Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Programma van Ver keer s- Winkelweek thans volledig Prijzen voor straatversiering Begrotings-commissie vraagt spoed met raadhuisbouw de VALLEI-riks? De herdenkingssamenkomst in de grote garage van De Haas BRIL Fa. J. F. TAK AGENDA Fakkeloptocht op Koninginnedag Ederveen Waar is Hij is f 7.50 waard Koor van 500 zangers Eist viert waardig bevrijdingsfeest WATERHUISHOUDING van het BERGBAD nieuw opgezet Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang VRIJDAG 15 APRIL 1955 No. 30 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Schoolavond van „Eldorado" Hoofdstraat weer feestelijk verlicht Raadsvergadering VERKEERSRIT VOOR KINDEREN li II II II II Ged. St. overwegen of gemeente financieel wel tot bouw in staat is Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Gaat volgende week proef draaien ONDER ZAND BEDOLVEN EN GERED Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het programma van de Verkeers- winkelweek en de Veilig Verkeersweek, die vandaag begonnen zijn, ziet er als volgt uit: Zaterdag 16 April: 3.30 uur: Afmars van de Amsterdamse Politiekapel van het Slotemaker de Bruïneplein. 4.00 uur: Ontvangst van de kapel door het gemeentebestuur voor het gemeente huis in de Hoofdstraat, daarna maakt het korps een mars door het centrum van het dorp. 's Avonds kwart voor acht concerteert de Amsterdamse Po litiekapel o.l.v. Johan Pinkse in de muziektent op de markt met als be sluit een taptoe. Maandag 18 April: 7.30 tot 8.15 uur en 8.45 tot 9.30 u. optreden van de Edese Edelweis Kapel met jodelzang in de muziektent op de Markt. Dinsdag 19 April: 's avonds 7.15 uur muzikale rondgang van het Chr. Tam boers- en Pijpercorps „Prins Bern- hard" met haar jeugdkorps. Woensdag 20 April: 7.00 uur 's avonds start op de Markt van de Veilig- verkeersrit voor auto's, motorrijwie len en bromfietsen. Donderdag 21 April: 7.30 uur, muzikale mars van het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel, daarna concert op de Markt, afgesloten met de show taptoe. Zaterdag 23 April: 2.00 uur 's middags start van Veilig-Verkeersrit voor kin deren vanaf het Stationsplein. 3.00 uur: grote brandweerwedstrijd op het gemeentelijk sportterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat, waaraan een tiental brandweerteams deel nemen. 4.30 uur: Het muziekgezelschap „D.S." sluit de winkelweek met een muzikale rondgang. Maandag 25 April: te 4.30 en 6.30 uur kindervoorstelling in het verenigings gebouw aan de Eikenlaan door het gezelschap Benny Vreden met „Ba rend Bluf". Wedstrijdformulieren kunnen elke dag tot 9 uur 's avonds in de VWV- bussen gedeponeerd worden. Men mag „Eldorado", de leerlingenvereniging van de Chr. HBS, houdt ook dit jaar weer haar z.g. „Grote avond". Dit feest zal gevierd worden op Dinsdag 26 April in, het Verenigingsgebouw aan de Eiken- laarcrDe aanvang is gesteld op 8 uur. De avond zal gevuld worden met toneel, gymnastiek en muziek. Ons is ter ore gekomen, dat het be stuur der vereniging van HBS-ers het op prijs zal stellen als de bezoekers zo veel mogelijk in een donker costuum of geklede japon verschijnen, opdat ook hierin het stijlvolle van het feest tot uitdrukking kan komen. elke dag meerdere oplossingen inzen den. Elke dag zijn er 52 prijswinnaars. Deelnemende winkeliers zijn kenbaar aan de VWV-vlag. WINKELS 'S AVONDS TOT 9 UUR GEOPEND Winkels zijn tot 9 uur geopend, be halve op de Zaterdagen en de Woensdag, 's Zaterdagsavonds zijn de winkels om 6 uur dicht, Woensdagmiddag om 1 uur. In verband met de winkelweek is in de Hoofdstraat weer de verlichting aan gebracht welke ook in December j.l. deze winkelstraat zo'n feestelijk aan zien gaf. Zoals bekend betreft het hier 17 licht masten die in totaal niet minder dan 1500 lampen dragen. Er zijn plannen om deze verlichting voor gebruik in het komend najaar met verschillende onder delen uit te breiden. Woensdagavond 20 April a.s. om half acht komt de Veenendaalse Gemeente raad in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerke- wijk in openbare vergadering bijeen. Deze vergadering is een van de be langrijkste van het jaar. Ditmaal staat namelijk de behandeling van de ge meentebegroting 1935 op de agenda. Zaterdagmiddag 23 April organiseert de afdeling Veenendaal van de Vereni ging voor Veilig Verkeer ter gelegen heid van de Veilig-verkeersweek een verkeersrit voor kinderen van 12 tot 15 jaar. De start vindt om 2 uur plaats aan het Stationsplein. De deelnemers moeten te half twee aanwezig zijn met een rijwiel, dat vol doet aan de wettelijke bepalingen, dus voorzien zijn van een helder wit spat bord, een goed klinkende bel en een deugdelijke rem. De kinderen kunnen zich voor deze rit opgeven aan het poli tiebureau. Er zijn aardige prijzen voor de beste prestaties beschikbaar, terwijl voor elke deelnemer(ster) nog een aar dige verrassing beschikbaar is. ZENDINGSTENTOONSTELLING De Zendingstentoonstelling te Vee nendaal van 18 tot 22 April a.s., zal Maandagavond a.s. officieel geopend worden, waarbij het gemeentebestuur en verschillende burgerlijke en kerkelijke personen genodigd zijn. Onmiddellijk na de opening zal de grote zaal van Eltheto in de Fluiters straat openstaan voor ieder, die zich van een bewijs van toegang heeft voorzien. Verenigingen, die in groepsverband van minstens 10 personen met hun lei der of leidster zich aan de ingang mel den, genieten reductie. De leerlingen van bijna alle scholen in Veenendaal zullen onder leiding van hun klasse onderwijzers grotendeels in de morgen uren de „Zento" bezoeken. In de zaal zal lectuur worden verkocht voor jong en oud. Bij de verschillende stands staan vakmensen, die het bezienswaardige op deskundige, onderhoudende en aan trekkelijke wijze zullen toelichten. Deze „Zento" tentoonstelling wordt ge organiseerd door alle kerken te Vee nendaal. S II =3 li as =i ii HE ii 1= 1= Kllllaill lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll UIIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIIIIMI VlIlllllllllllllllllillllllltlllllllllllHIltlllIHlliililHltlllllllliillllllllllllllllll Zaterdag 16 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con cert Mannenkoor de Veenzan- gers m.m.v. Veenendaals Da meskoor. Geheel o.l.v. Gijsbert van Zanten. (In geb. 't Trefpunt) 's middags oprichtingsvergadering afde ling „Mignon". Maandag 18 April (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Dinsdag 19 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con cert Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts. (In Chr. Ger. Kerk) 7.30 uur, Orgelconcert Feike Asma. (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Woensdag 20 April (In tijd. raadszaal) 7.30 uur, openbare vergadering van de gemeenteraad. (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Donderdag 21 April (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Vrüdag 22 April (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Dinsdag 26 April (In geb. Eikenlaan) „Grote Avond" HBS-vereniging „El dorado". Luxor Theater Van Vrijdag t.m. Maandag de film: „Zij die met liefde spe len". Van Dinsdag t.m. Woens dag „Muziek bij nacht". Don derdag „Ontmoeting der we relden". II C u Het bestuur van de vereniging „Oran jedag" vestigt de aandacht van de in gezetenen er op, dat drie geldprijzen be schikbaar worden gesteld voor de mooiste versieringen van straten en huizen ter gelegenheid van de aan staande bevrijdingsfeesten. De bevol king heeft het in het verleden meerma len getoond veel te kunnen presteren op dit gebied. Laten de verschillende stra ten hun best doen om Veenendaal er aantrekkelijk en feestelijk te doen uit zien. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de op Zaterdag 30 April a.s. des avonds te houden fakkeloptocht. Alleen door massale deelname aan deze op tocht kan deze een feeëriek schouwspel opleveren. Komt verenigingen en jeugd van Veenendaal, geeft u spontaan op bij de heer Slik, P. H. van Rijnstraat 29. Tenslotte nog een enkel woord van aanmoediging voor de jeugd beneden 14 jaar. Op vijf plaatsen in de gemeente, n.l. op het Dr. Slotemaker de Bruïne plein, het Boslaanplein, de Valleistraat, de Gortstraat en het sportterrein nabij de openbare scshool aan De Klomp wor den op Zaterdagmiddag 30 April a.s. kinderspelen georganiseerd. Hiervoor worden mooie prijzen beschikbaar ge steld. De volgende week worden er bij de verschillende winkeliers in de om geving van de hierboven genoemde straten en pleinen? raambiljetten opge hangen, die betrekking hebben op deze kinderspelen. De jeugd kan zich dan reeds bij die winkeliers opgeven. Het vorig jaar slaagden deze spelen uitste kend. Jeugd, laat het ook op 30 April a.s. niet aan belangstelling ontbreken en geef je in groten getale op. DODELIJKE VAL Zaterdagavond is op de Bruinhorster- weg te Ederveen een ongeluk gebeurd, waarvan de gevolgen ernstiger zijn ge weest, dan zich aanvankelijk liet aan zien. De Ambonees H. L. uit Elburg reed met zijn bromfiets op de Bruin- horsterweg. Zijn 20-jarig nichtje H. M. Tuhusula, afkomstig uit het woonoord „De Biezen" te Barneveld, zat op de ba gagedrager. In de scherpe bocht bij de Fliertseweg verloor zij haar evenwicht en viel op de weg. Zij werd naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht, waar zij Dinsdag aan de bekomen ver wondingen is overleden. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. C. Treure, Hervormd predikant te Ederveen, heeft bedankt voor de toe zegging van beroep der Hervormde Ge meente te Delft. SCHOORSTEENBRAND Op Dinsdag te ongeveer 11 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een zware schoorsteenbrand op het woon oord „Bruinhorst". De Ederveense brandweer en de brandweer uit Ede met nevelspuit en ladderwagen, waren spoedig ter plaatse. Het gebouw liep waterschade op. UITVOERING CHR. GEMENGDE ZANGVERENIGING „KUNST VEREDELT" Op a.s. Zaterdag 23 April geeft de Chr. Gemengde Zangvereniging met het kin derkoor, onder leiding van de dirigent Joh. Wegen, in het marktgebouw haar jaarlijkse uitvoering. Door het kinder koor zal de operette „Goudhaartje en de Troubadour" in drie bedrijven worden opgevoerd. In zün rapport van de Gemeente-begroting 1955 heeft de daartoe door de Raad benoemde begrotingscommissie, waarin zitting hebben de heren Joh. van Harde- veld, W. van Galen en C. N. van Kuijk o.m. de aandacht van het college van B. en W. en de Gemeenteraad gevestigd op de noodzakelijkheid van de bouw van een nieuw raadhuis. De commissie merkt op dat de tegenwoordige huisvesting van de gemeentelijke diensten in drie gebouwen in vele opzichten onmogelijk maakt en de gemeente jaarlijks stellig grote bedragen kost. Ook stelt de commissie hierbij vast dat, indien de raadhuisbouw van jaar tot jaar wordt uitgesteld, de bouw kosten op de duur als gevolg van steeds stijgende lonen en pryzen in belangrüke mate zullen toenemen. In hun antwoord op genoemd rapport delen B W mede dat de raadhuis- plannen hun volle aandacht blijven houden. Ged. Staten hebben om de nodige gegevens verzocht om te kunnen beoordelen of de gemeente financieel tot de bouw van een nieuw raadhuis in staat is. De gemeentebegroting 1955 welke waar schijnlijk in de raadsvergadering van a.s. Woensdagavond zal worden vastgesteld en ten nauwste met het standpunt van Ged. Staten verband houdt, dient hier voor aan G.S. te worden toegezonden. Zodra het standpunt van G.S. bekend is zullen B. en W. de Raad hiervan op de hoogte stellen. Zoals bekend vertoont de gemeente- Het betreft hier evenwel slechts vrij begroting 1955 een tekort van ruim geringe bedragen welke op het grote te- GROENE-KRUIS JUBILEUM Op 30 April a.s. zal het echtpaar Van Voorst de dag herdenken, dat zij 25 jaar als concierge van het verenigings gebouw „Het Groene Kruis" is opge treden. EMMABLOEMCOLLECTE Met nadruk maken wij onze lezers at tent op de jaarlijkse bekende Emma- bloemcollecte voor de tbc-bestrijding, welke dezer dagen weer zal worden ge houden. Gezien de resultaten welke de tbc- bestrijding in Nederland heeft behaald, behoeft het geen betoog hoe nuttig het is voor deze collecte nog weer eens diep in uw beurs te tasten. Drukte en schoonheid op de Keukenhof op Tweede Paasdag 1955. 120.000 gulden. De begrotingscommissie nu wijst in haar rapport op een tweetal factoren welke wellicht de financiële moeilijkheden voor 1955 enigermate kunnen verlichten. In de eerste plaats zijn in de begroting enige uitgaven op genomen welke voor een deel reeds in de begroting 1954 waren geraamd. De in 1954 geraamde bedragen blijven name lijk beschikbaar, tenzij zij alsnog nodig"1 zouden zijn om bepaalde tegenvallers op te vangen. In de tweede plaats zijn in de begroting 1955 enkele ramingen opgenomen welke zijn berekend over een bepaald gedeelte van het jaar, mede als gevolg van de late indiening en vaststelling van de begroting waardoor met het doen van uitgaven later zal worden begonnen dan aanvankelijk door B. en W. was aangenomen. De vorige VALLEI-riks ward uitge geven bjj Jamin, in de Hoofdstraat te Veenendaal. De VALLEI-riks welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad is uit gegeven is wederom een rijksdaalder van de oude serie met een rood num mer. Dit nummer is A 967168. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer A 967168; indien u deze vóór a.s. Don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vinderspremie welke op het ogen blik 5 gulden bedraagt ONDERNEMINGSRAAD BIJ „PEHAVEE" Bij de gisteren gehouden stemming bij de C.V. „Pehavee" werd in dit be drijf een ondernemingsraad gekozen. Dit is de tweede Veenendaalse onder neming waar een bedrijfsraad kwam. In de ondernemingsraad bij „Pehavee" werden gekozen voor de productiegroep de heren D. van Baaren en C. A. de Gooijer en de dames mej. H. van Bar neveld en mej. H. A. J. Radt. Voor het leidinggevend en technisch personeel werd benoemd de heer H. de Gooijer. Voorzitter van de ondernemingsraad is de heer H. G. Hey, directeur der C.V. „Pehavee". Het bestuur van de vereniging „Oranjedag" verzoekt ons onze lezers nu reeds attent te maken op de grote bijeenkomst, die gehouden zal worden op de 4e Mei a.s. in de nieuwe garage van de N.V. voorheen Wed. A. W. de Haas aan het station. Als sprekers zullen die avond optre den ds. Van de Pol, ds. Overduin en ds. Goedhart. Het gesproken woord zal worden afgewisseld door samenzang en zang van de gezamenlijke Veenendaalse koren. Deze gezamenlijke koren, tellende on geveer 500 zangers(essen) onder leiding van de heer Gijsbert van Zanten zullen uitvoeren het „Dankt, dankt nu allen God" met muzikale medewerking van het muziekgezelschap „D.S." en het „Halleluja-koor" van Handel met muzi kale medewerking van „Caecilia". Dit grote koor oefent regelmatig. Wij WONING AAN VALLEISTRAAT ONBEWOONBAAR B. en W. van Ede hebben de gemeen teraad voorgesteld de woning Vallei straat 95 te Gelders Veenendaal, eigen dom van de heer W. S. alhier, onbe woonbaar te verklaren wegens tal van gebreken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 hadden het voorrecht een der repetities mee te maken, die een geweldige indruk op ons maakte. Het geheel was buiten gewoon mooi en indrukwekkend. Woensdag j.l. werd een openbare ver gadering gehouden ter voorbereiding van een waardige en aantrekkelijke vie ring van Koninginnedag en de bevrij ding. De voorzitter der vergadering, de heer D. Slok, zette de plannen uiteen om te komen tot een eendrachtige sa menwerking en spontane medewerking van alle Elstenaren. De afgelopen ja ren hebben getoond dat zulks in Eist mogelijk is, dus stellig ook bij de vie ring van de tiende verjaardag van de bevrijding van ons land. Er werden reeds enkele programmapunten ge noemd. Onder meer voor de middag- kinderoptocht met traktatie. Des mid dags een grote allegorische optocht waaraan o.m. alle klassen der o.l. school afzonderlijk deelnemen. Diverse ver enigingen en afzonderlijke groepen in ons dorp worden opgeroepen mee te werken aan deze optocht, waarvoor schitterende prijzen beschikbaar zijn. Het moet ook zo worden dat deze vie ring voor ons dorp een gebeurtenis wordt welke ook naar buiten blijk Zoals men zich zal herinneren werd vorig voorjaar ter verbetering van de kwaliteit van het water in het Bergbad een nieuwe ruim 70 meter diepe bron geslagen. Aanvankelijk leverde deze nieuwe bron mooi helder water en ge zien de grote capaciteit van deze bron had men de grootste verwachtingen. Het water zou zo helder zün dat de bo dem van het bassin steeds zichtbaar zou zyn. Toen men het bad gevuld had werd het echter een grote teleurstelling. Het water bleek sterk ijzerhoudend. Het had zelfs een bruine triestige kleur. Provisorisch heeft men het water toen nog voor een groot deel van het üzer kunnen ontdoen en hoewel het niet schadelijk voor de gezondheid was, toch hield het water zün bruinige kleur. En waar het streven van het bestuur der stichting Bergbad zich ten doel gesteld had het water absoluut helder en door zichtig te doen zün ging men andere plannen maken en werd een ingenieurs bureau met veel ervaring op het gebied van zwembaden geraadpleegd. Het re sultaat was een geheel nieuw systeem voor de wateraanvoer en waterverver sing. Intussen is men met de uitvoering van dit nieuwe systeem vrywel gereed ge komen en zal men waarschynlyk vol gende week gaan proefdraaien. In de eerste plaats is nu het pomp huis van een geheel nieuwe electrische installatie voorzien. De oude dieselpomp waarvan het monotoon getuf vaak hin- derlük was voor de badgasten, werd verwijderd. Verder wordt het water door een grodt zuiveringsreservoir ge perst. Hierin wordt het water chemisch gereinigd pn vindt de ontijzering plaats, en wel met een capaciteit van 100 m3 per uur. Het basin van het Bergbad heeft een inhoud van ruim 2000 m3 en het bad kan dus in een etmaal gevuld en geheel ververst worden. De nieuwe zuiveringsinstallatie heeft het voordeel dat ook het water uit het bad steeds weer volledig gereinigd ge bruikt kan worden en het behoeft dus niet zoals voorheen het geval was, te worden afgevoerd. Aan de ondiepe zijde van het bad wordt namelijk het gezui verde water in het basin geperst en aan de andere kant er weer uitgezogen om opnieuw gereinigd te worden. Het grote voordeel van dit rouleersysteem is wel dat het badwater beter op tempe ratuur blijft. Dit in tegenstelling met voorheen toen steeds voor de verver sing koud bronwater in het bad ge bracht moest worden. Hoewel door de spuigaten aan de rand van het basin toch nog water blijft wegvloeien zal het bad toch steeds nog met nieuw water op peil te houden, zij het dus in veel geringere mate dan voorheen. Met het in gebruik nemen van de nieuwe installatie zijn dus ook de voor- verwarmingsbasins bij het strand over bodig geworden. Deze komen dan ook geheel beschikbaar als kinderbad. De geeft van de eendrachtige samenwer king die in Eist mogelijk is. Het verdere programma dat eerst vol gende week definitief bekend gemaakt zal worden, vermeldt verder diverse volksspelen, waaronder iets nieuws, n.l. ringrijden op bromfietsen. Men wordt verzocht zich voor de volksspelen en de optocht op te geven liefst vóór 23 April daar het organiserende comité bergen werk te verzetten heeft. Ook worden de Elstenaren verzocht deze dag een gevel versiering aan te brengen en extra aan dacht te besteden aan de etalages. De oranje-commissie heeft de hand kunnen leggen op een voor onze om geving grandioos vuurwerk dat deze vreugdevolle dag op een waardige wijze zal afsluiten. Tijdens werkzaamheden aan de zandafgraving bij de kalkzandsteenfa briek van de firma Leccius de Ridder en Van der Heijden aan de Cuneralaan te Rhenen, kwam geheel onverwachts een hoeveelheid zand naar beneden, waardoor de werknemer V. E. uit Rhe nen werd bedolven. Dank zij energiek aanpakken kon het slachtoffer binnen drie minuten uit zün benarde positie worden bevrijd. V.E. klaagde over pyn in borst en aan een van zijn enkels. Dr. Paris verleende de eerste hulp. V. E. kon naar zijn woning worden vervoerd. vorig jaar boven het voorverwarmings- basin gebouwde fontein met de 1000 gaatjes blijft als bijzondere attractie gehandhaafd. OOK NIEUW SYSTEEM VOOR GARDEROBE Een van de nieuwe dingen welke men weer in het Bergbad heeft aangebracht is ook een nieuw systeem voor de gar derobe. De badgasten moesten voor heen namelijk te lang wachten in de kleedhokjes. Eerst moest men wachten op een kledinghaak, en na zich ontkleed te hebben kon men nog eens wachten tot het luikje open ging om de kleding in bewaring te kunnen geven. Voortaan kan men zich reeds buiten de hokjes van een kledinghaak voorzien en het is dus hierdoor dat de tijd welke men in de kleedhokjes moet verblijven, aan merkelijk bekort wordt. Deze en nog andere voorzieningen welke zijn aangebracht, maar vooral de nieuwe zuiverings-installatie nu dan toch helder en schoon water geeft, dat bovendien goed op temperatuur blijft, zullen zonder twijfel er toe bijdragen dat het Bergbad straks nog weer meer zwemliefhebbers aantrekt. Het zo fraai gelegen Bergbad is een van de belangrükste recreatie-oorden voor onze omgeving en de aangebrachte verbeteringen zullen dan ook stellig door zeer velen van harte worden toe gejuicht. kort weinig invloed kunnen uitoefenen. B. en W. beantwoordden deze opmer kingen met er op te wijzen dat het nog de vraag is of bedoelde bedragen zullen overblijven aangezien nog niet met enige nauwkeurigheid de uitkomst van het jaar 1954 kan worden bepaald. Het college van B. en W. is met de commissie van oordeel dat een oplossing van de financiële moeilykheden slechts kan worden gevonden in de richting van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Zeer speciaal geldt dit voor de jaren 1956 en volgende waar voor de aspecten ongunstig worden ge noemd in verband met een aantal om vangrijke en dure objecten welke op uitvoering wachten. Het college ver trouwt echter dat de aanvrage om sub jectieve verhoging van de algemene uit kering uit de rijkskas resultaat zal boe ken en alles zal gedaan worden wat tot een gunstige beslissing zal kunnen bij dragen. De begrotingscommissie is er mee in genomen dat B. en W. van oordeel zijn dat de financiële moeilijkheden geen reden mogen zijn om de ontwikkeling van de gemeente te remmen. TEKORT WOONWAGENKAMP De begrotingscommissie is het verder opgevallen dat het tekort op de begro ting van het gemeenschappelijk woon wagenkamp, ontvangen van het ge meentebestuur van Rhenen, ieder jaar hoger wordt en thans op ruim 2500 wordt geraamd. Op de vraag van de commissie zeggen B. en W. dat de stand plaatsrechten in 1949 door de Raad van Rhenen in overleg met het gemeente bestuur van Veenendaal werden ver hoogd van f 0,20 tot f 0,25 per woon wagen per dag. Gezien de richtlijnen van de woonwagen- en woonschepenwet achten zij het zeer de vraag of een ver dere verhoging wel van veel invloed op het exploitatie-tekort zal zijn. Zij zul len over deze aangelegenheid contact opnemen met het gemeentebestuur van Rhenen. EDE. Naar wij vernemen geeft de be kende organist Feike Asma op de be vrijdingsdag weer een concert in de oude Ned. Hervormde Kerk. Het con cert vangt aan om drie uur 's middags. LUNTEREN. Maandagmiddag om kwart over twaalf wandelde de 78-jarige G. Groeneveld uit Lunteren op de Klomperweg. Achter hem naderde een groep wielrijders van de Utrechtse wielrijdersclub De Volharding. Hoewel de heer G. geheel rechts van de weg liep, werd hy toch door een van de wielrijders, een zekere D. A. H. uit Utrecht, aangereden en tegen het weg dek gesmakt. Met een hersenschudding werd hij in het Julianaziekenhuis te Ede opgenomen. EDE. In de Thaborkerk wordt op 5 Mei een herdenkingsavond gehouden, welke toegankelijk zal zijn voor ge nodigden uit alle lagen van de bevol king en uit de gehele gemeente. Men heeft zich voor deze avond de mede werking verzekerd van Herman Kreb- bers (viool) en Nel Benschop (declama tie). Als spreker zal optreden kolonel B. de Koning van de Generale Staf. Enka's mannenkoor zal met medewerking van De Harmonie de Bevrydingscantate uit voeren. WIJZE WOORDEN ONZE BESCHERMER Moed is niet slechts een deugd: hü is de beschermer van alle andere deugden. (Locke) Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE's natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer.

De Vallei | 1955 | | pagina 1