DE VALLEI NU biedt Albert Heijn -de CANADESE ERFENIS- Veenendaal speelde gelijk tegen Patria (Zeist) S.K.V.-V.R.C. 0-2 Panter Voetbaltournooi de huisvrouw 3-voudig voordeel Lgsafl*» 5SS5£ 65 59 69 49 100 59 149 27 32 61 39 39 39 Voor de Jeugd Zaterdagvoetbal Officiële Bekendmaking Renswoude wint met 4*3 van Veense Boys De olijven van Ali Codja (Een sprookje uit 1001 nacht.) Zuiver Rundvet □u 500 gram Gerookt vet spek Gelderse Bruine Bonen gram Bruine Bonen kiio Carabiesjes Huishoud- kofffie 250 gram Volvette I00 Goudse Kaas gram Volvette Goudse Belegen Haring in groot Tomatensaus blik Grote Snijkoek per stuk Boterham korrels 250 gram Appelstroop beker maakt U het leven goedkoper en laat U bovendien delen in de winst FEUI LLETON De reeds verschillende weken uitgestelde ontmoeting tussen Patria en Veenen daal is dan gisteren eindelijk wel doorgegaan en eindigde in een 33 gelijk spel. Een zeer goede prestatie voor de Zeistenaren en een wat teleurstellend resultaat voor de Veencndalers. Het terrein was zeer zwaar en in feite onbespeelbaar. Daardoor kreeg men deze middag op het Patria-terrein geen hoogstaand spel te zien. Het tempo lag laag; echter niet alleen door de terreingesteldheid, maar ook in hoge mate door de langdurige rust. Veenendaal speelde misschien technisch iets beter, de thuisclub speelde veel enthousiaster en had zowel vóór als na de rust lange tijd het spel geheel in handen. De Zeistenaren wisten dat zij wat moesten presteren om succes bij de gasten te boeken terwijl Veenendaal misschien niet zoveel tegenstand van Patria had verwacht. Met deze gelijke stand kan men aan beide zijden tevreden zijn. De eerste tien minuten had Veenendaal een overwicht, waarbij zich verschillen de goede scoringskansen voordeden. De Ondanks de slechte weers- en ter reinomstandigheden is de wedstrijd SKVVRC Zaterdagmiddag te Wage- ningen gespeeld. De Veenendalers kwa men beter voor de dag dan de laatste twee wedstrijden. Het VRC-elftal was op twee plaatsen gewijzigd, hetgeen een verbetering betekende. Er werd beter gecombineerd en er zat schot in de voorhoede. Voor de rust was het een gelijk op gaande strijd. Na een half uur spelen was het debutant linksbinnen C. Drost, die VRC de leiding bezorgde. Na de rust waren het de geel-blau- wen die voortdurend de meerderen waren. De stoere SKV-achterhoede was echter steeds een belemmering om tot doelpunten te komen. Voor een hard schot van midvoor Davelaar moest de Wageningse doelman toch zwichten, waardoor VRC een 20 voorsprong kreeg. De thuisclub probeerde het spel te verplaatsen, maar spil Van de Weerd- hof en linksback Van Kooten braken elke aanval af. Ook de nieuwe rechts back Donkelaar bleek voor de VRC- achterhoede een goede aanwinst te zijn, zodat deze achterhoede de stand blanco kon houden. VRC behoudt nog steeds een goede kans om met Oranje-Blauw en DTS gelijk te eindigen. AANBEVELING De Burgemeester van Rhenen vestigt bij deze de aandacht op de rebusactie van de Vereniging 8 R.I. De hieruit verkregen gelden zullen worden aangewend voor invaliden en nabestaanden van het 8e en 32e Regi ment Infanterie, de regimenten, welke o.a. op de Grebbeberg in de voorste linies hebben gestreden tegen de Duitse overweldigers en die dan ook de zwaar ste verliezen hebben geleden. Wel zijn van Rijkswege goede voorzieningen ge troffen, maar aanvullend is er toch on der deze slachtoffers nog veel nood te lenigen. Zij die vielen en die nu nog als invali den door het leven gaan, deden hun plicht tegenover het vaderland. Laten wij tonen dat wij doordrongen zijn van het besef, dat wij hier een ere schuld hebben en door onze deelname aan genoemde actie onze dankbaarheid voor de bevrijding tonen. Als ieder zijn steentje bijdraagt, dan geldt hier het spreekwoord „Eendracht maakt macht" en zal de actie zeker slagen. Deelneming aan genoemde rebus-actie wordt daarom van harte aanbevolen. Rhenen, 2 Maart 1955. VOORJAARSKEURING VAN STIEREN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat de provinciale commissie voor de rundveefokkerij in de provincie Utrecht dit jaar de voor jaarskeuringen, bedoeld in art. 4 van het Utrechts Stierenreglement 1936, zal houden op Maandag 28 Maart 1955: a. bij de Meentschuur 15.00 u. b. viaduct Achterberg van Dijk 15.30 u. Rhenen, 3 Maart 1955. INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij onder dagtekening van 28 Fe bruari 1955 op de lijst der alhier ge vestigde instellingen van weldadigheid de tenaamstelling van „Het Bestuur voor Sociale Zorg" hebben gewijzigd in „Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg". Rhenen, 3 Maart 1955. GEVELD NAALDHOUT De burgemeester van Rhenen vestigt de aandacht op art. 5 der bos wet 1922, waarbij het verboden is van 15 Mei tot 1 Augustus geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld te houden. Het verbod is niet toepasselijk op ge heel ontschorst hout, geïmpregneerd hout, takkenbossen, bonenstaken, hout dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen van gebruik; bovendien geldt het verbod niet voor los tak- en aanvallen werden te nonchalant afge werkt. De thuisclub kwam daarna veel meer in de aanval. Toch was het Vee nendaal dat na een half uur spelen de leiding nam door middel van haar linksbuiten. Door een corner kwam Patria nog voor rust weer gelijk met de geel-blau- wen. De cornerverhouding voor rust was 8 voor Patria en 3 voor Veenen daal. In de tweede speelhelft nam Veenen daal opnieuw de leiding door haar linksbuiten, die op schitterende wijze een hoge voorzet van rechtsbuiten Ab Rebergen ineens inkogelde. Opnieuw bracht een corner op het Veenendaalse doel de gelijkmaker voor Patria. Het was nu linksbinnen H. van Ee. die met een prachtige kopbal on houdbaar voor Cornelissen scoorde. 2-2. De Veenendaalse achterhoede speelde daarna wat onsamenhangend, waardoor de Patria-aanvallen voortdurend ge vaarlijk bleven. Met nog een kwartier te spelen dribbelde Hendriks dwars door de Veenendaalse verdediging heen en gaf zijn club de leiding. Veenendaals midvoor C. Heikamp zag daarna nog kans de Patria-doelman te passeren, zodat toch nog een gelijk spel kon worden bereikt. Na een lange gedwongen rustperiode van een maand kwam het eerste elftal van de v.v. „Renswoude" Zondagmid dag weer in het veld. De wedstrijd tegen Veense Boys is geen beste geweest. Dit moet men voor namelijk zoeken in het feit dat een straffe wind schuin over het veld stond en goed spel vrijwel onmogelijk maakte. Reeds na enkele minuten had Rens woude een achterstand. De midvoor van de Boys kwam vrij voor het doel en zijn overigens slappe schot liet keeper Ree- bergen tot verbazing van het publiek glippen (0—1). We zagen nu enkele goede aanvallen van de rood-witten en het was dan ook niet te verwonderen dat linksbinnen Schelle bij een van deze aanvallen met een hard en zuiver schot doel trof (11). Tot de rust was het nu echter Veense Boys dat de toon aangaf en weer kwam Renswoude achter te staan. In de 24e minuut was het de spil, die met een ver en hoog schot doelpuntte en in de 31e minuut was het wederom raak toen de linksbinnen met een schot van dichtbij de stand tob 13 opvoerde. Na de thee kwamen de Boys er echter niet meer aan te pas. Na ongeveer een kwartier leverde een van de vele cor ners een doelpunt op toen middenvoor Stutvoet met een mooie kopbal de ach terstand tot 2—3 verkleinde. Twee mi nuten later was de stand reeds gelijk door A. Vink met een hoog schot. Rens woude bleef in de aanval en in de 32e minuut gaf Schelle een afgemeten pass aan G. v. d. Horst. Deze aarzelde niet en het werd 43. In de laatste tien minu ten werd de strijd nog enigszins romme lig. De goed leidende scheidsrechter hield de touwtjes echter strak. In de 43 stand kwam geen verandering meer. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10. Veenendaal. CORRESPONDENTIE Beste Johanna en Gerrit v. d. Byl, Jullie zilverpapier was ook zeer wel kom. Hartelijk dank! De hele familie spaart mee? Mooi zo! Ja, een blinde mist ontzettend veel, maar wat is het heerlijk dat er zoveel mensen (en kin deren) zijn, die proberen hun het gemis van hun ogen iets gemakkelijker te doen dragen. Zo'n geleidehond is voor een blinde van onschatbare waarde en daaromhoe harder we sparen, hoe meer blinden we aan zo'n trouwe le vensgezel kunnen helpen! Beste Repelsteeltje, Dank voor je brief. Jij hebt volop van het ijs genoten, dunkt me. Of ik schaats? Nee, ik sta te wiebelig op de smalle ijzers. Jammer! Dan vraag je nog hoe veel neven en nichten ik heb. Nu, zeker meer dan drie honderd, maar ik heb er nooit te veel! In welke klas van de ulo zit je nu? Weet je al wat je worden wilt? Misschien plaats ik je verhaaltje wel. Daag. Hartelijke groeten van Tante Jos. We ontvingen ook nog zilverpapier van: Jaapje en Mattie Budding. Henk Brussaard. tophout, tenzij dit aanwezig is op kaal geslagen terreinen. Rhenen, 2 Maart 1955. AANGIFTE HONDENBELASTING 1955 Bij wijze van proef zal dit jaar geen huis-aan-huis-opname van honden plaats hebben. In de plaats hiervan komt een intensieve controle in de loop van het belastingjaar. Houders van honden zijn verplicht aangifte te doen ten gemeentehuize, af deling financiën, vóór 28 Maart a.s. Indien aan deze verplichting niet wordt voldaan kunnen de aanslagen worden verdubbeld. De aangifte kan geschieden: monde ling, telefonisch of schriftelijk (telefoon nummer 541). Indien geen wijziging is gekomen in het aantal en de klassificatie der hon den, behoeft geen aangifte te worden gedaan. In dat geval wordt een aanslag opgelegd gelijk aan die van het voor gaande jaar. Ook voor honden die in de loop van het belastingjaar worden verkregen moet aangifte plaats hebben. Rhenen, 14 Februari 1955. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. Herman Ariesen. Lauwrens Roks. Hartelijk dank! HARTELIJK GEFELICITEERD, JARIGEN! 10 Maart Bobbie Schoeman. 12 Roodkapje. 13 Truus de Ruiter. 13 Matthy Budding. 15 Willy Vermeulen. Oplossing raadsels I. a. voorsteven; b. standvogels; c. sprint; d. schouw; e. ski's. II. Forel, fruit, lasso, ketel, Haren, brood, klein, bison, liter. Rust roest. III. Even zwaar. NIEUWE RAADSELS - x - le rij voorn. v. bekend voetb. - x - 2e rij oppervlaktemaat. - x - 3e rij speelgoed. - x - 4e rij meisjesnaam. - x - 5e rij plaats in Gelderland. - x - 6e rij gewicht. - x - 7e rij branie. - x - 8e rij groot transportbedrijf. - x - 9e rij keukengereedschap. - x - 10e rij zangstem. Op de kruisjeslijn komt de naam van een in het wild groeiende plant. II. Mijn eerste is een vloeistof, op mijn tweede kunt je lopen en mijn ge heel is een lichtende streep uit sterren bestaande. III. Van links naar rechts en van boven naar beneden komt: 1. ontsiert je kleren. 2. meisjesnaam. 3. een dier. 4. deel van een bloem. I 2 3 4 2 3 4 (Vervolg.) Die avond ging de kalif in gezelschap van zijn grootvizier een wandeling ma ken door de stad. Beiden waren eenvou dig gekleed want ze wensten onbekend te blijven. In een achterbuurt werd hun opmerkzaamheid getrokken door ®en groepje kinderen, die in de maneschijn speelden. Eén jongen, door de anderen Soliman genoemd, was een bijzonder verstandige knaap. „Kom," zei hij tot zijn makkers, laten we rechtertje spelen. Ik ben de rechter. Wie wil Ali wezen? En wie zal de koop man zijn die Ali's goudstukken gestolen heeft? Twee jongens boden zich aan. „De andere jongens zijn mijn dienaren," zei Soliman. Hij zette zich neer in een hoek, nam een deftige houding aan en sprak ernstig: „Laat Ali en de koopman voorkomen." De beide jongens traden eerbiedig nader. „Ali," vroeg de kleine rechter nu, „wat heb je tegen deze koopman in te brengen?" De jongen die Ali voorstelde, maakte een buiging en zei: „Ik heb hem nu ze ven jaren geleden een pot met olijven te bewaren gegeven, waaronder ik dui zend goudstukken verborgen had. De olijven kreeg ik terug maar de goud stukken waren verdwenen. Niemand dan hij kan die er uit hebben genomen." „Wat heb je daarop te antwoorden?" vroeg de kleine rechter aan de be klaagde. „Ali heeft gelogen!" antwoordde deze. „Zelf zette hij de pot zeven jaar geleden in de kelder en zelf heeft hij hem er weer uitgenomen. Zijn er goudstukken in geweest, dan moeten die er nog in, of er door hem zelf uitgehaald zijn." „Laat me de pot met olijven eens zien, breng hem hier Ali," zei nu de kleine Soliman. De aanklager liep naar een hoek van de tuin en kwam terug in de houding van iemand, die een zwaar voorwerp te dragen heeft, dat hij voor de rechter neerzette. „Is dit dezelfde pot, die Ali je te be waren gaf?" vroeg de rechter. De ander zei „Ja heer". „Ali," hervatte de rechter nu, „doe de pot eens open en laat mij de olijven zien! Nu, ik moet zeggen, de vruchten zien er goed uit. Envervolgde hij, terwijl hij deed of hij iets in zijn mond stak en opat, „ze smaken ook overheer lijk. Maar het komt me toch vreemd voor dat olijven die zeven jaar lang in een pot zijn bewaard geworden, zo fris en lekker kunnen wezen. Ze moesten, dunkt me, al lang bedorven zijn. Roep eens een paar olijvenkopers hier." Twee andere jongens kwamen en maakten een buiging. „Heren," sprak deze, „hoelang kan men ingelegde olijven goed bewaren?" „Op zijn hoogst drie jaren, mijnheer de rechter!" „Wel zo, dat is vreemd," sprak de jonge rechter, „zie eens hier, deze olij ven moeten nu zeven jaar geleden door Ali in de pot zijn gedaan. Proeft ze eens en zegt dan wat jullie van de zaak denkt." De twee jongens deden of ze de vruch ten onderzochten en zeiden toen, dat ze nog niet langer dan enige maanden in de pot konden hebben gezeten. De aan geklaagde wilde nog het een en ander er tegenin brengen, maar de rechter snoerde hem de mond met de woorden: „Zwijg, je bent een dief. Verse olijven heb je in de pot gedaan, inplaats van de bedorven olijven en de goudstukken. Breng hem in de gevangenis," gebood hij de jongens die zijn dienaren voor stelden. Deze grepen de dief en brachten hem weg, en allen juichten de uitspraak van de rechter luid toe. „Wel, wel, wat een verstandige jongen is dat," zei nu de kalif. „Morgen moet ik in de zaak van de echte Ali uitspraak doen en het is een buitenkansje voor mij dat ik van dit spelletje getuige mocht zijn. Een betere manier, dan die van deze jongen is er niet. Zorg dat hij mor gen aan mijn hof komt en laat ook de rechter roepen, die reeds uitspraak ge daan heeft. Hij kan dan van deze jon gen leren hoe men door nadenken ach ter de waarheid komen kan." De andere dag, toen de kleine rechter voor de kalif verscheen, was hij wel wat verlegen. Deze sprak hem echter vrien delijk toe. „Ik zag je voor rechter spelen gisteravond en je deed dat zo goed dat ik je nu tot rechter over de echte Ali en de echte koopman aanstel. Doe straks net als je gisteren in de tuin deed." Hij nam de knaap bij de hand en zette hem naast zich op de troon. En nu ge bood de kalif, dat Ali, de koopman en de rechter, benevens nog twee olijven- verkopers moesten binnenkomen. Deze traden nader en bogen zich voor de troon neer. „Vertel ons wat ge te zeggen hebt. Dit kind zal u horen en vonnis vellen," zei de kalif. Ali vertelde nu hoe het gegaan was met de pot met olijven, die hij aan zijn vriend toevertrouwde. De olijven verkopers onderzochten de olijven in de pot en verklaarden dat ze slechts enige maanden oud konden zijn. De dief wilde hier nog iets tegen aan voeren, maar de jonge rechter wendde zich, zonder op hem te letten, tot de kalif met de woorden: „Heer, de schuldige is ontdekt. Mij betaamt het niet vonnis te vellen, want gisteren was het slechts spel, nu is het ernst. Wees zo goed, zelf het vonnis uit te spreken." „Flink gesproken," zei de kalif. De dief moest bekennen waar hij het geld had verborgen, opdat Ali het terug zou Zaterdag 12 Maart a.s. houdt de vol leybal vereniging VVV haar jaarlyks tournool, waarvoor de directie van de Panter Sigarenfabrieken twee wissel- bekers heeft beschikbaar gesteld. Deze bekers, momenteel in bezit van beide SVV-teams (Utrecht, dames en heren), dienen driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen te worden alvorens zfl definitief aan de desbetreffende ver- eniging(en) behoren. Het tournooi is groots opgezet. Ruim heid om met deze tak van sport kennis te maken. kunnen krijgen. Daarna werd hij naar de gevangenis geleid om daar zijn ver dere leven door te brengen. De rechter, die eerst vonnis had geveld, kreeg een geduchte berisping, omdat hij in zo'n ernstige zaak zo lichtvaardig te werk was gegaan. Soliman werd, op kosten van de vorst, in alle kundigheden on derwezen en werd later een der aan zienlijkste en bekwaamste rechters van het land. 20 teams, ondergebracht in twee klas sen A en B hebben ingeschreven. In Herenklasse A zien we de bekerhouder SVV uit Utrecht, die een der sterkste van Nederland wordt geacht, EAVV Arnhem (kampioen district Arnhem), EDO (le klasse district Utrecht), Nijen- rode (Breukelen) en EVV (Ede). Een zeer sterke bezetting dus! In de dames klasse A hebben ingeschreven de beker houdster SVV uit Utrecht, waarin uit komt Annie Wigchers, speelster van het Nederlands Dames Zestal, EAVV kam pioene district Arnhem) en EDO (Utrecht) etc. Tevens is dit bij uitstek de gelegen heid de beide VW-teams, waarvan de dames in de eerste klasse van de afde ling Utrecht na SVV en SOS bovenaan op de ranglijst staan, aan het werk te zien. De dameswedstrijden worden ge speeld in de zaal van de Chr. HBS aan de Tuinstraat, de heren wedstrijden in Eltheto, waar eveneens 's avonds te 3 uur de finales plaats vinden. Vanouds is elke AH-winkel een „eiland van goedkoopte", waar de huisvrouw altijd stukken voor deliger uit is dan elders. Vanouds weet zij, dat zij er steeds de béste kwaliteit ontvangt. Nu doet Albert Heijn er nog een flinke schep op. Dank zij een v r ij w i 11 i g spaarsysteem kan elke klant nu obligatiehouder bij Albert Heijn worden en aldus rente kweken en... mee-delen in de winst van dit grote en gezonde krui- deniersbedrijf. Bij Albert Heijn dus geen korting die U toch zelf betaalt, maar nu 3-voudig voordeel! W-klanten worden couponkn»ppers blik xoorden üer<* de nu 250 gram ROOkWOrSt per stuk Echte Hollandse 500 Buitenlandse 1/ Zeer fijn koekje 250 gram Albert Heijn (2) Wachten op een vrachtje, urenlang in de kou en bijna meer onkosten dan loon." Dan schamperde Jack terug: „Is dit dan zo plezierig? Om een onbegaanbaar stuk bos kaal te kappen? En een massa zorg te hebben om een hoek te ontgin nenEn wat heb je dan nog? Een armelijk boerderijtje in een uithoek van de wereld, waar je nooit iemand of iets ziet. Je kunt net zo goed monnik wor den! En jij wordt een oude vrijster wees daar maar zeker van." „Ach wat," suste Evelyn dan, „jij denkt alleen maar aan de beginjaren. Jij hebt geen fantasie! Heel Amerika is toch zo begonnen. Iedere streek moet opgebouwd worden je zult de ver anderingen eens zien over een paar jaar; als er meer huizen komen, dan krijgen we een winkel en een kerk en later een school. Dan komt er misschien ook wel een station en wie weetom jou een plezier te doen een fabriek net als in Beaver Creek." „Dan kan het hier net aardig zijn tegen de tijd, dat we doodgaan. Nou, ik denk er niet aan! Ik zal hier blijven, tot de boel behoorlijk loopt, maar ik ben niet van plan me hier mijn hele leven op te sluiten." Jack schreeuwde dan bijna met de heftigheid van een twintigjarige, op wie Evelyn moederlijk wijs, zoals een drie en twintigjarige vrouw betaamt, min of meer begrijpend neerzag. Zo'n jongen! Kom! Het werk moest gedaan wordenal had ze zelf meer dan eens op het punt gestaan in te storten. Want het was geen gemakke lijke erfenis, die dë dood van hun oud ste broer hun op de schouders had ge legd. Daan „Don" zeiden de Cana dese buren, die de naam van Donald wilden afleiden zou nu acht en twin tig geweest zijn. Ruim anderhalf jaar geleden was hij omgekomen bij het vellen van een grote boom. Hij had het karweitje weer alleen willen opknappen, zoals hij altijd een neiging had gehad om zoveel mogelijk werk te verzetten in zijn eentje. Hij deed het om de pure vreugde van de in spanning. Sterk als een beer, was hem niets liever dan zijn krachten te meten aan de weerbarstigste dingen. Dat had hem er ook toe gebracht een stuk land te kopen in het ruwe noorden van Ontario. Voor 80 dollars kocht hij 160 acres land! Denk eens aan: dat kwam op drie gulden de hectare! En het bedrijfskapitaal hakte je zelf bij elkaar want het land was begroeid met bos. Voor de helft hoog hout, dat ge deeltelijk geschikt was voor de hout zagerij en gedeeltelijk voor de papier molen. De rest van zijn Quarter-section was een flauw hellend dal, dat begroeid was met ruw gras, hier en daar onder broken door struikgewas. Hij was eerst een jaar in de buurt gaan werken als houthakker, had goed uit zijn ogen ge keken en tenslotte een gunstig gelegen stuk land genomen. Zijn grond grensde aan een spoorlijn, was niet ver van een riviertje en de ligging van het dal maak te de streek voorbeschikt om mettertijd een knooppunt van verkeer te worden. Inmiddels hakte hij, dat het een lieve lust was. Je had maar bomen te vellen en naar de houtzagerij te transporteren om te bestaan. In samenwerking met de enkele andere kolonisten, die zich in de streek vestigden, werden eenvoudige huizen en schuren gebouwd. Het leek, alsof Daan aan het begin stond van een waarachtig pioniersleven, waarin hij al zijn arbeidsvreugde kon uitleven. Toen kwam in Holland het telegram van zijn verwonding en later van zijn dood. Een week daarna volgde de laat ste brief van de jongen, die hij de dag voor het ongeluk had verstuurd en waarin hij vertelde, hoe goed het werk opschoot. „Als Eef er plezier in heeft, moet ze overkomen in het volgend voor jaar," schreef hij. „Ze zal zich hier best thuis voelen en we kunnen stevige jon ge vrouwen wel gebruiken." Daarop volgde een brief van de Cana dese buurman met een relaas van het gebeurde. Een zware stam was bij het vellen eerder afgeknapt dan Daan ge dacht had en daarbij in de verkeerde richting gevallen. Daan was blijkbaar opzij gesprongen, maar een zware tak had hem een klap gegeven. Twee dagen had hij daar bewusteloos en zwaar ge wond gelegentoen de buurman hem vond, was hij stervende. De oudelui waren een paar weken volkomen verdoofd geweest; niemand durfde er thuis over te spreken. Vaders stille wanhoop snoerde hun allen de keel dicht. Toen er na twee maanden weer een brief kwam van de buurman met de vraag wat er met de erfenis moest gebeuren, zei Evelyn: „Ik ga er volgend voorjaar zelf naar toe en regel de zaak." Ze had al die tijd dat Daan op zijn ontginning had gewerkt, innig meegeleefd met zijn strijd tegen de on barmhartige woonplaats, die hij zich zelf had uitgekozen. In vele opzichten leek ze sterk op haar oudste broer en ze had er naar verlangd hem te gaan helpen. In deze laatste maanden was een plan in haar gerijpt. Ze zou al was Daan er dan niet meer tóch gaan en Jan overhalen mee te komen. Dan zouden ze samen het bedrijf weer op gang kun nen brengen. Haar broer was die ont ginning begonnen en zij zou eens laten zien, dat een Noordhollander wist van doorzetten. Er was verzet geweest van vader en moeder. Natuurlijk! Ze wilden niet nóg eens twee kinderen afstaan aan een land, dat hun reeds de oudste zoon ont nomen had. Maar Jan was voor Eef's plan gewonnen en beiden hadden de zelfde koppigheid, die de oudelui inder tijd in staat had gesteld zich van land arbeider tot kleine boer op te werken. Zij gingen. Beiden snakten naar een leven van groter formaat dan ze in Holland te verwachten hadden, maar ieder leefde met zijn dromen in geheel andere sfeer. Eef zag land en bossen en vee, ze zag een boerderij ontstaan, gro ter, vrijer, moderner dan hun propere Noordhollandse plaatsje. Ze kende de vreugde van planten en dieren te ver zorgen, de vreugde van arbeidende han den, waarmee de wind speelt en waar over de zon streelt. Ze genoot van de versgeploegde aarde, van de tere ont kieming, van groei en rijping, van oogst en uiteindelijke verstilling van het land. Ze was een geboren boerin. Jan's Amerikaanse dromen waren uit een andere geest ontsproten. Canada, Noord-Amerika, betekende voor hem tractors, maaimachines. Dat betekende fabrieken, mijnen, auto's! Dat beteken de verfijnde technische instrumenten, die een mens krachten in de hand ga ven, duizenden, millioenen malen ster ker dan hij zelf was. Hij dacht aan de hete adem van motoren en hoogovens en aan het snelle rythme der industrie, terwijl Eef mijmerde over de vertrouw de streling van een paardekop, de zach te blik der koeien en de aandoenlijk stuntelige bewegingen der kalveren. Hoe was Canada hun tegengevallen! Verveloze huizen en schuren, slecht be werkt land, armelijke gewassen, verla ten hoeven en kerkhoven van verroeste werktuigen en auto's waren overal te zien langs de spoorlijn, die hen het land invoerde. En een heel gewoon volk. Ze hadden gedacht sportieve typen te ontmoeten; slanke pittige vrouwen, kwieke kerels. Maar deze plaatjesfiguren uit tijd schriften en kranten en films waren hier even zeldzaam als thuis en mensen met een natuurlijke, frisse kleur op het geziicht kwamen hier heel wat minder voor dan in Noord-Holland. De eerste indrukken waren reeds lang vervaagd. Wat leek hun aankomst al weer een ontzaglijke tijd geleden! In weinige maanden waren ze sterk onder Canadese invloed gekomen; hun Hol lands was doorspekt met Engelse woor den en Amerikaanse uitdrukkingen. Ze zagen het verveloze reeds niet meer. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4