Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken inkelweek in teken van Veilig Verkeer Veel deelname voor historische optocht Gem.-bestuur van Ede had het druk op Gelders Vele vragen en wensen 7April WERELDGEZONDHEIDSDAG r VALLEI-riks Werkloosheid in dit gewest weer verder afgenomen BRIL MULDER PER DAG f500.-AAN PRIJZEN Wist 17... Tweede U.S.O.- concert Fa. J. F. TAK Nieuws uit de Omgeving AGENDA 29e j/argang WOENSDAG 6 APRTiL 1955 No. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal t tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Prachtige successen voor de Veenendaalse E.H.B.O. Goed drinkwater ei9 voor goede gezondheid WERD WEER GEVONDEN Jaarverslag Gew. Arbeidsbur. Veenendaal aan» ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 4 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven* Advertenties en abonnementen ^kunnen ook worden opgegeven by *e agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning - DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Volgende week Vrydag (15 April) be gint te Veenendaal de grote voorjaars actie van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid". Deze winkelactie duurt tot en met Za terdag 23 April a.s. Aan deze winkelactie is een grote verkeersprysvraag verbonden, waar voor dagelijks 52 pryzen beschikbaar worden gesteld tot een bedrag van f 500,te weten een pry's van f 100, een van f 50,20 prijzen van f 10,en 30 van f 5, De actie wordt in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer ge organiseerd, zodat deze week met de Veilig-Verkeersweek samenvalt. Door de winkeliers worden van 15 tm. 23 April voor elke contant betaalde gul den verkeerszegels verstrekt. Er zijn 20 verschillende verkeersborden, die op een formulier geplakt moeten worden, ©p het formulier, dat gratis beschikbaar wordt gesteld, staan de omschrijvingen van deze borden vermeld. Alles wat men te doen heeft is om het juiste verkeers bord in het juiste vakje te plaatsen. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Veenendaal en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart 1955 ingelegd f 124.309,91. Terugbetaald f 90.535,91 OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE De collecte voor SIMAVI heeft te Veenendaal het practige bedrag van 2348,90 opgebracht. Naar wy vernemen bestaat er zeer veel belangstelling tot deelneming aan de ter gelegenheid van de Bevrijdings feesten te houden historische optocht. De organisatoren zijn thans nog druk doende met de moeilijke taak de ver schillende onderdelen van de stoet tot een harmoniërend geheel te maken. Ook is thans bekend dat het voorne men om op de 5de Mei een openlucht spel op te voeren doorgang zal vinden. Ook met de organisatie hiervan is men nog druk bezig. Afgezien van de andere programma onderdelen voor de viering van de be vrijding, zal het feit dat ook de histo rische optocht en het openluchtspel zul len doorgaan, by een ieder bijzonder grote verwachtingen van deze dag wek ken en stellig een waardige viering van het tweede lustrum van onze bevrijding in utzicht stellen. dat dezer dagen een inwoner de Veenendaalse politie waarschuwde om dat een tas met papieren en geld uit zijn auto ontvreemd waren? dat toen het onderzoek goed en wel gestart was bleek dat de echtgenote van de „benadeelde" de spullen los in de wagen had zien liggen en deze mee naar huis genomen had? dat het de bedoeling is de kraaien nesten op het Stationsplein te blijven verwijderen totdat de broeitijd voorbij is? dat de binnenbrand van Maandag ir de zaak van de Fa. Albers aan d< Hoofdstraat nog tijdig kon worden ge blust dank zij het kordaat ingrijpen van een lid van een der Blokbrandweer- ploegen der B.B.? dat de B.B.-er, de heer G. van Barneveld, Boslaan 62, de brand met emmers water had bedwongen toen de brandweer ter plaatse verscheen? Dat Vrijdagmiddag 1 April j.l. ook in Rhenen bij het viaduct verschillende nieuwsgierigen tevergeefs naar de aan komst van Ijet eerste deel fan de Rijn brug hebben uitgezien? dat men dezer dagen van ge meentewege bezig was met het herstra ten van het eerste gedeelte van het wel zeer slechte wegdek van de Dijkstraat? dat het hier echter alleen maar het wegwerken van de diepste van de vele diepe kuilen hier betrof? dat deze tijdelijke voorziening niet wil zeggen dat de definitieve be strating van de Dijkstraat nog lang op zich zal laten wachten? dat zelfs binnen afzienbare tijd een aanvang zal worden gemaakt? Heden, Woensdag 6 April (In hotel „De Korenbeurs" 8 uur, lezing „Waarom leven wij eigenlijk?" door ds. G. van Duinen van Wassenaar. Zaterdag 16 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Concert van Mannenkoor „De Veenzangers" m.m.v. Veenen- daals Dameskoor. Luxor Theater - Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „De Schat gravers van Doodskopeiland' Men kan dagelijks net zoveel formulie ren inzenden als men wil. In deze prijsvraag zit natuurlijk een zeer grote opvoedkundige waarde. Aan het programma rond deze voor jaarsactie wordt nog de laatste hand gelegd. Voor de opening van deze win kel- en veilig-verkeersweek heeft men nog een verrassing in petto op Zater dag 16 April a.s. Naar wij vernemen zal het Utrechts Stedelijk Orkest op Dinsdag 19 April a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan het tweede concert van dit seizoen in Vee nendaal geven. Het programma voor dit concert ver meldt de uitvoering van Sinfonia in bes gr. t van J. Chr. Bach; Concert voor viool en orkest in e kl. t. opus 64 van F. Mendelssohn-Bartholdy; Ouverture tot de opera „Willem Tell" van G. Ros sini; Balletsuite „Sylvia" van L. Déli- bes en Fragmenten uit de dramatische legende „La Damnation de Faust", opus 24 van H. Berlioz. Een programma dus dat weer kennelijk variëert op het vo rige U.S.O.-concert. Dirigent voor dit concert zal zijn Paul Hupperts. In één der lokalen van de Gelderse school aan de Prins Bernhardlaan werd Maandagavond de tweede contact avond gehouden tussen het gemeente bestuur van Ede en de Gelders-Veenen- dalers. Het college van Burgemeester en Wethouders was voltallig aanwezig, met de gemeentesecretaris en de Direc teur van Gemeentewerken. De belang stelling der bevolking was zeer groot. Van de gelegenheid om schriftelijk vra gen in te zenden, was veel gebruik ge maakt en deze werden na het openings woord van de burgemeester afgehan deld. De vragen en wensen hadden betrek king op rioolputten en bestrating in de Mulderslaan en Emmalaan; de straat verlichting op diverse wegen, de slechte toestand van het tegelvoetpad aan de Buurtlaan, het ophalen van as en vuil nis, de hoge waterleidingtarieven, de verbinding tussen Koninginnelaan Noord en Zuid, het aanbrengen van be tere laanbeplanting, naamsverandering van Buurtsteeg in Buurtlaan, diverse huisvestingsproblemen, het maken van parkeergelegenhed, tegenover de Julia- nakerk, herstrating van de Prins Bern hardlaan, enz. De verschillende vragenstellers wer den door Burgemeester Oldenhof uit voerig en op vlotte en vaak geestige wijze beantwoord. Waar nodig werd een en ander aan de hand van kadaster- kaarten van de dienst van gemeente werken verduidelijkt. Betreffende de woningbouw werd medegedeeld, dat zeer binnenkort zal worden begonnen met de reeds vorig jaar toegezegde bouw van 36 woning wetwoningen die vermoedelijk nog voor het grootste deel in de loop van dit jaar gereed zullen komen. Door de vorst en de hoge waterstand is deze bouw wat vertraagd. Verder zullen er dit jaar nog extra 4 woningwetwoningen gebouwd worden in verband met krotopruiming. Van de gevraagde verbeteringen zal door de dienst van gemeentewerken een rapport worden samengesteld voor B. en W. Indien de financiën dit toelaten zullen t.z.t. de urgente gevallen met spoed aan de raad worden voorgelegd. Besloten werd om de volgende con tact-avond te houden op 14 November MET PASEN NAAR OUWEHANDS DIERENPARK In verband met de zeer lange winter komt Pasen wel wat erg vroeg dit jaar en wellicht zullen op dat tijdstip de bo men hun bladertooi nog niet eens hebben. Toch hoopt Ouwehands Dierenpark ook met deze vroege Pasen de bezoekers een vleugje lente te geven en zij is daartoe ten volle in staat. In het bij zonder geldt dit voor de jonggeborenen in het park en dan natuurlijk al hetgeen de tuinlieden gepresteerd hebben om het park nog fraaier te maken dan het reeds was. Max, de oude robuste leeuw, is zijn dartele sprong in het koude grachtwa ter geheel te boven en brult weer als vanouds zijn bewonderaars een mach tige welkomstgroet toe. Nieuwe aanwinsten heeft het park ook gekregen. In de eerste plaats heeft Selma de olifant gezelschap gekregen van een jonger Indisch zusje, wat tot gevolg heeft, dat zij in het vervolg de haar toegestopte lekkernijen zal moeten delen. De flamingovijver heeft concurrentie gekregen, want waar vroeger de ganzen en zwanen verblijf hielden, is nu een even fraaie vijver met gazon gecreëerd, zodat voor liefhebbers van fotograferen een nieuw object aanwezig is. Addis en Abeba, de beide koninklijke Abessijnse leeuwen, verbeelden zich al hele pieten te zijn, hoewel ze nog maar net de baard in de keel hebben. Met Pasen wordt tevens een zeer mo dern café-restaurant geopend aan de straatweg, dat is ingericht volgens de modernste begrippen. Op het dak van het restaurant is een schitterend terras met bar, terwijl vóór het restaurant een prachtige waterpartij is aangelegd. Een ploeg van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O., afd. Veenendaal, bestaande uit Mej. J. Kanis en de heren G. v. d. Kraats en E. Scherrenburg, behaalden op de district's wedstrijd te Bilthoven de tweede prijs. Aan deze wedstrijden namen twaalf ploegen deel. Ook de tweede leidersprijs viel in handen van de heer v. d. Kraats. Het werd dus een verblijdend succes voor de Veenendaalse E.H.B.O. Het begin van de jaarlykse bollenveldenpracht is er. De velden met crocussen vertonen eindelijk hun kleuren, maar het aantal velden is nog steeds gering. Telkenjare zal de 7e April ons her inneren aan de dag, dat op 7 April 1948 de wereldorganisatie voor de gezond heid te Genève werd opgericht. Telkenjare wordt op deze herden kingsdag overal ter wereld de aandacht op een bepaald onderwerp te vestigen dat ten nauwste samenhangt met de gezondheid der mensen. Als thema voor dit jaar werd het wa ter gekozen dat in gezuiverde toestand een buitengewoon grote invloed hééft op de gezondheid der mensen. Reeds in zeer oude tijden wist de mens, dat het nuttigen van rein wate* uiterst belangrijk is voor de gezondheid en ook, dat het leven zonder water on mogelijk is. De profeet Mohammed zei: „Al het leven bestaat dank zei het wa ter", en hij verkondigde dit niet alleen, doch schreef de nog heden van kracht zijnde wet voor de distributie van wa ter in de landen zoals in het nabije Oosten, waar water schaars is. Toch is het nog slechts een kleine honderd jaar geleden, dat men in Europa en Amerika ontdekte, dat het onreine drinkwater de zo gevreesde ziekten als cholera, typhus, dysenterie en andere ziekten verspreidde. Toen pas ontstond door het pionierswerk van mensen als Chadwick, Shattuck en Snow, alsmede door de ontdekkingen van geleerden als Pasteur en Koch, wat men zou kunnen noemen het grote sani taire bewustzijn. Men leerde toen, dat epidemiën, welke in de geschiedenis bekend waren als de zo gevreesde pla gen der mensen, door onrein water worden verspreid en men begon het water voor de consumptie door filtratie geschikt te maken. Telkenmale echter na het verdwijnen van een beschaving vergeet de mens wat reeds vroeger be kend was. Het is namelijk bekend, dat reeds oude geschriften in het Sanskriet WERELDTOURISME BREIDT ZICH STERK UIT Volgens de laatste schattingen stelt men het aantal toeristen over de gehele wereld op 100 millioen, maar op de to tale wereldbevolking van 2500 millioen is het potentiële aantal toeristen in de orde van 1000 millioen, aldus heeft de heer James Maxwell, de directeur van Thos. Cook and Son verklaard. De con stante uitbreiding van het toeristenver keer over de. gehele wereld is voorna melijk te danken aan de ontwikkeling van het vervoer, vooral door de lucht. Vóór de oorlog reisden slechts 3 mil lioen passagiers door de lucht, maar in 1954 reisden er meer toeristen per vlieg machine dan per boot. De globale uit breiding van het luchtverkeer sinds de oorlog heeft 16 °/o per jaar bedragen en deze toeneming is niet gegaan ten koste van andere middelen van vervoer. -\ De VALLEI-riks van de vorige week werd uitgegeven by de Fa. Bolder man in de Achterkerkstraat te Vee nendaal. Zaterdagavond ontdekte de bediende van de firma Bolderman, Gerrit Veer van Achterkerkstraat 66, de bewuste riks by zyn loon en kwam deze Maandagochtend aan het bureau van ons blad tonen. Direct kreeg Gerrit Veer de tot f 7,59 opgelopen premie in contanten uit- Het nummer van de volgende VAL LEI-riks wordt weer als gewoon in het Vrydagnummer van deze week bekend gemaakt. een methode beschrijven hoe men water dient te zuiveren. Met de toeneming van de bevolking heeft het Europa der middeleeuwen en zelfs tot betrekkelijk korte tijd geleden een zware tol moeten betalen voor de onkunde, alvorens de mens ontdekte, dat het water dat niet gezuiverd werd, de drager van de verschrikkelijke epi demiën was. Nog in 1832 verspreidde zich een cho- lera-epidemie over geheel Europa, Ca nada en Amerika tengevolge waarvan millioenen mensen stierven. Zelfs nog in 1892 brak een cholera-epidemie in Ham burg uit waaraan binnen twee maanden 8000 mensen ten offer vielen. In 1937 brak in Croydon (Engeland) een typhus- epidemie uit tengevolge van een ont wrichting van de filterinstallatie en in 1943 stierven in Marseille 127 mensen aan typhus tengevolge van het gebruik van onzuiver water. Men schat dat in het Europa van na de oorlog in 1947 250.000 mensen aan typhus leden waar door naar schatting 25000 mensen het leven lieten. Vooral in de subtropische landen, waar water schaars is en nog ontoerei kende maatregelen bestaan voor het zuiveren van consumptiewater, sterven nog jaarlijks duizenden mensen tenge volge van de gevreesde ziekten. De volksgezondheid in Nederland staat op een hoog peil mede tengevolge van de strenge controle op de hoedanig heid van het drinkwater. Het is bekend, dat ook het vee gezonder en productie ver is als het de gelegenheid heeft goed en zuiver water te nuttigen. Vooral de melkkoeien en de boeren profiteren daarvan, want de productie van' de koe stijgt met gemiddeld 1 liter melk per dag waar zij zuiver water nuttigen en het spreekt vanzelf, dat het gehalte van de melk beter is. Kortom, „Al het leven bestaat dank zij het water" en wat in oeroude tijden gold is heden, vooral in dichtbevolkte streken, nog even belangrijk mits het consumptiewater door middel van de daartoe noodzakelijke zuiveringsinstal laties geschikt is gemaakt. De Wereld Gezondheids Organisatie omvat de gehele wereld en bevordert en helpt de mensen in alle windstreken van de aarde daadwerkelijk aan een betere gezondheid en het is goed om ook in de bevoorrechte landen, waar men de maatregelen ter bevordering van de gezondheid zo vanzelfsprekend- vindt, op 7 April een gedachte te wijden aan dit grote en mooie werk van deze organisatie. Ook uit het jaarverslag van het Ge westelijk Arbeidsbureau Veenendaal, waaronder ressorteren de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhe nen en Veenendaal, blykt dat de gun stige economische ontwikkeling ook hier in sterke mate heeft beïnvloed. Evenals in het gehele land nam ook hier de werkloosheid verder af. Aan het einde van het jaar 1953 stonden 235 mannen als werkzoekenden ingeschre ven, per eind December 1954 slechts 142. Het fraaie lenteweer heeft Zaterdagmiddag duizenden be langstellenden op de been gebracht voor de jaarlykse palm- paasoptocht te Veenendaal. Deze optocht wordt telkenjare georganiseerd door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid", welke vereniging kosten noch moeite spaart om de folklore in Veenendaal levendig te houden. Aan de optocht werd opnieuw door circa 600 kinderen deel genomen. Er waren weer zeer mooie exemplaren van „palmpasens", ofschoon het eenvoudige „haantje pik" na tuurlek de boventoon voerde. In de gemeentelijke eierhal in de Achterkerkstraat verzamelden zich de kinderen voor de optocht. Voorafgegaan door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" vertrok men precies om half vier van de eierhal in de richting van het Kostverloren. Naarmate men het centrum naderde was de belangstelling groter. In de Hoofd straat trok de stoet langs een dichte mensenmenigte. Hoe enorm druk het daar wel was toont bovenstaande foto. De stoet werd in de Tuinstraat ontbonden, waar elk kind een surprise, in de vorm van een paasei, in ontvangst kon nemen. De gunstige conjunctuur kwam even eens tot uiting in de vraag naar man nelijk personeel gedurende het jaar 1954. In 1953 en 1954 waren de gemid delde aanvragen respectievelijk 106 en 140. Tegenover een vermindering van de arbeidersoverschotten stond een be tekenende groei van de arbeiderstekor ten. Met name in de industriële sector van het bedrijfsleven deden zich span ningen voor op de arbeidsmarkt en, zij het in mindere mate, ook in de bouw nijverheid. De voornaamste factoren, welke aan de gunstige ontwikkeling van aanbod en vraag naar mannelijke arbeids krachten ten grondslag lagen, waren de verhoogde activiteit in de industriële bedrijven zulks als gevolg van grotere afzetmogelijkheden, zowel in binnen- als buitenland en de voortdurende ac tiviteit in de wegenbouwbedrijven en de burgerlijke en utiliteitsbouw. De bedrijvigheid in vrijwel elke be drijf sklasse is in het jaar 1954 bevredi gend geweest. De baksteenfabrieken hadden een goede bedrijvigheid en de personeels bezetting bleek reeds goeddeels op de behoefte aan arbeidskrachten geduren de het gehele jaar te zijn afgestemd. Ook de werkgelegenheid in de kalk- zandsteenindustrie ontwikkelde zich gunstig. Een doorlopend tekort aan op zetters en technisch personeel bleef be staan. Aan het begin van de tweede helft van het jaar 1954 ondervond deze industrie enkele nadelige gevolgen van de geremde bouwactiviteit, welke op haar beurt zich gesteld zag voor een te kort aan vaklieden en een vertraging in de grondstoffenaanvoer. De bedrijvigheid in de bouwnijver heid was over het algemeen goed en voor bepaalde gelegenheidswerken moesten zelfs tewerkgestelden van de gemeentelijke handarbeiders-objecten worden ingeschakenld, waarmede goede resultaten werden bereikt. De seizoenwerkloosheid bleef aan merkelijk beperkt en was een gevolg van een betere spreiding der schilders- werken over het gehele jaar. In vrijwel alle metaalverwerkende bedrijven kon van een gunstige bedrij vigheid worden gesproken. Tekorten aan jeugdig personeel deden zich voor. In één der metaalbedrijven deden zich op het einde van het jaar moeilijkheden voor, zulks als gevolg van exportperi kelen. VERDERE UITBREIDING TEXTIELBEDRIJVEN Een enorme bedrijvigheid bestond in de textielindustrie. Deze bedrijfstak leverde werkgelegenheid voor het grootste deel van de beroepsbevolking (Zie verder pagina 2.) Wij zijn ons bewu9t dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer. EDE. Bij graafwerkzaamheden op de Ginkelse heide in de buurt van de krui dentuin stootten arbeiders op de stof felijke resten van een Duits soldaat, die hier vermoedelijk is gesneuveld tijdens de gevechten tussen geallieerde lucht landingstroepen en Duitsen eenheden in September 1944. Identificatie was niet meer mogelijk. EDE. Een surveillerend politie-agent vond in een weiland langs de Edeseweg te Wekerom een zwaargewonde reegeit, die zoals het letsel aan kop, borst en rug deed vermoeden, in botsing moet zijn gekomen met een of. ander voer tuig. Jachtopziener Pieters van het landgoed De Valouwe heeft de verple ging van het dier op zich genomen. EDE. De vijfde ronde om het per soonlijk damkampioenschap van Gel derland heeft weer enige verrassingen opgeleverd. Doordat Onnink, die met Van Sifhout de eerste plaats bezette, van zijn concurrent Van Aalten ver loor en Silfhout zijn partij tegen Vrieze won, verloor eerstgenoemde de leiding. De stand is nu: H. van Silfhout (Ben- nekom) 9 p.; 2. Onnink (Aalten) 8 p. 3. Van Aalten (Huissen) 7 p.; 4. Jrcka (Ede) 7 p.; 5. Hartgers (Apeldoorn) 6 p.; 6. Sciarone (Arnhem) 6 p.; 7. Fluit (Ede) 5 p.; 8. Van de Wal (Nijmegen) 4 p.; 9. Meeuwissen (Dieren) 3 p.; 10. Vrieze (Aalten) 3 p.; 11. Drees (Nijmegen) 2 p.; 12. Kamps (Bennekom) 0 p. WIJZE WOORDEN LEIDENDE EERBIED Eerbied voor onszelven leidt ons karakter; eerbied voor anderen leidt onze manieren. (Sterne) KERKEWIJK »67-TEi .Z8*0 VtENEf'W*:

De Vallei | 1955 | | pagina 1