LIMONADE RECLAME DE VALLEI li -de CANADESE ERFENIS- Stichtse Boys en Veenendaal delen de punten VEENENDAALSE RACING CLUB KAMPIOEN Voetbalvereniging „Eist kampioen GRATIS EEN G0UDREEP GRATIS EEN GROTE REEP Voor de Jeugd „Veenendaal" tegen militair elftal Rhenus versloeg Veense Boys met 54 Wageningen-A.D*Ch 0-5 Officiële Bekendmaking bij een fles vruchtenlimonade van f 1 50 bij een fles limonade van f 1.— Geldig van 11 t/m 17 Mei 1955 Reintje de Vos FEUILLETON Het is een pover spelletje voetbal ge worden dat Veenendaal tegen Stichtse Boys liet zien. Veenendaal had de volle winst kunnen grepen, toen het op een gegeven moment in de tweede helft een 20 voorsprong kreeg. Het spel ver slapte daarna dusdanig by Veenendaal, dat Stichtse Boys alle gelegenheid kreeg terug te slaan en dit dan ook in derdaad deed. De rood-witten toonden heel wat meer strydlust dan de gecl- blauwen, die het zo nu en dan wel ge loofden. By dit malaise voetbal deed ook de scheidsrechter een duit in het zakje. Zyn leiding was wel dusdanig zwak, dat het protesten van beide zyden op riep en zo nu en dan de goede verstand houding even dreigde te verstoren. Voor de rust had Stichtse Boys het windvoordeel. De combinaties waren echter slordig, zodat het maar tot een enkel goed gericht schot kwam. De Vee- nendaalse voorhoede, sterk gewijzigd, bracht er evenmin wat van terecht. Al- leeri midvoor Cees Heykamp stond in deze voorhoede op zijn plaats, waar hij soms aardige dingen liet zien, maar ab soluut geen steun had van zijn beide binnenspelers Corry Heikamp en A. Hebergen. Van de beide vleugelspelers was linksbuiten Jan Heykamp gevaar lijker dan G. J. Rebergen aan de andere zijde, die zich voortdurend liet afdek ken. De rust kwam dan ook met een dub bel blanke stand, nadat doelman Cor- nelissen juist voor het verstrijken van deze eerste helft een zeker schijnend doelpunt redde. Met de wind in de rug pakte Veenen daal direct na de rust ineens resoluter aan. Stichtse Boys werd in de verdedi ging gedrongen en reeds na drie minu ten had Jan Heikamp succes. Een mi nuut later liet Corry Heykamp 20 no teren en nu leek het er op, dat Veenen daal een grote overwinning zou beha len. Het spel verflauwde echter, zodat Stichtse Boys door kon drukken, waar- Veenendaal I speelt a.s. Donderdag avond te kwart voor zeven op haar ter rein aan de Bergweg een wedstrijd te gen een Arnhems militair elftal. In het Veenendaalse elftal is doelman Cornelissen als midvoor opgesteld. Het militaire elftal ziet er als volgt uit: Doel Schonberger (S.C.H.); achter Eenbergen (U.D.) en Gebbink (Eiler- mark). midden: Bakker (AGOVV), Ur- bets (Maurits) en Goossens (Alcm. Vict.) voor: Meyers (De Graafschap), De Jong (Albatros), Cornelissen (Veenendaal); Lensen (Maurits) en Knevel (Wagenin- gen). bij de Veenendaalse achterhoede zich nog al eens in de luren liet leggen. Na 20 minuten kwam het eerste succes voor de Boys. Terwijl midvoor Kaverlé doorbrak bleef de Veenendaalse achter hoede appelerend staan voor buiten spel. De scheidsrechter kende dit doel punt echter toe. Wat Veenendaal daar na probeerde, het lukte niet meer. Het verband was verdwenen, terwijl Sticht se Boys fanatieker ging spelen. Even voor het eindsignaal slaagde rechtsbin nen Boekhout er in de gelijkmaker te scoren. Het protest van doelman Corne lissen, dat de bal de doellijn niet ge passeerd was, liet de scheidsrechter on beroerd. Enkele minuten te vroeg liet hij maar inrukken. Na de 102 overwinning van vorige week op de Kievitten, is het Rhenus af gelopen Zondag gelukt wederom een flinke overwinning te boeken. Ditmaal waren de groen-witten op bezoek bij Veense Boys in Nij kerker veen. De gast heren werden verslagen met 51. Het was geen mooie wedstrijd en aanvanke lijk zag het er zelfs naar uit, dat de Rhenenaren een zware dobber zouden krijgen. Met de rust was de stand nog 1—1. Veense Boys hadden gedurende de eerste helft een hoog tempo ingezet, doch toen Rhenus in de tweede helft zowel de wind als de zon in de rug had, vielen de gastheren terug en voerden onze stadgenoten de stand op tot 51. Het werd een teleurstellende wed strijd, die de Wageningers haar aan hang voorschotelde. Het elftal van de groen witten was geducht gewijzigd. J. Jansen, Looijs en Zeiler hadden plaats moeten maken voor jeugdiger spelers. Opgesteld waren thans Ruysch op de plaats van Jansen, terwijl v. Harn de plaats van Looijs innam. Het spel was nauwelijks 4 minuten gaande toen bij een goed opgezette ADO-aanval Valk een goede pass van Timmermans opving en het leer hard langs de verraste Geutjes plaatste. 01. Wageningen zette hierna een goede aanval op. Van Amersfoort kwam al leen voor het ADO-doel. Zijn schot was echter te zacht om succes op te leveren. Direct hierna was het linksbuiten Rijn vis van A.D.O. die het leer hard langs Geutjes inschoot. Scheidsrechter Bronkhorst had echter buitenspel ge constateerd en verklaarde het doelpunt ongeldig. Wageningen bleef aanvallen. Van de Meij bracht het leer goed voor het A.D.O.-doel. Van de Kolk haalde de bal keurig om doch het leer vloog bui ten bereik van de doelman rakelings over de deklat. Bij een volgende aan val schoot Knevel te zacht, de A.D.O.- keeper had geen moeite de bal weg te werken. Aan de andere kant lukte het beter. Het waren Timmermans en Valk, die de stand op 03 brachten. Wage ningen gaf de moed niet op. Een van haar goede aanvallen besloot Leussink met een hard schot. Via de deklat vloog de bal over het doel. Wageningen zette door, maar doelpunten bleven uit Na de rust trok de Wageningse voorhoede opnieuw ten aanval. De voorhoede speelde echter te onsamenhangend om succes te boeken tegen de resoluut in grijpende ADO-achterhoede. Het wou niet lukken; harde schoten van Leus sink en v. Amersfoort vlogen naast of over. ADO werkte zich wat los. Uit een goede aanval was het Timmermans, die uit een goed aangegeven voorzet van Rijnvis, Geutjes het nakijken gaf: 04. 04. Wageningen gaf de moed nog niet op. Bij een goede aanval was het Hulshof, die een hard schot loste, doch de bal kom van de lat het veld weer in en v. d. Meij kopte de terugspringende bal over. In het veld werd het niet beter. Bij een aanval van Wageningen kwam v. d. Kolk in botsing met de ADO-kee- per, hij moest het veld verlaten, om te worden vervangen door v. Kleef. Er waren nog enkele minuten te spelen toen Timmermans het leer werd toe gespeeld en hard inschoot: 05. Door de beslissingswedstrijd tegen Oranje Blauw te winnen, is de Veenen daalse Racing Club (V.R.C.) kampioen geworden van de oostelyke 4e klasse van de Zaterdagcompetitie. Deze beslissingswedstryd werd Za terdagmiddag onder grote belangstel ling gespeeld op het V.S.W.-terrein en eindigde in een duidelyke 40 over winning voor de geel-blauwen. Technisch was Oranje Blauw beter dan V.R.C., doch het tempo lag by de Veenendalers hoger, zodat de V.R.C.- achterhoede steeds maar weer kon in- grypen. Bovendien was de Nymeegse rechtsbuiten Otten bepaald zwak, ter- wyl juist de meeste aanvallen over rechts werden gelanceerd. Ook de V.R.C. rechtsbuiten de Ko ning was deze middag niet gevaarlijk. Indien zijn schoten zuiverder waren ge weest, dan was de score zeker hoger ge worden. De wedstrijd begon al zeer gunstig voor V.R.C., want nadat er 1 minuut gespeeld was, kwam het eerste Veenen daalse doelpunt reeds. Doelman Zonne- velt stond geheel verkeerd opgesteld toen linksbuiten Jansen een vrije trap mocht nemen. Het was tegelijk raak. Daarna ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd, waarbij de V.R.C.- voorhoede gevaarlijker was. De paal kwam er drie keer aan te pas om een tweede doelpunt te voorkomen. Vijf minuten voor rust kreeg Oranje Blauw de kans om gelijk te komen, doordat zij een strafschop kon nemen wegens hands van linksback van Koo- ten. Spil Rensink schoot deze strafschop naast, zodat de tweede helft kon begin nen met een 10 voorsprong voor VRC. Het duurde toch nog 25 minuten in deze tweede helft, voordat de uiteinde lijke beslissing viel. Een misverstand in de Oranje Blauw achterhoede, gaf mid voor Davelaar gelegenheid de voor sprong te vergroten. Een minuut later was het door dezelfde speler reeds 30 door een vrije trap even buiten de rand van het srtafschopgebied. Nog gaven de Nijmegenaren zich niet gewonnen, maar doelman Van Kooten kwam er toch maar weinig aan te pas. De actieve linksbuiten Bep Jansen kon 12 minuten voor het einde naar binnen lopen, waar na doelman Eonnevelt zich deze middag voor de vierde maal liet verschalken. Er kwamen in deze laatste minuten nog enkele scoringskansen voor V.R.C. maar het bleef bij deze 40 stand. Ook het derde elftal van V.R.C. is kampioen in haar afdeling geworden, zodat het geen slecht seizoen voor de geel-blauwen is. „PAUL KRUGER" VERLOOR VAN BARNEVELD Op de kegelbanen van „Paul Krüger" achter hotel Het Wapen van Rhenen vond een kegel wedstrijd plaats tussen „Paul Krüger"-Dinsdagavondclub en de club „Het Touwtje" uit Barneveld. De Rhenenaren moesten in de Barne velders hun meerderen erkennen. In de vrije baan won de voorzitter van „Paul Krüger", de heer N. Souwer- bren, de eerste prijs, met op de tweede plaats de heer Leeuwis uit Barneveld. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat het verzoek van A. Drost, Schoolweg 4 te Eist (U), om op het perceel, kadastraal bekend gemeenet Rhenen, sectie H no. 2680, plaatselijk gemerkt Schoolweg no. 4 een afzuigsysteem en wijziging en ver mindering van de aanwezige slijpkop- pen in een bestaaode slijperij en polijs- terij te mogen aanbrengen, door hen is ingewilligd. Rhenen, 6 Mei 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik. AFSCHERMING VAN GEVAARLIJKE STRALEN Onze atmosfeer is een bescherming van de levende wezens tegen tal van gevaarlijke stralen. De beschermenden werking van de luchtlaag komt over een met die van een loden plaat van liefst 90 cm dikte. tt Zondag j.l. kwam de v.v. Eist in een spannende uitwedstrijd tegen Aurora uit Werkhoven als ongeslagen kampi oen uit de bus. In deze belangrijke wedstrijd kwam onze plaatselijke club met de volgende opstelling in Werkhoven het veld op: Doel: A. van Laar; backs: T. G. Hensen en T. Henzen; Midden: G. Overeem, G. van Laar en T. G. Jansen. En in de voorhoede: Joh. Slok, R. Drost, M. Houtriet, v. Ommeren en C. Henzen. De vele supporters van „Eist" waren er ge tuige dat deze jongens gevochten heb ben voor deze overwinning, die dan ook alleszins verdiend was. In de eerste helft van de wedstrijd waren de doelen om beurten in gevaar, waardoor ook de Elstenaren menige keer door het oog van de naald kropen. Maar ook nu weer wist doelman v. Laar menige gevaarlijke aanval het hoofd te bieden. Twee minuten voor de rust kon de middenvoor van „Eist" gebruik ma ken van een verwarde situatie, en op een prachtige manier het winnende doelpunt scoren. Ook in de tweede helft golfde de strijd op en neer waarbij de gastheren zelfs iets in de meerderheid kwamen. De verdediging van Eist was echter paraat en deed alles om te voor komen dat men voorsprong zou verlie zen. Ook de Elster voorhoede deed nog menige goede aanval en rechtsbuiten Joh. Slok had daarin een groot aandeel. Ook de Aurora defensie hield moedig stand. Zo eindigde deze spannende wedstrijd met een 10 overwinning voor Eist die het dit seizoen bovendien presteerde in haar klasse ongeslagen te blijven. Eist komt nu de volgende com petitie uit in de 2e klasse en als zij het zo doet als nu kunnen wij de komende verrichtingen met spanning tegemoet z^en. Oranje Wit speelde een goede wed strijd in Scherpenzeel maar verloor met 10. Het doelpunt ontstond in de eerste helft. In de tweede helft was er een licht O.W.-overwicht wat niet in doel punten werd uitgedrukt. Het tweede elftal van Oranje Wit verloor van Zeist IV met 63. Hier is dan toch de kampioensfoto van V.R.C. dat door een duidelyke 40- overwinning in de beslissingswedstryd tegen Oranje-Blauw de vlag kon hij- sen. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE J 550511 Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. ONZE JARIGEN 11 Mei Willy v. d. Meer; 12 Mei Wou ter Schoeman; 12 Mei Carolientje van Capelle; 12 Mei Gert Jan Vermeulen; 13 Mei Cas Vink; 13 Mei Jan Nagel; 14 Mei Dinie v. Wijk; 16 Mei Rinske de Ridder (Achterberg); 16 Mei Ineke Sep- ter. Allemaal hartelijk gefelicieterd! Het kranige kampioens-elftal van „Eist NIEUWE RAADSELS I. Kettingwoorden. meel zak doek. racebel. regenschutter. vloerkamer. dierenbank. wijnwerk. bloemlood. II. X X X X X X X le rij grote zwemvogel met vliezige zak aan de onderkaak. 2e rij plaats in Noord-Holland. 3e rij voornaam van een der leden van het Koninklijk huis. 4e rij zeeëngte tussen Zweden en De nemarken. 5e rij handwerktechniek. 6e rij ambacht. 7e rij trekvogel. 8e rij het vallen van water van een steile hoogte. Op de kruisjeslijn komt de naam van een land in Europa. MIJN DORP Ik heb het lief dat dorpje klein Daar tussen heuvelrug en Rijn. En waar ik ben geboren. Waar vaders vader heeft geleefd, Waar moeders lied geklonken heeft Eens in mijn kinderoren. Ik houd zo van het akkerland Als 't koren rijpt in zonnebrand En bonte vlinders stoeien. Van weiden als een groen tapijt Vol bloemen in de lentetijd Met hier en daar wat koeien. Ik min de echte dorpse geest Die blijft zoals ze is geweest. Door tijd niet afgesleten. Bij mensen waar je welkom bent En ieder je bij name kent Wordt men niet licht vergeten. Toen 't krijgsgeweld ons bruut verdreef Ons dorp verlaten achterbleef Voor lange, lange weken. Heb ik daar in een beukenlaan Nog even peinzend stilgestaan En achterom gekekenT. Roks. Onder de grond, in het lage struikge was dat het donkere mastbos omzoomt, heeft Reintje de Vos zijn hol. 't Is een oud konijnenhol, maar Reintje vindt het zeer geschikt om in te wonen. Op een goede dag worden hier vijf jonge vosjes geboren en natuurlijk heeft moe der Vos nu haar poten vol met het ver zamelen van eten. Eten is er genoeg als je maar zo slim bent dat je het kunt be machtigen! Vooreerst zijn er natuurlijk de muizen en ander kleingoed, waarvan Reintje meestal een respectabel aantal exemplaren weet buit te maken. Maar er is ook edeler wild, konijnen, hazen en patrijzen. Dat zijn voor onze vriend ook begerenswaardige boutjes en dan woont er aan de overkant van de zand weg niet een boer, die hokken vol kip pen en eenden heeft? Zo'n vette Barne velderhm, het speeksel loopt Rein tje uit de bek, als hij er aan denkt. Al een paar keer heeft ze kans gezien zo'n vet kluifje te bemachtigen en ze is niet van plan het pluimvee van de boer nu verder met rust te laten. Op een late lenteavond verlaat ze haar hol om op jacht te gaan. Haar maag vertelt haar, dat het etenstijd wordt en de kleine vosjes, die in de vooravond, onder toe zicht van moeder, zo dartel bij de in gang van het hol hebben gespeeld, ga pen van de honger. Reintje houdt de schaduwkant van het bos, zo kan ze zelf niet gezien worden, maar aan haar scherpe blik ontgaat niet de minste be weging. De maan giet haar zacht licht over de bebouwde akkers, waar de veldmuisjes ook al op roof uit zijn. Me nige kleine springer verdwijnt in Rein- tjes maag, maar al te lang houdt zij zich niet op bij het veld, ze heeft dit keer edeler buit op het oog. Haar tocht gaat naar de boerderij van boer Wes- sels, waar zoveel heerlijks te halen valt. Had Reintje de mententaal kunnen verstaan en had ze die zelfde middag in de grote graanschuur van Wessels haar oor te luisteren kunnen leggen, dan zou ze waarschijnlijk een veiliger jachtterrein hebben gezocht. Wessels namelijk, was die middag daar bezig een paar kleine karweitjes te verrich ten aan zijn landbouwwerktuigen, toen de schuurdeur plotseling piepte en open gegooid werd door een man in een groen jagerspak. Hij pakte zijn, enigs zins verfomfaaid hoedje van zijn hoofd en zette zich op een omgekeerde krui wagen neer. „Ha Bart, ik dacht wel dat ik je hier zou vinden," schalde zijn stem, „hoe staat 't leven, 'k heb je in lang niet gezien." (wordt vervolgd) (19) De boer leek Eric nu toch niet de aar- de-slaaf, waarvoor hij hem altijd ge houden had; niet de grond was de meester, maar de boer, die een greep doet naar de natuurkrachten, zoals een schipper tracht de wind te vangen in de brede bolling van het zeil. Eric klom op de rug van de oude Turk om een beter uitzicht te hebben. Klip klap, klip-klap, klipgingen de hoeven. Hij genoot van de zon en de wind en de bruine aarde en van de mensen, die er op werkten en kreeg een wild ver langen om naast hen te beginnen. Wat stapten die paarden toch langzaam; zestien mijl stapvoets dat was een terging Klip-klap het tempo was niet te versnellen. Niet vóór de avond zou hij op de ontginning zijn. Voor het eerst van zijn leven voelde hij zich met kracht tot het boerenleven aangetrok ken. Morgen zal hij zijn paarden voor de ploeg zetten. Net als deze mannen hier bij het wenden een zonnestraal in het blanke ijzer vangen om het als een signaal over de vlakte te laten scheren. Vore na vore zou hij trekken en het land zou onder zijn handen opbloeien. Hij was glad vergeten, hoe hij gering schattend over die huismussen van boe ren had gedacht, toen hij in de bossen leefde en zijn bitse bijl in de bomen beet. Nu riepen zon en aarde hem en hij wilde werken in die wijde vlakte. Hoe had hij het zo lang in het bos kun nen uithouden! Allé Turk, stap wat harder! Enkele uren eerder had Evelyn deze weg afgelegd in een heel ander tempo. Naar Mac Intosh Valley terug suisde haar Ford. Deze keer minderde ze geen vaart op de top van Newmans Hill, maar vloog over de hoogte heen om met toenemende vaart haar eigen ge bied in te duiken. Beneden moest ze de landweg naar hun boerderij inslaan, die twee dagen eerder nog onder water had gestaan. Het water was nu nagenoeg weg, al was de beek, die op korte af stand stroomde, nog sterk gezwollen. Ze gunde zich geen tijd om de verande ringen van de laatste dagen precies in zich op te nemen, ze had al haar aandacht nodig om de bocht met deze snelheid goed te nemen. Plotseling hoorde ze een striemend gekletter tegen haar spatborden en een straal modder spoot langs haar heen. Op hetzelfde moment voelde ze de wa gen stuurloos onder zich uitglijden. In stinctief hield ze het stuurrad strak in haar gespannen handen, zodat de wa gen kans kreeg om met een mooie zwaai in een met slib bedekt graslandje uit te lopen. Toen de vaart zover ver minderd was, dat Evelyn dacht wel weer gas te kunnen geven, draaiden de wielen als dol door en het enige effect was, dat een douche van modder achter de auto werd opgespoten. Verder rijden was uitgesloten. Een ogenblik foeterde het meisje he vig. Toen hield ze het feit van haar stranding voor aangenomen en stapte uit. „Niet slecht gedaan voor een nood landing," hoorde ze een bekende stem roepen. Enigszins verstoord keerde Evelyn zich naar de kant, vanwaar de stem kwam. Ze hield er niet van uitgelachen te worden, als ze in een hulpeloze po sitie verkeerde; soms kon ze fel opvlie gen, als iemand haar plaagde. Ze keek met gefronste wenkbrauwen in de richting vanwaar de stem kwam en zag twee bemodderde figuren staan tussen de struiken langs de oever van de beek. Ze moest even scherp turen om te zien, wie het waren; toen schoot ze zelf in een lach. Het was Jack met Roger Beautier, de tweede zoon van hun buurman, die grauw besmeurd, als een paar indianen in de grondverf, naar haar stonden te kijken. Ze deed haar mond open om te vragen, hoe ze in zo'n staat gekomen waren, maar Jack riep: „Hoe is het gegaan, Eef?" Toen schitterden haar ogen, ze vergat de modder, ,,'t Is in orde!" galmde ze terug. Jack kwam al aandraven, zo vlug het op het glibberige gras mogelijk was. „Heb je geld losgekregen? Heb je al paarden gekocht? Van wie?" Evelyn bewaarde haar triomfantelijk geheim nog een ogenblik, toen zei ze: „Herinner je je Eric Lindquist nog?" „Eric Lindquist? Ja, die Zweed op de boot. Nou en „Die was in Beaver Creek en toen ik nergens geld kon krijgen op een aan nemelijke manier, heeft hij paarden voor ons gekocht en hij is er al mee onderweg hierheen." „Nee," zei Jack, „dat is ongelofelijk! Waarom deed-ie dat?" „Vraag het hemzelf, als hij straks komt. Hij zei tegen mij, dat hij bang was zijn opgespaarde loon anders op een manier uit te geven, waar hij niet veel aan had." „Hoe laat kan hij hier zijn? Wanneer is hij weggegaan uit Beaver Creek?" „Tegen elven en het is zestien mijl." „Loopt een span drie mijl in het uur? Nee, zó hard niet, en over die afstand helemaal niet. Hij zal onderweg ook wel moeten rusten; dan kan hij pas tussen zeven en acht uur vanavond hier zijn," berekende Jack. „Dat zal wel zo ongeveer. En 't is nu twaalf uur. Laten we eerst maar gaan eten. Wat voeren Roger en jij hier ei genlijk uit?" „O, wij hebben een goed daggeld ver diend. Heb je er niet op gelet, dat het water veel lager is?" Ja, dat is zo, jullie werk?" „Precies En een flinke vracht hout hebben we op de kant gehaald. Dat was op zichzelf al de moeite waard. Hoeveel zouden we hebben, Roger?" „Minstens twaalf „cord" en van mid dag halen we er nog een partij uit. Dat scheelt ons van de winter wel veertien dagen hakken." „En er zijn ook stammen bij, die de moeite van het verzagen in timmerhout waard zijn. We hebben onze tijd niet verloren, hè Eef?" En Jack gaf zijn zus ter een vriendschappelijke klap op de schouder. „Maar ben je nog langs de buren ge weest om te vragen, of ze ons konden helpen?" „Jawel, maar toen ik bij een stuk of drie bot had gevangen, heb ik de rest voor zover mogelijk met de telefoon af gedaan. 't Was toch allemaal tijdverlies voor niets. Onderweg had ik op vijf, zes plaatsen het land onder zien staan en overal dreven blokken en stammen (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 4