DE VALLEI -de CANADESE ERFENIS- Veenendaal-Hilversum 1-1 Triangelboys en G.WVÏV* kampioen Rhenus werd met 3-7 ingemaakt door Barneveld Renswoude wint met 4-0 van de Kieviten Voor de Jeugd ZATERDAGMIDDAGVOETBAL IN VEENENDAAL Matjan—DOSC 2—3 Officiële Bekendmaking Sportclub Genemuiden - DOVO 0—1 TriangelboysPUEM 60 SOVA—GVVV 1—10 SPORTCLUB RHENEN VERLOOR MET 0—3 KONINGINNEDAG! Josientje wint tóch prijzen FEUI LLETON Veenendaal is weer niet verder gekomen dan een 11 gelijk spel in de thuis wedstrijd tegen Hilversum; ook in Hilversum werd het indertijd een 11 geiyk spel tussen de beide kampioenscandidaten. Door dit gelijke spel staan de papieren het best voor Hilversum genoteerd en heeft Hilversum nog maar enkele punten nodig om dit kampioenschap binnen te halen. De straffe wind, die schuin over h^t veld stond, heeft belangrijke invloed gehad op het spel. Toen Veenendaal, dat voor rust het windvoordeel had, met een magere 10 voorsprong naar de kleedkamer ging, twijfelde niemand er eigenlijk meer aan, of het zou een flinke Hilversumse overwinning worden. Want in deze eerste helft was Hilversum technisch beter dan Veenendaal, al kwam doelman Cor- nelissen er in de eerste drie kwartier practisch niet aan te pas. De tweede helft was veel spectacu- Voor de aanvang van de wedstrijd lairder dan voor rust. Veenendaal viel werd een jeugdwedstrijd gespeeld tus- tegen wind in verwoed aan. En al moest sen Veenendaal en Hilversum. De Hil- Cornelissen nu veel vaker er aan te pas versumse jeugd won met 52. komen, doelman Offerman moest toch ook na rust verschillende malen snel in grijpen om erger te voorkomen. De Vee- nendalers misten echter in de voorhoede voldoende stootkracht. De linkervleugel MullerJoop Heykamp bleef beneden de verwachtingen. Alleen midvoor Hey kamp was een voortdurend gevaar voor de Hilversumse defensie, maar had te weinig steun van zijn binnenspelers. Rechtsbinnen Corry Heykamp deed zeer nuttig werk als verbindingsspeler, maar voor doel was hij niet gevaarlijk. De beste man van Veenendaal was onge twijfeld spil Van de Scheur, die vooral na rust moeilijk te passeren was en midvoor Van Duurland practisch geen kansen gaf. Gesteund door de wind begon Vee nendaal direct al aanvallend te spelen. Het eerste schot van verre afstand werd door linkshalf Muller afgevuurd. Hilversum kwam door technisch beter spel wat meer in de aanval. Het tempo lag iets hoger, maar de Veenendaalse achterhoede kon steeds op tijd ingrij pen, ondanks het feit, dat rechtsback Hensen de Hilversumse linksbuiten In 't Veld veel vrijheid liet. Een hard schot van rechtsbuiten Rebergen ging daarna vlak langs het Hilversumse doel. Na 22 minuten spelen kreeg Veenendaal een vrije trap te nemen even buiten het strafschopgebied. Rechtsbuiten Reber gen zond een zeer hard schot in, dat juist in de niet afgeschermde hoek in het Hilversumse doel verdween. Dit doelpunt bracht de groen-witten even in de war, waardoor Veenendaal kansen te over kreeg om de voorsprong te vergroten. Het schieten was te on besuisd. Langzamerhand herstelde Hil versum zich weer en voor de Veenen daalse voorhoede was het daardoor on mogelijk de score te verhogen. Ondanks de verwoede aanvallen van Veenendaal na rust, kwam na 15 mi nuten de gelijkmaker met een prachtig doelpunt van rechtsbinnen Pluim. Van enig krachtsverschil was er in deze tweede helft weinig te bespeuren. Beide doelen kwamen om beurten in gevaar, maar doelpunten bleven uit. De punten verdeling is voor beide ploegen bevre digend, al heeft Hilversum hier het meeste voordeel aan. MARINE DEMONSTREERT NIEUWE KIKVORSMANTECHNIEK De Britse Marine heeft met Pasen in Chatham een openbare demonstratie gegeven met de nieuwste kikvorsman- uitrusting. Het grootste bassin van een dok werd gebruikt om een aanval na te bootsen van kikvorsmannen op een drij vend radar-station. Na een geslaagde aanval, waarbij de vijandelijke radar werd vernietigd, pikte de onderzeeër 'Untiring' op een na alle kikvorsmannen op, voordat de vijandelijke versterkin gen arriveerden. Met andere kikvors- mannen demonstreerde de Marine het nieuwe helicopternet voor het edden van piloten op zee. W Hier juicht Muller te vroeg. De bal zit in het net, maar het ontgaat hem dat de scheidsrechter voor buitenspel heeft gefloten Van de Zaterdagclubs hebben twee Veenendaalse verenigingen Zaterdagmiddag hun kampioenschap kunnen behalen. Door met 60 te winnen van PUEM bereikte Triangelboys de bovenste plaats in de 2e klasse A. Ook GVVV, dat met 10—1 van SOVA won, kon nu eindelyk de kampioensvlag hijsen in de 2e klasse B, nadat het vele jaren juist in het zicht van de haven strandde. DOVO deed zeer verdienstelijk werk door met een 10 zege van Sportclub Genemuiden terug te keren. Ondanks een 21 voorsprong even na de rust, heeft Matjan tegen het sterke j DOSC toch met 23 het onderspit moe ten delven. Er werd aan beide zijden Het kampioens-elftal van „Triangelboys". Staande v.Ln.r.: A. Terschegget, C. Bos, S. C. van Thien, doelman C. Slotboom, G. van Zanten en aanvoerder G. Maters; knielend: H. J. van Ingen, F. Jongman, H. van Tent, A. Bouman en J. Henzen. aardig spel te zien gegeven. DOSC was het eerste half uur sterker. In de 20ste minuut straften de gasten een fout in de Matjanverdediging af. Vijf minuten la ter bracht Chr. Tanis de partijen echter weer op gelijke voet, zodat met een 11 stand kon worden gedraaid. Tien minuten na de hervatting be zorgde Bolderman de Pantermannen zelfs een 21 voorsprong. Matjan had toen het beste van het spel, maar twee goede xitvallen van DOSC, waarbij vooral Bernhard zich onderscheidde door goed individueel spel, bracht de eindstand toch nog op 23. SLUITING GEMEENTESECRETARIE Burgemeester en wethouders van R h e n e n maken bekend, dat de ge meentesecretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger op Zaterdag 30 April en op Donderdag 5 Mei a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de ambtenaar van de burgerlijke stand is op Donderdag 5 Mei geopend van 9.3010 uur. Rhenen, 25 April 1955. Burgemeester en wethouders van Rhenen. J. BOELHOUDER, w. b. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat de ge meentelijke reinigingsdienst het huis vuil op Vreewijk niet op 30 April a.s. zal ophalen doch op Vrijdag 29 April in de middaguren. In Eist en Achterberg wordt het huis vuil in plaats van op 5 Mei opgehaald op Woensdag 4 Mei a.s. Rhenen, 25 April 1955. Burgemeester en wethouders van Rhenen, J. BOELHOUDER, w. b. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. DOVO, dat in het begin der competitie een tamelijk zwakke indruk maakte, herstelde zich in deze tweede helft uit stekend. De jeugdige ploeg komt er be ter in en Zaterdag bevocht het een ver diende 10 overwinning tegen koploper Sportclub Genemuiden. In het eerste half uur was DOVO steeds in de aanval, waarbij vooral het spel van linksbinnen Van Zetten op viel. Het was dan ook deze speler, die na 30 minuten DOVO de leiding gaf. De thuisclub kwam daarna fanatiek opzetten, doch haar aanvallen leden veelal schipbreuk op het prima verde digend spel van de DOVO-achterhoede met J. Kroesbergen aan het hoofd. Ook na rust probeerde Genemuiden aanvan kelijk de stand weer gelijk te brengen. Echt gevaarlijke momenten kwamen er niet voor het DOVO-doel. Slechts een maal zat er een kans op een doelpunt in maar ook deze werd niet benut. Daarna kwam DOVO weer wat meer in de aan val. Nadat de Genemuidense doelman reeds gepasseerd was, sloeg een der achterspelers de bal met de hand uit het doel. De toegestane strafschop werd door Bertus Kroesbergen echter naast geschoten. DOVO kon haar voorsprong tot het einde toe bewaren, zodat er twee kostbare punten veroverd werden. Triangelboys had voor rust reeds e^n sterk overwicht op PUEM. De achter hoede van PUEM hield echter behoor lijk stand. Na een kwartier spelen kreeg Van Ingen een vrije trap te nemen, die hij laag over de grond buiten het be reik van de PUEM-doelman in een doelpunt omzette. Met deze 10-voor- sprong moest men in de eerste helft te vreden zijn. De tweede helft was nau welijks aan de gang, toen rechtsbinnen Bouman de stand reeds op 20 kon brengen, waarna midvoor Van Tent al spoedig de stand op 30 had staan. PUEM gaf zich nog niet gewonnen, al was het voorhoedespel van de Utrech tenaren vrij pover, zodat doelman Slot boom maar weinig behoefde in te grij pen. In de laatste tien minuten werd PUEM geheel overspeeld. Door Van Tent, Bouman en Van Ingen werd het tenslotte nog 60, een klinkende over winning aan het einde van de competi tie. Direct na afloop waren er bloemen voor het kampioens-elftal, terwijl ook de aanvoerder van PUEM zijn felicita ties van bloemen vergezeld liet gaan. Na vijf jaar vergeefs getracht te heb ben kampioen van haar afdeling te wor den is GVVV er eindelijk in geslaagd de bovenste plaats te behouden. De Gelders Veenendalers speelden deze middag te Amersfoort een productieve wedstrijd, waarbij de dubbele cijfers werden be reikt. Reeds voor rust toonde de 61 stand aan, dat GVVV thans het kam pioenschap zou bereiken. Na 10 minuten werd de score door J. van Beek op 10 gebracht, waarna Lep pers de stand al spoedig op 02 bracht. SOVA kwam er practisch niet aan te pas en werd geheel overspeeld. Herman van Essen was deze middag wel zeer productief. Nog voor rust zag hij kans de voorsprong tot 05 op te voeren. Van de Weerdhof zorgde voor rust dat het half dozijn vol kwam. Een uitval van SOVA bracht de ruststand op 16. Na rust zorgden Viegen, Hardeveld en de actieve H. van Essen voor een 110 eindstand. Dolgelukkig verlieten elf GVVV-ers het terrein. Een wens van vele jaren was in vervulling gegaan. De leiders in de tweede klasse A, die Zondagmiddag op bezoek waren bij „Rhenus", hebben de groen-witten te verstaan gegeven, dat zij ernstige can- didaten wensen te blijven voor het kam pioenschap. De Rhenenaren werden met niet minder dan 37 verslagen. Rhenus koos de wind tegen, waarvan Barneveld dankbaar profiteerde gedu rende de hele eerste helft. Aanval op aanval werd op het doel van de gast heren ondernomen, doch tot doelpunten kwam het voorlopig nog niet. Rhenus zou de score openen toen in de twaalfde minuut linksback S. v. d. Oosterkamp op zijn eentje de bal ver naar voren bracht en linksbuiten Evers via het hoofd van rechtsbuiten T. Hovestad in schoot (10). Linksbinnen J. Weijmar van Barne veld bracht zeven minuten later de stand op 11 met een onverwachts schot. Er was op dit moment voor de Rhe nenaren nog niets verloren. Hoewel de gasten technisch met kop en schouder boven de „Candia-bewoners" uitkwa men, werd deze meerderheid eerst in de veertigste minuut tot uitdrukking ge bracht. Midvoor J. van Beek scoorde toen twee doelpunten in één minuut, waardoor de voorsprong voor Barneveld op 13 werd gebracht. Drie minuten la ter was het dezelfde speler, die profi teerde van een door Van de Oosterkamp slecht weggewerkte bal en er 14 van maakte, waarmee de rust aanbrak. Na de thee waren er op grote schaal wijzigingen aangebracht in de opstelling van Rhenus. Resultaat bleef echter uit, want zelfs met de wind in de rug zagen de groenwitten geen kans de achterstand in te lopen. In de negentiende minuut zorgde de rechtsbuiten van Barneveld voor het vijfde doelpunt (15), waaraan doelman Ter Burg niet geheel vrij uit ging. Zeven minuten later verdween een rollertje van de Barneveldse rechtsbui ten opnieuw langs Ter Burg (16). In middels werd Bleijenberg bij Rhenus vervangen door Koster. Opnieuw werd wijziging gebracht in de opstelling, doch eerst werd het in de negen en twintigste minuut nog 17 door mid voor Van de Beek. Vijf minuten latei- maakte v. d. Horst het tweede tegen- punt voor Rhenus (2—7) en weer twee minuten later zorgde Evers voor 37. Hoewel een verdiende overwinning voor de Barnevelders, is het verschil uitgedrukt in doelpunten toch wel iets aan de ruime kant. Wanneer midvoor Van de Horst van Rhenus deze middag wat be wegelijker was geweest, was het voor de groen-witten niet tot zo'n grote nederlaag gekomen. De Barneveldse doelman was niet in zodanige vorm, dat hij niet te passeren was. De Sportclub Rhenen heeft het tegen het sterkere Cobu Boys niet kunnen bol werken. Vooral voor rust had SCR niet veel in te brengen. De gasten, die de wind in de rug hadden, maakten er al spoedig 02 van. Na rust kwam de Sportclub er iets beter in. De zeer sterke doelman van Cobu Boys zorgde er echter voor, dat zijn doel „schoon" bleef. Zelfs een pe nalty, genomen door Klaas van Gelde ren, werd door hem op keurige wijze gestopt. Na de thee scoorden de gasten nog eenmaal, zodat de eindstand 03 werd. Het eerste elftal van Renswoude is er in geslaagd een mooie 40 overwinning op De Kieviten uit Voorthuizen te be halen. De sterke wind, welke dwars over het veld stond, zorgde er voor dat het spel in de eerste helft onder de maat bleef Het anders zo 'goed combinerende Rens woude wilde het steeds te mooi doen en maakte de fout de bal te veel door de lucht te spelen. Toch was Renswoude zeker twee klassen sterker. Dit moge blijken uit het feit dat de roodwitte kee per in het geheel slechts zesmaal in actie moest komen. Men speelde met 20 man op één helft, liep elkaar in de weg, waardoor doel punten uitbleven. Het was dan ook niet te verwonderen dat de rust met een dubbel blanke stand inging. Na de thee trokken de Renswoudenaren direct weer op het heiligdom van keeper Jochems af. Resultaten bleven nu echter niet uit. Na dertien minuten kwam L. Stutvoet, na goed voorbereidend werk van spil T. Hardeman, vrij voor doel en keurig werd de bal in de touwen gewerkt (01). De Renswoude-aanval scheen nu de smaak te pakken te hebben, want tel kens weer trokken zij de achterhoede van De Kieviten uit elkaar en brachten zij deze tot paniekvoetbal. Na 28 minu ten maakte een der backs hands binnen de beruchte lijnen, nadat eerst een schot van de middenvoor door het houtwerk was gekeerd. De toegekende penalty werd door Renswoude prachtig ingeschoten (02). Debutant Van de Veer liet op de rechtervleugel aardig spel zien en de derde goal, gescoord door G. Braak, kwam nagenoeg van zijn voet. Nogmaals zou de Renswoude-aanhang kunnen juichen toen in de 42e minuut G. v. d. Veer na een solo-actie het vier de doelpunt liet aantekenen (04). Even voor het einde leek het zelfs nog 05 te viten redde op schitterende wijze. In dien de Renswoudenaren Zondag a.s. van Woudenberg winnen, zullen zij voor de vijftiende achtereenvolgende maal ongeslagen het veld verlaten. HET PUBLIEK WENT „Zes personen op zoek naar een schrijver" van Luigi Pirandello werd bij de eerste opvoering in Italië uitgefloten. De auteur was er echter volkomen van overtuigd dat het stuk goed was en bracht het met dezelfde toneelbezetting voor het publiek van Milaan. Daar had hij groot succes. Tot op heden heeft het stuk in tal van landen eveneens grote bijval geoogst. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE J Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10. Veenendaal. We kregen zilverpapier van: Willy de Doelder. Gerrie van Wijk. Chr. H.B.S. Pers. Herst.oord Lunteren (ook tand pastatubes). Hartelijk dank. CORRESPONDENTIE Beste neven en nichten, De poes van Gert Teunissen heeft drie jonge poesjes gekregen. Vier poesen in huis is natuurlijk wel wat veel en daar om zocht Gert een goed tehuis voor zijn kleine poesjes. Zijn er soms onder jullie die zo'n leuk diertje willen (en mogen) hebben, dan kunnen jullie dat afhalen op Vrijdag 29 April, 's middags tussen half vijf en vijf uur, Spoorlaan 43. Allemaal veel plezier de komende feestdagen en hartelijke groeten van TANTE JOS. ONZE JARIGEN 27 April Jan Diepeveen. 27 Gerrit Dinsbach. 29 Evert van Deelen. 1 Mei Teunis Budding. 1 Riekje Henken 2 Hillie Budding. NIEUWE RAADSELS I I. Deze figuur I wordt gevormd door 24 lucifers- I houtjes. Kunnen I jullie er twee vierkanten van maken door acht houtjes ergens anders neer te leggen? II. III. Met B er voor is 't van papier, Met R is 't een gevleugeld dier. Met D er voor is 't in je zak, Met K er voor is het gebak. n o n n e m m k le rij 2e rij plaats in Overijsel. plaats op de Veluwe. plaats in het Gooi. plaats in Noord-Holland, plaats in Gelderland, hoofdstad van Gelderland, plaats in Friesland, plaats op de Veluwe. Op de kruisjeslijn komt de naam van een vogel. Oplossing raadsels I. Boor, bijl, els, hamer, schop, troffel. II. Bloembollen. Mol, leem, Bello, boon, molen, boenen. Wij vieren straks weer vrolijk feest, Het feest van 't héle land. Wij zingen samen 't Hollands lied, Als goed Oranjeklant. Want onze Koningin verjaart, En.Nederland werd vrij! Daarom klinkt overal muziek, Daarom is ieder blij. Wij dragen weer oranjesjerp, En linten in het haar. Wij kampen in een wedstrijd Om de prijzen met elkaar. Jan zegt dat hij een feestpet koopt En twintig oliebollen. Marietje zal weer achter Alle ijsco-karren hollen. Ons Lientje vindt op 't zuigen aan Een zuurstok haar plezier. Klein Keesje wil een trommel en een toeter van papier. Straks wappert fier weer in de wind De rood-wit-blauwe vlag. Als nu d' oranjezon maar schijnt Op Koninginnedag! 't Was Koninginnedag en Josientje liep in haar witte feestjurk in de tuin. Straks zou ze met vader en moeder, Leo en Ans naar de feestwei gaan, waar wedstrijden voor schoolkinderen zou den worden gehouden. In haar handen had Josientje een springtouw en een paar grote pantoffels. Ze zou meedoen aan het „touwtje springen op sloffen", 't Was moeilijk hoor om te springen zonder dat die rare, wijde sloffen van je voeten vielen, maar Josientje had goed geoefend en nu kon ze, al sprin gende, wel van 'het kippenhok tot de schutting lopen, zonder haar „klepmui- len" te verliezen. Zou ze nog even in de schuur gaan kijken naar.... Vader en moeder waren toch nog niet klaar. Josientje trok de schuurdeur open en glipte naar binnen. Daar stond het. Bo venop een grote platte wagen prijkte het huisje van Hans en Grietje. Wat had vader dat toch prachtig gemaakt, maar ja, daarvoor was hij ook timmer man! Josientje bewonderde voor de zoveel ste maal het chocoladekleurige onder deurtje waar zus Ans, als heks ver kleed, straks achter zou staan, de dak pannen die net pannekoeken leken, de regenpijp, waarvan je zou zeggen dat het een pijp drop was. Een grappig schelpenpaadje voerde van de voor deur door het tuintje, waarin gele en witte narcissen bloeiden. Op dat paadje zouden Leo en zijzelf staan, omgeto verd in Hans en Grietje. Hun pakjes lagen kant en klaar, boven op de logeer kamer. Wat zou het heerlijk zijn van middag mee te rijden in de grote op tocht en misschien.... misschien een prijs te winnen! Josientje was zo ver diept in het beschouwen van vaders kunststuk, dat ze niet eens hoorde hoe iemand de sleutel van de schuurdeur omdraaide. Dat deed vader. „Ziezo, ik ben klaar", zei hij in de keuken tegen moeder, die nog bezig was een oranjestrikje op de kraag van haar jas te hechten. „Begrijp je nu waar Josien zit?" zei die voor de zoveelste keer. „Ze zou toch met ons meegaan?" „Och, maak je over die vlinder nu maar niet ongerust", antwoordde va der, „die zit al lang op de feestwei, ze is zeker met Tonny en Joke meegegaan, die liepen hier straks voor het huis. Laten we maar gaan, het is hoog tijd." Moeder was nog niet gerust: „Ze zou het toch wel even gezegd hebben, dunkt me", zei ze nog, terwijl ze de deur uit stapten om naar het feestterrein te gaan. Ondertussen was Josientje tot de ont dekking gekomen dat ze, als een muisje in de val, zat opgesloten. Met haar vuisten bonkte ze op de schuurdeur. „Ik wil er uit", gilde ze, maar toen ze op haar roepen en schoppen geen antwoord kreeg, begreep ze dat vader en moeder, Leo en Ans al weg waren gegaan. Ze zouden zeker gedacht hebben dat ze met Tonny en Joke mee was gelopen. Daar had ze ook wel even touwtje mee gesprongen voor het huis, maar toen was ze de tuin ingegaan en de vrien dinnen waren naar hun eigen huis. Een vlaag muziek drong plotseling tot haar door en toen ze bedacht, dat ze nu vast niet mee zou kunnen doen aan de wedstrijd en ook de traktatie zou mislopen, sprongen de tranen in haar ogen. Ze klom op de wagen en daar zat ons „Grietje" op het schelpenpaadje en snikte alsof ze zo juist van de heks had gehoord, dat die broer Hans wilde vet mesten en slachten. (Wordt vervolgd (16) Verkoelend streek de wind langs hem heen. Heel stil was de nacht, een warme voorjaarsnacht. Fijntjes ritsel den de blaadjes aan de bomen, alsof de aarde zuchtte onder de dwaasheid der mannen, die zich vergiftigden en zich zelf en anderen vernielden, terwijl de goede aarde slechts vroeg om bewon derd en bewerkt te worden. Een beekje murmelde voorbij, een smalle stroom van koud en klaar water. Eric boog zich over het water om de bezoedeling van zich af te wassen. Hij waste zijn hoofd, zijn handen, zijn mond dronk met diepe teugen. Hij stond op, versterkt envernederd. Boven hem flonkerden de sterren en een war me geur van de vruchtbaar wordende grond woei hem tegemoet. Hij schaamde zich en van woede over zijn dwaasheid kneep hij zijn handen in elkaar tot vuisten. Wat nu? In de eerste plaats: wég! Zo spoedig mogelijk verdwijnen uit deze vergaarbak van ploertigheid, die hem trouwens zelf reeds uitgestoten had. Een gedachte flitste door hem heen. Haastig betastten hij zijn kleren. Natuurlijk, hij had niet anders kunnen verwachten. Alles was weg, zijn geld zijn horloge, zijn mes. Wat een meevaller, dat hii maar dertig dollar had meegenomen en dat hij zijn pas niet bij zich had gehad! De snelste manier om weg te komen was een van de auto's te pakken. Met enige moeite vond hij de auto, waarmee Billy de vorige avond gereden had. Hij kon moeilijk eerst aan de eigenaar gaan vragen, of hij zijn wagen lenen mocht. Hij duwde de wagen een eindje het erf af, startte zo voorzichtig mogelijk en reed volgas weg. Hij keek niet om, maar zijn vertrek scheen niet opgemerkt te worden. Het was hem een grote opluch ting, toen hij enkele mijlen verder de rivier voor zich zag liggen. Niemand had blijkbaar iets van zijn verdwijning ge zien. Al rijdende voelde Eric zich op knappen. De noodzaak om te sturen en zijn aandacht bij de motor te houden, terwijl de frisse nachtwind waarte gen het open Fordje hem niet erg be schermde, langs zijn nog steeds bran dende- hoofd streek maakte hem weer geheel helder. Het snorren van de mo tor deed hem weldadig aan, als iets veiligs en vertrouwds. Zoals vroeger thuis het spinnen van een kat of het zingen van een ketel. Evelyn had toch niet zo helemaal ongelijk met haar wer ken voor een eigen thuis. Het zou' hem wat waard zijn nu een tehuis te hebben! Wat zou zijn moeder opkijken, als ze hem eens zo zag aankomen met een half stukgeslagen hoofd, och viel het eigenlijk nog mee; hij was er op een pijnlijke plek in zijn hoofd na heel huids afgekomen. Ze hadden hem net zo goed dood kunnen slaan! „Wat een bof, dat die kerel me met de eerste slag bewusteloos sloeg. Als ik langer had kunnen vechten, was er heel wat ergers gebeurd en ik zou toch het onderspit gedolven hebben. Alles bij elkaar ge rekend mag ik niet ontevreden zijr:," zei de onverbeterlijke optimist bij zich zelf. Plotseling schoot hij in een lach. Wat zou die Billy raar opkijken, als hij na zijn roes zijn wagen kwam zoeken en het ding was verdwenen. Op die manier had hij, Eric, toch nog het laatste woord! Het leek hem veiliger om met deze wagen niet de stad binnen te rijden; je kon nooit weten wat daar voor verwik kelingen uit voortvloeiden. Een halve mijl boven de stad reed hij de Ford dus aan de kant, stapte er wat stijfjes en pijnlijk uit en nam in een overigens voortreffelijke steming afscheid van het voertuig, dat hem zulke uitstekende diensten bewezen had. „Bye-bye, Liz zie," zei hij tegen de oude kar, „doe de groeten van mij aan Bill." En monter ging hij te voet verder naar de stad. „Eerst maar naar het hotel," dacht Eric. „Een beetje opknappen en dan slapen. Dertig dollar weg. Zonde." En dan te bedenken dat Evelyn alle mogelijke moeite deed om enkele honderden dol lars bij elkaar te krijgen. Evelyn, die sliep nu in het huis van Mrs. Collins, haar Canadese moeder! Ze had hem verteld van de lieve oude dame, die haar verwende als ze in moeilijkheden zat. Toch prettig, zo'n huis, waar je kon aanlopen, als je wat had. Hij had niets; hij was een zwerver, een vagebond. Ach hij kende zichzelf wel. Als over een half jaar de herinnering aan deze nacht na genoeg weggevaagd was, zou hij in een landerige bui weer zo'n stomme streek uithalen. Eigenlijk moest een man toch een ankerplaats hebben en het geld, dat je verdiende, moest je liever ook niet zo zonder bestemming in je zak of op je bankboekje hebben. „Wel verdraaid," dacht hij plotseling, „laat ik het beleggen!"Hij marcheerde juist langs een houtzagerij en hoorde er in de stal paarden bewegen. Halsterket tingen rammelden langs de voerbakken; een paard proestte en krabde met een poot het strot van de stenen grond. Wel bekend en gezellig geluid. Ha, nu wist hij waar hij zijn opgespaarde geld in beleggen zou. In paarden! Laat ik er paarden voor kopen voor Evelyn. Dan heeft zij paarden en ik heb geen kans meer, dat ik het er door lap. Hij had nog ruim driehonderd zestig dollar op de bank staan. Daarvoor zou hij wel een span op de kop tikken. Hoe laat zou het nu zijn? Misschien drie uur. De lucht begon al te breken. Je kon nu niet ergens iemand opkloppen en vragen, of hij paarden te koop had. Dan toch maar eerst naar het hotel en wat slapen. „Wek me om zeven uur," schreef hij op zijn deur, toen hij eenmaal binnen gekomen was door de achterdeur, die altijd opengelaten werd voor de laatko mers. Twee minuten later lag hij in bed en de slaap maakte zich zonder verdere complimenten van hem meester. Om zeven uur had hij eerst moeite om wakker te worden op het geroffel op zijn deur, maar toen de gedachte aan de paarden door zijn hoofd schoot, wipte hij er meteen uit en waste zich stevig met ijskoud water. Dat deed hem goed! Die enkele uren slaap hadden hem weer geheel opgeknapt. Hij was een man in de kracht van zijn jonge jaren en een stootje kon hij wel verdragen. Zijn ach terhoofd stak nog een beetje, maar dat was een kleinigheid. In de groezelige gelagkamer at hij een stevig ontbijt en ging toen op pad naar de zagerij, waar hij die nacht paarden had horen stam pen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4