Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De bevrijding van Nederland In Hotel „De Wereld gaven de Duitsers zich over GLORENDE VRIJHEID tDe Vrijheid is een Assepoes' Het openlucht spel BRIL Fa. J. F. TAK Meer dan acht maanden duurde de strijd Het verloop der oorlogshandelingen Wist U PRINS BERNHARD STAK EEN SIGARET OP 29e jaargang WOENSDAG 4 MEI 1955 No. 35 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel TIEN JAAR GELEDEN: Jean Kroesbergen in Ned. Zaterdagmiddagelftal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Water in Bergbad glashelder Luchtlandingen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 12 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,0# Rubriek Vraag en Aanbod 11# woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tussen en op de uitlopers van het heuvelland De Veluwe en in onze directe nabyheid, ligt Wageningen. Een stadje, bekend om zijn landbouwhogeschool, om zyn toerisme, maar nog meer bekend door de oorlog. Tot tweemaal toe ging het harde oorlogsgeweld ook over deze gemeente. Tot tweemaal toe waren de bewoners genoodzaakt hun koffers te pakken en te evacueren. De eerste maal voor vyf dagen, toen het oorlogsgeweld in 1940 los barstte, de tweede maal voor acht maanden, toen de Duitsers hardnekkig verzet boden tegen de geallieerde overmacht en vele Wageningers ook in Veenendaal onderdak vonden. Er bestond een groot verschil voor de bewoners van Wageningen bij deze evacuaties. De eerste keer werd men, evenals zovelen in onze omgeving, ge dwongen om in vunzige kolenschuiten plaats te nemen en aldus als brandstof uit de steenkolengroeven te worden weggevoerd. De tweede keer ging het „op eigen gelegenheid". De vreugde kende ook bij deze mensen, evenals overal elders, geen grenzen toen op Vrijdagavond 4 Mei via de Engelse zender bekend werd, dat op de Lüneburgerheide de Duitsers hadden gecapituleerd. „ZIJ KONDEN NIET ANDERS" Enkele dagen voordat dit geschiedde had Seys Inquart nog juist verzekerd, dat Noordelijk Nederland met hand en tand door de Duitsers verdedigd zou worden. De geallieerde commandanten be grepen wel, dat slechts met zeer zware verliezen dit door de rivieren bescherm de gebied kon worden veroverd, maar bovendien dreigde de hongersnood voor al in de grote steden op een schrikwek kende manier. Derhalve werd besloten het Duitse leger in eigen land tot over gave te dwingen en deze opzet gelukte prachtig. En ondanks het feit, dat het oorlogsleed tot tweemaal toe over hun stad was gegaan, waren de Wageningers er trots op, toen bekend werd, dat de overgave van de Duitse troepen in Ne derland in „hun" hotel De Wereld zou plaats vinden, een plaats die intussen meer op een puinhoop dan op een hotel geleek. In de ochtend van die gedenkwaardige 5de Mei gaf generaal Foulkes, bevel hebber van het eerste Canadese leger korps aan luitenant-generaal Reichelt, chef van de Duitse legerstaf, opdracht om van veldmaarschalk Blaskowitz te eisen 's middags om vier uur in „Hotel De Wereld" aanwezig te zijn, teneinde te onderhandelen over de overgave van het Duitse leger in Nederland, waarvan Blaskowitz veldmaarschalk was. HET TIJDSTIP DER OVERGAVE Er heerste een begrijpelijke spanning bij de oorlogscorrespondenten, fotogra fen en filmoperateurs, toen het tegen vieren liep. Een hels kabaal (waar schijnlijk het laatste lawaai dat zij maakten) ging aan de komst van de Duitsers vooraf. Het geloei van sirenes, het gedaver van de motoren uit de verte was duidelijk hoorbaar. Voorafgegaan door leden van de Canadese militaire politie arriveerden de Duitsers in een £«.r.v.iw?, -xvt :.k.leurr?»> bedekt dat Veenendaal bij de Duitse be zetter bekend stond als een van de be langrijkste spionnage-centra in Neder land? dat het hun ook niet onbekend was dat de belangrijkste Nederlandse verzetsgroepen in Veenendaal hun vertegenwoordigers hadden en dat hier de verzetsacties werden gebundeld? dat fn Veenendaal ook een groot aantal geallieerde piloten werd ge- crossd? dat in de directe omgeving re gelmatig wapens e.d. werden gedropt? dat de villa „Middelwijck" op de Kerke wijk het centrale punt was en in de verzetswereld met „Het Witte Huis" werd aangeduid? dat het geld, benodigd voor het onderhoud van de vele onderduikers in Veenendaal en omgeving, waaronder een groot aantal Joden, tot aan de spoorwegstaking door Veenendaalse in gezetenen werd bijeengebracht? dat, na de spoorwegstaking, ook de directeur der Ned. Spoorwegen, ir. J. Hupkes, in Veenendaal een onder duikadres vond? dat deze er toen in slaagde bij de bankier der Spoorwegen, Vlaer Kol, hiervoor belangrijke bedragen op te nemen? dat het Veenendaalse verzets groepen waren die in omliggende en ook verderaf gelegen plaatsen distribu tiekantoren hebben „gekraakt" voor het bemachtigen van bonkaarten voor on derduikers? dat het ook een Veenendaalse groep was welke de drukkerij van de Schoonhovense Courant te Schoonho ven wist te bezetten en het personeel daar te dwingen de binnenpagina's /an dit blad met anti-Duitse artikelen te vullen? dat verschillende Veenendalers en onderduikers die hier in het verzet ac tief waren, door de Duitsers werden omgebracht? dat het gedenkteken boven aan de Berg de plaats aanwijst waar vijf ver zetslieden zonder vorm van proces wer den gefusilleerd? dat onverlaten vorig jaar de dwarsbalk van het witte kruis daar hebben afgebroken en de marmeren plaat welke de namen der gefusilleer- den vermeldt, vernield? dat een van onze plaatsgenoten op eigen kosten een en ander weer heeft laten vernieuwen en repareren om de wel zeer ergerlijke schending van deze gedenkwaardige plaats nog weer zoveel mogelijk ongedaan te maken? dat Veenendaal tot heden ruim 10.000 gulden per jaar heeft opgebracht ten bate van de Stichting 19401945? dat dit zeker een prachtig bedrag is, maar dat Veenendaal gedurende de maand Mei nog eens kan laten zien dat het nog meer kan nu dan de laatste in zamelingsactie van de Stichting is aan gebroken? dat u door de Stichting 19401945 te steunen de achtergebleven gezinnen helpt van hen die in het verzet zijn ge vallen? dat het hier wel een bijzondere ere-schuld voor ons allen betreft? dat Veenendaal een van de plaat sen is welke het laatst werden bevrijd? dat op 9 Mei de SS hier nog heer en meester was en af en toe nog eens de straten „schoon" schoot? dat de bekende verzetsleider „Sjors" toen in Leersum hulp van het geallieerde leger is gaan halen? dat, nadat toen een Canadees of ficier hier even een kijkje was komen nemen, acht zware tanks naar Veenen daal werden gestuurd, waarop de SS de vlucht nam? dat Veenendaal toen eerst op 10 Mei zijn bevrijding kon gaan vieren? wagentje met daarop de witte vlag, reeds een voorteken van de volledige overgave. In de gelagkamer van het hotel namen zij plaats en daar werd de overgave, gespecificeerd in een achttiental artikelen, getekend on der doodse stilte. Het enige incident op dit belangryke ogenblik was het moment, waarop generaal Foulkes de Duitsers bekend maakte, dat Prins Bernhard in zyn kwaliteit van opperbevelhebber van de Bin nenlandse Strydkrachten aanwezig was. De Duitsers sprongen stram in de houding en de Prins reageerde slechts door het opsteken van een sigaret De Prins was 's morgens uit het Loo het hoofdkwartier van de Binnenlandse Strijdkrachten, naar Wageningen ver trokken in de auto van Seyss Inquart, die zijn mannen hadden buitgemaakt. Precies om half vijf zette veldmaar schalk Blaskowitz zijn handtekening onder de documenten en was de over gave van het Duitse leger in Nederland een feit. EEN SIMPELE HERINNERING Wij dwaalden vandaag weer rond in de door de Wageningse VVV ingerichte capitulatiezaal. Deze zaal is niet het vertrek, waar de overgave geschiedde, maar nog staan daar de tafel en de acht stoelen, waaraan de commandanten ge zeten waren. De zaal is zo ingericht, dat zij een overzichtelijk beeld geeft van de gehele oorlog. Nog vindt men er de zo gehate bonkaarten, de met vreugde begroette vervalste persoonsbewijzen, afschriften van processen-verbaal, die door SS-ers tegen goede Nederlandse burgers wer den opgemaakt. Men vindt er de aan plakbiljetten van de Duitsers, waar mede zij poogden het steeds groeiend verzet te breken en de mensen te wij zen op de gevaren, die dreigden als de Scrdiiccrd-r* iber.it va. het lc:!jd zouden nemen: „Nederlanders, weet u, dat het uw zogenaamde bondgenoten zyn, die uw kinderen laten verhongeren?" Nog liggen daar de foto's uit het ar chief van Prins Bernhard, die een nauw keurig beeld geven van de wijze, waar op de overgave is geschied, een copie van de overgave-artkelen, getekend door generaal Foulkes en Generaloberst" Blaskowitz, completeren het geheel. Als simpele herinnering aan dit voor ons Nederlanders heuglijke feit ligt daar de vulpen van generaal Foulkes, waarmede de overgave is getekend en welk instru ment hij Wageningen schonk, toen de stad hem tot ereburger benoemde. WAGENINGEN HERDENKT Nu, tien jaar na de capitulatie, her denkt Wageningen dit grootse moment. Zoals in het feestprogramma is aan gekondigd zal op de avond van de Be vrijdingsdag, vóór het ontsteken van het grote sluitingsvuurwerk, op het feest terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat op gevoerd worden het spel: „De vrijheid is een Assepoes", welk stuk in opdracht van de regering door Hella S. Haasse geschreven is. Het stuk speelt zich af kort na de Spaanse overheersing. Men wil de ver jaardag van de bevrijding vieren. Voor aanstaande burgers vormen de feest commissie. Als bijzondere attractie wil men in de optocht de „Vrijheid" mee voeren, welke zal worden gesymboli seerd door een jong meisje uit de stad. Het lot zal aanwijzen wie deze eer te beurt valt. Toevallig is dat het armste meisje, dat bovendien lezen noch schrij ven kan. De feestcommissie zit met de handen in het haar, want men was van plan al de grieven, die men tegen het stadsbestuur had, door haar in een mooi opgesteld manifest te laten voor lezen. Deze moeilijkheden komt men echter te boven. Maar dan dreigen er weer nieuwe complicaties, in de vorm van meningsverschillen over het begrip ,Wat is Vrijheid" onder het inmiddels opgekomen volk. De moeilijkheden worden onoverkomelijk als een vluch teling verschijnt, die, als symbool van „de vluchteling van alle tijden", om bescherming en hulp smeekt. Men wijst hem af, maar het arme meisje, dat zich plotseling van haar taak als „Vrijheid" bewust wordt, neemt hem onder haar hoede. De twistende menigte ontneemt haar de kleren, die zij in de grote op tocht als „Vrijheid" zou hebben gedra gen. Men organiseert dan optochten, welke uiteenvallen in verschillende, eigenbelang dienende partijen. De no bele houding van het arme meisje ech ter dat, door de vluchteling in bescher ming ter.emen, laat zien wat ware vrij heidszin en naastenliefde is, brengt ve len tot inkeer, die tot nu toe de „Dag der Vrijheid" wilden misbruiken voor eigenbelang. Het stuk eindigt met een oproep aan allen: „Vrij ben ik pas, als ik erken, dat ik mijn broeders hoede ben. Vrij is een wereld, waar niet één meer om of door zijn naaste weent." De opvoering van het stuk vangt aan om 9 uur. De spelers zijn voor het grootste deel leden van de toneelgroe pen van de Ritmeester, „D.S." en V.S.W. De regie is in handen van Hans Berk. Tot daags voor de wapenstilstand duur de de Duitse terreur in Veenendaal voort. Dit plaatje, genomen in de Hoofd straat, zal stellig voor velen de herinne ring wakker roepen aan de dryfjachten welke eenmaal aan de orde van de dag De DOVO-speler jean Kroesbergen, die enige jaren geleden reeds voor het Nederlands Zaterdagelftal uitkwam, toen in de voorhoede, is thans als links back opgesteld voor de interlandwed strijd NederlandBelgië (ZMC), welke op 7 Mei a.s. te Leiden plaats vindt. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 In Hotel „De Wereld" te Wageningen vond de ontmoeting plaats der opperbevel hebbers. Voor de tafel links de lt.gen. Reichelt, rechts veldmaarschalk Blaskowitz; achter de tafel v.l.n.r. de tolk (een Canadees kolonel), generaal Foulkes die tekent, en Prins Bernhard. Is er een betere herdenking mogelijk dan door Het houden van een tentoon stelling van de vele documenten, die in Wageningen van de capitulatie aanwe zig zijn, documenten, die een zo grote historische waarde hebben en eventueel nog zullen worden aangevuld met nieuw materiaal, afkomstig van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie? Is er een betere herdenking denkbaar dan een défilé van soldatencompagnieën uit Canada, Amerika, Engeland, Frank rijk, België en Nederland langs het ho tel De Wereld? Hare Majesteit de Ko ningin, de minister-president en gene raal Foulkes zullen toespraken houden. De middenstandsorganisatie organi seert een historische optocht, waarin de geschiedenis van de capitulatiestad zal herleven, een geschiedenis, die op deze dag haar hoogtepunt zal vinden in de uitbeelding van de capitulatie. Het leven in Wageningen gaat zijn dagelijkse jachtige gang en de bezoeker zal nog weinig of niets bemerken van een activiteit voor een sfeervolle her denking van de capitulatie, maar achter de schermen wordt hard gewerkt om te komen tot een voor ieder alleszins aan vaardbare herdenking, die weliswaar de verschrikkelijke tijd van 19401945 zal doen herleven, maar desondanks toch het zwaartepunt zal leggen op het heug lijke feit van die Zaterdagmiddag in Mei 1945: de capitulatie en de bevrij ding, die een golf van blijdschap ver oorzaakten over geheel Nederland. (Nadruk verboden.) MOTORRIJDER DOOR VOLKS WAGEN GESCHEPT Zondagavond had op de Kerkewijk, ter hoogte van de Stationssingel, een aanrijding plaats tussen een volkswa gen en een motorrijder, welke buiten gewoon goed is afgelopen. De 29-jarige motorrijder Van D. uit Renswoude kwam de Stationssingel af rijden en gaf geen voorrang aan de pas serende volkswagen, bestuurd door de heer H. alhier. De motorrijder vloog bovenop de auto en werd over een af stand van 20 meter meegenomen. Hij liep slechts wat schaafwonden aan go- laat en handen op. De motor werd flink beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. Wij zijn ons bewust dat U in deze dure tijd ieder dubbeltje 3 x omdraait voor U bet uitgeeft. DAAROM VOOR EEN of REPARATIES natuurlijk naar Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Opticiën sedert 1904 Speciale verbouwde moderne paskamer. Morgen opent het Bergbad Kaar poor ten voüi y,et zvvemseizbfciï iyJö. 'Konden wij in een vorig nummer reeds uitge breid bijzonderheden geven over de grote veranderingen in het Bergbad, vooral ten aanzien van de nieuwe in stallatie voor de zuivering van het 'va- ter, thans kunnen wij berichten dat de nieuwe installatie volledig blijkt te vol doen. Het bestuur van de Stichting Bergbad heeft het gestelde doel: het water zo helder dat men de bodem kan zien, nu bereikt. Het devies: u zwemt in drinkwater, is zeker niet misplaatst. Zoals bekend is morgen, Donderdag 5 Mei, het bad voor een ieder vrij toe gankelijk en het lijdt geen twijfel of de velen die dan het bad bezoeken zul len verbaasd zijn over het bereikte re sultaat. WIELRIJDER LELIJK GEVALLEN DOOR OVER DE WEG GESPANNEN IJZERDRAAD Vrijdagavond in het donker kwam de heer Van B. uit Achterberg in de Brin- kersteeg lelijk te vallen doordat hij op zijn fiets tegen een ijzerdraad reed dat over de weg gespannen was. Het slacht offer sloeg achterover en kwam op zijn hoofd terecht. De klap was zo hevig dat Van B., toen hij thuisgebracht was, het bewustzijn verloor. Uit het feit dat in de nabijheid enige knapen van onge veer 20 jaar om het geval stonden te lachen wordt afgeleid dat hier een vorm van baldadigheid gepleegd was welke echter meer van misdadigheid weg heeft. UITSLAG BETROUWBAARHEIDSRIT KONINGINNEDAG De uitslag van de op Koninginnedag 's morgens gehouden betrouwbaarheids- rit voor jongens en meisjes is als volgt: 1. C. van Engelenburg, 2. M. Veld huizen, 3. H. Landman, 4. Rietje Mook, 5. J. Boers, 6. Wim Middelman, 7. KI. Hoogeboezem, 8. Cobie Diepeveen, 9. Marijke de Ruiter. ONBEKEND NIGERIA Men stelt zich meestal voor, dat slechts de kuststrook van Nigeria door zijn uitvoer van Palm-producten voor de wereldhandel van betekenis is. Nige ria is echter groter dan enige staat in West-Europa. Dit land telt meer dan 32 millioen bewoners, hetgeen voor het in het algemeen dun bevolkte Afrika reeds iets zegt. 5 Mei 1955 is voor Nederland een gedenkwaardige datum, want op die dag herdenken wij het feit, dat wy tien jaar geleden bevryd werden van het nazi-juk, dat vyf jaar lang ons onderdrukt had met een afschuwelijke terreur, die menigeen tot vertwyfeling bracht. Zoals wij weten is de bevryding van ons land niet zo vlot gegaan als men gehoopt had. In tegenstelling tot de ver wachting, dat de enorme geallieerde strydmacht, die in bliksemtempo Noord-Frankrijk en België bevrydde, ook ons kleine land snel van de tirannie zou verlossen, werd het een lijdensweg van ruim acht maanden, een periode waarin het grootste deel van ons land de afgryselijke oorlogswals over zich heen voelde gaan en 'n klein deel (Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht) een verschrikkelijke hongersnood moest doormaken. Deze tyd betekende een dieptepunt in onze geschiedenis, doch de smaak van bevryding en over winning was er des te zoeter om. Het is nu de tyd om eens een blik terug te slaan en te zien hoe de bevrijding van ons land is verlopen en welke redenen er waren, dat het zo lang moest duren. Op het laatste is vry snel en eenvoudig een antwoord te geven: het was onze erfvijand het water, die ons ook bij onze bevryding parten speelde. De oostwest lopende grote rivieren in ons land boden de vijand een schitterende gelegenheid tot het vormen van nieuwe natuurlijke en sterke verdedi gingslinies, die de geallieerde opmars ernstig vertraagden. Begin September 1944 hadden de ge allieerden na hun fortuinlijke opmars door Noord-Frankrijk en België een deuk in het Duitse front veroorzaakt. De Duitse linie liep in een boog van Nieuw- poort over Antwerpen langs het Albert- kanaal naar Maastricht en van hier over Luik naar het zuiden. In het westen bevond zich het 15de Duitse leger, in het oosten lag langs de Maas het 7de Duitse leger en daartussen stond in het gebied, waar de grootste druk werd uitgeoefend langs het Albert- kanaal, generaal Reinhard met een collectie bijeengeraapte troepen, waar onder een Nederlands SS-bataljon. De gaellieerde druk werd hier uitgeoefend door het Engelse tweede leger en het Amerikaanse leger. Het Albertkanaal is de eerste linie geweest, waar de Duit sers zich na hun overhaaste vlucht heb ben vastgezet, waarmede de lijdensweg voor ons land werd ingeluid. Omstreeks half September wisten de geallieerden het front enigszins recht te trekken. Het Canadese eerste leger zui verde West-Vlaanderen en trok op tot dg Nederlandse grens, terwijl het twee de Engelse leger de druk op het Albert kanaal verhoogde en het Amerikaanse eerste leger Maastricht veroverde en een deel van Zuid-Limburg bevrijdde. Hierna werd een nieuw offensief in gezet met de bedoeling zo snel mogelijk naar het Noorden door te stoten. Het Canadese leger kreeg de moeilijke taak zich met Zeeland bezig te houden, ter wijl het Engelse tweede leger een on prettige verrassing voor de Duitsers in petto had. Werd de wapenstilstand op de vyfde Mei getekend, eerst vyf dagen later werd de bevryding voor Veenendaal een feit. Een speciale afdeling tanks was nodig om de SS, die nog steeds de burgerbevolking bleef intimideren door schiet- partyen, er van te overtuigen dat het afgelopen was. Het tweede Engelse leger had kans gezien het Albertkanaal te overschrij den en bevond zich ten zuiden van Eindhoven aan de Nederlandse grens, als het ware een dreigende vinger naar het noorden vormend. Op 17 September 1944 kwam het sig naal. De waterwegen vormden de voor- Rijn in zware gevechten waren gewik keld, te ontzetten. Het heeft helaas niet mogen gelukken. De weerstand van de Duitsers bij Nij megen werd sterker, terwijl zij tevens probeerden door de smalle wig te bre ken om de vooruitgeschoven troepen van hun basis af te snijden. Dit lukte ze eenmaal, doch de verbinding met het noorden, die slechts over één behoor- iS.gc 1/.9 11.9-1.1, W 1.11 1,9 v w w w I IJ.44 o o o o 1.1,1, vvv» 4 44 D O O O 10 4 44 JC b«»r luchtlanding Overzicht van de opmars der ge allieerde legers van het Albert kanaal naar het noGrden met de frontlynen op verschillende data en in grys het gebied, dat op 5 Mei '45 capituleerde. naamste hindernissen en daarom von den er gelijktijdig luchtlandingen plaats van de Amerikaanse 101ste lucht landingsdivisie bij Son en Veghel ten noorden van Eindhoven, om zich vast te zetten bij de overgang van de Zuid- Willemsvaart; van de Amerikaanse 82e luchtlandingsdivisie ten zuiden van Nij megen in de buurt van Groesbeek om de Waalbruggen te bezetten en van de Engelse 1ste luchtlandingsdivisie bij Arnhem om de bruggen over de Rijn voor de geallieerden te bezetten. Gelijk tijdig stootte het Engelse tweede leger met de garde pantserdivisie aan de spits met alle kracht in een bliksem- offensief naar het noorden, waarbij na hevige gevechten Valkenswaard en Eindhoven bevrijd en de verbinding met de Amerikanen bij de Zuid-Willems vaart tot stand gebracht werd. Zo snel mogelijk drukte men door naar Nijme gen om vervolgens te proberen Arnhem te bereiken en de Engelse luchtlandings troepen, die aan de overkant van de lijke weg liep, werd hersteld. De resten van de Engelse parachutisten bij Arn hem moesten teruggenomen worden en zo was de grootse operatie slechts ge deeltelijk gelukt NAAR HET WESTEN Het voornaamste dat de geallieerden nu te doen stond, was de smalle wig te verbreden om de Duitsers geen kans te geven deze te doorbreken. Het Canadese tweede korps begon de strijd om de Scheldemond. Nadat de dijken van Wal cheren waren gebombardeerd, viel het in de loop van de maand October Wal cheren en Zuid-Beveland over het wa ter aan, terwijl de Canadese tweede di visie Zuid-Beveland van Noord-Brabant uit binnentrok. De Canadese 4de pant serdivisie nam Bergen op Zoom, de Engelse 49e divisie bevrijdde Roozen- daal, de Poolse divisie Breda. De En gelsen bevrijdden Tilburg en 's-Her- togenbosch, terwijl het Engelse dertigste korps in de kop van de wig bij Nijme- (Zie verder tweede blad.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1