mmr ©mm Aram Behang 1955 Fa. J. F. TAK Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Gemeenteraad vergaderde tot middernacht Het BEGROTINGS-DEBAT BLOEMINK OUDERS, Eist Renstvoude Jaarvergadering Melkcontrolever. Ederveen 6 Omstreken ZONNEBRIL Ideale KLEURGLAZEN De rondvraag WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF DEZE WEEK ENORME VERLAGING VAN f 25,-- PER RING Verkrijgbaar vanaf f 8,80. Gouden kinderringen f 4,voor meisjes van 2 tot 14 jaar. GOUD - ZILVER - UURWERKEN M ER K-ZON NEBRILLEN Zeiss, Polaroid en A-rovil Zondagsdienst Doktoren DE STEEN VAN DE PROFEET Eindelik is de wedstrijd dan toch ge ëindigd. 't Is 33 geworde. Ik bedoel die mets op het terrein bij het Stasion, tusse die manne-met-de-blauwe-pette en die geveederde boombewooners. 't Is dat de tijd verstreeke was en de scheids rechter het einde blies, anders had ik nog niet geweete wie het gewonne had. 't Was trouwens een ongelijke strijd: beroepsspelers tege amateurs. Volgend voorjaar zulle we de revans- partij wel krijge. Wij, supporters en vriende van de amateurs wachte met spanning of dat soort sport nou inder daad vereedelend werkt, zooals dat heet. Ik voor mijn, ik geloof er niks van. En dan zijn er ook nog hoope minse die de mond vol hebbe over het vandaalisme van de jeugd en dan zegge ze derbij: wij ouwere moete het goeie voorbeeld geve. 'k Bin daarom blij, dat onze Vereeni- ging van Winkeliers meteen de koe bij de hoorens gevat heeft en nou eens een winkelweek op poote gezet heeft met zulk een schoon doel als het Veilig Ver keer. 't Was inderdaad heel hard nodig, dat daar ook es aandacht an besteed werd. We zijn langzamerhand wel uit gegroeid tot een gemeente van meer dan normale beteekenis, ik zou haast zegge: met stadse alluures, maar op het gebied van het verkeer kunne we met z'n alle heus nog wel es een lesje krijge, want dat is nog altijd soep-met-balle. Je moet ze zien reese over onze voor naamste en eenige weg op Zaterdagmid dag as het goed druk is, om nog maar niet te praate van de rijwielers as de febrieke uitgaan. Met z'n viere naast mekaar of het niks is, over de volle breedte van de weg en dan maar net doen of je niks hoort. En als je .daar wat van zegt, nou dan heb je het gevr Je moet hoore, wat je dan naar je ge- dachte-kissie geslingerd krijgt. Als iedereen nou die zegeltjes maar eens goed bekijkt voor ze opgeplakt worde, dan komt er misschien nog es wat van terecht. Zelf ben ik ook al een paar avonde druk geweest met het uit- zoeke, maar het lukte me nog niet best Gelukkig zag ik dat de buurman een ouwe zak-agenda in de vuilnisbak de poneerde die er nog zoo mooi uitzag, dat ik hem, toen de buurman weg was, er uit gevist heb. D'r stonde netuurlik een hoop partikuliere aantekeninge in, waar ik niks mee te maake heb, maar ineens viel mijn oog op een paar bladzijdjes met verkeersteekens en die interesseer den me wel in het bizonder. Want al de teekens die ik noodig had voor de wed strijd stonde daar voor m'n neus. Nou is het maar een drukkertje voor mijn om een prijs te haale. 'k Zal het van avond gauw voor mekaar maake. Eigelijk is het te gek om van te praa ts dat wij blank.e_jmenspn dje alle met mekaar de zoogenaamde beschaving vorme, mekaar op zoo'n manier nog moete opvoede. Is het wonder, dat de Indiaane en de nikkertjes stom beduusd zijn over ons? 'k Zat deze week in een tijdschrift te blaadere en daar stond een bericht in over het bezoek van een of ander stam hoofd van een zoogenaamd onbeschaafd negervolk aan Europa. Deze man had er zijn groote verwondering over uitge- sprooke, dat wij blanke minse het stof uit onze neusgaate in een doekje blaaze en dat doekje dan in mekaar frommele en dan een paar weke of misschien wel een paar maande in onze zak of ons tasje bewaren. Ook dat zonnebaade had hij zoo gek gevonde. Hij zei: Wat hebbe die minse daar nou an, want als het goed lukt, dan worde ze bruin en als ze dan goed bruin zijn, dan zijn ze net zoo ver als wij ne gervolk, dat zoo graag zoo'n mooi blank velletje wil hebbe. Voetballe vond onze neger-hoofdman heelemaal raar. Doodgewoon zinloos. Twee en twintig minse loope zich in het zweet om een stuk leer te pakke te krij ge en als ze het hebbe, dan weete ze niet hoe gauw ze het weer weg moete trappe. Ik ben met voetballe begonne en daar om eindig ik. er uok maar mee. Nou hou ik op, want ik ben het zoo zat als kouwe pap. Veel sukses met de Veilig-Ver- keersles. W. BLAUWKOUS. VERGADERING COMMISSIE VAN ADVIES GEW. ARBEIDSBUREAU Op Maandagavond j.l. kwam de Com missie van Advies voor het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenendaal in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder W. van Stempvoort. In deze vergadering werd de heer J. C. Bottenheim geïnstalleerd als lid van de Commissie van Advies, zulks in de plaats van de heer J. M. J. Bonnike. De loondispensaties voor minder-validen, de aanstellingsvergunning voor vrou welijke arbeidskrachten in de sigaren- industrie, de reiskostenvergoedingen cn de aanvragen voor uitstel en/of vrij stelling van militaire dienst vormden punten van bespreking. DOLLARTEKORT IN EUROPA ONWAARSCHIJNLIJK Voor de landen van West-Europa is het dollar-probleem niet acuut en het lijkt onwaarschijnlijk dat er zich in de naaste toekomst een dollartekort zal voordoen. Deze voorspelling wordt ge daan in het „Zesde Rapport van de Or ganisatie voor Economische Samenwer king", dat onlangs door de Raad van de Organisatie is goedgekeurd en vorige week is gepubliceerd. Niettemin wordt er in het rapport op gewezen dat de Europese ledenlanden te afhankelijk zijn van de dollars die als hulp en mili taire bijstand worden ontvangen; zij zouden meer afhankelijk moeten zijn van harde valuta die via de normale handelskanalen worden verdiend. Wat de algemene vooruitgang over de laat ste jaren betreft wordt in het overzicht gezegd, dat de economie van West- Europa thans een betere positie inneemt dan ooit tevoren. Er is een opvallende vooruitgang gemaakt tussen de zomer van 1952, toen de Marshall-hulp ten einde liep, en 1954. In bijna alle leden- landen is de financiële stabiliteit be houden gebleven of verbeterd. De doel stellingen die West-Europa met de her stelprogramma's van 1948 nastreefde zijn alle bereikt en in vele gevallen zelfs overtroffen. Dollar-export en inter- europese handel zijn beide veel sterker gestegen dan werd verwacht. Vooral het laatste heeft ten zeerste bijgedragen tot de liberalisate die thans de 82 procent heeft overschreden, en er heeft een zekere integratie van de Europese eco nomieën plaats gevonden. Alvorens de gemeentebegroting aan een beschouwing te onderwerpen werk te de Raad eerst nog een groot aantal andere belangrijke agendapunten af. Allereerst richtte de voorzitter zich tot de gemeente-secretaris, de heer D. Blankespoor, die hij geluk wenst met het herstel van zijn oogziekte. Spr. was blij de secretaris weer op zijn vertrouw de plaats te zien. Met algemene stemmen werden be noemd de heer R. S. Bakker te Oegst- geest als technisch ambtenaar 1ste kl. de heer J. Potkamp te Urk als opzichter tekenaar 1ste kl. en de heer W. A. J. de Winkel te Boskoop, eveneens als op zichter-tekenaar 1ste kl. Aan de heer W. Kloot te Gelders Veenendaal were verpacht het noordelijk gedeelte ter grootte van 3500 m2 van het complex de Zwarte Hoek aan de overzijde van de Kanaalweg en wel voor f 35,per jaar. De woning Panhuis 95 werd onbewoon baar verklaard. Grond, gelegen aan de dr. Slotemaker de Bruïnestraat werd in gebruik gegeven voor het bouwen van een benzinepomp-installatie van de Gulf Oil. Het voorstel van de verhoging der keurlonen werd aanvaard nadat de heer Van Deelen had opgemerkt dat de keuring van huisslachtingen bijna ver dubbeld is geworden. Verder vond hij levend keuren onzin. De voorzitter merkte echter op dat de Vleeskeurings- wet dit voorschrijft. Vervolgens was een aanvulling van de Bcderi Uw ogen niet met een minder waardige Wij leveren U Punctueel gecorrigeerd. Maximale bescherming tegen schade lijke stralingen. Levering ook in sterkte. Optiek (tegenover de Markt) Veenendaaj bouwverordening aan de orde en het was de heer Van Hardeveld die betwij felde of er zelfs bij Gemeentewerken nog wel een compleet exemplaar van deze verordening aanwezig was. Dit ding is zo oud en zo vaak gewijzigd dat niemand er meer wijs uit kan worden. Behalve ik zijn er geen raadsleden meer die deze verordening in hun bezit heb ben. Hoe kan de Raad nu beoordelen of deze aanvulling nodig is of niet. De voorzitter had echter een geheel compleet exemplaar voor zich liggen en hij zal er voor zorgen dat de Raad over alle verordeningen nader wordt inge licht. De fractie van de PvdA stemde in zijn geheel tegen het voorstel om aan de Pa- trimoniumschool een voorschot te geven op de vergoeding van de kosten vak onderwijs k. De heer Van Galen was de eerste in- de rij van sprekers die namens zijn fractie zei niet te zijn ingenomen met het advies van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van de Stichting 19401945 om een eenmalige jubileum subsidie. Ook hij heeft zich wel afge vraagd of hier een taak voor de ge meente lag. Kortgeleden hebben wij echter wel een subsidie gegeven voor het vluchtelingenwerk buiten onze grenzen, en nu zouden wij de Stichting die zoveel mooi werk gedaan heeft en nog doet, niets geven. Er zijn ook vele Veenendalers die van deze Stichting profiteren. De heer Van Galen stelt voor een bedrag van f 500,te geven: De heer Van der Woerd was het in alle op zichten met de heer Van Galen eens evenals de heer Kroesbergen die ook pijnlijk getroffen werd door het advies van B. en W., juist waar het hier de verzorging betreft van de achtergeble ven gezinnen van hen die door hun va derlandsliefde het leven lieten, en dat in een tijd waarin wij hun offer gaan ge denken. De heer Van Kuijk vond f 500,wel wat veel. De heer Van Deelen is over het algemeen niet voor subsidie geven maar in dit geval zo meende hij, behoeft toch geen verschil van mening te be staan. Hij was er hard voor. De voorzitter zei zeer sympathiek te staan tegenover het werk van de Stichting maar hier geen taak voor de gemeente te zien. Of het Rijk moet het doen, óf de particuliere sector, maar niet de gemeente. Er zijn zoveel gemeenten waar men deze subsidie geweigerd heeft. Juist in deze dagen van herdenken zijn we door ons gevoel geneigd te geven, waarvan wij misschien achteraf, als wij ons verstand gebruiken, zullen zeggen dat het niet had moeten gebeuren. De heer Van der Woerd is verontwaardigd over deze woorden en zou hier niet wil len spreken over gevoel, en nog minder over was het bedrag moet zijn. De wet houders namen het voorstel van de heer Van Galen om een subsidie van f 500,te geven over, en met algemene stemmen werd aldus besloten. Het beschikbaar stellen van een cre- diet van 400 gulden ten behoeve van het stimuleren van de eiermarkt werd zon der meer aanvaard. Bij het ter tafel komen van het voor stel tot verlenen van een voorschot aan Patrimoniums bouwvereniging voor het aanleggen van tuinen achter de flat woningen was het de heer Slok die het niet eens was met de verklaring dat de bewoners van de Rembrandtlaan in meerderheid voor verhoging van de huur met f 0,70 per week zouden zijn als gevolg van de aanleg van de tuinen. Naar hij vernomen had was de meerder heid er tegen. Deze lezing kwam ook wethouder Van Stempvoort ter ore. De voorzitter weet niet beter of de meer derheid was er voor en hij hoopt dat het er door komt. De heer Slok heeft gezien dat men er al bijna mee klaar is. De Raad besloot het voorschot te verlenen. Ondanks het feit dat het reeds tegen het middernachtelijk uur liep was er toch nog een en ander voor de rond vraag. De heer Van Hardeveld wist te vertellen van een briefje van een be woner van Kamp Dijkstraat, gericht aan de Gezondheidsdienst in Den Haag. De bedoelde persoon klaagt over een on dragelijke rioollucht in zijn slaapkamer. Na bij Gemeentewerken tweemaal hier op gewezen te hebben werd er niets ge daan. Wethouder De Ruiter zal de zaak onderzoeken. De heer Van Deelen vroeg of weer hetzelfde gehandeld zou worden met het gras van de gemeenteterreinen aan het Panhuis. Na deze vraag beves tigd te hebben gekregen, adviseerde hij dan meteen te beginnen met de bemes ting. Hiermee is echter reeds een aan vang gemaakt. De heer Van Kuijk ves tigde de aandacht op de verkeersborden die aan de verkeerde kant van de weg staan, krom zijn en te laag geplaatst zo dat voetgangers er gemakkelijk met het hoofd tegenaan lopen. De voorzitter is echter van mening dat deze stand de meest gewenste is voor de automobi listen in de avonduren. Dat de borden vaak krom zijn is te wijten aan het in deze vergadering al vaker gesignaleerde jeugd-vandalisme. De heer Slok tenslotte had iets ge hoord over het verkopen van een barak aan de Dijkstraat. Nu blijken er meer liefhebbers te zijn geweest voor het hout van deze barak welke nu aan één man wertl verkocht. Is het niet beter in het vervolg te laten inschrijven? Wethouder De Ruiter zei dat een en ander met toe stemming van de Raad werd geregeld en dat ook de heer Slok hieraan zijn goedkeuring had gegeven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter enkele minuten voor het uur 0 de vergadering. Voor Zaterdagmiddag staat er weer een uitgebreid programma op stapel. DOVO speelt uit tegen Sportclub Gene- muiden. Een moeilijke wedstrijd, waar misschien toch nog wel een winstpunt in kan zitten. Zaterdagmiddag kunnen twee clubs kampioen worden. Indien Triangelboys thuis wint van PUEM (en dat moet toch zeker kunnen) dan kan de kampioens- vlag op het VSW-terrein gehesen worden. GVVV kan ook kampioen worden. Het gelijke spel van vorige week is wel licht een les geweest, zodat men het nu in Amersfoort tegen SOVA wel beter aan zal pakken. Matjan speelt thuis tegen DOSC. De grote strijd tussen Veenendaal en Hilversum wordt Zondagmiddag te half drie gestreden. Beide ploegen hebben een voorsprong op de overige elftallen. Hilversum speelt de laatste tijd constan ter dan Veenendaal, dat een inzinking doormaakt. De overwinningen van Hil versum zijn de laatste tijd niet bijzonder groot meer, zodat er een enerverende strijd te verwachten is. Men verwacht een recordaantal toeschouwers voor deze laatste thuiswedstrijd van Veenendaal. Ook uit Hilversum blijkt zeer grote be langstelling te bestaan. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Maandag 18 April 1955 herdacht de heer C. Budding, wever, de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Veenendaalse Stoomspinnerij en We verij N.V. De waarnemend burgemeester van Rhenen. de heer J. Boelhouder en de gemeentesecretaris van Rhenen, de heer v. d. Willik, waren aanwezig namens de burgemeester van Rhenen. 25 kleuren - GEEFT NIET AF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576 De directeur, de heer J. Bottenheim, heette allen welkom en gaf allereerst het woord aan de heer Boelhouder. De heer J. Bottenheim reikte ter ge- leggenheid van dit jubileum aan de heer C. Budding de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau uit. Hierna overhandigde de heer J. Bot tenheim de jubilaris onder een harte lijke speech een enveloppe met inhoud en een kistje sigaren. Bij deze huldiging waren mede aanwezig de heren J. W. v. Berkum, J. Nijhoff en G. J. H. Schol ten. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van een kopje thee met gebak, waarna de huldiging in de weverij plaats vond. EXPOSITIE HUISHOUDELIJKE TOESTELLEN Een voor de huisvrouwen zeer inte- Hebt U een zoon of dochter, die binnenkort van school komt en aan 't werk gaat? Weet U, dat de Sigarenindustrie zich regelmatig uitbreidt en dat een loonenquête heeft bewezen, dat in onze industrie de gemiddelde lonen hoger (soms belangrijk hoger) liggen dan in heel veel andere bedrijfs takken. Er is op onze fabriek direct plaats voor Uw zoon of dochter, met goede vooruitzichten en onder goede arbeidsvoorwaarden. Aanmelding is dagelijks mogelijk bij de Portier van de PANTER SIGA RENFABRIEKEN, Kerkewijk 111 - Veenendaal. (Vervolg van pag. 1.) uitkering Ondernemingsbelasting. Als industrieplaats hebben wij daarvan ge profiteerd. Dat is nu voorbij en zal een verhoogde uit kering uit de Rijkskas daar voor redelij kerwijs in de plaats moeten komen. Inder daad hebben wij geen ruim te voor het pro jecteren van 'n villawijk en zal annexatie ook daarvoor nodig zijn. Inzake de bevordering Weth VaQ Stempvoort van uitvoering der annexatie- No9 9*™ 1°*n de plannen kan 't P vd.A, gemeentebestuur weinig doen. Ook in ander opzicht zitten wij veel te krap in de ruimte hier. De plantsoenen zullen dan ook niet groot worden. Er is geen plaats voor. Aan het opofferen van cul tuurgrond voor dorpsuitbreiding is niet te ontkomen. Voor de sportvelden is aan het Panhuis reeds terrein onteigend. Wij moeten het echter nog eens worden over de prijs van de grond. De plannen van aanleg zijn geheel gereed. Inder daad zijn er veel huizen waar nodig Iets gedaan moet worden en die door ze wat op te knappen nog niet onbewoon baar verklaard behoeven te worden. Vele huiseigenaren zijn niet bij machte, ook in geval van een verhoging van de huren, de woningverbetering te finan cieren. De plannen voor woningsanering verkeren in ver gevorderd stadium van voorbereiding. De spoorwegverbinding is inderdaad droevig. Hoewel dit binnenkort waar schijnlijk wel het gegval zal zijn, is het op het moment toch zo dat wij ten aan zien van de raadhuisbouw nog niet eens de benodigde grond in handen hebben. Ook de wethouder is van oordeel dat het uitbreidingsplan op vele punten voor verbetering vatbaar is; de nieuwe we gen zijn inderdaad smal, het is echter moeilijk om van een uitbreidingsplan af te wijken en het is toch een deskundige die ons in deze dingen adviseert. Voor wat betreft het maken van meer pro paganda om nieuwe industrieën naar hier aan te trekken, kon wethouder Van Stempvoort mededelen dat op de grote tentoonstelling in Rotterdam, de E 55, een stand is ingericht welke de aan dacht vestigt op Veenendaal. In ant woord op een vraag van de heer Van Hardeveld hoe ver staat met de plannen voor het inrichten van een werkplaats voor minder validen deelde de wethou der mede dat deze mogelijk uitsluitend plaatselijk georganiseerd zal moeten worden en bij gebrek aan ruimte er een nieuw gebouw voor zal moeten verrij zen. De suggestie van de heer Van Dee len om de waakhondenbelasting af te schaffen kon spr. beslist niet overnemen. De heer Van Galen kreeg wederom het woord en deelde mede wel te kun- beeindigen wij Zaterdagavond 9 nor met £~iJ speciale verkoop van CrOItrfeil TIHglTt HORLOGERIE Zandstraat 91 Telefoon 2107 D. VÜII fie A €fclde Het gaat hier om het torpederen van de doorbraak zoals de katholieke bisschop pen dit gedaan hebben met hun man dement. Het helpt echter niet. In het katholieke zuiden telt de PvdA thans meer R.K. leden dan voorheen. Ten aanzien van het financieel beleid van wethouder Van Stempvoort is hij hoop vol gestemd. De wethouder wil geen sluitende begroting ten koste van het algemeen verzorgingspeil. Toch kan hij de heer Van Galen geruststellen: de wethouder is nog geen lid van de PvdA. Als de heer Van Galen spreekt dat zijn fractie zich wil distanciëren van de so cialistische financieringspolitiek dan moet hij vaststellen dat het ook de CH was welke in het kabinet met deze na oorlogse politiek, die dan toch zo grote welvaart heeft gebracht, is meegegaan. De heer Slok (AR) vroeg zich af of in geval van een internationale crisis die welvaart waarvan de PvdA zoveel eer voor zich opeist, zal voortduren. De heer Verkuijl sprak naar aanleiding van deze opmerking over het Plan van de Arbeid van voor dt-ipoBlog en over de staking van het gen^eentepersoneel in Amsterdam. De voorzitter maande hem nu kort te zijn en te ver van het beleid ten aan zien van de gemeente Veenendaal te HOOFDSTR. 51 TELEFOON 3184 VEENENDAAL Speciaal in Optiek ressante expositie van electrische huis houdelijke toestellen wordt gehouden door de Technische Unie te Amsterdam in een der zalen van Hotel „De Koren beurs", Markt 16 te Veenendaal. De nieuwste apparaten, die het werk van de huisvrouw aanmerkelijk ver lichten (van groot belang nu huishou delijke hulp zo schaars en dus duur is) zijn tentoongesteld en.... worden ge demonstreerd. Niet alleen is de nieuwste wasmachine uitgerust met pomp, te zien, een was- centrifuge, een klop-, veeg-, zuig-, boen en schrobmachine, een „Alaska" koel kast, een stomend strijkijzer van geheel nieuw type, een consumptie-ijsmachine die, geplaatst in het vrieslichaam van een koelkast, de huisvrouw in staat stelt, haar gezin op een heerlijke portie con sumptie-ijs te onthalen, maar ook wordt de werking getoond van de nieuwste keukentoestellen als de mixer, de groen ten- en vruchtencentrifuge en groenten- schaaf. De demonstraties vangen aan op Maandag 25 April a.s. des avonds 8 uur en op Dinsdag 26 April a.s. des middags 2.30 uur en des avonds 8 uur. CONCERT FEIKE ASMA Voor een matig bezet kerkgebouw speelde Dinsdagavond de organist Feike Asma in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat te Veenendaal. Als eerste orgelwerk gaf de concert gever Introïtus: „Christus is opgestaan" gevolgd door de fantasie „Daar juicht een toon", beide van Jan Zwart. Na het rustige Adagio e dolce van J. S. Bach volgde het groots voorgedragen „Con certo VI in bes van G. F. Handel. Het gehele programma was nauw aanéén sluitend en werd besloten met Psalm 75, welke door alle aanwezigen staande werd meegezongen. VERLOTING V.V. „VEENENDAAL" A.s. Zondag wordt te Veenendaal de belangrijke voetbalwedstrijd Veenen daalHilversum gespeeld. Voor Vee nendaal betekent deze wedstrijd de laatste kans op het kampioenschap. Ten behoeve van een clublokaal voor de v.v. „Veenendaal" zal Zondag onder de bezoekers een verloting worden ge houden. Aan de bezoekers zullen loten worden aangeboden. Nog diezelfde mid dag volgt de trekking en kan men het geluk hebben met een nieuw heren rijwiel van het terrein af te gaan. nen begrijpen dat in verband met de om uitvoering vragende grote werken in de komende jaren de begroting niet slui tend kan worden verkregen. Toch vindt hij dat weth. Van Stempvoort er nogal makkelijk over denkt. Als je niet beter wist zou je denken dat de AR nu ook al niet meer streeft naar een sluitende begroting. Dit mag hij toch niet veron derstellen. Zelfs van de PvdA neemt hij aan dat men dit nastreeft. De heer Van der Woerd (PvdA) zei aan het adres van de heer Van Galen dat hij niet zo hoog op moest geven over zijn christelijk onderwijs omdat het ernstige jeugd- vandalisme in Veenendaal toch niet voor dit onderwijs pleit. De heer Verkuyl PvdA, beschouwt de aanval van de heer Van Ga len als een be wijs van het feit dat 't hem dwars zit dat nog zoveel pro testanten in de gelederen van de PvdA te vinden zijn. Verkuijl: Het breken van de „doorbraak" mislukt. zijn afgedwaald. De opmerking van de heer Slok wordt door de heer Van Har develd gekwalificeerd als oude wijven praat. Naar aanleiding van de opmer king van de heer Van Deelen over het Humanistisch Thuisfront zei de heer Van Hardeveld nog dat de heer Vai/ Deelen dan ook tegen het voorstel om het Katholiek Thuisfront een subsidie te geven, had moeten stemmen. De heer Van Deelen verontschuldigde zich met te zeggen dat hij toen nog maar net in de Raad zat en het hem ontgaan was. Wethouder Van Stempvoort verklaar de vervolgens dat het gevoerde finan cieel beleid niets met politiek te maken heeft en geen lid van de PvdA te zijn, waarop de heer Verkuyl zei toch nog hoop te hebben. De heer Bastmeqer (CH) vroeg nog weer eens om een bezemwagen. De heer Kroesbergen (AR) vestigde de aan dacht op het feit dat het Groene Kruis slechts 100 gulden subsidie ontvangt. Deze vereniging heeft nu een tekort van 6000 gulden en naar hij vernomen heeft zal men binnenkort bij het gemeente bestuur komen met het verzoek om het subsidie te verhogen. De heer Van Galen kwam met het voorstel om voor de commissie Maat schappelijke Zorg en ook de verschil lende raadscommissies presentiegeld te verlenen. De heer Van Kuijk sloot zich hierbij aan met de mededeling dat er zoveel vergaderd moet worden en dat verschillende raadsleden hiervoor vaak moeten verzuimen. Bij monde van de heer Van Deelen wil de SGP-fractie geacht worden te hebben gestemd tegen de subsidiën in de begroting voorkomende verleend aan instellingen en verenigingen die het stempel cultureel dragen. Tenslotte wordt dan zonder meer de gemeentebegroting en de begroting Grondbedrijf vastgesteld. VOETBAL Voor Zaterdag staat op het program ma Musketiers Wit-Rood. Wit-Rood draagt de rode lantaarn en krijgt Mus ketiers de kans zich definitief veilig te stellen. Gezien de prestatie van vorige week is er alle kans toe. Musketiers 2 gaat naar VRC 3 in Veenendaal. Voor Zondag heeft Eist zowel als Oranje-Wit rust. Oranje-Wit 2 ontvangt FAK 3 en zal wel weer tot een overwinning kun nen komen. CONTACTAVOND JEUGDVERENIGINGEN Woensdagavond 27 April a.s. zullen de jeugdverenigingen van de Ned. Herv. Kerk gezamenlijk een z.g. contactavond houden. Dit tot besluit van het ver enigingsseizoen. Door verschillende le den der verenigingen zullen enkele schetsjes en voordrachten worden op gevoerd. De M.V. en de J.V. uit Maarn- Maarsbergen zullen een toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Sproetekopje", opvoeren. Voor belangstellenden is deze avond tegen een kleine vergoeding toe gankelijk. SPORT VOOR DIT WEEKEND Renswoude wacht Zondag a.s. een uitwedstrijd tegen de rode-lantaarn- dragers „De Kieviten" uit Voorthuizen. Op het eerste gezicht ligt een overwin ning binnen het bereik, maar toch zal alles op alles gezet moeten worden, want een kat in het nauw kan soms rare sprongen maken. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Vergouwen, Kerkewijk. Tel. 2496. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr. Bakker te Leersum. Telef. K 3434-495. EDERVEEN-LUNTEREN-DE KLOMP. Dr. Ringelestijn te Ederveen. Telef. K 8387-201. VEENENDAAL Geboren: Louis, z. v. T. van Beek en J. C. Kerkhov.-; Peter, z. v. P. van Set ten en *_r. Siok; Albert, z. v. W. van der Weijden en J. Scholten; Johannes Willy, z. v. J. Sieck en G. van de Vendel; Ger- rit Jan, z. v. J. van Nieuwamerongen en H. E. Snijders. Getrouwd: Martinus Anthonie van Kooten, 27 jaar en Geertruida van de Pavert, 27 jaar; Hendrik van Santen, 26 jaar en Gerritje Sukkel, 27 jaar. Overleden: Jan Evert Veenendaal, 81 jaar, weduwnaar van Dirkje van Schup- pen; Hendrik Bastiaan van Rijswijk, 74 jaar, echtgenoot van Maria C. van Doorn; Evertje van de Weerd, 85 jaar, echtgencte van Hendrik van de Heuvel. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Willem T., z. v. H. J. Wolfe- rink en Ch. van de Bovenkamp; Arie, z. v. Z. van de Kraats en G. van Dijk; Hendrika, d. van W. Speelziek en J. Kas Getrouwd: G. de Witte en E. H. W. Vermeulen. RHENEN Geboren: Jannetje Elizabeth Adriana, d. v. Hendrik Jan Kruidenier en Dina VroegindeweijPaulina Petronella, d. v. Gijsbert van Ingen en Petronella Beren- dina Roelofs; Dirk, z. v. Cornelis van Vliet en Aaltje Jannette Pater; Jan Lammert, z. v. Willem van Laar en Jan na Elizabeth van de Westeringh; Gerrit, VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt, 9.30 uur, ds. Vroegindeweij, 5 uur ds. Hensbergen van Renkum. Julia- nakerk 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindeweij. Veeneind 3 uur, ds. Van de Peut van Eist, Woensdag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Viegen van Achterberg. Sola Fide 10 uur ds. Goedhardt, 5.30 uur dr. H. J. Langman van Amsterdam. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. H. Hogendoorn, em. pred. te Apel doorn. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Den Herder van Badhoeve- dorp. R.K. kerk Nieuweweg 7.30 uur II. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Salva- torkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoog mis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Ver lossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 u. dhr. Van Galen van Schaars- bergen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Knier van Doorn, 6 uur ds. Kooreman (dopen). Prot. Bond 10.30 uur Laheij ds. Wolfson van Tiel. Ger. Kerk 10 uur ds. Overduin, 5 uur ds. Van Enk uit Vee nendaal; Ger. Gem. Bantuin 10 en 5.30 uur leesdienst. Zaterdag 7.30 uur dhr Elshout. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en z. v. Johannes Baars en Aaltje Over- 5 30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en eem; Molenstraat 39; Evert Jan, z. v. Hendrfk Huzen en Trijntje Reuvers; Teunis, z. v. Brand Rustenhoven en Louise Jansje van Hunnik; Catharina, d. v. Adrianus van Zetten en Maria Jo hanna Catharina Jansen, Nieuwe Vee- nendaalseweg 174. Ondertrouwd: Hendrik Puijk en Ever- dina van Kreel; Baruch Bram Glerum en Maria Sophia van der Burgh; Har- men van Dam en Willemina Frederika Hoolhorst; Gerrit Reijne en Jannigje van Manen; Willem Cornelis van Doorn en Marrigje van den Brink; Lambertus Mol en Cornelia Petronella van Kooten. Overleden: Willem Udo, 53 jaar, ge huwd met Petronella Arendina Jacoba van Drunick; Lamberdina Jantiena de Groot, 61 jaar, gehuwd met Dirk Wil- te Wageningen). 6 uur ds. Blaak van Geldermalsen. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van Viegen. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Zwaan. O VERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Bouthoorn van Bennekom. 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, Vrijdag 7.30 uur ds. Van de Poel van Ede. 272 kg. vet, 17.63 kg. m. p. d., 645 v.gr. p. d. De kampioen 67 jaar: Frida nr. 1198 van J. v. Ravenhorst te Geld. Veenen daal. Oud 6.4, 6154 kg. melk, 3.42 vet in 306 dagen 210 kg vet, 20.11 kg m. p. d., 688 v.gr. p. d. Kampioen 78 jaar: Miena 2 nr. 830 van A. Boers te Geld. Veenendaal. Oud 7 j., 6177 kg. melk, 3.42 vet in 307 da gen 211 kg vet, 20.12 kg. m. p. d., 688 v.gr. p. d. De laatste en oudste kampioen: Gerrie 1 nr. 687 van Wed. H. Sukkel te Geld. Veenendaal. Oud 8.4, 5216 kg. melk, 3.46 °/o vet, in 280 dagen 180 kg vet, 18.63 kg. m. p. d., 645 v.gr. p. d. Hier volgen enkele voorbeelden, waar aangetoond wordt wat voor ver schillen er kunnen ontstaan tussen twee bedrijven ieder met twee koeien. Leeftijd Dagen Kg melk Vet 3.9 297 5569 3.37 5.4 268 3010 3.66 1.5 29 2553 0.29 Kg. vet Kg. melk p. d. «Vetgr. p. d. 188 18.85 632 110 11.23 411 78 7.62 221 Vrijdagavond j.l., hield de Melkcon- trölevereniging „Ederveen en Omstre ken", onder leiding van de heer M. Hup- kens, in hotel „De Klomp" jaarverga dering. Uit het uitgebreide jaarverslag ont lenen we o.a. het volgende. Het ledental is gestegen, in 1953 wa ren 59 leden aangesloten met een aantal koeien van 510. Thans zijn er 72 leden, aantal koeien 700. De opbrengst is ongeveer hetzelfde gebleven, de melkopbrengst is iets la ger en het vetgehalte is iets verhoogd. De opbrengst is de eerste jaren geste gen, daarna weer gedaald, doordat de oudste en beste koeien meestal reageer- ders waren en opgeruimd zijn en dat er tevens voor die beste koeien vreemd vee is aangekocht, wat ook alweer slechter was dan het vorige eigen vee, dat zelf gefokt was. Men doet verstandig om als men vee aankoopt, maar niet zo luk raak te kopen, maar vee waar het van oekend is, wat ze geven, of wat de ouders gegeven hebben. Deze kunnen soms wel eens iets tegenvallen, maar zo in het wilde weg te kopen is meestal fout. Er zijn bewijzen in overvloed van aanwezig, dat koeien aangekocht zijn maar het volgende jaar weer retour zijn gegaan. Dat vee met een bekende af stamming duurder is in het aanschaf fen is een feit, maar, dat het later in het gebruik voordeliger is, is ook een bewezen feit. Dan volgen de eerste erelijsten en ere lijsten, om aan te tonen wat de beste dieren in deze vereniging geproduceerd hebben. Deze leden, die zulke juwelen van dieren bezitten, zijn benijdenswaar dig, ten eerste voor de dieren zelf, daar men steeds elk jaar weer een goede plas melk van ze plukt met een goed of heel goed vetgehalte, ten tweede voor de nakomelingen er van, mede door ge bruik van zeer goed stierenmateriaal, want dit is ook een voornaam punt om de productie in de goede richting te krijgen. Voor hen, die zulke dieren nog bezit ten en nog steeds te kampen hebben met een laag vetgehalte, is dit tevens een gids om aan te tonen dat die koeien in dezelfde omgeving verkeren als die slechte koeien en toch zulke productie opleveren. Dit is een eigenschap van de koe, die er niet ingevoerd kan worden, maar er in moet zitten. We zullen hopen, dat die beste koeien in die tijd eens de slechtste mochten weren, om steeds maar door te fokken met het beste vee van de stal en de beste stieren. De eerste en ere-kampioen voor 19531954 is van oudere koeien: Blesje 3 nr. 1339 van D. Heetkamp. Oud 4.11 5561 kg melk met 3.83 vet, in 281 da gen 213 kg. vet, 19.79 kg m. p. d., 757 vetgr. p. d. Ere-kampioen van jongere koeien: Koosje 2 nr. 1734 van Wed. H. Sukkel te Geld. Veenendaal. Oud 2.9, 5940 kg. mélk. 3.66% vet in 354 dagen, 217 kg. vet, 16.78 kg m. p. d., 614 v.gr. p. d. De allerjongste kampioen: Cathariena 4 nr. 1737 van J. v. Heerikhuizen te Ede. Oud 1.11, 6430 kg melk, 4.14% vet in 519 dagen, 266 kg vet, 12.39 kg. m. p. d., 513 v.gr. p. d. De kampioen 23 jaar 2e kalf: Annie 2 nr. 1613 283731 R. van J. v. d. Goor te Veenendaal. Oud 2.11, 4315 kg. melk, 4.23% vet, in 306 dagen 183 kg vet, 14.10 kg m. p. d., 596 v.gr. p. d. De kampioen 34 jaar: Tnnie 2 nr. 1559 van G. Nab te Ederveen. Oud 3.1, 4635 kg melk, 4.53% vet, in 319 dagen 210 kg vet, 14.53 kg. m. p. d., 658 v.gr. p. d. De kampioen 56 jaar: Annie 2 nr. 1063 van G. Nab te Ederveen. Oud 5.3, 7422 kg. melk, 3.66% vet, in 421 dagen goed bezochte vergadering. 5. Bij het eerste bedrijf brachten de koeien op: f 5,50 x 188 f 1034,per koe. Bij het tweede bedrijf brachten de koeien op: f 5.50 x 110 f 605,per koe. Een verschil van f 429,per koe. Hier ziet men het verschil tussen twee kleine bedrijven en dit komt in dezelfde verhouding voor met grotere bedrijven. De eerste zal misschien wel meer voer verbruikt hebben als de tweede, maar dit is zeker: voedsel hebben ze allemaal nodig, de slechte zowel als de goede. Dan is het werk van de beste toch stuk ken beter beloond. Het verslag besloot met enkele be langrijke punten voor de uitvoering van de melkcontróle. 1. Het unster ophangen ter hoogte van het oog. 2. De koeien moeten 4 dagen gekalfd hebben aleer men er monster van neemt. 3. Nauwkeurig de kalf data opgeven. 4. De geboortedata van vaarsen zo nauwkeurig mogelijk opgeven. Wanneer de monsternemer op het bedrijf komt om hem dan de volie medewerking te verlenen en het werk zo gemakkelijk mogelijk te maken; medewerking van beide zij den verlicht de taak. Daarbij: be langstelling voor de gegevens werkt plezierig. Verder werd nog een beroep gedaan op de leden om vrienden en kennissen aan te sporen tot de melkcontróle toe te treden, om een overzicht te krijgen van hun veestapel, die zij op hun bedrijf hebben, om dit zo voordelig mogelijk te doen lopen door de slechte koeien weg te doen. Het financieel verslag vermeldde een klein nadelig saldo. De kascommissie verklaarde boeken en bescheiden in or de te hebben bevonden. Beide verslagen werden goedgekeurd. In de kascommissie voor dit jaar wer den benoemd: de heren W. de Hartog en H. v. d. Vendel. Vervolgens vond de bestuursverkie zing plaats. De aftredenden, de heren C. v. Ginkel en H. Snetselaar, werden herkozen. Na enkele huishoudelijke zaken, o.a. vaststelling contributie en loon contro leur te hebben besproken, volgde de rondvraag. Na behandeling van de ge stelde vragen sloot de voorzitter deze (60) Verwezen maakte Aram zijn blik los van de kristallen bol. En dan ziet hij tot zijn stomme ver bazing, dat hij over een marmeren beeld gebogen staat, het is een beeld van keizer Caracalla. Om zijn schouders voelt hij een lange mantel, in zijn hand houdt hij nog steeds een zwaard geklemd, maar het is geen romeins zwaard en het is halverwege het blad gebroken. Sprakeloos kijkt de jonge ridder om zich heen. Rondom hem staan oude vazen en stenen kisten, bronzen schilden en romeinse wapens liggen op de grond. En dan dringt het plotseling tot hem door dat hij in de schatkamer van Caracalla staat. In een hoek van het gewelf staat de man die zich Caracalla noemt, de zonderling die zich tot de keizer van Rome wil maken, de man die door wolven ach tervolgd in Arams kasteel vluchtte en hem toen de kaart getoond had, waarop de plaats van de schat kamer aangegeven stond. Met een strakke blik kijkt hij Aram aan. „Wat is er gebeurd?" vraagt deze verward. „Hoe komt mijn zwaard gebroken?" „Ter wijl ge in die kristallen bol tuurde, zijt ge in een soort bewusteloosheid of slaap geraakt," antwoordt Caracalla langzaam, „wel een half uur lang hebt ge doodstil in de bol zitten staren, ik probeerde u wak ker te schudden, pakte de bal weg, maar niets hielp. Ik legde de bol weer fh uw hand en toen sprong u plotseling wild overeind en sloeg met uw zwaard het keizerlijk beeld van het voetstuk. „Maar vertel mij nu, wat ge gedroomd hebt". En bij deze laatste woorden komt er een dreigende klank in de stem van de zonderling(Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2