Voor beter en schoner koken ELST IN HET VERLEDEN r Burgerlijke Stand zomeau&iiEtifl MELIS OimEIC »Wat Lezers Schrijveri« Veenendaal BLOEMINK Rhenen Achterberg Lunteren Puzzlerit voor jongens en meisjes van C.N.V.-jeugdclub 70-jarige door motor gegrepen Van de Oogarts Brillen specialist Uit dc geschiedenis van onze omgeving Rhenense winkeliers deden hun best MEDAILLE VAN MINISTER PRESIDENT NAAR BAKKER KOSTER Herbouw Rijnbrug bij Rhenen begonnen Rhenense biljartkampioenschappen De oude Egyptenaren v_. l>chl,ïn 00r U,"r'» u-at ver»«rm*a';;.ver. "I/ken! SHELL' BUTAGAS DE STEEN VAN DE PROFEET De C.N.V.-jeugdclub „Talma", uit gaande van de Chr. Besturenbond te Veenendaal, zal in het kader van haar zomerprogramma op Zaterdag 21 Mei een puzzlerit organiseren, voor jongens en meisjes van 1421 jaar. Gestart wordt vanaf de Slotemaker de Bruïnestraat tegenover het daar staande flatgebouw des middags om half drie. Deelnemers moeten aanwezig zijn om kwart over twee. Inschrijving, ook voor niet leden, bij Sigarenmagazijn H. de Koning, Kerke- wijk 72 en bij Drogisterij Henny Jan sen, Zandstraat 7 tot Vrijdagmiddag 12 uur, en bij het startpunt. Er zijn aar dige prijzen beschikbaar. Op de Nieuweweg werd de 70-jarige wielrijder A. door een motorrijder ge grepen, toen hij de Mulderslaan af kwam en geen voorrang verleende aan de motorrijder v. L. uit Veenendaal. Beide personen werden een eind- weegs weggeslingerd. Aanvankelijk liet het zich ernstig aanzien, maar nadat zij verbonden waren, konden zij ieder naar hun eigen woning worden overge bracht. Zowel het rijwiel als het motor rijwiel werden zwaar beschadigd. Minder goed kwam de motorrijder St. uit Nijmegen eraf, toen hij op de Nieuweweg bij de Iijksweg 12 over de kop sloeg. Hij moest met een gebroken been en inwendige kneuzingen naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal wor den overgebracht. Dit ongeluk werd veroorzaakt door het slippen van de motor. JAARFEEST VEENENDAALSE E.H.B.O. De afd. van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. te Veenendaal hield Maandag avond haar vierde Jaarvergadering in geb. ,,'t Trefpunt". Het eerste gedeelte van de avond werd besteed voor het af handelen von huishoudelijke aangele genheden. In de pauze werd koffie met gebak aangeboden. Daarna gaf Dr. Harting, arts Bedrijfs Geneeskundige Dienst te Veenendaal, een lezing met lichtbeelden over de atoombom. Aan de hand van foto's en grafieken liet spreker zien de vreselijke uitwer king van dit wapen op de bevolking en gebouwen van de getroffen gebieden. Hierna een afwisselend programma van accordeon muziek en het optreden van het „Molen Trio", aangevuld door enige voordrachten en samenspraken van E.H.B.O.-leden. Omstreeks 12 uur sloot de voorzitter dr. Annot, deze feestavond, en bedankte allen die meegewerkt hadden tot het slagen hiervan. GESLAAGD Onze plaatsgenoot I. H. Hiensch slaagde als leerlinge van de Technische School te Wageningen voor het examen electrisch lassen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 28 April 1955 t/m 4 Mei 1955 werden onderstaande voor werpen aan het bureau van politie als gevonden aangegeven: 1 herenshawl; 1 oranjekleurige kana rie; 1 van touw geknoopte tas met ge reedschap; 1 motorspiegeltje; 1 zadel- dekje; 1 rode damesportemonnaie met inhoud; 1 kunstgebit (onderkaak); 1 blauwe ceintuur; 1 rode damesglac 1 bruine alpinomuts; 1 bruine herenglacé; 1 blauwe gymschoen; 1 halskettinkje; 1 zwarte knipportemonnaie; 1 muntbil jet; 1 zwart bruine vulpen, merk Union; 1 paar nylonkousen en 1 bruine linker damesglacé. In het zelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 doublé herenarmbandhorloge; 1 zwart vulpotlood; 1 bruine dubbele rij wieltas; 1 paar nylonkousen in zakje; 1 grijze kinderfiets (meisjesrijwiel) 1 rode damesportemonnaie met inhoud; 1 boodschappentas; 1 loonzakje, inhou dende f 25,1 beige damesportemon naie met inh.; 1 wijnrode herenshawl; 1 grijze vulpen, merk „Cora junior" en één grijze herenglacé met bont gevoerd. naar Kerkewijk 1 - Veenendaal - Tel. 2764 (vervolg van pagina 1) Brouwer en vooral aan Bredero, die de felle instincten der boeren heeft gete kend in zijn Boertigh Liedtboeck b.v. zijn Kluchtigh Boeren Geselschap, een brok dierlijk leven, angstaanjagend door zijn rauwheiden wildheid. Ja, men vocht zelfs in de kerk „zoodat het cor pus christi (de hostie) gebroken is, de kelk omgestort, de doopvont gebroken en de priester tot bloedens toe gesla gen is". Van zulke excessen horen we te Veenendaal niet. De klachten van Siliginius lijken ons echter gerechtvaar digd. Maar ook hij ging niet vrijuit. Op de Synode in 1606 ontving hij volgende BERISPING „Die van Veenendaal utgestaen zijn de, is ijetwes verhaelt d'onstichtelijck- heit sijns levens aengaende, waerover hij weder ingecomen zijnde vermaent is, ende hij aengenomen ende beloofft heefft de vermaninge te sullen nae- comen, alsoock dat hij in plaetse van de Openbaringe Johannis jetwes anders stichtelickers soude de gemeente voor dragen". (Acta 9 Julij 1608.) Op welke onstichtelijkheid hier ge zinspeeld wordt, weten wij niet, even min waarom het lezen en uitleggen der Openbaringen niet stichtelijk genoeg was. In 1594 stierf Siliginius' vader. De re- -keping 1594'95 vermeldt: „Item dat den Predicantz vaeder inde kerck es begraven; daervan geen betaelling", ergo hyer nyet". Hijzelf vertrok (of stierf?) in 1610 en werd opgevolgd door ds. Hel- michius, in 1636 overleden. Tijdens zijn predikantschap werd weer een provin ciale synode gehouden te Utrecht, n.l. in 1620. MENNISTEN TE VEENENDAAL „De broederen van den classe Rhe- nen-Wyck zo lezen wij in de Acta van deze synode getuyghden, dat alle bijschoolmeesteren onder haer d' acte synodi hadden voldaen, uytgeson- dert een seker Mennonist tot Venendael die enige weynige kinderen door syn vrouwe leert breyen ende oock lessen opseydt, doch indien by den synodum ofte den classe verclaert werde, dat hetselve mede byschoolhouden was, dat hy in sulcken gevalle nochte tegens het synode nochte classe doen en wilde. Ende also het de synodus daervoor hieldt.sal hem hetselve ten fine als vo ren aengeseydt worden." De Mennisten, genoemd naar Menno Simonsz., ook wel anabaptisten of we derdopers genaamd, omdat zij de kin derdoop verwierpen, zag men niet gaar ne. Beza, hoogleraar in de Calvinisti sche theologie te Genève en medehel per van Calvijn, schrijft in zijn instruc ties aan de Nederlandse Calvinisten, dat hij zo nodig wel vrijheid voor het Katholicisme wilde erkennen, om ze ook voor de Calvinisten et verkrijgen, maar „nimmer aan de wederdopers en geestdrijvers", die alle leideFs van de Calvinistische partij bleven beschou wen „als het grootste gevaar". De radi cale, fanatieke stroming onder de Men nisten had het er ook naar gemaakt... Veenendaal. D. Philips. Ter gelegenheid van het bevrijdings feest namen 48 van de ruim honderd Rhenense winkeliers deel aan de door het comité Bevrijdingsfeest uitgeschre ven etalagewedstrijd. Van deze acht Cn veertig deelnemers verwierven er vier en tv/intig een prijs. De prijzen werden uitgereikt in Ho tel Laheij, door de voorzitter van de jury, de heer P. van Goor, met voor ieder een toepasselijk woord. De voor zitter van het organisatie-comité, de heer C. C. P. Wolff, wees er op, dat de Rhenense middenstand goede dingen presteert, doch dat nog meer kan wor den gedaan om het publiek te binden. De etalage is daarvan een onderdeel. De ere-prijs cum laude ging naar bakker C. Koster, Molenstraat 2, die daarmede de medaille won van de mi nister-president, dr. W. Drees. De bur gemeester overhandigde het ere-metaal met een toepasselijke speech. De ove rige uitslagen waren als volgt: Ere-prijzen: C. Meijer, Herenstr. 58, beker burgemeester; M. v. d. Spek, He renstraat 30, medaille Commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht; G. Willemsen, Herenstraat 76, vaas Indu- striëlenkring Rhenen. Eerste prijzen: J. Mol, Fr. v. d. Palts hof 7, beker Robaver; Garage van Om men, Grebbeweg 3, beker Kamer van Koophandel Utrecht; F. Rosbag Zn, Herenstraat 6, beker Nieuw Uttrechts Dagblad. Tweede prijzen: S. H. v. Ballegoyen, Molenstraat 16; L. Buitenhuis, Stations weg 2; J. v. Capelleveen, Br. Engseweg 100; A. de Groot, F. v. d. Paltshof 30; C. Hoksbergen, Molenstraat 17; J. C. Huijdink, N. Veenend.weg 4; R. van Laar, Herenstraat 21; H. Rijkse, Heren straat 15; A. H. Rijsemus, Herenstraat 11; C. Waiboer, Herenstraat 7; J. van Walsem, Fr. v. d. Paltshof 31. Eervolle vermeldingen: A. Baars, Fr. v. d. Paltshof 22b; B. v. d. Beek, Heren straat 66; E. v. d. Berg, Fr. v. d. Palts hof 22; H. B. Bosch, Herenstraat 101; N. C. v. Walsem, Fr. v. d. Paltshof 25; J. v. d. Hatert, N. Veenend.weg 60. GYMN.VERENIGING „WILSKRACHT" LEVERDE BESTE PRESTATIE IN BEVRIJDINGSOPTOCHT Sinds jaren is er in Rhenen niet zo'n grote optocht geweest als op de middag van de bevrijdingsdag. De stoet was zo enorm lang, dat het verkeer aangroeide tot een onafzienbare file wagens. Een maal zelfs moest de politie stoppen om de weg een ogenblik vrij te maken, ten einde passerende automobilisten de gelegenheid te geven verder te rijden. De jury had de handen vol met de be oordeling van de vele groepen, praal wagens, reclamewagens etc. De uitslag was tenslotte als volgt: Praalwagens, 1. Gymnastiekvereniging „Wilskracht", met de vermelding, dat deze vereniging tevens de opperste uitblinker was van alle deelnemers; 2. T. Spies met „Eva cuatie"; 3. „Eben Haëzer"; 4. O.L. School; 5. Brandweer; 6. Chr. vglo. Reclame: 1. F. Rosbag; 2. Groep H. In alle toonaarden is de brub bij Rhe nen in de loop der achterliggende jaren reeds bezongen. Er verschenen op ver schillende ogenblikken bulletins waar in met gejuich de herbouw werd aan gekondigd. Telkens weer verstomde het geluid. Afgelopen Maandag echter is met en kele forse knallen de definitieve her bouw ingeluid. Aan de overkant van de Rijn werden de torens, die daar nog op het landhoofd stonden, door middel van explosieve stoffen opgeblazen. Er zul len nog meer knallen volgen. Nog meer resten, die nu al zo lang herinneren aan het oorlogsleed, zullen moeten verdwij nen. De eerste vernieling van de brug da teert van de Mei-dagen van 1940, nu ^vijftien jaar geleden. Toen werd door een kanonneerboot de middelste boog in twee stukken geschoten, zoals de hierbij afgebeelde foto aantoont. Geachte Redactie, Er is in de loop der tijden nogal eens critiek geweest op het werk van de ver eniging „Oranjedag", misschien terecht en ook wel eens ten onrechte. Wat de Bestuursleden van „Oranjedag" dit jaar met Koninginnedag en herdenking van onze bevrijding hebben gepreseterd mag toch wel even onderstreept wor den. Hoeveel vrije tijd, hoeveel verga deringen hebben deze heren niet moe ten geven en houden voordat het gehele feestprogramma afgewerkt was? Door omstandigheden heb ik ver schillende punten van het programma van nabij meegemaakt en heb ik kun nen zien, dat de heren van „Oranjedag" zich volledig gegeven hebben, niets was hun teveel om het feest maar te doen slagen. Dat het voor het grootste deel dan ook geslaagd is, is te danken aan de ijver van „Oranjedag". Dank zij de goede voorbereiding kunnen we alle maal in Veenendaal terugzien op een lofwaardig feest .waarin, voor zover mij bekend, geen wanklank werd gehoord. Hoe hebben de oudjes niet genoten op hun feestavond en nog met een mooi cadeau naar huis! De kinderen, wat hebben ze elkaar bevochten om de eer ste prijzen op Zaterdagmiddag op de diverse plaatsen in ons dorp. Wat een Spies; 3. Dierenbescherming; 4. Garage de Rhoter. Groepen te voet: 1. De Rood borstjes; 2. Chineesjes, Verhaar; 3. Boe- renkapel (Haan); 4. O.L. school (Tiro- lers); 5. Creatie rood-wit-blauw-oranje van Annie van Manen; 6. Vrijheid. In dividueel: 1. Kameel (Snijders); 2. Nar cis (Mieke Wel than; 3. Faroek (G. Groenen); 4. Hongerwinter (Daantje Baars); 5. Boerenpaar; 6. Biedermayer- meisje Rie v. d. Heuvel); 7. Narcissen- trio (meisjes Deen); 8. Vredesfeetje (Ineke Brouwer); 9. Twee Tirolers Tj. v. Doorn); 10. Roodkapje en de wolf. De Kleuterschool „Irene" kreeg een be wijs van erkentelijkheid met een prijs. „THALIA" KOMT TERUG MET „VAN ANDER RAS" De arbeiderstoneelvereniging „Tha lia" heeft in het „Eigen Gebouw" tri omfen gevierd met de opvoering van het toneelstuk „Van ander Ras". De vereniging is voornemens in de komen de herfst een reprise te geven. glundere gezichten toen ze allemeal een ijsje kregen. De herdenking van de ge vallenen: dit is een manifestatie gewor den van samenwerking tussen de Vee- nendaalse Koren en muziekgezelschap pen. Kosten nog moeiten zijn gespaard aan het slagen van de optocht, zowel door Oranjedag als door de diverse deelnemers. Jammer dat een ware storm veel afbreuk deed, maar het ent housiasme bij de deelnemers bleef. Het openluchtspel, dat een binnenspel werd heeft ons er nog eens op gewezen, hoe belangrijk de vrijheid is voor ieder van ons. Wij zullen daarom met dankbaar heid terug zien op de herdenking van onze 10-jarige bevrijding in Veenen daal,, een feest waaraan iedereen mee heeft kunnen doen en van heeft kun nen genieten. Ik meende dat het op zijn plaats was, na afloop van al onze fees ten, het bestuur van „Oranjedag" har telijk dank te zeggen voor het vele werk dat zijn verricht heeft om al onze plaatsgenoten in de gelegenheid te stel len een waardig feest te vieren. U mijnheer de redacteur hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Een plaatsgenoot (Naam en adres van steller zijn ons bekend. Red.) NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 604 Opzichter B. Klaver, Prins Bern- hhardstraat 23; 628 D. E. van Middel koop, Prunuslaan 4; 630 Ouwehands Dierenpark, Badrestaurant; 635 C. A. de Roos, N. Veenend.weg 68 en 607 A. P. v. d. Sloot, Julianastraat 31. UNIEKE GEBOORTE IN OUWEHANDS DIERENPARK In Ouwehands Dierenpark stond men voor een grote verrassing. Reeds de ge- Hele winter was men in de veronder stelling, dat een der zebra's in ver wachting was. Toch werd steeds weer getwijfeld, want als er stro in de ver blijven gebracht werd, dan begon ma zebra dit weer zo spoedig mogelijk weg te werken. Ook de veearts, de heer Gouda Quint, was niet bij machte het dier te benade ren, zodat men het maar opgaf om ze kerheid te kunnen hebben. Vorige week Dinsdag echter was elke twijfel opgeheven, want toen de op passer de dieren op hun ruime steppe wilde laten, ontdekte hij, dat ma zebra een veulentje geworpen had. Het is een klein parmantig diertje met zijn zwarte en witte strepen en het is niet groter dan het veulentje van een pony. COLLECTE IN CUNERAKERK De collecte, die in de Cunerakerk na afloop van de herdenkingsbijeenkomst t.g.v. de tiende verjaardag van de be vrijding ten bate van de Stichting 1940 1945 werd gehouden, bracht ongeveer f 650,op. COLLECTEN DIE SLAAGDEN In de gemeente Rhenen werden in de achterliggende weken weer diverse col- lécten gehouden. Voor het Leger des Heils kwam er f 262,90 binnen. De J.V. Maranatha zamelde ruim f 120,in en de collecte voor de Autotocht voor Ouden van dagen bracht ongeveer f 1000,op. Deze laatste collecte wordt, zoals ieder jaar, nog eenmaal herhaald, oipdat met dit bedrag de oudjes nog niet op reis kunnen. „DE DRIEHOEK" VIJF EN TWINTIG JAAR Magazijn „De Driehoek" van de fa. C. Meijer bestond vijf en twintig jaar. De textielzaak is in Rhenen en om geving vanouds bekend. De oudste fir mant, de heer C. Meijer, stapte in 1927 over van de schoenenbranche in de ma- nufacturenhandel en hij oogstte al spoe dig succes. In 1930 werd de nieuwe zaak gevestigd op de huidige plaats en werd in de loop van dit tijdvak tot vijfmaal toe verbouwd en uitgebreid. Het mocht de firma bij dit zilveren jubileum niet aan belangstelling ont breken. Van heinde en ver kwamen bloemstukken en gelukwenstelegram- men binnen. In cafe „Centrum" aan de Koning straat te Rhenen werden de wedstrij den om het biljartkampioenschap van Rhenen, die thans op een einde lopen, voortgezet. De uitslagen waren als volgt: K. Ziermans H. Albers 20; J. van Baaren K. Huijdink 02; H. P. van Noort G. Donselaar 20; S. de Beer B. Wegh 02; M. Rosbag L. Lieuwen 20. Er waren wederom een vijftal verras- singsprijzen beschikbaar gesteld, waar onder genoemd mag worden een grote levende haan, die ondanks zijn lot met luid gekraai blijk gaf van zijn tevreden heid over het spannende verloop van de wedstrijden. De heer K. Huijdink won het beest met de hoogste serie. De eerstvolgende en tevens laatste wedstrijd voor de finale zal Woensdag 11 Mei in hotel Het Wapen van Rhenen worden gespeeld. MUTATIE BIJ DE POLITIE Wij vernemen, dat de postcomman- dant van de rijkspolitie Rhenen (post Achterberg), D. v. Bennekom, met in gang van een nadere datum wordt over geplaatst naar Montfoort. ZILVEREN BRUILOFT De heer M. van Manen, lid van de muziekvereniging „Kunst en Vriend schap" te Achterberg, was afgelopen Zaterdag vijf en twintig jaar ge trouwd. Dit was voor de muzikanten aanleiding de heer Van Manen en diens echtgenote voor het hotel „De Koning van Denemarken" te Rhenen een wel luidende serenade te brengen. De voorzitter van de vereniging, de heer G. van Selm, bracht namens „Kunst en Vriendschap" de felicitaties over, waarvoor de heer van Manen met een enkel woord dank bracht. De ondergetekende, Schout der Ge- gense schout: Hier het plakkaat van de Ameron- meente Amerongen, vermaart een ieder, om op aanstaande Zondag den 2e Juli te Eist, voor zo verre het zelve onder de Gemeente van Amerongen behoort, alles te vermijden wat stoornis kan bij brengen tot het behoorlijk uitoefenen der openbare Godsdienst. Zullende er geen koek of andere kraampjes of stal letjes toegelaten worden en zullen de herbergen of kroegen gedurende de kerktijd niet mogen tappen. H. G. Scharff Schout Het biljet van Rhenen herinnert aan het besluit van Z.M. de Koning van 1 Maart 1815, inhoudende voorschriften ter viering van openbare Godsdienst en welke ongeveer luidden: le. Dat Zon en Chr. feestdagen in de ze landen algemeen erkend en gevierd worden. Dagen waarop handel in het openbaar verboden is. 2e. Herbergen gedurende kerktijd ge sloten moeten zijn. 3e. Dat de plaatselijke politie hierop toezicht diende te houden. 4e. De straf, n.l. ten hoogste f 25, of drie dagen. Burgemeester van De venter waarschuwt dat Zondag 2 Juli gebruikten reeds de op wekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter op wekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans.. King pepermunt. King is lekker en gezond. VEENENDAAL Geboren: Peter, z. v. W. J. Tijssen en J. Roor; Janny Anna Ali, d. v. W. J. Dorgelo en A. van Veenendaal; Hen- drika Wilhelmina, d. v. W. C. van Ra- venswaaij en C. Blankespoor; Hendri- ka Neeltje, d. v. P. J. Schoemaker en N. Kelderman; Koosje, d. v. D. Valken burg en G. van Garderen; Arie, z. v. W. Hazenboom en A.« Heikamp; Rob bert Herman, z. v. G. Bouter en L. Hardeman. Ondertrouwd: Hendrik v. d. Weerd- hof, 26 j. en Paulina Coenrada van den Brink, 21 j.; Roelof van Alfen, 29 j. en Cornelia Willemina van Ingen, 25 j.; Cornelis Boers, 25 j. en Antje Huizinga, 25 j. Overleden: Elizabeth van Hunnik, 81 jaar en 5 maanden, echtg. v. G. Leppers; Elizabeth de Gooijer, 88 jaar, wed. v. J. D. Klumpenaar; Aart van Barneveld, 57 jaar en 7 maanden, echtg. v. C. van Leeuwen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Yvonne R., d. v. G. A. Blankestijn en C. Schaap; Antoinette H., d. v. D. C. H. de Rooij en W. Aalten; Joost, z. v. A. van den Brink en N. van den Bosch; Adriaantje M. M., d. v. A. van Dam en P. Metske. RHENEN Geboren: Teuntje Everdina Antonia, d. v. Jan Baars en Aaltje Everdina An tonia de Ridder;Hendrik Martin Jacob, z. v. Jan Cornelis Hendrik Brundel en Anna Cornelia Pol; Arris, z. v. Arris Hardeman en Hendrika Hermina van Braak, Veenendaal; Hendrika Hermina, d. v. Arris Hardeman en Hendrika Her mina van Braak, Veenendaal; Roelof, z. v. Albert Albers en Martina de Wit. Ondertrouwd: Willem Beekhuizen, Renkum, en Elizabeth de Jong; Auguust Cornelis Iadage, Ossendrecht, en Elisa beth Heij; Berend Jan Vermeer, Keste- ren, en Willemina van Beijnhem. Gehuwd: Harmen van Dam en Wille mina Freaerika Hoolhorst; Hendrik Puijk en Everdina van Kreel; Gerrit Reijne en Jannigje van Manen; Baruch Bram Glerum en Maria Sophia van der Burgh; Lambertus Mol en Cornelia Pe- tronella van Kooten. Overleden: Hendrik van Hees, 69 j. gehuwd met Bartje Klok, Markt 20 (overleden te Wageningen). hieraan streng de hand zal worden ge houden! En zo werd den 2e Juli 1820 Ds. Bis schop als Elsters leeraar bevestigd door de Weled. Heer J. van Doesburg, een oude bekende voor de geschiedennis der Ned. Herv. Kerk te Eist. Een kerk welke niet uitmunt door bouwstijl en met e entorentje dat vaak spottend „de peperbus" wordt genoemd. Een gewone zaalkerk; maar als we zijn geschiedenis kennen, niet iets orn een klein beetje trots op te zijn? Tot het begin der 20e eeuw blijft de Ned. Herv. Kerk de enige in ons dorp. De jaren komen en gaan evenals de predikanten, welke het ruime pastorie- huis bewonen. De oude voorouders door wier taaie volharding de kerkelijke gemeente tot stand kwam, rusten reeds allen in de koele Elsterse aarde, als de tweedracht zich in de Kerkelijke samenleving be gint af te tekenen. Het begint, zoals bijna altijd, met on beduidende meningsverschillen. Naar wij menen, was het laten zingen van gezangen de aanleiding, spoedig ge volgd door leergeschillen. Langzaam maar zeker scheidde zich een deel der gemeente af en vormde een eigen sekte: de Oud Ger. Gem. Onder zgn. oefenaren als Eigenman en later Woudwijk, wer den godsdienstoefeningen gehouden. Deze diensten doen onwillekeurig den ken aan de Hagepreken uit de eerste tijd van de Hervorming. Ze werden n.l. gehouden in een voormalige tabaks- schuur, waarin o.avarkens wer den gemest. Natuurlijk werd het hok zorgvuldig gecamoufleerd, maar goed ze waren er toch, de varkens. En ze gaven blijk van hun aanwezigheid ook! Als het even stil was, klonk hun gezel lig geknor en tandgeknars tot de ver gadering door, en menige jonkvrouw heeft duizend angsten doorstaan, door dat vlak naast haar zo'n „reuzelfabriek" zijn wroetschijf door de afscheiding poogde te wurmen. Ongeveer 1916 wordt de kerk der Oud Ger. Gem. gebouwd. In de dertiger ja ren volgt dan wéér een splitsing, dit maal in Oud Ger. Gem. en Ger. Gem. Hiermede zijn we aan het eind ge komen van ons verhaal: Eist in het ver leden. Zoals we bij de aanvang reeds voorspelden: een gewoon verhaal over gewone mensen, met gelijke bewegin gen en tekortkomingen als wij allen. Maar een verhaal ook dat even de vage schimmen uit het grijs verleden op riep en deed herleven. Hier kan een zekere bekoring van uitgaan, voor hen die daarvoor ontvan kelijk zijn. Als ons verhaal aan deze verwachtingen voldeed, is het schrijd ven er van niet zonder zin geweest. Met dank aan allen door wier mede werking dit geschrevene tot stand kwam. T. Roks. AANGEMETEN voor veraf en nabij Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal SPECIAAL IN OPTIEK WIJZIGING WATERSCHAPSREGELEMENT Het bestuur van het Waterschap Lunterse Beek heeft tot Gedeputeerde Staten van Utrecht en Gelderland het verzoek gericht tot 1958 vrijgesteld te worden van de verplichting tot het bij dragen in de kosten van beheer en on derhoud van het Valleikanaal. Dit ver zoek werd gedaan omdat de ingelanden van dit waterschap geen profijt trekken van het Valleikanaal zolang de beek- verbeteringswerken nog in uitvoering zijn. Aanvankelijk werd er op gerekend, dat deze verbeteringswerken in elk ge val in 1954 voltooid zouden zijn. Deze verwachting is niet in vervulling ge gaan en het staat thans wel vast, dat het tot 1958 zal duren voor deze werken gereed zijn. Op grond daarvan stellen Ged. St. van Utrecht en Gelderland voor de gevraagde vrijstelling te ver lenen. Het betreft hier een bedrag van f 8000,per jaar, hetgeen overeenkomt met f 2, per ha voor grond van de le klasse. Indien dit voorstel wordt aan vaard zullen de provinciën Utrecht en Gelderland dit bedrag gedurende de eerste jaren voor hun rekening nemen. »«fe>pe,. "''..SHsu SHELL BUTJlfiAi SHELL NEDERLAND N.V.. AFDELING BUTAGAS, WASSÊNAARSEWEG'ÖO. 'S-GRAVENHAGE - TELEFOON 1834.00 uit de blauwe fles (64) Zo snel zijn korte Deentjes hem kunnen dra gen rent Presto naar de ruïne, waar hij zojuist het meisje Iris in het gewelf heeft zien afdalen. Even aarzelt hij, als hij het donkere gat bereikt heeft. Zal hij eerst de dienstknechten waarschuwen? Maar dan bedenkt hij, dat een rechtgeaard schildknaap moed genoeg moet hebben om alleen een edele jonk- vrouwe door een gevaarlijk gewelf te geleiden en zonder verder nog tijd te verliezen springt de kleine Presto in het gat en met de handen tastend langs de wanden daalt hij af langs de donkere trap. Een muf fe kelderlucht slaat hem tegen, ver in de diepte ziet hij het dansende licht van een flambouw„Iris, jonkvrouwe Iris," schalt een hoge jongensstem langs de donkere trap. Verrast houdt het meisje haar schreden in, „Presto," roept zij verheugt. Haastig springt de jongen de uitgesleten treden af. „Hoe durft U zo alleen naar beneden te gaan", roept hij uit, terwijl hij de fakkel van haar overneemt. „Heer Aram zal woedend zijn!!" „Wij moeten hen opzoe ken Presto," zegt Iris dringend, „ik voel dat hen een groot gevaar dreigt!!" „Vooruit dan maar," zegt de jongen gelaten, terwijl hij dapper vooruit gaat, de fakkel hoog geheven. Even later komen zij bij de plotselinge wending in de trap. En dan uit het meis je een kreet van ontzetting. Daar voor hen, in het midden van de schatkamer, staat haar vader, Cara- calla, die de punt van zijn geheven zwaard dreigend op Arams borst houdt!!!! (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 2