Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken f MULDER Incident te Emmikhuijsen (II) KONING KOOS DE VRIJHEID v Behang 1955 Fa. J. F. TAK F 110.000.- voor gemeentelijk gymnastieklokaal -.Wet voor tandheelkundige praktijken BRIL Fa. J. F. TAK AGENDA r SCHOONMAAK WATERVERF 29e jaargang WOENSDAG 23 MAART 1955 No. 23 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAADSVERGADERING Bouw van nog meer gymnastiek ruimte nodig "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 1000 Gulden voor geschenk Geertekerk Wederom uitbreiding van Kon. Julianaschool Tijdrede S.G.P. - - Uit de Geschiedenis van onze omgeving Een grootmoeder pleit NIEUWE STALEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandagavond was de gemeenteraad van Veenendaal in openbare vergade ring bijeen. De agenda bevatte slechts enkele punten en de vergadering was dan ook van korte duur. De voorzitter, burgemeester A. Bak ker, sprak bij de opening er zijn blijd schap over uit dat de gemeente-secre taris, de heer D. Blankespoor, die we gens een oogziekte geruime tijd in een ziekenhuis moest worden opgenomen, herstellende is en over enkele weken weer zijn werk zal kunnen hervatten. De secretaris-zetel werd in deze ver gadering bezet door de waarnemend secretaris, de heer A. Berends. Bij het aan de orde komen van het verzoek om ontslag van de technisch ambtenaar bij gemeentewerken, de heer J. Snaterse, vroeg de heer Slok (AR) het college van B. en W. maatregelen te overwegen inzake het sterke verloop van ambtenaren in deze gemeente en gaf als mogelijkheid een hogere sala riëring door middel van bevordering van de ambtenaren naar een hogere klasse. Voorzitter zei dat het verloop grotendeels een gevolg is van het feit dat de secretarie veelal bevolkt wordt door jonge mensen die, als zij zich elders kunnen verbeteren toch niet kunnen worden vastgehouden. Promotie moet op een bepaald moment redelijk mogelijk zijn en dat was in het onderhavige ge val zeker niet mogelijk. De heer Sna terse werd het ontslag dan ook eervol verleend. Aan de inwoners, de heren G. H. van Dam en J. A. H. de Haas werd vervol gens wederom voor de tijd van een jaar de tuin achter de voormalige woning van de heer Burck aan de Kerkewijk verhuurd, aangezien deze grond dit jaar toch nog niet voor andere doeleinden in gebruik zal komen. Eveneens voor de tijd van een jaar werden weer aan de tegenwoordige huurders verhuurd de percelen grond gelegen tussen de wo ningen van de KI. Katerstraat en de De Sav. Lohmanstraat. ONBEWOONBAAR VER KLAARDE WONING OPNIEUW BEWOOND In -de Zandstraat is het voorgekomen _det een onbewoonbaar verklaarde en inmiddels ontruimde woning opnieuw door een gezin werd betrokken. Het is de heer Van Eden (PvdA) die vroeg of de gemeente hiermee niet op de ver keerde weg is. Wethouder Van Stemp- voort deed het geval echter uit de doe ken door te verklaren dat het hier een onbewoonbaar verklaarde woning be treft van een blok dat gedeeltelijk moet worden afgebroken voor nieuwbouw. Het gedeelte dat moest worden afge broken werd echter nog bewoond ter wijl het andere deel leeg stond. Op diens eigen verzoek werd toen de betrokken bewoner vergunning gegeven te verhuizen naar een woning van het leeggekomen gedeelte van het blok. Dat was ook in het belang van de hier ge projecteerde nieuwbouw. De heer Van Hardeveld (PvdA) had echter liever gezien dat B W dit ge val even met de Raad hadden bespro ken, hetgeen door het college werd toe gegeven. De opmerking van de heer Van Eden werd gemaakt naar aanleiding van het voorstel om de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Achterkerkstraat 38 en 52; Gortstraat 54; Middelbuurtseweg 1; Middellaan 127; Tuinstraat 3 en 5; Vendelseweg 11 en Zandstraat 21 met zes maanden te verlengen, welk voorstel werd aangeno men. GRONDAANKOOP ONGEDAAN GEMAAKT Door de heren J. M. en J. P. alhier werd in September vorig jaar van de gemeente aangekocht een perceel grond gelegen aan de J. P. C. Leinweberstraat met de bedoeling er een dubbel woon huis op te bouwen. Deze bouwplannen konden echter geen doorgang vinden en genoemde personen verzochten het ge meentebestuur de koop ongedaan te willen maken. B W stelden nu de Raad voor aan dit verzoek te voldoen, temeer waar de firma Gebr. Nieboer de ss li iMmUU!!"!!.! Heden, Woensdag 23 Maart (In geb. Groene Kruis) 8 uur, algemene jaarvergadering ver. „Het Groene Kruis" voor St. en Geld. Veenendaal. Donderdag 24 Maart (In geb. 't Trefpunt) 8 uur, le zing Anne de Vries over eigen werk, onder ausp. van Openb. Leeszaal en Bibliotheek. (In geb. Eben Haëzer) 7.30 uur, ds. A. J. Wijnmalen van Maar tensdijk houdt Tij4rede voor de S.G.P. (In geb. Eltheto) drs. C. van der Zwet spreekt over Chr. Voor lichting bij school- en beroeps keuze. I Vrydag 25 Maart (In cantine Ritmeester fabrie- ii ken) Ritmeester Schaaktour- 1| Zaterdag 26 Maart (In geb. Eltheto) 7.30 uur, op- i| treden van „The Kiholo Ha- ff waiians" m.m.v. Toneelver. II TIP. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Nacht- ruiters van de Wolvenkreek". grond van de gemeente wilde kopen. De heer Verkuijl (PvdA) waarschuwde te gen een dergelijke handelwijze. Deze dingen kunnen op de duur nadelig wer ken voor de gemeente. De Voorzitter was het hiermee eens en wilde dit geval als een uitzondering beschouwen. De betrokken kopers zouden echter gedu peerd zijn als wij er niet op ingaan. De heer Van Hardeveld zou voortaan in de koopvoorwaarden willen zien opgeno men dat de koper, indien hij gekochte grond weer aan de gemeente wil terug geven dan een lagere prijs zal worden betaald, hetgeen de voorzitter juridisch minder juist vond. De heer Van Kuük (AR) had geen bezwaar tegen het onge daan maken van de koop gezien het feit dat de gemeente er geen schade van on dervindt. Het voorstel werd aangeno men. Het voorstel van B &"W om aan de heer Chr. van de Pol alhier grond in de industriewijk te verkopen voor vesti ging daar van de Eerste Veenendaalse Las Industrie, was voor de heer Van Hardeveld aanleiding de opmerking te maken dat de gemeente bij de onder handelingen voor de grondverkoop een slechte beurt had gemaakt. Voorzitter noemde het een misverstand tussen een gemeente-ambtenaar en de koper, ter wijl er ook nog een misverstand ont stond tussen B W en de koper. Het speet hem erg maar hij veronderstelde van geen der partijen kwade trouw. De raad ging met de grondverkoop accoord. Het beschikbaar stellen van een cre- diet van 1000 gulden voor het aanbieden van een blijvend aandenken aan de ge restaureerde Geertekerk te Utrecht werd zonder op- of aanmerking aan vaard. Het was de heer Van Ojik (CH) die vroeg door welke school het nieuwe gymnastieklokaal dat achter de Kon. Julianaschool wordt gebouwd gebruikt zal worden en welk schoolbestuur het lokaal zal beheren. De heer Scholten (CH) zag het liefst dat indien de Kon. Julianaschool het niet steeds nodig heeft, ook andere scholen hiervan gebruik maken. Het is een duur gebouw, f 110.000,het dient dan ook Wf?l uiterst productief gemaakt te worden. De heer Van der Woerd (P.v. d.A.) had ontdekt dat in het bestek voor de aanbesteding de electrische installa tie was vergeten. De Voorzitter beantwoordde deze vra gen door mede te delen dat de electri sche installatie inderdaad nog niet in de begroting van f 110.000,is opgenomen omdat van de Inspectie hiervoor nog nadere richtlijnen moeten komen. Het gymnastiaklokaal zou heel wat goed koper geworden zijn als wij het zonder de voorschriften van het Departement hadden kunnen doen, voegde spr. hier aan toe. Het lokaal blijft in beheer van de gemeente en het zal zoveel mogelijk productief gemaakt worden. De Kon. Julianaschool zal het waarschijnlijk het meest gebruiken omdat deze school er zo dicht bij gelegen is. De heer Van Ojik was blij te horen dat het beheer in han den van de gemeente blijft. Ingeval het beheer in handen kwam van het be stuur der Kon. Julianaschool zou hij complicaties hebben verwacht welke de gemeente geld zouden kosten. WAAR BLIJVEN DE OVERSTEEKPLAATSEN? De heer Bastmeyer (CH) bracht in herinnering dat het besluit om meer oversteekplaatsen te doen aanbrengen. Hoe lang is dat nu al geleden. Zowel de Voorzitter als wethouder De Ruiter ver zekeren dat deze inderdaad zullen ko men. Een en ander werd uitgesteld in verband met de reconstructie 'van de Kerkewijk en wordt nu nog weer opge houden door andere plannen waarover de Raad bij gelegenheid zal worden in gelicht. De heer Van Hardeveld was het die hierna B W op enigszins verwijtende toon vroeg nu eens spoedig, liefst in de eerstvolgende vergadering en niet op de lange baan, zoals wel vaker gebeurt, een uiteenzetting te geven van de toedracht van de kwestie inzake het bouwen van een woning aan de Molenstraat. Er is hier naast een nieuwgebouwde woning een stuk grond open gebleven. De ver gunning voor het bouwen van genoem de nieuwe woning werd verleend met o.m. als voorwaarde dat de eigenaar van het opengebleven stuk grond straks, als er een koper voor kwam opdagen die het zou willen bebouwen, te verkopen. Die bouwer is inmiddels komen opdagen in de persoon van iemand die al 9 jaar als woningzoekende staat ingeschreven. De eigenaar geeft nu geen gevolg aan de eertijds gestelde voorwaarde en wil nu de grond niet verkopen. De gemeente heeft deze voorwaarde namelijk niet zwart op wit. De heer Van Hardeveld vond het erg dat iemand die van zijn spaarcentjes een woning wil bouwen om aan een huis te komen hiervan de dupe wordt. Hier moet iets gebeuren. De Voorzitter zag als mogelijkheid de weg van onteigening. Niets meer aan de orde zijnde sloot hij daarop de vergadering. =1 %l!!ilS,1!iiiiilli!! KERKEWIJK 167 -TE L .2860 -VEENENDAAL Toen enige weken geleden de officiële herdenking plaats vond van de Water snood 1855, werd verschillende malen het feit in herinnering gebracht, dat een deel van de bevolking dezer gemeente in die tijd een gastvrij onderkomen vond in de Geertekerk te Utrecht. Reeds bij de voorbereiding van de plannen voor deze herdenking werd het idee geopperd om uit erkentelijkheid voor de destijds ontvangen hulp een blijvend aandenken aan de Geertekerk aan te bieden. Daartoe is juist op het ogenblik te meer aanleiding, omdat deze kerk, die in de loop der jaren in ernstig verval was geraakt, geheel wordt ge restaureerd. De gemeenteraad heeft nu besloten om voor het genoemde doel een bijdrage ad. f 1000,uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Aan deze bijdrage zal, in over leg met de Restauratiecommissie-Geer- tekerk een nadere bestemming worden gegeven. Ditzelfde zal het geval zijn met de opbrengst van de openbare in zameling na afloop van de herdenkings bijeenkomst op 5 Maart j.l., welke op brengst f 256.67 heeft bedragen. Het bestuur van de Koningin Juliana school alhier heeft het gemeentebestuur gevraagd om financiële medewerking ingevolge de Lager-onderwijswet 1920 tot het uitbreiden van deze school met vier nieuwe leslokalen en tot de inrich ting daarvan. Zoals men zich zal herinneren was het nog in November 1952 dat het nieuwgebouwde gedeelte van deze school in gebruik werd genomen. Het aantal leerlingen van de ULO en van de Opleidingsschool is in die tijd echter weer dermate toegenomen dat het nood- lokaal op de zolder van de school weer ingeschakeld moest worden. De beide genoemde afdelingen van de Kon. Ju lianaschool tellen thans respectievelijk 300 en 240 leerlingen, terwijl in de naaste toekomst nog een belangrijke uit breiding hiervan wordt verwacht, voor al voor de afdeling ULO. Het schoollokaal bevat thans reeds niet minder dan 24 leslokalen. Morgen, Donderdag 24 Maart, spreekt ds. A. J. van Wijnmalen van Maartens dijk in het gebouw Eben Haëzer aan he Veeneind voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Deze avond begint om half acht. TEGELTROTTOIRS IN MR. HEEMSKERKSTRAAT Volgens het uitbreidingsplan heeft de strook grond van 1.50 meter breed langs de westzijde van de mr. Heemskerk straat de bestemming van groenstrook en deze strook moest nog steeds worden voorzien van beplanting. Intussen echter werd door het ge meentebestuur een verzoekschrift van de bewoners ontvangen waarbij wordt gevraagd genoemde strook niet tot plantsoen te bestemmen doch er een tegelpad aan te leggen. Te meer daar verwacht wordt dat straks ook de be woners van de flats aan de Westersin gel veelal door de mr. Heemskerkstraat zullen gaan heeft de gemeenteraad op advies van B. en W. nu besloten aan genoemd verzoek te voldoen en een be drag van f 1200,uit te trekken voor betegeling. VAC ANTIEBESTEDING VAN DE NEDERLANDSE BEVOLKING IN 1954 Uit de voorlopige resultaten van een recent onderzoek, ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, naar de wijze van vacantiebesteding der Ne derlandse bevolking in 1954, blijkt, dat van de naar schatting 3.7 millioen wer kenden van 19 jaar en ouder ongeveer 45°/o, of wel 1.7 millioen zijn vacantie buiten de eigen woonplaats doorbracht. Ongeveer 32% bracht de vacantie in eigen land door, terwijl 13% naar het buitenland ging. Voor de diverse maatschappelijke groepen blijken deze percentages echter zeer verschillend te zijn. Van de arbei ders ging 33% met vacantie buiten de eigen woonplaats (5% naar het buiten land en 28% in eigen land). Voor de zelfstandigen was het percentage onge veer gelijk aan dat voor de arbeiders, doch van deze categorie ging 16% naar het buitenland, terwijl 18% de vacantie in Nederland zelf doorbracht. Bij de employé's was het percentage, dat met vacantie buiten de woonplaats ging aanmerkelijk hoger dan bij de ar beiders en zelfstandigen. Het percentage bedroeg ongeveer 68 (22% buitenland en 46% Nederland). Van de employé's met een inkomen van minder dan f 5000 ging 63% met vacantie (buitenland 18% en eigen land 45%); van de employé's met een inkomen van f 5000 tot f 10.000 75% (27% buitenland en 48% eigen land). De employé's met een inkomen van f 10.000 of meer gingen zelfs voor 85% met va cantie (50% buitenland en 35% eigen land). FEESTAVOND ALGEM. BOND TABAKSVERWERKERS De afdeling Veenendaal van de Alg. Ned. Bedrijfsbond van de Tabakverwer kende Industrieën hield haar jaarlijkse propagandafeestavond in het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan. De avond werd door de afdelingsvoorzitter ge opend, waarna het propagandawoord werd gesproken door de tweede bonds voorzitter, de heer G. H. Gorter. Deze spreker gaf een beknopt overzicht van de huidige gang van zaken en de daar aan vastzittende problemen. De avond werd verder verzorgd door het cabaretgezelschap Charles Aerts. Het werd een prachtige avond, waarop men met voldoening kan terugzien. Twee dagen nadat Philips, Baron van Hamel de door ons reeds gepubliceerde brief schreef, waarin hij zich beklaag de over het gedrag van de dronken tol gaarder die hem de doortocht belette, en over het uitgraven van de heerweg van Rijnswoude, waarvoor passeren in de richting Amerongen onmogelijk werd; waarin hij ook herinnerde aan de tol vrijdom voor „die van Emmickhuysen," dus z.i. ook voor zijn grootmoeder Mar guerite van Culemborch, twee dagen daarna nam de laatste de pen op en schreef een brief aan de „Eersame, voorsichtighe ende seer discrete Frede rick van Beeck, Rentmeester van de Cathusersgoderen" te Utrecht, luidend: Heer Rentmeester, lek hebbe U.L. schrijvens van den XXVen deses op staenden voet alhier ontfangen. Ende also mijn soen (klein zoon) van Rynswoude al over etlicke daghen geleden verstaen hadde, dat de pachters van den Draeyboom over hem aen U.L. enighe dachten gedaen soude hebben, hadde aireets tot sijn excuse derhalven geschreven aen mijn heer van Hermalen desen hiermede gaende, (hierbygevoegd) begerende U.L. gelieve sijn Ed. den selven te behandighen (te overhandigen). Waerinne mijn soen is verhalende tgunt (hetgeen) den be- waerder van den voornoemden Draey boom is wederfaren, sonder dat U.L. sal hebben te letten opt onwaerachtich aengeven van de voornoemde pachters. Soe veel de betalinghe vant wechgelt belangt, verhope, dat mijn Ed. Heeren Staten mij ende mijne familie daervan mede sal gelieven vrij ende exempt (uit gezonderd) te houden, als tegenwoer- dich alhier tot Emmickhuysen mijne residentie houdende, behalven dat ick alhier hebbende d' ambochsheerlicheyt, bevonden woerdt, dat den heerwech van Rynswoude deur de pachters van de Cathusers veenen nu onlanx geleden uutgegraven is, nyet wetende, ofte sulx deur expressen laste van mijn Ed. Hee ren Staten geschiet is, dan ofte sijluyden hun meer onderwonden hebben uut te graven als hun verpacht was. Tgene voorseit is, streckende tot een groot on- De wet tot bestriding van ongewenste praktyken in de tandheelkunde is dezer dagen met grote eenstemmigheid door de Tweede Kamer aangenomen. Het zal nu denkeiyk niet lang meer duren of het grote offensief van de over heid tegen de zogenaamde tandheelkun dige inrichtingen zal in volle hevigheid ontbranden. Volgens minister Suurhof zit de in spectie van de volksgezondheid er als het ware om te springen eindelyk te kunnen ingrijpen. Het lijdt geen twyfel of ze zal toeslaan waar ze maar kan. De affaire met de tandheelkundige in stituten is nu al jaren slepende. Pas toen er in 1953 van Belgische zijde ernstige protesten binnenkwamen over de acti viteit van de ronselaars, die de mensen voor een kunstgebit naar Nederland trachtten te lokken, is men bij ons te lande wakker geschrokken. Niet alleen binnen onze grenzen en in België wordt door bedoelde inrichtingen een meer dan intensieve propaganda ge voerd voor het „in één dag trekken on- De sympathieke Norodom Sihanoek is niet de eerste koning in Zuid-Azië die de vrijheid heeft gekozen. Bao-Dai b.v. heeft in feite al lang geleden afstand gedaan zonder het woord genoemd te hebben en speelt nu tennis in Cannes met Ali Kahn en knappe filmsterren. Zo af en toe gaat hy nog eens even naar Saigon, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Het voorbeeld van Norodom kan aanstekeiyk werken, want voor de Oosterse sprookjesprinsessen zün Zuid- Frankrijk en Californië beslist rusttiger en aantrekkelijker dan hun eigen, ru moerige hoofdsteden, waarboven voort durend het zwaard van de rode Damo cles hangt 300 DANSERESSEN Tussen Annam, Cambodga en Siam heeft het nooit geboterd. Vooral Siam en Annam geselden Cambodga op een vreselijke wijze. Er was altijd oorlog tussen de koningshuizen. Pas onder Frans protectoraat kwam er enige rust, nadat Parijs de door Annam en Siam geroofde provincies aan Cambodga had terug gegeven en de kroonjuwelen, die naar Bangkok waren overgebracht weer veilig naar het land der Emehrs had ge bracht. De voorvaderen van Norodom waren de Fransen heel dankbaar. Om deze dankbaarheid te tonen arri veerde er in de prille lente van het jaar 1906 drie honderd beeldschone Kmehrr- danseresjes in Marseille. Ieder meisje was een unicum van schoonheid en oos terse bevalligheid. De fotoverslaggevers legden aan; een kleine, ronde, dikke man, die in haar midden stond moest een stap naar voren treden om duidelij ker op te vallen. Dat was de koning van Cambodga Majesteit Sisowat. De toen malige president van de Franse repu bliek, Armand Fallières, hoe enthousi ast hij over deze massale, vrouwelijke schoonheid ook was heeft kans gezien het geschenk zonder diplomatieke ver wikkelingen af te staan. Marianne had toen al voldoende knappe dochters. NAPOLEON KREEG EEN ANDER HOOFD Zijn opvolger, Koning Moniwong be zocht de Franse presidenten reeds in westerse klederdracht en zonder danse ressen. En om zijn onderdanen te tonen hoe westers en democratisch hij was liet hij vaklieden uit Frankrijk komen, die met volledige goedkeuring van de Franse president het ruiterstandbeeld van Napoleon III in de hoofdstad Pnom Penh vakkundig onthoofden en voorza gen van een authentieke Moniwong-kop. Nauwelijks was Norodom, nog scholier op het gymnasium van Saigon, op de troon gekomen of zijn ministers ver zochten hem het ruiterstandbeeld weer een andere kop te geven, maar Norodom vond, dat het hoofdenverwisselen niet kon blijven duren. Norodom is een modern mens, een westers democraat en een oosters den ker. Hij houdt van Boedha en Molière. Voltaire kent hij uit zijn hoofd en hij kan urenlang citeren uit de „Britani- cus". Na het gymnasium bezocht hij de school voor ruiterofficieren in het Fran se Saumur, waarna hij benoemd werd tot generaal, hetgeen hem niet bekoor, de, omdat hij als „zwarte ruiter" wist hoe weinig zijn mede-officieren gediend waren van titel-generaals zonder oor- logsakademie. VOLBLOEDPAARDEN EN DURE AUTO'S Intussen werden de schaduwen le vend. De Franse Unie kraakte in al haar gelederen, opstand in Madagaskar, oor log in Indo-China, moeilijkheden in Marokko, Tunis en Algiers. Met de re gelmaat van een klok drongen de Vieth- mins naar het Zuiden. Ook voor koning Norodom zag er de toekomst zorgvol uit. Al in 1947 waarschuwde hij de Fransen, daarbij geen gebruik makende van de honingzoete taal der diplomaten, doch van die der officieren van het Cadre Noir. Georges Duhamel van de Acadé mie Francaise heeft deze scènes uitvoe rig weergegeven. Norodom hield van moderniseringen. De heilige olifanten van zijn koninklijke stallen werden vervangen door vol bloedpaarden. Het paleis kreeg koelka- mers en ijskasten en aan de muren han gen tussen oosterse schilderstukken meesterwerken van Franse tijdgenoten, waaronder Picasso. Zijn doeken van van Gogh hebben een ereplaats gekregen in zijn studeerkamer. Naast de stallen werden garages gebouwd, want de ko- der narcose en meteen een Amerikaans plastic kunstgebit". Ook in Noord-Frankrijk en West- Duitsland (gratis vervoer van en naar uw woonplaats!) doet men veel moeite om klanten te werven, speciaal onder de boerenbevolking. Bij onze oosterburen spreekt men daarom reeds van „Bauern- fanger". DE VERANTWOORDING Het trekken onder narcose en het on middellijk plaatsen van een prothese is een handelwijze, die door vrijwel de ge hele tandheelkundige wereld wordt ge laakt. Doch hiertegen wil of kan de wetge ver blijkbaar niet optreden. Aan de in stituten in kwestie zijn artsen en tand artsen verbonden en wanneer die deze handelingen juist achten, ze uitvoeren en er de verantwoording voor willen dragen, is dat een zaak waar moeilijk aan te tornen valt. Toch wordt het voortbestaan van deze tandheelkundige inrichtingen, althans in de oude vorm (er is er één, die 72 be- handelstoelen nodig schijnt te hebben), vrijwel onmogelijk wanneer deze wet van kracht wordt. Aan tandartsen en artsen wordt ver boden te werken in tandheelkundige instituten waarvoor reclame wordt ge maakt of acquisitiemethoden worden toegepast. Zij mogen in dergelijke in stituten geen praktijk uitoefenen wan neer er in de behandelruimte meer pa tiënten aanwezig zijn dan mensen die wettelijk bevoegd zijn tot uitoefening van de tandheelkunst. PRAKTISCH ONDOENLIJK Door deze laatste bepaling wordt het onmogelijk, dat een groot aantal onbe voegden tegelijkertijd ingrepen verricht onder de supervisie van één enkele arts of tandarts. Met nog andere bepalingen, die van meer administratieve aard zijn, wordt het voor de directies van de bedoelde inrichtingen praktisch ondoenlijk de zaak op dezelfde wijze voort te zetten. (Nadr. verb.) Dr. H. G. v. d. Klaauw. gerief van de passagiers, die van Ny- kereken, Harderwick, Barnevelt ende andere omliggende steden ende dorpen nae Rhenen, Betuwe ende elders willen passeren, want men nu verre moet om- ryden, mitszdyen den voorsz. heerwech op verscheyden plaetsen uutgegraven is, dat men met gheen wagens noch peerden, jae qualick te voet passeren mach. Als U.L. eens hier compt, suit de plaetse wel eens gaen besichtigen. Sulx dat ick verhope mijn Ed. Heeren Staten meer oorsaecke (reden) sullen hebben ons van de betalinge vant voorsz. wechgelt exempt te houden. 1st noot rnach U.L. mijn Heeren voorsz. dit te kennen geven, bevelende deselve hier mede in protectie des Almachtigen. Uut Emmickhuysen desen 29en Junii 1604. U.L. goede vrindinne (w.g.) Marguerite van Culenborch. De juridische kwestie waarover het hier gaat is eigenlijk weinig belangrijk. Waardevol is de brief echter, omdat hij wijst op het verkeer in onze omgeving. Wellicht met een tikje overdrijving schrijft Marguerite, dat reizigers van de West-Veluwe Renswoude passeerden in de richting Rhenen en Betuwe. Het feit, dat de Utrechtse Staten een tolhek op de heerweg, de huidige Emmikhuizer- laan, lieten plaatsen, wijst wel op enig verkeer. De weg voerde om de Emmik- huizerberg naar de Roode Haan, een herberg, om zich daar te splitsen. West waarts voerde de Dwarsweg naar Ame rongen, oostwaarts de Munnikenweg over Veenendaal naar het zuiden. Zowel Philips van Hamal als Margue rite spreekt van een heerweg. Vele oude wegen worden aldus betiteld. „Het is niet waarschijnlijk," aldus Mr. L. Ph. C. van den Bergh in zijn Handboek der Middelnederlandse Geographie (3e dr. 1949) „dat al deze wegen van oorsprong koningswegen waren. Een deel deed dienst voor het verkeer over grote af standen, maar andere herenwegen wa ren van jonger datum, van plaatselijke betekenis en dikwijls genoemd naar een geestelijke of ambachtsheer." Vermoe delijk is het laatste ook van toepassing op genoemde Renswoudse heerweg, dus genoemd naar de Heren van Renswou de. De oudste zijn Robbert en Jan van Arkel pl.m. 1350. Van een koningsweg zal hier dan ook geen sprake kunnen zijn. De koningswegen dateren uit de Karolingische tijd. Op de Van Arkels volgden Robbert van Renswoude, Jan van Rijnenstein, vervolgens de Van Se- venders en de Kuilenburgs. Philips Ba ron van Hamal verkocht in 1623 de rid derhofstad Renswoude aan Johan van Reede. (Hooge en vrije Heerlijkheid van Renswoude en Emmickhuysen door M. J. L. Baron Taets van Amerongen, 1914). Veenendaal. D. PHILIPS. Rectificatie: In het vorige stuk gelieve men inplaats van Heren van Renswoude te lezen: Heren en Vrouwen van Renswoude. ning bezit thans 12 moderne auto's, waaronder een Lancia met speciale car rosserie, die meer dan honderd duizend gulden heeft gekost. Hij doet aan water polo, korfbal en tennis. Nog liever raast hij in één zijner wagens over de enkele, moderne wegen die hij zelf in Cambod ga heeft laten aanleggen. Een ander liefhebberij is toneelspelen. Hij heeft zelfs een stuk geschreven, waarin hij zelf de hoofdrol speelde. ALS BEDELMONNIK DOOR HET LAND Norodom wilde vooruitstrevend zijn om in het westen onbeperkt vertrouwen te krijgen en hierdoor zijn volk een oor log met Vietminh te besparen. Door zijn moderniseringen en westerse houding kreeg hij in de invloedrijke kringen, die een sterke hang naar de traditie bezit ten, de wind van voren. Hij wist, dat zijn gezag in deze kringen daalde en aangezien juist deze milieus het volk beïnvloeden, stond het ergste te vrezen. Op een goede dag wisselde hij zijn uni form voor de pij van de bedelmonnik. Drie maanden trok hij zich terug in een boedhistisch klooster. Voor de eerste maal in de geschiedenis zag men in Cambodga een koning met een kaal ge schoren hoofd in het citroengele kleed van de bonzen gehuld. Incognito ging hij (Vervolg op pag. 2) Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U het uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFSTRAAT 106 Opticien sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer. VOLGEND JAAR RIJWIELPAD LANGS RIJKSWEG TUSSEN LEERSUM EN AMERONGEN Onlangs heeft de ANWB aan de Rijks waterstaat verzocht een vrijliggend rij wielpad aan te leggen langs de rijksweg LeersumAmerongen, daar de huidige toestand voor de wielrijders zeer ge vaarlijk is. Bij zware regenval worden de wielrijders gedwongen in plaats van het tegenwoordige aanliggende pad, van de hoofdrijbaan voor het snelverkeer gebruik te maken. De ANWB bericht thans, dat in de loop van 1956 een nieuw rijwielpad ach ter de noordelijke bomenrij op dit traject zal worden aangelegd. WIJZE WOORDEN DIE RAAKT HEM NIET Op een man van eer heeft smaad geen vat. (Publilius Syrus.) 25 kleuren - GEEFT NIET AF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576

De Vallei | 1955 | | pagina 1