Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken j MULDER Activiteiten van Groene Kruis breiden nog steeds uit Eerste overspanning Rijnbrug bij Rhenen komt per spoor Grootse uitvoering Sportver. Amerongen Palmpaasoptocht SLECHTS 60 RHENENAREN BRIL Fa. J. F. TAK Wist U 350 Veenendaalse Scholieren kregen hun verkeersdiploma B6W van Renswoude wijzen verhoging subsidie Groene Kruis af Oudste inwoner gem* Rhenen overleden IVieuivs uit de Omgeving 29e Jaargang WOENSDAG 30 MAART No. 25 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Aantal t.b.c*-patiënten vorig jaar teruggelopen Gezinsverzorgsters tekort A I! AGENDA ltnlansra8aRSKS8BsscsaB^aasl38alm^as, Waar voorleven wij eigenlijk? Christ Vakbeweging en Sociale zekerheid Verkeer op Kerkewijk geruime tijd gestremd Wisselbeker weer voor openb* school Na aanrijding doorgereden "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN helpen mee de kanker bestrijden Nevelspuit van Renswoude in actie bij hooibrand Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagavond j.l. vond de jaarlijkse algemene jaarvergadering plaats van de Vereniging Het Groene Kruis voor Stichts en Gelders Veenendaal. Tijdens de in deze vergadering uitge brachte jaarverslagen bleek dat de om vang van het zo belangrijke Groene- Kruiswerk, namelijk verlichting bren gen voor en het verzorgen van zieken, ouden van dagen en in het algemeen het verbeteren van de volksgezondheid, zich gestaag blijft uitbreiden. Hieronder volgen verschillende in teressante bijzonderheden uit het ver slag van de secretaris der vereniging, de heer W. J. Schoemaker. Het bestuur prijst zich gelukkig in Zuster Anbeek sedert 1 Augustus 1954 een goede vierde wijkverpleegster ge vonden te hebben. Ook het aantal kraamverzorgsters van het Kraambu- reau is enigszins uitgebreid en toch kunnen zij soms bij voorkomende veel gevraagde hulp niet altijd aan de aan vragen voldoen, alhoewel enkele malen niet tevergeefts een beroep op andere centra voor kraamhulp kon worden ge daan. De diverse diensten, zoals consulta- tiebureaux, specialisten enz. werden weer druk bezocht, zodat nagenoeg de hele week het een komen en gaan is in het wijkgebouw. De verrichte werk zaamheden in 1954 laten zich als volgt specificeren. Getallen tussen haakjes zijn van 1953. De vier wijkverpleegsters brachten in totaal 8227 (7640) bezoeken aan 930 (771) zieken voor de wijkverpleging. Op het consultatiebureau der Prov. Utr. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, werden 3220 (2923) doorlichtingen verricht door de arts van het consultatie-bureau Dr Höweler. Tevens werd door de longarts een groot aantal foto's gemaakt. Dat dit nu in het Wijkgebouw gebeuren kan is een groot gemak voor de patiënten, ter wijl het tevens geld en tijd bespaart. Uitgezonden werden 12 (20) patiënten naar sanatoria. Het aantal bezoeken door de vier wijkverpleegsters gebracht aan T.B.C.- patienten bedroeg 1617 (1699). Op 1 Januari 1954 waren ingeschreven 123 dat bij de j.l. Vrijdagavond weer in Veenendaal gehouden verkeerscon trole andermaal 28 bekeuringen werden uitgedeeld? dat het feit, dat het er ditmaal geen 70 waren zoals de vorige keren, niet te wijten is aan het beter in orde hebben van de rijwielverlichting of het beter in acht nemen van de verkeers- voorschriften, maar gezocht moet wor den in het kleiner aantal politiemannen dat aan deze vierde razzia heeft deel genomen? dat het aantal verkeersincidenten in Veenendaal beduidend ligt boven het landelijk gemiddelde? dat de kraaien in de bomen van het Stationsplein, nadat hun nesten er vorige week wegens overlast waren verwijderd, wederom een groot aantal nesten hebben gebouwd? dat verschillende van deze vol hardende vogels er intussen ook al eie ren in gelegd hebben en zitten te broe den? dat er sinds vorige week bij Gem. Werken geen klachten meer zijn bin nen gekomen over het beschadigen van kleding door de uitwerpselen welke de kraaien hier rijkelijk laten vallen? dat er nog geen plannen zijn om de nesten andermaal te doen verwijde ren? Heden, Woensdag 30 Maart (In geb. Eltheto) 8 uur, verto ning van de film „Er is een tijd van komenmet medische toelichting onder ausp. van Kon. Wilhelminafonds. (In geb. Eben Haëzer, Veen- eind) ds. Vroegindeweij van Barneveld spreekt. (In geb. Eltheto) gecombineer de vergadering van verschil lende mannenverenigingen. Donderdag 31 Maart (In kerk aan de Markt) ds. G. H. van Kooten van Genemui- den spreekt op uitnodiging van de Knapenvereniging. (In kl. zaal geb. Eikenlaan) De heer C. van Mastrigt, secr. Chr. Nat. Vakverbond, spreekt over „Chr. Vakbeweging en Sociale zekerheid". Zaterdag 2 April (Bij de Eierhal) 3.30 uur, ver trek van de jaarlijkse Palm- paasoptocht. (In Cantine Ritmeesterfabrie- ken) 's middags en 's avonds slotronde en prijsuitreiking Ritmeester Schaaktournooi. Maandag 4 April (In hotel „La Montagne") Filmavond van de Motorclub „Veenendaal". Woensdag 6 April (In hotel De Korenbeurs) 8 uur, lezing „Waarom leven wij eigenlijk?" door ds. G. van Duinen van Wassenaar. Luxor Theater Heden, Woensdag en morgen. Donderdag, de film „Laatste der Commanches". li §i (120) gezinnen met 140 (136) patiënten. Afgeschreven werden 31 (21) met 35 (23) patiënten, zodat op 1 Januari 1955 nog werden bezocht 109 (123) gezinnen met 123 (140) t.b.c.-patienten. De woningtoestand was goed in 90 (68) gevallen, voldoende in 15 (50) en slecht in 4 (7) gevallen. Uit deze cijfers blijkt dat wij in Vee nendaal op de goede weg zijn. Er wer den nl. einde 1953 123 gezinnen met 140 patiënten bezocht, terwijl dit op 1 Ja nuari 1954 verminderd was tot 109 ge zinnen met 123 patiënten, dus een ver mindering van 17 patiënten. Ook voor deze 123 patiënten is nog veel nodig. Weliswaar heeft de Emma- bloem-collecte bruto f 1061,45 opge bracht, doch het bestuur rekent er op dat men ook dit jaar de collectrices niet te leur zult stellen in de week van 18 tot 23 April a.s. Het consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bevordering der Hygi ene van Moeder en kind, gehouden door Dr. Frylink op Vrijdagmiddag noteerde 202 (201) nieuwe bezoekers, terwijl Dr. Frylink 2801 (3091) maal een baby con troleerde. De wijkverpleegsters bezoch ten voor Dr. Frylink 617 (591) zuige lingen, waarvoor 2801 (1885) bezoeken werden afgelegd. Op het 1 September 1955 begonnen Consultatiebureau voor kleuters, dat op Donderdagmorgen wordt gehouden werden 74 kleuters ingeschreven, welke allen door Dr. Frylink werden gecon troleerd. Namens Dr. Frylink werden door de wijkverpleegsters 175 bezoeken ge- (Zie verder pagina 2.) Woensdag 6 April, 's avonds om 8 uur, spreekt in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt ds. G. van Duinen van Was senaar met als onderwerp „Waarvoor leven wij eigenlijk?" Deze lezing komt in de plaats van de enige weken geleden aangekondigde lezing van ds. Van de Linden welke lezing door omstandigheden geen door gang kon vinden. De voor laatstgenoem de lezing uitgegeven plaatskaarten zijn dan ook geldig voor de hiervoor ge noemde lezing van ds. Van Duinen. Morgen, Donderdag 31 Maart, houdt de Chr. Besturenbond alhier haar derde en laatste studie-avond van dit seizoen. De heer C. van Mastrigt, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Ne derland en lid van de Sociaal-Econo mische' Raad, komt dan spreken over „Christelijke vakbeweging en Sociale Zekerheid' Voor verdere bijzonderheden verwij- j Deze bijeenkomst wordt gehouden in zen wij nog naar de advertentie voorko- de kleine zaal van het gebouw aan de mende in dit nummer van ons blad. mvonioan oon ioHor te or „roiL-r-m Eikenlaan en een ieder is er welkom. Vrijdagmiddag hebben 350 Veenen daalse scholieren in gebouw Eltheto hun verkeersdiploma in ontvangst genomen. De heer J. Welle, voorzitter van de afdeling Veenendaal van de Ver. voor Veilig Verkeer, sprak een welkomst woord, waarbij hij de burgemeester, wethouder Van Stempvoort, de inspec teur en adjudant van politie en de di verse hoofden der scholen en hun per soneel hartelijk welkom heette. De heer Welle deelde mede, dat de openbare lagere school, hoofd de heer J. J.^r. d. Walle, dit jaar de beste pres tatie leverde, waardoor zij weer in het bezit van. de wisselbeker kwam. Twee de werd de Chr. Nat. School I, die vorig jaar de wisselbeker won en derde de Geref. Gemeenteschool. In totaal waren 14 kinderen met lof geslaagd, terwijl de opstelwedstrijd werd gewonnen door Hennie van Wake ren van de Prinses Beatrixschool. De tweede prijs van deze opstellen was voor Meta Boelhouwer van de Kon. Ju- lianaschool en de derde voor Jansje Nanninga van de Chr. Nat. school I. Het algemeen gemiddelde bedroeg voor het theoretische en practische exa men 90.03 De openbare lagere school had het beste gemiddelde met 93.51 °/o. Burgemeester Bakker reikte daarna aan de heer van der Walle de wissel beker uit. Het gemiddelde aantal over tredingen in Veenendaal op verkeersge bied ligt veel hoger dan het landelijk gemiddelde. De burgemeester vond dit jammer te moeten zeggen, maar de fei ten spreken. Door de jeugd nu op te voeden, wordt dit wellicht in de loop der jaren beter. vaarte uit Amsterdam vertrekken om gedurende de nachtelijke uren in lang zaam tempo naar Amersfoort te rijden en het andere treinverkeer tussen Am sterdam en Amersfoort zo min mogelijk hinder hiervan te laten ondervinden. Eenmaal in Amersfoort zal het zeld zame transport meteen op de alleen voor goederenvervoer in gebruik zijnde' lijn AmersfoortVeenendaal worden gerangeerd en daar nog aan een inspec tie worden onderworpen. Men gaat dan na of het brugdeel nog goed bevestigd zit en niet onderweg verloren kan wor den. In Veenendaal zal het treinstel nog een keer stoppen om aan een dergelijke inspectie te worden onderworpen en naar verluidt zullen enkele Rhenenaren van deze gelegenheid gebruik maken om het brugdeel te versieren om de ontvangst in de Grebbestad een enigs zins feestelijk karakter te geven. Ook zou aan het viaduct in Rhenen een vlaggenversiering worden aangebracht ter begroeting van de vooral in Rhenen zolang verbeide brug. Na dus Donderdagnacht uit Amster- j dam te zijn vertrokken zal het transport j naar verwachting om 11 uur Vrijdag- Namens het gemeentebestuur bracht j echtend in Amersfoort een begin maken burgemeester Bakker dank aan de Ver- i met het afleggen van de tweede étappe Met het einde van de langdurige vorst periode ziet men allerwegen de bedrij vigheid in de bouwerswereld en het aan nemersbedrijf herleven. Dit is ook het geval bij de uitvoering van het grote project van de NoordZuidverbinding Amersfoort Veenendaal Rhenen Druten Oss, waarvan de bouw van de moderne verkeersbrug over de Rijn bij Rhenen zo'n belangrijk onderdeel vormt. Deze brug zal nog dit jaar grotendeels gereed komen. Een symptoom voor de herleving der bouw-activiteit is wel het feit dat nog onverwacht snel de eerste onderdelen van de nieuwe Rijnbrug naar Rhenen zullen worden overgebracht. Op een speciaal treinstel geladen zal namelijk de eerste overspanning van de Rijnbrug rechtstreeks vanuit Amster dam naar Rhenen worden overgebracht. Donderdagnacht zal het enorme ge- eniging voor Veilig Verkeer, die onder de bezielende leiding van de heer Welle zoveel goeds in Veenendaal verricht. Namens de kinderen en het onder wijzend personeel bood de heer Van der Walle instructeur van Eykelenburg een boekwerk en sigaren aan. Burgemeester Bakker reikte daarna aan de 14 kinderen die met lof geslaagd waren het verkeersdiploma en insigne uit, alsmede een cadeautje. Er waren twee meisjes bij deze 14, nl. Bouwke Alsema en Jannetje R. van Voskuilen. De jongens, die met lof slaagden waren: Hendrik van Leeuwen, Gerrit J. Gerrit sen, Barend' van Kooten, Cornelis van Hardeveld, Willem van de Brink, Ar nold Brussaard, Geurt Hardeman, Jan Brands, Aart van Veenendaal, Teunis Kleyer, Willem v. d. Weerdhof en Hen drik Dijksterhuis. Na de prijsuitreiking hield de gooche laar Langini de kinderen nog ennge tijd op uitnemende wijze bezig. naar Veenendaal. Heel langzaam en voorzichtig rijdend zal het brugdeel om streeks half een 's middags in Veenen daal aankomen. Tussen 12.45 en 1 uur vertrekt het treinstel voor het laatste gedeelte van de reis naar Rhenen. Om te voorkomen dat het geweldige l't-ansporl door zijn omvang onderweg door onverwachte obstakels zou wor- Het bestuur van de afdeling Rens woude van het Groene Kruis heeft zich tot de gemeenteraad gericht ter verkrij ging van een subsidie voor het jaar 1955 Blijkens de begroting, aan burgemeester en wethouders overlegd, raamt de afde ling voor het jaar 1955 een nadelig saldo van f 1358,08, waarbij reeds rekening is is gehouden met een subsidie van de ge meente tot een bedrag van 875,zijnde 50% van het totaalbedrag, dat door de vereniging aan contributie van de leden wordt ontvangen. Het bestuur vraagt thans een subsidie, waardoor het na delig saldo wordt opgevangen. Dit zou derhalve een gemeentelijke subsidie be tekenen van f 2233,08. den opgehouden zijn verschillende voor zorgsmaatregelen genomen. Enkele we ken geleden heeft men b.v. kunnen zien hoe de oude houten telegraafpalen welke op de lijn tussen Veenendaal en Rhenen nog in gebruik waren en die toch binnenkort zouden verdwijnen, nu alvast werden verwijderd omdat zij dit bijzondere transport in de weg stonden. Ook ten aanzien van het wegverkeer zijn de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen en naar verwachting zal het verkeer bij de spoorwegovergang Vrij dag tussen de middag wel een tien mi nuten volledig zijn gestremd. Zonder twijfel zullen velen zich Vrij dagmiddag naar het Spoor begeven om dit bijzondere transport, dat, waar ge woonlijk brugdelen per schip worden overgebracht, eigenlijk een experiment voor de Spoorwegen betekent, te zien. Het brugdeel dat 80 meter lang is, wordt namelijk op niet minder dan zeven spe ciale platte spoorwagens geladen. In Rhenen wordt het transport tussen 1.15 en 1.30 uur verwacht en, zoals reeds bericht, zal de aankomst hier waarschijnlijk een feestelijk karakter hebben. De nieuwe Rijnoeververbinding is van grote betekenis voor deze gehele om geving, maar toch vooral voor Rhenen waar de gemoederen nu al jarenlang door de nieuwe brug zijn bezig gehou den. Het lijdt geen twijfel of de aan komst van het brugdeel zal in Rhenen nog meer dan elders langs de route wel ke het brugdeel zal nemen, wel extra grote belangstelling trekken. Door het geheel onverwacht bekend worden van de aankomst van het brugdeel was van daag nog niet bekend welke instantie of welke vereniging de feestelijke ont vangst in Rhenen zal organiseren. In het Verenigingsgebouw gaf de Sportvereniging Amerongen haar jaar lijkse winteruitvoering. Zoals bij deze evenementen te doen gebruikelijk, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Over het algemeen kan de vereniging op een zeer goed geslaagde avond terugzien. De voorzitter, de heer H. van Ree, memoreerde in zijn openingswoord de gebeurtenissen van het afgelopen ver enigingsjaar. Het hoogtepunt was de Zaterdag vond in de Hoofdstraat een aanrijding plaats tussen een auto en een meisje op de fiets. De automobilist verleende de wiel- rijdster geen voorrang en was hierdoor schuldig aan de ontstane botsing. Het meisje werd licht gewond. De automo bilist, die geen notitie nam van de aan rijding en door reed, wordt van politie zijde aangeraden zich bekend te maken aangezien de gevolgen van een en an der zoveel ernstiger worden indien de politie er in slaagt hem te vinden. OP DE RIJWEG GEVOETBALD EN DOOR AUTO AANGEREDEN Zondagavond waren een aantal jon gens op de rijweg in de Valleistraat aan het voetballen. De bestuurder van een naderende auto gaf duidelijk signaal en de andere knapen stoven dan ook aan de kant. Een van de jongens probeerde de bal echter nog juist voor de auto weg te schoppen en werd daarop aangere den. Met ernstige kwetsuren aan armen en benen en waarschijnlijk een lichte hersenschudding werd hij de ouderlijke woning binnengedragen. Dr. Pilon ver leende de eerste hulp. De auto werd eveneens beschadigd. Aan de door de V.W.V. „Handel en Nijverheid" a.s. Zaterdagmiddag te or ganiseren Palmpaasoptocht, kunnen alle kinderen meedoen, die in het bezit zijn van een palmpasen of een zgn. „haantje pik". Kinderen met alleen een mandje of een zakje met eitjes kunnen niet in de optocht meelopen. De kinderen moeten zich te 3 uur aan de eierhal melden. De optocht vertrekt met het muziekkorps „Caecilia" te half vier vanaf de eierhal. BIJ DE BANKETBAKKER IS HET REEDS VOLOP PASEN bazar ten bate van het toestellenfonds. Dit werd een volledig succes; reeds werden een paard en een behendig- heidsbalk aangeschaft. Er is echter nog geld over, zodat nog een aantal nood zakelijke artikelen gekocht kan worden. Hoewel reeds een groot aantal kinde ren tot de vereniging zijn toegetreden deed spreker een beroep op de ouders om nog veel meer kinderen de gym nastieklessen te doen volgen. Lichame lijke opvoeding is een belangrijke pei ler der volksgezondheid. De oefeningen die hierop volgden werden vlot en keu rig uitgevoerd. Nog steeds valt op, dat de dames een betere lichaamsbeheer- sing tonen dan de heren (op enkele uit zonderingen bij de heren na). Over het algemeen zijn de verschillende oefenin gen er goed in. Vooral de kleuters de den het weer buitengewoon aardig. Alle lof voor de onvermoeibare leidster. Het was jammer, dat de leider van de heren, de heer Leppers, wegens een blessure niet zelf enige staaltjes van zijn kunnen kon weggeven. Andere jaren valt dit altijd zeer in de smaak. Jammer was ook, dat de zaal en vooral de kinderen zich zeer rumoerig gedroegen. Dit was soms zeer hinderlijk. Het moet toch mogelijk zijn hieraan iets te doen. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL Wanneer men bedenkt, dat er in Rhenen slechts 60 inwoners zijn, die contribuant zijn van het Koningin Wil helminafonds, de instelling, die hét pro bleem van deze tijd de kanker mede helpt oplossen, dan is het toch wel droevig gesteld in onze gemeente. En dan te bedenken, dat de propa- ganda-avond in gebouw „Irene", slecht was bezocht en dan nog merendeels door jongelui, die door hun onbeschaafd optreden menigmaal storend waren voor sprekers en aandachtige toehoor ders. We vragen ons af: waór moet dat heen. Laten we hopen, dat de aanwe zige jeugd er nog wat van heeft opge stoken. Dat betekent dan in ieder geval een kleine winst. De voorzitter van de afdeling, de heer G. v. d. Steeg opende de avond met een woord van welkom. Onze plaatselijke arts, de heer B. Ste- geman zette in een korte causerie op zeer populaire en bevattelijke wijze uit een, hoe kanker ontstaat en op welke neer we de zaken vergelijken bij vijftig jaar geleden, dan komen we tot de con clusie, dat nu al veel meer gevallen worden genezen. Belangrijk is, dat de angst voor kanker moet verdwijnen. Persoonlijk geloofde dokter Stegeman niet, dat de mensheid vandaag aan de dag méér vatbaar is voor de ziekte dan voorheen. In geen geval is kanker erfe lijk. Na op zeer duidelijke wijze te hebben uiteengezet, hoe kanker uit een afwij kende cel-indeling in ons lichaam ont staat, stelde spreker vast, dat het een vijand is, die niet gemakkelijk is te overwinnen. Daarom is de hele wereld bezig met de bestrijding. Men is daarbij reeds ver gevorderd, doch hét genees middel is nog niet gevonden. Spreker zeide tenslotte nog eens met nadruk dat het niet nodig is dat men bevreesd is voor de ziekte. Kanker is een gezwel, doch niet ieder gezwel is kanker. Massa gezwellen zijn goedaardig. Wel waar schuwde hij, zodra men meent een ge zwel te voelen, hiervan onmiddellijk de van op te sporen en de juiste bestrij- huisarts in kennis te stellen en wanneer dingsmiddelen te vinden. Uit de voor- deze constateert dat het een goedaardig dracht van dokter Stegeman bleek in I gezwel is, hem ook te geloven! eerste instantie, dat het niet waar is, Na een interessante film over de dat er aan kanker niets te doen is. Wan- werkzaamheden, die momenteel overal langs verschillende wegen vast te stel len, hoe kanker ontstaat en hoe de ziek te moet worden bestreden, sprak de heer V. d. Steeg een opwekkend woord. Onder de indruk van de film, getiteld „Er is een tijd van komenzullen alle aanwezigen het er mee eens zijn geweest, dat de bestrijding van de kan ker een aangelegenheid is, welke ons aller aandacht verdient. Als het U ge gaan is als mij, aldus de heer V. d. Steeg, dan heeft deze film U nog eens te meer doen beseffen, dat het niet min der dan ons aller plicht is steun te ver lenen aan het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding. Alleen voor het Nederlands Kankerinstituut staat het Koningin Wilhelminafonds reeds garant voor het jaarlijks exploi tatie-tekort van het Antoni van Leeu wenhoekhuis tot een maximum-bedrag van f 500.000,Daarboven worden re gelmatig bijzondere subsidies verleend, zodat in 1953 f 800.000,aan het Neder lands Kankerinstituut werd uitgekeerd, De daar begonnen onderzoekingen moe ten worden voltooid en het is niet denk beeldig, dat hiervoor in de naaste toe komst een millioen gulden per jaar moet worden bijeengebracht. -ouaSueB uaproM 3eui puee;sjseA sjv men, dat de uitgaven van de instituten in de komende jaren, als de kankerbe strijding in ons land tot volle ontwikke- (Zie verder pagina 2.) Alvorens de raad echter een voorstel terzake te doen, hebben B en W ver zocht om overlegging van de jaarreke ning 1954. Blijkens deze rekening heeft de exploitatie over het jaar 1954 een ba tig saldo, groot f 268,12, terwijl de af deling de beschikking heeft over een re serve van f 3420,85 per 1 Jan. 1955. Op grond van deze gunstige resulta ten, menen B. en W. dat er voorlopig geen termen aanwezig zijn, het subsidie bedrag hoger te stellen dan de door Ged. Staten gegeven richtlijnen, welke neerkomen op 50 van het bedrag der ontvangen contributie. Zulks vindt naar de mening van B. en W. te meer grond, daar een rijksregeling in voorbereiding is tot vaststelling van verhoogde nor men inzake de subsidiëring van het Groene-Kruiswerk. Zij achten 't voorts niet in het belang van de vereniging, dat een te grote last wordt afgewenteld op de gemeente. Het karakter der vereni ging, hetwelk toch beoogt, dat particu lieren dit werk in stand houden, wordt daardoor in grote mate aangetast. Slechts indien het, na uiterste krachts inspanning, blijkt, niet mogelijk te zijn tot een sluitende exploitatie te komen, achten B. en W. de tijd gekomen een verhoging der subsidie te overwegen. Maandagmiddag legde een zeer snel om zich heen grijpende brand twee hooimijten van de heer G. Wilgenburg in de as. In October jj. was één der hooimijten reeds gedeeltelijk door brand verwoest. Nadien was hij echter weer opgebouwd. Hoewel de brandweer vrijwel onmid dellijk ter plaatse was hadden de kap pen der mijten reeds vlam gevat en was er vrijwel geen redden aan. Gelukkiger wijze stond de wind niet in de richting van de boerderij. Enige leden van de Coöperatie waren direct ter plaatse en wisten het rieten dak van het huis dat door de geweldige hitte vlam dreigde te vatten nat te houden. Dat de nieuwe nevelspuit het uitste kend doet bewees de Vrijwillige brand weer van de gemeente Renswoude bij deze gelegenheid. Tot laat in de avond is men met het blussingswerk bezig ge weest. Naar de oorzaak moet men gis sen, hoewel men een vermoeden heeft dat kleine jongens met vuur gespeeld hebben. De verzekei itfg dekirö£'"i>chaxh:. Begin deze week is de oudste inwoon ster der gemeente Rhenen, mevrouw de weduwe Wildeman, wonende aan de Franseweg te Eist overleden. Mevrouw Wildeman bereikte de leef tijd van 98 jaar. EDE. Zaterdagmiddag vond op de Stationsweg te Ede een botsing plaats tussen een personen au to, bestuurd door. mevr. Z. uit Veenendaal en een motor rijwiel waarop de heren J. J. en M. S. uit Bennekom waren gezeten. De 32- jarige J. J. werd hie*b'i vrijwel onmid dellijk gedood terwi'i M. S. met een wervelfractuur naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Mevr. Z. werd slechts licht gewond. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. EDE. Zondagavond omstreeks zeven uur ontdekte een surveillerend politie agent, dat in het kantoor van de Beton- fabriek De Kroon te Ede een ruit stuk was. Hij stelde een nader onderzoek in en kwam daarbij tot de verrassende ontdekking, dat hier één of meer in brekers aan het werk waren geweest. Een kleine brandkast was met een bijl opengeslagen en ook op de grote kluis had men zijn krachten beproefd, echter zonder resultaat. Blijkbaar heeft dit de heren zo teleurgesteld, dat zij uit bal origheid getracht hebben de boel in brand te steken. Het onderzoek wees n.l. uit, dat in het kantoor op een viertal plaatsen een poging daartoe was ge daan. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. WIJZE WOORDENv HET MEEST VERFIJNDE Het meest verfijnde genoegen is, het anderen te bereiden. (La Bruyère) Wij zijn ons bewu9t dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer.

De Vallei | 1955 | | pagina 1