DE VALLEI HOOG LAAG Onkruid bestrijding op bouwland GRATIS! o de beste kwaliteit laagste prijzen Q rente en winstaandeel «de CANADESE ERFENIS- Ede de Pinkstervreugde de Pinksterprijzen Voor de Jeugd r Rhenus versloeg H.D*S* (Leersum) met 6-1 Rubriek VOOR DE BjOER Wageningen Willem II 2-6 9 13 Korfbalvereniging heropgericht PLASTIC BEKER Albert Heijn limonade per fles 69-98-125-190-225 Heerlijke spritskoeken y| f* per bus van 55 voor"T^J Zware Delicata chocolade repen (van 20 ct per stuk) 6 voor Vruchtenwijn Vinolia -fl io per fles van 1.20 voor Canadese zalm Fijnste Franse sardines 2 bi«kje. Leverpastei dubbel blik Sperciebonen heei buk Appelmoes p„pot Hawaiian ananas Mager ontbijtspek Fijne snijworst 100 gram Grote pinda's 250 g»m Carabiesjes Biscuitjes 2)0 gram vanaf Gevuideframboosjes Heerlijke drups Pudding 7 smaken, per pak Advocaat hele fles 25 15 275 FEUILLETON In de komende weken zullen de werkzaamheden voor onze gemengde bedrijven in hoofdzaak omvatten de on- kruidbestrijding op het bouwland. Daar het weer de laatste weken heel wat gunstiger is geworden, en in de natuur in schier enkele dagen een grote om mekeer is gekomen, zal ook het onkruid zeer snel toenemen. Wij willen dan ook in dit artikel hierop eens wat nader in gaan. Beperken we ons dan tot de bouw landgewassen, dan willen we vooraf nog opmerken, dat mechanische on- kruidbestrijding nog altijd de voorkeur verdient boven chemische onkruidbe- strijding. Na een winterperiode als de ze is de bovenlaag van de bouwvoor zeer dicht en stug. Gaan we deze schof felen, dan maken we de bovenlaag weer los met als gevolg een betere lucht- en waterhuishouding in de grond, terwijl bovendien het onkruid wordt bestreden. Een ander voordeel is nog dat de ge wassen hier niet van lijden, integendeel, de gewassen ontwikkelen zich sneller en beter. Is schoffelen niet mogelijk, om welke reden dan ook, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot chemische onkruidbestrijding. Gaan we nu wat nader in op de gewassen afzonderlijk, dan volgen eerst de wintergranen. Hier in is op dit moment practisch geen be strijding meer mogelijk. Wat later ge zaaide en b.v. sterk met korenbloem bezette percelen, kunnen nog met groei stoffen bespoten worden. Wat betreft de zomergranen moeten we onderscheid maken tussen de bréedwerpig- en op rijen gezaaide percelen. Bij de eerste zullen we bij een dichte stand heel goed kunnen eggen. Op het juiste moment is dit een heel goede onkruidbestrijding en tevens grondbewerking. Naarmate de stand dichter is adviseren we bij droger weer te eggen. Liefst met een onkruidegge. Is het gewas op rijen ge zaaid, dan kan men beter schoffelen. Dit kost echter meer tijd. In beide ge vallen (breedwerpig en machinaal) moet eggen en spuiten in "een jong sta dium gebeuren, d.w.z. als de onkruiden 3 4 blaadjes hebben. Bij spuiten kun nen we dan met een lichte concentratie volstaan; (0,20—0,25%). Bij voorkeur gebruike men kleurstoffen. Ook in aar dappels kan men heel goed een mecha- VEEL JONGE KATTEN IN HET VOORJAAR In het voorjaar komen weer heel veel jonge katten ter wereld, waarvoor niet altijd goede tehuizen kunnen worden gevonden. Trouwens er is een surplus aan katten. Vandaar dat de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren adviseert om de diertjes waarvoor men geen goed tehuis heeft, enkele uren na de geboorte wanneer de ademhaling vol doende functionneert, te doen inslapen. Men kan dat doen door ze in water onder te dompelen. Om ze onder water te houden kan het beste een bloempot worden gebruikt, die nadat de dieren er onder zijn gelegd, geheel onder wa ter moet worden gehouden. Door het gaatje in de pot is men er zeker van, dat geen luchtbel achterblijft, hetgeen bij andere voorwerpen nogal eens het geval is. De verdrinkingsdood wordt daardoor onnodig verlengd. Ook kan men zich wenden tot plaat selijke asyls en dierenartsen. Ter bevordering van geboortebeper king verdient het aanbeveling om ka ters van 10 maanden en ouder door een dierenarts te laten behandelen. MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL De directeur der school maakt in een advertentie, opgenomen in dit blad, be kend, dat er van heden af iedere werk dag van 916 uur (Wo. en Za. van 9 12) in het schoolgebouw Noorderplant soen 17, Wageningen, gelegenheid be staat om nieuwe leerlingen te doen in schrijven voor alle klassen. Reeds vele jaren geniet de Middel bare Handelsdagschool de volle belang stelling van talloze ouders, die voor hun kinderen een goede middelbare school opleiding wensen. Het einddiploma geeft algehele vrijstelling van het exa men voor het Middenstandsdiploma en recht van toegang tot andere scholen. Leerlingen, die met vrucht de 6e of 7e klasse der lagere school hebben door lopen en met goed gevolg op Woensdag 6 Juli een toelatingsexamen hebben af gelegd in de vakken rekenen, Neder lands, aardrijkskunde en geschiedenis worden tot de school toegelaten. Jonge lui met einddiploma Mulo kunnen zon der examen in de 3e klasse geplaatst worden. De Middelbare Handelsdagschool te Wageningen heeft in de loop der jaren bewezen in staat te zijn aan de leerlin gen in een 4-jarige cursus de theoreti sche en practische kennis bij te bren gen, waaraan in onze huidige ingewik kelde maatschappij grote behoefte be staat. Aan belangstellenden wordt op aan vraag gaarne een circulaire toegezon den met bijzonderheden over het doel en de aard van het onderwijs aan deze school. nische onkruidbestrijding toepassen. Dit geeft een grote arbeidsbesparing. Indien de aardappels in de lengte-rich ting van het perceel zijn gepoot kan men met de geulentrekker en/of on kruidegge, het schoffelwerk met de hand tot een minimum beperken. Voe derbieten is nog altijd het gewas wat de meeste arbeidsuren vraagt, niet alleen in zijn geheel, maar ook t.a.v. de on kruidbestrijding. Proeven met verschil lende arbeidsmethoden bewezen, dat hakken met de korte hak of schrepel, waarbij men dus met de ene hand de hak vasthoudt, en met de andere hand wiedt, de minste arbeidsuren vraagt, evens kan men gelijktijdig op één zet ten en schoffelen. Ofschoon buiten dit artikel, wil ik nog opmerken dat bieten de stikstof vóór of tijdens het op één zetten moeten worden gegeven. Nadien betekent alleen nog groener blad, doch lager gehalte aan droge stof, en geeft absoluut geen opbrengstvermeerdering. Als laatste gewas kunnen we nog noe men de snijmais. Bij deze ruime rijaf stand is machinaal schoffelen zeer goed mogelijk. Vooral als de planten nog jong zijn, omdat men later oppassen moet voor wortelbeschadiging. Op onze gemengde bedrijven grijpen alle onderdelen in elkaar. Ook daarom moet grondonderzoek, een goede en aangepaste bemesting, een goede ras- senkeuze en onkruidbestrijding en wat dies meer zij, hier hand in hand gaan. Dan kan men de meeste kans hebben op goede gewassen en dit betekent nog altijd de beste en voordeligste onkruid bestrijding. H. DIT JAAR GEEN HEIDEWEEK, MAAR EEN ZOMERPROGRAMMA VOOR TWEE MAANDEN! Donderdag werd in hotel Buitenzorg de met enige spanning tegemoet ge ziene vergadering van VVV gehouden, waarin het besttuur in de eerste plaats de gerezen critiek tegen het financiëel beleid van de vorige heideweken heeft weerlegd en daarna haar besluit om dit jaar geen heideweek te houden, tracht te te verdedigen. Het eerste punt leverde geen moei lijkheden op. Door verschillende be stuursleden werd een uitvoerig over zicht gegeven van het gevoerde finan ciële beleid. Dit geschiedde blijkbaar zo duidelijk en zo openhartig, dat niemand uit de vergadering enige critiek op dit financiële beleid uitte. Het bestuur bestuur werd dus volkomen gechar geerd. Hett besluit van het bestuur, dit jaar geen heideweek te houden bleek voor de vergadering heel wat minder aan vaardbaar. Vrijwel algemeen werd het betreurd, dat het bestuur dit besluit heeft genomen zonder eerst de leden te raadplegen. De heer van Gestel diende zelfs een motie in, waarin het bestuur werd uitgenodigd alsnog dit jaar een heideweek te organiseren. Deze motie werd echter later ingetrokken omdat het bestuur de portefeuille-kwestie stelde. De critiek op dit gedeelte van het be stuursbeleid werd trouwens ook heel wat milder toen de voorzitter het zo- merprogramma voor dit jaar ontvouw de, dat de heideweek zal vervangen. Dit programma brengt verschillende evenementen van bescheiden omvang gedurende de maanden Juli en Augus tus en kan gefinancierd worden met be hulp van de gelden, welke daarvoor aanwezig zijn. Gemeentesubsidie heeft men daarvoor niet nodig. Deze zal dit jaar ook niet worden gevraagd. TWEEDE SCHAAPSKOOI OP DE GINKELSE HEIDE De tweede schaapskooi op de Ginkel- se heide zal Zaterdag 28 Mei door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr. dr. C. Quarles van Ufford officieel in gebruik worden gesteld. De bouw van deze tweede schaapskooi was nodig omdat de ene kudde door het drukke autoverkeer niet de snelweg koon oversteken om ook de heide ten noorden van deze weg, de z.g. Buurtheide door schapen te laten be weiden. EDESE SCHAAKVERENIGING KAMPIOEN Het eerste tiental van de Edese klasse van de Oostelijke Schaakbond schaakvereniging behaalde in de eerste wederom het kampioenschap door ten slotte Wageningen I te verslaan met 5%4Vï. Het zal nu de strijd moeten aanbinden mett Deventer, Arnhem II en Doetinchem om een plaats in de pro motieklasse. Het tweede en derde tiental van ESV hebben beiden dit seizoen geen slecht figuur gemaakt. Zij speelden resp. in de tweede en in de derde klasse doch konden het kampioenschap niiet bereiken. Deze eer viel te beurt aan Veenendaal en Bennekom. Het voor de rust goed spelende Wa geningen was een gelijkwaardige tegen stander van het technisch beter spelen de Willem II. Het zag er zelfs een kwar tier na de rust nog naar uit, dat Wa geningen, dat de beste kansen had, toch minstens een gelijk spel zou behalen. Reeds enkele minuten na het begin had Willem II succes. Bij haar eerste aanval was het Rooymans die een goede pass opving van Laarhoven en deze op de juiste manier afwerkte (01). Wageningen zette hierna enige goede tegenaanvallen op, goed gesteund door het prachtige werk van Beijer en Looys. De jonge Wageningen-voorhoede werd hierbij gedwongen enige malen ge vaarlijke aanvallen op te zetten waar door keeper Feyt in het Willem II-doel zijn kunnen kon demonstreren. Links buiten Borger en rechtsbuiten v. d. Kolk gaven goed spel te zien, maar het lukte niet erg. Bij Willem II ging dit beter. Bij een goede aanval was het de Tilburgse rechtsbuiten De Jong, die de stand op 02 wist te brengen. Enkele minuten hierna zorgde back Beyen voor een fraaie pass naar linksbuiten Bor ger, welke laatste hierna fraai inschoot (1—2) Wageningen ging daarna veel beter spelen en het Tilburgse doel kwam on der druk te staan. Een schot van links half Leussink, ging rakelings naast, terwijl rechtshalf v. d. Meij, na eerst op fraaie wijze enkele spelers te zijn ge passeerd, een hard schot loste, dat kee per Feijt echter wist te stoppen. Na de rust kwam er wat meer leven in. Heel Wageningen trok ten aanval en na 10 minuten spelen herhaalde v. d. Meij zijn kunststukje. Na enkele spe lers te zijn gepasseeerd, volgde een hard schot, onhoudbaar voor keeper Feyt verdween de bal in het net (22). Bij de Wageningse aanhang herleefde de hoop op een gunstige einduitslag. Men kwam echter bedrogen uit; nog geen tien minuten later volgde een misverstand in de Wageningse defensie. Op goedkope wijze nam Willem II de leiding, door een listig boogballetje van De Jong (23). Even later bracht links binnen Bax de stand op 24. Wage ningen raakte haar zelfvertrouwen kwijt en De Bruykere en Bax voerden de eindstand op tot 26. Ook de return-wedstrijd in Tilburg is op een grote nederlaag uitgelopen. Daar werd het 50. Toch is Wagenin gen ook hier weer een waardige tegen stander geweest van Willem II. Door deze twee wedstrijden te ver liezen is het pleit voor de groen-witten wel beslist. De hoofdklasse is onbereik baar geworden. NEDERLAND TOURISTENLAND Het grote, in het Nederlands, Frans, Duits en Engels verschijnende touristen- blad „Europe-Tourisme" schenkt deze maal extra aandacht aan Nederland. Bijna drie pagina's staan vol met waar derende artikelen en interessante be richten over de bollenstreek. In een artikel „Tilburg liegt auf Ihrem Weg" wordt de aandacht op de stad van Wil lem II gevestigd, terwijl op pagina 24 gepleit wordt om de autoroute Scandi naviëParijs via de afsluitdijk te laten lopen. Amsterdam en Winschoten ge nieten hierbij bijzonder de aandacht. Men leest in dit nummer bijzonderheden over vacanties in Parijs, Afrika, Rothen- burg, Schwarzwald, Spanje, Egypte, Gent, Hamburg enz. Het nieuwe orgaan, dat gedrukt wordt in Nederland (drukkerij Van der Veen te Winschoten) en uitgegeven in Parijs, staat onder leiding van de Nederlandse journalist M. Vandenbroek, die tevens onze Parijse correspondent is. Zijn liefde voor het vaderland garandeert, dat Europe Tourisme welwillende aandacht aan Nederland zal besteden, hetgeen voor vele vreemdelingen te meer een aansporing zal zijn ons land te bezoeken, omdat het blad niet alleen in de losse verkoop wordt gebracht doch tevens wordt toegezonden aan alle autobus ondernemers en reisbureaux in Europa en zelfs daarbuiten. Door het stimuleren van het tourisme wil het blad de Europese en Trans atlantische samenwerking bevorderen, waarbij we de leiding gaarne volledig succes toewensen. Uitgave Europe-Tourisme, Chateaufort- Versailles France.) Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE J Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE Beste Gert, Schrijf je me nog eens of je nieuwe eigenaren hebt kunnen vinden voor je ■joesjes? Daar ben ik werkelijk be- ïieuwd naar! Allemaal hartelijke groeten van TANTE JOS. Spaar de vogels! In het braambosje huist een [vinkenpaar, Het leeft daar gelukkig en knus [met elkaar. Het wijfje zit stil op de eitjes [te broeden, Het mannetje komt haar geregeld [voeden. Uit hun keeltjes klinkt dankbaar een [vrolijk lied: Sjiep, sjiep, pietepiet Als de eitjes straks breken, die eitjes [zo klein, Dan zal het feest in het braam- [bosje zijn! Dan hebben die vader en moeder ['t wél druk. Maar het werken betekent voor hen [slechts geluk. En nóg blijder, nóg vrolijker klinkt [hun lied: Sjiep, sjiep, pietepiet Toen zijn daar twee domme knapen [gekomen, Ze hebben de eitjes uit 't nestje [genomen. Ze stopten ze al lachende in [hun zak, Waar de een na de ander al [spoedig brak. Twee vogeltjes klagen elkaar [hun verdriet: Sjiep, sjiep, pietepiet EEN DOKTER ZORGT VOOR DE SCHOOLOPLEIDING De Zweedse dokter Einar Wallquist, bekend door zijn boeken „Kan de dok ter komen?" en „Dokter in Lapland" heeft in het hoge noorden van Zweden een studiehuis gesticht. Daar wonen de scholieren kosteloos. Zij krijgen er zelfs kleren en schoeisel als zij die nodig hebben. Het betreft hier kinderen wier woonplaats te ver van een school is gelegen, om telkens naar huis te kunnen reizen. In dit „werk huis" hangt boven elk bed een fraaie tekening, die door de dokter zelf is ver vaardigd. EEN BERG ZILVERPAPIER Er is weer een berg zilverpapier e.a. binnengekomen. Alle gevers en geefsters hartelijk dank! Hier volgen de namen: Teunis Diepeveen. Gerda en Lettie Bos. Wim en Ike ter Hoeven. Corrie van Engelenburg. Elly en Jopie Lefers. Bas en Wout Schoeman. Gerrie v. Dolland. Gerard en Ineke v. d. Weerd. Klazina Diepeveen. Chr. Nat. School, Veenendaal. Coniferenlaan (alle klassen). Hieronder plaats ik nog eens weer een kruiswoordraadsel. Verschillende jongens en meisjes proberen daar graag hun krachten op. Jullie mogen gerust eens schrijven of je het erg moeilijk vond. 1 2 3 4 5 6 7 m 8 m 10 m ii 12 14 15 mm 16 17 18 19 B20 21 22 a 23 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Plaats in Fries land. 7. Ander woord voor eer. 8. Spil. 10. De onbekende. 11. Muzieknoot. 12. In de grond levende insecteneter. 14. Man netjesbij. 15. Meisjesnaam. 16. Werk tuig om dieren te vangen. 17. Nieuwe Testament (afk.). 18. Doctor (afk.). 20. Rivier in Italië. 21. Meisjesnaam. 23. Deel van het oog. Verticaal: 1. Wit-roze steltloper met lange hals en poten. 2. Winterver- voermiddel. 3. Kloosterzuster. 4. Cijfer. 5. Kilometer (afk.). 6. Onbeweeglijk. 9. Zeestraat tussen Denemarken en Zwe den. 11. Wintergroente. 13. Deel van een kast. 14. Deo Volente (afk.). 18. Dividend (afk.). 19. Opstootje. 21. Met gelukwens, (afk.). 22. Muzieknoot. Oplossing raadsels. I. race fiets bel. regen boog schutter, vloer kleed kamer, dieren tuin bank. wijn glas werk. bloem pot lood. II. Pelikaan. Volendam. Bernhard. Kattegat. Borduren. Behanger. Ooie vaar. Waterval. - Portugal. Op „Candia", het gemeentelijk sport terrein te Rhenen, ontmoette Rhenus af gelopen Zondag HDS uit Leersum. Rhenus gaf al direct de toon aan. De elftalcommissie heeft een goede zet ge daan, door midvoor v. d. Horst te laten verhuizen naar de rechtsbuitenplaats, waardoor de aanvallen, met de beweeg lijke T. Hovestad op de midvoorplaats, zeer gevaarlijk werden. Reeds na enkele minuten scoorde linksbinnen S. v. d. Oosterkamp met een fraaie kopbal het eerste doelpunt (10). In de vijftiende minuut zwenkte rechtsbuiten v. d. Horst onverwachts naar binnen om er met een pracht schot in de linker bovenhoek 20 van te maken. Weer vijf minuten later scoorde Spies uit een penalty het derde doelpunt (30), nadat de bal van de keeper was teruggesprongen. Negentien minuten na rust bracht linkshalf J. Albers de bal alleen op. Hij passeerde keurig vier tegenstanders en gaf daarna het leer door aan Spies, die er zonder schroom 40 van maakte. Hovestad scoorde een minuut later uit een wir-war van benen nummer 5. In de een en twintigste minuut na de thee kreeg Rhenus wederom een pe nalty toegewezen, waardoor de stand op 60 kwam. De HDS-doelman nam een afwachtende houding aan en stak er geen hand naar uit. De rechtshalf van HDS redde twee minuten later de eer, door uit een door braak het enige tegenpunt in deze wed strijd te scoren (61). De korfbalvereniging „SVR" te Rhe nen, die destijds wegens gebrek aan vol doende leden werd opgeheven, is in middels heropgericht. De vereniging komt thans te ressorteren onder de speeltuinvereniging „Sport en Spel". Wees bij de pinken met Pinksteren! Laat Uw geld niet Uw portemonnaie „uitvliegeren". Profiteer van onze speciale Pinksteraanbiedingen voor Uw uitstapjes en om thuis op iets fijns te tracteren. Bij elke fles limonadesiroop vanaf 98 cent een stevige, fraaie per blik vanaf schijven of blokjes, per blik vanaf 100 gram fijn zandkoekje, 250 gram 200 gram verpakt, 100 gram Albert Heijn U doet toch ook mee aan het winstgevend AH obligatie-systeem? :<*3. xo, (22) „Binnen twee weken is het meeste gebeurd," zei Jack. „Over een paar da gen kunnen we knollen zaaien en dan nog de maïs. We zullen minstens de dubbele oogst van verleden jaar heb ben." „Meer, véél meer! We hebben veel meer gedaan, dan we hadden durven rekenen." Evelyn zat met haar voeten op een sport van de stoel, haar kin rust te op de knieën. Ze was gelukkig. Er viel een stilte. Buiten verdiepte het donker. Enkele vuurvliegen daalden als vallende sterren uit de hoge sparren op het erf. Jack stond op. „De paarden zullen de haver nu wel op hebben. Ik ga ze naar het land brengen." De stilte duurde. Plotseling viel het Evelyn op, dat er al die drie weken, dat Eric hier was, nog niets was gezegd. Tenminste niets van betekenis. Zo de gewone dingen: „goeienmor- gen" en „goeienavond" en wat er bij het werk en het eten te pas komt. Ver der niets. Ze hadden alleen maar ge werkt. De een had vertrouwd op wat de ander deed en alles had precies geklopt. Er waren geen woorden nodig geweest en tijd om op adem te komen was er niet. Het was werken, eten en slapen, nu al meer dan drie weken lang. Maar wat was er een massa gedaan, veel meer dan ze met hun beiden in twee maanden klaar hadden kunnen krijgen. In plaats van een seizoen ach ter, waren ze bijna een seizoen voor gekomen. Haar wildernis was een boer derij geworden. Jack kwam thuis en nog zaten ze daar te mijmeren. Hij zei goedennacht, zoals iedere avond. „Moet je ook niet gaan slapen, Eve lyn?" vroeg Eric. „Dat moest eigenlijk wel, maar het is zo'n stille avond, dat je van alles te binnen valt." „Laten we nog een eindje gaan lopen. Ik kom er zelf ook niet toe om naar bed te gaan." Zwaar geurden de dennen en daar doorheen mengde zich de lucht van bloeiende haver en van vochtige aarde. De hoge toppen van een paar populie ren suizelden zachtjes een stervend accoord in de hymne der stilte. Eric legde een arm om Evelyns schouders. Zo liepen ze verder. Won derlijk meisje ze kon werken als een man en zorgen als een moeder. In de afgelopen weken had hij haar alleen in deze twee vormen gezien. Ze was een kameraad in het werk geweest en een huisvrouw thuis. Vanavond voor het eerst was ze, wat ze toch het meeste was: een meisje, een warm, jong, stra lend, verwachtend en belovend meisje. „Je hebt het er goed doorheen ge sleept, Evelyn," begon hij. „Wat? Waardoor?" „Wel, die erfenis van je broer. Niet één meisje en maar een enkele man zou je dat nagedaan hebben. Ik ook niet, hoor!" „Waarom niet? Ik zag, dat er een goede boerderij in zat „Precies; dat is juist, wat de meesten niet gezien zouden hebben. Die zouden alleen maar een verlaten oord, een wildernis gevonden hebben. Jij moet toen al, toen je hier kwam, een voor stelling gehad hebben, van hoe het worden kon. Anders had je nooit vol gehouden." „Dat is wel zo. Ik wist, dat mijn broer zijn plaats goed bekeken zou heb ben. Ik heb steeds geprobeerd er van te maken, wat hij in zijn bedoeling had. Ik heb ook nooit gedacht aan hoe het was, maar aan hoe het worden moest. Jack kon dat niet. Nu pas, nu het beter gaat, begint hij er meer plezier in te krijgen. Maar toch „Jack is geen boer. Jij bent de enige hier. Ik ben een zwerver en vind alles prachtig, waar ik voor het ogenblik in opga. Van de winter vond ik het werk in 't bos geweldig en nu geniet ik weer iedere dag van het openbreken van de grond. Zó ben ik houthakker en zó ben ik boer. En zo ben ik ook weer boer af! Wie weet, wat er nu volgt," voegde Eric er na enkele tellen stilte aan toe. „Het is voor mijzelf steeds verrassing!" „En blijf je zo?" „Daar heb ik eigenlijk nog niet veel over gedacht. Ik ben in ieder geval al tijd zo geweest en ik geloof niet, dat ik hard verander." „O!" Evelyn kon de teleurstelling niet uit haar stem houden. Hoewel ze in de drukke weken geen tijd had ge had om zich in toekomstbespiegelingen te verdiepen, was ze volkomen aan de tegenwoordigheid van Eric gewend ge raakt en ze had, als iets dat vanzelf sprak, de dagelijkse leiding in zijn han den laten overgaan. Ze kon zich niet meer voorstellen, dat hij er op een ge geven ogenblik niet meer zou zijn. „Vind je dat vreemd? Ik heb zo'n wonderlijke onrust in me. Ik zou overal tegelijk willen zijn ieder vak, dat me aantrekt willen doorleven. Ik heb eigen lijk wel tien levens nodig. Het is zo zonde om je hele leven niet anders dan één ding te doen en te zien." „Een rollende steen vergaart geen mos." „Neen, maar voor mos heb ik ook geen belangstelling. Ik wil niet ergens beschimmelen. Waarvoor heb ik trou wens mos nodig? Misschien alleen om nu en dan een klein meisje uit de put te helpen?" Evelyn maakte zich los. Hij leek zo ver, zo onbegrijpelijk ver. „Is je steun alleen bestemd voor hulp behoevenden en ouden van dagen?" vroeg ze spottend. „Daar is het hier het land niet voor, jongen. Ridders zonder vrees of blaam behoren in Europa." „Ik meen me te herinneren, dat ik zei toen ik hier op het erf kwam, dat je drie dagen zicht had. Maar ik ben heel coulant, je kunt de geleverde waren alsnog terugzenden." „Ach nee, je weet wel, dat ik dat niet bedoelde. Je weet net zo goed als ik, dat je ons geweldig geholpen hebt. Niet alleen met de paarden juist om dat je zélf gebleven bent al die weken, is alles zo goed gegaan. Je hebt mis schien nog harder gewerkt dan Jack en ik. En daarom.en zie je Neen, ze kon hem toch ook niet zeg gen, dat ze het liefst had, dat hij voor goed bleef. Erics arm gleed weer om haar heen. Maar nu vaster; zoëven was het nog pure vriendschappelijkheid geweest. Nu lag er iets in, dat haar onzeker maakte; plotseling sloeg het bloed in 'n gloeien de blos naar haar gezicht en hoewel het donker was, keerde ze instinctmatig het hoofd af. De gespierde arm dwong haar terug. Er was iets in de pittige lucht, dat week en zoet was. Eric zag het plotseling hij gende meisje met haar geheim voor zich en hij had de macht niet om te be letten, dat zijn lippen de hare zochten. Ze sloot, met haar hoofd tegen zijn schouder, zich dichter tegen hem aan. Dit was geen meisje meer, dat hij in zijn armen had. maar een jonge vrouw, die op haar wijding wachtte. „Eric." „Meisje." „Méén je dat dat je weggaat?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4