Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „Waarom leven wij eigenlijk?' V. 1 BRIL Fa. J. F. TAK Is kopen op afbetaling zo verkeerd MULDER Wist 17.... AGENDA Eist Raad van Ede vergaderde Rhenen Nood-sanatorium Amerongen wordt opgeheven Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang WOENSDAG 13 APRIL 1955 No. 29 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel li Massale reünie «oiBBBfffltmniif oi Nieuw restaurant Ouwehands Dierenpark geopend TWEEDE PAASDAG GROTE DRUKTE IN RHENEN Soms nuttig, vaak gevaarlijk, maar veelal onvoordelig "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Onder auspiciën van het Comité Win teravondlezingen behandelde Woens dagavond in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs ds. G. van Duinen, Gere formeerd predikant te Wassenaar, de vraag: „Waarom leven wij eigenlijk?" Na te zijn ingeleid door dr. C. P. Engel, begon ds. Van Duinen met er op te wijzen dat wij allemaal weieens mo menten kennen of gekend hebben waarop wij zeggen: „Het leven kan mij niets meer schelen". Maar in werkelijk heid wil leven niet dood. Hoe vechten wij soms niet voor ons leven. Vanuit het standpunt van het leven gezien is er dan ook niets zo dwaas als zelf moord. Stel u voor dat iemand u op straat aanspreekt en u vraagt. „Waar om loop je hier eigenlijk", en u zou er dan geen verklaring van kunnen geven. Dat zou toch al te dwaas zijn. Zo is het toch ook dwaas als wij niet eens weten waarvoor wij leven. Toch zijn er millioenen mensen die dat niet weten. Die leven er maar op los en denken niet verder. Vele mensen zijn een verlengstuk van de machine waarmee zij dagelijks in de fabriek werken en eigenlijk zijn wij allemaal zo'n beetje in de fabriek die Staat heet. De Romeinse massa leefde vroeger voor brood en spelen. Net als de vent die spreker in de trein ontmoette en zo vol was van de voetbalwedstrijd van afgelopen Zondag. Op de vraag waar voor hij eigenlijk leeft gaf deze als ant woord: „Ach, als ik mijn natje en droogje maar heb is het goed". Zo wordt het leven maar al teveel geleefd. Laten wij eten, drinken en vrolijk zijn, mor gen gaan wij dood! Toch zijn er ook wel andere mensen en hun aantal zien wij steeds groeien. Dit is het verheugende verschijnsel van deze tijd. Er komen steeds meer mensen die niet meer tevreden zijn met zo'n beestenleven van eten en paren, want dat is het toch eigenlijk. Er zijn veel mensen die gaan denken. Aanleiding is vaak het moment waarop ze door een of ander worden beproefd of ernstig ziek worden. Is het leven inderdaad zinledig? Of misschien wel onzinnig? Waarom moet die man of vrouw die toch nog zoveel goeds voor de samenleving had kunnen doen, door de dood worden weggeno men? Waarom sterven er jonge men sen? Waarom moeten kinderen lijden? Waarom zijn er ernstige ziekten? Waar om oorlog en watersnood? Waarom moet de ene mens leven van het bloed van de ander? Waar gaat dit leven heen? Of gaat het nergens heen? Is het -hier dan niet anders dan een marionet tentheater? Goethe zei dat zijn leven niet anders was dan een steen die hij omwentelde en die aldoor maar weer terugviel. Le ven wij voor geld? Voor de lusten? Voor de arbeid? Of misschien voor het bereiken van macht of het nastreven van een ideaal? Een bekend Fransman heeft lang geleden eens gezegd dat de socialisten als zij hun doel hebben be reikt, zullen ontdekken hoe leeg hun ziel is. Satre heeft met de grootst mo gelijke ernst gezocht naar de zin van het leven en die niet gevonden. Hij lacht om de vraag van waarom leven wij. De Duitse wijsgeer Heidegger zei: „Ik heb niet om het leven gevraagd, ik ben er dat de Veenendaalse politie juist voor de Paasdagen twee Veenendaalse jongelieden heeft aangehouden wegens de kippendiefstal van vorige week aan de Vijgendam? dat de arrestanten, die 17 en 19 jaar oud waren, de kippen nodig had den om met de opbrengst hun zakgeld wat aan te vullen? dat bij onderzoek bleek dat de knapen behalve de diefstal van vorige week ook de daders waren van nog twee andere kippendiefstallen enige weken geleden in Veenendaal gepleegd? dat zij werden overgedragen aan de politie te Ede? dat de grote zaal van het gebouw aan de Eikenlaan voor a.s. Zaterdag avond geheel uitverkocht is? dat daar dan het Mannenkoor De Veenzangers en het Veenendaals Da meskoor zullen concerteren? Heden, Woensdag 13 April (In geb. Eltheto) 8 uur, uitvoe ring Chr. Dameskoor De Lof- stem en opvoering van toneel stuk „Stormeiland". Donderdag 14 April (In geb. 't Trefpunt) Voorlich tingsbijeenkomst van Ned. Zuivelbureau onder ausp. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Vee nendaal. (In hotel „De Korenbeurs") 's middags, vergadering Bond van Gepensionneerde Ambte naren. Spr. dhr. J. Groen over „Is glijdende pensioenschaal voor de reeds gepensionneer- den noodzakelijk?" Zaterdag 16 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con cert Ritmeester Mannenkoor m.m.v. Veenendaals Dames koor. Dinsdag 19 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con cert Utrechts Sted. Orkest o.l.v. Paul Hupperts. (In Chr. Ger. Kerk) 7.30 uur, orgelconcert Feike Asma. (In geb. 't Trefpunt) 's middags oprichtingsvergadering afd. j Minjon. "Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Doden dans der Sioux". in geschopt. Leven is niet anders dan een continu sterven". De moderne mens wil geen valse waarheden meer. Men wil leven. Men wil houvast. In het begin van deze eeuw dacht men: nog wat meer scholen en een beetje meer techniek en we zijn er." De mens van vandaag echter leeft in het pessimistische vlak. Twee oor logen met 50 millioen doden achter de rug. Hij weet dat hij in het duister wan delt. Toch is dat al veel gewonnen als wij de worstelende mens beschouwen van het standpunt van de christen. De vraag waarom wij leven is niet chris telijk maar een vraag van de wereld. Er is er maar één die op deze vraag een antwoord kan en mag geven, en dat is de maker van het leven, dat is God. Het is toch ook de ontwerper en de maker van een machine die bepaalt waarvoor de machine dienen moet? Wie de ma ker van het leven ontkent zal de zin van het leven nooit vinden. Wie die vraag wetenschappelijk wil benaderen wordt krankzinnig. De wetenschap kan geen antwoord geven over de oorsprong en de uiteindelijke bedoeling van alle dingen. Gods antwoord op de vraag voor ons is Jezus Christus, die zegt: Ik ben de waarheid en het leven. Dit antwoord raakt niet in de eerste plaats ons ver stand maar wel onze existentie. Het gaat niet om het antwoord op een aan tal vragen maar er moet iets met ons zelf gebeuren. Een vliegwiel van een machine, dat van zijn as is afgehaald, weet ook niet meer waarvoor hij dienen moet. Eerst als hij weer op zijn as is aangebracht en draaien kan weet hij het weer. Mil lioenen mensen zijn ook van hun as ge slagen en de as dat is God. Zij moeten eerst weer om die as draaien alvorens antwoord op hun vraag te krijgen. Met Jezus komt God met die as naar ons toe en zegt: kom. Wij mensen zijn ech ter geen dood losgeslagen vliegwiel, wij moeten zelf beslissen. Wij laten ons zo maar niet op die as zetten. Dat kost overgave en capitulatie. Alles loslaten en alleen op God vertrouwen. Als wij op Jezus' as zitten, de as die Hij voor ons zo heeft gemaakt dat wij er precies op passen, dan hebben wij het antwoord. Wij leven dan niet meer voor onszelf maar uit God. Hij zegt toch: Gij zult mijn discipelen zijn! OUD-KORPSCHEF VAN POLITIE OVERLEDEN Maandag is te Veenendaal in de ouderdom van ruim 74 jaar te zijnen huize overleden de heer H. B. van Rijs wijk, vele jaren korpschef van politie te Veenendaal. De overledene werd op 9 September 1880 te Wijk en Aalburg ge boren. Per 1 Januari 1907 werd hij als agent van politie te Nijmegen benoemd en een jaar later volgde zijn benoeming als agent van politie le klasse te Vee nendaal. Op 1 Mei 1933 werd hij door de Com missaris der Koningin in deze provincie als chef-veldwachter (korpschef) be noemd en op 1 Februari 1937 als zodanig gepensionneerd, zodat hij ruim 29 dienstjaren in Veenendaal had. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. op de Algemene Begraafplaats aan de Mun- nikenweg te Veenendaal ter aarde wor den besteld. MARKTBERICHTEN Op de Veenendaalse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 120.000 eieren aange voerd. De prijzen varieerden van f 12, tot f 13,per 100 stuks. De handel was vlug. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 46,- tot f 60,- per stuk. Handel kalm. VERENIGING VOOR VOLKS ONDERWIJS OPGERICHT Woensdag 6 April werd in de ol. school ouderavond gehouden. Deze avond werd geopend door de heer D. Slok waarna de heer Hulzebos als hoofd der o.l. school, het woord nam. Vervol gens sprak het hoofdbestuurslid van de Ver. voor Volksonderwijs, de heer P. van Theyl over „Waarom openbaar on derwijs?" Hierna werd door de aanwe zigen besloten tot de oprichting van een Elsterse afdeling van de Vereniging voor volksonderwijs. MUZIKALE RONDGANG VAN „CRESCENDO" Zaterdag 16 April zal onze plaatselijke muziekvereniging „Crescendo" ter on dersteuning van een collecte voor haar instrumentenfonds, een muzikale rond gang door het dorp maken. VRACHTAUTO TEGEN BOOM Vermoedelijk doordat de stuurstang brak, botste de vrachtauto van de aan nemer J. Kosters alhier, welke bestuurd werd door diens zoon, in volle vaart, op de Veenendaalsestraat, tegen een boom. De inzittenden kwamen er wonder bo ven wonder met enkele lichte verwon dingen van af maar de auto werd zo zwaar beschadigd, dat die zonder meer naar de sloperij verwezen kan worden. KRANT-LEZENDE BRITTEN Op de Britse eilanden worden als er geen staking is! meer kranten ge lezen dan waar ook ter wereld. Per duizend tjewoners worden bijna 600 dagbladen op de Britse eilanden ge kocht waar tegenover de V.S. met 356 slechts een pover figuur slaan. In elke Britse huishouding er zijn er ruim 15.000.000 worden er dus dagelijks twee kranten gekocht. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Margriet brengen de vacantie in Klosters (Zwitserland) door. Aan het begin van een skitocht: H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Margriet met hun gids. De gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van Donderdagmiddag op nieuw bezig gehouden met het verzoek van het bestuur van WV om een sub sidie van maximaal f 11.000,beschik baar te stellen voor de heideweek. Dit voorstel stond niet op de agenda omdat het schrijven van WV, waarin werd medegedeeld, dat men geheel tegemoet wilde komen aan de bezwaren, welke in een vorige raadsvergadering tegen het programma voor de komende heide week waren gemaakt, eerst Donderdag morgen was binnen gekomen. Verschil lende raadsleden hadden er bezwaar tegen, over deze kwestie geheel onvoor bereid te moeten beslissen. Dit had tot gevolg, dat met 17 tegen 12 stemmen een voorstel van orde van ds. Fokkema (A.R.) werd aangenomen, waarbij werd besloten de subsidie-aanvraag tot de volgende vergadering uit te stellen. In een vorige (geheime) raadsverga dering was de raad unaniem tot de over tuiging gekomen dat met name een viertal programmapunten voor de ko mende heideweek niet voor verwezen lijking vatbaar waren. Volgens de oor spronkelijke opzet van VW zou de heideweek ditmaal in het teken moeten staan van de bevrijding en meer spe ciaal van de capitulatie van Japan op 14 Augustus 1945, een datum die toe vallig juist in de heideweekperiode valt (13—20 Augustus). In verband met deze opzet had men zich voorgesteld op Maandag 15 Augus tus een reünie van gerepatrieerden uit Indonesië te houden, waarbij aan de oud-gouverneur-generaal jhr. Van Star- kenborg-Stachouwer zou worden ge vraagd een herdenkingsrede te houden. Verder was een reünie van de ge allieerde bevrijders geprojecteerd, waar voor reeds in verschillende landen con tactpunten waren gelegd. Ook een re- unie van de Belgische vluchtelingen uit de eerste wereldoorlog, welke destijds op de Ginkelse heide een onderkomen vonden, stond op het programma en ten slotte had men zich voorgesteld een re- unie van evacué's uit de laatste oorlog te organiseren. De raad was unaniem van oordeel, dat deze plannen niet te verwezenlijken waren. Daarom was thans een nieuw verzoekschrift ingediend waarin werd I r 1111 ij i li 1111M 'oaen- üüüülüüü!^ Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U het uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer. medegedeeld, dat het bestuur van VVV besloten had, de suggesties van de raad op te volgen en de heideweek een ge heel ander karakter te geven. Men wil deze thans plaatsen in het teken van het sprookje, onder het motto „Heide week Sprookjesweek". De bespreking van de overige agenda punten leverde niet veel bijzonders op. Bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aansluiting op het electriciteitsnet van enkele woningen in Ederveen deelde wethouder Wiegeraadt mede, dat het in de bedoeling ligt hiervoor in de toekomst geen gemeentelijke bijdrage meer te verstrekken omdat de voorwaarden van de PGM voor de aansluiting van on rendabele gebieden veel gunstiger zijn geworden. In antwoord op een vraag van de heer Beuker deelde de voorzitter mede, dat de fa. Mensink en De Wilde uit Nijver- dal aan de Klaphekweg 14 kleine mid denstandswoningen zal bouwen, waar van 4 uit de vrije sector en 10 uit het bouwvolume voor dit jaar. Het voorstel tot het maken van een reinwaterkelder ten behoeve van de (Zie verder pag. 2) Hoewel de Paasdrukte in Rhenen niet is te vergelijken bij die van drie jaar geleden, toen er een ware volksverhui zing naar onze gemeente plaats vond, was het toch nog wel de moeite waard. In de eerste plaats dienen we rekening te houden met de weersomstandigheden. Die waren in 1952 van dien aard, dat er in de Grift onderlangs de Grebbe zelfs werd gezwommen. Eerste Paasdag van dit jaar was het uitgesproken slecht om er op uit te trekken en dank zij het zonnetje, dat in de ochtend van de tweede dag vrolijk scheen, heeft menig een zijn stoute schoenen aangetrokken om een tochtje te wagen naar Rhenen en de Grebbeberg. Want het was weder om dit laatste punt, waar zich de druk te, vooral in het middaguur, concen treerde. Ouwehands Dierenpark werd zelfs zeer druk bezocht. Ook de militaire begraafplaats en het legermonument stonden in de belangstelling. Een bijzonderheid is wel geweest de In de naoorlogse jaren bleek het aan tal tbc-patiënten onrustbarend te zijn gestegen. De hoofdoorzaak hiervan was de oorlog en bezetting met alle gevol gen van dien. Verspreid over het hele land verrezen er noodsanatoria, om deze grote toeloop van patiënten op te van gen. Ook te Amerongen kwam een noodsanatorium, van de stichting „Het Dubbele Kruis". Thans is het zo ver, dat het aantal tbc-patienten gelukkig zeer sterk gedaald is, waardoor de nood zaak van het exploiteren der noodsana toria niet meer aanwezig is. Het gevolg is, dat een dezer dagen het sanatorium dan ook gesloten zal worden. In 1945 reeds is het werk van „Het Dubbele Kruis" te Amerongen begon nen. Men had niet de beschikking over eigen gebouwen, doch het Zendings- diaconessenhuis stond een gehele etage van haar gebouw voor dit doel af. Hierin konden 45 patiënten onderge bracht worden. De eerste patient werd opgenomen op 16 Juli 1945, hij was af komstig uit Veenendaal. Ondertussen waren er door de rege ring in Zweden een aantal paviljoens gekocht. Een aantal hiervan werden ge plaatst op een terrein tegenover het Zendingshuis en hier werd het werk voortgezet. De geneesheer-directeur van het sa natorium, dokter A. C. Kars te Ame rongen. vertelde dat het noodsanatorium te Amerongen mede was bedoeld als op vangplaats voor de uit Duitsland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Rusland en Indië terugkerende Nederlanders, waarvan vermoed werd dat een groot gedeelte besmet met tuberculose zou te rugkeren. En ze kwamen ook uit alle landen. Al zeer snel bleek dat er ook in ons eigen land veel en veel meer tbc voorkwam dan we vermoedden. De honger die we geleden hadden, het op en door en bij en naast elkaar wonen, dit had duizenden en duizenden besmet tingen gegeven. En al heel gauw kwa men onze eerste patiënten uit eigen land. Zoals vermeld werd de eerste pa tient opgenomen op 16-7-'45. De laatste werd opgenomen op 25-2-'55. Deze kwam uit Utrecht. In totaal werden in deze tien jaren 808 patiënten opgenomen. Pa- tienten van heinde en verre, maar ook van dichtbij en ook uit Amerongen. Dokter Kars vervolgde dat op 30 Oct. 1946 de eerste patiënten in de paviljoens konden worden opgenomen. We hadden aan alles gebrek. Als sputumpotjes fun geerden jampotjes en de radiocontact- dozen waren met schoensmeerdekseltjes afgedekt. Gelukkig waren we, dat we al vrij snel de hand konden leggen op een doorlichtingsapparaat. Medicijnen wa ren op de bon, maar van kwartaal tot kwartaal verliep alles beter. Aanvankelijk was de opzet een sanato rium van 3 jaren en dat was dan ook de overeenkomst tussen de stichting Zen- dingsdiaconessenhuis en Het Dubbele Kruis. Maar van 3 kwam 5 jaar en toen uiteindelijk gevraagd werd of we de etage langzamerhand niet wilden ont ruimen kwam het Dubbele-Kruisbestuur voor de eerste keer voor de vraag te zitten of een verder doorzetten van dit sanatorium wel verantwoord was. Maar zolang er nog 15000 tbc-patienten per jaar geregistreerd werden bij de con- (Zie verder pag. 2) De tijd van nood is in Nederland voorbij. Alom wordt gesproken van meer welvaart en het is te begrijpen dat ook wij een aandeel daarvan willen hebben Wü zien hoe overal de winkels weer een aanzien krijgen van overdadig aanbod en wü komen in gezinnen waar men veel duurzame gebruiksgoederen gaat ver nieuwen. Niet in alle huizen wil men en kan men overgaan tot aanschaffing van iets nieuws, maar men is nu eenmaal gewend naar hen te kijken, die zich aangetrokken voelen tot meer luxe en al zit daar iets gezonds in, omdat wy door de algemene vooruitgang mede tot grotere prestaties geprikkeld worden, men moet ook oog hebben voor de gevaren die daaraan verbonden zyn. Het is immers niet vooraf te zeggen of de luxe, die men aan de buitenkant ziet, ook werkelijk een gevolg is van de grotere welvaart. Er is daarnaast by stijgende productie ook sprake van een toenemende concur rentie, die er onder meer toe leidt, dat men de betalingsvoorwaarden voor mogelyke klanten gaat vergemakkelijken. En daarmee doet het probleem van kopen op afbetaling zijn intrede. reikend is om de termijnen te voldoen. Immers bij de z.g. huurkoop is men na bepaalde tijd eigenaar van het toestel. Bij huur moet men het steeds weer af geven. Hierbij vervult het afbetalings systeem dus een'nuttige functie. NUTTIG Moeten wij kopen op „gemakkelijke condities" zonder meer veroordelen? Zeer zeker vervult dit systeem in be paalde gevallen een nuttige functie. Het belang er van treedt sterk naar voren wanneer er in een gezin plotseling een gebruiksvoorwerp moet zijn, waarvoor de nodige contanten niet aanwezig zijn. Wij nemen als voorbeeld een gezin waarin plotseling voor de gezondheid van een der leden een hoogtezon nodig is. Nu zijn er verschillende mogelijkhe den om zo'n apparaat thuis te krijgen. Men kan het apparaat contant kopen en betalen. Men kan er ook een huren. Mogelijk kan men bij een vereniging of stichting tegen een matige vergoeding een hoogtezon lenen. Tenslotte kan men het ding kopen op afbetaling. Kan men contant betalen, dan is men daarmee het voordeligst af wanneer men het apparaat lange tijd nodig heeft. Heeft men de mogelijkheid tot het-lenen van een vereniging of stichting, dan komt deze ook in aanmerking. In de practijk blijken de mogelijk heden daartoe gering te zijn. Nu blijft bij afwezigheid van kasmiddelen nog over de huur en de koop op afbetaling. De huurprijs van de hoogtezonn kan nu zo hoog zijn, dat men beter op afbeta ling kan kopen, indien het inkomen toe opening van het nieuwe restaurant van Ouwehands Dierenpark, hoewel de of ficiële plechtigheid nog moet komen. Het gebouw was, hoewel de gasten er konden worden ontvangen, nog lang niet afgewerkt, Toch konden de bezoekers al een prima indruk krijgen van het ge heel. De ruime ontvangzaal „zit" rondom in het glas. Al dat licht doet prettig aan. Via een ruime hall en een royaal trap penhuis komt men boven op de daktuin, waar het in de zomer gezellig zal zijn. Daar gezeten krijgt men een prachtig uitzicht over de berg en over het toe komstige zwembad met zonneweide, welke complexen achter het hotel ko men te liggen. GROTE STEUN UIT RHENEN VOOR NVV-TBC-FONDS De collecte, die in Rhenen werd ge houden ten bate van het NW-TBC- Fonds, is wederom een groot succes ge worden. In een speciaal daartoe belegde bijeenkomst met de dames en heren, die aan de inzameling hadden meegewerkt, maakte de voorzitter van het comité be kend, dat de opbrengst weer groter was dan vorig jaar en ditmaal f 1159,15 had opgebracht. Dit prachtige resultaat kon alleen maar worden bereikt, doordat Rhenens bevolking met gulle hand heeft gegeven. Hiervoor bracht de voorzitter allen hartelijk dank. Ook de ruim zestig collectanten werden in het dankwoord betrokken. Uit de vergadering kwamen diverse suggesties om in de toekomst nog inten siever te werk te gaan. De commissie zal een en ander in overweging nemen. Een kopje koffe met koek, aangeboden door de Rhenense Bestuurders Bond, vond bij de aanwezigen een goed ont haal. Ook de gezinsbusjes kwamen nog aan de orde. De commissie deelde mede, dat ook deze actie haar volle aandacht heeft. Men hoopte in de toekomst nog meer busjes te kunnen plaatsen, ten einde ook op die manier de opbrengst nog groter te doen worden. VIERJARIG KNAAPJE VIEL VAN STEP De vierjarige P.B., die met zijn auto ped het Spitsbergerpad afreed, kwam zodanig te vallen, dat hij met vleeswon den aan gelaat en benen naar huis moest worden gebracht. Een van de wonden moest door een arts worden gehecht. De step was niet veel meer waard. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN De heer A. v. Vendelo heeft een wel zeer onfortuinlijke Paasdag beleefd. Hij fietste vanaf Veenendaal via de N. Meentsteeg naar de Cuneraweg toen hij plotseling door een windvlaag werd op geduwd. Juist wilde de heer Gr., wonen de in de Meent, met zijn auto passeren. De heer V. werd door de auto geraakt en kwam te vallen. Zijn rijwiel werd gekraakt, terwijl hijzelf verwondingen opliep aan linkerbeen en gelaat. Ook zijn kleding werd gehavend. De heer Gr. stopte onmiddellijk en bracht het slacht offer met gekraakte fiets naar zijn wo ning te Rhenen. EN GEVAARLIJK In de meeste gevallen wordt echter voor andere doeleinden naar het afbeta lingssysteem gegrepen. Wij doelen hier op de aanschaf van gebruiksartikelen, die bij contante betaling voor het gezin een onbereikbare luxe zijn. Wij noemen dure radiotoestellen, televisie-apparaten, ameublementen die boven de draag kracht van een echtpaar gaan, prachtige tapijten, bromfietsen, auto's etc. Men zou op het eerste gezicht zeg gen, dat het juist een buitenkansje is, dat men nu deze artikelen kan kopen. Hier bedriegt de schyn. Wij kunnen het beter zo stellen, dat ge zinshuishoudingen, die een bepaalde koop op afbetaling kunnen finan cieren, ook in staat zyn om zicli dezelfde artikelen tegen contante betaling aan te schaffen. Het enige, dat in deze gezinnen ontbreekt, is een voldoende drang tot sparen. Het is een grondwaarheid, dat men om een bepaalde aankoop te kunnen fi nancieren, eerst het benodigde geld bij een moet brengen. Dit moet men in alle gevallen waar koop op afbetaling on mogelijk is. Wil men die artikelen be slist bezitten, dan maakt men daarvoor een spaarpot. Bij de z.g. huurkoop is er ook sprake van sparen, met dit verschil dat hierbij de besparing geschiedt te gelijk met het verbruik en mogelijk nog achteraf, wanneer het aangeschafte ar tikel reeds versleten is voordat men het betaald heeft. ONVOORDELIG Is er nu bezwaar tegen deze wijze van sparen? De moeilijkheden lggen meestal daar, dat men langs deze weg tot een besparing komt in de verkeerde rich ting, die later niet meer te herstellen is. Dit bezwaar wordt nog vergroot door het gevaar, dat men teveel besparings- hooi op zijn inkomens vork neemt. Tenslotte is deze wijze van sparen zeer onvoordelig. Wanneer men uit rekent wat men precies voor een arti kel betaalt op afbetaling en men ver gelijkt dit met een betaling a contant, dan blijkt alijtd dat men voor de koop op afbetaling meer moet neertellen en dat men dus langer moet sparen. Maar (Zie verder pag. 4.) EDE. Een Edenaar ontving dezer da gen twee brieven. De ene brief kwam uit Friesland, met het verzoek de be taling te willen bewerkstelligen van 100 gulden wegens gedane levering en nog een bedrag van 58 gulden voor repara- tiewerk. De Edenaar kende de afzender echter niet en had hiermee ook nooit contact gehad. De tweede brief kwam uit Kampen waarin de Edenaar ver zocht werd nu eindelijk eens de bestelde boeken te betalen. Hij had echter nog nooit boeken in Kampen besteld of ze ontvangen. Verondersteld wordt dat iemand op de naam van de Edenaar in kwestie aan het kopen geweest is en de politie zoekt die iemand nu. WAGENINGEN. Morgen, Donderdag 14 April, wordt in gebouw Ons Huis al hier een Youth for Christ-avond ge houden. Spreker is de heer L. J. Pasman uit Haarlem, terwijl enkele leden mu zikale medewerking verlenen. LEERSUM. Bij het graven van een put naast een woning alhier werd een urn gevonden. Herhaaldelijk werden ter plaatse reeds urnen gevonden en men veronderstelt met een urnveld te doen te hebben. Het is dan ook de be doeling dat de Rijksdienst voor Oud heidkundig bodemonderzoek mettertijd het bedoelde terrein stelselmatig zal onderzoeken. WIJZE WOORDEN MINACHTING Wy minachten veel, om onszelve niet te minachten. (Vauvevargues.) ABVA IN VERGADERING BIJEEN De afdeling Rhenen van de Algemene Bond van Ambtenaren komt Woensdag 13 April in de bovenzaal van café DeD Driehoek in vergadering bijeen. De heer J. J. Wittenberns, hoofdbestuurder van de ABVA, zal de jongste salarisonder handelingen bespreken. KERKEWIJK 167 -TE1.2860 - VEENEN DAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1