DE VALLEI av.v-v~ -de CANADESE ERFENIS- Veenendaal leed in Drieber gen eerste nederlaag Eist kan het kampioenschap vrijwel niet meer ontgaan Cobu Boys 6-0 Maarssen Matjan 5-3 De Eierzoekrit Renswoude behaalt fraaie over winning op Barneveld Voor de Jeugd HANS DISTRICTSVELDLOOP- KAMPIOENSCHAPPEN OP GREBBEBERG KOPEN OP AFBETALING Om het biljartkampioenschap van Rhenen Ze zijn er weer! FEUILLETON Weer een nieuwe dag! Veenendaal heeft Tweede Paasdag in Driebergen tegen C.D.N. haar eerste ne derlaag in dit seizoen geleden. Het werd een zeer kleine nederlaag (10) maar het typeert wel, dat het met de geel- blauwen niet meer zo goed gaat als in het begin van deze competitie. De laat ste wedstrijden brachten reeds enkele malen een gelijk spel, waaruit duidelijk bleek, dat Veenendaal in kracht inboet te. De Driebergenaren is het gelukt de Veenendalers zelfs van een gelijk spel af te houden, al was men soms heel dicht bü de geiykmaker. CDN speelde voor wat het waard was. Nu de derde plaats in deze competitie ook belangrijk wordt voor promotie, was het te verwachten, dat de strijd niet ge makkelijk zou zijn. De thuisclub begon de wedstrijd vol geestdrift. Reeds direct na de aftrap trok men op het Veenendaal-doel af. Binnen vijf minuten had men daarbij succes, doordat midvoor J. Vink met een handig trekballetje doelman Cor- nelissen kansloos passeerde. Het zou het winnende doelpunt blijken te zijn. CDN bleef in het eerste half uur het beste van het spel houden. De Veenen- daalse voorhoede, met een binnentrio, geheel bestaande uit Heykampen, kwam er maar weinig aan te pas. In het laat ste gedeelte van de eerste helft kwamen de Veenendalers wat meer los. Midvoor Heykamp zag kans enkele malen ge vaarlijk door te breken, doch werkte slordig af. Rechtsbinnen Corry Hey kamp, voor het eerst weer opgesteld, maakte een slechte beurt door vrij voor het Driebergse doel hoog over te schie ten. In de tweede helft heeft Veenendaal alles op alles gezet om de gelijkmaker te forceren. Herhaaldelijk liet men zich echter in de buitenspelval zetten. De gasten kwamen tot 6 corners na de rust, de thuisclub slechts tot 1. De laatste 10 minuten verstreken in hoogspanning. Voortdurend kon men de bal in de Drie bergse doelmond vinden, waar slordig spel van de Veenendalers en stugge verdediging van de CDN-achterhoede doelpunten voorkwamen. Nadat Van Soest nog met een verre trap de bal in de doelmond van CDN bracht en midvoor Heykamp een laatste kopbal afgaf, klonk het eindsignaal. Als gold het hier een kampioenswedstrijd zo stroomden de CDN-supporters het veld op, om hun spelers in triomf naar de kleedkamer te brengen. Daartussendoor zochten elf teleurgestelde Veenendaal- spelers hun kleedlokaal op. Het kam pioenschap, voor de Veenendalers lange tijd voor het grijpen, komt nu voor de geel-blauwen op een zeer wankele basis te staan. RAV VERENIGINGSKAMPIOEN UTRECHT—GOOI De Rhenense Athletiek Vereniging RAV organiseerde Tweede Paasdag de veldloopkampioenschappen van het dis trict UtrechtGooi van de KNAU. Er werden in vlot tempo drie loopnummers afgewerkt, namelijk 1500 m junioren B; 3000 m junioren A en 5000 m senioren. De drie best geplaatsten van één ver eniging kwamen in aanmerking voor het algemeen klassement, waarmee het clubveldloopkampioenschap werd be paald. Dit werd gewonnen door de RAV met 10 punten, met als best geplaatsten D. v. Harn op de 1500 meter, T. Groen veld op de 3000 meter, en H. van Hoften en H. Verkerk op de 5000 meter. Het parcours was uitgezet over een fraai gedeelte van de Grebbeberg. Er waren ongeveer veertig deelnemers. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats in pavil joen „De Grebbeberg", waar de volgen de uitslagen uit de bus kwamen: 1500 meter junioren B: 1. J. Groen, VIF 4.39; 2. D. van Harn, RAV, 5.05.2; 3. P. Ja gers, VIF, 5.07. 3000 meter junioren A: 1. Th. J. Zeegers, Hermes, 10.04.6; 2. M. v. Hemert, FIT, 10.14.6; 3. T. Groenveld, RAV 10.20.6. 5000 m senioren: 1. H. v. Hoften, RAV, 16.50.2; 2. H. Verkerk, RAV, 16.55.4; 3. Th. Jagers, VIF, 17.13.0. Verenigingskampioenschap: 1. RAV, Rhenen, 10 punten; 2. VIF met 15 pun ten en 3. Hermes met 29 punten. waren de Oranjehemden een klasse be ter dan de Amerongers. Oranje-Wit 2 verloor op eigen terrein met 20 van Rhenus 2. Zo won Musketiers onverwachts met 40 van Veluwe Boys. Niemand zal dat hebben verwacht na de teleurstellende wedstrijden van de laatste weken. Eist had bezoek van Houten. Na een stevige wedstrijd werden de punten ge deeld (11) en kan Eist het kampioen schap zo goed als niet meer ontgaan. Oranje-Wit was te gast bij DVSA in Amerongen en haalde de volle winst binnen; 51 was de uitslag. Technisch GVVV is dit seizoen vast van plan het kampioenschap te behalen in de 2e klasse. Het won Zaterdag met niet min der dan 60 van het bezoekende Cobu Boys. Reeds in de eerste minuut trof een schot van spil Van de Loosdrecht doel, waarna midvoor Leppers na 12 minuten de stand op 2—0 bracht. Het werd voor de rust nog 3—0 door een kopbal van A. Leppers. In de tweede helft was het voortdu rend GVVV dat aanvallend speelde. De gasten konden geen ogenblik gevaarlijk worden. Nadat H. van Essen de score tot 40 had verhoogd, kopte vier minuten later dezelfde speler nummer 5 in het doel der gasten. Een strafschop had voor Co bu Boys een tegenpunt kunnen opleve ren, maar de GVVV-doelman stopte de bal keurig. H. van Essen zorgde 10 mi nuten voor het einde voor een 60 eind stand. Ondanks het feit, dat Matjan in de wedstrijd tegen Maarssen op een ge geven ogenblik met 30 de leiding had, hebben de Pantermensen die voorsprong niet kunnen behouden. De eerste helft werd met deze 30 voorsprong afgesloten door twee doel punten van B. Veenendaal en één van Bolderman. Nog een kwartier in de tweede helft kon Matjan deze voorsprong handhaven, toen overspeelde de thuisclub de Vee nendalers geheel en kwamen er vijf doelpunten voor Maarsen bij. Eigenlijk twee te veel, want een gelijk spel had de spelverhouding beter weergegeven. De Veenendaalse Auto- en Motorclub „Veenendaal" organiseerde op Tweede Paasdag 's morgens weer haar jaarlijkse eierzoekrit, waarvoor ook dit jaar weer grote belangstelling bestond. Het werd de deelnemers op deze 60 km lange oriëntatierit niet gemak kelijk gemaakt. Onderweg moest men de inhoud van een mand met eieren schat ten, hoe zwaar een brood woog en hoe veel eieren er in totaal waren uitgezet. Er bleken 589 eieren verstopt te zijn. De heren J. de Ruiter, W. Veenendaal, D. Hollebrands en J. Gaasbeek waren er met een getal van 600 het dichtste bij. In de mand met eieren zaten 177 eieren. De heer Brinkhout raadde er 178 en was er dus wel zeer dicht bij. De verschil lende prijzen bestonden uit een aantal eieren. De heer Verhoef kreeg een troostprijs, omdat hij de meeste straf- punten had opgelopen (139). De uitslag van de totale rit werd voor auto's: 1. J. Groenhof (8 str.p.); 2. J. Boers (9); 3. H. van Schuppen (9); 4. H. v. d. Bos (9) en 5. C. Diepeveen (9). Motoren: 1. T. Boers (8); 2. J. v. d. Pavert (13); 3. Hollebrandt; 4. B. Die peveen. Bromfietsen: 1. J. M. Mekking (5); 2. T. v. d. Kraats (5); 3. D. Wildekamp (7); 4. B. v. d. Kraats, Ede (7). Zo is dan eindelijk de belangrijke wedstrijd RenswoudeBarneveld, om de eerste plaats in de 2e klasse afdeling A, gespeeld. De einduitslag werd 42 voor de roodwitten, een fraaie zege dus. Door deze overwinning zijn de Rens- woudenaren dit seizoen op eigen ter rein ongeslagen gebleven, terwijl Bar neveld haar tweede nederlaag leed. Reeds direct ontketende zich een felle strijd, beide ploegen lieten goed voetbal zien, hoewel Renswoude in het eerste half uur duidelijk de meerdere was. De aanvallen van Barneveld waren echter niet zonder gevaar en in de 8e minuut ging een schot van de Barneveld voor- waartsen rakelings over de lat. Toch werd juist in deze periode Rens woude duidelijk de sterkste ploeg en de verdediging van Barneveld werd her haaldelijk totaal uiteengeslagen. Na 19 minuten gaf middenvoor G. van Raay de bal goed af aan de vrijstaande G. v. d. Horst en deze maakte geen fout (10). Enkele ogenblikken later scheen het of de stand weer gelijk zou worden, maar tot opluchting van de Renswoude aan- (Vervolg van pag. 1.) daarbij is men bij de koop op afbetaling gedurende een tijd gebonden om aan een bepaalde zakenman of een bepaald bedrijf geld af te dragen uit het inko men. De besteding van het inkomen (huishoudgeld) wordt nu al vastgelegd voordat men het in handen heeft. Dikwijls blijkt na korte of lange tijd van betalen dat men het vastgelegde in- komensdeel voor andere doeleinden no dig heeft. Dit kan b.v. voer een plotse ling optredende ziekte zijn. Men is dan gedwongen de koop op afbetaling op een ongunstig tijdstip af te breken. Zo wel de koper als de verkoper van het artikel kunnen er flink schade bij heb ben, maar de eerste komt er meestal het slechtst af. ALLEEN VOOR OPTIMISTEN De koop op afbetaling is aanlokkelijk. Zij is in de eerste plaats gericht op de mens met een optimistische kijk op het leven. Dit is zeer gezond wanneer dat optimisme niet te ver gaat. Men kan zich enthousiast geworden voor een bepaald artikel plotseling binden tot aankoop. Heeft men eenmaal besloten, dan komt men tot de ontdekking, dat men vergeten heeft rekening te houden met andere zeer noodzakelijke uitgaven en deze moeten dan achterwege blijven of de koop moet ongedaan gemaakt wor den wegens ziekte of ontslag met alle financiële nadelen daaraan verbonden. Zo kan het aanvankelijk verkregen gemak plotseling verkeren in een last. Bovendien is er nog dit maatschappe lijk nadeel, dat het systeem als een sneeuwbal rolt. Heeft mevrouw A b.v. het prachtigste radiotoestel huis staan, dan wil haar vriendin dit ook bezitten. Het is mogelijk dat mevrouw A zich dit gemakkelijk kan permitteren, terwijl mevrouw B in moeilijkheden raakt. Men moet zich dus goed de gevolgen van de aangegane verplichtingen voor de geest roepen. Tenslotte kan dit nog in het voordeel van de koop op afbetaling worden ge zegd, dat er gezinnen zijn waar niet ge spaard wordt, terwijl men geld uit geeft voor allerlei zaken of gebeurte nissen waar men weinig genot van heeft maar waarvoor men zich de betaling kan permitteren. Langs de weg van koop op afbetaling komt men in zulke gezinnen dan tot een gedwongen sparen, waarbij men tenslotte vooruitgaat in zijn bezittingen. Dit alles samenvattend, zal men het met ons eens zijn, dat men zich telkens ernstig moet bezinnen alvorens met koop op afbetaling te beginnen. (Nadruk verboden.) hangers keerde het houtwerk een kei hard schot. Barneveld kwam nu iets meer opzet ten doordat Renswoude de fout maakte te gaan verdedigen. Het was dan ook niet te verwonderen dat na 42 minuten J. Wij mar de balans weer in evenwicht bracht (1—1). Renswoude zou echter voor de rust nogmaals de leiding nemen, toen G. v. Raay met een diagonaal schot 21 liet noteren. Na de thee zagen we wederom prach tig voetbal. In de 13e minuut was het weer G. van Raay, die deze keer de ge hele Barneveld-verdediging omspeelde en tenslotte ook de keeper, die er 31 van maakte. Renswoude speelde nu heel wat rustiger, vooral toen G. v. d. Horst deze middag bijzonder goed, in de 29e minuut voor het 4e doelpunt zorgde (41). Wel maakte drie minuten later J. Wijmar er nog 42 van maar verder kwam Barneveld toch niet, Zondag a.s. heeft Renswoude een rustdag, Barneveld speelt uit tegen Oranje-Wit uit Eist. De opstelling van het Renswoude-elftal was als volgt: H. Reebergen, doel; G. Braak en G. v. d. Weerd, achter. W. v. d. Horst, T. Harde man, A. Vink, midden. J. Schelte, G. v. d. Horst, G. v. Raay, L. Stutvoet, N. Schoonderbeek, voor. Vrijdagavond werden de biljartwed strijden om het kampioenschap van Rhenen onder grote belangstelling voort gezet in café „De Driehoek". De uit slagen waren als volgt: K. Ziermans S. de Beer 02; K. Huijdink H. Al- bers 20; G. Donselaar M. Rosbag 20; H. P. v. Noort L. Lieuwen 02 en J. van Baaren B. Wegh 02. De voor deze avond extra beschikbaar gestelde prijzen werden als volgt toege kend: H. v. Noort le prijs voor de hoog ste serie in de twintigste beurt; J. van Baaren werd tweede en G. Donselaar derde. De extra prijs, zijnde een gebraden kip, werd gewonnen door K. Huijdink, die als tegenstander had de sterke spe ler H. P. v. Noort. H. Albers wist G. Donselaar te over meesteren en won hiermede de bon, recht gevende op een paar schoenzolen met hakken. De volgende wedstrijd wordt Woens dagavond (13 April) gespeeld in hotel Het Wapen van Rhenen. W. RIJKSE WON ZILVEREN KAARTMEDAILLE Voor de laatste maal in dit seizoen vond in café De Driehoek een kaartwed- strijd plaats. De prijswinnaars waren: 1. G. Donselaar R. van Manen; 2. W. Rijkse J. v. d. Berg en 3. A. v. Ven- delo R. van Laar. Troostprijzen ont vingen J. v. Baaren en A. v. Coulet. De heer W. Rijkse, die over het ge hele kaartseizoen het hoogste aantal punten vergaarde, kreeg de fraaie zil veren medaille. De tweede prijs werd gewonnen door J. Goris en A. v. Ven- delo. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. ONZE JARIGEN 13 April Corrie Berends. 14 Rieka de Kleuver. 14 Hermien Breeschoten. 17 Beppie de Ruiter. 18 Sparappeltje. JOS NIEUWE RAADSELS bekende koning uit 't O.T. 1 reptiel. plaats in Drente. hoofdstad van Japan. kleine zwarte vrucht, i boomsoort. bekend eiland (Ind. arch steenvrucht. jongensnaam, i natuurverschijnsel. II. 1. In welk land ligt Nieuwpoort, waar in 1600 slag geleverd is? 2. Welke Romeinse keizer heeft de brand van Rome op z'n geweten? 3. Welke rivier stroomt er in Palesti na tussen de Hermon en de Dode Zee? 4. Welke oceaan is het grootst: de Stille of de Grote Oceaan? 5. Als Eerste Paasdag op 24 Maart valt, op welke datum valt dan de Eerste Pinksterdag? 6. Hoe noemt men October ook wel? Juf: Jan, als ik een stuk vlees in vie ren deel, hoeveel stukken heb ik dan? Jan: Vier, juf. Juf: En als ik die vier.stukken weer allemaal in tweeën deel? Jan: Acht, juf. Juf: En als ik die acht stukken weer in tweeën deel? Jan: Zestien, juf. Juf: En als ik die zestien stukken weer in tweeën deel? Jan: Gehakt, juf. Vorst winter met zijn strenge hand, Nam eindelijk de benen. Het ijs, de sneeuw van sloot en land Zijn nu dan toch verdwenen. Al is nog alles dor en kaal, We koest'ren blijde dromen. We weten 't immers allemaal: Straks zal het voorjaar komen! Want de herauten zijn er weer, De mooie witte klokjes. Ze bengelen daar broos en teer, Als kleine elfenrokjes. En heeft de lente soms nog wel Haar rare, wilde buien, Al raast de stormwind nóg zo fel, De klokjes blijven luien. Ze kondigen de bloeitijd aan, Het feest van duizend kleuren. Wie zou niet vrolijk zingen gaan OPLOSSING RAADSELS I. Een ei. II. Jan, vla, ark, nor, bek, zee, uil, kar, sok. Jaarbeurs. (Vervolg.) Hans luisterde goed, er was immers niets dat hem afleidde. En moeder kon zo mooi voorlezen, 't Was net of je er zelf bij was. Nu begreep hij alles veel beter dan 's morgens in de kerk. Hij kende de Here Jezus goed uit de vele verhalen die moeder hem al had voor gelezen en al kon hij zich van veel din gen niet goed een voorstelling maken, (12) Mrs. Collins was ingenomen met haar plotselinge gast, zoals ze iedere bezoe ker met haar stralende moederlijkheid begroette. „Het zal Evelyn goed doen," dacht ze, „niets beter voor dat kind dan een opgeruimde jongen om mee te praten." Ze had gelijk. Na het maal was Eve lyn een heel stuk opgemonterd. Wat kon het je toch goed doen met iemand te praten, die je van je eigen moeilijk heden afleidde. Eric had onder de maal tijd door verteld van zijn zwerftochten en ze had wel begrepen, dat het jaar niet zo gemakkelijk was geweest, als hij het eerst had laten voorkomen. Maar hij bewees, dat tenslotte toch iedere nare tijd ook weer voorbijging en daar zat hij nu: bruin, gezond, vrolijk. Heldere, wonderlijk bruinblauwe ogen onder donkerblond, enigszins golvend haar. Een toonbeeld van zorgeloosheid, hoe wel hij al zes en twintig jaar was. Kon zij ook maar zo opgeruimd zijn als Eric, die als stelregel had: „De mi sère hoort er bij, dus die moet je maar zonder protest accepteren. Als je maar zorgt, dat je de plezierige dingen waar deert, hou je 't wel uit en tenslotte kom je altijd weer op je benen terecht." Evelyn, die alleen maar moeilijkheden kon overwinnen door hard te werken en haar eigen genoegen geheel weg te cijferen, genoot van zijn luchthartigheid. O, zij zou er ook wel weer doorkomen. Als ze geen geld kreeg, zou ze alle vee verkopen, het gekochte vee afbestellen, alle dollars waarop ze maar enigszins beslag kon leggen, bij elkaar schrapen. En dóórzetten! Dat was bij haar steeds het eind van iedere redenering. „Je geeft die Hubbs maar flink de wind van voren", had Eric gezegd, toen ze opstond om nogmaals te beproeven haar reis tot resultaat te brengen. „Ik ga vanmiddag mijn afrekening halen en vanavond loop ik nog wel even langs om te horen hoe het gegaan is." Een kwartier later zat Evelyn in het kleine kantoortje van een kort, dik mannetje met een rood, bot en toch sluw gezicht, dat haar allesbehalve aan stond. Overigens was hij allermin zaamst. Buitengewoon medelijdend hoorde hij de geschiedenis van haar ongeluk aan. „Zeker, zeker, daar moest iets gedaan worden. Natuurlijk zal ik u helpen, dat spreekt vanzelfIk voel me nooit prettiger, dan wanneer ik flinke jonge mensen uit de klem kan helpenIk zal u zoveel voorschie ten, als u nodig hebtDe paarden zijn hier op het ogenblik natuurlijk wel duur." „Ja, ik zal minstens vierhonderd dol lar nodig hebben." „We zullen straks weieens een con- tractje opstellen en dan is die zaak gauw geregeld. Ja, ja, wij hier in het noorden moeten elkaar nu en dan eens helpen." Zelfvoldaan grinnikte de dikke heer Hubbs en speelde met zijn sigaar. Evelyn, die eerst verheugd was ge weest over de vlotte ontvangst, werd langzamerhand ongerust over deze al te grote vriendelijkheid. De glibberige, pafferige Mr. Hubbs betuigde vaker dan nodig was zijn bereidheid om haar te helpen, maar hij had tot nu toe geen enkel zakelijk voorstel gedaan. Dat wekte haar argwaan. Waarom treuzelde die man zo? Wat zouden zijn condities zijn? Evelyn wist ook niet, dat zijn boek houder intussen bezig was informaties in te winnen over de waarde van het bezit van de Vandermares, waartoe Hubbs hem met een enkele regel schrift opdracht had gegeven. Ze voelde zich als een muis, waar een dikke, vette kat omheen draait. En Hubbs ging maar door met zijn zalvende praatjes. Even later ging de telefoon en Hubbs maakte enkele aantekeningen. Hij had juist gezien: de boerderij was de moeite waard, hij kon veilig een vierhonderd dollar voorschieten. Bij de Bank had ze de kous op de kop gekregen. Hubbs knorde bijna van plezier een gemak kelijke en voordelige zaak. Het was Evelyn, die eindelijk de draad van het gesprek weer opnam. „Zou u mij nu willen vertellen, wat uw condities zijn?" vroeg ze. „Natuurlijk daar kom ik juist aan toe. Ik kan het natuurlijk niet voor niets doen, dat begrijpt u wel, maar u zult toch tevreden zijn. Ik ben niet iemand, die zijn medemensen het vel over de oren haalt en zeker niet, als zijn mede mens zo'n pittig meisje is als u". „Toe man," dacht Evelyn, „zeg nu eens, wat je wilt." Ze had een gevoel, of ze het niet veel langer meer zou uit in zijn fantasie zag hij toch alles ge beuren. Later in bed dacht hij er weer aan dat hij nu gauw bij moeder en vader en de anderen weg zou gaan, hij zou dan moeten omgaan met allemaal vreemde kinderen, maar als hij er aan dacht, dat de Here Jezus hem zou helpen, was het net of hij er niet meer zo erg tegenop zag. Ook de Tweede Paasdag verliep voor Hans gezellig want hij mocht mee met broer Nico naar de stad waar, in een heel grote kerk, eten mooie uitvoering gegeven werd door een heel groot man nenkoor. Hij zat achter op de bromfiets en hield zich goed vast aan Nico's jas. Je kon merken dat ze nu dichter bij de stad kwamen. Telkens gonsden de auto's langs hen heen. In de grote kerk speel de al zacht het orgel. Nico zei dat er al heel veel mensen zaten, maar ze kregen toch nog een mooi plaatsje, dicht bij een dikke pilaar. Hansje vond het zingen meer dan prachtig. Soms klonk het heel zacht en moest je denken aan een stille zomermiddag, als de bijen zoemden bo ven het heideveld. Dan weer ruiste het zingen door de gewelven van de kerk als het bruisen van woeste golven op zee. Nico keek vaak op zij naar het ge zichtje van Hans, dat zo aandachtig en gespannen stond. Je kon zien dat hij volop genoot. Zelf hield hij ook dolveel van zang en muziek en hij moest ineens denken aan de vele Zondagavonden dat Hans zong met zijn zuiver stemmetje, terwijl hij, Nico, hem op de piano be geleidde. Wat waren dat altijd mooie uren geweest. Toen het afgelopen was zuchtte Hans: ,,'k Had nog wel een hele tijd willen luisteren, Niek." Nico lachte en klopte hem op zijn schouder. „Kom maar, dan gaan we samen wat lekkers eten." Nieuwsgierig volgde Hans ftem naar buiten. Even later zaten ze op het ter ras van een hotel, dicht bij een vijver, waarin eenden snaterden. De kellner zette „een bom ijs" voor hen neer. Er zaten kersen in ook. Lekker, hoor. Op weg naar huis begon de lucht te betrekken en toen ze al dicht bij hun dorp waren, gutste de regen ineens uit de lucht. Nico stuurde gauw zijn brom fiets het erf van een boerderij op. Ze holden samen op de deur toe, maar ze waren toch al flink nat geworden. „Komt der maar gauw in", riep de vriendelijke boerin tegen de twee drui pende broers. Ze mochten in de grote woonkeuken bij het fornuis zitten, waarop een pan dampende melk stond. Toen kregen ze ieder een kop chocola en een geweldige plak eigengebakken Paasbrood. De snee was wel anderhalve centimeter dik en besloeg het hele bord je. Of dat smaakte! Luuk, de grote zwarte kater sprong gauw op Hansjes knieën en draaide zich spinnend ineen. Hans streelde haar zijïgzachte kop. Toen begon Luuk zijn hand te likken. „Hij doet net als onze Netje", lachte Hans, „die wil ook zo graag geaaid worden." De boerin keek medelijdend naar het blinde ventje, maar ze zei niets. Alleen haalde ze nog een paar prachtige goud- reinetten uit de kast en stopte die in Hansjes jaszakken. De boer kwam ook binnen en begon een gesprek met Nico over het vee en de stand van het gewas. Hans werd zowaar soezerig in zijn hoofd van de kachelwarmte en het een tonige gespin van Luuk. Toen het weer droog was, stapten ze weer op, na de vriendelijke boerin hartelijk bedankt te hebben. Binnen tien minuten waren ze nu thuis, maar geen van tweeën deed de broodtafel veel eer aan. Dat kwam van die stevige plak krentenbrood! En zo werd het al gauw 18 April, de dag dat Hans naar Zeist zou gaan. Moe der had zijn kleren keurig in orde ge maakt, ze zaten allemaal in de grote bruine koffer, die Hans bijna niet tillen kon. De broers en zussen konden het niet laten hem nog gauw even te ver wennen. Dan lag er weer een dik cho colade-ei bij zijn bordje, dan vond hij weer een mondorgel op zijn kussen. Va der en moeder schudden soms hun hoofd maar ze lieten het toch toe. Toen het afscheid kwam hield Hansje zich goed. Moeder zou hem wegbrengen. Va der klemde hem even heel stijf tegen zich aan en hij kon er heus niets aan doen dat er toch even tranen in zijn ogen sprongen. De zussen snuffelden ook al in hun zakdoek. „Hou je goed, kerel", zei Nico, „in de vacantie gaan wij samen weer brommen." Dick fluis terde hem iets in zijn oor. „Een echte?" vroeg Hans blij. „Natuurlijk," zei Dick. „Fijn, ik krijg een blokfluit als ik met vacantie kom," juichte Hans „en Dick leert me spelen." Ze gingen allemaal mee tot het tuinhek en riepen hem nog eens hun groeten na. Moeder droeg de koffer. Daar gingen ze. (Wordt verv.) die 100 van Uw kracht vraagt. Laat King pepermunt U ook deze dag opwekken en verkwikken. Elke dag King, elke dag fit! Weer een nieuwe dagtaak, houden. „Dus uw rente isbegon ze. „Wel, als we eens zeideneh 15 procent." Evelyn duizelde even; vijftien pro cent! Maar dadelijk daarop dacht ze: „Och, zo heel erg is dat toch ook weer niet; misschien heb ik het geld maar voor een half jaar nodig." En ze móést toch immers geld hebben! Ze moest blij zijn, als ze het kreeg. Aandachtig bestudeerde Hubbs het gezicht van zijn cliënte. Toen hij uit haar gelaatsuitdrukking opmaakte, dat ze zich voldoende vertrouwd had ge maakt met de gedachte van de hoge rente, verzoette hij het bittere drankje door te zeggen: „U kunt het geld meteen krijgen. Ik zal u een chèque geven. U koopt vanavond een span paarden bij een van de houtzagerijen, die nu wel een span kunnen missen Morgen laat u de paarden thuisbrengen en Woensdag is het werk al weer in volle gang. Ik zal u een aanbeveling meegeven voor een zagerij, waarmee ik op goede voet sta en dan zal men u zeker een paar paarden willen verkopen." Hubbs re kende er al op, dat hij van die kant ook nog een commissie in de wacht zou sle pen. Dat werd een goed zaakje. Evelyn voelde zich opgelucht. Stel je voor: Woensdag alle angst voor een mislukking van het werk voorbij! „We zullen even een papiertje op maken," vervolgde Hubbs, „om de za ken geheel tussen ons te regelen." „Zeker," zei Evelyn, „we moeten nog het een en ander vaststellen. Hoe gaat het met de terugbetaling?" „O, heel eenvoudig; tot aan de oogst betaalt u niets. Dus u kunt het jaar rustig doorwerken, zonder zorgen. Laat u het maar gerust aan mij over." Tegelijk pakte hij een chèqueboekje en schreef een chèque voor 400 dollar, die hij losscheurde en aan Evelyn gaf. Ondanks haar vrees voor verborgen be drog, gaf de ontvangst van het papier tje, dat redding uit de onmiddellijke moeilijkheden betekende, Evelyn een kleine sensatie van voldoening en zorg vuldig borg ze het kostbare papier weg in haar tasje. Het is wel duur, dacht ze, maar we halen het er wel weer uit." Ondertussen had de geldschieter een contract opge steld, dat hij haar tui voorlegde. Ze las: „Ondergetekende, enz. enz. verplicht zich per 1 November 1952 terug te be talen de som van 500 dollar „Vijfhonderd dollar?" zei Evelyn. Ze schoot overeind en staarde Hubbs aan. „Hoe hoe(Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4