Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Behandeling begroting leidde tot scherp politiek debat Uitgebreid programma voor de komende feestelijkheden „Met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis van Veenendaal' Het artsen-probleem in Nederland en daar buiten BKIL Fa. J. F. TAK UIT VEENENDAALS RAADZAAL Overberg Groot vuurwerk Rhenen Koninginnedag Voorbereiding van Rhenense bevrijdingsfeesten bijna voltooid Eist Achterberg Ederveen VERLAGING WATERLEIDING- TARIEVEN \ienics uit de Omgeving 29e Jaargang VRIJDAG 22 APRIL 1955 No. 32 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel Inleveren formulieren V erkeerswinkel week AGENDA II Weth. Van Stempvoort antwoordt Oranje-avond in De Ossenberg Feestavond voor Ouden van dagen in Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarn-Maarsbergen en Overberg Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 12 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent „Beier laat dan nooit", waren de woorden waarmee de heer Van Galen (CH) in de Woensdagavond gehouden raadsvergadering als eerste in de rij van sprekers zijn beschouwing begon op de gemeentebegroting 1955. De heer Van Galen vroeg het college van B. en W. dan ook de begroting voor de volgende jaren bijtijds bij de raad te willen in dienen. Zich bepalende tot de begroting zelf stond spreker allereerst stil bij het begrotingstekort van ruim 120.000 gul den. Een unicum voor Veenendaal dat dit niet gewend is. Wij staan als CH- fractie nog op het oude, maar o.i. ge zonde standpunt dat met alle kracht naar een sluitende begroting gestreefd dient te worden. Spr. ging zelfs nog ver der en zei dat een goede financier er zelfs op uit is nog reserves te kweken voor de kwade dag. In dit opzicht wen sen wij ons dan ook wel te dis- tanciëren van de socialisti sche politiek welke wel naar het heden en te weinig naar de toekomst kijkt. Wij delen de mening van B. en W. dat Vee nendaal in de komende jaren voor vele en Van GalenBegrotings- grote uitgaven staat en nie- tekort en socialistische mand za, dunkt politiekmjj hiervoor 'n oplossing zien. Spr. had de indruk dat 1954 niet een van de meest productieve jaren voor de gemeente was geweest. Als verzachtende omstandigheden noemde de heer Van Galen in dit ver band de ziekte en het overlijden van wethouder Middelhoven en de ziekte van de directeur van Gemeentewerken. Wij zouden ons door de opeenhoping van het werk toen haast hebben laten ver leiden tot het benoemen van een derde wethouder, wat achteraf bezien eigen lijk toch niet nodig was. De heer Van Hardeveld heeft ons toen bij die wethoudersverkiezing overladen met beschuldigingen van dictatuur en onwaarachtigheid. Ik heb de heer Van Hardeveld toen namelijk toegezegd dat indien een derde wethouder noodzake lijk zou zijn, ik geneigd zou zijn een plaats voor d' PvdA in te ruimen. Ik heb dat toer.' niet gedaan uit behoefte van een „liefdesverklaring" aan het adres van de PvdA. Verre van dat, want met alle waardering voor de personen en de goede verhouding in de Raad ver foei ik de beginselen van de PvdA, om dat ik die als Christen verderfelijk acht. Wij hebben daar ook in Veenendaal voorbeelden van doordat de PvdA- fractie het heeft bestaan om destijds te gen de inwilliging van een aanvraag voor twee christelijke scholen te stem men. Neutrale onderwijskringen hebben nog kort geleden het feit geprezen dat wij als rechtse Raad zo goed zorgen voor het neutrale onderwijs. Was dat omgekeerd in alle plaatsen maar zo. In dit opzicht zijn wij democratischer dan de PvdA waarbij het christelijk onder wijs niet veilig is en van welke partij zoveel christenen en met pame ook Hervormden, de slippendragers zijn. Waar blijft het nieuwe raadhuis? zo vroeg de heer Van Galen het college van B. en W. Als het financieel zo niet voor elkaar te dokteren is waarom dan geen investeringsplan? Het raadhuis is beslist noodzakelijk. Verder is spreker gebleken dat er veel belangstelling be staat voor een bejaardencentrum in de vorm van duplexwoningen. Ons bouw volume is grotendeels op. Komen wij nog niet in aanmerking voor een extra toewijzing? Dient het ook geen aanbe veling nu eens aan te dringen op snelle afwikkeling van de annexatieplannen? Er is toch ook grond nodig voor de par ticuliere bouw, met name voor de bouw van villa's e.d. Binnen onze huidige gemeentegrenzen is de ruimte daarvoor niet te vinden. Ook vroeg de heer Van Galen om aan leg van meer plantsoenen en recreatie gebieden, verbetering of vernieuwing van tal van straten en wegen, bevorde ring van de bestaande plannen tot aan leg van sportvelden. Tevens vroeg de heer Van Galen nog eens aandacht voor de broodnodige verbetering van tal van woningen waar b.v. de meest noodzake lijke dingen voor de volksgezondheid als w.c.'s ontbreken. Ook stond spreker stil bij het nog steeds toenemende jeugd- vandalisme en vroeg hoe het col- steeds toeneemt en vroeg hoe het col lege dacht over de suggestie om de De formulieren voor de Verkeersprijs- vraag kunnen ingeleverd worden tot a.s. Maandagavond 6 uur in de rode bussen van de V.W.V. Na 6 uur worden de bussen weggehaald en is inlevering niet meer mogelijk. Inplaats van Zaterdag avond wordt de uitslag van de laatste dag dus eerst Maandagavond bekend. ansra iiiiliiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiliiiiiiiiilitliititiiiiii ii Heden, Vrijdag 22 April (In geb. Eltheto) Zendingsten toonstelling. Zaterdag 23 April (In geb. 't Trefpunt) 8 uur, op voering van toneelspel ,,'n Zo merzotheid". Maandag 25 April (In geb. Eikenlaan) 4.30 en 6.30 uur, kindervoorstelling gezel schap Benny Vreden met Ba rend Bluf, georg. door V'daalse Winkeliersvereniging. Dinsdag 26 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur, „Grote avond" HBS-vereni- ging „Eldorado". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „De drie muske tiers" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Verboden vrucht". Van Kuijk: Nieuwe straten zijn veel te smal. II li IK I jeugd door excursies of folders liefde voor de natuur en eerbied voor ander mans bezit bij te brengen. De heer Van Kuyk (AR) was de vol gende spreker. Deze stond allereerst stil bij het verlies van zijn fractiegenoot wethouder Middelhoven. Ten aanzien van de begro ting was ook de hoop van de heer Van Kuijk gevestigd op een extra uit kering uit de Rijkskas. Als het dan finan cieel niet mo gelijk is alle wegen die het nodig hebben te vernieuwen, dan dienen deze toch zeker her steld te worden en spr. noemde de Kanaalweg, Talmastraat en Kuijperstraat. Het uit breidingsplan van deze gemeente kon de heer Van Kuijk op vele punten niet bevredigen. De nieuwe straten zijn veel te smal en ook verkeerstechnisch vol doen deze geenszins. Spr. noemde als sterk voorbeeld de Beeremansstraat waar de overburen elkaar vanuit hun huiskamers wel een hand zouden kun nen geven. Er wordt teveel gevaren op het kompas van de stedebouwkundige, de heer Van Embden die dan wel zeer kundig is, maar zoals blijkt, dient toch wel degelijk op een en ander gelet te worden. Ook acht de heer Van Kuijk de bouw van meer winkels nodig in de nieuwe wijken. Tenslotte vraagt de heer Van Kuijk of het niet noodzakelijk is moeite te doen om nog meer industrieën naar Veenen daal aan te trekken. De heer Van Hardeveld (PvdA) is de derde spreker en hij maakt om te be ginnen als „oude rot" de opmerking dat het niet parlementair gebruikelijk is om zoals de vorige sprekers, zich zo te haas ten om toch maar het eerst het woord te krijgen. Hij wijt dit echter aan het jeug dig enthousiasme van bedoelde heren. Over de activiteit van het college van B. en W. is de heer Van Hardeveld niet tevreden. Er is geen voortvarendheid en geen besluitvaardigheid. Alles duurt veel te lang en er moet teveel over ver gaderd worden. Al te lang zijn belang rijke en grote zaken blijven zitten. Wanneer het collegge actief zou zijn en met kracht werk zou maken van de uitvoering der annexatieplannen, het verkrijgen van een extra toewijzing woningen, een betere spoorwegverbin ding en het bouwen van een raadhuis, dan zou hierin stellig iets te bereiken zijn. Hebben B. en W. het te druk? Laten wij dan een raadscom missie benoe men welke de taak op zich neemt om in Den Haag of in Utrecht of waar wij maar moeten zijn van ons te doen ho ren dat het be lang van Vee nendaal geen Laten wij actie Is dit gebrek aan activi teit ook niet te wijten aan het feit dat het college mankracht te kort komt? Moest er niet toch een derde wethouder bij? In tweede instantie merkt de heer Van Hardeveld op dat de heer Van Ga len een hele verlanglijst heeft van din gen die moeten worden uitgevoerd en toch wil hij een sluitende begroting. Hij weet als lid van de begrotingscommissie maar al te goed dat dit niet opgaat. Ten aanzien van het beweerde van de heer Van Galen over het niet veilig zijn van christelijk onderwijs bij de PvdA vroeg de heer Van Hardeveld aan de heer Van Galen om een duidelijk antwoord op zijn vraag hoe het komt dat in Veenen daal met zijn overheersend chris telijk onderwijs het vandalisme van de jeugd zo groot is. Op de aanval van de heer Van Galen wil hij verder niet in gaan. Het is niet moeilijk om ruzie te krijgen. De heer Van Deelen (SGP) merkt op dat het begrotingstekort eigenlijk nog groter is dan 120.000 gulden want er werd op verschillende punten nog be zuinigd. Het is nu wel makkelijk om bij vadertje Staat aan te kloppen, maar dat is niet gezond. Er kan nog meer bezui nigd worden en de heer Van Deelen noemde in dit verband plantsoenen en parken. De bewoners van de woonwijken in Veenendaal hebben nog geeen gebrek aan frisse lucht zoals in de gro te stad. De berg is vlak bij en daar vinden wij een prach tig park. Ik ben niet tegen de plantsoenen, maar ze kun- Van DeelenSubsidie langriik01 kle!- POOr cultuur 'S betalen ner gehouden voor Patjes van een ander worden en minder kostbaar beplant worden. En de aanleg en het onderhoud zijn thans reeds enorm kostbaar, ter wijl het vele ha kostbare cultuurgrond kost welke wij, als er nog eens oorlog mocht komen, voor ons levensonder houd niet kunnen missen. Ook de heer Van Deelen vestigde de aandacht op de slechte toestand van tal van wegen en straten. Spr. noemde met name de Dijkstraat, Middelbuurtseweg, het Ruisseveen en de Haspel. Ook drong hij nog eens aan op een verbindingsweg met Overberg. Tenslotte stond de heer Van Deelen stil bij het feit dat de sub- sidiën maar blijven oplopen. Hij had vooral bezwaar tegen de subsidiëring van culturele doeleinden. In feite komt het er op neer dat de gehele bevolking mee moet betalen voor de pretjes van Van Hardeveld. Wil met grote trom naar Den Haag. langer uitstel toelaat, gaan voeren. een beperkte groep. Ook betreurde spr. het toekennen van een subsidie aan het humanistisch thuisfront. Deze organisa tie stelt de mens in het middelpunt en niet God. Wethouder Van Stempvoort (AR) vond het tekort van 120.000 gulden niet ver ontrustend, gezien de begrotingscijfers. Wij hebben het verzorgingspeil niet wil len drukken om toch maar een sluiten de begroting te krijgen, zoals dat in het verleden wel eens werd gedaan. De ver houdingen liggen tegenwoordig ook an ders. Een van de belangrijkste bronnen van inkomsten was voorheen b.v. de (Vervolg op pag. 2.) Zaterdag 30 April a.s., 's avonds om half acht, begint in de cantine van „De Ossenberg" aan de Dwarsweg alhier een Oranje-avond. Het programma voor deze avond ver meldt o.a. zang van „Soli deo Gloria", spel van de accordeonvereniging „Ac- cordeonette" en de opvoering van een bevrijdingsspel. Deze avond, we'ke speciaal wordt aangeboden aan de Ouden van dagen van Overberg, die er gratis toegang zullen hebben, is ook toegankelijk voor andere belangstellenden. De opvoering var het bevrijdingsspel vormt wel een bijzonder onderdeel van deze avond. Dit spel werd namelijk ge schreven door het hoofd der school al hier, de heer P. Varburg, die ook de regie van de opvoe. mg heeft. Het stuk dat speelt vóór, tijdens en na de oorlog, en de moeilijkheden weer geeft van een Nederlands gezin in die enerverende jaren wordt opgevoerd door een toneelgroep welke zich speciaal voor dit spel heeft gevormd. Zonder twijfel za) het deze avond niet aan publieke belangstelling ontbreken. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de in dit nummer voor komende advertent; e. Hoewel volgende week door het bestuur van „Oranjedag" een definitief en volledig programma zal worden opgesteld, is het thans reeds mogelijk een op somming te geven van wat er voor de viering van Koninginnedag en de viering van het tweede lustrum van onze bevryding is georganiseerd. Uit een en ander biykt wel dat „Oranjedag" en allen die aan de uitvoering van de verschillende programma-onderdelen medewerken, niet tegen het enorme werk van de organisatie hiervan hebben opgezien. Het gehele programma is bui tengewoon aantrekkelijk en gevarieerd en het vormt vrywel zeker een waar borg voor een feest dat op hoog peil staat en algemeen en v aardig gevierd kan worden. AUTO ALLEEN AAN DE HAAL Een jongedame uit Rhenen, die voor het postkantoor op het Fred. v. d. Palts hof haar wagen stalde, heeft niet kun nen vermoeden, dat haar vehikel er wel eens vandoor zou kunnen gaan. Vermoe delijk doordat de handrem niet vol doende was aangetrokken nam de auto mobiel de „kuierlatten" en kwam aan de overkant van de weg tot stilstand tegen een langs de weg tegenover het VVV-kantoor staande hardstenen paal. Hiertegen stond toevallig een fiets ge stald van mevrouw v. d. S. uit Rhenen. Het gevolg was, dat de fiets om de paal heen werd gekronkeld en zwaar werd beschadigd. De feestelijkheden beginnen dus op volgende week Zaterdag 30 April. Te beginnen 's morgens om 9 uur is er een fiets-puzzlerit voor jongens en meisjes van 15, 16 en 17 jaar met als startplaats het Stationsplein. 's Middags worden van half drie tot half zes op verschillende plaatsen kin derspelen gehouden en wel op het Bos- laanplein, Slotemaker de Bruïneplein, in de Valleistraat en Gortstraat en op het sportterrein tegenover do openbar? school aan De Klomp. Het programma vermeldt o.a. autoped-races, eierlopen, zaklopen, blikjeslopen, hardlopen met hindernissen, plankjesrace en appel- haprace. 's Avonds is er van 8 tot 10 uur con cert op de Markt van het Muziekgezel schap „Caecilia". Na afloop van dit concert vindt om half elf op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat het afste ken van een groots vuurwerk plaats, waar men de nieuwste vindingen op vuurwerkgebied zal kunnen bewon deren. MAANDAG 2 MEI. Ook Maandag 2 Mei zal het feest zijn in Veenendaal en dan in de eerste plaats voor de Ouden van dagen die 's zomers de jaarlijkse autotocht meemaken. Om half acnt 's avonds wordt dan een feestelijke avond aangeboden welke in het teken zal staan van het feit dat wij 10 jaar bevrijd zijn. Het programma vermeldt muziek, zang en leuke voordrachten. Ook zal een vertoning plaats hebben van de films welke werden gemaakt van de verschillende autotochten. Aan deze avond wordt ook medegewerkt door de zangvereniging „Zang en Vriendschap" en de ontspanningsclub van deze ver eniging. Verder zullen de aanwezigen worden getrakteerd en tenslotte een herinnering aan deze dag worden aan geboden. Ook staat er nog een extra verrassing op het programma, maar dit blijft een verrassing tot de avond zelf. Hoewel hierover nog nadere bijzon derheden gepubliceerd zullen worden, kan nu al wel medegedeeld dat zij die niet in staat zijn op eigen gelegenheid naar het gebouw aan de Eikenlaan te komen, per auto zullen worden afge haald. Dit afhalen zal echter wel zeer beperkt moeten blijven aangezien er op deze avond waarschijnlijk niet veel auto's beschikbaar zullen zijn. DONDERDAG 5 MEI. De viering van Bevrijdingsdag zal worden begonnen met reveille 's morgens om half zeven. Om half negen vindt op de Markt de officiële opening van de feestelijkheden plaats door burgemeester A. Bakker, waarna de vlaggen worden gehesen. Deze plechtigheid zal worden beslo ten met zang door een koor van 500 zangers en zangeressen. Om half elf wordt de altijd weer aan trekkelijke zang van 3500 Veenendaalse schoolkinderen gehouden. De leerlingen zullen na terugkeer in de scholen een blijvend aandenken aan deze dag en een traktatie ontvangen. Om half twee 's middags wordt het feest voortgezet en zal een van de hoog tepunten van de dag, n.l. de grote his torische optocht worden gehouden. Deze .ptocht heeft als titel „Met zevenmijls laarzen door Veenendaals geschiedenis". De organisatie van deze optocht heeft heel wat moeite gekost, ook al om de verschillende onderdelen tot een slui tend geheel te maken. Wanneer wij ech ter de samenstelling van de optocht be zien en ook de titels van de verschil lende onderwerpen beschouwen, kan het niet anders of deze optocht moet zeer bezienswaardig en interessant wor den en op hoog peil staan. Met bijzon dere belangstelling zien wij dan ook uit naar het moment waarop wij deze Vee nendaalse optocht te zien zullen krijgen. Van 4 tot 6 uur vinden vervolgens op het feestterrein aan de J. G. Sandbrink straat uitgebreide volksspelen plaats. O.a. een Pushball-match; loopfietsrace, paalstoten, duizendpootrace, kruiwagen race (voor dames) en nog vele andere attracties waaraan zowel dames als he ren kunnen deelnemen. Voor deelname aan deze spelen kan men zich op de dag zelf aan het feestterrein vervoegen. Van half acht tot half negen concer teert het muziekgezelschap „D.S." op de Markt. Om 9 uur vindt dan de opvoering plaats van het reeds veel besproken be vrijdingsspel, en wel op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Het spel, dat als titel heeft „De vrijheid is geen As sepoes" en geschreven werd door Hella Hase wordt opgevoerd op een speciaal daartoe gebouwd platvorm waarop als prachtig decor een oud-Nederlands dorpsplein is gebouwd. Het stuk speelt namelijk in een kleine plaats waar de bevrijding gevierd wordt na de Spaanse overheersing en dat afwisselend met humor en ernst het begrip vrijheid be handelt. Verder ka men in dit stuk veelal een parallel Lekken met de ach ter ons liggend? rlogsjaren en de daarna gevolgde bevrijding. De regie van het] spel is in handen van Hans Berk en ;de ongeveer vijftig spelers zijn voornamelijk leden van de toneelgroepen van de Ritmeester, VSW en de D.S. Het bevrijdingsfeest wordt 's avonds weer besloten met een geweldig vuur werk met nog weer nieuwe vindingen op dit gebied. LESSENDE JONGEDAME KREEG VERKEERSDOOP Mej. G. L. uit Rhenen, die Dinsdag morgen rijles nam in een keurig wagen tje van garage „De Rhoter", heeft om streeks half zes de verkeersdoop ge kregen. Terwijl de candidate-voor-het- rijbewijs keurig netjes de Veerweg af wilde slaan, komende uit de richting stad, werd haar wagen in de linkerflank gegrepen door een achteropkomende auto, die nog juist wilde passeren. Laatstgenoemde wagen zwiepte de oprijlaan van het voormalig woonwa genkamp in en de leswagen kwam op de Veerweg terecht. Beide wagens wa ren licht beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De politie maakte proces-verbaal op. „D.V.J." GING NAAR DE BOLLEN De Rhenense wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" nam Zaterdag deel aan de bloembollentocht te Hille- gom. Een en dertig wandelaars liepen het zeer slecht uitgezette parcours zon der uitvallers uit. Het traject liep over 20 km, doch door de slechte wegaan duiding liepen de meeste wandelaars ongeveer 10 km om. Desondanks ont vingen de Rhenenaren toch nog de tweede prijs, bestaande uit een verzil verde medaille; daarnaast mochten zij vanzelfsprekend een groepsprijs in ont vangst nemen. Zaterdag gaat „DVJ" naar Driel. VOETBALLEND RHENEN Voor komende Zaterdag speelt Sp.cl. Rhenen een thuiswedstrijd tegen Cobu Boys. SCR 4 speelt eveneens thuis te gen VRC 4. Zondagmiddag komt Rhe- nus op Candia uit tegen Barneveld. Rhenus 2 gaat op bezoek bij Wouden berg 2, Rhenus 3 ontvangt Houten 2. De Nederlandse artsen hebben zorgen. Met de regelmaat van een klok laait het verzet op tegen het huidige systeem der verplichte verzekering. By tal van dok ters is de spanning tussen inkomsten en uitgaven groter dan men denkt. Hun zware huisnuur, het loon der dienstbode, onderhoud van de auto, garagehuur, op voeding en studie der kinderen, de kos ten der gereedschappen en de belastin gen wegen zwaar op het budget en me nig dokter zit min of meer geregeld in de geldzorgen. Er wordt „gedokterd" aan een oplossing. De tarieven zullen gedeeltelijk omhoog moeten of het ge hele werksysteem zal moeten ver anderen. BRITSE ARTSEN ZIJN AMBTENAREN Zowel een vergelijking met het Britse als met het Franse systeem stelt de Ne derlandse dokters in het nadeel. In Engeland werd de gezondheidszorg na de oorlog staatszaak. In feite zijn de Britse artsen thans ambtenaren. Hun zorgen zijn voorbij en de belangen van de patient worden uitstekend gediend. Negentig percent van de dokters zijn ingeschakeld bij de Nationale Gezond heidsdienst. Maximaal mogen ze 4000 klanten hebben. Voor iedere klant be taalt de staat jaarlijks bijna tien gul den. Dus alleen op grond van deze be paling geniet een arts met 4000 klanten al een ruime 35000 gulden per jaar in komen. Terecht schreef de „Financial Times" dezer dagen, dat de Britse art sen nooit zoveel geld hebben verdiend als in de socialisatieperiode. Lang niet alle artsen hebben natuurlijk 4000 klanten, maar de gemiddelde netto inkomsten van de dokters bedragen er in ieder geval toch 25.000 gulden per jaar. Behalve het „vaste salaris" per in woner krijgt de dokter namelijk van de staat ongeveer vijf gulden betaald per visite en de cijfers hebben reeds uitge wezen, dat 70 van de bevolking vier tot vijf maal per jaar een arts consul teert. Een gesocialiseerde arts in een dorp van 2000 inwoners verdient dus bruto 2000 maal tien gulden of 20.000 gulden plus ongeveer 1400 maal vier maal vijf gulden aan visitegeld oftewel 28.000 gulden. NADELEN? Het bestaan der artsen is volgens dit systeem verzekerd, te meer, omdat de staat de artsen ook nog financieel tege moet komt bij hun vestiging. Ze krijgen namelijk in bepaalde zones een vesti- comité de vlaghijsing, de herdenkings bijeenkomst in de Cunerakerk, de mid dagoptocht en het jeugdfestival tot de hoogtepunten van de dag wil maken. Gestoken in een kleurig omslag, echt in de geest van de betekenis van de na derende feestdag, wordt thans alom in Rhenen, Eist en Achterberg het pro grammaboekje van de Rhenense 5 Mei plannen verspreid. Het bevat een gedetailleerd plan van plechtigheden en feestelijkheden, die zich van des morgens zeven uur tot des avonds twaalf uur zullen afspelen. Uit de gepubliceerde gegevens blijkt wel heel duidelijk, dat het organisatie- Bezoek van Britse kinderen aan ons land, waarvan de vader is gesneuveiu ludens de Tweede Wereldoorlog in ons land. Maandag hebben de kinderen de graven van hun vader in verschillende steden en dorpen in Nederland bezocht. Een Britse jongen legt bloemen op het graf van zijn vader in Nümegen. De muziekverenigingen van Rhenen- stad blijken alle drie volop tot mede werking bereid te zijn gevonden. De herautenomgang in de vroege ochtend uren en het avondprogram met film en vuurwerk vormen een passende omlijs ting van het waarlijk weloverwogen dagprogram! Organisatoren doen in hun feestpro gramma een hartelijk beroep op deel neming aan de uitgeschreven wedstrij den, waarvan we noemen: foto-wed- strijd, etalagewedstrijd, gevel- en straatversiering, illuminatie, uitkomen met praalwagens, versierde auto's enz. in de middagoptocht. Zij vestigen in het bijzonder ook nog eens de aandacht op de gratis beschik baarstelling van sparregroen voor ver sieringsdoeleinden en sporen aan tot zeer spoedige indiening van desbetref fende aanvragen ter gemeentesecretarie, een goede wenk, die wij gaarne onder schrijven. UITBREIDING HOTEL „STUYVENBERG" De reeds vele malen uitgestelde uit breiding van Hotel „Stuyvenberg" is nu volop aan de gang. Vele moeilijkheden moesten door de eigenaar overwonnen worden, alvorens hiertoe te kunnen overgaan. De veranderingen zijn dan ook nogal ingrijpend. Het koetshuis zal als volkszaak annex cafetarie worden ingericht met billart enz. De gehele serre is gesloopt en reeds is men er be gonnen deze door een geheel nieuwe en ruimere te vervangen. Als de verbou wing klaar zal zijn, kan Hotel „Stuy venberg" plaats bieden aan ruim 600 personen. VARKENSFOK- EN VERKOOPDAG De varkensfokvereniging „Steeds Be ter" organiseert op Donderdag 28 April a.s. haar tiende Varkensfok- en Ver koopdag van het groot „Yorksire"-ras, met medewerking van het Stichtse Var kensstamboek voor Utrecht en de stichting „Marktcommissie" te Rhenen. Het aantal inschrijvers voor deze dag overtreft de verwachtingen. Tevens zal een berenkeuring worden gehouden op die dag. Het ligt in de bedoeling van het varkensstamboek om in de toekomst de beren-varkens uit de omliggende plaat sen op een centraal punt te keuren. Zie verder de advertentie in dit blad. UITVOERING MUZIEKVERENIGING „IRENE" Zaterdagavond j.l. gaf de muziekver eniging „Irene" onder leiding van de heer L. Veldhuizen onder zeer grote be langstelling in de eierhal de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. Floor, sprak een openingswoord. Het muzikale ge deelte werd goed uitgevoerd, vooral de populaire nummers. Jammer, dat tij dens de uitvoering van dit gedeelte het publiek in de zaal zeer rumoerig was. In de pauze vond een verloting plaats. Vervolgens werd het toneelstuk in drie bedrijven „De Nieuwe Veearts" op gevoerd door de toneelvereniging „Ro mancier" uit Ede. Hierbij bleek dat deze vereniging over zeer goede krachten beschikt. Het stuk dat vlot gespeeld werd, wekte menige lachbui op. De muziekvereniging kan op een geslaagde avond terugzien. By besluit van de colleges van Ge deputeerde Staten van Utrecht en Gel derland werd aan de N.V. Veenendaalse Waterleiding Maatschappij toestemming verleend om de tarieven met ingang van 1 April 1955 zodanig te wyzigen, dat aan de waterverspilling paal en perk wordt gesteld, n.l. door verlaging der meter- tarieven, waarover hieronder nader wordt gesproken. Een bij de meeste bedrijven voor de hand liggende stelregel is, dat de con sument en gebruiker van b.v. openbare vervoermiddelen als trams, bussen en spoorwegen, voor het gebruik betaalt. Waar *deze economische principes niet worden toegepast, betaalt de gemeen schap het gelag, hetzij door abnormaal hoge tarieven hetzij door ontoereikende service. De N.V. Veenendaalse Waterleiding Maatschappij kreeg door het besluit van Gedeputeerde Staten de gelegenheid om het enig juiste en economische principe toe te passen, waardoor een ieder voor het water dat hij verbruikt ook betaalt en wel door de toestemming om de me tertarieven aanzienlijk te verlagen. Door invoering met ingang van 1 April j.l. van een universeel metertarief komt het oude dure metertarief te vervallen. Bij dat tarief was de prijs per m3 voor de eerste 10 m3 55 cent, waarboven nog gemiddeld f 2,per kwartaal voor on derhoud dienstleiding en meterhuur moest worden voldaan. De prijs voor het oververbruik boven 10 m3 water per kwartaal bedroeg voor de eerste 8 m3 48 cent per m3. Bij de abonnementstarieven varieerde de m3-prijs van 44 cent tot 65 cent al naar gelang de abonné's in een huis met een lage of hoge huurwaarde woonden. Het toegestane verbruik was eveneens vastgesteld naar gelang van de huur waarde en verder nog onderhevig aan quderwetse normen, als droog- of water closet, douchecellen of baden, aantal stuks kippen en hoornvee, 100 m2 tuin- besproeiing enz. Dat door deze oude tariefsvorm het verspillen van water enorme afmetin gen kon aannemen ligt voor de hand en veroorzaakte uiteindelijk dure tarieven ook voor de bona fide verbruikers. De N.V. Veenendaalse Waterleiding Maatschappij ontwierp een nieuw tarief met een .aanzienlijke verlaging van de m3-prijs, gebaseerd op het principe, dat elke verbruiker het door hem verbruik te water betaalt. De bedragen, welke de abonné's voor het onderhoud van de dienstleidingen en meterhuur betaalden, komen te ver vallen. De prijs per m3 water voor het vast recht wordt verlaagd tot 50 cent. De prijs per m3 water voor het over verbruik wordt verlaagd van 48 cent op 35 cent. Ondanks deze verlaging van de ta rieven voor water ten gerieve van de abonné's der N.V. Veenendaalse water leiding Maatschappij wordt iedere abonné nogmaals op het hart gedrukt water wel naar behoefte te gebruiken en verspilling van het kostbare vocht te voorkomen en zoveel mogelijk tegen te gaan, want gezuiverd water is kostbaar. gingspremie van bijna 14.000 gulden. Toch heeft het systeem ook nadelen. De zieken zijn practisch niet vrij in hun artsenkeuze. Indien hun staatsarts hen niet voldoet kunnen ze een vrije dokter consulteren, doch deze moeten ze be talen. Er is nogal wat critiek, gedeelte lijk ten onrechte: de patiënten beweren, dat hun dokters ambtenaren zijn ge worden, die niet meer afhankelijk zijn van successen en inspanning. FRANKRIJK: ZEER HOGE TARIEVEN Het is de vraag of het Britse systeem de Nederlandse bevolking zou voldoen. In het individualistische Frankrijk zou het volkomen onmogelijk zijn. De kinderen van Marianne zijn vol komen vrij om hun arts te kiezen en ze mogen ook zo vaak van dokter wisselen als het hun belieft. Hiervan wordt een druk gebruik gemaakt; zelfs op het plat teland is de bevolking niet erg „dokter- vast". Daarentegen moet de patient ook de verplicht verzekerde uit eigen beurs de arts betalen en pas later wordt hem dit bedrag door de Sécurité Sociale gerembourseerd. Soms geschiedt de te rugbetaling al enige dagen later. Vaak duurt het meerdere weken. Lang niet alle posten worden gerembourseerd voor honderd percent. Vrijwel steeds moet de patient een deel van de dokters-, apo thekers- en ziekenhuiskosten uit eigen zak betalen, hetgeen des te zwaarder valt, omdat de dokters- en kliniekkosten in Frankrijk dermate hoog zijn, dat dit deel de totaalkosten in Nederland soms dicht benadert. Ook een dorpsarts rekent acht gulden (en meer) per visite en de specialist is gewoon 55 gulden per visite te vragen. Onze buurman moest wegens een blindedarmontsteking in het ziekenhuis worden opgenomen. De gehele behande ling kostte ongeveer 600 Nederlandse guldens, waarvan hem 400 gulden wérd terugbetaald. Een Nederlandse dame in Frankrijk ging voor een hernia-operatie naar Tilburg, waarmee ze, reiskosten meegerekend, een kleine zes honderd gulden bespaarde. Ook de verplicht verzekerde moet bij opname in het ziekenhuis eerst een be paald bedrag als voorschot op'de reke ning betalen, hetgeen heel vaak aan leiding geeft tot ernstige moeilijkhedeu, omdat de huisarts en de apotheker, die eveneens contante betaling eisen, de reserve-dubbeltjes reeds hebben in geslikt. Op Zondagen zijn de Franse artsen onbetaalbaar: 1500 francs per visite en terecht wordt er beweerd, dat er in Frankrijk niets duurder is dan de ge zondheid. In vele klinieken betaalt men dertig gulden per dag verpleeggeld. Voordeel van het Franse systeem is de volkomen vrije dokterskeuze. De na delen springen duidelijk naar^ voren. EN IN NEDERLAND-."" Niet alleen een vergelijking met Frankrijk en Engeland doch ook met Duitsland en België toont aan, dat de Nederlandse arts entandarts voor een zeer redelijk honorarium werken. Het verschil is groter dan het verschil in de kosten van levensonderhoud. De vraag of in de andere landen de artsen te veel verdienen of in Nederland te weinig wensen we hier niet te stel len. Dit laten we gaarne aan de specia listen over. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 EDE. Op bevrijdingsdag, Dor»der4?sg-- middag 5 Mei, geeft de bekende Haag se organist Feike Asma in het kader van de nationale feestdag een orgel concert in de Oude Hervormde kerk al hier. WAGENINGEN. De bekende ballet groep „Het Ballet der Lage Landen" geeft Woensdag 27 April a.s. in de Schouwburg „Junushof" alhier. EDE. „Op de 27ste dag van Gras maand van het jaar 1895 is door jonk heer A. W. van Borssele en zijn echt- genoote mevrouw Francaise Stephanie Baronesse van Brakel van Waddenoijen en Doorwerth het familiehotel Buiten zorg te Ede feestelijk geopend." Uit deze door de wapenschilder-cal- ligraaf van H.M. de Koningin en de Raad van Adel J. M. Lion keurig ge- calligrafeerde oorkonde, welke de heer Pieters ons Dinsdagavond toonde, blijkt, dat Hotel Buitenzorg aan de Amster- damseweg volgende week zestig jaar bestaat. Het gebouw zelf is nog enkele tiental len jaren ouder. Het werd in 1842 door ds. Waller, de toenmalige directeur van Calvé-Delft, gebouwd als buitenhuis. Later was er de kostschool van de da mes Knuttel in gevestigd. De heer Vin cent Otto maakte er in 1895 een hotel van, dat later werd overgenomen door de heer W. Roelofsen, totdat in 1916 de heer J. G. Pieters zich hier vestigde. WIJZE WOORDEN DE ENIGE ROEM De enige roem, die in burger oorlogen is te behalen, is er een eind aan te hebben gemaakt. M. Lamarque. Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U het uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIE'» natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticien sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer.

De Vallei | 1955 | | pagina 1