DE VALLEI ZAKGELD en SNOEPEN de ^^Biciuwe iSiuier0 Voor de Jeugd fs TAFELTENNIS IJsclub „Rhenen" had succes met gecostumeerd feest Officiële Bekendmaking Rede van het Rhenens raadslid VAN DIJK De olijven van Ali Codja FEUILLETON do or FRANCOIS CAMPAUX Swift 1 zorgde deze week voor een verrassing door PMS 2 met 64 te klop pen. Arnhem 1 en Treffers 2 speelden gelijk (5—5). Tios 1 klopte Arnhem 1 met 7—3. Climax 1 versloeg Treffers 2 in eigen huis met 2—8 terwijl Treffers 3 met 64 van Climax 2 won, dat hier door weer op de laatste plaats kwam. De kampioen van de le klasse B is thans ook bekend. Het is Well Shot 2 uit Nijmegen, zodat Climax I binnen kort tegen dit team zal uitkomen om het kampioenschap van de afdeling Gel derland. In de 2e klasse C versloeg Hol- landia 1 met 6—4 Ritac 2, terwijl Kracht en Vriendschap eveneens van Ritac 2 won met 73. Tempo 1 moest in RTTV zijn meerdere erkennen met 2—8 terwijl Climax 2 kansloos met 10—0 tegen Ritac 1 ten onder ging. Ritac 1 heeft voorlopig de leiding genomen door concurrent Kr. en Vr. 2 met 64 te verslaan. Bovendien hielp Kr. en Vr. 2 nog een handje door een punt aan RTTV 2 af te staan. Sorry 1 en Climax 4 blijven goed vol gen. Sorry won in Wageningen met 37 van Swift 3 en Climax 4 bleef baas in eigen huis tegen Ritac 4 (82). Sorry 2 verloor van RTTV met 46. In de vierde klasse waren de uit slagen: RTTV 3 SKF 2 10—0; Hol- landia 2 Fortissimo 2 64; VSW 2 Hollandia 2 8—2; SKF 2 Ritac 5 2—3; VSW 3 Ritac 6. Bij de dames behaalde Ritac een re glementaire 10—0 overwinning door niet opkomen van SKF. Het programma voor deze week: Woensdag: 2e kl. C. Ritac 1 Tempo 1; Ritac 2 VSW 1; Swift 2 RTC 1. 3e kl. G. Ritac 4 Sorry 2. 4e kl. H. Ritac 5 Climax 5. Dames: Ritac Panter. Donderdag: 2e kl. C. RTTV 1 Kr. en Vr. 1; Hollandia 1 Swift 2. 3e kl. G. RTTV 2 Climax 4. 4e kl. H. Pan ter 1 VSW 2. Vrijdag: le kl. A. PMS 2 Treffers 3. Rhenen Het gecostumeerde en gemaskerde ijs- feest, door de Rhenense IJsclub Zater dagavond op de banen van „Palmers- waard" georganiseerd, is in dubbele be tekenis een succes geworden. Niet alleen dat er zeer veel deelname viel te con stateren, ook de belangstelling die er voor bestond was zeer groot. Vooral dit laatste heeft de organisatoren hoofd brekens gekost, omdat men op vele plaatsen te dicht bijeen stond, waardoor het gevaar van ongelukken niet denk beeldig was. Jammer dat het publiek in het geheel geen acht sloeg op de meer dere malen per microfoon omgeroepen verzoeken om zoveel mogelijk uit elkaar te gaan. De baan werd er niet beter door. Gelukkig dat het in de nacht van Zaterdag op Zondag weer flink heeft gevroren, zodat de volgende ochtend het water weer van het ijs was ver dwenen. Een kleine dertig deelnemers hadden zich voor het ijsfeest laten inschrijven. De meest uiteenlopende creaties bevon den zich op de baan. De jury, bestaande uit de dames C. V. Nedorost-Waller, J. A. J. Udo-van Drunick en J. de Jong de Jong, ,stond voor een niet gemakke lijke taak. Uiteindelijk kwam de uit slag als volgt te voorschijn: Individueel: 1. Heks op de bezem, Ne- dorost, Rhenen; la. Bakker, v. d. Dik- kenberg, Rhenen; 2. Slaapmuts, A. J. Livingston. Rhenen: 2a. Kerstman, I. Hissink. Rhenen; 3. Mexicaan, W. Snij ders, Rhenen: 3a. Pierot, Van Ingen. Rhenen; 4. Clown, C. Favejee, Rhenen; 4a. Boerin, Remmerde, Kesteren. Paren: 1. Tiroler meisjes. Mol en De Rhoter. Rhenen: 2. Circus Renz. Meisjes Nienhuis, Rhenen; 3. Twee boerinnen, De Zwarte Kallen. Rhenen; 4. Dienst meisje en huisknecht, Onink-v. d. Berg. Groepen: 1. Twee Chinese Paren, Baardman-van Laar, Rhenen. De voorzitter van de ijsclub, de heer D. W. de Jong. reikte met voor een ieder een toepasselijk woord de prijzen uit. GEMEENTE RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt onder de aandacht van belanghebben den, dat iedere houder van een stier van acht maanden of ouder verplicht is bin nen een maand, nadat de stier acht maanden oud was, toen hij in zijn bezit kwam, binnen een maand na dit laatste tijdstip aangifte te doen ter secretarie. Voorts is het aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden andere dan goedgekeurde stie ren tot dekking te bezigen. Dit verbod geldt niet indien: a. de stier en het vrouwelijke rund aan dezelfde eigenaar toebehoren b de stier definitief is ingeschreven in een door de commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in de provincie Utrecht erkend rundveestamboek of wel een onderhoudsbijdrage of een getuig schrift als bedoeld in artikel 12, onder 2 of 3, van het regelement aangaande de ondersteuning van rijkswege van de rund veefokkerij heeft verworven. Rhenen, 26 Februari 1955 De burgemeester voornoemd. L. Bosch v. Rosenthal. (Vervolg van pag. 1.) was gesteld door de CH-wethouder, dat hij er tegen was. Wat het saneringsplan betreft voor het dorp Eist, betwijfelde spr. of er wel voortgang mee wordt gemaakt Ver schillende grondeigenaren, die afstand van hun percelen hebben gedaan, gaan rustig door met het bebouwen. Ik zal het betreuren, wanneer B. en W. straks zullen zeggen, wanneer de vruchten aan het rijpen zijn: nu moet je er afblijven. LANDBOUW HUISHOUD- ONDERWIJS Wederom teruggrijpende op de laatste raadsvergadering, haalde spr. nogmaals aan het verslag van het hoofd der vglo- school. Ik heb dit betiteld als een ver slag van een „stervende", aldus Van Dijk. Ik kan het me begrijpen, nadat het betrokken schoolhoofd zo is behan deld vorig jaar. Het hoofd meende, dat een niet-officieel persoon de school „ka pot" maakte, ten voordele van de land- bouwhuishoudschool. Op mijn vraag aan de voorzitter of dat waar was, kreeg ik ten antwoord: neen. Ik had toen niet het recht om te zeggen: u spreekt on waarheid. Ik kan nu echter zeggen: u deed dat wel. Er worden kinderen naar de land- bouwhuishoudschool gehaald, die er naar mijn mening volgens de wettelijke omschrijving niet thuis horen. De huis houdschool is gesticht voor de boeren- en landbouwende bevolking. De kinde ren, die bestemd zijn voor de fabrieken of een dienstbetrekking, hebben meer aan het vglo. De niet-officieel persoon, die de propaganda maakt, aldus de heer Van Dijk, is de echtgenote van de bur gemeester zelf. Het is haar goed recht om die propaganda te maken, doch het is voor mij altijd nog zo, dat wanneer de echtgenote van de burgemeester in een arbeidersgezin komt, bij voorbaat al wordt toegestaan, waarom wordt ge vraagd. Dit gebeurt onder auspiciën van de burgemeester, zo ging Van Dijk ver der. Het zou democratisch zijn hieronder direct een streep te zetten. Het is on democratisch van een burgemeester, zo zei hij, hieraan mede te werken. Een burgemeester staat voor het belang van de hele gemeente. KERMISDEBATTEN Wat de kermisvermakelijkheden be treft, heb ik voorgesteld deze in de bin nenstad te houden en omdat ik niet wil. dat men z^u zeggen: E. P. wil zich er aan onttrekken, heb ik voorgesteld deze ook op de markt te plaatsen. Bij deze voorstallen, aldus E. P., kwam wel heel sterk naar voren de gemaakte afspraak: geen samenwerking met E. P. van Dijk. De vertegenwoordiger van Gemeente belang, de heer G. v. d. Steeg, was een sterke voorstander van kermis in de binnenstad. De voorzitter moest hem echter tot driemaal toe de vraag stellen of hij het voorstel van mij ondersteunde. Het voorstel werd verworpen met 13 tegen 2 stemmen, de ene vertegenwoor diger van Gemeentebelang stemde vóór de binnenstad, de ander tegen. Toen daarna het voorstel van B. en W. aan de orde kwam, om de kermis toe te staan op de gemeenteweide, stemde de zelfde heer v. d. Steeg voor en werd het met 8 tegen 7 aangenomen. Hieraan werd bovendien door het college de op merking verbonden, dat wanneer men thans weigert, een nader standpunt over verhoging van gemeentelijke subsidie zal worden voorbehouden. Vroeger zei men altijd: geen kermis, hogere subsi die. Thans weer dit voorbehoud. Kan men op een dergelijk college nog peil trekken? zo vroeg spreker. Wanneer de situatie van de staking van stemmen over dit punt in een vorige vergadering zich niet had voorgedaan, dan zou de PvdA wèl voor de binnenstad zijn ge weest. Hier moest een compromis wor den gevonden tegenover de rechtse par tijen. Wethouder Klaassen was tegen de kermis, nu stemde hij er voor. Het hele voorstel van het college was niets an ders dan om breuk te voorkomen. Ik vraag me verder af, zijn de be langen van de middenstand wel gediend met dit besluit. En waar blijven de agrariërs, die nu minstens zes weken dit weiland moeten missen. Toen ik vroeger, toen ik nog wethouder was, in Mei hooigras ging verkopen in plaats van een maand later, kwam er een hele deputatie op het stadhuis. Nu hoort men van die zijde niets. Omdat wethouder Klaassen in het geding is? vroeg de heer Van Dijk. Wat de middenstanders betreft, weet ik zeker, dat 10 tegen 1 zullen zeggen: we hebben er voordeel van wanneer re vermakelijkheden in de binnenstad worden geplaatst. NIEUW GEMEENTEHUIS In de begroting was destijds een post opgenomen van f 1000,voor vernieu wing van de burgemeesterskamer, al dus ging de heer Van Dijk voort. Ik heb toen daarop aanmerkingen gemaakt. Er is niet één afdeling meer in het hele stadhuis, waar men werken kan zoals het behoort. Toen ik de raadsstukken in ging zien de laatste keer, waaide ik bij na van de kamer af door de vreselijke tocht Zo schijnt het op alle afdelingen te zijn, aldus spr., want overal zaten die ochtend de luiken dicht. Nu heeft men die post van f 1000,teruggenomen en er maar f 5500,van gemaakt. Ik ben er van overtuigd, dat onze vorige com missaris van de Koningin gezegd zou hebben jullie zijn gek. De heer Van Dijk betreurde het, dat met het centrumplan in Eist zoveel on genoegen was veroorzaakt bij de be volking. Men gaat met een plan naar een Elsterse lokaliteit, aldus spr., nodigt de mensen uit daar te komen, legt het plan voor en vraagt de mensen zegt uw mening. Die mening komt niet, omdat men zo hals over kop die mening niet kan zeggen. Laat men de zaken toch be hoorlijke tijd ter inzage leggen. Waarom wordt er zo lang gewacht met de ver breding van de Achterbergsestraatweg? Omdat de eigenaar ongenaakbaar was en men mijn hulp inriep om te bemid delen. Eerst verknoeid, aldus Van Dijk, later aan mij opgedragen. Toen ik met betrokkene sprak, bleek me, dat er met de burgemeester niet te praten viel. Als je begint te praten over de zaak, aldus spr., wordt je uitgebulderd. De burge meester heeft aan populariteit verloren, vanwege de manier, waarop hij de za ken aanpakt, aldus Van Dijk. Ik doe een beroep op hem, de dingen op demo cratische wijze op te lossen. Onlangs, zo wees Van Dijk er nog op, is er met aannemers gemarchandeerd over de woningbouw. Waarom gaat men niet naar Den Haag om er daar op te wijzen dat de m3-prijs te laag is? In Eist zal een buurtschapshuis ko men. Eerst wanneer dat klaar is, zal er pas tijd komen om de school te repare ren. Er zijn daar 300 leerlingen op school, die met één fonteintje genoegen moeten nemen, onderwijzers inbegrepen. Over de toestand van de w.c.'s zal ik nog maar niet eens spreken. Wat komt er overigens voor nieuws uit de bus op cultureel, sociaal of sport gebied, aldus vroeg spreker. Het sport veld kost f 7000,per jaar. De vereni gingen kun je dit niet laten betalen, maar toen er een aanvraag kwam voor een beroepsvoetbalwedstrijd, waaraan minstens f 3000,vastzat voor de ge meente, werd afwijzend beschikt, omdat de sport werd benadeeld. De sport zou er echter mee gebaat zijn, want men had een derde aan de beide plaatselijke verenigingen kunnen afstaan. Gaat er dan niets meer door het brein van B. en W., aldus Van Dijk. Wanneer het zo doorgaat in Rhenen, dan stel ik vast: men ziet wel de belan gen van zichzelf, men tracht die van anderen zoveel mogelijk te beknotten. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos. p/a Parallel weg 10. Veenendaal. WIE ZIJN ER JARIG? 3 Maart Hilco van Meerten. 5 Maike Drost (Eist). 6 Boekenvriend (Rhenen). 6 Tonny Kieviet. 7 Arend Jan v. d. Berg. 8 Grietje van Donkelaar. 8 Teuntje Kleyer. Oplossing raadsels I. Beerta, Makkum, Borger, Kuinre, Dieren, Loenen, Velsen, Katwijk, Tho- len, Geleen. II. Lelie, stokroos, viooltje, begonia, aster, muurbloem. III. De letter a. NIEUWE RAADSELS I. a. Hoe heet de voorpunt van een schip? b. Hoe noemt men vogels die het hele jaar hier blijven? c. Hoe noemt m^n een wedren op korte afstand? d. Hoe heet een grote, ouderwetse schoorsteen voor een open vuur? e. Hoe heten lange, smalle houten sneeuwschaatsen? II. x X X X le rij een zoetwatervis; 2e rij iets wat erg gezond is; 3e rij werpstrik waarmee cowboy paarden vangt; 4e rij huishou delijk artikel; 5e rij plaats in Gronin gen; 6e rij iets wat je dagelijks eet; 7e rij niet groot; 8e rij soort buffel; 9e rij inhoudsmaat. Op de kruisjeslijn komt een spreekwoord. III. Wat weegt zwaarder, een pond veren of een pond ijzer? ONZE ZILVERPAPIERACTIE Deze keer ontvingen wij weer ver schillende zendingen zilverpapier, thee- lood en andere materialen van waarde. Hier volgt dan weer de verantwoording. Henk Brussaard. Herman Ariessen. Laurens Rok. Japie en Mattie Budding. Anneke van Es. Gerda en Lettie Bas. Johanna en Gerrit van de Bijl. Wim en Ike ter Hoeven. Al deze spaarders weer onze harte lijke dank. (Een sprookje uit 1001 nacht.) Tijdens de regering van de kalif Ha roen Annaschid leefde er in Bagdad een koopman die Ali Codja heette. Op ze kere dag ondernam hij een bedevaart naar Mekka. Hij verkocht zijn winkel en koopwaren, behalve die welke hij meende in Mekka voordeliger van de hand te kunnen doen. Nu had hij dui zend goudstukken die hem op reis niets dan zorg zouden veroorzaken. Daarom kocht hij een pot, deed daarin het geld en vulde hem verder geheel met olijven. Hij sloot de pot met een deksel en be streek dit met klei om de lucht buiten te sluiten. Daarna gaf hij de pot in be waring bij een vriend. Deze gaf hem de sleutel van zijn kelder en zei: „Zet de pot maar in een hoek dan kun je hem er na je thuiskomst ook zelf weer uit halen." Ali deed dit, nam afscheid van zijn vriend en sloot zich aan bij een kara vaan die naar Mekka op reis ging. Hier aangekomen voldeed hij aan zijn ver plichtingen als pelgrim en verkocht daarna de meegebrachte goederen. Hij ontving een hoge prijs, kocht weer an dere waren die hij in Damascus meende te kunnen 'slijten. Hij bleef daar lang en genoot van de heerlijke omstreken die een buitengewoon grote bekoorlijkheid hadden. Zijn volgende pleisterplaats was Moszoel en de Perzische kooplieden, waarmee hij de reis daarheen gedaan had, haalden hem over met hem een tocht naar Indië te doen. Na een aan gename en leerzame reis, die bijna zeven jaar geduurd had, bereikte hij zijn oude woonplaats Bagdad weer. Ali's vriend had helemaal niet meer aan de pot met olijven gedacht, tot, on geveer zeven jaar later, hij met zijn ge zin aan het avondeten zat. Toen zei zijn vrouw ineens: „Hè, daar krijg ik plotse ling grote trek in olijven Wat is het lang geleden dat we die geproefd heb ben." „Olijven?" zei haar man, „er staat nog een hele pot vol in de kelder. Ali zette hem daar in, maar de man zal al lang dood zijn, anders had hij wel eens iets van zich laten horen. Als ze nog langer in die pot blijven, zullen ze zeker be derven. Geef mij een schotel, dan zal ik er wat gaan halen." De vrouw wilde hier niet van weten maar haar man daalde af in de kelder en opende de pot. De bovenste vruchten waren geheel be dorven. „Misschien zijn de onderste be ter," zei hij in zichzelf en keerde de pot boven de schotel om. De olijven waren echter alle bedorven. Maar hoe verwon derd was hij toen het ineens goudstuk ken begon te regenem „Aha," riep hij, „heeft Ali zulke olijven. Nu, die komen nog beter te pas dan de gewone." Hij verborg het geld en ging terug naar de kamer. „De olijven zijn totaal bedorven," sprak hij, ,,'k heb de pot maar weer op de gewone manier dicht gemaakt, zodat Ali, indien hij nog terug komt, onmogelijk kan zien dat ik hem geopend heb." „Ik hoop het voor je," antwoordde zijn vrouw, „je hebt het vertrouwen van je vriend misbruikt, 't Zou me niet ver wonderen als je hierdoor nog eens in moeilijkheden komt." De man hield zich of hij geen kwaad vreesde, maar hij was toch wel bang. De volgende morgen kocht hij verse olijven, vulde daarmee de pot, die hij vervolgens sloot, met klei bestreek en op de oude plaats zette. Enige weken later kwam Ali van zijn reis terug en hij vroeg zijn vriend naar de pot met olijven. De koopman ver bleekte toen hij Ali zo onverwachts voor zich zag staan. Hij deed echter of hij erg blij was en gaf hem de sleutel van de kelder. „Haal zelf de pot maar, je weet waar hij staat." Ali vond de pot, be dankte zijn vriend voor het bewaren en ging naar het hotel waar hij voorlopig verbleef. Daar opende hij de pot en schrok niet weinig toen hij ontdekte dat de goudstukken verdwenen waren. Hij snelde naar zijn vriend en verweet hem dat hij het geld had gestolen. Deze hield zich van de domme. „Je gaf me olijven te bewaren, de pot heeft daar zeven jaar op dezelfde plaats gestaan, je zult me toch zeker niet van diefstal verdenken?" Maar Ali klaagde zijn trouweloze vriend aan bij de kadi of rechter. Deze sprak de koopman echter vrij omdat er geen getuigen waren die gezien hadden dat Ali goudstukken In de pot had ge daan. De dief was blij dat hij er zo goed afkwam maar Ali stelde een verzoek schrift op, waarin hij de kalif met het geval bekend maakte. Weinige uren daarna kwam een bediende van de vorst hem berichten, dat hij de volgende mor gen in het paleis verwacht werd. (Wordt vervolgd.) Het toekennen van zakgeld is in me nig gezin een bron van voortdurende moeilijkheden tussen ouders en kinde ren en ook wel tussen ouders. Laten we dat vraagstuk eens nader bezien. De eerste vraag, die kan opkomen, is, wan neer het moment is aangebroken om een kind zakgeld te geven. De grens ligt o.i. rond de tienjarige leeftijd. Een scherpe grens is vanzelfsprekend niet te trek ken. Het ene kind zal op veertienjarige leeftijd nog nauwelijks zelfstandige uit gaven kunnen doen, terwijl het andere op zijn achtste jaar al begrip toont voor de omgang met de dubbeltjes. De leef tijd is daarom minder belangrijk dan het financieel inzicht dat zich bij elk kind in een sterk verschillend tempo ontwikkelt. Men kan zich als ouders op het stand punt blijven stellen, dat de kinderen zich goed rekenschap moeten geven, hoeveel hun opleiding aan de ouders wel kost, maar dit doel bereikt men niet beter door het kind voor elke uitgave een beroep op de beurs van vader of moeder te laten doen. Bovendien vormt dat zelfstandig opereren met eigen mid delen een belangrijk deel van de op voeding. Elk verstandig ouderpaar zal zich zo onopgemerkt mogelijk op de hoogte stellen van de wijze waarop het kind zijn zakgeld besteedt. Hieruit blijkt dat wij er voorstander van zijn om aan het kind een zeker „inkomen" toe te kennen, waarover het zelf zijn beslis singen kan nemen. HOEVEEL? De hoogte van het zakgeld moet va riëren met de leeftijd. Met het ouder worden stijgt het. gevoel van eigenwaar de en de verantwoordelijkheid. Over de absolute hoogte van het bedrag kan moeilijk worden gediscussieerd. Dit hangt vanzelfsprekend af van het inko men van de vader en later zal dit gaan samenhangen met het inkomen dat de jongen of het meisje zelf gaat verdienen. Een belangrijke vraag is of nu dat zelf beslissen over inkomen steeds zo veel mogelijk beperkt moet blijven of wellicht zoveel mogelijk moet worden uitgebreid. Wil men het financieel in zicht bij de kinderen zoveel mogelijk versterken, dan zullen ze zich ook re kenschap moeten kunnen geven van prijzen en zo jong mogelijk vertrouwd moeten raken met het bekende keuze vraagstuk, waarbij men het ene kan ko pen met het onvermijdelijke gevolg, dat men zich het bezit van iets anders tot nader order moet ontzeggen. Heeft een kind reeds jong de beperkte bevredigingsmogelijkheid voor ogen, dan zal het, wanneer het veel wensen heeft, er met energie voor werken het punt te bereiken, waarop het zelf de mogelijkheid tot het doen van uitgaven kan uitbreiden. Hierbij zal men het kind leiding moeten geven en op tact volle wijze moeten voorhouden, wat men zelf als de beste weg voor de jon gen of het meisje ziet. HET „SNOEPCENTJE" Het vroeg toekennen van een zakgeld aan jonge kinderen met de bedoeling dat zij dit zullen versnoepen of alleen aan genotmiddelen zullen besteden, is niet geheel waardeloos, maar heeft een veel minder grote betekenis als het doel bewust opvoeden tot financiële verant woordelijkheid. Want kent men alleen een zakgeld toe met de wetenschap dat dit alleen voor pleziertjes ten eigen bate wordt aangewend, dan weten de ouders en het kind voor hoeveel geld per week wordt opgesnoept of voor ontspanning wordt uitgegeven. Het kind wordt dan beperkt in deze richting en de ouders weten precies wat ze er aan besteden. Ze vermijden een voortdurend gezeur of dit of dat wel mag en kunnen het kind dan naar z'n zakgeld verwijzen. Vanzelfsprekend wordt met dit sy steem bijna elke toekenning van zak geld begonnen. Tonen de kinderen ver antwoordelijkheidsgevoel, dan is het aan te bevelen om het kind zelf voor andere voorzieningen te laten zorgen. Met behulp van een spaarbankboekje kan men de kinderen later laten sparen voor hun vacantiegeld of voor bepaalde in uitzicht zijnde uitstapjes. Grote waarde heeft ook dat zelf spa ren voor cadeaux, die bij verjaardagen of gedenkdagen worden overhandigd. „Eenmaal heb ik haar nog gezien," vertelde Louise, na enige ogenblikken te hebben gezwegen. „Het was in de win kel van Fred, waar zij wat oorlogsspeel goed wilde kopen. Dat was dus voor jouw zoontje. Fred had altijd pertinent geweigerd dat tuig te verkopen, en wil de haar een lesje geven, waarop zij woedend de winkel uitliep. En toch heb ik nog medelijden met haar," voegde zij er nadenkendN^pn toe. „Wat moet het iets vreselijks zijn, zo gev^loos en zelf zuchtig door het leven tSJzijn gegaan. Wat moet zij een boel hebben gemist! En wat moet zij zich altijd eenzaam hebben gevoeld!" Aan het diner heerste een vrolijke, ongedwongen stemming. Louise nam de ereplaats in. Toen de maaltijd in volle gang was, stond Robbie op, een glas champagne in de hand. „Vrienden," zei hij, „wij zijn hier van daag bijeen gekomen, om het weerzien te vieren met ons aller Lou-Lou-Louise! Drie van ons hebben aan haar de heer lijkste herinneringen uit hun kinder jaren te danken, en ik zeg zeker niets te veel, wanneer ik beweer, dat de drie anderen dat evenzeer kunnen waar deren. Lou-Lou heeft Steffie, Bill en mij jarenlang bemoederd, heeft al wat zij aan moederliefde in zich had en dat was niet zo'n klein beetje aan ons ge schonken en heeft haar gehele ik, haar ganse wezen voor ons ingezet. Nooit zullen wijt dat voldoende kunnen waar deren en zeker zal geen van ons ooit iets te veel zijn om die waardering te doeq blijken. Het spijt mij alleen maar, dat haar vierde „kind," Tony niet bij deze feestelijke J aangelegenheid aanwezig heeft kunimi zijn. Helaas door omstan digheden Wuiten zijn wil, want hij is nog te jong om zelf te mogen beslissen waar heen hij gaan kan. Maar ik ben er vol komen van overtuigd, dat hij over enige jaren precies eender zal denken en han delen als wij. Louise, namens je „kinderen" en ln de eerste plaats namens mijzelf, drink ik hierbij op jouw gezondheid en jouw zorgeloze toekomst. Ik ledig dit glas op onze Lou-Lou, onze Louise, het liefste, trouwste „moedertje" dat ooit kinderen van anderen heeft grootgebracht! Lou- Lou, ik drink op jou en op je blauwe sluier!" Louise was in het eerste ogenblik niet in staat een woord uit te brengen. Tra nen verblindden haar ogen, zodat zij een ogenblik lang niets kon onderscheiden en slechts flauw door de nevel van tra nen heen de lichten kon zien. Maar zij voelde opeens Robbie's armen om zich heen, toen hij haar omhelsde, waarna alle anderen zijn voorbeeld volgden. Toen stond, tot aller verbazing en vreugde, Louise zelf op, om het woord te nemen. „Kinderen," zei ze, en haar stem, die aanvankelijk van aandoening beefde, werd al vaster en vaster, „ik dank jullie uit het diepst van mijn hart voor jullie hartelijkheid en jullie liefde. Ik mag dan iets voor jullie hebben gedaan en voor jullie zijn geweest, waar ik dan ook trots op ben, maar jullie zijn, stuk voor stuk, ook alles voor mij geweest en hebt heel veel voor mij gedaan. Zonder jullie zou het leven voor mij geen zin hebben gehad. Alleen door jullie heeft het leven weer waarde voor mij gekre gen. Veel, heel veel heb ik moeten ver liezen, mijn John, Johnny, Tony en Fred, maar als ik zo om mij heen zie, heb ik nog zo veel mogen behouden. Steffie, Billy en Robbie, ik wens op mijn beurt alle geluk aan jullie en je gezin nen. Dank je." Vlug ging zij weer zitten, opeens door verlegenheid overmand. Temidden van de juichkreten die op stegen, ratelde opeens de telefoon. Rob bie liep er heen en nam de hoorn op. „Lou-Lou, telefoon voor jou!" zei hij. „Van buiten de stad." Verbaasd keek Louise op. Wie zou haar kunnen opbellen? En wie kon we ten, dat zij hier was, bij Robbie? Zij nam de hoorn van Robbie over en luisterde aandachtig. Zij hoorde een stem, een stem, die haar deed beven en haar knieën deed knikken. Het was de stem van Tony! „Moeder, bent u daar?" vroeg hij. „Met Tony. Hoe maakt u het. Moeder?" Zij kon geen woord uitbrengen. „Moe der, u bent er toch wel?" hoorde zij hem vragen. Met moeite vond zij haar stem terug. „Ja, ja, Tony, ik ben hier," riep zij, met bevende stem. „M... maar, ik... ik kan bijna niets zeggen!" „O, Moeder, wat leuk uw stem te ho ren," juichtte hij. „Hoe maakt u het?" „Waar ben je jongen?" vroeg zij, zon der antwoord op zijn vraag te geven. „In Chicago, Moeder, bij een vriendje van me. Dr. Palfrey heeft er voor ge zorgd, dat ik met u kon spreken. Is alles goed?" „Ja, jongen. Met jou ook?" Haar stem was niet meer dan een gefluister. „Best, Moeder. Ik kom binnenkort naar New York om u op te zoeken. Met Pinksteren Nog drie weken! Dr. Pal frey heeft dat ook al geregeld." De tele foniste kwam zeggen, dat zij moesten afbreken. „Dag, moeder, dag. Tot over drie weken," riep Tony. „Dag Tony, dag schat," riep Louise uit. „O, jongen, ik ben toch zo gelukkig. Dag" De verbinding werd verbroken, doch nog secondenlang zat Louise als in trance naar de hoorn in haar hand te staren. Nu was haar dag werkelijk vol maakt! Aan de tafel zaten de anderen in roer loze stilte. Het diner was voorbij. Zij waren allen wat stiller geworden, doch de stemming bleef. Daar ging opeens de deur open en twee kinderkopjes gluurden naar bin nen. Een jongen van zes en een meisje van drie kwamen op een wenk van Robbie op hun tenen naar binnen lopen en stevenden recht op Louise af, die hun binnenkomst niet opmerkte, doch hen pas ontdekte, toen zij vlak voor haar bleven staan. „Wie hebben wij daar?" vroeg zij ver baasd. „Onze kinderen, en voortaan ook de jouwe, Lou-Lou," antwoordde Robbie zachtjes. „We wilden je vragen voor de ze twee te zorgen, zoals je eens voor ons hebt gezorgd. Je zou er ons een groot plezier mee doen. Ze hebben nooit een Oma gekend en zouden er zo dolgraag één willen hebben. Aangenomen, Lou- Lou? Alleen zouden we je willen vra gen, of je het erg zou vinden voortaan weer je blauwe sluier te dragen. Die staat je zo netjes en is voor ons het symbool van onze kinderjaren. Kun je daarmee accoord gaan, Lou-Lou?" Zonder iets te zeggen trok Louise de beide kleintjes bij zich op schoot. EINDE

De Vallei | 1955 | | pagina 4