NIEUWTJES VOOR DE HUISHOUDING Climax won met 7-3 van Union DE VALLEI NU betekent kopen bij -de CANADESE ERFENIS- Albert Heijn: 3-voudig voordeel! 69 74 98 79 77 45 36 27 32 59 49 17 KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd en plaatst zich practiseh in competitie Overgangsklasse Officiële Bekendmaking Rhenenaar kegelkampioen distr*5 Spinazie groot blik Doperwten Sperciebonen Snijbonen haif buk Capucijners Hele Siam Rijst Calif. Pruimen Abrikozen 100 gram Tutti Frutti 100 gram Spirala's Toiletzeep Huishoudzeep maakt U het leven goedkoper Rhenense Biljart kampioenschappen Peter bracht uitkomst FEUI LLETON Climax 1 won met 73 van Union I uit Nijmegen, waardoor het eerste team van Climax zich practiseh reeds ge plaatst heeft voor de promotie-compe titie naar de overgangsklasse. In de 4e klasse I behaalde RTC 2 het kampioenschap, door met 91 van For tissimo I te winnen. De overige uitsla gen waren: 2e kl. A. Ritac 2 RTC 1 9—1. 3e kl. G. RTTV 2 Ritac 4 8—2. 4e kl. H. VSW 2 Climax 5 4—6. For tissimo 2 RTTV 3 5—5. SKF 1 Pan ter 1 4—6. Ritac 5 Hollandia 2 3—7. VSW 3 Redichem 1 7—3. Gemeente Rhenen AARDAPPELMOEHEID De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening bij beschikking van 7 Maart 1955 nr. L./P.A. 269 heeft bepaald, dat in de gemeente Rhenen de teelt van aardappelen in een tuin, welke gelegen is binnen een der gebieden als hieronder omschreven, verboden is, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op grond, welke is gelegen binnen een in artikel 3 van bovengenoemde beschikking voor ieder teeltj aar aangeduid gedeelte van enig gebied. De inhoud van artikel 3 luidt als volgt: „Het gedeelte van een gebied, waarop in 1955 de teelt van aardappelen zal zijn toegestaan is dat, hetwelk op een bij deze beschikking behorende en vanwege de Plantenziektenkundige Dienst ge waarmerkte kaart van elk gebied staat aangegeven met de letter B; in 1956 zal de teelt zijn toegestaan op het met de letter C aangegeven gedeelte, in 1957 op het met de letter A aangegeven gedeelte en zo vervolgens in latere jaren." De in bovengenoemd artikel bedoelde gewaarmerkte kaart met bijbehorende beschikking ligt ter gemeentesecretarie afdeling algemene zaken vanaf heden gedurende dertig dagen ter inzage. De hierboven bedoelde omschrijving van de betreffende gebieden luidt als volgt: Kadastr. ligging (sectie) en omschrijving: A 2 no. 662 en 663. Gelegen ten w. van huis nr. 14 aan de Beukenlaan te Rhe nen (tegen de gemeente Veenendaal) en ten n.w. van deze Beukenlaan. Van z.o. naar n.w. pl.m. 40 m. Van z.w. naar n.o. pl.m. 45 m. H 2919. Gelegen ten z. van huizen nr. 31 t.m. 41a aan de Franseweg en ten w. van de Woudweg. Van n. naar z. pl.m. 20 m. Van o. naar w. pl.m. 110 m. H 2928-3061. Gelegen ten n. van huis nr. 54 t.m. 62 aan de Franseweg en ten z. van de Verbindingsweg. Van n. naar z. pl.m. 35 m. Van o. naar w. pl.m. 40 m. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. BEWAAR UW SCHILLEN! Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter kennis van de in gezetenen, dat de verordening betref fende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen vastgesteld bij raadsbesluit van 30 Jan. 1951 nr. 6, nog steeds onverminderd van kracht is. Schillen en andere afvallen van le vensmiddelen dienen te worden be waard en afgegeven aan de hierna vol gende personen, die daartoe regelmatig langs de huizen komen: 1. A. Spies, Nieuwe Veenendaalseweg 114 te Rhenen, voor wat betreft de wijk bestaande uit: Acacialaan, Verlengde Acacialaan, Van Suylenplein, Vreewijkplein en Groeneweg. 2. D. ter Haar, Weverstraat 23 te Rhe nen, voor wat betreft de wijk bestaande uit: Binnenstad (ten zuiden van de Heren straat) vanaf Veerweg tot Spoorbrug, dus met inbegrip van de Cuneralaan westelijk vanaf de spoorbrug. De Kruis straat is bij deze wijk niet inbegrepen. 3. J. Werkman te Ederveen, voor wat betreft de overige straten in Rhenen- stad en het dorp Eist. De verordening is niet van toepassing Rhenen, 17 Maart 1955. voor de buurtschap Achterberg. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. Het programma voor deze week bestaat uit: Woensdag: 2e kl. C. Swift 2 VSW 1; Ritac 2 RTTV 1. 3e kl. G. Swift 3 Climax 4. 4e kl. I. Redichem 2 Ri tac 6; Redichem 1 Panter 2. Donderdag: 2e kl. C. Hollandia 1 Ritac 1. 4e kl. H. Panter 1 Ritac 5; Hollandia 2 RTTV 3. De finale om het persoonlijk kegel kampioenschap van district V die Zon dag j.l. in Apeldoorn werd gehouden, is een groot succes geworden voor onze stadgenoot de heer Stevens. De kam pioenen van de Apeldoornse, Oost- Gelderse en Arnhemse Kegelbond, de heren v. d. Wetering, Wieland en Stevens, moesten uitmaken wie kam pioen zou worden van het Ve district. Nederland is in de Kegelbond ver deeld in zes districten met totaal on geveer 25 bonden. De strijd was uitermate spannend en van bijzonder hoog gehalte. Oost-Gel derland, die over vele bijzonder sterke kegelaars besschikt, was sterk favoriet en had de laatste 4 jaren steeds ge wonnen. De heer Stevens scheen zich van deze reputatie weinig aan te trek ken en gooide rustig en haarfijn op de kant zijn balletjes van 10 kg. Met se ries van resp. 122-122-107 en 117 wist hij op de eerste plaats beslag te leggen en werd dus met 468 hout de kampioen. De totaal uitslag was: 1. Stevens, Arnh. Kegelbond 468 h. 2. Wieland, Oost-Geld. Kegelb. 452 h. 3. v. d. Wetering, Apeld. Kegelb. 437 h. Omdat alle deelnemers boven een ge middelde van 6 hebben gegooid, de heer Stevens had een gemiddelde van 7, 8, werden zij allen in de finale geplaatst voor het Nederlands Kampioenschap, dat 2 Mei a.s. in Haarlem wordt ge houden. Tegelijkertijd werden ook de per soonlijke dameskampioenschappen ge houden. Mevr. v. Reussen van Oost-Gel derland werd kampioene met het schit terende totaal van 475 hout. De uitslag hiervan was: 1. Mevr. v. Reussen, O.-Gld. Keg.b. 475 h. 2. Mevr. Jaquet, Arnh. Kegelb. 416 h. 3. Mevr. Kuit, Apeld. Kegelb. 324 h. Tenslotte werd nog gehouden de Bon denwedstrijd voor heren. Oost-Gelder land won met zijn tiental met vlag en wimpel en bewees weer eens over hoe veel zeer sterke spelers zij beschikt. De heer Stevens, die voor de Arnhem se Kegelbond uitkwam, was met zijn 446 hout de op een na hoogste gooier van het Arnhemse tiental. De uitslag yan de Bondenwedstrijd was: 1. O-Gelderse Kegelbond 4543 h. 2. Arnhemse Kegelbond 4132 h. 3. Apeld. Kegelbond 3866 h. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10. Veenendaal ONZE JARIGEN 23 Maart Irene Roelofsen. 24 Gijsbertha Eist. 24 Willy Diepe veen. 25 Leeuwebekje. 27 Bertus v. d. Brink, Rhenen. 27 Repelsteeltje. 28 Ria van de Kraats. 28 Wimmy van Ravenzwaay. 29 Henk Brussaard. Oplossing kruiswoordraadsel. Horizontaal: 1. klaproos; 7. roes; 8. Ru; 10. re; 11. h.m.; 12. KRO; 14. Mia; 15. rem; 16. Ier; 17. An; 18. Mr.; 20. la; 21. lood; 23. elleboog. Verticaal: 1. Kerkrade; 2. ar; 3. por; 4. ree; 5. os; 6. Semarang; 9. uren; 11. hiel; 13. om; 14. mi; 18. moe; 19. rob; 21. 1.1.; 22. do. II. Hond, das, koe, rat, bever, egel, puma. I. X NIEUWE RAADSELS X X 3e rij voormalig eiland in de Zuiderzee. 4e rij plaats in Zuid-Holland. 5e rij geurige vruchten. 6e rij andere naam voor April. De winkelbel weet van geen op houden bij Albert Heijn. Elke dag kondigt hij nieuwe klanten aan Huisvrouwen - zoals U - die graag voor lagere prijzen dan overal el ders de beste kwaliteit ontvangen. En die bovendien nu nog een flink extra voordeel in de wacht slepen. Dank zij een vrijwillig spaar systeem kan elke vaste of nieuwe klant thans obligatiehouder bij Albert Heijn worden en aldus rente kweken en... mee-delen in de winst. Bij Albert Heijn dus geen korting die U toch zelf betaalt, maar nu liefst DRIE voordelen, die wérkelijk tellen groot blik vanaf half blik 57 groot blik voldoende voor 3 personen 500 gram droogkokend 500 gram 250 gram 250 gram doos O stukken zwaar dubbel stuk Opgepast! In anonieme advertenties wordt voor de AH obligatie-spaarzegels 11 ct. geboden. Berekend naar de te verwachten opbrengst (rente en winstaandeel) is de eigenlijke waarde echter veel hoger. Men zij dus op zijn hoede. Gun geen vreemde het gewin van Uw spaarzin. Albert Heijn een mooi idee. Vang maar gauw een duif, want ik moet over een kwartier vertrekken." Ook moeder vond het plan prachtig en toen opa de deur uitstapte om naar de trein te gaan, had hij een klein mandje in de hand, waarin de mooie blauwe postduif van Peter zat. Opa vond het helemaal niet nodig om die duif mee te nemen, maar hij wilde Peter graag een plezier doen en als zijn dochter het ook prettig vond, dan had opa er ook niets tegen. Het ging allemaal goed. Opa stapte in Amersfoort in de goede trein, reed met een reuzenvaart naar Zwolle, ging een kopje koffie drinken in de wachtkamer en zocht toen de bus naar Blokzijl op. Het ging als van een leien dakje en om 12 uur was opa al weer veilig thuis bij oma. „Wat heb je daar toch in dat mandje?" zei oma nieuwsgierig. „O," antwoordde opa, „dat is een post duif van Peter. Lies was bang dat ik in een verkeerde trein zou stappen. Ja, mens, je moet er om lachen, ze denken dat ik oud begin te worden, maar ik weet nog best welke trein ik hebben moet, laat mij maar kuieren." Oma vond het echter ook leuk dat die kleine postduif nu aan de familie ging vertellen dat opa weer veilig thuis was gekomen. Samen liepen ze de tuin in en opa bessensap. maakte het mandje open. Voorzichtig nam hij de postduif in de hand. „Nu, kleine boodschapper," zei opa, „daar ga je dan, vlieg maar gauw naar je hok en vertel de familie dat ik weer in Blokzijl zit." De duif cirkelde een paar keer boven het huis en toen verdween hij snel. Peter zat vol spanning bij het hok te kijken. Wanneer zou zijn duif uit Blok zijl terugkeren? De torenklok sloeg half één en moeder opende de keuken deur. „Peter, kom je eten?" Hè, wat jammer, Peter had zo graag zijn duif zien aankomen. Stel je voor dat er onderweg een roofvogel was ge weest, die de duif opgegeten had, dan zou moeder het nog niet weten. Peter zat aan tafel en net toen hij zijn laatste gebakken aardappeltje in de mond wilde steken zag hij een schaduw langs het raam gaan. Hij smeet de aardappel weer op zijn bord en als een haas vloog Peter de tuin in. Het was in orde, daar vlak bij het duivenhok zat de blauwe duif en nu wisten ze allemaal dat opa weer veilig thuis zat. „Dat heb je goed gedaan oude jongen," zei Peter en de duif kreeg een handje voer met veel mais er in, want daar was het dier zo gek op. Moeder was nu ook tevreden en toen gingen ze allemaal lekker smullen van de pudding met Wist U dat ..DE VALLE1" vrijwel hnis-aan-huis haar abonnée' heeft en verreweg het meest gelezen blad is voor Veenendaal en omgevingJ (6) Vroeg in de middag werden de inko pen in de wagen geladen en kort na twee uur reden ze langs de rivier, die zo sterk gezwollen was, dat de opslagplaatsen der houtzagerijen ondergelopen waren. ,,'t Water staat hier hoger dan bij ons," zei Jack. „Kijk eens hoe hard het gaat! 't Lijkt wel een bergstroom." „Je zou er angstig van worden," ant woordde zijn zuster, „Maar het schijnt wel, dat wij er dit jaar al heel gemak kelijk afkomen. Er staat dit voorjaar lang niet zo'n plas water in onze lage wei als het vorige jaar." „Ik hoop het, want hoe minder water er op het land staat, des te harder kun nen we opschieten. Als het goed gaat, hebben we over vijf weken alles ge ploegd en gezaaid." Hoeveel malen hadden Jack en Eve lyn in de laatste dagen al niet alle bij zonderheden van hun werkplan bespro ken en toch zeiden ze elkaar steeds weer hetzelfde. De weg, waarlangs ze reden, bood buiten de stad een beeld, dat opwekkend .X X X X X X le rij woning op wielen. 2e rij soort roos. genoeg was. Het grootste gedeelte was hier ontgonnen en gras en klaver groei den er reeds in overvloed. De sneeuw was op enkele oude, harde banken aan de noordzijde van de stijlste heuveltjes na, verdwenen. Het was een wonderlijk gezicht vlak aan de rand van die sneeuwresten gras en bloemen te zien groeien. Eef zat een tijdlang stil naar het land te kijken; het gesprek was zoetjesaan uitgeblust. Het drong tot haar door, dat die onwaarschijnlijke tegenstellingen dit land zo aantrekkelijk maakten. „Je staat hier toch steeds weer voor iets on verwachts," zei ze plotseling. „Dat komt, doordat je het land nog niet genoeg kent," meende Jack. „Voor de Canadezen zelf is het zo verrassend niet als voor ons." „Nee, maar die verrassingen blijven toch bestaan. Het leven gaat hier niet zo in éénzelfde dreun voort zoals in Holland." „Goddank niet, maar aan de andere kan heb ik toch graag werk, waarvan ik het risico kan overzien. Je voelt je spuiten, dan wordt op de spuitzak een voudig een ander mondstuk gezet. Het nieuwste nieuwtje op naaimachi- De tiende Damesbeurs die te Amster dam werd gehouden, heeft weer tal van nieuwigheden op huishoudelijk gebied gebracht en iedere standhouder deed weer zijn best, zijn artikelen zo smaak vol en zo attractief mogelijk ten toon te stellen. Voor de firma, die een nieuwe gaspan introduceerde, leverde dit niet de min ste moeite op. De nieuwe confettischalen waarin de gerechten kunnen worden ge kookt en op tafel gebracht, deden het bijzonder goed. Het zijn gezellige zwarte schalen, waarop rondom rode, groene en gele stippen zijn verspreid. Met het effen gele deksel vormen deze schalen een fleurig geheel. Heeft u ook voorraadpotten met dek sels, die niet luchtdicht afsluiten? Daar hebben de fabrikanten wat op gevon den. Er zijn nu glazen voorraadpotten in de handel, die in hun plastic-deksel een gummiring hebben, welke een lucht dichte afsluiting garandeert. De rubber panlikker is nu wel alge meen bekend, maar de handige plastic deegkrabber, die in de vorm van de schaal kan worden gebogen, is weer ge heel nieuw. Beslag maken is een zwaar werk, doch met de verende garde, die een dubbele klopbeweging maakt, wordt dit werkje veel minder vermoeiend. Om nog even bij het bakken te blij ven: wij zagen spuitzakken waarvan de metalen mondstukken van een bajonet sluiting waren voorzien. Wilt u dus bij het opspuiten van een taart of ander werkstuk eens een nieuw figuurtje Reeds in de eerste biljartwedstrijd, die gehouden werd in VCC-verband, heeft het niet aan spanning ontbroken. Van de eerste tot de laatste partij viel er slechts een gering verschil in sterkte te constateren, terwijl één der partijen zelfs in remise eindigde. De uitslag van deze eerste wedstrijd, die werd gespeeld in De Koning van Denemarken, luidt als volgt. M. Rosbag K. Ziermans 20; L. Lieuwen H. Visch 02; H. P. van Noort S. de Beer 11; J. van Baaren H. Albers 20; B. Wegh C. Donse laar 20. De hoogste serie (24) werd gemaakt door de heer S. de Beer. De eerstvol gende wedstrijd zal plaats vinden in hotel Het Wapen van Hardenbroek op Vrijdag 25 Maart 1955 om acht uur precies. 7e rij hootdstad van ons land. 8e rij sport. 9e rij beroep. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Duitsland. II. De vierkantjes van dit figuur stellen herenhuizen voor, waarin vier heren wonen. De sterren zijn boerderijen, be woond door vier boeren. Het middelste rondje is een vijver. Deze is het eigen dom van de vier heren. Heren en boeren gebruiken allen het water uit de vijver. Op zekere dag krijgen de heren ruzie met de boeren en ze willen niet meer hebben dat de boeren water uit de vij ver halen. Ze laten een schutting zetten, zó dat zij wél bij de vijver kunnen ko men, maar de boeren niet. Wie tekent die schutting eens op de juiste manier? Opa, die al 82 jaar oud was, had veer tien dagen bij Peter en zijn ouders ge- hier zo vaak machteloos, omdat je te dikwijls staat tegenover dingen, die je met onze middelen niet aankunt. Als nu bijvoorbeeld dat dooiwaterGrote goedheid! Kijk daar. Daar!!! Daar is 't!" En hij wees voor zich uit, waar in de verte van het dal een onafzienbare wa tervlakte zich uitstrekte. Onwillekeurig had Jack met een ruk de auto doen stoppen ;ze waren onder het gesprek Newman Hill opgereden, de hoge heu vel, die Mac Intosh Valley van de streek rondom Beaver Creek scheidde. Op dit punt konden ze de gehele streek over zien. Terwijl het oosten en zuiden tot het zuidwesten toe verschemerden in blauwe heuvels, was de noordelijke horizon scherp gttekend door de don kere, fijngetande zoom der pijnbossen, die als een kraag van blauw-zwarte kant de wereld van hun arbeid begrens de. De scherpsnijdende spoorlijn was de enige strakke, rechte lijn in dit golven de, wijkende en weer omsluitende land schap. Ver naar rechts deinde de lange be boste hellingen, waarvan de bezitting een uitloper was. De houten gebouwen van de boerderij waren duidelijk te zien, evenals die van drie of vier buren. De weg naar beneden liep kronkelend, bij na aarzelend voor hen uit, iedere ter reinplooi volgend. Ver vooruit lagen nog een paar houtzagerijen en ontgin ne-gebied is wel de dubbele naald, die het mogelijk maakt, met twee kleuren tegelijk te stikken of te borduren. Het wordt ons wel gemakkelijk ge maakt! Er zijn machines, die niet alleen stoppen, borduren en knoopsgaten ma ken, doch die ook knopen kunnen aan zetten. Deze machine kan zowel vooruit als achteruit en zijwaarts stikken. Misschien komen de heren uitvinders nog wel eens zo ver, dat zij ons een machine kunnen voorzetten, waar wij alleen nog maar een lap stof plus pa troon onder behoeven te leggen en die ons dan de japon kant en klaar aflevert! Zo ver zijn wij echter nog niet. Wel zijn er handige electrische strijkma- chines. Daarmee wordt het een lust om te strijken. Een draai aan de knop en u hoeft, terwijl u het zich op een stoel ge makkelijk hebt gemaakt, alleen maar er voor te zorgen, dat het te strijken goed recht in de machine komt. Bent u misschien van plan een nieuwe stofzuiger te kopen? Wij zagen er een demonstreren, die niet alleen het stof opzoog, doch met een enkele handbe weging dienst kon doen als insectenver delger, ventilator, droogmachine, hete lucht douche, luchtreiniger, zcilwrijver, verfspuit en haardroger. Het pas ge wassen haar werd er in de kortst moge lijke tijd prachtig gelijkmatig mee ge droogd. Vloeren wrijven, terwijl we op de knieën liggen, is niet meer nodig. Een stok met een soort schuimrubber spons waarop met een mes de was wordt uitgesmeerd, is een handig appa raat, dat bovendien zo goedkoop is, dat het binnen het bereik van iedere huis vrouw ligt. Er zijn ook apparaten, die schrobben, dweilen en ramen zemen, zonder dat de huisvrouw zich hoeft in te spannen. Zelfs kan men er en dat is vooral in deze schoonmaaktijd van belang muren en zolderingen mee schoonmaken. Bij het schoonmaken van pannen moeten de bodemranden altijd nog eens extra onder handen worden genomen. Nu zijn er pannen met ronde hoeken, waardoor het schoonmaken van de pan veel eenvoudiger wordt. Het opbergen van een strijkplank, zo 'n lange sta-in-de-weg is voor menigeen een probleem. Het is op practische wijze opgelost, door de plank in een keurig tafeltje te bouwen. Wie dat tafeltje ziet staan, komt niet op de gedachte, dat in zijn binnenste de strijkattributen zich bevinden. Bent u binnenkort jarig, dan vindt u wellicht bij deze tips iets om op het ver langlijstje te plaatsen. U ziet: nieuws op huishoudelijk ge bied is er meer dan genoeg. Marianne van Loon logeerd. Maar nu vond hij het welletjes, hij verlangde naar huis terug. Op een morgen zou opa vertrekken. Hij moest helemaal naar Blokzijl, een plaats in Overijsel. Eerst moest hij met de trein naar Zwolle en dan verder met de bus. Dat was een hele reis voor zo'n oude man. En opa was soms een klein beetje eigenwijs. Hij wilde b.v. nooit vragen of hij in de goede trein zat. Moeder was bang dat opa in een verkeerde trein zou stappen, maar opa zei: „Mens, maak je toch geen zorgen, ik weet nog best wat ik doe, ik zal heus niet in de trein naar Amsterdam stappen als ik naar Zwolle moet, ik ben geen kind!" Het was de bedoeling dat vader opa in Amersfoort op de trein zou brengen maar vader moest plotseling naar een belangrijke vergadering en daarom kon hij opa onmogelijk wegbrengen. Moeder was erg bezorgd. „Als dat nu maar goed gaat denk er om opa dat je mij direct een briefkaart stuurt als je in Blokzijl bent, anders heb ik geen rust meer." „Dat komt in orde',, zei opa. Maar moeder was helemaal niet gerust. Het allerliefste zou ze de oude man zelf op de trein brengen maar kleine broertje was erg verkouden en had koorts en nu durfde moeder niet van huis weg. Peter, het andere kleinzoontje van opa had wel gezien dat moeder erg be zorgd was. Als hij maar wat ouder was dan zou hij opa wel even in Amersfoort op de trein brengen, maar ja, daar was hij nog te klein voor. Kon hij maar een andere oplossing vinden. Peter liep de tuin in en ineens zag hij zijn postduiven in het hok zitten. Ha, dacht hij, nu weet ik wat. Opa moet maar een van miji» postduiven meenemen, als hij dan thuis is, moet hij de duif loslaten. Wanneer de duif hier dan terug is, weet moeder dat opa goed in Blokzijl is aangekomen en dan kan ze vannacht rustig slapen. Peter holde het huis binnen. „Opa," riep hij, „ik weet wat moois. U neemt in een klein mandje een van mijn post duiven mee en als u dan thuis bent laat u de duif vliegen en die keert dan naar ons huis terug. Dan weet moeder dat u goed bent overgekomen." „Wel kleine kerel," zei opa, „dat is ningen van andere buurtschappen bin nen gezichtsbereik. Heel het leven in Noord-Ontario was hier in een enkele oogopslag te over zien. En in deze oogopslag aanschouw den Jack en Evelyn thans de zwijgende, maar daarom des te verpletterender be vestiging van hun laatste gesprek. Waar 's morgens nog een fris groene vlakte lag, blonk nu een langgerekt meer, ge deeltelijk recht afgesneden door de spoorlijn, maar verderop zich uitbrei dend tot een grillige plas, die alle ver trouwde contouren in de diepte had uitgevaagd en er een nieuw landschaps beeld had geschapen. Enkele seconden waren de twee toe schouwers boven op de heuvel overwel digd door de grootsheid van de over stroming. Toen gilde Evelyn plotseling: „De paarden!" Als enig antwoord gaf Jack vol gas en de Ford sprong de heuvel af met een snelheid, die helemaal niet verantwoord was, maar geen van beiden hadden ze nog gedachten aan hun directe veilig heid. „Aantrekkelijk land," knarste Jack tussen zijn tanden door, terwijl hij aan zijn stuur hing. „Leuke verrassingen, zei je. Daar héb je 'r een!" Hij stootte bij iedere ademhaling een paar woorden uit, minder tot zijn zuster gericht, dan wel als uitlaat voor de spanning, waarin hij de auto de helling afjoeg. Evelyn hoorde het niet eens. Haar ogen zochten het dal af zochten naar twee donkere, bewegende stippen, maar vond ze niet. In het water dreven zovele donkere stippendie niet meer uit zichzelf bewogen! Een koude angst greep om haar hart heen. Zouden de paarden Haar blik zocht in wanhoop verderop, volgde de spoorlijn en bleef plotseling hangen. Zijn ze dat niet? Daar, vér op de lijn!" Jack minderde even vaart om haar aanduiding te volgen. „Ja, daar loopt wat. Zijn het paarden? Ja, het zijn paarden!" „Ze zijn het! De een is lichter dan de ander. Dat moeten ze zijn!" De wagen was nu op vlakker terrein gekomen en Jack liet hem uitrazen. „Dat was even een schrik!" „Op de lijn kunnen ze gelukkig niet veel kwaad." „Maar het zal niet gemakkelijk zijn om er bij te komen en nog moeilijker om met ze thuis te komen. We zullen achter het bos van Simmons om rijden, dan komen we dichter aan de lijn." „De weg zal wel onder staan," zei Evelyn even later. „O, verdraaid! Ja natuurlijk. Als we dat maar halen!" Met een draai om een uitstekende rotspunt heen was de wagen in het lage gedeelte van het dal aangekomen en voor hun ogen strekte zich een wa tervlakte uit van honderden meters breedte. Even aarzelde Jack, maar dadelijk daarop gaf hij weer gas en reed het wa ter in. „Als ik de weg maar kan houden," mompelde hij. Het water spoelde ongeveer tot de naven van de auto en remde de vaart van het voertuig spoedig zo sterk, dat Jack moest terugschakelen en heel voor zichtig vooruitdringen. Evelyn hing half buiten de deur om aanwijzingen te ge ven en zo nu en dan een botsende boom stam, die in het water rondtolde, af te duwen. Een zware ijsschots pakte de achterwielen en een ogenblik dachten ze, dat de stroom hen van de weg zou afdwingen, maar gelukkig haakte de schots aan een struik, verloor haar aan raking met de wagen en dreef verder. Trillend van spanning kwamen ze na enkele minuten aan de westrand van de overstroming. w (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4