Aram UiotxgfcuM mmn oinmi Behang 1955 Fa. J. F. TAK Het Rhenense Bevrijdingsfeest ELST IN HET VERLEDEN Wat Lezers Schrijven« Veenendaal Rhenen NIEUW! BLOEMINK Waterschap Luntersebeek voor Ederveen en Lunteren gesplitst AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" BRILLEN Veilig Verkeersrit tijdens Winkelweek TAFELTENNIS SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF Dubbel Focus Glazen Uit EDE's raadszaal De opheffing van het nood-sanatorium in Amerongen ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN DE STEEN VAN DE PROFEET Het is gebeurd. Wat me nooit over komen is, dat is nou gebeurd. Ik heb namelik getekend. Nou ja, indertijd heb ik natuurlik wel m'n trouwakte onder tekent, maar dat tel ik nou niet mee. Voor het overige ken ik me niet in- denke, dat ik ooit dinge getekent heb, waardoor ik me ergens aan verbond of verplichtinge op me nam. Maar nou is het dan toch inderdaad gebeurd, 't Ging zoo, ik had er al wel veel van gehoord en over geleze, maar je hoort en leest over zoveel goeie din gen, waar je ook nooit op ingaat, denk bijvoorbeeld maar es an de verkiezings tijd, wat een mooie programma's krijg je dan niet in je brievebus gefrommeld, waar je het eigelik overal mee eens bent en waar je uiteindelik toch niet op stemt, dat ik hierover ook niet verders nagedacht heb. Vorige week echter op een avond wordt er op de achterdeur geklopt en „Volluk" geroepe. 't Was voor ons geen bekende stem en ikke en Driek keke mekaar eens aan en zeie: Wie zou daar nou zijn? We krijge 's avonds namelik nooit bezoek, dus dat we vreemd op- keeke, dat snappe jelui zeker wel. Omdat ik nogal niet bang ben aan gelegd ging ik naar achtere om te kijke wie ons in onze avondrust kwam stoore en daar sting een persoon, die mijn wel bekend voorkwam, maar die ik toch niet een, twee, drie wist tuis te brenge. Hij had nogal een vertrouwd uiterlijk en daarom zei ik, dat-ie maar mee naar binne moest gaan. Op staande voet kwam-ie achter mijn aan. Toen-ie eenmaal binne was, noem de hij z'n naam, die me trouwens niks zei, maar hij zei derbij dat-ie blokhoofd was van de „B.B.". En zooals ik hierbove al zei, daar had ik al veel van gehoord en geleze, dus jelui snappe, dat het ijs direkt al ge- broke was tusse ons. Ik wist er een hoop van te vertelle en hii vanzelvers nog meer. Driek begon er oo 't lest een beetie van te rille. De gedachte aan een oorlog en alles wat daar mee samenhangt haalde bij haar weer ouwe wonde ope. Ze had namelik in de laatste oorlog veel last van der zeenuwe. Maar om kort te gaan, uiteindelijk kwam de aap toch uit de mouw van onze bezoeker. De bedoeling van zijn komst on de laate avond was om mijn noodwachter te make. Zoo heet dat als je bij de „B.B." bent. Hij somde een hoop goeie hoedanighede op die ik vol gens hem had en die mijn zoo bijzonder geschikt maakte om dienst te neme bij die organisatie. Mense. 'k moet jelui eerlik zegge, 'k heb nooit gewete. dat ik der zoo gekleurd on sting en dat ik 7"lke boste kappisitiite had, zooals ons blokhoofd dat noemde. Driek keek d'r ook tenminste vreemd van on. En ik geloof heus. dat ze mijn sinds die avond met een bietje andere ooge is gaan bekijke. ik bedoel, echt be wonderend. En voorheen kon ze mijn d'r wel eens leelik neerzette. Met dat al wist ik nog niet wat ik nou eigeliik in die B.B. zou moete doen en dat vroeg ik toen maar aan 't blokhoofd. En wat denke ielui? Hii zei: kiik es, we bebbe bij de B.B. een heelehoel on- derdeele. Er is een pbessie-afdeeling, maar da's niks voor iou Wout. Daar bin jij een bietje te oud voor en te stram. Er is een Ruim- en Reddingsdienst, maar da's ook niks voor iou. want dan moet ie veels te zwaar werk doen in de voorste linies, da's meer voor ionge ke rels. Verders is er nog een Geneeskun dige afdepjing, maar daar heb jij te weinig lettprs voor gegete. Dan is er nog een Kantienedïenst. Dat zou wel iets voor ie ziin. maar da's eigelik meer vrouwewerk. Maar we hebhe voor iou iets moois en dat is bij de Brandwe°r. Nou. dat leek miin wel. 'k Heb altiid veul van water gehouwe en zoo'n slang, waar dat water uitkomt, dat vind ik prachtig. 'k Zei, zonder aarzeling: Man, déar voel ik voor, da's iets voor mijn, spuit gast. Het blokhoofd was verrast en haalde prompt een stel papiere uit de zak. Hij ging op die papiere alles invulle, mijn naam. geboortedatum en zoo en toen dat gebeurt was, toen moest ik teekene. Zelf was ik ook zoo onder de indruk, dat ik zonder aarzeling teekende. En nou zit ik d'r an. Driek was het er niet heelemaal mee eens en die zat een beetje te moppere. Ik heb haar kant maar niet uitgekeeke. Toen ik geteekent had, hebbe we nog effies doorgepraat. Ik vroeg wanneer ik kon komme oefene als spuitgast. En toen kwam het hooge woord er uit. Als spuitgast konde ze mijn heelemaal niet gebruike, maar het was de bedoeling, dat ik dienst moet doen als slangedro- ger. Dus, dat beteekent als de andere noodwachters gezellig met water ge speeld hebbe, dat noodwachter Blauw kous de natte slange mag drooge. Luste jelui ook nog peultjes? Maar ja, ik zit er an. Ik heb getee- kend. 't Is heus geen Aprilmop. Ik heb nou meteen de koe maar bij de hoorens gevat en bin met Driek naar een bindingsavond van onze B.B. ge weest. Dat was gezellig. We hebbe een fijn tooneelstukkie gezien en we werde goed verzorgd, 'k Hoop, dat er meer van zulke avonde kome, dat verguit de bit tere pil tenminste een bietje. Bij deze groet ik jelui, noodwachter W. BLAUWKOUS. Woensdag 20 April a.s. te 19.00 uur start van de Veilig-Verkeersrit op de Markt te Veenendaal voor auto's, mo torrijwielen en rijwielen met hulpmotor. De afstand bedraagt voor auto's en motorrijwielen pl.m. 60 km en voor rij wielen met hulpmotor pl.m. 30 km. De gemiddelde snelheid bedraagt res pectievelijk 36 en 18 km en het in- schrijfgeld f 2,f 1,50 en f 1, Voor z.g. meerijders bestaat gelegen heid deel te nemen aan een tijdens de rit te houden verkeerswedstrijd. In schrijfgeld hiervoor bedraagt f 0,75. Er wordt gestart in volgorde van in schrijving. Vanaf heden bestaat gelegenheid tot voor-inschrijving aan het adres A. Boers, Achterkerkstraat 12 te Veenen daal. Er zijn aan deze rit waardevolle prijzen verbonden. Het eerste Climaxteam, dat promotie wedstrijden speelt voor een plaats in de overgangsklasse, heeft dit weekeinde 3 punten verzameld. Zaterdag speelde Climax I in Apeldoorn tegen TAO en won daar met 3—7. Alle spelers, nl. M. van Eist, N. van Manen en IT. v. d. Loos- drecht wonnen elk twee partijen, ter wijl Van Eist en Van de Loosdrecht ook het dubbel op hun naam brachten. Tweede Paasdag speelde Climax thuis tegen MVR uit 's-Heerenberg. Na een zeer spannende wedstrijd werd het een puntenverdeling (55). M. van Eist en N. van Manen wonnen elk twee par tijen en H. v. d. Loosdrecht één partij. Entac uit Enschede heeft zich door een 73 overwinning op haar plaatsge noot Volharding aan de kop van de ranglijst geplaatst en is nu zeker van een plaats in de overgangsklassen. De stand is nu: Entac (Enschede) 46 TAO (Apeldoorn) 44 Climax (Veenendaal) 33 MVR ('s-Heerenberg) 33 Volharding (Enschede) 20 In verband met de wereldkampioen schappen worden de komende weken geen wedstrijden gespeeld. Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL 25 kleuren - GEEFT NIET AF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telel. 2576 Nu de veel belovende plannen voor de Rhenense viering van de tiende verjaai-- dag van Neerlands bevrijding vaste vorm hebben aangenomen, stelt het or ganisatie-comité het op prijs belang stellenden spoedig nauwkeurig van de verschillende programmapunten op de hoogte te stellen. Hiertoe is een z.g. in structievergadering uitgeschreven, wel ke op Donderdag 14 April om acht uur in hotel Het Wapen van Rhenen zal plaats vinden. Aan verschillende in stanties zijn intussen uitnodigingen tot deze bijeenkomst verzonden. Niet- speciaal-genodigden, zoals vertegen- woordigei'S van straat- en buurtcomité's, zijn al evenzeer welkom. Ter vergadering zal worden uiteen gezet, hoe door een eendrachtige samen werking en een spontane medewerking een waardig en aantrekkelijk festijn is te bereiken, dit in overeenstemming met de grote betekenis van de vijfde Mei. VAN HET RHENENSE DAMFRONT De uitslagen van de deze week om het kampioenschap van Rhenen ge speelde damwedstrijden, geoi-ganiseerd door de RDV, luiden als volgt: Hoofd klasse K. v. d. Pol G. Huiberts 2—0; J. Keijman J. v. Setten 02. Ie klas se: C. M. Moedt H. de Jong 02; G. D. W. van Dijk Chr. Remmerde 20; S. van Veenendaal Chr. v. Walsem 02; J. H. van Dijk J. Haalboom 20. 2e klasse: J. F. v. d. Kaaij W. Pleijler 0—2; H. Reede G. Spies 2—0; J. F. v. d. Kaaij G. Mol 02. ONDERLINGE COMPETITIE TAFELTENNIS De Rhenense Tafel Tennis Vereniging „RTTV" houdt deze maand een onder linge competitie, waarvoor enkele prij zen beschikbaar zijn gesteld, o.a. een wisselbeker en enkele medailles. Dins dagavond werd hiermede een aanvang gemaakt. Na deze eerste wedstrijden is de stand als volgt: 1. H. v. d. Broek 5--5; 2. R. Roelofsen 44; 3. J. H. H. Note- mans 33; 4. H. Visch 33; 5. O. Meijer 44; 6. D. Capelleveen 43; 7. N. C. G. Jansen 43; 8. J. Nieuwenhuis 42; 9. K. v. d. Stelt 4—1; 10. G. Henzen 4—1; 11. G. Puik 30; 12. R. van Ommen 30; 13. J. de Bode 4—0; 14. L. Wegh 4—0; 15. T. Vedder 5—0. Neem thans voor afstand en nabij Met rechte bovenkant van het na- bijheidsdeel. Dit geeft U een ruimer gezichtsveld. GEDIPLOMEERD OPTICIEN Ziekenfonds leverancier Kerkewijk 1 - Veenendaal - Tel. 2764 (Vervolg van pagina 1.) watervoorziening in Lunteren gaf wet houder Jansen gelegenheid te onthullen dat aan deskundigen opdracht is gege ven, te onderzoeken of het mogelijk is Ederveen, Harskamp en"Otterlo van wa terleiding te vooi-zien. Ten aanzien van de aanleg van rij wielpaden langs de Lunterseweg deelde wethouder Wiegeraadt mede, dat de provincie thans toestemming heeft ver- leend de hiervoor nodige grondstroken aan te kopen. Het vooi'stel tot het verlenen van me dewerking voor de bouw van een tweede christelijke ulo-school werd zonder dis cussie aanvaard. Ter gelegenheid van de komende be vrijdingsfeesten zal aan alle schoolkin deren een herinneringsbordje worden uitgereikt. Nu Ged. Staten de oprichting van een volkscredietbank hebben goedgekeurd, was ook de tijd aangebroken om hier voor een administrateur te benoemen, kantore van de gemeente-ontvanger, werd door de raad voor deze functie benoemd. Tenslotte werd ook nog besloten aan de oranjeverenigingen te Lunteren eix Bennekom een subsidie van resp, 2000 en 1500 gulden te geven. BOEREN KUNNEN TOESLAAN In de slag van Hemmingstedt in Sleeswijk werd het leger van goed ge outilleerde ridders van koning Hans van Denemarken op 16 en 17 Februari 1500 door 6000 primitief bewapende boeren volkomen vernietigd. WIE VOND PORTEMONNAIE MET 140,— Aan het politiebureau te Rhenen werden gedurende de afgelopen week de volgende voorwerpen aangegeven als gevonden: 1 bos huissleutels; 1 rol cocosmatten; een paar contactsleutels van een Volkswagen; 1 nikkelen ketting 1 zakmes; 1 snoer parels; 1 groen witte wollen want; 1 broche; 1 bruin geblokte zakdoek; 1 rechter gummi laars; 1 brui ne alpino-muts. Verloren: 1 zilveren kinderarmband; wieldop van een Volkswagen; 1 ring m' KONINGIN WILHELMINAFONDS Na de op Woensdag 30 Maart j.l. ge houden Propaganda-avond met de zeer leerzame film „Er is een tijd van ko men. is gebleken, dat wij de vraag moesten stellen: ..Waar blijven de Vee- nendalers als het de kankerbestrijding betreft?" Mogen wij cijfers geven? Zo ja, dan krijgt u die. Van de 4700 gezinnen in Stichts en 6 sleutels; blauwe windjack; blauwl Gelders Veenendaal heeft het Kon. Wil- kinderjasje; 1 zilveren ring; 1 rood le- helminafonds 25, zegge en schrijven deren portemonnaie inhoudende f 140,-, rode want met groen motief; blauw1 wollen want; lichtbruine actetas inh. tekeningen en bestekken; groene balpen met vergulde dop; 1 paar gevoerde da mes glacé handschoenen; een schooltas met boeken inh. verder een etui en een abonnement NBM Amerongen-Rhenen. Aan komen lopen: klein hondje wit met bruin. Weggelopen: jachthond luisterend n. de naam „Wouda", kleur bruin. Tijdens een Dinsdagmorgen in ge bouw Rehoboth te Renswoude gehouden vergadering van het gecombineerd col lege van het waterschap Lunterse Beek, heeft de watergraaf, de heer J. M. Hou terman, medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben ge hecht aan de splitsing van het district Lunteren in een district Ederveen en Lunteren. Het voorstel daartoe werd destijds gedaan door de hoofdingelanden uct Ederveen, die het onjuist achtten, dat Lunteren met drie heemraden in het bestuur vertegenwoordigd is, terwijl Ederveen geen heemraad meer heeft, sinds de heer Hupkes niet werd her kozen. Als gevolg van deze splitsing worden op 26 April te Lunteren en op 29 April te Ederveen verkiezingen gehouden voor een nieuw bestuur. Voor het dis trict Ederveen moet dan een heemraad en twee hoofdingelanden worden geko zen en voor het district Lunteren het dubbele aantal. De hoofdingelanden uit Ederveen, de heren S. Boonzaayer en W. Thomassen, verklaarden eerst over leg met de landbouworganisaties te wil len plegen, alvorens zij zich herkiesbaar stelden. De vaststelling van de jaarrekeningen over 1953 en 1954 leverde geen enkele moeilijkheid op. Er werd een zuinig be heer gevoerd, hetgeen onder meer hier uit bleek, dat men om financiële redenen heeft bedankt als lid van de Unie van Waterschapsbonden en van de Stichtse Waterschapsbond. De inning van de waterschapsbelas- j ting, waarmee men in het begin vooral in Ederveen nogal moeilijkheden had, 1 verloopt thans zeer vlot. De aanvanke lijke tegenzin tegen het waterschap is grotendeels verdwenen en heeft reeds plaats gemaakt voor waardering om het werk dat het waterschap reeds heeft ge daan in het belang van een goede wa terlossing. Ten aanzien van de verbeteringswer- ken deelde de heer Houterman mede, dat men door verschillende omstandig heden het gestelde schema niet heeft kunnen bijhouden. De onderhandelingen over grondaankopen en grondruilingen voor het verleggen of verbreden van watergangen verlopen in Ederveen bij zonder moeizaam. Bovendien is er een kwestie geweest met het Staatsbosbe heer waardoor het werk geruime tijd werd opgehouden. Het tekort aan ar beidskrachten doet zich eveneens ge voelen. In de loop van dit jaar zal ge tracht worden de onderhanden genomen werken af te maken, onder meer door de bouw van een drietal kunstwerken, n.l. een in de Emminkhuizersloot, een in de Rijksweg bij Het Hofje en een in de Slaperdijk. Ook een gedeelte van de Lunterse Beek vanaf de Renswoudse straatweg tot fort Daatselaar zal ver beterd worden. Hiervoor is een ruilver kaveling ontworpen. Aan het eind van de vergadering sprak de heer J. M. Houterman enkele waarderende woorden tot de heren E. J. Snitselaar en J. van de Voort uit Lun teren, die in het nieuwe college niet zullen terugkeren omdat zij zich niet herkiesbaar stelden. Witt U dat ..DE VALLEI" vrijwel huis-aan-huis haar abonné's heeft en verreweg het meest gelezen blad is voor Veenendaal en omgeving? VROUWEN IN DE V.S. Volgens de publicaties van een we reldbekend instituut voor opinie-onder zoek heeft de meerderheid der mannen in de V.S. klachten over het vele spre ken der vrouwen en over het lawaai dat zij in de huishouding maken. Een Nederlands spreekwoord zegt echter: „Klagers hebben geen nood" Dan vinden wij een kort bericht van ds. Van Doesburg aan de heer A. van Spanje. Het is gedateerd 26 Juni 1815 en van de volgende inhoud: „Goede Vriend, Het spijt mij u te moeten berichten dat onze Koning het verzoek van de ingezetenen van Eist heeft afgeslagen. Ik heb Zijner Majesteits besluit van 17 dezer desaangaande, Zaterdag avond ontvangen, 't welk ik u als gij hier komt, kan laten zien." Dat was het dus. Ds. Taay had het pleit gewonnen. De Elstenaren waren in de eerste ron de verslagen, doch er zou een tweede poging worden ondernomen! Voor echter van een volgende actie sprake is gaan er twee volle jaren voor bij. De oorzaak van deze stilte ligt beslo ten in een merkwaardig bericht, het enige dat we vinden over het jaar 1816. Hier volgt het: „De Rhijn zodanig buite zijn oever gerese sijnde, waardoor landerijen overstroomt zijn geworden, dat de be- woondere door gebrek van voedsel voor hun vee, met hetzelve na elders hebbe moete vlugte. En door de daar door veroorzaakte schaarsheid van Wintervoedsel, veele van dezelve hebbe moete verkope, is de rede waar om er geen herhaling wegens het pre- senteere van een ander rekwest is geschiet." De natuur, met als medium vadertje Rijn, had weer eens fel toegeslagen. Dan, midden Juni 1817, verschijnt Mr. J. H. Noordbeek ut Wijk bij Duurstede ten tonele. Wij hebben sterk de indruk dat genoemde heer op advies van ds. Van Doesburg naar Eist gekomen is. Hoe het zij, deze mr. Noordbeek biedt bij de heer A. van Spanje aan, de zaak opnieuw aanhangig te maken. de bewoondere zulks weder wilde probeeren, dagt zijn ed., nu de beste gevolge zoude hebbe, niet twij felende aan een gunstige viatering, biedende ter bewerkstelligmaking van hetzelve zijn Ed. hulp en meedewer king aan, met bijvoeging zijn Ed. hij en met de minister en Secretaris van Eerdienst der Hervormde Kerk zeer bekent was." Kijk es aan, de man garandeerde als het ware een gunstige uitslag! Nou, deze rechtskundige pakt de zaak vijf en twintig leden! Natuurlijk mag deze onmogelijke toe stand niet voortduren en als u maar even begaan is met het leed, dat kan ker heet, welnu, dan kan en zal deze onmogelijke toestand, n.l. van zo weinig leden, niet voortduren. O.i. moet u nu eenmaal meer gaan doen om ons te hel pen tegen de kanker te vechten. Door de gemeenschappelijke acties van ons volk in alle geledingen ver toont de statistiek inzake de tuberculose internationaal gezien, voor Nederland de kleinste getallen! Ook dit moeten wij zien te bereiken inzake de kankerbestrijding, omdat al les al weer gaat om de gezondheid van ons volk! Dank zij uw aller hulp is het gelukt om de tuberculose op het tweede plan te drukken. Wie zal zeggen, hoe het met de t.b. zal gaan? Wel zeer zeker is dit, dat de vroegere volksvijand no. 1 onge veer verslagen is! Maar nu komt er een andere volks vijand, de kanker, op de voorgrond. Ook hier moet gevochten worden. U had in de u aangeboden film kunnen zien, hoe er in Nederland en in heel de weten schappelijke wereld, overal gestreden wordt tegen deze nieuwe volksvijand. Eigenlijk moesten wij u aanbieden nog eens zulk een propaganda-avond met nog eens die film. O.i. zal dit er dan ook nog weieens van komen, want zelfs zij die van kanker iets meer weten, wil len die film best eens voor de tweede maal zien. Maar inmiddels vragen wij u om uw hulp. U moet helpen! Omdat u ook moet weten, dat er in Nederland per jaar 1400 patiënten aan kanker overlijden! Het voorlopig bestuur: J. P. Vergouwen, voorzitter. VOOR LANGDURIG ZIEKEN De collecte, die aanstaande week wordt gehouden komt ten bate van het werk van de Vereniging „Het Zonne huis". Deze vereniging beoogt christe lijke verpleging van lijders aan een chronische of langdurige ziekte. De zorg voor langdurig zieken is tot nu toe geen overheidszorg in die zin, dat de overheid het tot haar taak re kent daarvoor verpleeginrichtingen te stichten. Dit werk is aan het particulier initiatief overgelaten, zij het dat de overheid met grote waardering en be langstelling volgt, wat op dit gebied wordt verricht. De verleende toestem ming tot het houden van deze collecte is daarvan mede hetj bewijs. Het aantal chronische lijders in ons land bedraagt volgens gegevens, waar over de Volksgezondheid beschikt on geveer 20.000. Duizenden van hen ver keren in zeer ongunstige omstandig heden of worden verpleegd op ontoe laatbare wijze. De Vereniging „Het Zonnehuis" wil deze mensen niet alleen een goede ver pleging verschaffen, maar wil hen daarenboven plaatsen in een omgeving, dien hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele de pressie. Zij wil christelijke verpleging ongeacht de kerkelijke gezindte der patiënten in ziekenhuizen van een speciaal type: „Zonnehuizen". Er zijn reeds drie van zulke tehuizen, namelijk „Het Zonnehuis-Beekbergen", het oudste en grootste tehuis der ver eniging, „Het Zonnehuis-Zuid-Holland" te Schiedam en „Het Zonnehuis-Doorn". In totaal kunnen hierin ruim 220 pa- tienten worden verpleegd. Als ieder, aan wie straks de gelegen heid tot het geven van een gave wordt geboden, zich dit bewust is, en boven dien met dankbaarheid het feit der eigen gezondheid waardeert, behoeft aan een goede opbrengst van deze col lecte niet te worden getwijfeld. Het plaatselijk comité. dan ook even anders aan. Ook hij richt een request aan de Koning en opnieuw wordt een commissie van vier personen uit Eist aangesteld, n.l. Antony van Spanje, Gerrit Jacob's van der Klift, Hendrik de Ridder en Jan Wildeman. Nu geen eindeloos gesoebat om ad vies bij diverse dominees, nee, mr. Noordbeek i-icht zich direct tot „de re geering der Stad Rhenen om Z.M. te diene van consideratie en advies". En reeds de 18e April 1818 volgt een gunstig antwoord van de Directeur- Generaal voor de zaken der Herv. Kerk enz. Het was er door! Vergunning en sub sidie tot het bouwen van een Kerk en Pastorie en vrijheid tot het beroepen ener predikant met 's lands toelage. Opnieuw wordt een verbinding tot het betalen van „tabakstienden" getekend, ditmaal door 46 planters. De verplichte gelden bedragen nu: onder f 15,de 100 pond 10 stuivers. f 20,15 stuivers. f 25,1 gulden. f30,30 stuivers, boven f30,2 gulden. Deze gelden werden bij verkoop door de koper ingehouden en door deze aan de commissie ter hand gesteld. Ook wordt weer een vrije gifteninza meling gehouden. Door 73 intekenaai'S wordt bijeengebracht f 2846,Een ge middelde dus van bijna f 39,En dit maal geen kruisjes voor handtekening meer. (Wordt vervolgd.) (Vervolg van pagina 1.) sultatiebureaux was het dat zeer zeker En zo leidde dit tot de bouw van een geheel nieuwe vleugel en een nieuwe recreatiezaal op het paviljoenterrein, waar al 4 paviljoens stonden. Het zou om vele lredenen jammer zijn, als dit complex zou moeten worden af gebroken en uit Amerongen verdwijnen, bij gebrek aan een andere bestemmings mogelijkheid. Dokter Kars noemde reeds enkele aspecten doch er zijn er meer. Voor de middenstand zou het een flinke strop betekenen. Gelukkig is zowel het Stichtingsbestuur als het gemeentebe stuur diligent in de richting tot behoud van het complex, dat voor vele doel einden op medisch en maatschappelijk gebied geschikt is. De ligging is ideaal, in de bossen, op de Amerongse Berg. Hopelijk wordt er bijtijds een weg ge vonden. RADIOTELEFONISCHE VERBINDING TUSSEN EEN RIJDENDE TREIN EN HET ALGEMENE TELEFOONNET In samenwerking met de administra tie van de Franse PTT, waarbij radio materiaal werd gebruikt geleverd door een Franse maatschappij, hebben de Franse spoorwegen (SNCF) hun metho dische proefnemingen vervolgd, om onder zo goed mogelijke voorwaarden een radio-telefonische verbinding tot stand te brengen tussen een rijdende trein en het algemeen net van de PTT. In de toekomst zullen reizigers in be paalde treinen rechtstreeks telefoon verbinding kunnen krijgen met abonné's van hun keuze. De verbinding wordt tot stand gebracht door tussenkomst van vaste posten die op regelmatige afstan den langs de spoorlijn zullen zijn op gesteld en ingericht zijn volgens het principe van frequentie-modulatie. Op deze wijze zullen tegelijkertijd storingen opgeheven worden en een draagwijdte van 20 km verkregen worden. GESCHEIDEN BOEKEN Cheshire in Engeland is bekend door Cheshire in Engeland is bekend door een kaasproduct dat zijn naam draagt. In 1863 moeten daar mensen zijn ge weest die er wel zeer reactionnaire op vattingen omtrent het bij elkaar komen der seksen op na hielden. In genoemd jaar heeft n.l. een ingezetene de huis vrouwen het advies verstrekt, in hun boekenkast de werken van mannelijke en vrouwelijke auteurs op afzonderlijke planken te plaatsen. Had men boeken van twee met elkaar gehuwde auteurs, dan kon een uitzondering worden ge maakt en mocht hun werk wel op het- schoon ook dan nog met beleid moest worden gehandeld kunnen worden opgegeven bq de onderstaande adressen: RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, Telefoon 478. Recl.bur. J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, Telef. 377, W. van Noort, Roghairweg 10. EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Hoofdweg 104a, Telefoon 301. RENSWOUDE: Joh. van Voorthuizen, Molenstraat 1, Telefoon 364, en G. Barten, Barneveldsestraat 33. ELST: F. Roks, Houweg 28. Joh. van Kooten, Rijksstraatweg 233, Tel. 204. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: Boekhandel Visser, Overstraat B 354, Telefoon 386. (57) Met een krachtige slag drijft Aram zijn te genstander enkele passen terug. Dan ontwikkelt zich een zwaardgevecht, zoals de jonge ridder nog nimmer doorgemaakt heeft. Met bliksemsnelheid kletteren de zwaarden tegen elkaar en al spoedig beseft Aram dat hij, zo niet zijn meerdere, dan toch zijn evenknie gevonden heeft in Caracalla. Met weergaloze handigheid pareert Caracalla elke uit val om dan onmiddellijk zijn tegenstander met een flitsende uitval in de verdediging te dringen. Minutenlang wordt de stilte in de ruime troonzaal slechts verstoord door het scherp ketsende geluid van staal tegen staal. In ademloze spanning volgen de toeschouwers langs de kant en vanaf de balustra de het heroïsche duel tussen hun keizer en Aram. Langzaam, maar met onafwendbare zekerheid drijft Caracalla de ander in de verdediging. Zijn bronzen borstpantser maakt, dat hij zich niet zo nauwkeurig behoeft te dekken, waardoor zijn bewegingsvrijheid aanzienlijk groter is dan die van Aram. Bij een wan hopige uitval van Aram treffen de beide zwaarden elkaar hoog in de lucht met geweldige kracht. Kra kend schampen de gevesten langs elkaar. Razend snel trekt Caracalla zijn wapen terug, gooit het op in de lucht en vangt het met de rechterhand. En voor Aram zich heeft kunnen dekken flitst het zwaard des keizers op hem toe en treft hem met volle kracht in de linkerschouder. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2