Fa. L. HEIJ TOILETZEEP RECLAME GRATIS p.s. Jac.de Gooijer het derde stuk Rhenen Nutsspaarbank Amerongen Wageningen Rigtersbleek Eist Ederveen IEN merkrijwiel B. van Dijk AUTO RADIO huis Uit de Veenendaalse raadszaal WAGENINGEN Bijkantoren VEENENDAAL Hoogstraat 19 RHENEN Accialaan 2 Re ntevergoeding: 23/40/0totf 10 000.— daarboven DAGELIJKS GEOPEND en Vrijdagavond van 7-8 uur Ook dit jaar weer een autotocht voor bejaarden Pinkster- koopjes Zondagsdienst Doktoren Harkmachines Grasmachine De Vallei Uw Blad Rein Veenendaal een KOK en een vergevorderd KOK een WERKVROUW en een JONGEN De „W A L A" Specialiste Hoofdstraat 43-45 - Veenendaal „WALA" ook voor ONDERJURKEN! v.a. f 7.25 NOVAK I 199,- Leraar Frans R. van Blokland bij iedere aankoop van 2 stukken Goudstreepzeep of Bloemenzeep Geldig van 25 Mei t/m 31 Mei 1955 Voordelig zaakje? V.V.V. Rhenen richt oog op nieuwe verkeersbrug over de Rijn De vereniging voor vreemdelingen- erkeer te Rhenen kwam Woensdag- vond in jaarvergadering bijeen in ho- ;1 De Koning van Denemarken. De ©orzitter, de heer N. Souwerbren, .•onstateerde, dat het jaar 1955 voor Ahenen een bijzonder jaar had kunnen zijn. Wij zien hier in Rhenen echter het zelfde verschijnsel als in Ede met de Heideweek. Men heeft over het alge meen weinig waardering voor al het voorbereidende werk en men komt dan meestal ook met critiek. De een zegt: geen drukte of rommel in de stad. maak er een rustig vacantie-oord van. De an der zegt: breng gezelligheid en vertier in de binnenstad en vrolijk dit op met een extra verlichting, bloemen enz. De derde zegt: ga met dit vertier buiten de stad, want ik heb hinder van het la waai. De vierde zegt: ik ondervind schade, want er zijn mensen, die mij niet meer betalen na zulk een vacantie- week. De vijfde zegt: er gaat geld mee Rhenen uit en de zesde zegt: zet door, kijk naar E 55 in RoRtterdam en naar Wageningen tijdens de bevrijdingsfees ten. Rhenen gaf direct na de bevrijding voor de hele omtrek de toon aan; dit was de enige en goede weg. Voor dit zomerseizoen werd vroegtijdig contact opgenomen met het gemeentebestuur en andere organisaties. We waren het vrijwel eens in de eindbeslissing, doch de plaatselijke overheid gooide roet in het eten. VW zat echter niet stil. In middels werd een hotel- en pension- lijst uitgegeven, werden nieuwe rustie ke zitbanken geplaatst en werd mede werking gegeven aan „Rhenen één dag AVRO-stad". Langs de toegangswegen naar en door Rhenen zullen aan weers zijden vlaggen worden geplaatst, het geen de gemeente op Zaterdag 11 Juni een feestelijk aanzien zal geven. De heer Souwerbren hoopte, dat Rhenen vol gend jaar Mei bij de opening van de nieuwe verkeersbrug gereed zal zijn om ets extra's te doen, door daar b.v. het 1500-jarig bestaan van de stad aan vast :e koppelen, met de herdenking van het ïerste lustrum van het GEB-Vacantie- >ord. Tot bestuursleden werden herkozen mevrouw I. Leccius de Ridder en de heren H. Laheij en G. J. Bleumink. De voorzitter deelde nog mede, dat prac- tisch alle hotels in Rhenen voor de Pink steren zijn volgeboekt. De secretaris van VW kondigde aan, dat het Actiecomité „Rhenen Opwaarts" mogelijkheden ziet, om financiële bij dragen op tafel te brengen voor de brugfeesten. DE OOGST VAN DE STRAAT Gevonden: een vulpotlood door J. Oostenbrugge, Dorpsstraat 106; een vul potlood door D. de Fluiter, Oude Holle- weg 11; zijtas van motor of rijwiel door A. v. Dijk, Barneveldsestraat 32; bruine portemonnaie door P. v. Ooyik. Dorps straat 25; driehoekig gereedschapskistje met inhoud door gemeentepolitie te De Bilt. Verloren: rood damesportemonnaietje door mej. Van Deelen, Parallelweg 5 te Overberg; compleet wiel met massieve binnenband door Depot Cavalerie Bernhardkazerne te Amersfoort; een paar beenpijpen door H. Huydink, Utrechtsestraatweg 146 te Rhenen. OPGERICHT 1846 De tijd begint weer te naderen waar op de jaarlijkse autotocht voor onze be jaarden in de regel gehouden wordt Het comité „Ouden van Dagen" heeft plannen die dit jaar weer tot de tocht zullen leiden. Om te beginnen werd Zaterdag een grote collecte gehouden. Bovendien wordt er op Zaterdag 14 Juni op het voetbalveld van DVSA een voetbalwedstrijd gespeeld. Voor de rust speelt een elftal van de Gero-sportclub tegen het eerste elftal van DVSA en na de rust een veteranenelftal van de Gero tegen de DVSA-veteranen. Voor beide wedstrijden werden bekers beschikbaar gesteld. Aan deze wedstrijd wordt me degewerkt door een grote drumband van oud-militairen uit Zeist Voor de wedstrijd wordt een mars door het dorp gehouden terwijl tijdens de rust op het veld een parademars getoond wordt. Na de wedstrijden wordt op het veld een vuurwerk afgestoken. Door het comité worden ijs en dranken verkocht zoals ook andere jaren gebruikelijk was. De tocht zelf wordt dit jaar gehouden Terrein .Wageningse Berg" MAANDAG (2e Pinkster dag) 2.30 uur Koffiekop met rand 32 ct. Bloempotjes 50 - 40 - 35 ct. 6 Ontbijtborden Porcelein met decor f 3.30 ZOLANG DE VOORRAAD STREKT VEENENDAAL. Ie Pinksterdag dr H. E. C. Pilon, Kerkewijk, Tel. 2481. 2e Pinksterdag dr. J. H. Kets, Hoofd straat 3056. RHENEN. Ie en 2e Pinksterdag dr. G. E. Wyehers, Achterbergsestraatweg. Tel. 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Ie en 2e Pinksterdag dr. Van Ommeren te Eist, Tel. K 8377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Ie en 2e Pinksterdag dr. Ringelestijn te Ederveen. Tel. K 8387-201. op 22 Juni. Waar de reis naar toe is, is nog niet bekend. Reeds thans wordt op autobezitters een vriendelijk beroep ge daan, deze dag vrij te willen houden om te kunnen meerijden. Getracht wordt dit jaar een kortere route uit te zetten. Helaas heeft dokter Kars zich genood zaakt gezien als tochtleider te bedan ken. De heer F. C. van Os werd bereid gevonden deze functie op zich te nemen. Alle bejaarde inwoners uit onze ge meente van 65 jaar en ouder (bij een echtpaar behoeft slechts de man 65 jaar te zijn) die aan de tocht willen deelne men, kunnen zich reeds thans bij de comité-leden opgeven. Deze aanmel dingstermijn moet op 12 Juni onher roepelijk gesloten worden. Aanmeldin gen na die tijd kunnen niet meer aan genomen worden. Het comité doet zijn best om onze oudste inwoners ook dit jaar weer een onvergetelijke dag te be zorgen. Het houdt zich echter gaarne aanbevolen voor de onmisbare mede werking van de gehele Amerongse ge meenschap. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Gisteravond werd aan de kinderen die voor het verkeersexamen geslaagd zijn, officieel door de burgemeester het verkeersdiploma uitgereikt In totaal zijn er 58 kinderen geslaagd. Door de goede zorgen van dokter Kars kon deze uitreiking plaats vinden in de recreatie zaal van het voormalige noodsanato- rium. Weer viel op hoe ontzettend jam mer het toch zou zijn, wanneer dit ge bouw uit Amerongen zou moeten ver dwijnen. Aan 7 kinderen werd het diploma met lof uitgereikt. In zijn toespraakje tot de kinderen wees de burgemeester er op om het geleerde nu in praktijk te brengen. Vooral het spelen op de weg eist veel slachtoffers onder de kinderen. Hierna werden een aantal films ver toond, voor dit doel afgestaan door de Amerikaanse ambassade in Nederland. Deze films gaven een goed beeld van de groei van het Amerikaanse spoorweg bedrijf en de hedendaagse luchtvaart. EXCURSIE NAAR DE LEERSUMSE PLASSEN Het bekende vogelreservaat de Leer- sumse plassen is het doel van de grote excursie die de Cult. Nat Hist. Ver. „Zuid-Oost Urtecht" a.s. Zaterdag 28 Mei organiseert. Naar bekend is zijn deze plassen ontstaan door veenafgra- ving en is hier een der grootste kap- meeuwenkolonies van West-Europa ge vestigd. Op het moment is het broed- seizoen hier op zijn hoogtepunt en ligt het daar letterlijk bezaaid met nesten die het hier met de duizenden krijsende kapmeeuwen wel een bijzonder aspect geeft. Op de kleinere plassen worden deze nesten opzettelijk zoveel mogelijk verstoord. Dit met de bedoeling de ge weldige meeuwenkolonie op één plas te concentreren om daardoor voor de an dere soorten watervogels ook gelegen heid te geven daar een ongestoord be staan te leiden. Zo treft men daar o.m. aan de geoorde fuut, een rappe duiker die vrij zeldzaam is in ons land, de do- daars, het visdiefje en ook broedt in de omgeving tegenwoordig de scholekster. Volgens de heer De Man uit Leersum, die de vereniging op haar tocht verge zelt, is de kapmeeuwenkolonie dit jaar weer aanmerkelijk uitgebreid. Voor deze excursie wordt in Eist om 2 uur bij de kerk per rijwiel vertrokken. Voor hen die met andere reisgelegen heid gaan wordt verzameld om 2.30 uur bij de ingang van het reservaat aan de Maarsbergseweg of om 2.45 uur bij de woning van de heer K. Pater aan de plassen. JAARVERGADERING HET GROENE KRUIS Maandagavond j.l. hield de vereniging „Het Groene Kruis" onder leiding van dr. Ringelestein in het „Dorpshuis" de jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter o.a. het ver trek van zuster Groeneveld naar Holten. In deze vacature kon worden voorzien door de benoeming van zuster Rijn- derts. De voorzitter wees verder op dc grote propagandistische waarde van het werk van de wijkzuster voor het Groe ne Kruis ten aanzien van de groei in het ledental. De voorzitter bracht dank aan de wijkzuster voor wat zij in de af gelopen periode heeft gepresteerd. Ook de magazijnhoudster werd in deze dank betrokken. De contributieverhoging, aldus de voorzitter, waartoe op 6 Januari werd besloten, heeft geen ledenverlies opge leverd. In het afgelopen jaar heeft er ten aanzien van het werkgebied van het Groene Kruis een kleine grenswijziging plaats gevonden met Lunteren, waar door enig grondgebied werd gewonnen. De notulen werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd evenals het jaarverslag waaruit bleek dat de ver eniging 494 leden telt. Door de wijk zuster werden de volgende bezoeken af gelegd: 1110 voor ziekenverpleging. 30 tuberculosebestrijding. 416 zuigelingenzorg. 316 kleuterzorg. Ook het financieel verslag en de be groting leverde geen op- of aanmerkin gen op. De kascommissie verklaarde bij monde van de heer De Gooijer boeken en bescheiden in orde te hebben be vonden. De periodiek aftredende bestuurs leden, n.l. dr. Ringelestein en mevr. Koudijs-Stunnenberg werden herkozen. In de kascommissie werden benoemd: mevr. Floor en de heren Van Kessel en Sukkel. Vervolgens lichtte de voorzitter de gang van zaken toe in verband met het te stichten wijkgebouw en de financiële verhoudingen met het rijk en de ge meente. De rondvraag leverde enige voorstel len op, o.a. om op de jaarvergaderingen een medisch onderwerp te laten be handelen. Het bestuur zal dit in over weging nemen. Na beantwoording van de gestelde vragen sloot de voorzitter deze matig bezochte vergadering. HET RODE KRUIS VOOR ALLEN „Geboren te midden van oorlogsleed, gedreven door naastenliefde, stelt het Rode Kruis zich ten doel, zowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, de mensheid te dienen, door hulp te ver lenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en verzacht" dit artikel uit de sta tuten is de duidelijkste aanbeveling. Het Rode Kruis ontving sinds 1951 bij zijn jaarlijkse campagnes steeds iets meer dan één millioen gulden. Het kan veel meer dan een millioen gulden ge bruiken. En het zal het geld goed ge bruiken. Laat men royaal het Rode Kruis steunen. Waterschap GREBBE Het bestuur maakt bekend, dat de voor jaar s-schouw in district II (dus gebied Veenen- daal) zal worden gehouden op Donderdag, 9 Juni a.s. TE KOOP gebruikte in prima staat 1 éénpaards mooie „Aebi" met motor op lucht. Smederij MER KESTEIN Tel. 223 K 34 43 - Lienden 1 vil»" - Rijwielhandel en Reparatieinr, Agent: van Union. Batavus Rijwielen en Hulpmotoren GORTSTRAAT 1, TEL. 2456 VEENENDAAL Ook op gemakkelijke betaling- voorwaarden HOTEL-RESTAURANT STUIVENBERG te Eist (U.) vraagt voor onderhoud van tuinen Een betrouwbaar adres voor een prima O.a. Locomotief, Union, Germaan, Junker en H.S. tevens Hoofdagent „Sparta" brom fietsen is Cnneraweg 227 Achterberg WAL A - beha nr. 3214 bijzonder peschikt voor zwaardere figuren. Baleintjes in maagband er» hoogopgeknipt in de mg met b^ede schouderbanden va 11.SO Verkrijgbaar bij exclusief antenne, luidspreker met 2 golfbereiken Inlichtingen en demon stratie bij de garage of de agent Patriironiumlaan 107 Telefoon K 8385-2668 VEENENDAAL GEVRAAGD om nog in de avond uren les te geven. Liefst bij mij aan huis in Veenendaal. Br. onder nr. 2397 aan het bur. v. d. blad (O cv wV Oud Gerechtsdeurwaarder Incasso-Ad viesbureau Openbare Verkopingen. Oortveldlaan 5 - Ede Iedere DINSDAGMORGEN van 10- 1 uur zitting in het Hotel .,De Roskam" te Vee nendaal. TE KOOP VRIJSTAAND Amerongen. Bev. 6 k., batik., Brnynz. keu ken, park. vloeren, tuin, garage. Per 1 Ang. te aanvaarden. Br. ur. 350 LoeLh- Visser, Amerong. (Vervolg van pagina 1.) verlichting 's morgens een uur eerder aan hebben, n.l. om 5 uur. Het voorstel van de heer Slok vindt steun bij verschillende raadsleden. De voorzitter vindt echter dat dat het om 11 uur welletjes is. De mensen kunnen best om die tijd naar bed. De bóeren- bedtijd is nog vroeger, maar 11 uur is een goede tijd om in huis te zijn, zegt de voorzitter nog met nadruk, hetgeen de heer Van Galen de vraag ontlokt of de voorzitter ook hiervoor een gemeen telijke verordening wil maken. De heer Van Kuijk overkomt het nogal eens dat hij 's avonds na 11 uur langs de weg is. Van Galen: „Wat ben jij dan altijd laat thuis". Van Kuijk: „Dan kunnen wij elkaar de hand wel geven". De voorzitter merkt op dat Veenen daal tegenwoordig tot de best verlichte plaatsen behoort, althans vergeleken met menig provinciestadje. Er zijn thans 358 z.g. avondbranders en 343 nachtbranders, dat is dus totaal 701 lantaarns. Het is bij de PUEM inder daad mogelijk de lampen later te laten branden maar dan niet tot 12 uur maar tot half één. Dit om technische redenen. Deze l'/i uur langer komt de gemeente per jaar op ongeveer 1000 gulden. De verlichting 's morgens een uur eerder aan is niet mogelijk. Eveneens om tech nische redenen. Wel zal de voorzitter de PUEM op de wenselijkheid hiervan at tenderen en vragen of voor de industrie plaats Veenendaal geen uitzondering kan worden gemaakt. De heer Scholten (CH) betwijfelt of het overgrote deel van de bevolking er wel zo op gesteld zal zijn, of niet liever heeft dat de lampen 's avonds om 11 uur uitgaan. Ook de heer Van Galen vindt het niet verantwoord om voor die enkele laat komers nog voor zoveel geld te laten verbranden. Een sterk voorstander is de heer Van der Woerd (PvdA). Wij moe ten meer zijn dan een provinciestadje. De wereld is thans veel dynamischer dan vroeger en staat ook 's nachts niet meer helemaal stil. De heer Van Har- develd is dankbaar voor de vele ver beteringen welke de straatverlichting van Veenendaal het laatste jaar heeft ondergaan. Het is een lust 's avonds door de verschillende wijken te gaan. Ondanks al die uitbreidingen zullen wij door de nieuwe overeenkomst met de PUEM in het vervolg nog ruim 2000 gulden per jaar goedkoper klaar zijn dan daarvoor. Dit k#.n alleen maar een wenk zijn om op deze weg voort te gaan. Ook hij is voorstander van het later aanhouden van de straatverlich ting. Wij zijn nu toch goedkoper uit. Tenslotte komt het voorstel om de gehele straatverlichting tot half één aan te houden in stemming. Vóór stem men de heren Van Kuijk, Van Harde- veld, Van Eden, Jansen, Kroesbergen, Slok, Van der "Woerd, Verkuijl en de beide wethouders de heren De Ruiter en Van Stempvoort. Tegen zijn de he ren Van Galen, Budding, Van Ojik^ Van Deelen, Bastmeijer, Van Es en Scholten, welk voorstel dus met 10 te gen 7 stemmen wordt aangenomen en zal straks de verlichting tot een half uur na middernacht branden. De heer Van Hardeveld is de eerste in de rij sprekers die het woord voeren over de aanvraag van het bestuur der Kon. Julianaschool inzake de bouw van vier nieuwe lokalen. Spr. meent dat, gezien de vele splitsingen op onderwijs gebied in Veenendaal, hij niet de ver wachting van het schoolbestuur kan de len dat de school dermate in leerlingen tal zal toenemen dat er vier lokalen nodig zullen zijn. Voorlopig vindt hij 2 lokalen voldoende. Wie zal zeggen of de te verwachten stroom van nieuwe leerlingen niet op een andere school te-« recht zullen komen. In dat geval zou den dure en met geld van de gemeente gebouwde lokalen leeg komen te staan. De voorzitter verklaart dat de bespa ring welke verkregen wordt door vier lokalen tegelijk te bouwen in plaats van tweemaal 2 lokalen 12.000 tot 15.000 gulden beloopt. De voorzitter is er met het schoolbestuur van overtuigd dat de vier gevraagde lokalen in de loop van 1957 of 1958 vol zullen zijn. Zonder andere scholen afbrpuk te ^ioen kan hij zeggen dat deze school zeer in trek is. Ook bij de ouders in de om liggende plaatsen. Tal van leerlingen moeten thans worden afgewezen. De heer Van Kuijk kan de redenering van de heer Van Hardeveld best volgen maar als insider weet hij dat in Sep tember reeds twee van de vier nieuwe lokalen in gebruik zullen zijn en dan is het toch veel voordeliger er maar in eens vier tegelijk te bouwen. De heer Van Ojik (CH) heeft wel de cijfers gezien van het aantal nieuw in geschreven leerlingen. Maar hij weet niet hoeveel er afgevallen zijn of zul len afvallen. Hij ziet er nog geen groei van het aantal leerlingen in. Verder heeft hij enkele maanden geleden een advertentie gelezen waarin werd mede gedeeld dat er in verschillende klassen nog enkele plaatsen leeg waren. De heer Van Ku(jk kan als lid van het be treffende schoolbestuur de juistheid van de bewering van de heer Van Ojik bestrijden. Ook de heer Van der Woerd wil het risico van mogelijk straks duur der uit te zijn, aanvaarden omdat ook hij niet overtuigd is van de noodzake lijkheid van vier lokalen. Er zijn wel meer werken aan te wijzen welke wel licht grootser moesten worden uitge voerd omdat te verwachten is dat dit in de toekomst nodig zal zijn. Laten wij ons wijze zelfbeperking opleggen. De heer Budding (SGP) voelt ook meer voor twee lokalen en denkt aan het aantal leerlingen dat straks wel licht terecht zal komen op de nieuwe ambachtschool in plaats van op de ULO. En wie zegt ons of er nog niet eens een tweede ULO-school in Veenendaal zal komen? Ja, als wij geestverschijningen gaan oproepen komen wij er nooit uit, zo zegt de heer Van Galen met stem verheffing. Laten wij ons bepalen bij de vooruitzichten van het moment. Wet houder Van Stempvoort heeft de stellige overtuiging dat de vier lokalen wel no dig zullen zijn en zou "niet graag zien dat men straks voor het feit komt te staan dat een voordeel van 12 tot 15 duizend gjilden aan de gemeente voor bij zal gaan. De Raad besluit tenslotte in meerderheid, n.l. 10 stemmen tegen en 7 voor, dit risico te aanvaarden en slechts twee lokalen te doen bouwen. De heer Van Deelen (SGP), die veel al als de landbouwdeskundige in de Raad fungeert, maakt bij het voorstel van B. en W. om een motor-gazonmaai- machine aan te schaffen met een breedte van 35 cm., de spottende op merking dat het miss<Jhien nog beter was geweest meteen maar een tractor met aanhanger aan te schaffen, waar op de voorzitter meteen terugkaatst: Zodra de gemeente een landbouwbe drijf gaat exploiteren". Zonder veel woorden besluit de Raad vervolgens om wederom geldleningen aan te gaan tot een totaal bedrag van 2'/i millioen gulden. Tijdens de rondvraag informeert de heer Van Hardeveld of het waar is dat de door de provincie toegezegde subsu- die van 240.000 gulden voor de recon structie van de Kerkewijk is ingetrok ken. De voorzitter deelt mede dat hier van inderdaad sprake is geweest Het verkeer dat straks van de nieuwe brug bij Rhenen naar deze kant komt om Veenendaal heen te leiden waardoor het belang voor de provisie bij een ver beterde Kerkewijk sterk vermindert Intussen gevoerde besprekingen echter geven goede hoop dat de subsidie toch nog wel zal doorgaan. Het is wethouder De Ruiter die de raadsleden voorstelt gezamenlijk eens een kijkje te gaan nemen bij de grote in uitvoering zijnde werken in het Franse Gat, hetgeen de algemene in stemming vindt. Waarschijnlijk per autobus zal de Raad zich dan naar het terrein begeven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering.

De Vallei | 1955 | | pagina 4