Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Christelijk Paasfeest L Programma van de V erkeer s - W inkel week Politic-harmonie Het rapport van de SCHOOLARTSEN DIENST Grebbestreek krijgt nu ook vreemdeL verkeer te water Amsterdam komt De gestoorde kerkdienst de VALLEI-riks? Eieren voor gezonden en zieken It AGENDA PASEN 1584 te VEENENDAAL Een episode uit de 80-jarige oorlog Waar is Rhenen FJst Nieuws uit tie Omgeving BUIL Fa. J. F, TAK 29e Jaargang VRIJDAG 8 APRIL 1955 No. 28 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scberpenzeel Paas-oliënteringsrit WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Zang- en toneelavond van „De Lofstem" Premiedag eiermarkt 1955 ij Geschiedde, hoe diezelfde strijd ij Wij moeten ons in deze tijd jj De Dood zal overwinnen. Orgelconcert Feike Asma en Woudenberg Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hy in f 5. - waard Autotocht Rhenense oudjes in voorbereiding Sport voor het Paas-weekend in Rhenen De paasmaaltijd bij leverstoornissen, nieraandoeningen, verhoogde bloeddruk, vetzucht, bloedarmoede, overgevoeligheid RHENEN OP DE FILM Rhenense fabrikantenkring opgericht Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI AD VERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Wij gaan weer Paasfeest vieren het feest van het ontluikende nieuwe leven. De ban van de lange winter is ver broken de knoppen aan de bomen staan op uitbreken en straks zullen zij de bomen omwazen met een licht tere sluier van groen. Paasfeesthet le ven breekt zich weer baan. De dood is overwonnen! Hoe mooi, hoe idealistisch is dat alle maal. Wat kunnen wij er dierbaar over spreken: over de lammetjes, die weer in de wei dartelen over dat komende jonge groen. De winter duurde wel lang ditmaal, maar nu, nu is het leed toch geleden: het nieuwe leven breekt zich baan. Naar aard of naar gezindheid maakt de mens zijn eigen paasfeest. „Reser veert tijdig uw paastafel", adverteren de restaurants in de grote steden. „Een buitengewoon paasprogramma", delen de bioscopen mede. Hier en daar waggelt een koe of een stier door de straten van stad of dorp. Het beest heeft een eerste prijs gekre gen misschien met een eervolle ver melding van de jury. Nu is hij aan gekocht door de een of andere bekende slager, die hem voor de slacht in triomf door de straten leidt. Ziet eens hoe kos telijk de leverancier der paasrollade er uit ziet! De paaseieren, de paashazen staan al weken van tevoren in de etalages der banketbakkers de kopers te lokken. De vrouw heeft haar huis zoveel mo gelijk opgepoetst: de schoonmaak is achter de rug en het huis zowel als zijn bewoners moeten op hun paasbest te voorschijn komen. Ja, Pasen luidt ook voor de mens de nieuwe tijd in. ■fr Wat heeft dit alles hoe mooi het vaak ook is ofwordt gemaakt met het ware Paasfeest te maken? Met één simpel woordje kunnen we het zeggen: niets. Welk Paasfeest de mens zichzelf ook maakt, er is slechts één Christelijk Paasfeest een feest, dat zijn hoogte punt vindt in de aloude Paasgroet: de Heer is waarlijk opgestaan. Dit is de kern van het feest dat wij gaan vieren: de Heer is opgestaan Christus heeft de dood overwonnen de dood én de hel. Hij is sterker ge bleken dan alle duivels die ook in onze dagen de wereld bevolken. Die duivelse wereldde wereld van de H- en A-bomdie wereld, steeds weer bedreigd en die meent, zich door een helse bewapening een vrede te kunnen verzekeren. Een wereld, telkens weer opgeschrikt door proefnemingen met oorlogswapens, waarvan de gewone mens nauwelijks begrip heeft en die ,JrSr - De Motorclub „Veenendaal" heeft voor Tweede Paasdag 's morgens een Paas-oriënteringsrit voor auto's, mo toren en bromfietsen georganiseerd. De gemiddelde snelheid voor deze rit is 36 km per uur en voor bromfietsen 18 km. Aan deze speciale rit is ook een wed strijd voor passagiers verbonden. De start vindt plaats bij hotel „La Montagne". DE VUILNISAFHAALDIDENST EN DE PAASDAGEN In verband met de Paasdagen zal het huisvuil, waar dit gewoonlijk op Maan dag wordt afgehaald, volgende week op Dinsdag gebeuren. Voor de overige stra ten blijft de dienst ongewijzigd. OPRICHTING AFDELING „MINJON" Zaterdag 16 April a.s. 's middags om 3 uur zal in ,,'t Trefpunt" een oprich tingsvergadering worden gehouden door Minjon. Minjon is een jeugdomroep, uitgaande van de AVRO. In deze jeugdomroep kunnen zowel jongens als meisjes me dewerken, b.v. in de reportagedienst, lichte of ernstige muziek, hoorspel, enz. Het lidmaatschap is gratis, terwijl iedere week een blad wordt gezonden dat geheel over het Minjonwerk gaat. Jongelui van 12 jaar en ouder, die wil len medewerken aan de opbouw van de afdeling Veenendaal, zijn van harte welkom. Het adres is Kerke wijk 142, Veenendaal. TERUG UIT NIEUW-GUINEA Met het m.s. „Sibajak", dat vermoe delijk op 16 April a.s. te Rotterdam aankomt, zullen de Veenendaalse mili tairen S. H. van Dorssen en A. Valken burg uit Nieuw-Guinea in Nederland terugkeren. II II li ii II Tweede Paasdag (Bij hotel „La Montagne") 's morgens, start van Paas- puzzlerit voor auto's, motoren en bromfietsen, georg. door Motorclub „Veenendaal". Woensdag 13 April (In geb. Eltheto) 8 uur, uitvoe ring van Chr. Dameskoor „De Lofstem" en opvoering toneel stuk „Stormeiland". Donderdag 14 April (In geb. 't Trefpunt) Voorlich tingsbijeenkomst van Ned. Zui- velbureau, onder ausp. van Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenendaal. (In hotel De Korenbeurs) des middags, vergadering Bond v. Gepensionneerde Ambtenaren. Spreker dhr. J. G. Groen. On derwerp: „Is de glijdende pen- sioenschaal voor de reeds ge- pensionneerden noodzakelijk?" Zaterdag 16 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con cert Mannenkoor „De Veen- zangers" m.m.v. Veenendaals Dameskoor. Dinsdag 19 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con cert Utrechts Sted. Orchest o.l.v. Paul Hupperts. (In Chr. Ger. Kerk) 7.30 uur, Orgelconcert Feike Asma. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Zon- |1 dag de film „De Banneling van Milaan" en van Dinsdag t.m. 11 Donderdag „Dodendans der 11 Sioux". 5= hem voor zich en de zijnen bij tijd en wijle angstig doet afvragen, of dèt ook nog eens over hen zal losbarsten. De wereld, waarin wij leven en waarin men er niets van begrijpt dat de Heer is opgestaan en de dood heeft over wonnen. Het valt velen ook moeilijk te geloven in de overwinningskracht van Christus als zij om zich heen merken, dat alles op de dood gericht is. De laat ste oorlog vroeg een vijftig millioen mensenlevens de komende oorlog die wordt voorbereid zal misschien een groot deel van Gods schepping naar de ondergang voeren. Is het wonder, dat de mensen, die deze aarde bevolken geen geloof meer hebben in de grote kracht, die van een Christelijk Paasfeest uitgaat? En toch: Nu jaagt de dood geen angst meer aan, want alles, alles is voldaan. Wie in 't geloof op Jezus ziet, die vreest voor dood en helle niet. In dit eenvou dige vers, dat wij straks weer zullen zingen, belijdt de Christen, dat hij ge looft in de zegepraal van Christus. Want voor een ieder geldt, dat hij slechts door te geloven in de onver woestbare kracht in de overwinnings kracht van Christus, geestelijk en moreel in deze van onheil zwangere tijd het hoofd boven water kan houden. On danks alles waar de helse wereld mee dreigt ondanks de demoralisatie die zich alom openbaart ondanks de cy nische verwachtingen die worden uit gesproken en waarbij als een doodge wone zaak wordt beschouwd, dat atoombommen in de toekomstige oorlog ook wel op Nederland zullen worden losgelaten ondanks dit alles „jaagt de dood geen angst meer aan". Dit is de grote betekenis van het Christelijke Paasfeest: de dood jaagt geen angst meer aan omdat Christus die dood ook voor ons heeft over wonnen. Laten we daaraan vasthouden. Dan zal ónze Paasfeestviering de enige juiste viering zijn en rijk worden gezegend. Maandagmiddag Tweede Paasdag staat voor Veenendaal de uitwedstrijd tegen CDN op het programma. Drie bergen is thuis niet gemakkelijk, zodat het oppassen wordt voor de geel-blau- wen. Het programma voor de Zaterdag clubs omvat: VVOGDOVO; Maars- sen—Matjan; GVVVCobu Boys; Tri angelboys— PUEM. Het Chr. Dameskoor „De Lofstem" alhier geeft Woensdagavond 13 A pi il a.s. unüeil leiding v^Tde" dirigent de heer C. Budding een uitvoering in gebouw „Eltheto". Op het uit te voeren programma zijn een negental liederen vermeld die zeker de moeite van het beluisteren waard zijn. Na de zanguitvoering zal het toneel gezelschap van het kamp „Overberg" het mooie stuk „Stormeiland" opvoeren. De dag waarop in de maand Maart een premie werd gegeven voor de op de Veenendaalse Eiermarkt aangevoerde eieren werd door de notaris vastgesteld op Dinsdag 22 Maart j.L Het nieuwe leven breekt zich baan Op 't veld en op de akker. Het is met „slapen" nu gedaan, De wereld wordt weer wakker. De aarde krijgt een nieuw gezicht De dood is overwonnen. Begroet verblijd het nieuwe licht, Natuur is herbegonnen. Het leven greep opnieuw de kans, Beleeft weer zijn victorie En alles krijgt nu nieuwe glans En glans en gloed en glorie. p Dit alles is een spiegel van 1 Hetgeen eens lang geleden Ook eenmaal werd gestreden, Ij Hierop opnieuw bezinnen, jl Omdat het Leven t' allen tijd n::::::::::tnmmro Voor de liefhebbers van orgelmuziek zal het een genoegen zijn te vernemen dat de bekende Haagse organist Feike Asma op Dinsdag 19 April aanstaande zal concerteren op het orgel van de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST ZUIVELBUREAU Onder auspiciën van de afdeling Vee nendaal der Ned. Chr. Vrouwenbond wordt Donderdag 14 April a.s. in ge bouw ,,'t Trefpunt" een voorlichtings bijeenkomst gehouden. Deze avond komt in de plaats van de gewone ledenver gadering van de afdeling en ook dames- nietleden zijn er welkom. EERVOL ONTSLAG O.L. SCHOOL GELDERS VEENENDAAL B. en W. van Ede hebben de gemeen teraad voorgesteld op diens verzoek eer vol ontslag te verlenen aan de heer Th. W. van Dam als onderwijzer van de o.l. school te Gelders Veenendaal. De heer Van Dam verzocht om ont slag in verband met zijn benoeming aan een der lagere Philipsscholen te Eind hoven. ER ZIJN GEEN KWADE PAARDEN Te Bethel bij Bielefeld in Duitsland woont een man van over de 76 jaar, die gedurende zijn lange leven reeds meer dan 100.000 paarden der landbouwbe drijven heeft opgevoed. Zijn leerlingen zijn de paarden, die voor hun eigenaars Amerongen, Doorn, Leersum, Renswoude, Rhenen, Veenendaal of voor hen die met de paarden moeten Verschenen is het jaarverslag over 1954 of de bril een goede correctie geeft en omgaan om de een of andere reden ge vaarlijk zijn, bij voorbeeld door bijten of trappen. De oude baas gebruikt allerlei truc jes, waardoor de paarden zichzelf pijn veroorzaken als ze trappen. Nooit echter gebruikt hij geweld. Het is reeds gebeurd, dat een volko men verknoeid paard binnen het uur zo mak werd als een lam. Ondanks zijn 25 breuken van beende ren en meer dan 100 ernstige ongevallen waarvan een de amputatie van een on derarm nodig maakte, handhaaft hij zijn uitspraken, dat een paard nooit van nature boos of kwaad is endat men meestal beter met paarden dan met mensen kan omgaan! De Verkeerswinkelweek wordt vol gende week Zaterdagmiddag geopend door een mars van het Amsterdamse Politiemuziekkorps. Dit in binnen- en buitenland en vooral van de radio be kende korps maakt 's middags een rondgang door de gemeente en geeft 's avonds een concert op de Markt. De winkeliers beginnen hun zegels volgende week Vrijdagmorgen om 9 uur uit te geven, zodat men reeds dezelfde dag de eerste formulieren in de bus kan werpen. Want reeds voor deze eerste Vrijdag wordt f 500,aan prijzen be schikbaar gesteld. Hoewel het programma eerst vol gende week in zijn geheel kan worden gepubliceerd, is thans ook reeds be kend, dat het bekende trompetterkorps van de Huzaren van Boreel op Don derdag 21 April naar Veenendaal komen. BAREND BLUF VOOR DE KINDEREN De winkels zullen tot 9 uur 's avonds geopend zijn, met uitzondering van de beide Zaterdagen. Dan wordt de nor male sluiting aangehouden. En ook de Woensdag welke in detfe winkelweek valt, zal normaal geslotai zijn. vooi oe Kinaeren staat».ook weer iets op het programma. De winkeliersver eniging heeft de vorige maal zulke pret tige ervaringen opgedaan Vnet de orga nisatie van een kindermiddag, dat zij ook nu weer een dergelijke middag wil organiseren voor de kinderen. En niet minder dan de bekende „Barend Bluf" komt met Benny Vreden naar Veenen daal. Een gedeelte van de gratis toegangs kaartjes wordt door de politie van Vee nendaal uitgereikt. Elk kind, dat in deze week zich zeer correct in het ver keer gedraagt, komt in aanmerking voor een kaartje, als dat natuurlijk door een agent wordt gezien. De Vereniging voor Veilig Verkeer De oorlog, „het tooneel van schoone schrikkelijkheit", waarover de 17e-eeuwse geschiedschrijver P. C. Hooft zo aangrijpend spreekt in zijn Nederlandse His toriën (1642) heeft zich klaarblijkelijk in de eerste helft van de Nederlandse vrij heidsstrijd niet te Veenendaal afgespeeld: het stille dorp bleef, naar 't schijnt, onberoerd door de troebelen. Is het niet merkwaardig b.v. dat in het hongerjaar 1566, het wonderjaar, waarin een revolutionnaire golf over het land gaat spoelen, het jaar van de Beeldenstorm, de Veenraden als ware er geen vuiltje aan de lucht een kerk op het Grote Venlo deden voltooien en wijden? En in de zeven tiger jaren, de tumultrueuze beginjaren van de krijg, hielden zij zich onledig metprocederen „tegens prior ende gemeen Convente vande Cathuysers alhier buy ten by Utrecht" over het gebruik van de Grift en schreven zij langademige requesten hierover aan „den hove van Utrecht", requesten die nog bewaard wor sen in het oude Archief van het Veenraadschap. Ook Veenendaal was voor hen bereik baar Het reeds genoemde Archief van het Veenraadschap bezit vele rekeningen van de kerkmeesters, die van 1574 tot 1824 lopen. In die over het boekjaar 1583'84 vonden wij de volgende epi sode vertelt bij de „ontfanck van't hoochtijts gelts": „Opten Paeschdach anno vier ende tachtentich soe int beghinsel vande predicatie, als die kerekmeysters mit id voornoemde afflaetzbort plegen omme te gaen, een grootte rumoer en de gerucht, voer yerst buyten ende nae in de kerek quam, van dat enighe soldaten van Lunteren hier af qua- men omme tVeen the besuecken. Waer duerch die gemeene nabueren sich heirnae (om alle onlust ende on- gemack to vermijden) hebben beghe- ven. Edoch syn deselve soldaten te lesten mit een guede compositie (min nelijke schikking) ende verermigh (vermeerdering, nog meer) gepayet synde tho rugge getrocken, als notoir (bekend). Soe dan die kerekmeysters duer den ongemack nyet (niets) aff- laetsbort ontfangen." Hoewel de rekening niet spreekt van Spaanse soldaten, kunnen wij met een aan zekerheid grenzende stelligheid aannemen, dat zij het geweest zijn en geen Staatse troepen. Wel is het opmer kelijk, dat zij zich van heel ver van hun basis Zutfen verwijderd hadden, maar om een ravitailleringslijn behoefden zij zich niet te bekommeren, want pro viand verwierven zij door plundering. Bovendien, zouden andere dan Spaanse soldaten genoegen hebben genomen met een afkopen van plundering, als zij een Katholieke Paasdienst aangetroffen hadden? Waren het Staatse troepen ge weest, een samenraapsel van soldaten van allerlei landaard, wanordelijk en muitziek, zij zouden zeker de dienst verder belet hebben, zo niet erger. Dit soldatenbezoek was Veenendaals eerste kennismaking met het oorlogs bedrijf in het jaar 1584, toen het dorp ook geteisterd werd „duer verscheyden groote stormen ende onweder van wyn- den als andere moetwilligheyten in deze erbarnlycke tyden voorvallende". Welke moedwilligheden de kerk meesters bedoelen, is mij niet bekend. Zinspelen zij wellicht op de invasie uit Lunteren? Veenendaal, Pasen 1955. D. PHILIPS. Van oorlogshandelingen blijkt niet, tot in het jaar 1584 te Veenendaal iets voorvalt, dat gelukkig goed is afge lopen. Het jaar 1584Donkere wol ken pakken zich samen boven de wor stelende Nederlanden: er is zwaar weer op til. Zes jaren reeds is Alexander Farnese, hertog van Parma, een even goed veldheer als diplomaat, de grote tegenspeler van Oranje. Oudere ge schiedschrijvers noemen hem Oranje's evenknie, maar jongere historici ach ten hem militair zelfs Willems meer dere. Ver dringt Parma de Nederlanden binnen. In 1583 staat hij voor Zutfen, dat zich moet overgeven, waardoor bij na de gehele Achterhoek in vijandelijke handen raakt. Ook Nijmegen capituleert en Arnhem wordt zelfs frontierstad, d.w.z. stad langs de landsgrens, die nu van Zuid tot Noord dwars door de Ne derlanden gaat lopen. Daar komt nog bij, dat Rennenberg's afval reeds in 1580 Groningen en de Ommelanden, Drente en een deel van Overijsel weer aan de Spaanse zijde gebracht had. „Holland en Zeeland constateert Prof. Dr. P. Geyl in zijn Geschiedenis van de Nederlandse Stam I Holland en Zeeland waren de enige gewesten die niet onmiddellijk aan de strooptochten van de vijand blootstonden." Vooral de Veluwe heeft hieronder verschrikkelijk geleden. J. S. van Veen noemt de peri ode van 15801590 voor geheel Gelder land „de meest rampspoedige van de gehele tachtigjarige oorlog". Van de IJssellinie uit brandschatten de Spaanse soldaten de Veluwe keer op keer. Nog in 1587 werd de Nij kerkse predikant op afschuwelijke wijze door hen vermoord. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 houdt in deze week tegelijk haar Veilig Verkeersweek, zodat op dubbele wijze op de veiligheid van de weg attent ge maakt zal worden. Op Woensdag 20 April is er een oriëntatierit voor ver schillende voertuigen en 's Zaterdags voor de kinderen. Ook de spatborden zullen in deze week weer gratis wit ge schilderd kunnen worden, terwijl de ge luidswagen van het Verbond van Vei lig Verkeer enkele dagen aanwezig is. DE EERSTE SINDS SHAKESPEARE? In het algemeen zullen de Engelse to neelcritici een Ierse dichter en toneel schrijver niet bepaald gunstig beoorde len, wanneer zijn prestaties niet zeer bijzonder zijn. Van de Ierse dichter-toneelschrijver John Millington Sijnge heeft de voor aanstaande Engelse criticus George Moore echter beweerd dat zijn drama's de eerste onsterfelijke zijn sinds 250 jaar. Daarmede is uiteraard bedoeld, dat sinds Shakespeare geen andere dra maturg op deze titel aanspraak zou kunnen maken. De werken van Sijnge behoren tot het normale repertoire van alle goede schouwburgen van Engeland en de V.S. Zij zijn echter nog niet eens in andere wereldtalen, zoals Spaans en Duits ver taald. van de Schoolartsendienst „Kring Vee nendaal", omvattende de gemeenten Amerongen, Doorn, Leersum, Rens woude, Rhenen, Veenendaal en Wou denberg. In deze kring zijn 43 scholen voor ge woon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs, 3 huishoudscholen en 2 scholen voor buitengewoon lager on derwijs met een totale schoolbevolking van ongeveer 8600 leerlingen. Van deze 8600 leerlingen werden er in 1954 3814 door de scshoolarts onderzocht. Bij het geneeskundig onderzoek door de school arts wordt o.a. gelet op afwijkingen van het gezichtsvermogen, gehoorscherpte, houdingsafwijkingen, afwijkingen van de keel, gebit, hart, longen, buikorga nen, hoofdonrein, huidafwijkingen enz. Van de 3814 onderzochte kinderen wa ren er slechts 143 zonder afwijkingen. Dit vindt zijn oorzaak in het veelvuldig voorkomen van slechte gebitten, plat voeten, houdingsafwijkingen, schild kliervergroting e.d. Afwijkingen van het gezichtsvermo gen kwamen bij 10.8 °/o der kinderen van de lagere scholen, bij 25 #/o van de leer lingen op de ulo-scholen en bij 16.5 °/o van de huishoudschoolleerlingen voor. Van deze oogafwijkingen, zo lezen wij in het verslag, bestaat 38.9 uit een afwijking aan slechts één oog. Deze ver minderde gezichtsscherpte van het ene oog, al of niet samengaande met scheel zien, moet volgens de schoolarts zo vroeg mogelijk behandeld worden, op dat de functie niet nog meer achteruit gaat. Vóór het 6e jaar zijn de resultaten der behandeling het gunstigst, boven de 8-jarige leeftijd is het vaak reeds te laat om hier iets aan te verbeteren. De kinderen met oogafwijkingen worden ieder jaar gecontroleerd om na te gaan Maandagmorgen begonnen militairen In Amsterdam met de wagens van de Stadsreiniging het huisvuil op te halen, daar de arbeiders van deze dienst nog niet te werk waren gesteld. Het ledigen van de vuilnisemmers vereiste nog enige handigheid, voordat dit vlot geschiedde. In ons Woensdagnummer konden wij reeds mededelen dat de vorige VALLEI-riks gevonden werd. Dezer dagen is opnieuw een rijks daalder uitgegeven die als VALLEI- riks dienst doet. Het is weer een riks met een rood nummer, en wel num mer 2 AV 611459. Het is dus weer een rijksdaalder van de oude serie welke de beeltenis van Koningin Wilhelmina draagt. Kiikf. u uit nan- rijks daalder met het rode nummer 2 AV 611459; indien u deze vóór a.s. Don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie in contanten, welke, doordat de vorige riks werd gevonden, thans f 2,50 bedraagt. Met het ontwaken van de lente is ook het Rhenense comité Autotocht Ouden van dagen wakker geworden. Ook deze zomer zal er weer een reisje worden gemaakt en daar komt heel wat voor kijken. De grootste zorg is altijd: hoe komen we aan de centjes? Welnu, daarvoor wordt een beroep gedaan op de burgerij. En dat dit niet vergeefs zal zijn, heeft ons de ervaring van vroegere jaren geleerd. Er wordt altijd met mil de hand gegeven. De collecte die nu ge houden wordt van Dinsdag 12 tot en met Zaterdag 16 April mogen we dan ook in een ieders warme belangstelling aanbevelen. Het is SOVA, dat afgelopen Zater dagmiddag op Candia moest uitkomen tegen het eerste elftal van de Sportclub Rhenen, duur komen te staan. De com petitie-leiding heeft genoemde ploeg wegens het niet opkomen twee winst punten in mindering gebracht. Sportclub ligt de nu komende Zater dag stil. Het derde krijgt Valleivogels 2 op bezoek. Het vierde speelt uit tegen Triangel Boys 3. Ook voor het eerste van Rhenus is voor komende Zondag geen competitie wedstrijd vastgesteld, evenmin op Tweede Paasdag. Rhenus 2 gaat Paas maandag op bezoek bij Oranje-wit 2. Rhenus 3 gaat naar EMS 3. Een nieuw evenement op het gebied 1 gekeerd kan dit vanzelfsprekend ook. van vreemdelingenverkeer voor Rhe- Ditzelfde voorbeeld kan van belang zijn nen, de gehele Grebbestreek en ook de Veluwezoom worden ongetwijfeld de boottochten, die gedurende het komende seizoen langs het mooiste gedeelte van de Neder-Rijn zullen worden georgani seerd. Dit is iets geheel nieuws voor het mooie centrum van ons land. De toch ten RhenenArnhem v.v., langs de Grebbeberg en de gehele Veluwezoom, zijn wel uitzonderlijk de moeite waard. Hier kan men volop genieten van het prachtige heuvelland zo ver het oog reikt. Men zal zijn blikken kunnen la ten gljjden over de Utrechtse Lust warande met de Grebbeberg en de ver uitstekende Koningstafel. Tussen Wa- geningen en Arnhem heeft men over de volle lengte van het traject een prach tige aanblik op de Veluwezoom met hoogtepunten als Westerbouwing, Door- werth etc. Bovendien vaart men hier door een streek, die historie heeft ge maakt in de tweede wereldoorlog; de strijd rond de Grebbelinie en de lucht landingen nabij Renkum en Oosterbeek. Voor de organisatoren van de vele autotochten voor Ouden van dagen in deze gehele omgeving mag het van be lang zijn te weten, hoe interessant het zou zijn voor de oudjes om in Rhenen uit te stappen, daar de boot te nemen naar Arnhem en in Gelre's hoofdstad weer in de auto's plaats te nemen. Om- Een gezond mens kan zonder schade meedoen aan de gewoonte om met Pa sen meer eieren te eten dan op andere dagen. Geheel anders staan de zaken echter, als lijders aan nier- of lever ziekten zich wagen aan een overmatige eiwitconsumptie. De lever namelijk, die zeldzaam ver nuftig ingerichte chemische fabriek van het levende organisme, heeft als één van haar vele werkzaamheden ook tot taak het lichaam te ontgiften van aminozuur afbraakproducten die na eiwitopname ontstaan, terwijl de nieren de eindpro ducten der eiwitstofwisseling uit het lichaam moeten verwijderen. EXTRA EIWIT Een gezonde lever en een paar gezon de nieren kunnen de extra-belasting, die het wegwerken van een schaal eieren betekent, wel aan, tenminste als zo'n krachtproef tot een enkele maal in het jaar beperkt bljjft. Zijn lever of nieren ziek, dan hebben ze al moeite met het vervullen van hun normale taak en het verrichten van extra werkzaamheden zal dus gemak kelijk stoornissen geven. Giftige producten van de eiwitstof wisseling gaan dan door het bloed cir culeren, wat ernstige gevaren met zich meebrengt. Ook lijders aan hoge bloeddruk moe ten voorzichtig zijn met overdadig eiwitgebruik. Bij hen is de nierfunctie immers dikwijls niet.geheel intact. Daartegenover ie lijders en lijderessen armoede juist voord van een zeer ruime het denkbaar, dat aan zware bloed- ;el kunnen hebben eiwittoevoer. Hun hoeveelheid bloed zal daardoor kunnen toenemen. Het is echter juister om aan deze pa tiënten extra eiwit op lange termijn te verstrekken, dan om hun een formida bele hoeveelheid ineens toe te dienen. HARD OF ZACHT? Wat betreft de vorm waarin eieren het best kunnen worden gebruikt, kun nen wij hier kort zijn: met Pasen is er immers vrijwel alleen sprake van ge kookte eieren! Het hard of zacht koken maakt voor de gezondheid niet zoveel verschil, hoogstens zullen de zwavelverbindingen die zich bij hard koken vormen, een schadelijke werking kunnen uitoefenen. Dit laatste kan dan weer een argu ment vormen om de eierenconsumptie met de Paasdagen niet te overdrijven. Laat overigens een ieder de paas- traktatie in zodanige vorm nemen, zo als deze hem het best smaakt. Terloops zij nog opgemerkt, dat men sen die aanleg voor vetzucht hebben, zonder bezwaar het wit van de eieren mogen nemen. Van het wit wordt men niet dik; het vette eigeel kunnen zij be ter aan de slankere gezinsleden over laten. IETS ANDERS En dan is er ook nog de last die som mige mensen als gevolg van eieren eten kunnen krijgen, doordat ze er eigenlijk niet tegen kunnen. Wie „allergisch" (overgevoelig) voor dit soort eiwit is, doet er vanzelfspre kend beter aan ook met Pasen maar iets anders te consumeren. (Nadr. verb.) dr. H. G. v. d. Klaauw. voor de organisatoren van schoolreisjes en andere vacantietochten, waarmee we maar willen aantonen, welke moge lijkheden hier zijn weggelegd. De tochten worden gemaakt met spe ciale salonboten, die slechts voor een beperkt aantal personen zullen worden opengesteld. Deze maatregel is bedoeld om iedereen in de gelegenheid te stellen volop te kunnen genieten en niet door de massa te worden verdrongen. De Rijntochten zullen zich niet be perken tot RhenenArnhem v.v. Er wordt straks ook gevaren op het Rijn gedeelte RhenenLekkerkerk v.v., wel ke route voor de naar rust snakkende toerist weer geheel andere aspecten opent, namelijk die van het vlakke land met ook de daaraan verbonden bekoor lijkheden. Wil men meer over deze boottochten weten, dan kan men zich in verbinding stellen met het Veerhuis te Rhenen, de plaats vanwaar de boten straks zullen vertrekken en aankomen of met de bu reaux voor Vreemdelingenverkeer. De muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" laat een film maken van Rhe nen en in dit verband heeft genoemde verenging diverse plaatselijke organi saties uitgenodigd op Dinsdag 26 April om half zeven 's avonds in het K.E.- Plantsoen aanwezig te zijn. De op deze manier te formeren optocht zal worden verfilmd. In gebouw „Irene" vinden de geluidsopnamen plaats. In hotel het Wapen van Hardenbroek vond Dinsdagavond een vergadering tevens voor de juiste plaatsing van het kind in de klas. MINDER STRUMA Het verplicht verwerken van het Jozo- zout in het brood, zo schrijft de school arts mej. F. G. S. Kruijne, begint reeds gunstige resultaten af te werpen. Het percentage vergrote schildklieren (stru ma) bij de kinderen van de lagere school is weer lager dan voorgaand ver slagjaar, n.l. 89.9 niet voelbaar tegen 10.1 °/o vergroot. In 1953 bedroegen deze percentages 60.5 en 39.5 Asthma werd tijdens het onderzoek geconstateerd bij 12 kinderen. De meeste houdingsafwijkingen, zo gaat het verslag verder, worden veroor zaakt door slappe spieren of door niet juist gebruiken van de rugspieren. Vooral bij de meisjes werd een slechte slappe houding geconstateerd. In 1954 werden 5005 kinderen ge- pirquetteerd voor tbc-onderzoek, waar van 238 of wel 4.76 een positieve reactie hadden, wat gelukkig niet ab normaal hoog is. Het aantal kinderen, dat in de le klasse van de lagere school tegen pok ken was ingeënt bedraagt 551, dit is 42.2 °/o. Dit percentage ligt hoger dan de afgelopen jaren, vermoedelijk doordat na de oorlog de vaccinatie weer gemak kelijker gaat. Als schrille tegenstelling staat het aantal gevaccineerden tegen diphterie hier tegenover, dit bedroeg nl. maar 85 leerlingen of wel 6.5*/«. Het is voor deze omgeving te wensen, dat zij, in verband met dit lage percentage ge- vaccineerden, nimmer door een epide mie getroffen zal worden. SCHOOLMELK BELANGRIJK Door een enquête naar het melkge bruik ten plattelande, gehouden door het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad, waaraan ook door de school arts medewerking werd verleend, is een indruk verkregen van het melkge bruik door schoolkinderen. 5.2 °/o der kinderen, zo lezen wij in het verslag, gebruikt geen melk, 20.8 100 300 cc. per dag, 25 gebruikt 300500 cc. per dag en 49 °/a gebruikt meer dan 500 cc melk per dag. Het wonderlijke is echter, dat de hoeveelheid melk per gezin verbruikt veel gunstiger cijfers gaf, n.l. 2 der gezinsleden zou geen melk gebruiken, 12.5 gebruikt 100 300 cc. en 85.5 °/o gebruikt meer dan 500 cc. Vermoedelijk wordt er te veel melk door de volwassenen gebruikt, even tueel door bezoekers of dat de kleinere kinderen meer gebruiken. Het school- T~VQ -w dl. melk voor een kind van 7 9 jaar en 6 dl. voor kinderen van 9 tot 14 jaar on geveer de helft van de totale behoefte aan dierlijk eiwit en drievierde gedeelte van die aan kalk en een belangrijk deel van die aan vitamine A en B2 dekt, krijgt, zo schrijft de schoolarts, de helft van het aantal kinderen te kort. Daar bovendien het kind juist om half elf be hoefte heeft aan voedsel, is de school- melkvoeding zo goed voor de jeugd. E.H.B.O.-SUCCES Zaterdag j.l. werden de districtswed strijden gehouden van de Kon. Ned. Ver. EHBO in de ontspanningszaal van de Inventumfabrieken te Bilthoven. Ook de op andere wedstrijden zo suc cesvolle ploeg van de afdeling Eist was daar weer present. Deze ploeg, bestaan de uit de heren C. F. A. Knegjens, H. de Uyl en F. v. d. Berg, wist ook nu weer een eervolle plaats te bereiken door de derde prijs en de vierde leidersplaats in de wacht te slepen. WAGENINGEN. Van 20 tot 23 April wordt in het gebouw „Ons Huis" te Wageningen een tentoonstelling gehou den waar speciaal de aandacht wordt gevestigd op een aantal alcoholvrije consumptie-artikelen. Het Drankweer Comité Wageningen is de initiatiefneemster van deze ten toonstelling welke de naam ,,'t Keer punt" draagt. Tijdens de tentoonstelling worden ook films over verschillende onderwerpen vertoond. RENKUM. Het bekende hotel „Rijn- zicht" alhier, dat in Januari grotendeels door brand werd verwoest, zal veel gro ter en fraaier worden herbouwd dan het was. Het Architectenbureau Nieu- wenhuijs Brouwer is gereed gekomen met het ontwerp voor het nieuwe hotel dat een frontbreedte zal krijgen van niet minder dan 35 m. Er is ook een zaal in geprojecteerd welke plaats biedt aan 500 personen. Het gebouw zal een in houd krijgen van 4500 m3. De bouw plaats van Rhenense fabrikanten. De kosten zullen ruim f 200.000,— bedra- bij eenkomst werd zeer druk bezocht en had tot doel een fabrikantenkring te stichten. Het bestuur werd samengesteld uit drie personen, namelijk Ir. J. J. Plaet (Steenfabriek ,iOver-Betuwe") voorzitter; P. J. B. A. Nijdam Jr. (Chem. Fabriek „Rhenus") secretaris-penning- meester en L. van Wijngaarden (L. van Wijngaarden en Zn. Tapijten- en Mat- tenfabriek) bestuurslid. Het ligt in de bedoeling voortaan nauw contact met elkaar te houden en j diverse problemen, die op een gelijk vlak liggen, gezamenlijk onder ogen te zien. gen terwijl het geheel, inclusief de in ventaris wordt geraamd op f 500.000, De heer Van ijswijk denkt zijn ver nieuwde hotel in November van dit jaar te openen. PERSONENAUTO GEKRAAKT Woensdagochtend werd de heer H. te Rhenen, die met zijn auto de garage van de firma v. d. Horst aan de Herenstraat wilde inrijden, door een tegenligger, een grote trailer, aangereden, met het ge volg, dat zijn wagen aan de achterzijde ernstige schade opliep. De heer H. kwam met de schrik vrij. De politie maakte proces-verbaal op. WIJZE WOORDEN AKELIG LOT De gierigaard ondervindt tegelijk alle zorgen van de rijke en alle kwellingen van de arme. (Alb. Guinon.) VAN HET SCHAAKFRONT De uitslagen in de onderlinge com petitie bij de Rhenense Schaakclub luiden als volgt: Groep I: J. Verwoert A. N. Brands V*Va; F. A. André H. Hendriks 01; Groep II: B. van Doorn H. Spaan 10; C. Koops J. C. P. Hessing 01; C. Coops Spaan VaVa. Wij zijn ons be want dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE'» natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer.

De Vallei | 1955 | | pagina 1