Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gem* Werken verstoorde kraaiennesten op Stat.splein NA RECORDKOUDE EINDELIJK VOORJAAR L de VALLEI- riks? Duitse voorspelling kwam uit De laatste dode van het Alcazar HELP mijn VROUW en KINDEREN Behang 1955 Fa. J. F. TAK Wist V AGENDA Waar is Hy is f7.30 waard Nieuwe school te Ederveen? Overberg Oranje- en Bevri Renstvoude dingsfeest in Eist Nieutvs uit de Omgeving 29e jaargang f VRIJDAG 25 MAART 1955 No. 24 1—a Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen Eist - Iihenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel Verontwaardiging en instemming Kraaien zelf geven moed niet op I! I II II 11 Concert Mannenkoor „de Veenzangers" Weer Palmpaasoptocht Filmavond Kankerbestrijding VICTORIAONO SANCHES MET VIJF SOLDATEN ONDER PUIN BEDOLVEN Laatste inzameling Stichting 1940^1945 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, DE ARBEIDSMARKT SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Eerst thans blijkt wel hoezeer velen tijdens de hardnekkige koude van de laatste weken de kraaien, die hoog in de bomen van het Stationsplein met veel enthousiasme en gekrijs hun nesten aan het bouwen waren, hebben be wonderd om hun moed en optimisme. Wilde het maar geen lente worden, voor menige voorbijganger, diep in de kraag van zijn winterjas gedoken, was. dat lawaai en die bedrijvigheid van de kraaien een teken dat de lente toch voor de deur stond, en het gaf hem moed. Het was dan ook werkelijk een ge noegen om bij het Spoor omhoog te kijken. Bij dat omhoogkijken is het waar schijnlijk de meeste voorbijgangers ont gaan dat er beneden, namelijk op de straatstenen, ook nog iets bijzonders te zier. was. Het plaveisel van het Sta tionsplein was namelijk een witte en enigszins glibberige vlakte geworden. Het was geen sneeuw of ijs, maar één plak, gevormd door de uitwerpselen van die enthousiaste kraaien daarboven. Wie naar de brievenbus of de postzegel automaten op het Stationsplein moest en hier het begeleidend verschijnsel van de kraaienpret ontdekte, durfde niet meer omhoog te kijken, maar deed on willekeurig pogingen om eventueel dat wat van boven mocht komen vallen, te ontlopen om geen vlekken op zijn jas te krijgen. Het blijkt nu dat het verschillende mensen niet gelukt is zo'n presentje te ontwijken en die hebben inderdaad lelijke vlekken op hun goed gekregen. Een feit is in ieder geval dat meer dere slachtoffers bij de dienst van Open bare Werken hun beklag hebben gedaan over het gedrag van de kraaien. En ja, waar moet men in zo'n geval verhaal zoeken voor de toegebrachte schade en ongemak? Bij Gemeentewerken pakte men de koe maar meteen radicaal bij de ho rens. Men klom in de hoge bomen, waagde zich zelfs gevaarlijk hoog om de nesten van de kraaien te verwijde ren. De witte plak op de straatstenen werd verwijderd. Het werd een com plete schoonmaak zoals wij die in deze dagen ook in deze of gene woning kun nen waarnemen. Opgeruimd staat netjes. Geen kraaien nesten meer. De kraaien denken er echter anders over. Na een paar dagen wat stil (het enthousiaste gekrijs was verstomd) rond de boomtoppen te heb ben gef'adderd, zijn ze opnieuw begon nen. Gisteren kon men zien hoe er al weer enkele nesten gereed gekomen waren. Ze geven de moed niet op. En nu zijn er mensen die die volhar ding met nog meer genoegen gadeslaan dan voorheen. Dat zijn waarschijnlijk de mensen die er zonder vlekken afgeko men zijn, of zij die het er wel voor over hebben dat hun goed wat lijden moet voor het geluk van een grote groep kraaien. Het zijn ook zij die vreselijk veront waardigd zijn over wat Gemeentewer ken gedaan heeft door op het Stations plein, ten aanschouwe ook van de jeugd, georganiseerd vogelnesten te verstoren en te verwijderen. Hoe zullen de kinde ren over iets dergelijks denken? Een vader kwam ons vertellen dat zijn kind had staan huilen. Deze mensen menen ook dat dit in geen geval had mogen gebeuren. Er zijn ook mensen die menen dat het verstoren van de nesten de enige ma nier was om van die overlast verlost te worden en die nuchter redeneerden dat het je maar eens moet overkomen om op je nieuwe jas of hoed zo'n lelijke vlek te krijgen. Stellig zal het zo zijn dat een ieder deze gedachte gemeen heeft dat het jammer is dat die kraaien-idylle aan het Spoor zo wreed gestoord is. De dat de naam van de kraaien in de bomen van het Stationsplein eigenlijk roek of schurftkraai is? 4 - dat er plannen zijn om de eerst volgende voor j aars winkel week te doen staan in het teken, van Veilig Verkeer? de vier razzia's welke de Veenen- daalse politie nu al viermaal heeft ge houden in de vorm van strenge con trole op de naleving der verkeersvoor- schriften, nog weinig hebben geholpen? dat er nog dagelijks mensen wor den bekeurd, vooral wegens het niet branden van voor- of achterlicht? dat twee automobilisten het Woensdag op het Zwaaiplein hebben gepresteerd om achteruitrijdende met elkaar in vrij hevige botsing te komen? dat de wagens bij deze achter- waartsen ontmoeting nog flinke be schadigingen bekwamen? Er II ff 22 II ii 5= i! Heden, Vrtfdag 25 Maart (In cantine Ritmeester fabrie ken) Ritmeester Schaaktour- nooi. Zaterdag 26 Maart (In geb. Eltheto) 7.30 uur, op treden van „The Kiholo Ha- waiians" met medewerking van toneelver. „TIP". Dinsdag 29 Maart (In geb. Eltheto) 7.30 uur, To neelavond Bescherming Be volking. (In hotel De Korenbeurs) le denvergadering Ver. Veilig Verkeer. Woensdag 30 Maart (In geb. Eltheto) 8 uur, verto ning van de film „Er is een tijd van komenmet me dische toelichting, onder ausp. van Kon. Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „De Sirene van Bagdad" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Laatste der Co- manches". ii vraag wie er gelijk heeft en of men van Gemeentewerken goed gehandeld heeft of niet, zou eenvoudig te beantwoorden zijn indien er een fonds zou gevormd worden waaruit de schade betaald werd welke een gevolg is van het feit dat Gemeentewerken op verzoek nalaat die maatregelen te nemen welke de ge bruikers van de openbare weg voor overlast moeten vrijwaren. Hieronder volgt nog een gedicht. Het is geschreven door een plaatsgenoot die met het kraaienlot zeer begaan was. Hij verzocht ons zijn pennevrucht op te nemen. VOORJAAR 't Is overal mistig en koud nog. Echt triestig en kaal is het hout nog. De kalender geeft aan, 't Is met winter gedaan Al strooit men op sneeuwdek 't zout nog. Wilt U niet in het voorjaar geloven' Ga naar 't spoor en kijk eens naar boven. In de bomen aldaar Is het dik voor elkaar. Laat niemand die vreugd' U ontroven. Daar hoog in die prachtige bomen, Zijn verscheidene kraaien gekomen. Ze zaten daar best, Ze bouwden een nest, Begonnen van kleintjes te dromen. Was 't weer of geen weer, elke morgen Waren die deftige zwartjes aan 't zorgen. Waren zeer productief En beschamend actief. Ze dachten zich veilig geborgen. Ze waren zo druk alle dagen Met houtjes en strootjes aandragen. Ze vergaten hierdoor (Begrijpelijk, hoor.) 'n Vergunning voor 't bouwen te vragen. Daarom zijn er mannen gekommen, Die zijn toen de boom in geklommen. Ze hadden heel net Een G.W. op de pet. En zijn met de afbraak begonnen. 't Is overal mistig en koud nog, Echt triestig en kaal is het hout nog. Een kind kijkt omhoog, Met een traan in het oog. Hij zag het nimmer zo bout nog. de K. Zaterdag 16 April a.s. geeft bovenge noemd mannenkoor haar jaarlijks con cert in het Verenigingsgebouw. Voor de pauze wordt een gevarieerd program ma uitgevoerd, w.o. composities van Palestrina, di Lasso Grieg en Piepen broek. Ook bekende Negro-Spirituals worden gezongen en op veler verzoek is ook de legende van de „12 rovers" weer in het programma opgenomen. De twee de helft van dit concert bestaat uit opera-koren welke in samenwerking met het Veenendaals Dameskoor wor den uitgevoerd. Gezien de grote toeloop voor de concerten van „De Veenzan- gers" (vorig jaar was men twee weken voor de uitvoering reeds uitverkocht) is ook nu weer grote belangstelling te ver wachten. W. KONINGS t Donderdag is overleden op 84-jarige leeftijd de heer W. Konings aan de Ka naal weg. De overledene was 46 jaar werkzaam bij de N.V. Frisia Wolspinne rij te Veenendaal, eerst als bedrijfslei der, later als procuratiehouder. Van 1 September 1929 tot 31 December 1940 was hij secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Op 13 Septemb'er 1946 ontving de overledene de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats vin den a.s. Maandagmiddag te 3 uur op de algemene begraafplaats aan de Munni- kenweg. SECRETARIAAT BOUWKAS In verband met het vertrek naar el ders van de secretaris-penningmeester de heer Meijer van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandsche Gemeenten, afd. Veenendaal werd in diens plaats aange steld de heer J. W. van Wely, ambte naar bij gemeentewerken. Voor het verstrekken van inlichtingen en derge lijke blijft het spreekuur gehandhaafd op Donderdag van 19 tot 20 uur in het gebouw van gemeentewerken, Kerke- wijk 4 te Veenendaal. Op Zaterdag 2 April a.s. organiseert de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" weer de tra ditionele Palmpaasoptocht. Aan deze optocht kunnen deelnemen alle jongens en meisjes, die zich met een echte palmpaas of met een „haantje-pik" zich om drie uur in de eierhal te Veenendaal vervoegen. Te half vier vertrekt de op tocht vanaf de eierhal, via Kostverloren, Zandstraat, Hoogstraat en Hoofdstraat naar de Kerkewijk. De Veenendaalse harmonie „Caecilia" zal deze optocht begeleiden. Er zal geen speciale keuring zijn van de echte palmpasens, maar aan elk kind zal een surprise uitgereikt worden. Op Woensdag 30 Maart a.s. wordt door de afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. tot steun aan het „Koningin Wilhelminafonds (voor de kankerbe strijding) in het gebouw Eltheto te Veenendaal een filmavond worden ge geven. Vertoond zal worden de nieuwe geluidsfilm over het werk van de kan kerbestrijding getiteld: „Er is een tijd van komenDeze film zal nog door medici worden toegelicht. Belangloze muzikale medewerking is toegezegd door het zangkoor, bestaande uit mili tairen van de verbindingsdienst te Ede. VOETBALWONDER EN ARTIST Een groot voetbalspeler, de Braziliaan Waldemar de Brito, bereikt zijn publiek ook door middel van zijn stem. Hij is nl. een zeer verdienstelijk tango-zanger, die met groot succes als vakman in de grote concertzalen en theaters van ge heel Zuid-Amerika optreedt. De VALLEI-riks van de vorige week werd uitgegeven bij de firma Hein van Schuppen te Veenendaal. Deze riks werd niet gebonden en daar door is de VALLEI-riks weer f 2,50 meer waard geworden. De riks welke dezer dagen in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven draagt het nummer S 943762. Het is weer een rood gedrukt nummer om het zoeken te vergemakkelijken. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met hei rode nummer S 943762. Indien u deze vóór a.s. Donderdag 12 uur »p het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vinderspremie welke thans 5 gulden EEN NIEUW MODEL AUTOBUS. Dit voertuig, merk Citj_ a T 55, wreuigt voor de eerste maal in zich de kenmerken van de auto en t an het vliegtuig. Het is lang 10.60 m., hoog 3.50 m. en breed 2.50 m. Het glas is onbreekbaar. Onder leiding van ds. Treure hield „De school met de Bijbel" Dinsdagavond j.l., onder zeer grote belangstelling een ledenvergadering met als voornaamste agendapunt: Uitbreiding van de school. Ds. Treure opende deze vergadering met het laten zingen van Psalm 25 2 en het lezen van Psalm 8, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens sprak de voorzitter een woord van dank voor het gevolg geven aan de oproep van het bestuur voor het bezoeken van deze vergadering. De voorzitter lichtte vervolgens de gang van zaken toe welke geleid heeft tot het uitschrijven van deze vergadering. De huidige school is te klein, aldus de voor zitter. Bij het gemeentebestuur is een aanvraag ingediend om de bestaande school uit te breiden met twee lokalen. Het gemeentebestuur denkt er echter niet over om de bestaande school te ver bouwen, doch wil wel een tweede school laten bouwen in verband met het aan tal leerlingen. Inmiddels werd contact opgenomen met de secretaris van de schoolraad in Den Haag. Deze achtte een uitbreiding van de bestaande school niet wenselijk in verband met de ouderdom van de school. Het plan om te komen tot het stichten van een tweede school heeft veel stof doen opwaaien, aldus de voorzitter en er zit een tragiek achter. De verstand houding tussen het hoofd en het bestuur is van dien aard, dat ook het bouwen van een tweede school onder één be stuur geen oplossing zal geven, doch de moeilijkheden nog zullen vergroten. De enige oplossing die ds. Treure per soonlijk ziet is, om de bestaande school te splitsen in een Hervormde school en een school die de richting van de Ger. Gemeente en Oud Ger. Gemeente is toe gedaan. Van Hervormde zijde zijn hiertoe reeds stappen gedaan en de eerste in formatieve besprekingen hebben reeds "plaats gehad. Hierover werd ik ingelicht aldus ds. Treure, en zodoende heb ik een vergadering gehad met de kerke- raad van de Herv. Gemeente. De kerke- raad staat volkomen achter deze plan nen, daarom is het beter, vervolgde ds. Treure, dat wij nu in vrede afscheid nemen en dat ieder zijns weegs gaat. Hiermede kon de vergadering zich ac- coord verklaren, zodat nu in Ederveen een Hervormde school wordt gesticht. Na het laten zingen van Psalm 119 3 sloot de voorzitter met dankgebed deze vergadering. „ACCORDEONNETTE" GEEFT UIT VOERING IN RENSWOUDE Onze jonge plaatselijke accordeonver eniging „Accordeonnette" gaat a.s. Za terdagavond naar Renswoude, waar dan in het gebouw „Rehoboth" een uitvoe ring zal worden gegeven. Deze onderneming is wel een bewijs van de ondernemingslust van „Accor- deonette" en ook van de vorderingen welke deze nog pas kortgeleden opge richte vereniging heeft gemaakt voor wat betreft de prestaties. ACHT GESLAAGDEN CURSUS LANDBOUWWERKTUIGEN Maandagavond vond in de school al hier de eindles plaats van de gehouden cursus Landbouwwerktuigen. In aanwezigheid van o.m. burgemees ter Matser van Amerongen, de heer Ver burg en de vertegenwoordiger van de Consulent voor aangelegenheden in Landbouwonderwijs, de heer Lettinga, ontvingen alle acht cursisten uit handen van de burgemeester de getuigschriften. De burgemeester complimenteerde de geslaagden en sprak ook woorden van lof tot de docent van de cursus, de heer Hardeman voor zijn grote aandeel in het hier bereikte resultaat. De namen van de geslaagden zijn als volgt: L. Lagerweij, J. J. Termaten, H. van Roekei, E. Blaauwendraad, J. van de Pol, R. Henken, G. Drost en H. Drost. (Van onze Parijse correspondent.) In de ruïnes van het Alcazar te Tole do heeft men bg de opruimingswerk zaamheden, die thans hun einde nade ren, de stoffelijke resten gevonden van het laatste slachtoffer Victoriano San cties die met vgf andere soldaten onder de Zuid-Westtoren werd bedolven. Enige dagen voor de komst van de Francotroepen lieten de republikeinen dit gedeelte van het Alcazar in de lucht springen, waarmee ze tevens grote de len van Toledo verwoestten. Dit vrese lijk drama, één der gruwelijkste ge beurtenissen uit de geschiedenis van de Spaanse burgeroorlog, vond plaats op 18 September 1936. Het was warm. De lucht was droog. De zon scheen onbarm hartig en de kinderen bedelden om water. MIJNWERKERS MOESTEN TUNNEL GRAVEN De belegeraars en belegerden hadden reeds bloedige verliezen geleden. Solda ten, vrouwen en kinderen waren ver schanst in het Alcazar, dat, gebouwd op een heuvel, hoog boven de grauwe hui zenrij van Toledo uitstak. Met de moed der wanhoop vochten de verdedigers voort. Hun bolwerk was al niet veel meer dan een puinhoop, een hel van ellende, doch ze wisten de ontzetting De Oranje-commissie alhier heeft be kend gemaakt dat het in de bedoeling ligt de viering van Koninginnedag en van het komende bevrijdingsfeest te combineren en te houden op Zaterdag 30 April aanstaande. Gezien het tweeledige karakter van het komende feest en in aanmerking genomen dat het 10 jaar geleden is dat ons land van de Duitse overheerser werd LEDENVERGADERING P.V.D.A. Maandagavond 28 Maart belegt de Partij van de Arbeid, afdeling Rens woude, in Rehoboth een huishoudelijke vergadering. Als spreker zal optreden de heer R. Beekhuis uit Utrecht, met als onderwerp: „Europa, ons grote va derland". ONDERLINGE COMPETITIE TEN EINDE De onderlinge competitie van de ta feltennisvereniging „P.I.T." is ten einde. Aan spanning heeft het dit jaar niet ontbroken. Als eerste hebben zich drie candidaten gemeld. Om de bovenste plaatsen zal dus nog weer gespeeld moe ten worden. Als eerste van de dames heeft zich na veel strijd geplaatst mej. N. Bos. De ranglijst ziet er nu als volgt uit. Gesp. Gew. Verl. Pnt. M. van Raey 11 10 1 20 J. v. Voorthuizen 11 10 1 20 H. v. Beek 11 10 1 20 G. v. 't Foort 11 8 3 16 N. Bos 11 7 4 14 B. Vink 11 6 5 12 T. Bos 11 6 5 12 B. Brunt 11 4 7 8 M. de Vries 11 3 8 6 N. v. Beek 11 2 9 4 J. v. Mourik 11 1 10 2 H. Hop 11 1 10 2 UITVOERING VAN „ACCORDEONNETTE" Zaterdagavond 26 Maart a.s. zal de accordeonvereniging „Accordeonnette" in Renswoude optreden. Deze avond zal gegeven worden in gebouw Rehoboth. Het programma bestaat uit zang, mu ziek en toneel. Opgevoerd zal worden het blijspel „Hallo, met wie imnnm'imimüi"! (Van onze weerkundige medewerker.) De winter heeft dit jaar een bgzonder lange staart gehad. Na de veelvuldige sneeuwval en vorst in Februari, heeft Maart voor een vervolg gezorgd, dat Thialf in alle opzichten deugd zal heb ben gedaan. Doordat zich boven Groenland een krachtig hogedrukgebied bevond, dat nu en dan in rechtstreekse verbinding met de Noordpool stond, kregen grote hoe veelheden koude poollucht gelegenheid naar zuidelijke breedten af te stromen en de vorsttoestand in geheel Noord-, West- en Midden-Europa te handhaven. De temperatuur was gemiddeld over de eerste drie weken van Maart een heel eind beneden normaal. In De Bilt be droeg de afwg king tot eind vorige week 3.7 gr. C. Wat de temperatuur betrof, waren wij niet minder dan anderhalve maand ach terop. De middagtemperaturen, die een week geleden werden gemeten, waren normaal te noemen voor eind Januari begin Februari. Op dat ogenblik be leefde de winter nog een dieptepunt. In Noorwegen en Zweden daalde de tem peratuur op verschillende plaatsen ver scheidene nachten achtereen tot 20 30 gr. C. Hier en daar zijn zelfs nog lagere waarden gemeten. Ook in Noord-Duitsland had men te kampen met nachtelijke minima, lager dan 10 gr. C. Nabij de Elbe meldden enkele stations zelfs temperaturen van 14 tot 16 gr. C. Op eigen bodem liet Koning Winter eveneens nog eens geducht zijn tanden zien. De Bilt was in de nacht van Za terdag op Zondag het koudste plekje in Nederland met een minimum-tempera tuur van 8 gr. C. Dit betekende een record voor de tweede helft van Maart sedert 1903. Vóór 1903 is de temperatuur op het Instituut nog wel eens lager ge weest, b.v. op 24 Maart 1899, toen op de thermometer 12 gr. C. werd afge lezen. RIJKELIJK SNEEUW In de zeer koude (in hoofdzaak noor delijke) luchtstroming, waren de om standigheden gunstig voor de geboorte van storingen, zodra deze luchtstroming over de Noorse Zee en de Noordzee streek. Vooral Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Maart heeft men dat in het noorden van ons land kunnen merken. Een hevige sneeuwbui, samenhangende met een kleine luchtdrukstoring, trok dicht langs Den Helder over het IJsselmeer naar West-Duitsland. Vrijdagavond lag er in de meest noordelijke stad van Noord-Holland al 13 cm. sneeuw, ter wijl er Zaterdagmorgen uit de Noord oostpolder en het uiterste zuidwesten van Friesland berichten binnenkwamen over 7 tot 10 cm. sneeuw. Evenals om streeks midden-Februari het geval was, had ook deze keer de sneeuwval weer een sterk locaal karakter. In plaatsen, die wat verder van de depressiebaan verwijderd lagen, viel niet meer dan 1 tot 2 cm. of zelfs in het geheel geen sneeuw. DUITSE VOORSPELLING KOMT UIT In de weken die voorafgaan aan het nationale bevrijdingsfeest op de 5e Mei a.s. zal de Stichting 19401945 voor het laatst een beroep doen op de offerzin van het Nederlandse volk. Ieder jaar werd omstreeks de 5e Mei ons aller aandacht gevraagd voor het werk van de stichting en steeds was het verheugende resultaat dat door middel van uurloon- en andere acties een bedrag van meer dan 1 millioen gulden bgeen kwam. Nu dat voor de laatste keer gebeurt, durft de stichting méér te vragen. Vgf millioen gulden zo heeft men uitgerekend is er nodig om het werk van de stichting te kunnen voortzetten zonder dat er voortaan collectebussen of inzamelingslgsten aan te pas behoeven te komen. Vgf millioen: de laatste loodjes, die meestal het zwaarst wegen. Maar mogen wg wel van „zwaar" spreken nu het in dit geval gaat om het vervullen van een taak, die minstens even „nationaal" is als destgds de hulp aan de slachtoffers van de watersnoodramp? bevrijd, wil de commissie het program ma voor 30 April groots opzetten. Vanzelfsprekend zijn aan het organi seren van de feestelijkheden beduiden de kosten verbonden en de commissie is in dit opzicht grotendeels aangewe zen op de financiële steun van de be volking zelf. Er zal dezer dagen dan ook een lijst-collecte worden gehouden waarvan de commissie hoopt dat ze voor deze bijzondere gelegenheid het organi seren van een werkelijk groots en at tractief feest financieel mogelijk zal maken. De commissie verzoekt dan ook aller medewerking in deze en beveelt de inzameling ten zeerste aan. Nadere bijzonderheden omtrent het feestprogramma zullen nog worden be kend gemaakt. LENTEBODEN De geit van onze plaatsgenoot de heer T. van de Berg, heeft deze week niet minder dan vier lammeren ter wereld gebracht. Als bijzonderheid geldt in dit geval misschien niet zozeer de geboortedatum als wel het feit dat het hier een vierling betreft. HET VOETBALPROGRAMMA Voor Zaterdag staan de volgende wedstrijden op het programma: Cobu Boys Musketiers; Musketiers 2 Valkenheide 2; Oranje-Wit A Vee nendaal B en Musketiers A Veenen daal A. Voor Zondag: Oranje-Wit Rhenus; Schalkwijk Eist en Woudenberg 2 Oranje-Wit 2. De wedstrijd Oranje-Wit Rhenus is wel de wedstrijd van de week en be looft dan ook spannend te worden, daar beide ploegen elkaar niet veel ontlopen. Rhenus zal wel belust zijn op revanche, maar of de Oranje-hemden het zover zullen laten komen gegloven wij niet. Een gelijk spel is dan ook niet uitge sloten. Eist dat een bezoek brengt bij Schalk wijk zal wel met de volle buit terug keren en zal dan een stapje dichter bij het kampioenschap zijn. Musketiers gaat op bezoek bij Cobu Boys en zal wel flink van zich af moeten bijten om tot winst te komen. ZORG VOOR 6000 GEZINNEN De Stichting '40'45 werd door de verzetsbeweging opgericht om de zorg op zich te nemen voor de verzetsslacht- offers, zowel voor de door invaliditeit getroffen verzetsstrijders als voor de nabestaanden van de gevallenen. Zij geeft aanvullende geldelijke steun naast Ondertussen is er na het vorige week einde verandering in het weer gekomen. Depressies, afkomstig van de oceaan, zijn een gevecht begonnen tegen het zich tot Zuid-Frankrijk en Noord-Italië uitstrekkende bolwerk van de winter enniet zonder succes. De zachte luchtstromingen, die zij uit het zuid westen naar het noordoosten transpor teren, dringen de koude luchtmassa's steeds verder terug (met als gevolg enige regen), waardoor de temperatuur in geheel West-Europa zich sinds Dins dag in stijgende lijn bevindt. Daarmee is een verwachting van de Duitse „Wet- terdienst", die in de loop van deze week een omslag naar zachter voorjaarsweer voorzag, uitgekomen. Overigens is de situatie natuurlijk niet direct zo, dat wij zonder enige zorg het zojuist be gonnen voorjaar tegemoet mogen zien. De koude lucht wordt momenteel wel teruggejaagd, maar dat wil volstrekt nog niet zeggen, dat zij ons verder met rust zal laten. Integendeel. In de ko mende weken zal zij waarschijnlijk nog wel eens terugkeren, waardoor gevoe lige kou-invallen ons zeker niet be spaard zullen blijven. Het is interessant af te wachten, hoe de kieviten op de abnormale weersge steldheid zullen reageren. Het K.N.M.I. verwacht, gezien dejveel te lage gemid delde temperatuur van 1 tot 10 Maart, dat het eerste kievitsei (in Friesland) niet zal worden gevonden vóór 27 Maart. Elders in het.land kan het eerste ei enkele dagen eercer worden geraapt. Nadruk verboden.) het staatspensioen, doet allerlei sociaal werk en zorgt er zoveel mogelijk voor, dat de kinderen van de verzetsslacht- offers dezelfde studie of opleiding kun nen volbrengen als die, welke zij ge kregen zouden hebben als hun vader niet gevallen was. Het werk van de stichting, waarin het particulier initiatief als het ware sa mensmelt met de overheidszorg, strekt zich uit over ongeveer 6000 gezinnen. Met een kapitaal van 5 millioen gulden en met de jaarlijkse bijdragen van de contribuanten, kan deze taak naar be horen worden voortgezet, tot het einde toe. De nodige millioenen hoopt men bijeen te krijgen door allerlei acties, niet alleen in ons eigen land, maar ook in die landen, waar Nederlandse emi granten verblijven. Waar onverhoopt geen plaatselijke acties worden onder nomen, kan men zijn bijdrage storten op gironummer 194045 ten name van de Stichting te Amsterdam. NAMENS ONS ALLEN Bij allerlei collecten en inzamelingen waaraan onze tijd zo rijk is, wordt ons voorgehouden, dat het ons aller plicht is steun te geven. Liever dan die uitdruk king hier te herhalen willen wij u in gedachten meenemen naar een gevange nis, waarin tal van dappere Nederlan ders in de oorlogsjaren werden opge sloten. Aan de binnenkant van een cel deur stonden, in haastige potloodkrab bels, deze woorden geschreven: „God, help mijn vrouw en kinderen. Ik kom wel terecht". Het was de bede van een jonge Nederlander, die binnen enkele uren voor het vuurpeloton geleid zou worden, omdat hij een verzetsdaad had gepleegd. „Help mijn vrouw en- kinde renDe Stichting '40'45 heeft het, namens ons allen, gedaan en zal het blijven doen, als wij voor het laatst, maar daarom juist extra royaal, bij dragen. (Nadruk verboden.) Zondag j.l. was het „de dag van de halve vasten" aan welke dag in som mige streken van Bra bant en Limburg feeste lijkheden voor de jeugd zgn verbonden. Zoals de foto laat zien gaan dan de kinderen gecostumeerd door de straten. nabij; want de legers van Franco ruk ten naar Toledo op. De republikeinen wilden de strijd beëindigd zien, wetende dat het hier een belangrijke prestige kwestie gold. Ze lieten mijnwerkers ko men uit Asturie, die opdracht kregen een tunnel te graven in de heuvel en een kamer voor springstof in te richten onder de Zuid-Westtoren. Zes lange we ken boorden de tunnelgravers tevens in het zenuwgestel der 2000 ingeslotenen. De belegerden konden het geluid der boren diep onder hun voeten duidelijk horen. Het werd een wedloop met de tijd. De legers van Franco kwamen ieder uur nabij. Maar ook de tunnel gravers vorderden voortdurend en re gelmatig. Toen werd het plotseling stil. Het gedreun en geruis in de ingewan den van de heuvel hielden op. De ont- zetters waren er nog niet. De laatste uren waren voor de 2000 van het Alcazar aangebroken. Vrouwen, kinderen en de ouden van dagen werden naar de tegen overgelegen uithoek gebracht. In de Zuid-westtoren bleven slechts zes vrij willigers achter, met een zekere dood voor ogen. Hun taak zou het zijn om deze zijde van het bolwerk tegen een aanval te beschermen, hetgeen te meer noodzakelijk was, omdat de aanvallers verschanst zaten in de huizen aan de overzijde van de straat. De republikeinen hadden 's nachts de burgerbevolking van Toledo geëvacu eerd, waar ze van de overzijde van de Tajo het gruwelijke schouwspel kon zien gebeuren. In de vroege morgen van deze 18e September, om 6.15 uur, werd de lont naar de vijf ton springstof aangestoken. De uttwerking was vreselijk. Met de Zuid-Westtoren stortte ook het grootste gedeelte van de Westelijke gevel in; de omliggende huizen werden geheei ver nield, steenbrokken werden twee kilo meter ver weggeslingerd. Toledo had geen ruiten meer en de rookpluim was tot op 40 km in de omtrek te zien. Daarna volgde de aanval en gebeurde het wonder: de belegerden hielden stand. Ze vochten met bebloede hoof den, verscholen zich achter het puin en leverden een nieuw epos. TOLEDO Aanvankelijk wilde Spanje, dat het Alcazar een waarschuwende ruïne zou blijven, die de volkeren van alle landen de gruwelen van de burgerkrijg zou moeten illustreren. Doch men kwam er op terug en be sloot een nieuw Alcazar te bouwen. De opruimingswerkzaamheden zijn thans nagenoeg gereed en kan de vijfde we deropbouw beginnen, want het Alcazar werd in 1710, 1810, 1887 en 1936 geheel vernield. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Gewestelgk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: Uitv. grondwerk; grondwerkers, stucadoor, opperlieden, houtzager, landarbeiders, dieselmonteur, adm. ambt., kantoorbedienden, boekh., stoffeerder, keukenknecht, cargadoor, scheepsagent, werktbouwkundige, ver tegenwoordigers, los arbeiders. Worden gevraagd: meubelm., fabrieks- timmerlieden, knopendraaiers, mach. bankwerkers, monteurs, lood- en zink- werkers, montage-arbeiders, text.fabr. arb., sig.fabr.arb., mach. poetsers, loop jongen, orgelbouwer, destillateur, tim merman, los arbeiders. VROUWEN Bieden zich aan: ongeschoolden. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., kamermeisjes, serveersters, in- paksters, kapster, naaisters, atelier meisjes, dienstb. v.d. en d.e.n., werkster enk. d. p. w., kousenreparatrice, maat schappelijk werkster. 's Vrijdagsavonds is het Gewestelijk Arbeidsbureau geopend van 7 tot 9 uur. LUNTEREN. Het gebruikelijke Paas vuur in Lunteren dat door zijn omvang een zekere bekendheid heeft gekregen, wordt dit jaar op Tweede Paasdag ont stoken door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. EDE. Door Rijkswaterstaat werd de aanleg van twee betonnen rijbanen van de Rijksweg nr. 12 van Veenendaal tot aan de spoorlijn in Wolfheze gegund aan de Fa. Gebr. Bruil te Ede welke firma had ingeschreven voor een be drag van f 3.296.350, LUNTEREN. Door jachtopziener Van Been werden in het Wekeromse zand twee vossen geschoten, terwijl hij nog een ander exemplaar wist te vangen. BENNEKOM. Alhier is bekend ge maakt dat de totale opbrengst van de gehouden Bouwsteenactie t.b.v. het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Benne- kom f 5730,bedraagt. 25 kleuren - GEEFT NIET AF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576

De Vallei | 1955 | | pagina 1