afgebeelde toestel vindt U bij Radio Ballegoyen een zeer grote sortering andere toestellen in div. merken vanaf 98, 1,50 p. week) tot 800,—. kunnen we opmerken dat vroege aan wending verre de voorkeur verdient boven laat aanwenden en boven over bemesting. Als grondbewerking na het ploegen is het beste: 1. Vóórrollen met bij voorkeur een Cambridge-rol. 2. Zaaien van het grove graszaad. 3. Licht ineggen met slepende tanden of een onkruidegge. 4. Zaaien van het fijne zaad (Timothee en klaverzaad). 5. Narollen met dezelfde rol. Een getande rol (Cambridge) laat een enigszins ruw oppervlak na, wat op lichte gronden het stuiven tegengaat. Gebruik uitsluitend door de N.A.K. (Nederlandse Algemene Keuringsdienst) goedgekeurde mengsels. De zakken zijn daorbii voorzien van een loodje, waarop en grond dus gunstig zijn zo vroeg mo gelijk zaaien. Voor de lagere percelen verdient een dekvrucht geen aanbeve ling. Op enigszins droogtegevoelige per celen kan een dekvrucht goed zijn, mits men weinig zaaizaad gebruikt, niet te veel stikstof geeft en de dekvrucht vroeg maait. Zonder dekvrucht inzaaien en daarna spoedig beweiden vergemakke lijkt de onkruidbestrijding. Een ander voordeel is nog, dat de productie in Juni- Juli dan al goed is, wat het grastekort omstreeks de hooibouw goed compen seert. De eerste keren weiden met jong vee of schapen is gewenst in verband met het stuktrappen der zode, terwijl het „toppen" na het afweiden aanbeve ling verdient. Als nieuw grasland goed wordt ingezaaid en behandeld, kan men spoedig een goede grasmat hebben en „sukkeljaren" zoveel mogelijk beperken of voorkomen. (47) Terwijl Caracaiia aan net hoofd van zijn ruiterij door het nachtelijk Rome jaagt, zitten de saamgezworenen, niets vermoedend van het nade rende gevaar, bijeen in het huis van Macrinus. „Uw plannen zijn te gewaagd," betoogde een der sena toren heftig tot zijn gastheer, „als ge de keizer morgen in het Kapitool zoudt gevangen nemen, zou Flavius, die altijd in zijn nabijheid is, hem met de keurtroepen te hulp komen. Dat wordt een vreselijk bloedbad." „Zonder strijd is Caracalla niet ten val te brengen," antwoordt Macrinus, „ge zegt zelf im mers, dat Flavius hem altijd beschermt." „Wij sena toren wensen geen slachtpartijen in het Kapitool. Regeringsgebouwen zijn geheiligde grond, volgens oud Romeins recht." Juist als Aram zich in het twist gesprek wil mengen, hoort hij buiten, boven het ge raas van de stormwind, de gedempte toon van een bazuinslgnaal. Onmiddellijk daarop wordt er luid en bevelend op de buitendeur gebonsd. Verstard van schrik blijven de mannen een ogenblik zitten, de ogen angstig op de deur gevestigd. Ar«tm is ue eerste, die zich uit de beklemming losmaakt. In enkele sprongen is hij bij het luikje in de deur en werpt 't open. Het eerste wat hij ziet is de gepluimde helm van een soldaat der keizerlijke garde. En dan, hoog te paard, hun wijde mantels wapperend in de storm, de gestalten van Flavius en Caracalla. „Verraad," schreeuwt de jonge ridder zijn metgezellen toe. „Caracalla is hier, met de keurtroepen van Flavius. Het hele huis is omsingeld." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2