DE VALLEI 1.- Speciale F -de CANADESE ERFENIS- PANG 1 Veenendaal verloor oefen wedstrijd tegen Rheden (5-3) Smakelijk Smaakvol Eüwe en Van Scheltinga eindigen gelijk 45 109 89 38 74 79 98 69 82 30 16 21 33 59 19 29 39 45 ZATERDAGMIDDAG VOETBAL IN VEENENDAAL G.V.V.V. komt dicht bij kampioenschap D.O.V.O. speelde gelijk in Enschede Sportclub onverrich- terzake naar huis Voor de Jeugd HANS VRCSSSE 3—0 ageningen-Elinkwijk 3-0 DAMKAMPIOENSCHAPPEN VAN RHENEN MatjanJonathan 26 Wit-Rood—GVVV 2—3 Rhenense kegelaars deden het niet best 1 v Biljartkaropioenscb^pen voortzet van inhoud va n u it, - Ritmeester 'Schaaktournooi beëindigd Gelderse Ham Edammer Kaas Canadese Zalm Sardines Doperwten Snijbonen Sperciebonen Appelmoes Ananas schijven Vruchtenwijn Advocaat OD9©*e* Rozijnen Krenten Witte bloem 500 gram. Zelfrijzend Bakmeel 500 gram Verse Eieren Extra lage prijzen Carabiesjes Gevulde Paaseitjes 100 gram Fondant-eitjes Nougat-eitjes Chocolade-eitjes 6 extra zware Delicata-repen BOFFIE KOFFIE EN THEE de beste kwaliteit rente plus winstaandeel FEUI LLETON Ve vets/iapeutifi van cfamsk tasuj. EG Zaterdagmiddag speelde Veenendaal een oefenwedstrijd tegen de tweede klasser Rheden. Ondanks het feit dat Rheden met een viertal invallers uit kwam. won deze club met 53. By Veenendaal ontbrak wegens ziekte mid- voor Heykamp, zodat nu de midvoor- plaats ingenomen werd door G. J. Re- bergen, terwyl D. Nellesteyn weer in het elftal opgenomen was op de rechts binnenplaats. Rheden bleek, vooral in de tweede helft technisch veel sterker dan de geel-blauwen. Veenendaal nam na 5 minuten de hi ding door fraai solospel van linksbinnen Joop Heykamp. De grote kracht b' gasten lag in de linkervleugel, waa geroutineerde Dirk Bosveld op de li buitenplaats vrij gemakkelijk spel tegen Hensen. Na 12 minuten spe .gaf Bosveld een goede pass naar de vrij- - staande rechtsbuiten Liet, die daar» de gelijkmaker kon scoren. Rheden "nanr wedstrijd noodzakelijk is. DTS kan evenwel met deze twee clubs ook nog gelijk komen, indien het de twee resterende wedstrijden wint. DOVO behaalde te Enschede een zeer verdienstelijk 1—1 gelijk spel tegen Sparta. Matjan kon het tegen Jonathan niet bolwerken en verloor op eigen terrein P Met 6. GVVV komt dicht bij het kampioenschap door een benauwde 23 over- de leiding door Zweers, die uit eenJ^ili",*'.w|lininrr op Wit-Rood. De Merino's wonnen hun uitwedstrijd met 04. wen van spelers kon doelpunten. Door een botsing moest Liet zich daarna la ten vervangen door Peters. De thuisclub kwam op fraaie wijze weer gelijk met de gasten. Een vrije schop op zeker 24 meter afstand van het Rhedense doel werd op unieke wijze door A. Rebergen in een doelpunt om gezet. Met deze 22-stand verstreek de eerste helft. Was het spel in de eerste helff van de zijde van Veenendaal aardig, na rust overspeelde Rheden de geel-blauwen geheel en werd het een voortdurend ge vecht tussen de achterhoede van Vee nendaal en de gevaarlijke Rhedenaan- val. Na 10 minuten scoorde linksbuiten Bosveld. Veenendaal kwam opnieuw naast Rheden te staan, toen een voorzet van rechtsbuiten Rebergen door spil Zaterdagmiddag werd ten aanschou-. we van een vrij talrijk publiek de wed strijd Wageningen—Elinkwijk gespeeld, welke in een verdiende Wageningse overwinning eindigde. Het was opmer kelijk, hoezeer de bezoekers het eerste half uur moeite hadden om in hun spel te komen. Bij Wageningen was dit ge heel anders gesteld. Met snel opeenvol gende aanvallen belaagden de groen- witten het doel van doelman Kraak. De Utrechtse achterhoede werd nogal eens uit positie gespeeld. Dit bleek wel door een zestal hoekschoppen, dat Wagenin gen toegewezen werd. Er waren onge veer 10 minuten gespeeld, toen de Wa geningse midvoor Van Kleef op het doel van Kraak afstevende. Hij werd op een gegeven moment zo tegen de grond ge werkt, dat scheidsrechter Reemer niet anders doen kon dan een strafschop toe wijzen. Linksbuiten Knevel plaatste zich achter de bal en schoot deze zuiver langs doelman Kraak in. De Utrechtse voorhoede met Van de Boogaart aan het hoofd, trachtte tever geefs een gaatje te vinden. De gehele Wageningse achterhoede bleek uitste kend voor haar taak berekend. Na de rust leek het er op of de Utrechtse prof, wier voorhoede herhaal de pogingen in 't werk stelde doelman Geutjes te belagen, een kans zou krij gen. Verder dan enkele schoten van v. d. Boogaart brachten zij het niet. Gent- jes wist steeds goed in te grijpen. Het wilde trouwens bij de gasten niet lukken. Twintig minuten waren er gespeeld in de tweede helft, toen de Wageningse voorhoede weer in actie kwam. Bij deze eerste goede aanval der groen- witten kregen zij wegens ongeoorloofd aanvallen opnieuw een strafschop te ne men. Weer was het linksbuiten Knevel, die op fraaie wijze de bal onhoudbaar langs Kraak schoot. Wageningen bleef nu wat meer in de aanval. Bij een de zer aanvallen werd de Wageningse spil Looys zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Leander nam niet onverdienstelijk zijn plaats in. Toen de Wageningse voor hoede tegen het einde nogmaals een goede aanval ondernam, was het v. d. Kolk die op fraaie wijze Kraak voor de derde maal passeerde. Linkshalf Leus- sink kreeg op het middenveld de bal te pakken, hij passeerde op handige wijze enkele tegenstanders. Voor het doel ge komen trok hij beide backs naar zich toe en plaatste met een listige bewe ging de bal naar rechtsbuiten v. d. Kolk, die met een bijzonder fraai schot de bal onhoudbaar voor Kraak in de bovenhoek liet verdwijnen (30). Elinkwijk zette hierna nog alles op alles. De Wageningse achterhoede gaf echter geen krimp, zodat het einde kwam met een zeer zeker verdiende overwinning. ELECTRICITEITSPRIJZEN IN ENGELAND De kosten van de electrische stroom zijn in Engeland sinds de tweede we reldoorlog slechts met een derde ge deelte omhoog gegaan. Er wordt beweerd, dat dit te danken is aan het werk van Engelse ingenieurs, die de productie van stroom veel goed koper deden worden. Bosveld op onfortuinlijke wijze in eigen doel werd gekopt. Donderwinkel had al spoedig met een goed sohot de stand op 3—4 gebracht en 3 minuten later was het dezelfde speler, die er 35 van maakte. Vooral in deze tweede helft was duidelijk het klasse-verschil aanwezig. De uitslagen om het damkampioen schap van Rhenen Waren deze week* als volgt: Hoofdklasse: Jos. Tollenaar J. Geerlof 1—1; 4. Tollenaar J. Keijtnan 2—0; W. Baars K. v. d. Pol 0—2. Ie klasse: S. V. Veenendaal Chr. Rem mende 0—2;. Chr. v. Walsem G. D. W. van Dijk 20; J. H. van Dijk H. de Jong 02; -J. Haalboom T. van Dijk 20. 2e klasser W. Pleijler G. Spies 0—2. Voor VRC was het een byzonder gunstige dag Zaterdag. Zelf won z|j met 30 van SSSE uit Eibergen, dat daarmede voor de bovenste plaats werd uitgeschakeld, maar bovendien verloor Oranje-Blauw te Nijmegen van DTS. Hierdoor zyn VRC en Oranje-Blauw met een gelyk aantal punten geëindigd, zodat een beslissings- s A. M.^Stèvens; 2. H. M. Rpbertz; 3. i i f I JJl_I 1. 2 rvnrc lm» mné /I apva i ie An nluKc Anlr n Air irnl II Ir T VI A TV T Deze' - belangrijke wedstrijd, waarbij in. feite beide clubs voor hun laatste kampioenskans streden, werd door de Veenendalers met 30 gewonnen. VRC had op de linksbackplaats v. d. Loos- drecht opgesteld, terwijl in de voor- hóede C. Drost als linksbinnen speelde. Mid\>oor Da velaar gaf de thuisclub na 10 minuten spelen de leiding. Het spel was tamèlijk hard. Enkele gevaarlijke doorbraken van de gasten leverden niet het gewenste resultaat op, zodat de rust met 10 kwam. Na de rust werd het spel soms zeer fors. Kort na de hervatting veroorzaakte spil Van Kooten een strafschop. Op keu rige wijze wist doelman Van Kooten deze strafschop echter te keren. SSSE kwam steeds maar weer terug, maar de VRC-verdediging hield stand. Henny oe Koning kreeg daarna na goed doorzetten gelegenheid de voorsprong tot 20 op te voeren. Even voor tijd bracht Drost de eindstand op 30. De stand in de kopgroep is thans: VRC 14 18 Or.-Blauw 14 18 SSSE 13 15 DTS 12 14 Matjan kreeg tegen Jonathan een 26 nederlaag te incasseren. De score was wel enigszins geflatteerd, hetgeen ver oorzaakt werd doordat de Matjan-doel man een echte sof-day had. Het spel der gasten was ongetwijfeld iets beter. Met de rust hadden de Zeistenaren reeds een 21 voorsprong. Kort in de tweede helft kreeg Van de Scheur ge legenheid de partijen weer op gelijke voet te brengen. Hij miste echter de strafschop. Zeer geleidelijk voerde Jo nathan daarna de stand tot 61 op. Kort voor het eindsignaal 'slaagde Bol derman er nog in de stand op 62 te brengen. Na vijf minuten spelen nam GVW door rechtsbinnen Van Essen de leiding. De thuisclub kwam door een doelpunt van haar linksbinnen weliswaar gelijk* maar GVVV bleef sterker, hetgeen nog voor de rust door twee goede dóelpun- ten van linksbuiten W. Viegen werd uitgedrukt. Na de rust nam Wit-Rood het spel in handen, maar de GVVV-verdediging hield met inspanning van alle krachten de voorhoede van Wit-Rood in bedwang. Tot 3 minuten voor tijd de thuisclub toch nog kans zag de achterstand te verkleinen tot 23. Verder kwam men echter niet. W De Sportclub Rhenen, die Zaterdag middag stond aangetreden voor de competitiewedstrijd tegen SOVA, moest onverrichterzake de kleedkamer weer opzoeken, omdat de gasten plotseling hadden afgebeld. En dat met zulk fraai voetbalweer De Rhenense kegelaars, die in Bar- "neveld deelnamen aan het plaatsnamen- tournooi, hebben he>" nt niet best afge- bracht. Ze eindigden op de kaatste plaats achter respectievelijk Arnhem (H, Scherpenzeel (2) en Barneveld (3). Deze vierde prijs leverde onze stadge noten een vaantje op. De leden van de diverse Rhenense kegel clubs eindigden in het pfcaseierentournooi als volgt: 1-. Stèvt e>beek en i-w(Pors 5. mevrouw M. rst. <tf. Boers; 4. Ve: G.-Souwerbren- De wedstrijden qrii het biljartkam pioenschap van Rljénen, georganiseerd door de Verenigings Contact Commissie, werden afgelopen Vrijdag in café „Cen trum'' te Rhenen voortgezet. De uit* slagen waren als TMjgt: K. Ziermans K. Kuijdink 02; O. Donselaar G. v. Baaren 0—2; B. Wegh H. P. van Noort 02; L. Lieuwen S. de Beer 2—0; M. Rosbag H. Albers 0—2. Er werden weer drie ext^te prijzen beschik baar gesteld. De hoogste serie was dit maal voor de heer Kj Huijdink met 17. De speler, die plm. 8 caramboles maakte in de twintigste beurt kreeg eveneens één prijs. Dit was de heer S. de Beer met 7. De meeste poedels ngm de heer M. Rosbag voor zijn rekening met 12. Zaterdag was de laatste dag van het Ritmeester Schaaktournooi. Een uit stekende organisatie heeft dit tournooi tot een uitstekend evenement gemaakt. In de meesterklasse plaatste Van Scheltinga zich gelyk met dr. Euwe door zijn party tegen v. d. Berg te winnen. In de laatst^ ronde won Mr. Spanjaard van Donner, waardoor de eindstand in de hoofdgroep werd: 1 en 2. dr. M. Euwe en F. D. v. Scheltinga, elk met 3p. uit 4 wedstrijden? 8* „C. B. v. d. Berg, 3 p., 4. J. H. Donner, 2V» p. 5. Mr. Ed. Spanjaard 2 p. en 6. Th. de Jong Vt p. In totaal namen 180 schakers aan dit sportevenement deel. Het Ritmees ter tournooi, aanvankelijk begonnen als plaatselyk tournooi, is in enkele jaren tijds uitgegroeid tot een nationaal schaaktournooi. In de verschillende hoofdgroepen wer den de eerste plaatsen bezet door B. Perfors te Arnhem in de B-grpep, Z. Stork te Amsterdam in de -groep; L. Timmer te ErmelCo in de D-groep, A. van de Kooy te Doorn in de E-groep, terwijl in de F-grocp de heer A. Huis man te Amersfoort de eerste plaats be zette. De jongste deelnemer aan dit schaak tournooi was de 14-jarige Noteboom uit Ede. Hij werd desondanks toch eerste in zijn afdeling. De eindstand voor de verschillende schaakverenigingen werd: 1. Schaakclub Zeist, met een gemiddelde van 76.77 p.; 2. Arnhemse Schaakver. (66.67); 3. Oos- terbeekse Schaakclub (63.04); 4. Schaak- géiaootschap'.Amersfoort (60.00); 5. Edese Schaakvereniging (50.09); 6. WSDV Wa- geningëh»(50.00); 7. Dolderse Schaak club "(47.06); 8. 'f ^ard, Doorwerth (45.08); .9. Ritmeester Schaakvereniging (44.08); 10. Schaakclub Dodewaard (43.33); 11. Schaakclub Leersum (37.09); 12. S. C. Veenendaal (33.33); 13. Soester schaakclub 26.67). Zaterdagavond na het beëindigen van de laatste partijen, werd het tournooi met een enkel woord door de heer F. H. van Schuppen gesloten. Hij bracht dank voor de grote deelname en aan de com missie voor de uitstekende organisatie. Fraai ge^ kleurig tromlT met een nieuw, - spritskoekje volgens bijzonder AH-recept ee. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE BESTE GERT, Wat fijn dat je over bent gegaan. En jullie hebben een poes die zo graag koffie lust? Ik denk dat ze er ook wel graag slagroom op zou lusten. Doe maar flink je best op school! Jij en alle an dere neven en nichten gezellige Paas dagen toegewenst door TANTE JOS. WIE ZIJN ER JARIG? 6 April Hennie v. Leeuwen. 6 Ali v. Essen. 7 Lize v. Engelenburg. 9 Jan Achterberg. iu Evert Hasselaar. 12 Doornroosje. 12 Dinie Berends. 12 Eefje de Kruyff. I. arm Oplossing raadsels Eind, eerlijk, nooit, zwart, warm, links, uit, winter, moe, averechts, aardig, koning, teer nee, oud, gaar, glad, eeuwig, ellendig, nat, zot, op, mak, eet baar, rot. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. II. Winkel, haak. Winkelhaak. Nieuwe raadsels Wie kent het huisje klein en wit, Waarin slechts één bewoner zit? Als deze zich aan ons vertoont, Wordt 't huisje nimmer weer [bewoond x beken.de jongensnaam. x zachte pudding. x soort woonschip. x and. woord v. gevangenis. x lichaamsdeel van een dier. x groot water. x vogel. x vervoermiddel. x kledingstuk. Op de kruisjeslijn komt de naam van een tentoonstelling die in Utrecht wordt gehouden. Hansje zat voor het open radih in va ders grote stoel en zijn kleine vingertjes waren bezig met het kleuren van eieren. Onderwijl luisterde hij naar het jolige regeltje dat een merel, gezeten in de kastanjeboom op het plein, telkens her haalde. Een luwe wind deed gordij nen zacht bewegen. Je rook de.ljmte als je diep adem haalde. Morgem.;zou het Pasen zijn. Op de brede vensterbank, tussen de bakjes met crocussön, ston den twee mandjes. In het ene lagen de ongekleurde eieren, in het andere kwa men de eieren die Hans al gedaan had. Telkens doopte hij voorzichtig zijn pen seel in een langwerpig, wit bakje met kuiltjes als in een poffertjespan. Er za ten verschillende kleuren verf in: rood en blauw, groen en geel. Echte eierverf. die moeder gehaald had. Tevreden werkte Hansje door. Met zijn vinger voelde hij telkens welk kyiltje hij hebr ben moest, het eerste*.het tweede. het derdewant zien kon Hans de kleuren niet, hij was blind. Moeder had gezegd: „Hans, in 't eerste kuiltje zit rood, in het tweede blauw, in het derde groen en in 't vierde geel. Vergissen deed hij zich niet. Zorgvuldig tekende zijn penseel randjes of stippeltjes op de ene helft van het ei. Hij wachtte even tot de verf droog zou zijn en versierde dan de andere helft, 't Ging best. „Tjudeluuttjudelytu", jodelde de merel. Hansje dacht ec aan hoe gezellig het morgen zou zijn. Vader en de grote broers en zussen thuis. Miep en Kitty zouden de tafel weer. «versieren, waar zijn eieren ook op .zouden prijken. Wel jammer dat hij zè nietje ven zien kon, (maar proeven kon hij z» wel! Zou moe der ook weer van die lekkere, dikke si naasappelen kopen? Daar ging de deur open en moeder kwam de kamer in. „Zo Hans, m'n werk is klaar, nu kom ik ge zellig wat bij jou zitten. O,'*wat maak je 't mooi zeg en allemaal verschillend, prachtig!" Hansje kreeg een kleur van.-fjfëzier. „Heb ik niet geknoéid, mam?'' „Nee hoor, ze zien er keurig uit. Moe der zette zich met haar naaiwerk naast Hans. Ze streek hem over zijn stugge kuif en even trok haar mond een beetje verdrietig. Nog een goeie week dan zou ze haar jongen af moeten staan aan an deren. Dan ging Hij naar het blinden instituut in Zeist Het zou haar hard vallen, want ze waren, altijd samen ge weest, elke dag. Maar mevrouw Lan- gelaar was een verstandige moeder. Ze Wist dat het moest, dat haar Hans al leen een flinke, zelfstandige man zou kunnen worden als ze hem liet gaan .naar Bartimeus, waar al zoveel blinde kinderen vandaan waren gekomen als jonge mensen die zich bij na<^even goed konden redden als de zienden. Ze had altijd het beste voor hem gezocht, er 100 gram 500 gram per blik 115 en per blik vanaf groot blik vanaf £2 blik (voor 3 personen) groot blik 108 en groot blik 78 en en blokjes per blik 165 en Vinolia per fles 120 per fles 275 In anonieme wordt voor deA geboden. spaarzegels1 de bood- 250 gram vanaf 100 gram vanaf t zeer fijn koekje 250 gram 100 gram 100 gram Gevuld 100 gram Grote sortering leuke Paasversnaperingen Normale prijs 20 cent per stuk. Nü met Pasen 6 voor f. 1.-. Puur, melk, extra bitter, butterscotch. b'eter en voordeliger dan welk ander kwaliteitsmerk ook. Albert Heijn B voor gewaakt dat hij door de broers en gezamenlijke wandeling naar de her zussen niet te. -'rg verwend werd en hem zoveel mogelijk geleerd zichzelf te red den. Allerlei karweitjes liet ze hem op knappen; ook al 'maakte hij weieens scherven, opdat hij maar niet het ge voel zou "hebben óveral buiten te staan. De hetè dag .werkten ze samen en zo was er een hechte band gegroeid tussen moeder ey--Hans. Geen wonder dat me vrouw liüngelaar weieens zuchtte als ze er ^ah dacht hoe dit alles nu gauw vergoed zou zijn afgelopen. Maar ze vond het heelijk voor hem dat hij nu zou leren lezen, dat zou hij vast fijn vinden. Hans legde het laatste ei in het mandje en ging naar de keuken om zijn handen te wassen. 't Werden heerlijke Paasdagen. De zon scheen, de vogels zongen en het leek wel of iedereen blij was 's Morgens ging Hans met vader en de anderen mee naar de kerk. Hij genoot altijd erg van het zingen en het orgelspel. Later: weer thuis, zaten ze samen om de ver-: sierde tafel. Hans rook de zoete geur. van de hyacinthen, die in kleine bakjes 'ussen de mandjes met gekleurde eieren £*>nden. Moeder had weer zo'n verruk kelijke sneeuwpudding gemaakt, ver siert! met partjes mandarijn, heerlijk hoor. Hans liet de lekkere hapjes smel ten op zijn tong. 's Middags volgde een tenkamp waar Hans de herten brood mocht voeren. Pepermuntjes lustten ze ook wel en één werkte zelfs een stuk van een papieren zak naar binnen. ïder té g op eieren. Miep zat zo echt té genieten, maar vader stak stillétjes een lege schaal in zijn mond en blies hem pre cies tegen Mieps neus. Ze gilde van schrik en liet bijna haar ei vallen. „Hè, flauwerd," riep ze, „wacht maar." Nu kreeg vader de volle laag want de anderen gingen ook meedoen. Aan alle kanten ketsten de eierschalen op hem af. Moeder zorgde dat Hans ook geen gebrek had aan projectielen, hij blies dapper mee. Eindelijk was er niets meer te schieten maar de grond lag bezaaid met eierdoppen. „Foei," zuchtte moe der, „wat een rommel." Vóór Hans ging slapen las moeder hem nog voor uit de kinderbijbel. Na tuurlijk was dit keer de Paasgeschiede- nis aan de beurt. Hans schoof zijn stoel naast die van moeder. Ze las met zachte stem van de heerlijke morgen in de hof van Jozef van Arimathea, waar de wachters verschrikt vluchtten van het graf van Jezus, toen ze de lichtende engel zagen. Van de verwondering en .droefheid in de harten van de discipelen (Wordt vervolgd.) (10) Het liep met de groentjes niet meer zo hard als een paar jaar geleden, toen de prijzen van het graan hoger waren. Het was een saaie boel in deze uithoek en Melvil Young vervloekte Beaver Creek iedere dag van zijn leven. Hij vlaste op een beter agentschap van de grote bankorganisatie die hij in dit gat vertegenwoordigde. Maardaarvoor moest zijn omzet belangrijk hoger wor den en hoe kon hij dat bereiken, als de zaken mankeerden? „Ellendige dooie boel," mompelde hij in zichzelf, nadat hij de ochtendpost had doorgekeken en al weer had moeten vaststellen, dat er geen enkele zaak van betekenis in zat. Hij geeuwde en leunde achterover in zijn stoel, toen er op zijn matglazen deur werd geklopt. „Kom maar binnen," bromde hij, wiebelend op de achterpoten van zijn stoel, om dadelijk in de correcte directeurshou ding te schieten, toen een jong meisje in de deuropening verscheen. Zijrr gezicht helderde op; eindelijk een verzetje. „Ha, Miss Vandermare. Hoe maakt u het? Komt u binnen; gaat u zitten." Hij rees even, gewichtig doende, van zijn stoel, gaf een slappe hand. „Aardig kind, die Hollandse klant van me," dacht Melvil, „jammer dat ze zo ver weg woont." „Waarmee kan ik u van dienst zijn? Ik had niet gedacht een van de settlers uit Mac Intosh Valley vandaag hier te zien. Dringende zaken?" „Ja, Mr. Young, buitengewoon drin gende zaken. We zijn onze paarden kwijt." Evelyn had geen behoefte aan over bodige complimenten; ze viel met de deur in huis. „Uw paarden kwijt? Gestolen?" „Neen, overreden!" En ;e vertelde snel, wat er gebeurd was. „Zo," zei Melvil nadenkend. Hij leun de weer in zijn stoel achterover en liet zijn vingertoppen tegen elkaar balan ceren. „Zo! En „U begrijpt wel, dat we niet zonder paarden verder kunnen. We moeten paarden hebben. U weet, hoe onze boer derij er voor staat. U weet, wat we aan hout verkocht hebben en' 9at een dertig acres land klaar voor de ploeg zijn. Bo vendien kunnen we nog ongeveer eens zoveel hooien. Dat is land, waar we de struiken afgekapt hebben en dat we de vorige zomer hebben laten schoonbran- den. Daar komt nu mooi gras op. Ons bedrijf loopt goed." „Ja, het is geen slecht stuk land, dat u hebt. Mettertijd zal het wel een goede boerderij worden." Melvil hield er van zijn klanten te temperen zonder tegen te spreken. Dat meisje moest niet denken, dat ze er al was. Dan zou ze haar eisen te hoog gaan stellen. „Precies, het wordt een goede boer derij, maar dat gaat niet zonder paar den," ging Evelyn onvervaard verder. „U weet precies, wat er op de bank staat aan geld van ons, dat is niet ge noeg om een nieuw span te kopen. Wat ik nu kom vragen is, of u ons het geld daarvoor wilt voorschieten." „Voorschieten?" directeur keek ambtshalve bedenkëlljk. „Hoeveel denkt u nodig te hebben?" „Een goed span kost vierhonderd dol lar. Neem ik minder op, dan kunnen we geen ander vee kopen en dat hebben we ook hard nodig." Melvil had intussen de zaak reeds overwogen. Voorschieten was een ge woon zaakje; een leninkje, dat wat in terest zou opbrengen. Niet meer dan een schuldbekentenis en een overboeking van de bank op de rekening Vander mare. Daar was geen aardigheid en geen winst aan. Eerder nog risico; hoeveel waren de prijzen in de landbouw al niet gekelderd de laatste jaren! Die vier honderd dollar konden wel eens niet ge- Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel goed begonnen ontginning was in deze tijd van het jaar wel te verkopen; een seintje aan de andere agentschappen van de bank zou liefhebbers genoeg op leveren. „Vierhonderd dollar," begon hij, „is een tamelijk bedrag op een boerderij als de uwe, Miss_ Vandermare. Kijkt u eens het beste' hout is afgekapt en het blootgekomen land is nog niet in cul tuur. De bezitting is nu op het laagte- punt van zijn waarde; het is geen bos meer en nog geen boerderij. U had geen slechter ogenblik kunnen uitzoeken!" Toen hij zag, dat zijn oordeel Evelyn hopeloos ongelukkig maakte; was hij menselijk genoeg om zijn verontschul digingen te maken. „Ik zeg dat niet om u te kwetsen. U en uw broers hebben daar geweldig veel werk verzet en u zou zeker geslaagd zijn. Maar dit is een ramp, die iedereen had kunnen treffen." „We zijn toch wel goed voor vierhon derd dollar", zei Evelyn met een dikke keel. „Daarmee riskeert u toch niets." Wat voor zekerheid kunt u dan ge en? De prijzen dalen nog steeds. Alleen hypotheek zou hier van pas zijn en het spijt me wel, maar de hoofddirectie staat op het standpunt, dat in tijden van dalende prijzen slechts bij uitzondering hypotheken mogen worden gegeven. Daarom staat onze bank zo sterk." 'i,Alles goed en wel, maar we moeten paarden hebben. Begrijpt u dat? Het móét eenvoudig! Nu zal ik u een voor stel doen: u leent mij vierhonderd dol lar voor zes maanden. Hoeveel moet me dat kosten?',' „En ais u mij na zes maanden dat geld niet terug kunt betalen, hoeveel zou dat mij kosten? Neen, Miss Vandermare, dat gaat niet. Alleen een woekeraar als Charley Hubbs zou op uw voorstellen ingaan en u zou voor goed in zijn han den blijven. Neen, zo zijn wij niet. De „Grand National" doet alleen reële ^a- ken. Ik zal u een ander voorstel doen." „En dat is?" „Verkoop de boerderij. Dit is het goede seizoen. Nu krijgt u er het meeste voor; volgend jaar is de prijs van het land misschien veel minder. Nee, houdt u even kalm; ik weet wel, wat u zeggen wilt. Bedenk wel, dat een kleine prijs daling van het land u-meer kost, dan een jaar hard werken Kan opleveren. Op het ogenblik zie ik kans om de ontgin ning goed te verkopen en dan hebt u voldoende geld om ergens anders eeri kleiner bedrijf te beginnen. Het is toch ook zonde om uw jonge jaren daar in de wildernis te verslijten. Ik heb ook wel andere zaken te koop, die voor u en uw broer heel geschikt zouden zijn." „Dus van u krijg ik geen voorschot," zei Evelyn. (Wordt vervolgd.]

De Vallei | 1955 | | pagina 4