Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Dc VALLEI-riks werd gevonden Is er iets te doen tegen domheid? MULDER Fa. J. F. TAK De terugkeer van naar Ede gevluchte Veenendalers Wist U AGENDA II TOWNSENDkan niet antwoorden BRIL Doe eens een „Kruipkuur" Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang WOENSDAG 16 MAART 1955 No. 21 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Berijmd dagboek Watersnood 1855 II II II Brune bonen van Bartje Ongewilde stunt met volkswagen Amerikaanse onderscheiding voor plaatsgenoot Hertog van Edinburg incognito in Brussel Nieuwe operatie van Amerikaanse chirurgen Meer zuurstof naar de hersenen "assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en financieringen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Enige weken voor de herdenking van de watersnood 1855 kreeg de commissie ad hoe een berijmd dagboek van een zekere B. Nieuwenhuis in handen, die zich een „jongeling van vijf en twintig jaren" noemt. Hij schreef het in Juli 1855. Achtereenvolgens verhaalt hij wat er in genoemd jaar te Veenendaal ge schiedde op 5, 6, 7, 8, 10, 12, 16 en 21 Maart, 7, 8, 9, 10, 16 en 24 April, 16 en 19 Mei, in de maand Juni, afzonderlijk op 29 Juni te Stichts Veenendaal en tenslotte in de maand Juli. Hij voegde er nog een aanhangsel bij, waarin hij zonder rijm het ongeluk nabij het Rus senveen mededeelt. Dit dagboek nu is waardevol als een „document humain", als een geschrift dat, hoewel uiterst gebrekkig, de diepe indruk weergeeft, die de rampspoedige gebeurtenissen maakten op een een voudig man, die zich eerlijk veront schuldigt over de menigvuldige spel fouten die hij maakt, omdat hij de Hol landse taal niet machtig is! Zo waardevol in dit opzicht, zo waar deloos is het als poëzie. Dit is eigenlijk niet zo verwonderlijk, want als de mensheid onder catastrofale noden ge bukt gaat, zijn vaak zelfs geboren dich ters onmachtig zuivere poëzie te schep pen. Na de eerste wereldoorlog b.v. stel de Kurt Pinthus in 1919 een bloemlezing samen van Duitse oorlogspoëzie onder de sprekende titel „Menschheitsdamme- rung". Ondergang der mensheid. „Sym- phonie jüngster Dichtung". We hebben het werk dezer dagen nog eens doorge bladerd, maar van een harmonische symphonie bleek het ook bij herlezing niets te bezitten. Te onzent volgde Dirk Coster in 1924 het voorbeeld van Kurt Pinthus en publiceerde een dergelijke bundel „Nieuwe geluiden", waarin men gave dichtregels maar spaarzaam ont moet. Sprak Herman Gorter van dit werk niet als van een „klachtenboek der poëzie"?. Als nu de ware dichters zo krampachtig reageren op de tijds- gebeurtenissen denkt u ook aan de talloze weinig geslaagde verzetsverzen hoeveel te meer zal dan een niet- dichter te kort schieten. Het is dan ook dat er nu op de Kerke wijk, schuin tegenover de Stationssingel, bij de bus halte daar een soort wachthuisje is ge plaatst? dat, gezien het grote aantal men sen dat op deze zeer koude en tochtige plaats regelmatig op de bussen staat te wachten, dit bouwwerk wel wat klein is? dat het hier echter een proef plaatsing betreft en nog meer wacht huisjes zullen volgen na de reconstruc tie van de Kerkewijk? dat het bestuur van de Arbeiders Kunstkring alhier in onderhandeling is met het Operette-gezelschap Frits Hirsch? dat het reeds vrijwel zeker is dat dit gezelschap nog dit jaar een operette uitvoering in Veenendaal komt verzor gen? dat het dezer dagen een inwoner overkwam op Zaterdag hevige kiespijn te krijgen? dat hij ten einde raad 's avonds naar zijn tandarts ging om de kies te la ten trekken? dat zijn tandarts echter niet thuis was? dat hij door de pijn gedreven naar een andere tandarts ging?, dat ook die tandarts, en ook niet de derde en vierde waar hij aanbelde, thuis waren? dat er werkelijk in heel Veenen daal geen tandarts bleek thuis te zijn? dat de man zijn pijn toen dapper gedragen heeft tot de Zondagmiddag en na nog eens tevergeefs bij twee tand artsen te hebben aangebeld, eindelijk van zijn kies werd verlost? dat de oud-wereldkampioen scha ken, dr. Euwe, Vrijdag 25 Maart a.s. zal deelnemen aan het Ritmeester Schaak- tournooi? II Heden, Woensdag 16 Maart (In geb. „Eltheto") 8 uur, voor- ff jaarsmodeshow fa. Hein van Schuppen. II (In hotel „De Korenbeurs") 1| 8.30 uur ledenvergadering Ro- de Kruis en uitreiking Land- steiner penningen. |I Donderdag 17 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, |f uitvoering Johannes Pasion door Chr. Orat. Ver. en solis- ten, o.l.v. Gijsbert van Zanten. (In geb. „Eltheto") Bazar van het Ned. Rode Kruis. Vrijdag 18 Maart (In geb. „Eltheto") Bazar van het Ned. Rode Kruis. Zaterdag 19 Maart (In geb. „Eltheto") Bazar van f§ het Ned. Rode Kruis. Woensdag 23 Maart (In geb. Groene Kruis) 8 uur, algemene jaarvergadering ver. ff „Het Groene Kruis" te Stichts en Gelders Veenendaal. Donderdag 24 Maart (In geb. „'t Trefpunt") 8 uur, Lezing van Anne de Vries over „Eigen werk" onder ausp. Chr. Openb. Leeszaal en Biblioth. Vrijdag 25 Maart (In Cantine Ritmeesterfabriek) Ritmeester Schaaktournooi. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Maarten Luther". een ware tentatie B. Nieuwenhuis' dag boek te lezen, een aaneenschakeling van kreupelrijmen, waarin de schrijver vruchteloos probeert zijn ervaringen om te beelden door middel van rhythme, plastiek en melodie. Toch, bij het moei zaam doorworstelen van de niet minder dan 231 vierregelige strofen vonden wij er twee, die een verademing zijn in het „woud zonder genade" van woorden, woorden, woorden. Het zijn die, waarin de schrijver de terugkeer van de Vee nendalers uit Ede beschrijft. Hoogst waarschijnlijk is hij zich in het geheel niet bewust geweest, dat hij hier éven bij na-dichter werd. Zij luiden (24 April): Ei zie! daar zijn zij ook uit Ede Weer tot ons dorp teruggekeerd: Wat zijn zij fris, hoe weltevreden, Wat zijn zij met hun kleer vereerd! Men kan ze haast niet meer herkennen, Zo net, zo knap als zij nu zijn; Daar z' anders aan de lappen wennen, Zijn zij nu burgers haast in schijn Staan zij niet raak getypeerd voor u, de mensen trots op hun kleren? Hoe scherp heeft hij ze waargenomen en vol ironie hun portret getekend. Vooral het contrast tussen „de lappen" en „bur gers haast, in schijn" is kostelijk. In de ellenlange chronologie zijn deze strofen vrucht van „de copieerlust des dage- lijkschen levens" een „dreupel poëzij" in een stortvloed van woorden. Veenendaal. D. PHILIPS. En nu zweeft de grote lepel, vol dam pende bonen boven zijn bord. Nu is er toch maar één middel meer, om er aan te ontkomen? Hij schreeuwt: „Ikke niet!" Hij rukt zijn bord weg en de le pel wordt omgekeerd boven de tafel. Het gesprek is uit. Het is een ogen blik zo stil als in de kerk. Maar vaders zware wenkbrauwen fronsen onheil spellend. „Wat drommel!" roept hij. „Kiek nou toch es an!" kijft moeder. Zij barst los in verwijten. Maar Bartje roept benauwd: „Mien prakkie! Ik moet mien prakkie hebben. Ie hebben 't ja beloofd!" Ze is al achter hem, draait zijn oor om en veegt met de hand de bonen op zijn bord. „Lelijk jong, mieghummel, da i' bent, denk ie, dat ik tied hebbe, om prakkies te waarmen? Zoek op die paar bij je bord. Bónen zul ie eten. Wat de pot opschept zul ie eten en anders niet. Wou ie de baas wezen? Ie bent de baas, waar de bezemstok staat." „En ie hebben 't beloofd!" schreeuwt hij, met de armen beschermend over zijn hoofd. „Niks beloofd. Eten. Asjeblieft!" Herinnert u zich dit verhaal uit Bart je, het beroemde boek van Anne de Vries. Bartje, die niet bidt voor „brune bonen". Nu, de schrijver zelf komt Don derdag 24 Maart in ,,'t Trefpunt" spre ken over zijn eigen werk in een bijeen komst uitgaande van de Chr. Leeszaal en Bibliotheek alhier en gehouden in het kader van de boekenweek. De heer De Vries heeft enkele jaren geleden in opdracht van de regering een reis naar Suriname gemaakt. Hij heeft daar o.a. gezien het vreselijk lijden der melaatsen en wat gedaan wordt om hun leed te verzachten. Daar is echter veel geld voor nodig en de heer De Vries heeft als voorwaarde voor zijn optreden in Veenendaal gesteld dat hij aan het einde van de vergadering een collecte mag houden voor de leprabestrijding in Suriname, terwijl hij dan gratis komt spreken. In verband hiermee kon de entreeprijs laag gehouden worden. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij u naar de advertenties in het blad van deze en de volgende week. OPBRENGST COLLECTE „ZONNESTRAAL" De Zaterdag te Veenendaal gehouden straatcollecte voor „Zonnestraal" heeft het mooie bedrag van f 666,opge bracht. DS. MIDDELKOOP AAN VEENEIND A.s. Woensdagavond te half acht spreekt in het gebouw Veeneind Ds. Middelkoop van Schiedam. JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS" Naar wij vernemen zal de jaarlijkse algemene vergadering worden gehouden op Woensdag 23 Maart te 8 uur in het gebouw Kerkewijk 28 te Veenendaal. Aan de orde zijn o.a. jaarverslagen secretaris en penningmeester en ver kiezing bestuursleden. Wat de heer R. alhier Zondagochtend met zijn volkswagen overkwam grenst aan het ongelooflijke. Het werd namelijk ongewild een stunt zoals men die nog niet van de beste auto-acrobaat zou ver wachten. De heer R. reed met vrij grote snelL heid over het asfalt van de Parallelweg, toen hij plotseling moest uitwijken voor een drietal wielrijders. Hij had geen an dere keus dan de diepe en brede spoor- sloot hier in te rijden, kwam met een klap op het ijs terecht, gaf meteen weer vol gas en vloog aan de andere kant te gen de steile en ruim 4 meter hoge spoordijk op, zeilde door het stevige spoorhek heen over de rails en kwam naast de spoorlijn tot stilstand. De heer R., die niets mankeerde, ver klaarde weer gas te hebben gegeven om dat hij bang was met de wagen door het ijs te zakken. De volkswagen werd slechts licht be schadigd en kon op eigen kracht langs de spoorrails naar de overweg aan de Kerkewijk rijden om weer op de be gane weg te komen Dezer dagen ontving onze plaatsge noot de heer D. Philips, uit de Verenig de Staten van Noord-Amerika bericht dat hem door de Academie Council and Senate van de American International Academy te New York het ere-lidmaat- schap voor het leven is verleend. De heer Philips, die inmiddels ook uit New York de ster en het kruis aan deze- wegens academische verdienste ver bonden onderscheiding ontving, wera tot dit ere-lidmaatschap voorgedragen wegens zijn intellectuele en cultureel wetenschappelijke bekwaamheden voor al op het gebied der locale geschied vorsing. De heer Philips geniet ook be kendheid door zijn artikelen geplaatst in tal van bladen en tijdschriften, w.o. ook ons blad. Vermelden wij nog dat bovengenoemde onderscheiding tot nog toe aan slechts tien andere Nederlan ders werd verleend. KINDERTONEEL OPENB. SCHOOL De leerlingen van de Openbare Lagere School aan de Sandbrinkstraat geven heden Woensdagavond in de Kegelbaan een kindertoneelspel „Kevertje weet raad". De voorstelling staat onder lei- Maandagochtend j.l. kwam de heer G. Klumpenaar, Rozenstraat 6 te Veenendaal de rijksdaalder welke Vrydag als VALLEI-riks was uitge geven by B. Versteeg's Schoenhandel in de Hoofdstraat, op het bureau van ons blad tonen. Hy kreeg prompt de vinderspremie van f 12,50 uitbetaald. De heer Klumpenaar kon niet zeg gen waar hy de rijksdaalder had ontvangen. Hy was in deze dagen in ieder geval niet by Schoenhandel Versteeg geweest, zodat moet wor den aangenomen dat de VALLEI- riks door meerdere handen is gegaan alvorens hij door de heer Klumpe naar werd ontdekt toen deze j.l. Za terdagavond bezig was met geld tel len. De heer Klumpenaar was vanzelf erg in zyn nopjes met deze buiten kans. Het nummer van de VALLEI-riks van deze week wordt, als gewoon lijk. weer Vrijdag bekend gemaakt. GOEDKOOP EN GEZOND In het moderne Mexico leeft een arme bevolking, die van veel rauwe groente, weinig zuivel en weinig gekookt voed sel leeft, dus van een karige voeding. De gezondheid is er veel beter dan in het rijke Michigan (V.S.) terwijl het le ven er 105 maal goedkoper is. CACAOBONEN ALS MUNT Toen Cortez in Mexico kwam, bezaten cacaobonen, in zakken gepakt, een steeds gelijkblijvende muntwaarde. De belastingen werden voor een groot ge deelte in cacaobonen betaald. De gehele aan het rijk der Azteken te leveren hoe veelheid bedroeg toen ongeveer 1.372.000 dubbele centenaars (ad. pl.m. 100 kg) per jaar. (Van onze correspondent.) „Twee jaren geleden heb ik Engeland moeten verlaten, omdat de omstandig heden het nodig maakten", aldus zei kolonel Townsend aan een correspon dent van „France-Soir"; „Ik zou nu ook in Rome, Parijs of Kopenhagen kunnen zijn." Blootshoofd, gekleed in een bruine tweedbroek en een grijs sportjasje ont ving Peter Townsend, die thans alge meen doorgaat voor de toekomstige zwager van de koningin, ons op de drempel van zijn deur. „Neemt u mij m'n gebrek aan gast vrijheid niet kwalijk. Ik kan u onmo gelijk hier ontvangen Even later lopen we naast elkaar langs de huizen van de Avenue Louise in Brussel. Peter Townsend, bijna verle gen, verontschuldigt zich opnieuw: „Ik kan u niet veel vertellen. Alles wat ik zeg wordt verkeerd uitgelegd, zelfs mijn stilzwijgen „Maar wat denkt u van de geruchten in Londen over uw toekomstig huwelijk met Prinses Margaret „Deze gaan mij niet alleen aan. Ik kan u dus geen antwoord geven." „En de berichten in de kranten, vol gens welke het Hof spoedig een verkla ring zal geven?" „Ik heb dit zelf in de kranten moeten lezen." Peter Townsend is heel ernstig. Zijn mager gezicht draagt sporen van ver moeienis. Toch lijkt de held van de RAF en de vroegere stalmeester van het ko ninklijk huis zeer jong. Niets in zijn blik, in zijn uiterlijk of in zijn ietwat verlegen gebaren verraden zyn veertig jaren. Hij is middelmatig groot, heel slank. Zijn kleding is op en top Brits. Zijn voorkomen eveneens. „Hebt u veel werk op het ogenblik?" „Ik ben op vacantie." Zuurstof is voor de functie van de hersenen van de allergrootste betekenis. ding van het hoofd der school, de. he- Aan tal v in geleerden was het reeds J. J. van der Walle. 'lang bekend, dat zy hun problemen het Heden vertrok per Joh. van Oldebarneveldt naar Australië een emigranten familie, die waarschynlyk de grootste is, die ooit emigreerde. Het zyn de heer Frans Verdonk met vrouw en zestien kinderen. Het gezin werd uitgeleide gedaan door opa Rykers en de burgemeester van Valkenswaard met echtgenote. Het gezin is afkomstig uit Valkenswaard. Op de foto poseert het gezelschap aan boord van de Joh. van Oldebarneveld. Links mevrouw Verdonk, geheel bovenaan de heer Frans Verdonk. De burgemeester en echtgenote geheel rechts vooraan. Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFSTR A AT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer. DE FRANSE TECHNICI BOUWEN GELUIDSTOESTELLEN OM DE SPRINKHANENPLAAG TE BESTRIJDEN De ontdekking van geluiden die in staat zijn om onweerstaanbaar op die ren te werken, werd door een groep on derzoekers gedaan van het physicolo- gisch-accoustisch laboratorium van het Nationaal Instituut voor Landbouw-on- derzoek. Door geperfectioneerde toestellen als magnetophones, oscillograaf e.a. konden de geluids-uitzendingen van de insec ten zelf ontleed en bestudeerd worden, evenals verschillende andere kunstma tig uitgezonden geluiden. Men heeft toen ontdekt, dat de fre quentie van de geluidsgolf er weinig toe doet. Hoofdzaak is de vorm van het „signaal". Een gemoduleerde klank werkt niet, terwijl een zeer korte uil zending, een z.g. „transitoire", een au tomatische reactie by de dieren teweeg brengt, en wel de mug tot de walvis, die onoverwinnelijk worden aangetrok ken of afgestoten. Dit wordt technisch gesproken een positief of negatief pho- notropisme genoemd. Men heeft proeven genomen met af zonderlijke insecten, maar en dat is het doel van deze onderzoekingen door proeven op zwermen sprinkhanen waarvan de gedragingen verschillen, kon een bestrijdingsmiddel gevonden worden tegen deze vraatzuchtige kleine sprinkhanen. Misschien is het mogelyk door het bewust uitzenden van roepge- luiden, zwermen sprinkhanen aan te trekken om hen te verdelgen en zodoen de het gewas te behouden. VOORPROEF VOOR DE KEUKENHOF. een bloemententoonstelling - In de Bloemlusthallen te Lisse werd Bloemlust II" gehouden. DE BOBSLEIGH IS REEDS OUD In een oude kroniek van Ziirich in Zwitserland wordt bericht, dat de jeugd in 1555 reeds veel aan „rodeln" deed. Zij beoefende dit echter uitsluitend voor haar genoegen zonder de moderne in slag van sport, concurrentie en records. beste in de buitenlucht konden door denken. Kunstenaars en filosofen kregen hun allerbeste invallen vaak op voettochten. Omgekeerd maken vliegers op zeer grote hoogte, waar de lucht dus weinig zuurstof bevat, de domste fouten in ge makkelijke opgaven! Bij normale mensen is het hersen weefsel rijkelijk met bloed doorstroomd. Na de nieren hebben de hersenen de beste bloedvoorziening in vergelijking met andere delen van het lichaam. Bij zwakzinnigen ziet men herhaaldelijk, dat de bloedverzorging van de hersenen in verschillende opzichten te wensen overlaat. Er zijn dan te weinig bloedva ten en deze zijn vaak ook nog van een zeer armoedig kaliber. Hierdoor hebben de voor het denk- en leervermogen zo belangrijke hersencellen onder een voortdurend zuurstofgebrek te lijden. „Meer zuurstof naar de hersenen" Dat was nu het probleem, waarmee de twee Amerikaanse chirurgen Beek McKhann en Belnap jarenlang rond liepen. Zij zonnen al die tijd op een operatieve ingreep, waardoor het moge lijk zou worden de intellectuele presta ties in het bijzonder die van achter lijke individuen te verhogen. De operatie tegen domheid is er ge komen. De eerste resultaten geven enige hoop voor de toekomst. Vooral bij vol slagen zwakzinnige kinderen zijn er suc cessen geboekt, die de aandacht van de wetenschappelijke wereld hebben ge trokken. EEN KRANTJE LEZEN Na de ingreep -zag men allereerst een verbetering in het gedrag. De onrust en de bewegelijkheid, die vele idioten zo onhandelbaar maken, werden na de operatie duidelyk minder. Daarna bleek ook het leervermogen duidelijk te zijn toegenomen. Zwaar achterlyke kinderen kon men na de operatie het ABC leren. Een enkele bracht het zelfs nog ver der dan het alfabeth: na verloop van tyd kon er een krant worden gelezen! Wellicht is men geneigd, deze resul taten niet bijzonder indrukwekkend te vinden. Het lezen van de letters wordt door velen immers niet als een belang rijke intellectuele prestatie beschouwd. Wanneer men alleen maar een krant kan lezen, brengt men het in een sa menleving, waar overal vijf diploma's voor nodig zijn, ook nog niet erg ver. DE MEEST BEKLAGENS- WAARDIGEN Om de behaalde successen naar hun werkelijke waarde te kunnen beoorde len, dient men echter te bedenken, dat het hier ging om de meest zware vor men van achterlijkheid. Het betrof hier geen debielen, de kin deren die onze scholen voor Buitenge woon Lager Onderwys bevolken. De ge opereerde kinderen waren ook geen zware imbecielen die op genoemde on- derwysinrichtingen niet eens meer wor den toegelaten. Zy behoorden tot de groep der idioten, de meest beklagens- waardigen dezer individuen, die, al naar dat zij stil en teruggetrokken of wel druk en zeer lastig zyn, in het gezin of in een gesticht worden verpleegd. MEER AANVOERENDE BLOEDVATEN De uitvoering van de ingreep is heel wat ingewikkelder dan het principe. In de hals wordt een open verbinding ge maakt tussen een ader (waarin het bloed uit de hersenen komt) en een slagader (die bloed in de richting van de hersenen transporteert). Daarna wordt de ader op een iets meer naar het hart gelegen plaats afgebonden. Na deze kunstbewerking dienen beide bloedvaten voor de aanvoer van (met zuurstof beladen) bloed naar de herse nen. dr. H. G. v. d. KLAAUW. (Nadruk verboden.) „Houdt u van Brussel en van uw werk?" „Dat is maar zo zo. De tijd valt me lang." „Rekent u er op spoedig naar Londen te zullen terugkeren?" „Hierover heb ik nog geen enkele in structie ontvangen." Inmiddels wordt ieder ogenblik dui delijker, dat een huwelijk tussen Prin ses Margaret en kolonel Townsend aan staande is. In Brussel wordt beweerd, dat de hertog van Edinburg incognito een bezoek heeft gebracht aan Brussel en daar onder meer met kolonel Towns end zou hebben gesproken. Volgens de traditie blijft Buckingham Palace zwij gen. En Townsend zwijgt eveneens. In middels wordt hij geschaduwd door de journalisten. Hij kan geen stap meer verzetten zonder de aandacht te trek ken. Overigens speelt hij allerminst ver stoppertje: hij heeft verteld geen geld te hebben, hetgeen inderdaad juist is. Hij verdient ongeveer 300 gulden per week, maar zijn luxe apartement op de Avenue Louise in Brussel kost hem al tachtig gulden per week. Bijna iedere morgen rijdt hij een half uur te paard. Zijn tweede liefhebberij is autorijden en bij voorkeur met een vaart, die de agen ten niet tolereren. Welke moeder en welke vader zou niet gaarne een heel eenvoudig middel tje hebben, dat absoluut geen kwaad kan en dat een wonderbaarlijk gunstige invloed heeft op de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van kinderen, die dicht bij de grens staan van moei- lyk of vervelend te zijn? Het is simple comme bonjour Laat deze kinderen ze mogen tot en met tachtig jaar oud zijn iedere dag een kwartiertje op handen en voe ten wandelen. Men durft dit zelfs aan met kinderen, die tot nog toe om een of andere reden nog niet aan sport hebben gedaan. Dit kruipen is n.l. een natuur lijke voorbereiding tot het gewoon lo pen, wandelen, enz. Door het kruipen komt een spieren combinatie in actie, die in het algemeen geen gelegenheid krijgt, zich te ver moeien. Lichamelijke vermoeidheid, met tussenpozen, mits voor 4e-nodige -mst daarna wordt gezorgd, is zo kwaad nog niet, ook al behoort men nog niet tot de velen, die zonder een slaappoeder nooit vlug inslapen. Er bestaat voorts een, misschien nog niet in alle finesses opgehelderd, ver band tussen spieren en hersenen. Het individu dat zonder moeite flink kruipt, brengt bepaalde onderdelen van zijn hersenen tot ontwikkeling die onder an dere omstandigheden misschien wat te weinig tot ontwikkeling komen. Over dit spelletje bestaat reeds sinds vele jaren wetenschappelijke literatuur. Een zeer veelzijdige graaf, dokter en literator, een echte graaf uit het oude Oostenrijk, heeft zelfs kruipscholen in Wenen en in Zwitserland in het leven geroepen. Bij vooruitstrevende medici en vakmensen van het onderwijs heeft hij daarmede welverdiende bijval ge oogst. Er zijn trouwens beroemde, moderne toneelspelers, die nog op zeer hoge leef tijd dagelijks hetstaan op hun hoofd.... het wandelen op beide han den, enz., beoefenen. Zij menen, dat zij hun jeugdige bewegingen op het toneel daaraan mogen danken. Wegener was een van deze verschijningen. EDE. Dezer dagen informeerde een jongeman bij een van de Edese expedi teurs of er soms een pakje voor hem was meegekomen, hetgeen niet het ge val bleek te zijn. De jongeman zei di rect geld nodig te hebben, of hij niet vijf gulden te leen kon krijgen die dan met het bestellen van het pakje gelijk met de vracht verrekend zouden wor den. De expediteur trapte er in en leen de vijf gulden. Het pakje zal echter wel nooit aankomen DOORN. Sinds gisteren is het voor malige buiten van de Duitse keizer Wil helm, dat als museum is ingericht, weer ter bezichtiging opengesteld. DOORN. In een van de buswacht huisjes alhier werd in de nacht van Za terdag op Zondag een man aangetrof fen die aan geheugenverlies bleek te lijden. Na een onderzoek bleek het de 58-jarige E. uit Zuilen te zijn. LUNTEREN. Zeer waarschijnlijk zal Lunteren nog in de loop van dit jaar een geheel nieuw gebouwd postkantoor krijgen. EDE. Met ingang van Maandag j.l. is in Ede, Lunteren en Bennekom de maxi mumprijs voor melk verlaagd van 29 tot 28 cent per liter. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1