Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het Pinksterfeest de VALLEI-riks BRIL Wist U Waar is Eist Rhenen Renswoude AGENDA Vacantie-centrum „Ossenberg in Overberg geopend J. F. TAK 29e jaargang VRIJDAG 27 MEI 1955 No. 40 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Tweede Pinksterdag weer Ronde van Midden-Nederland door Veenendaal WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Ki::i!!i:miiimmi:i!tiRiiiaim:!iuiiitmii!iini!i!i:!!ii»:iir.::siiiuu»^^ Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Rhenus od de derde plaats Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent „Uitstorting, van de Heilige Geest" ziehier in een paar woorden het feest, dat de christenheid viert. Die uitstorting van de Heilige Geest daar zitten wij eigenlijk een beetje mee. Wij kunnen ons dat niet goed voorstellen wij hebben daar geen houvast aan wij kunnen er ons zo moeilijk een voorstelling van maken. Met de andere christelijke gedenk dagen is dat anders. Bij het Kerstfeest herdenken wij de geboorte bij het Paasfeest het lijden. Die feesten kun nen wij begrijpen. Wij hebben symbo len: het kindeke in de kribbe als het Kerstfeest is het kruis met de Man van smarte voor het Paasfeest. Doch dat Pinksterfeest met zijn Heilige Geest die werd uitgestort Wij hebben er eens een tekening van gezien. Een vergadering der apostelen stelde zij voor: mannen op jaren, die de tekenaar een soort vlammetje op hun hoofd had gegeven. Dat deed on wezenlijk, ja zelfs een beetje belachelijk aan. Die Heilige Geest laat zich niet uit beelden die is onzichtbaar. Dat wil echter niet zeggen, dat hij er niet is. Hij is er vaak overvloedig. En meermalen toont hij zijn kracht als wij er maar oog en oor voor hebben. Niet lang geleden woonden wij een gezellige avond bij. Een der dames, wie werd gevraagd waarom haar man niet was meegekomen, gaf ten antwoord alsof het de gewoonste zaak ter wereld was en dat was het ook! „Nee, die kon vanavond niet. Hij was geïnspi reerd hij wou werken." Deze vrouw was de echtgenote van een bekend schrijver. Hij was ge ïnspireerd hij voelde de drang in zich te schrijven en daarom liet hij zijn vrouw alleen naar de gezellige avond gaan. De man wist, dat hij die avond een flink stuk met zijn werk zou op schieten, omdat hijgeïnspireerd was. Wij kenden een dichter, zo te zien een doodgewoon mannetje. Gewoon in de omgang ook. Maar de gedichten die hij maakte, hadden ieders bewondering en als men ze las of ze hoorde declameren door een kunstenaar werd men diep in het hart gegrepen. „Als ik werk, is het me, of mij de woorden worden inge geven dan wordt ik er toe gedwon gen, ze op te schrijven", zei hij ons eens. „Als ik er voor ga zitten, gelukt het niet. De geest moet vaardig over mij worden." Dit geldt niet alleen voor dichters en schrijvers. Er zijn doodgewone handels reizigers, die reeds des ochtends het ge voel hebben: ik kan beter thuis blijven er gelukt mij vandaag toch niets. Waarom? Omdat hun de geest ont breekt, terwijl zij andere dagen juist het tegenovergestelde ervaren. Dan vin den zij de verkoopargumenten heel ge makkelijk dan hebben zij het gevoel, bergen te kunnen verzetten. Het is de geest, die het doet. Het is de geest, die ons met opgewektheid aan het werk zet die het werk heerlijk doet vlotten, zodat wij na zo'n werkdag er met ge noegen op terug zien. ■fr Die geest, waar wij het hierboven over hadden behoeft niet de Heilige Geest te zijn. Die Heilige Geest kunnen wij echter eveneens waarnemen als wij dat willen enniet bevoor- dat deze week met het electrische apparaat op het politiebureau de hond van de heer Van de P. werd afgemaakt? dat deze hond met zijn 16 jaren waarschijnlijk het oudste lid van de Veenendaalse hondenfamilie was? dat gisteravond voor het eerst een proef genomen is met het opnemen van de raadsvergadering op de geluids band? dat 1 Juni het hulppostkantoor, gevestigd in de nieuwe zaak in rook artikelen van de heer Van Walsem aan het Slotemaker de Bruïneplein, voor het publiek wordt opengesteld? dat aan dit kantoor alle voor komende PTT-zaken worden behan deld? dat op hetzelfde adres ook een agentschap voor De Vallei gevestigd wordt waar advertenties en ook abon nementen voor ons blad kunnen wor den opgegeven? dat ook de Veenendaalse melk- slijters Tweede Pinksterdag melk zul len bezorgen? dat in de Hoofdstraat en aan het spoor weer de bekende thermometers van het Rode Kruis zijn geplaatst? dat deze thermometers aangeven de stand van het bedrag dat op een be paalde dag tijdens de inzamelingsactie wordt bereikt? dat iedere streep hierop een be drag van 500 gulden aangeeft en de stand van vandaag ongeveer 400 gul den is? ^Vllllllll iMIMIItfJIMIIIIIIIIIIIIIIMIIillllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tweede Pinksterdag (Tussen 12 en 2 uur) Wiel- renners van de Ronde van Midden-Nederland passeren Veenendaal. oordeeld zijn. Want de Heilige Geest, die werd uitgestort, toont steeds weer zijn kracht. Hij maakt verlegen mensen tot vrijmoedige getuigen hij laat van nature bevreesden de angst afleggen en doet hen onbeschroomd voor hun ziens wijze uitkomen. Lezen wij in de Bijbel niet, dat de apostelen aanvankelijk in het geheim en met gesloten deuren vergaderden? Pe trus en Johannes werden gevangen ge nomen nadat zij een man, die kreupel was geboren, in de naam van Christus hadden genezen. Toen bleek, dat de on zichtbare Heilige Geest, die de eerste Pinksterdag was uitgestort, er nochtans was. Want Petrus, vervuld van die Hei lige Geest, getuigde vrijmoedig en krachtig. En hij wees op Jezus met de volgende woorden: „En de zaligheid is in geen andere; want er is ook onder de hemel geen andere naam, die onder de mensen is gegeven, door welke wij moe ten zalig worden". De onzichtbare Heilige Geest, die dingen aan het licht brengt, die anders niet zichtbaar zouden zijn die een innerlijke geloofsover tuiging schenkt die de mens een vrij moedigheid en een kracht geeft, die hij anders nooit zou bezitten de Heilige Geest, die in ons leven komt, dit leven verlicht en ons de volle zekerheid geeft, dat Jezus ook voor ons is gekomen. Het Pinksterfeest is een der grootste feesten die de christenheid kent, omdat door die Heilige Geest God zijn licht en zijn waarheid in onze harten brengt. Tweede Pinksterdag wordt traditie getrouw weer de Ronde van Midden- Nederland georganiseerd door de Utrechtse Wielerclub „De Volharding" in samenwerking met 't Nieuw Utrechts Dagblad. Er passeren a.s. Maandag drie ver schillende groepen Veenendaal. Als eerste komen de amateur-renners. Die starten te 12.15 uur vanaf het Veemarkt terrein te Utrecht en komen van De Klomp via de Stationsstraat en Prins Bernhardlaan in het centrum. Aan komsttijd pl.m. 13.15 uur. Een-half uur later starten de nieu welingen. Terwijl de amateurs 210.8 km rijden, rijden de nieuwelingen 100 km. Zij passeren Veenendaal te ongeveer vijf minuten voor twee. Tussen kwart oyer twep en half 'drie arriveren, juist van de tegenovergestelde richting, de touristen, die het traject op een gewone fiets rijden, maar in tegen overgestelde richting. Wanneer de renners bij Hotel „La Montagne" komen zullen zij niet, zoals andere jaren, de berg oprijden, maar links afslaan en de Cuneraweg volgen en via de Veenendaalse bomen op de autoweg terechtkomen, waarna zij bij 't Koetshuis weer op de Rijksstraatweg komen om de richting Eist te kiezen. Daardoor komen er enkele klimpartijen voor de renners. Zaterdagmiddag a.s. te half vijf wordt op het terrein van Triangelboys de eer ste promotiewedstrijd gespeeld voor de promotie naar de derde klasse KNVB Zaterdagcompetitie. VRC komt dan in het veld tegen Go Ahead te Kampen. Voor de eerste ron de worden dan op 11 Juni gespeeld Go AheadSVVN en 18 Juni volgt SVVN —VRC. DOVO gaat a.s. Zaterdagmiddag naar Harderwijk om het leidende VVOG te ontmoeten. Een zeer zware opgave voor de DOVO-mannen. Voor Veenendaal staat op Tweede Pinksterdag de voetbalwedstrijd tegen APWC op het programma. Het staat nog niet vast of deze wedstrijd wel op Tweede Pinksterdag gespeeld zal wor den, aangezien Veenendaal verzocht heeft deze wedstrijd a.s. Zaterdag te kunnen spelen, omdat zij Tweede Pink sterdag 's avonds uitkomt tegen de Engelse club Beckenham. DE VUILNISAFHAALDIENST EN DE PINKSTERDAGEN In verband met Pinkstermaandag zal het huisvuil in de komende week, waar dit gewoonlijk op Maandag geschiedt, op Dinsdag 31 Mei a.s. worden afge haald. De overige diensten blijven onge wijzigd. II II li Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Zon- U dag de film „The Glen Miller |1 Story", Maandag en Dinsdag |1 „Het monster van de Ama- |1 zone" en Woensdag en Don- |1 derdag „Duel bij de Zilver- M kreek". II AFHALEN VIS- EN HENGELAKTEN De burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend dat van Zaterdag 28 Mei 1955 af, elke werkdag gelegen heid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde vis- en hengelakten voor het seizoen 19551956, aan het politie bureau, Hoofdstraat 34. SLUITING GEMEENTEBUREAUX Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en het bureau van gemeentewerken op Zaterdag 28 Mei 1955 voor het publiek zijn gesloten. De burgerlijke stand zal, uitsluitend voor het doen van aangiften, geopend zijn van 10 tot 11 uur v.m. BETROUWBAARHEIDSRIT „MOTOR CLUB" GAAT NIET DOOR De reeds aangekondigde betrouwbaar - heidsrit van de Motorclub Veenendaal op Tweede Pinksterdag kan geen door gang vinden, omdat het Ministerie van Waterstaat afwijzend op het verzoek heeft beschikt in verband met de wie lerwedstrijd „De ronde van Midden- Nederland". Deze rit zal thans op Woensdagavond 1 Juni verreden wor den. Start bij Hotel La Montagne. Hyisfn.SOtcaard Ook de vorige VALLEI-riks, wel ke werd uitgegeven by hotel Lahey te Rhenen, werd niet gevonden. Daardoor is de VALLEI-riks, welke dezer dagen weer in omloop is ge bracht weer f 2,50 meer waard ge worden en opgelopen tot f 17,50. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is 1 AD 156045. Het is weer een rood gedrukt nummer, en een rijksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Koningin Wilhel- mina. Indien de vinder deze rijksdaalder voor a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kan to nen ontvangt hy de vinders-premie, welke thans dus 15 gulden bedraagt direct in contanten. Kijkt U dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer 1 AD 156045. LEDERSCHILDPAD TROTSEERDE BOMINSLAGEN OP GREBBEBERG Gedurende de oorlogsdagen kreeg men in Ouwehands Dierenpark het be vel, dat alle aanwezige dieren met het personeel geëvacueerd moesten worden. Hiervoor werd maar zeer weinig tijd gelaten. In allerijl werd alles zoveel mogelijk reisvaardig gemaakt en werd ook nog gauw even het bassin van het nijlpaard in orde gebracht. Men kon immers nooit weten! Nu wilde het toeval, dat hier ook de bak met daarin de lederschildpad stond. Door de grote haast, werd hierop geen acht geslagen en kwam hier allerlei rommel in terecht, zodat bij het vertrek de schildpad vergeten werd. Eenzaam en verlaten bleef het dierenpark achter als doelwit der oorlogshandelingen. Toen na afloop der gevechtshandelin gen de terugkeer kwam, bleek het park niet veel meer te zijn. Geen sprankje leven was er te bespeuren. Grote verbazing alom, toen tussen al het puin de lederschildpad te voorschijn kwam met een „gezicht" alsof er niets was gebeurd. Dit was alles wat er nog over was. Dit dier, dat als eenling in het die renpark de oorlog overleefde, heeft thans op een meer rustiger wijze het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De Engelse koninklijke familie op de Windsor Paarden Show. Aankomst van H.M. Koningin Elizabeth, de Hertog van Edinburg en Prins Charles op de Koninklijke Windsor Paarden Show, gehouden in Windsor Great Park. NIEUWE BOEKEN CHRISTELIJKE OPENBARE LEESZAAL Ardrey, De broederschap van de vrees. Cary, Meneer Johnson. Davidson, Muiterij in de Zuidzee, v. Dijk-Has, Jeugd zoekt een haven. Gallico, De ha ven der eenzamen. Gallico, Onsterfe lijke dwaasheid. Gervais, Aesculaap in opstandig China. De Geus, Rond de horizon. Gheorghiu, De man die alleen reisde. Gibbs, Het leven rooft. Gilliams, Elias, of het gevecht met de nachte galen. De Graaff, Om 't steenen paert. Greup-Roldanus, Een vrouw in rook en regen. Groskamp ten Have, Tot in het derde en vierde geslacht. Graham, Le ven zonder vrees. Straatsma, Uit de kamferkist. O'Brien, Ana de Mendoza. Bezemer, Zij vochten op de zeven zeeën. v. Balen, Venezuela. Cnossen en Apperloo, Australië en Nieuw-Zeeland. Dupeyrat, Mitsinari. Eskelund, Met de kous op de kop. Monnink, Gastvriend van vrije volken. Zischka, Alarm voor het avondland. Halpern, Van wieg tot school. Toxopeus, Stormnacht. Tazieff, Kraters in lichterlaaie. Thiel, Grote strijders tegen ziekte en dood. VLIEGTUIGEN MET ZUIGER MOTOREN WORDEN GOED VERKOCHT Ondanks het grote succes van straal vliegtuigen en turbo-prop machines blijven de Britse fabrieken van de lang zamere en minder spectaculaire toe stellen met zuigermotoren hun orders ontvangen. De vraag naar lesvliegtui- gen, lichte en middelzware transport vliegtuigen en vliegmachines voor spe ciale doeleinden breidt zich gestadig uit, aldus blijkt uit een bericht van de Vereniging van Britse Vliegtuigcon structeurs. In de afgelopen vijf maan den werden Aiglets (twee-persoons les- vliegtuigen) en Autocars (vier-persoons lichte transportvliegtuigen) aan de Aero Club van Koeweit geleverd. Tien Auto cars werden aan Argentinië verkocht. Ook DE Havilland Dove en de vier motorige Heron behoren tot de veel gevraagde typen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 if Zaterdagmiddag werd het nieuwe vacantiecentrum „De Ossenberg" offi cieel geopend. Onder de vele genodig den in de met bloemen versierde can- tine merkten wij o.m. op de burgemees ter van Amerongen en mevrouw Mar tens, wethouder De Bonte, secretaris Magendans en vele anderen. Nadat de heer Van Klinkenberg allen welkom had geheten, memoreerde hij nog even in het kort het ontstaan van dit vacantiecentrum. Ongeveer vier jaar geleden had deze het plan opgevat hier een vacantiecentrum te stichten. Dit bracht nogal wat moeilijkheden mee, die alle overwonnen konden worden. De grootste moeilijkheid was wel hoe en waar vind ik iemand, die deze zaak kan overnemen en verder exploiteren! „Hierin ben ik bijzonder goed ge slaagd. Ik heb de heer en mevrouw v. d. Horst gevonden en ik moet zeggen: SOCIAAL CONGRES OP KOERHEUVEL In hotel „De Koerheuvel" wordt van 13 tot 18 Juni een sociaal congres ge houden, dat uitgaat van de N.V. Philips te Eindhoven. Voor het komende weekend zijn voor de Sportclub Rhenen en Rhenus geen competitiewedstrijden vastgesteld. Rhe nus heeft het inmiddels klaar gespeeld in de tweede klasse A de derde plaats te bereiken. Barneveld heheft 30 pun ten uit 18 wedstrijden, Renswoude 27 uit 18 en Rhenus 19 uit 18. Sportclub Rhenen staat nummer vier in de 2e klasse B van de Zaterdagmid dagcompetitie. GWV heeft 24 pnt. uit 14 wedstrijden, TOV 18 uit 14, Cobu Boys 17 uit 14 en Sportclub Rhenen 12 uit 14. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de Stichting 1940'45 heeft in deze gemeente opgebracht het respectabele bedrag van f 1800,35. Hier bij is nog niet begrepen de bijdrage van de gemeente van f 400, TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Weer had op 23 Mei een ernstig ver keersongeval plaats op de Rijksstraat weg. Nu weer ter hoogte van café Brinkman. Een zware vrachtauto van het wegen bouwbedrijf Henzen alhier sloeg aldaar van de Rijksstraatweg de Molenweg in. De chauffeur van een met grote snel heid achterop rijdende luxe auto merk te deze manoeuvre te laat op. Deze auto, bestuurd door de heer K. uit Wagenin- gen, reed daarop achter tegen de naar links afzwenkende vrachtauto aan. Het gevolg was dat vooral de luxe auto zwaar werd beschadigd en zowel de be stuurder hiervan als zijn passagier ern stig werden gewond. Dr. S. M. van Ommeren was spoedig aanwezig en verleende de eerste hulp aan de slachtoffers die later per ambu lance-auto naar hun woonplaats werden vervoerd. Doordat het geruime tijd duurde eer de politie, welke uit Ame rongen moest komen, ter plaatse was, is het verkeer geruime tijd gestremd ge weest. SERIE WEDSTRIJDEN Zondag a.s., Eerste Pinksterdag, orga niseert Oranje-Wit seriewedstrijden op haar terrein te Remmerden. De eerste wedstrijd DVSAMaurik begint om 2 uur. Na genoemde wedstrijd spelen nog HDS en Ingen tegen elkaar. 5 Juni wor den de seriewedstrijden voortgezet. Mr. D. L. LECCIUS DE RIDDER TER AARDE BESTELD Onder grote belangstelling, uit alle lagen van de bevolking, is Woensdag op de Algemene Begraafplaats het stof felijk overschot van wijlen de heer Mr. D. L. Leccius de Ridder ter aarde be steld. Onder de aanwezigen op het kerk hof merkten wij o.m. op vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Rhenen, de oud-burgemeester van Rhe nen G. C. D. d' Aumale Baron van Har- denbroek, de vroegere naaste buurman van de overledene en zoon van oud burgemeester Schimmelpenninck Jhr. Ernst uit Den Dolder, voorheen woon achtig op „Heimerstein", afgevaardig den van de vele organisaties, stichtin gen, n.v.'s en verenigingen, waarin de heer Leccius de Ridder een functie be kleedde en een vertegenwoordiging van de Senaat van de Utrechtse Universi teit. In de aula voerde namens het ge meentebestuur wethouder W. Klaassen het woord. Wethouder Klaassen memo reerde, dat met de heer Leccius de Ridder een belangrijke figuur in de ge meente is heengegaan. Op talloze wijzen heeft de overledene de gemeente ge diend. Hij was van 19271940 lid van de gemeenteraad. Door zijn groot initiatief en helder verstand heeft hij veel voor Rhenen kunnen doen. Speciaal ging zijn liefde uit naar Achterberg. Nimmer deed iemand tevergeefs een beroep op hem. Vooral in de landbouworganisa ties was mr. Leccius de Ridder zeer ac tief werkzaam. Deze centrale figuur, al dus de loco-burgemeester, laat een leegte achter. Namens de Coöperatie Landbouwbe lang sprak de heer E. J. v. d. Brink. Spr. herinnerde er aan, dat deze instel ling in 1921 was opgericht en dat de ontslapene vanaf die oprichting tot op heden steeds de functie van voorzitter had bekleed. De heer v. d. Brink bracht hem dank voor het vele werk in het be lang van de Boerenbond verricht en voor alles, wat mr. Leccius de Ridder voor de boerenstand heeft gedaan. De baar was bedekt met niet'minder dan 23 bloemstukken en kransen. De zoon van de overledene, de heer J. A. Leccius de Ridder, sprak aan de groeve een dankwoord tot allen, die zijn vader de laatste eer hadden bewezen. ik had het niet beter kunnen treffen," aldus spreker. Gij hebt blijk gegeven van een werklust zoals er maar zelden gevonden wordt. Alles wat er nu op de Ossenberg staat is door uzelf gemaakt. Deze dag en deze opening vormen dus een kroon op het werk dat verricht is. Spreker verzocht de naam „Ossen berg" ook in de toekomst te willen handhaven, want deze naam is ontstaan doordat hier vroeger het eigendom lag van twee families, nl. Van Os en Van Klinkenberg, die deze namen verenigd hebben tot de naam „Ossenberg". Na de heer Van Klinkenberg sprak nog de heer Wanders namens de direc tie en het personeel van „De Galak", welke onderneming ook een 5-tal bun galows gebouwd heeft op de Ossen berg. Het personeel van „De Galak" komt hier om beurten de vacantie doorbrengen. Hierna dankte de heer v. d. Horst de sprekers voor hun goede wensen en verzocht toen mevrouw Martens de Os senberg officieel te openen door het voor de ingang gespannen lint door te knippen. Alvorens hiertoe werd overgegaan sprak de burgemeester nog enige woorden. In een zeer geestig speechje wenste hij de familie v. d. Horst geluk met deze onderneming en wees ook nog op het belang voor Overberg van deze mooie cantine, welke een zeer welkome gelegenheid biedt voor de Overbergers om te vergaderen en uitvoeringen te geven. Hierna knipte mevr. Martens het lint door. Alle huisjes zijn van electrisch licht en waterleiding voorzien en het ziet er keurig uit. Een mooiere omgeving voor vacantie is nauwelijks denkbaar. Al met al was het een geslaagde mid dag en ook wij wensen deze onderne ming veel succes! Totaal staan er nu vijf huisjes van De Galak, twee van particulieren en negen van v. d. Horst. SCHOORSTEENBRANDJES Vorige week moest de brandweer tot tweemaal toe uitrukken om schoor steenbrandjes te blussen. De eerste maal was het midden in de nacht bij de fam. Van B. in de Dorpsstraat en enkéle da gen later bij de fam. P., eveneens in de Dorpsstraat. De brandweer was snel ter plaatse en voorkwam erger. „LEVEN UIT HET GELOOP* - De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Renswoude vergaderde in gebouw „Re- hoboth". Voor de pauze hield ds. To renbeek uit Scherpenzeel een referaat over „Leven uit het geloof". Na de pauze werd gesproken over de moge lijkheid om een uitstapje te maken. Er werd besloten 15 Juni a.s. naar Arnhem en omstreken te gaan. Heden arriveerde op het vliegveld Valkenburg by Leiden voor een bezoek aan Nederland de premier van Thailand, Pibulsonggram en echtgenote. Minister Luns verwelkomde de premier en begeleidde het gezelschap naar het stationsgebouw. VERGADERING HET GROENE KRUIS De vereniging „Het Groene Kruis" vergaderde in gebouw „Rehoboth". Na een kort welkomstwoord door de voor zitter, Baron Taets van Amerongen, werden door de secretaris, de heer p. Vermeulen, de notulen gelezen. De pen ningmeester kon een batig saldo ver melden. In de kascommissie werden benoemd de heren A. Esser en j. l. van Raay. In 1954 werd 24 maal consultatiebu reau gehouden. Het aantal consulten was 170, terwijl 2086 bezoeken werden afgelegd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Brunt herkozen. Bij de rondvraag werd besloten een bazar te organiseren. DE EERSTE DETECTIVEROMANS De eerste auteur van detective romans is de Fransman Emile Gaboriau. Toen van zyn roman „Monsieur Lecoq" in Mei 1868 de eerste afleverin gen werden geplaatst, ging binnen een week de oplage van de „Petit Journal" die van de auteur de primeur had ge kregen, met liefst 150.000 exemplaren omhoog. Met zijn oeuvre had Alexander Du mas de eerste ernstige mededinger ge kregen. Ondanks het feit dat door hem de sympathieke politieman werd uit gevonden, die als het ware de vader werd van Sherlock Holmes van de auteur Sir Conan Doyle, menen wij ons te herinneren dat men in „Je sais tout" omstreeks 1910 detective-verhalen pu bliceerde, waarin Franse auteurs van de naam „Herlock Sholmès" gebruik maakten. WIJZE WOORDEN DWEEP ERMEE! Niets groots wordt tot stand gebracht zonder een weinig dwepery. (Emerson) Voor een goede Leverancier aan ALLE ZIEKENFONDSEN Tel. 2576 - Hoofdstr. 106 - Veenendaal

De Vallei | 1955 | | pagina 1