Hoe bestaat het!! ELST IN HET VERLEDEN MEER MELK DOOR APART VOEREN? STOFZUIGER Veenendaal Eist mm oimm Renstcoude Achterberg MaUec,cyen Overberg Ede Lunteren Aan de gevolgen overleden Duizenden kapotte eieren stremden het verkeer op de Rijksweg II J. Bloemink Cultuur en politiek BRILLEN VOOR UW NIEUWE M0LENSTR.16 TEL.579 7lcd/o+"Tê&uifïe Stofzuigers Everwear Veenendaal I\.V. i.o. BOIIDUUR-ATELIER MEDEWERKSTERS Mobilofoon voor Edese Politie Rubriek VOOR DE BOER Schotjes in voergoot Wie werd opgelicht? DE STEEN VAN DE PROFEET De 54-jarige M. van Lunteren uit Veenendaal, die Maandagmorgen bij een verkeersongeval op de Verlengde Maanderweg te Ede ernstig werd ge wond, is inmiddels in het Julianazieken- huis te Ede aan de gevolgen overleden. Door nog niet geheel opgehelderde oorzaak ontstond Dinsdagmorgen op de Rijksweg bij Ede ter hoogte van de Hor- sterweg een aanrijding tussen een met drie ton eieren beladen vrachtauto, be stuurd door A. v. L. uit Veenendaal en een grote Duitse vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door A. S. uit Bracht. Beide wagens kwamen elkaar tegemoet en een van hen heeft vermoe delijk te veel naar links gereden. De Hollandse auto, die in de richting Arnhem reed, werd door de botsing aan de zijkant over de volle lengte open gescheurd, waardoor een groot gedeelte van de lading op de weg terecht kwam. De auto reed na de botsing nog ongc veer honderd meter door en over die ge hele lengte lag de weg bezaaid met car tonnen dozen en duizenden kapotte eieren. Het verkeer ondervond uiteraard veel hinder van dit glibberige spul en het kostte heel wat moeite voor men de weg weer schoon had. De eieren waren bestemd voor het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land. Een BRIL van f 18. voor 90 cent Ja, dat is mogelijk voor Zieken fondsleden van 12 tot 16 jaar GEDIPLOMEERD OPTICIEN Kerkewijk 1 t.o. Markt - Telefoon 2764 V EENENDAAL SCHUTJAS-DRIVE Door de Motorclub „Veenendaal werd Maandagavond in Hotel „La Mon tagne" een z.g. „Schutjasdrive" georga niseerd. Er bleek een zeer goede be langstelling voor deze clubavond te be staan. De eerste prijs werd behaald door de heer J. de Grauw, tweede werd de heer Drost en derde de heer A. van Polder. mm Maandagavond sprak in hotel „De Korenbeurs" het VVD-statenlid mevr. Veder-Smit voor de VVD-afdeling al hier over „Cultuur en Politiek". Spr. behandelde uitvoerig het overheidsbe leid en de ontwikkeling inzake de cul tuurspreiding en de financiering daar van. Ten aanzien van de cultuursprei ding meende spreekster een nivellering van het algemeen peil te moeten con stateren en vooral in socialistische en katholieke kringen wordt de cultuur verpolitiekt. Dit laatste veroordeelt de VVD absoluut. Spr., is ook tegen te grote invloed van de overheid op de cultuur-uitingen. De cultuur dient niet afhankelijk te zijn van overheids subsidie maar gedragen te worden door het volk zelf. Voorheen werd deze gro tendeels gefinancierd door de beter ge situeerden en de middenklasse. Gezien de tegenwoordige belastingdruk en de Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL vermindering van de inkomens van de middenklasse is dat niet meer mogelijk. De kunstenaars zijn hiervan het slacht offer en zij kunnen niet meer zonder overheidssteun. Ook gaat het niet aan dat de over heid maar kunstschatten aankoopt om deze in kelders op te bergen, om zo de kunst in leven te houden. Ten aanzien van de regeling voor overheidssteun voor kunstenaars kwam het tot een levendige gedachtenwisse- ling tussen spreekster en haar gehoor. Men noemde het onzinnig dat een ieder die zich maar voor kunstenaar uitgeeft voor deze steun in aanmerking komt. Iemand die wel wat lijnen op papier kan zetten kan hierop zijn rechten doen gelden. Hierbij komt ook nog dat de kunstenaar een ambtenaar wordt. Me vrouw Veder noemde deze regeling in derdaad gevaarlijk en wilde deze dan ook als zeer tijdelijk zien. Het beste is dat de regering afziet van verdere ni vellering van de inkomens om zo de particulieren in de gelegenheid te stel len kunststukken te kopen en de cultuur te financieren. De voorzitter van de afdeling Veenen daal der WD, de heer Bergamin, dankte de spreekster aan het slot van de avond voor haar interessante causerie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 3 Maart 1955 tot en met 9 Maart 1955 werden onderstaande voorwerpen aan het bureau van politie te Veenendaal als gevonden aangegeven: 1 witte want; 1 rood kinderwantje; 1 gevoerde lichtbruine dames glacé (rech ter); een half pand van een lila truitje; 1 hoedenspeld, imitatie parel; 1 paar glacé's; 1 doublé schakelhalsketting; 1 herendasspeld 1 paar bruine heren- glacé's; 1 sleutel met ingevijlde „v"; 1 nappa dameshandschoen (rechter); 1 da mestrui, kleuren groen, geel, wit en zwart; 1 paar gele kinderwantjes; 1 groene want; 1 rode kinderwant; 1 goudkleurige oorbel; 1 paar kinderwan- ten, bruin met geel; 1 goudkleurige arm band; 1 paar groene wanten met grijze boord; 1 bruine herenglacé (linker); 3 zwarte shawls; 1 bruine damesglacé. In hetzelfde tijdvak werden aan het bureau van politie de navolgende voor werpen als verloren aangegeven: 1 beige actetas, inhoudende muziekpapier; 1 zilveren halskettinkje met 5 bedeltjes; 1 van diverse kleuren wol gebreide muts; 1 bruine herenglacé (rechter); 1 sierring voor opsluiting van velg volksauto; 1 wollen want; 1 groene autoped; 1 rente- kaart; 1 schroevendraaier; 1 zwarte vulpen, merk „Black Bird"; 1 paar ny lons in geel zakje; 1 armbandhorloge met lederen bandje (heren); 1 heren armbandhorloge, merk „Onzetta"; 1 zw. vulpen, merk „Pelikan". SCHIPPER OP TRAGISCHE WIJZE OM IIET LEVEN GEKOMEN AAN BOORD VAN ZIJN SCHIP Een tragiscl) ongeval heeft Donderdag 10 Maart j.l. de 60-jarige schipper H. Faken het leven gekost. Schipper Faken lag met zijn ruim 110 ton metende tjalk „Annigje" geladen met stenen bij het Ingense veer. De echtgenote van de schipper was 's mor gens naar Veenendaal gegaan om haar kleindochtertje op te halen. Toen ze 's middags aan boord terugkeerde en haar man riep kreeg zij geen antwoord, waarna zij haar man ging zoeken en hem tot haar grote ontsteltenis in het ruim vond. De levensgeesten waren toen geweken. Met vrij grote zekerheid kon worden vastgesteld dat de heer Faken met werkzaamheden in gebukte houding is bezig geweest en bij het op richten met zijn hoofd in aanraking is gekomen met een ijzeren balk, waarne hij is gevallen, met het noodlottige ge volg dat hij ter plaatse is overleden. Het stoffelijk overschot werd naar Veenen daal overgebracht waar het Maandag j.l. ter aarde is besteld. BRUTALITEIT VAN DE JEUGD WORDT STEEDS ERGER Ook in onze gemeente wordt de jeugd steeds brutaler. Voor enige weken terug werden tot tweemaal toe de ruitjes van. het kleedlokaal van de v.v. „Renswoude" stukgegooid, van binnen werd het lo kaal met verf besmeurd en enige dak pannen werden tegen de wanden kapot gesmeten. Deze week werden, wederom door enkele jongelui (de politie heeft hen in middels gegrepen) ruiten van een voor malig café ingegooid. Bij de heer Over- eem waren zij zelfs ongemerkt op de zolder van de bakkerij geklommen en waren hier met een windbuks aan het vernielen geweest. Zelfs bromfietsen worden weggehaald. Dit bemerkte een dezer dagen de heer Verhal, aannemer. Verhal was in de Molenstraat bezig bij een nieuw te bouwen woning toen hij plotseling bemerkte dat zijn bromfiets spoorloos verdwenen was. De politie kreeg de jeugdige daders te pakken. BIJZONDERE KERKDIENST Donderdagavond 17 Maart om 7.30 uur hoopt de vroegere predikant van de Ned. Herv. Kerk te Eist Ds P. M. van Galen een kerkdienst te leiden. GEREFORMEERDE GEMEENTE Vrijdag 18 Maart a.s. om 7.15 uur zal in de Gereformeerde Gemeente alhier voorgaan ds. Van de Ketterij van Al- blasserdam. JAARVERGADERING P.J.G.U. Onder leiding van haar voorzitter, de heer Polstra, hoofd van de lagere Land bouwschool alhier, hield de afdeling Achterberg van de Plattelands Jongeren Gemeenschap haar jaarvergadering. Na het welkomstwoord vond de prijsuitrei king plaats aan de winnaars van de jongveekeuring van de afgelopen herfst. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat de P.J.G.U. mag terugzien op een jaar, waarin organisa torisch belangrijk werk is verricht. Hei kassaldo van de afdeling is belangrijk teruggelopen. Dit ten gevolge van de hoge kosten door aankoop van prijzen voor de Paasveekeuring en de Varkens- fokdag. De uitkomsten van de werk tuigen Coöperatie bewegen zich nog steeds in stijgende lijn, daar er door de landbouwers steeds meer gebruik wordt gemaakt van deze werktuigen. Voor de a.s. Paasveetentoonstelling en Varkens- fokdag gaven vier groepen zich op voor deelname aan de keuringen. Besloten werd een excursie te houden naar het modeldorp in Noord-Brabant en het op Amerikaanse wijze gevoerde bedrijf van de heer Puijenbroek in Goirl (N.-B.). BLIJVEN LIGGEN OP DE IJSBAAN „DE KASTEELGRACHT" Op de ijsbaan „De Kasteelgracht" zijn de volgende voorwerpen blijven liggen. 2 paar dameswanten, 1 paar kinder wanten, alpinomuts, sjaal, zakdoek, 2 zaklantaarns, portemonnaie met inhoud. Deze voorwerpen zijn terug te beko men bij de heer H. W. Schoolderman, Dorpsstraat 108 te Renswoude. STIERENKEURING De jaarlijkse voorjaarskeuring stieren in de gemeente Renswoude zal plaats hebben op Maandag 28 Maart a.s. Deze keuring zal geschieden op het plein voor het kasteel. De aanvang hier van is niet zoals andere jaren het geval was 's morgens, maar 's middags om 1.30 uur. UITVOERING Zaterdag 19 Maart a.s. hoopt het to neelgezelschap „T.I.P.", alhier, een uit voering te geven. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „8 x 50,De hoofd rollen zullen weer door enige prominen te spelers vertolkt worden. Verder zal medewerking worden ver leend door de „Kiholo Hawaiians" en de „Kiholo Cowboys" uit Veenendaal. LIDMATENKRING Donderdag 18 Maart a.s. zal de lid- matenkring van de Ned. Herv. Kerk weer vergaderen in gebouw „Rehobotti". Op deze avond hoopt de heer K. van Dijk een onderwerp in te leiden. OUDERAVOND Vrijdag 18 Maart zal in de Chr. school de ouderavond gehouden worden. Voor de pauze zullen enige onderwerpen be treffende het Chr. onderwijs behandeld worden en daarna is er ruimschoots ge legenheid om het werk van de kinderen te bezichtigen. HET VERTREK VAN DE HEER P. VERBURG Maandag 21 Maart a.s. worden alle oud-leerlingen van de Christelijke school te Overberg 's avonds om 8 uur in de school verwacht. Doel van deze bijeenkomst is: bespre king van het aanstaande vertrek van het hoofd der school, de heer P. Ver burg. Een ander karakteristiek dorpsver- schijnsel was de grote gastvrijheid. En gelukkig bestaat deze goed Hollandse gewoonte ook nu nog in ons dorp en elders. Maar vroeger werd dit beslist over dreven. Als men zijn komst door klop pen of anderzins aankondigde, vond men vaak een beledigde gastheer of -vrouw. „Durf je er niet in te komen?" klonk dan het verwijt. Dat hierdoor pijnlijke situaties ontstonden, waardoor zowel bezoeker als gastheer geducht in de knoei raakten, ligt voor de hand. Zo liep op een middag een bakker met zijn mandje langs een woning. Bakkers hebben altijd haast, zo ook deze bakker. Hij opende de achterdeur van het huis, liep over de deel naar voren en bevond zich even later in de achterkamer. Hé, dat was vreemd, geen mens te zien. Dus de bakker ijlde verder, op weg naar de voorkamer. Ah juist, daar klonken stemmen. Nog altijd in de derde ver snelling opende de bakker ook deze deureen zéér pril gekrijt trof zijn oor. En daar stonden de bakker en de vroedpardon de ooievaar elkaar verbaasd aan te staren. Toen de bakker weer tot z'n positieven kwam bevond hij zich al op straat. En H.K.H. Prinses Beatrix heeft Maandagochtend het ziekenhuis in Utrecht ver laten. Z.K.H. Prins Bernhard haalde z\jn dochter per auto af, welke door hemzelf werd bestuurd. Links prof. dr. J. F. Nuboer, die de operatie heeft verricht. STREEKZIEKENHUIS De bouwsteenactie voor het Streek ziekenhuis, die ook in onze gemeente gevoerd is, mag zeer geslaagd heten. De oudste leerlingen van de Chr. school hebben zich uitnemend van hun taak gekweten. De klassen 6 ert 8 haalden f 102,75 op. De 5e klas f 91,25. Dus een totaal vfen f 194,Hierbij komt nog de verkoop van kaarten ten bedrage van f 4,75. Sa men f 198,75. VRAAGT voor nieuw Aanmelden bij Personeelchef „V.S.W." N.V. Zandstraat Veenendaal Tevens besloot men deel te nemen aan de feestelijkheden, welke zullen wor den gehouden op 5 Mei a.s. Nadat nog werd besloten om de zaaimachine van nieuwe onderdelen te voorzien, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. MARKTBERICHTEN Dinsdagmorgen waren op de eier markt te Veenendaal aangevoerd 130.000 eieren. Bij een vlugge handel werden prijzen genoteerd van f 12,tot f 13, per 100 stuks. De aanvoer op de biggenmarkt be droeg 75 stuks. Prijzen van f 44,tot f 56,per stuk. De handel was matig. Meermalen is gebleken, dat de sterkte van het politiekorps, gelet op de uitge strektheid van het bewakingsgebied de zer gemeente niet toereikend is. Her haaldelijk komt het voor, dat personeel, dat in een bepaald gedeelte van de ge meente surveillancedienst verricht, moeilijk gewaarschuwd kan worden wanneer zijn aanwezigheid in een an der deel van de gemeente vereist is, ter wijl het wegens het tekort aan personeel dan niet mogelijk is andere politie ambtenaren in te schakelen. Behalve pogingen, welke in het werk worden gesteld om te komen tot uitbrei ding van het aantal politie-ambtenaren, is het verantwoord gebruik te maken van de mogelijkheden, welke de mo derne techniek biedt. In verband hiermede stellen B. en W. van Ede de Raad voor een crediet te verlenen van f 7500,voor de aankoop van een mobilofooninstallatie ten be hoeve van de surveillancedienst van de politie. Met behulp van radio-telefonisch contact tussen het hoofdbureau van poli tie en de zich in een motorrijtuig bevin dende politie-ambtenaren zal het mo gelijk zijn onmiddellijk aan elk verzoek om assistentie te kunnen voldoen. delijk was hij de man, die zich onder het opgeven van een valse naam bij v4r- schillende ingezetenen vervoegde en door allerlei voorwendsels er in slaagjde kleine geldsbedragen van ongeveer tin gulden te lenen. Soms verklaarde hij een handeltje te willen beginnen en in andere gevallen hing hij een verhaal op over moeilijke omstandigheden, welke hem in geldnood hadden gebracht. Voor de „geleende" bedragen werd soms een kwitantie afgegeven, maar soms ook niet. Het vermoeden is gewettigd, dat de^e man in de afgelopen weken op meér- dere plaatsen heeft geopereerd dan de politie thans nog bekend is. Eventuele slachtoffers van deze oplichterspractjj- ken worgden daarom verzocht hiervèn kennis te geven aan het hoofd van tie recherche, politiebureau, Breelaan 2, Ede, telefoon 8342. Steeds meer veehouders ook in onze omgeving gaan deze winter over tot apart voeren van hun koeien. Dit is ons inziens, zeer terecht. Een en ander moge "biij kén uit "de volgende practijkervarin- gen. Kort geleden deelde een veehouder uit de Schalm mij het volgende mede: „Ik heb schotjes tussen de koeien ge plaatst en zonder het voer te veranderen ging de productie in een week tijds per koe met 4 kg omhoog". Een andere vee houder uit de Dijkstraat vertelde: „Ik had op stal naast een schot een vaars •staan. Deze vaars was zomer 1954 uit- geschaard geweest en in goede conditie op stal gekomen. Ondanks het feit, dat ik het dier goed voerde, ging zij in con ditie achteruit." Wat bleek nu? Na het plaatsen van een schotje in de voergoot tussen die beide, had de vaars pl.m. 15 minuten langer werk om 2 kg brokjes en 1 kg roggemeel te consumeren dan de schot De laatste had dus voordien kans gezien het grootste gedeelte weg te stelen. En zo zouden wij u meerdere practijkvoorbeelden kunnen geven. In de opnamesnelheid tussen de koeien onderling liggen enorm grote verschil len. Evenzo is dit het geval met de be hoefte. Denk maar eens aan verse of droogstaande koeien; aan vaarzen of koeien die 4 of 5 keer gekalfd hebben: koeien die 10 of die 25 kg melk geven. Vervolgens speelt ook het levend ge wicht een grote rol. En tenslotte kunnen we nog opmerken het grote verschil in onze eigen voedermiddelen, zowel in kwalitatief als kwantitatief opzicht. Dit alles pleit er dus voor dat, willen wij JAARVERGADERING GEREF. MANNEN- EN VROUWENVER. De gereformeerde mannen- en vrou wenverenigingen te Lunteren houden hun jaarvergadering op Woensdagavond 30 Maart, in het kerkgebouw aan de Oranjestraat. De heer A. Tulp zal in deze vergadering een referaat houden over „Jeremia". Verder staan er enkele voordrachten op het programma. Het evangelisatiekoor zal enkele liederen zingen. Voor de mannenvereniging betekent deze jaarvergadering een jubileum, want het is dezer dagen 25 jaar geleden, dat deze vereniging werd opgericht. ons vee goed voeren, dit dus apart moet gebeuren. Goed voeren en veel kracht voer verstrekken is lang niet hetzelfde. Uit het bovenstaande volgt dus wel dat de rantsoenen geheel aangepast moeten zijn aan de behoefte. Vaak ligt de eiwit- zetmeel-waardeverhouding verkeerd. Op onze gemengde bedrijven waar men een tekort verwacht aan eiwit, wordt vaak nog te veel eiwit gevoerd, d.w.z. niet in de goede verhouding. Wij willen u bij het berekenen daarvan gaarne behulp zaam zijn. Met een in deze winter zo beperkte veevoederpositie, zal het dus een ieder geboden zijn zo rationeel (goed en goed koop) mogelijk te voeren. In verschil lende streken van Utrecht nemen de veevoederschulden onrustbarend toe. Bij een dalende melkprijs zal een ieder aan voelen, dat juist n u alleen de hoog productieve dieren, indien zij oordeel kundig gevoerd worden, nog winst op leveren. Hier moet dus melkcontröle en een goede veevoeding hand in hand gaan. Een gelukkige omstandigheid is dat steeds meer mensen dit inzien, ge zien de vele vragen op dit gebied. Op vallend is ook, dat veehouders die melk contröle en/of individuele veevoeding gaan toepassen, hun eigen koeien heel anders gaan waarderen dan voorheen. Eerst dan pas blijkt tot welke productie de koe in staat is. We kunnen rustig zeggen dat een productieverhoging van 500 kg melk per koe per jaar geen uit zondering is, met daarnaast vaak een betere conditie. In geld omgerekend wordt dit dus f 100,per koe, ruw be rekend. Een practijkgezegde, dat een koe die in Nov./Dec. afkalft twee keer vers wordt, berust dan ook vaak op een ver keerde voeding tijdens de stalperiode. Deze koeien zijn dus op stal in de pro ductie zover gedaald, t.g.v. een minder goede voeding, dat deze in de weide door een betere voeding en een betere ver houding weer gaat toenemen. Daarnaast zal een betere conditie tijdens de stal periode ook resulteren in een hogere productie tijdens de weideperiode. Hoe belangrijk de inkomsten van de melk zijn blijkt uit het feit dat driekwart van de totale inkomsten in de rundvee sector worden verkregen uit melk en melkproducten. Dit geldt dus niet al leen voor ons land in het algemeen, maar ook voor iedere veehouder in het bijzonder. De kosten voortkomend uit een betere veevoeding, t.w. het aan brengen van schotjes in de voergoot en iets meer werk, krijgt u dubbel terug in de vorm van meer melk en een be- tere conditie. H. z'n roggebroodje stond op de tafel naast het geopende luiermandje. Als een symbool van het leven Wie de bouwgeschiedenis der Ned. Herv. Kerk naspeurt, wordt getroffen door het grote saamhorigheidsgevoel onzer voorouders. Dank zij de bereid willigheid van het kerkbestuur waren we in de gelegenheid de gegevens om trent deze geschiedenis uit het kerk archief te putten. Vóór Eist in 1819 over een eigen kerk en gemeente beschikte, ressorteerde het onder de Ned. Herv. Kerk te Rhenen. Dat dit, gezien de afstand welke door velen te voet moest worden afgelegd, geen ideale toestand was, is ieder dui delijk. Reeds omstreeks 1814 gaan er dan ook stemmen op, welke pleiten voor de stichting van een eigen Elsterse ge meente. Het idee was geboren. Een stoutmoedig idee voor het kleine, arme Eist, dat volgens telling in Januari 1815 385 zielen, waaronder 71 lidmaten, telde! Aangemoedigd door een predikant, met name ds. Waller van Streefkerk, worden dan de eerste stappen onderno men. Het waren gewichtige, maar ook moeilijke stappen. Want ten eerste wa ren nodig: toestemming en subsidie van de Koning. Toestemming omdat de we reldlijke overheid toen nog grote in vloed had in kerkelijke aangelegen heden. Sla b.v. eens het schutblad van de Bijbel op. Wat leest men? „Bijbel, dat is enzop last van de Hoogmo gende Heeren der Staten Generaal" waarna volgt „en volgens besluit der Nationale Synode enz. Tekenend is, dat hier de wereldlijke vóór de kerkelijke overheid komt. En wat die subsidie betrefteen konink lijke/ gift was voor verwezenlijking der plannen wel zéér welkom. Een tweede niet minder grote stap leidde naar Rhenen. Eist behoorde im mers tot Rhenen, zowel burgerlijk als kerkelijk. Wilde Eist dus een eigen ge meente stichten dan diende het van kerkelijk Rhenen losgemaakt te worden. Losgemaakt? Losgeweekt zou men ge neigd zijn te zeggen! Men stelde zich in verbinding met ds. Taaij van Rhenen, dus ook van Eist, te vens praeses van de classis. Nu, zijne eerwaarde hield zich dan ook zoals zijn naam doet vermoeden! „De ontmoeting met zijne eenvaarde was niet zeer aangenaam", vertellen de oude boeken op droeve toon. De Elsterse commissie bestaande uit: Anthonie van Spanje de eigenlijke initiatiefnemer en de volgende heren- David van Hesselt, Hannes Quint en Jan Wildeman, kreeg zo het een en ander te verwerken! Ds. Taaij beschouwde het verzoek zon der meer als een persoonlijke beledi ging. „De Commissie toevoegende dat de bewoonders van Eist geen genoegen in hun predikanten hadden", klagen die oude krulletters verder. Dominee was óók bang dat er geen tweede predikant meer in Rhenen zou beroepen kunnen worden, wanneer Eist apart kwam en Rhenen dus verminderde in zielental. (Wordt vervolgd.) R.A.F. STELT NIEUWE METHODE VAN MISTVERDRIJVING OP DE PROEF Geheime proeven door geleerden, ver verbonden aan het Royal Aircraft Esta blishment in Farnborough, hebben ge leid tot grote verbeteringen in „Fido" de in de Tweede Wereldoorlog ontwik kelde methode om mist van vliegvelden te verdrijven. Oorspronkelijk bestond de methode hierin dat aan beide zijden van de startbaan benzine werd verbrand om genoeg zicht te verkrijgen voor de bin nenkomende piloten. De hoge kosten verbonden aan deze methode maakten het onmogelijk om „Fido" na de oorlog op vliegvelden voor de burgerluchtvaart te gebruiken. De proefnemingen hebben thans echter een goedkoper en doel treffender systeem opgeleverd, waarbij gasoline wordt gebruikt dat een heldere vlam zonder rook produceert. Met de nieuwe methode verkrijgt men twee heldere stroken licht langs de landings baan. De verbeterde installatie zal op een R.A.F. vliegveld worden geïnstal leerd. Het Ministerie van Luchtvaart is van mening dat „Fido" vooral van be lang zal zijn voor de nieuwe generatie van straalbommenwerpers. B.E.A. en B.O.A.C. zijn ook zeer belangstellend naar het resultaat van de proeven aan gezien het omleiden van hun vloten we gens slecht weer, grote kosten met zich meebrengt. PIJNLOZE INJECTIE VOOR DIABETICI Een veertigjarige Schot, die aan sui kerziekte lijdt, heeft een „insuline-re- volver" uitgevonden een methode van zelf injectie die geheel pijnloos is. De uitvinder is de heer Charles Palmer en zijn instrument is voor het toe dienen van injecties in ieder deel van het lichaam. De „revolver" die thans in grote hoeveelheden wordt vervaardigd, wordt al in een aantal ziekenhuizen en klinieken gebruikt, niet alleen voor in- suline-injecties, maar ook voor inspui tingen met peniciline en andere sera. Het instrument is zo ontworpen dat de huid eerst automatisch bij elkaar wordt getrokken; de hoge voorwaartse snel heid van de naald en de vaste pene tratie-diepte maken de injectie pijnloos. Door de politie werd de 40-jarige Van T. uit Wageningen aangehouden, die er van wordt verdacht verschillende op lichtingen te hebben gepleegd. Vermoe- (51) Als een vloedgolf bestormen de krijgers dei- keizerlijke garde de marmeren trap. Met verbitter de woede doet Aram zijn zwaard door de lucht sui zen. Onder de geweldige slag breekt het zwaard van een der soldaten in tweeën, de man wankelt een ogenblik en tuimelt dan met een kreet van ontzet ting over de ballustrade. Maar onmiddellijk stor men twee, drie anderen naar voren, een lans schampt rakelings langs de schouder van Aram, een zwaard ketst rinkelend af op zijn geheven schild. Eeri^tweede slag doet de lansknecht ineenzakken en ruggelings stort hij de trap af, tegen de schilden van zijn strijdmakkers. Met ware doodsverachting vecht Aram verder. Terwijl hij met een geweldige houw een speer en een zwaard in splinters slaat ziet hij in een flits, hoe Macrinus door een der sol daten om het middel gegrepen wordt. Voor Aram het verhinderen kan ontvangt de in zijn bewegingen belemmerde romein een krachtige zwaardslag op de helm. De Garde-Prefect zakt half verdoofd door de knieën en met triomfantelijk gebrul werpt een dei soldaten hem de traptreden af. En voor dat de open gevallen plaats door een der andere samenzweerders kan worden ingenomen voelt Aram zich aan drie zijden door sterke handen vastgegrepen. Nog een maal daalt de door uitputting pijnlijke arm van de jonge ridder, maar zijn zwaard glijdt af langs de lans van een tegenstander. Een Garde-(Prefect) Of ficier wringt het wapen uit zijn hand, terwijl twee andere krijgers hem in hun greep houden. „Werpt hem naar beneden, mannen", schreeuwt de officier, „en sleept hem naar de keizer." (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 2