Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals postkantoor is overbelast Maatregelen in uitzicht gesteld Opgewekter en gezonder door wat meer nachtrust BLOEDONDERZOEK VERPLICHT Distilleerderijen worden gesloten BADMUTSEN Fa. J. F. TAK MULDER Eist Rhenen Overberg Nieuivs uit de Omgeving 29c Jaargang WOENSDAG 1 JUNI 1955 No. 40 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Postagentschap Zuid officieel geopend ACTIE VOOR STREEK ZIEKENHUIS De thermometer van het Rode Kruis Hoeveel slaap heeft een mens nodig OOK FAURE DRINKT NU MELK Oud-strijders van 8 R.I.-1940 herdachten gevallen kameraden t:*es' ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gistermiddag vond de officiële ope ning plaats van het postagentschap, ge vestigd in het tegelijkertijd geopende sigarenmagazijn van de heer W. van Walsen aan het Slotemaker de Bruïne- plein. Hierbij waren o.m. aanwezig het vol tallig college van Burgemeester en Wet houders, de gem.-secretaris de heer D. Blankespoor, de Inspecteur van het District Utrecht der P.T.T. de heer C. Kruimer, de directeur van het postkan toor Veenendaal, de heer C. A. van Stempvoort en de directeur Gem.-Wer- ken, de heer Tj. Jarings. De officiële opening werd verricht door de burgemeester door de symbo lische handeling van het kopen van de eerste postzegels. Tevoren had de bur gemeester in een toespraak gewezen op de betekenis van de vestiging van dit postagentschap voor de vele duizenden bewoners van Veenendaal-Zuid. Voort aan kan men voor postzaken dichter bij huis terecht hetgeen vooral voor hen die op leeftijd komen en slecht ter been zijn een uitkomst is. Eigenlijk betekent dit postagentschap een verbetering voor héél Veenendaal, want naar mijn indruk is het postkan toor hier overbelast. Het publiek moet hier vaak te lang wachten om geholpen te worden, zo sprak de burgemeester. Hij vroeg zich af of de personeels-be- zetting wel gelijke tred gehouden heeft met de snelle groei van Veenendaal. Verder wenste de burgemeester de heer en mevrouw Van Walsem veel suc ces in hun nieuwe zaak en merkte nog op gezien te hebben dat ook het siga renmagazijn uitstekend is ingericht en voorzien van een uitgebreide sortering rokersartikelen. Ook de heer Kruimen voerde het woord en wees o.m. op de verantwoor delijke taak welke de heer Van Walsem als beheerder van het postagentschap op zich genomen heeft. In antwoord op hetgeen de burge- MARKTBERICHTEN Op de Veenendaalse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 140.000 eieren aange voerd. Prijzen van f 12,tot f 13,per 100 stuks. Handel vlug. Op de biggenmarkt waren Dinsdag aangevoerd 70 biggen. Prijs van f 36, tot f 54,per stuk. Handel kalm. TRIER WAS EENS EEN WERELDSTAD Het stadje Trier, dat in de loop van de tweede wereldoorlog zwaar werd be schadigd, was in de derde en vierde eeuw de residentie van de Romeinse keizers. In dit tijdperk heeft Trier Ro me overvleugeld en ging door voor we reldstad zoals Alexandrië en Byzan tium. BUITENLANDERS IN PARIJS Buitenlandse toeristen die Parijs be zoeken, genieten bijzondere faciliteiten. Als een buitenlandse bezoeker zich niet stipt aan de regels van de weg houdt en bij voorbeeld verkeerd staat gepar keerd, dan doet de agent een briefje onder de ruitenwisser waarop, ifx vier talen, duidelijk staat aangegeven, hoe de verkeersregels in Parijs zijn. Rijdt een buitenlander met een twee de klas kaartje in de eerste-klasse- wagons van de „Metro" dan overhan digt de conducteur hem een gedrukt pa pier waarop in verschillende talen de door hem begane fout is uitgelegd. De „Régie Autonome des Transports Pari- siens" heeft een vouwblad uitgegeven in verschillende talen waarin staat waar de reizigers een z.g. toeristenbiljet kun nen krijgen. Dit toeristenbiljet, dat speciaal voor de buitenlandse gasten in het leven is geroepen, is zeven achter eenvolgende dagen geldig en geeft recht op zoveel reizen als men wenst te doen met de autobussen en met de metro van de „Régie Autonome". KUNST IN HET MUIDERSLOT De slotvoogd van het Muiderslot, de heer Ton Koot, wil daar een verzame ling aanleggen van schilderijen, welke betrekking hebben op het letterkundige leven rond Hooft. Met de portretten van Granida en Daifilo uit 1641 is daarmee reeds een begin gemaakt. Dezer dagen werd voor het Muiderslot een schilderij verwor ven, dat in 1636 werd geschilderd door Jan Miense Molenaar. Het stelt een scène voor uit het laatste bedrijf van Gerbrand Adrz. Brederode's toneelspel Lucelle. Dit stuk maakte van 16161652 deel uit van het repertoire van de schouwburg te Amsterdam en was op gedragen aan Maria Tesselschade. meester gezegd had, zei de heer Krui men nog dat de vestiging van dit post agentschap inderdaad, zij het een ge ringe, verlichting voor het hoofdkan toor betekent, waarvan de bevolking in geheel Veenendaal zal kunnen profi teren. Het was spreker bekend dat de capaciteit van het Veenendaalse post kantoor nodig uitbreiding behoefde. Uit de verkeerscijfers van de P.T.T. was hem ook de enorme groei van Veenen daal gebleken. Er zijn maatregelen in voorberieding om de capaciteit van het postkantoor uit te breiden waardoor men straks niet meer zo lang voor de loketten zal behoeven te wachten. De heer Van Walsem tenslotte dank te alle aanwezigen voor hun belangstel ling en betrok in zijn dankwoord ook de bouwers van het pand nl. het Bouw bedrijf J. Boers en Zn, het Electrotech- nisch bureau Hiensch, de Timmerfa briek „De Grebbe" in Rhenen en allen die hadden medegewerkt aan de vlotte totstandkoming van het winkelpand. RIJWIEL AANGEREDEN DOOR BROMFIETS Op 24 Mei had wederom bij cafe Brinkman een ernstige aanrijding plaats. Mevr. v. d. Vliet reed met haar rijwiel in de richting Amerongen. Toen zij door een motorrijwiel werd inge haald, trachtte op het zelfde moment haar ook een bromfiets te passeren. Deze kwam met Mevr. v. d. Vliet in aanraking, die tegen het wegdek smak te en bovendien met een boom in aan raking kwam. Het slachtoffer werd ernstig gewond en in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. BUS CONTRA LUXE AUTO Ter hoogte van de Vordel had op 28 Mei een aanrijding plaats tussen een N.B.M.-bus en een luxe wagen. De luxe wagen wilde met grote snelheid de bus die in de richting Rhenen reed passe ren. Een tegenligger werd te laat door de chauffeur van de luxe auto opge merkt met het gevolg dat deze tegen de bus op reed. De luxe wagen werd deer lijk gehavend, terwijl de bus slechts licht beschadigd werd. Gelukkig deden zich hierbij geen persoonlijke ongeluuk- ken voor. BRIEVEN IN 1870 EN 1871 AAN HET BELEGERDE PARIJS GEZONDEN KOMEN UIT DE SEINE TE VOORSCHIJN Kinderen die in Bazoches-les-Bray aan de oever van de Seine speelden, ontdekten tussen het riet een metalen bol voorzien van een vlotter, waarin een twintigtal brieven bleken te zitten die uitstekend bewaard waren geble ven en op vloeipapier waren geschre ven. Al deze brieven bevonden zich in enveloppen voorzien van postzegels van 10 en 15 centimes daterend uit de oor log van 1870 en welke in November en December 1870 en in Januari 1871, toen Parijs belegerd werd, aan de stroom van de Seine toevertrouwd waren. In derdaad bleek dit één der beroemde bollen uit Moulins te zijn (aan de Al- lier) die toendertijd werden verzonden om te proberen de post die in de hoofd plaats van de Allier was geconcentreerd aan de Parij zenaars door te geven. Deze brieven waren uit alle hoeken van Frankrijk afkomstig: Middellandse Zee, Bordeaux, Le Nevers, Paris en vooral het Noorden. MODERNE KOFFIE In de V.S. bestaan momenteel meer dan 100 verschillende merken oplosbare koffie en elke week komen er nog nieuwe bij. Er zouden zeker nog meer koffiebranders overgaan tot het maken van poederkoffie, als dit niet, behalve vakmanschap op het gebied van koffie- aankoop, ook chemische kennis en er varing vereiste. Bovendien zijn er op dit gebied vele voetangels en klemmen in de vorm van patenten en geheime procédé's. De onderlinge concurrentie is intussen enorm. Grote bedragen wor den uitgegeven aan reclame en research. Het leger laat de militairen zelf kie zen welk merk zij zullen drinken. Iedere fabrikant die aan de strijdkrachten op losbare koffie wil leveren, mag elk jaar 5 kilo van zijn product sturen. Van elke monsterzending gaat een klein deel naar een militaire post en daar keuren minstens 200 soldaten de verschillende soorten. Hun beslissing is doorslagge vend voor millioenenorders. Pas in en vooral na de tweede we reldoorlog is de oplosbare koffie in zwang gekomen. Technisch en weten schappelijk waren de fabrikanten bij het begin van de oorlog zover dat zij een bruikbaar koffiepoeder konden fa briceren, dat in smaak niet veel onder deed voor het traditioneel gezette kopje koffie. Bovendien legde de Amerikaan se regering vlak na het uitbreken van de oorlog beslag op de gehele productie: oplosbare koffie werd uitsluitend voor de strijdkrachten gemaakt. Hierdoor verkreeg het product in de burger maatschappij meteen een aureool van schaarste en dus van luxe. Begin Juni worden in onze streek 24 a 25000 folders huis aan huis bezorgd ten bate van het Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom. Binnen twee a drie weken worden deze folders door de plaatselijke comi- té's weer opgehaald. Het doel van deze grootscheepse actie is; donateurs te winnen voor genoemd Ziekenhuis. In Ede staan ongeveer 140 man klaar om deze folders op te halen. In de an dere steden of dorpen naar verhouding comité's van 30 a40, in de buurtschap pen van 10 a 15 man. Een lijst van ongeveer 130 namen ter aanbeveling van deze actie is aan de folders toegevoegd, die behalve een si tuatie-tekening ook een foto van het Ziekenhuis bevatten. In het kader van de jaarlijkse inza melingsactie werd voor propaganda doeleinden in de Hoofdstraat een „stand" geplaatst door het Ned. Rode Kruis, Afd. Veenendaal, waarvoor grote belangstelling is getoond. Hiermede werd tevens het „Welfare-werk" voor patiënten onder de aandacht van het publiek gebracht. De thermometers, welke het totaal van de ontvangsten aangeven, stegen nog in bescheiden mate, doch de erva ring heeft geleerd, dat de grote sprong in de tweede actieweek komt. De verwachtingen dienaangaande zijn hoog gespannen. INKT ALS STOFVERF Wanneer rose ondergoed door veel wassen iets van de oorspronkelijke kleur heeft verloren, kan men dit ver helpen door in het laatste spoelwater wat rode inkt te gieten. Vele hengelaars hebben tweede Pink sterdag geprofiteerd van het fraaie weer. Het was de eerste visdag en velen moesten hun spullen nog even gauw voor de dag halen. Zo ook deze overi gens goed uitgeruste visser. PRESIDENT EISENHOWER NAM KENNIS VAN RHENENSE BEVRIJDINGSFEESTEN De Amerikaanse Ambassade.te Den Haag deed aan het Comité Bevrijdings dag 1955 een schrijven toekomen, waar in in opdracht van President Eisen hower wordt medegedeeld, dat deze met belangstelling heeft kennis genomen van het Rhenens programma van plech tigheden en feestelijkheden bij gelegen heid van de tiende verjaardag van Ne derlands bevrijding. De President doet weten, dat hij de attentie, om op het historisch zo be langrijk moment ook hem een pro grammaboekje toe te zenden, op hoge prijs heeft gesteld. President Eisen hower, aldus besluit de brief, is per soonlijk diep onder de indruk van de vooruitgang, die in de tien jaren van vrede en vrijheid over het algemeen is bereikt. VILLA „RHENEN" IN ENGELAND Suus Smit, sociaal werkster van be roep en wonende te Rhenen, heeft na de oorlog een graf geadopteerd van een gesneuveld Engelsman, die begraven ligt op de algemene begraafplaats te Rhenen. In de loop der tijden is er tussen Suus en de ouders van de jongeman een vriendschapsband ontstaan, die zo hecht is geworden, dat de Rhenense jongedame regelmatig op bezoek gaat bij de ouders van de jongen, wiens graf zij verzorgt. Onlangs hebben de ouders van de gesneuvelde Engelsman onder de rook van Birmingham een nieuwe woning betrokken, waarop thans op een groot bord het opschrift prijkt: „Villa Rhe nen". Wanneer Suus Smit binnenkort weer de Noordzee zal oversteken, kan zij zeggen: „Ik ga van Rhenen naar Rhenen". AUTOTOCHT BEJAARDEN LEERSUM Dinsdag 14 Juni, de dag waarop de Auto-tocht wordt gehouden, nadert nel. Er zijn reeds meer aanmeldingen "binnengekomen dan de vorige jaren, vooral uit Overberg en Darthuizen. De genen die zich nog niet hebben opge geven worden verzocht dit vandaag nog te doen. Het belooft een interessante tocht te worden. De eerste grote stad die we passeren is Utrecht, daar rijden we niet maar zo doorheen maar nemen de route langs de Maliebaan en de fraaie singels in de richting Breukelen. Op een ter ras aan de Vecht bij Nieuwersluis wordt de eerste koffie gebruikt en vandaar gaat het naar Aalsmeer. Hier het eerste hoogtepunt, de Centrale Aalsmeerse Bloemenveiling. Juist deze dag is er veiling van potplanten en snijbloemen. Wij worden in de gelegenheid gesteld de veiling vanaf de tribune te volgen en zo de kleurenpracht te bewonderen. Deze bloemenweelde zal vooral de da mes in verrukking brengen, terwijl de techniek van het veilen zelf meer de aandacht van de heren zal trekken. Van Aalsmeer gaat het naarmaar nee, laten wij niet alles verklappen. Volgen de week hopen wij weer nadere mede delingen te doen. Van de grote uitvinder Edison is be kend, dat hij genoeg had aan een enkel uurtje slaap. In zijn laboratorium ging hü gewoon een poosje op z'n werkbank liggen om daarna weer fris en monter met zijn onderzoekingen voort te gaan. Grote veldheren als Alexander en Na poleon hadden aan een kwartier slaap genoeg. Uit de geschiedenis is bekend, dat zij kort voor, zelfs soms tijdens een belangrijke veldslag gauw een ogen blikje sliepen. Tegenover zulke kort- en diepslapers zijn er in de historie ook uitgesproken langslapers bekend. De beroemde Goe the lag meestal nogal lang in bed, even als de dichter lord Byron. De vraag, hoeveel slaap een mens nu eigenlijk nodig heeft, is niet zo gemak kelijk te beantwoorden. Er wordt wei eens gezegd, dat ieder mens per etmaal acht uren dient te slapen, maar degene die dat bedacht heeft, hebben wij nooit kunnen opsporen. De individuele verschillen op dit punt zijn zo groot, dat een dergelijk catego risch antwoord ons inziens niet kan worden gegeven. Wat men wel kan zeg gen, is dat onze gehele cultuur er toe leidt, dat de mensen steeds minder en minder gaan slapen. Met reden kan men zich afvragen, of onze gezondheid daar niet nadelig door wordt beïnvloed. Vroeger, toen er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunstlicht was, in de tijd, waarin het ook met de verwarming slecht was gesteld en waarin tevens de gelegenheid tot ont spanning veelal ontbrak, was het wel een beetje anders. Toen volgde de mens in zijn slapen en waken nog noodge dwongen het rhythme van de natuur. Het is nog niet zo lang geleden, dat de kleine steden om negen uur 's avonds al uitgestorven leken omdat de bewo ners met de kippen op stok gingen. BESLIST TE WEINIG Thans is dat anders. In de gezellige, goed verwarmde en uitstekend verlichte huiskamer zit men tot laat in de avond te lezen of naar de radio te luisteren. Bovendien bezoekt men nu 's avonds de bioscoop, men gaat bij elkander op vi site en er zijn 's avonds nog allerlei ver gaderingen en andere bijeenkomsten. Voor veel mensen begint de. dag tegen woordig pas goed op een uur, waarop men vroeger naar bed placht te gaan. Al kunnen wij deze opvatting niet met cijfers staven, persoonlijk zijn wij van mening, dat er tegenwoordig beslist te weinig wordt geslapen. Wanneer men er toe zou kunnen be sluiten geregeld meer nachtrust te ge nieten, zouden er minder prikkelbare en slecht gehumeurde mensen zijn. Het is onze vaste overtuiging, dat er dan ook minder ziekte zou zijn, zowel op lichamelijk als op geestelijk terrein. De mensen van vandaag zijn niet goed uit gerust. De meeste mensen leven tegenwoor dig met een permanent tekort aan slaap tegen de grens van hun kunnen. In deze vermoeide en uitgeputte lichamen tre den geestelijke stoornissen en lichame lijke afwijkingen maar al te gemakke lijk op. FRISSER EN STERKER Wij zijn er ons terdege van bewust, dat niemand nog precies weet, wat „slaap" eigenlijk is. Het is ons ook be kend, dat de problemen rond de slaap in deze enkele regels niet zijn uitgeput. De slapeloosheid, een plaag voor velen, bleef hier onbesproken; ook het feit, dat ieder mens zijn eigen „slaaptype" heeft. Dat neemt niet weg, dat heel veel mensen zich frisser, sterker, gezonder en opgewekter zouden voelen, wanneer zij langer sliepen dan zij thans doen. (Nadr. verb.) dr. H. G. v. d. Klaauw. (van onze Parijse correspondent) Ook Edgar Faure, de tegenwoordige voorzitter van de Franse ministerraad heeft de strijd aangebonden tegen het (mis)bruik van alcohol. Hij laat zich fo tograferen met een glas melk in de hand en zweert by hoog en laag, dat vruchtensappen, limonades en melk ge zonder zyn. Een afgevaardigde met ge voel voor humor zei ons: „Nog niet zo lang geleden hebben de ministers de enig juiste methode ontdekt om te struikelen over niet-politieke onder werpen, zodat derhalve een retour op ieder gunstig gekozen ogenblik moge lijk blijft REGERING IN GEVAAR Er zit wel iets in, want sedert Men- dès-France in de radicale partij de bloedloze paleisrevolutie heeft uitge voerd, weet iedereen, dat zijn eveneens radicale tgenstander Edgar Faure op een stoel met twee poten zit. Alle waar nemers zijn er van overtuigd, dat de re gering sedert weken in ernstig gevaar verkeert, maar de democratie staat ge lukkig toe, dat Faure mag kiezen over welk voorstel hij wil struikelen. Het zal de alcohol zijn. De veranderingen welke hij wil in voeren zijn belangrijker dan die uit sommige revoluties. Zo zal bijvoorbeeld iedere persoon, schuldig aan een mis daad of een enrnstig ongeluk verplicht zijn zich te onderwerpen aan een bloed onderzoek en als er een te grote hoe veelheid alcohol in het bloed wordt aan getroffen zal de schuldige extra worden gestraft. Dat er voor dit onderzoek iets te'zeggen is blijkt wel uit een recente statistiek, welke aantoont, dat er van iedere honderd dodelijk verongelukte automobilisten niet minder dan 47 dronken waren. WIJNBOEREN VALLEN AAN Wellicht is het nuttig hierbij te ver melden, dat tienduizenden Franse auto bestuurders ook tijdens hun tochten ge woon zijn te eten in een restaurant en daarbij onder andere een litertje goede wijn te gebruiken. Tot nog toe nam hi or niemand aanstoot aan. Ook de overzee se gebiedsdelen worden en passant be schermd, omdat de export van minder waardige alcohol, die daar tot nog toe vlot kon worden verkocht, sterk zal worden gecontingenteerd. Houders van een alcoholvergunning, die bankroet gaan zullen geen nieuwe vergunning krijgen (maar er gaan er weinig bank roet). Twee andere maatregelen ter be strijding van het alcoholmisbruik zijn echter dermate revolutionnair, dat de Op de militaire begraafplaats Greb- beberg te Rhenen kwamen op Tweede Pinksterdag de oud-strijders van het voormalige achtste Regiment Infanterie bijeen, om de gevallen strijdmakkers uit de oorlogsdagen van Mei 1940 te her denken. De deelname aan deze reünie was zeer groot, vooral van de zijde der nabestaanden. Onder de aanwezigen be vonden zich de generaal C. J. Valk, als vertegenwoordiger van de Chef Gene rale Staf, de Kolonel A. den Boer, Ter ritoriaal Bevelhebber Oost, een deta chement van het Regiment Infanterie Oranje Gelderland uit Steenwijkerwold, de burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. N. Bosch ridder van Rosen thal en de heer J. A. Leccius de Ridder, zoon van de enkele dagen geleden over leden Mr. D. L. Leccius de Ridder, eigenaar van de Grebbeberg. Toen de lange stoet, waarin het vaan del van het achtste werd meegedragen, onder klokgelui op de begraafplaats was aangekomen, sprak de voorzitter van de Vereniging 8 R.1.-194:0, Mr. B. Coops, een inleidend woord. Laten wij ons bewust zijn, dat de vrijheid een zaak is van de hoogste orde, zo zei Mr. Coops, anders heeft deze herdenking geen zin. Nadat door alle aanwezigen twee mi nuten stilte in acht was genomen en de Rhenense Muziekvereniging „Ons Ge noegen" gewijde muziek ten gehore had gebracht, sprak de Rotterdamse predi kant ds. Joh. Gerritsen jr., oud-veld prediker van 8 R.I. Spreker herinnerde aan de Pinksterdagen van Mei 1940, toen hij zich met zijn mannen bevond in de onderkomens van de Grebbeberg. Wij moeten uit het verleden bouwstof putten voor de toekomst en de fakkel, die hun, die hier zijn gebleven, ontval len is, overnemen. Ook de aalmoezenier van 8 R.J., pas toor W. Joosten, voerde nog het woord. Nu na vijftien jaar weten wij wat oor log betekent voor een volk. Vijftien jaar geleden beseften wij niet wat over ons kwam. Onze gevallenen zijn hier neer, gelegd als zaad, dat tot vruchtbaar heid is gekomen. Zij hebben rijke oogst, rijpe vruchten voortgebracht. Vrienden van 8 R.I., zo besloot aalmoezenier Joosten, wij gedenken u en wij zullen u nooit vergeten. Aan de voet van het 8 R.I.-monument werden kransen gelegd namens de Kon. Landmacht, de Vereniging 8 R..I., de Territoriaal Bevelhebber in de Tweede Militaire afdeling, de Kon. Bond van Oud-Onderofficieren en nameas het Regiment Infanterie Oranje Gel derland. Met het Wilhelmus werd de plechtige herdenking besloten, waarna een rond gang langs de graven werd /gemaakt. wijnboeren al naar de wapenen grijpen: de caféhouders, die besluiten geen alco holhoudende dranken meer te schenken krijgen belastingfaciliteiten; de direc ties van ondernemingen met een zeker aantal werknemers worden verplicht om tijdens de zomermaanden gratis niet alcoholhoudende verfrissingen te ser veren voor het personeel. Een nieuwe wet wil bovendien het gebruik van al cohol tijdens de arbeidsuren verbieden. Enige fabrikanten van anijs- en geen anijshoudende aperitiefs hebben de re gering mede gedeeld een deel van hun bedrijven te zullen omschakelen op niet alcoholhoudende verfrissingen. Medio 1957 zal de alcoholproductie van peren en appelen met een derde moeten zijn verminderd. De distilleerderijen, die hierdoor hun poorten moeten sluiten zullen schadeloos worden gesteld. De wijnboeren zijn allerwege aan het vergaderen. Ze weten, dat ze slechts met een steen behoeven te gooien om de regering dusdanig te blesseren, dat er een regeringscrisis komt en daarna is alles weer mogelijk. In het Zuiden en Oosten van Frankrijk wordt weer druk gesproken over het oprichten van bar ricades, die gehele wegen zullen moeten blokkeren. Men hoopt daarmee niet al leen een chaotische toestand te schep pen en de regering tot nadenken te brengen doch tevens ziet men er in een welkome gelegenheid om de honderd duizenden buitenlandse touristen ertoe te bewegen gratis de goede wijntjes te proeven in de hoop zodoende het bui tenlandse afzetgebied uit te breiden. Op deze wijze zouden de wijnbarricades wel eens de grootste bezienswaardighe den van het seizoen kunnen worden. GROTE SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL WAGENINGEN. Als onderdeel van het internationaal voetbal-tournooi, dat in de eerste week van Juni in Arnhem wordt gehouden zullen de landelijke politie-elftallen van Frankrijk en Zwe den op Maandag 6 Juni een wedstrijd spelen op het terrein Wageningse berg te Wageningen. AMERONGEN. Zaterdagmiddag 4 Juni a.s. wordt het zwembad aan de Rijn bij Amerongen geopend. Als bad meester is aangesteld de heer J. Kuijn- LUNTEREN. Pinkstermaandag heb ben de precies honderd vijf tig nazaten van het echtpaar Andries Zwaan en Trijntje Kofman uit Enkhuizen op de Goudsberg bij Lunteren een grote fa miliereünie gehouden. Minstens vier geslachten waren hier aanwezig. Som mige van de familieleden waren voor deze bijeenkomst uit België en Frank rijk over gekomen. De oudste deelnemer was de laatste vertegenwoordiger van het eerste geslacht, de 80-jarige Oom Willem uit Enkhuizen. De oudste ver tegenwoordiger van het tweede ge slacht was 74 jaar oud. De leiding van de reünie berustte bij ds. A. Zwaan uit Breukelen. 's Avonds schaarde de familie zich rond een kampvuur voor een feestelijke bijeenkomst waarbij zwanenliederen werden gezongen. EDE. De besturen van de Hervormde Schoolvereniging, de Chr. Nationale Schoolvereniging en de Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met de Bijbel zijn het eens gewor den over een gezamenlijke exploitatie van de christelijke scholen in Ede- West. Het ligt in de bedoeling, dat de drie bovengenoemde verenigingen tezamen een bestuur vormen dat, behalve de Groen van Prinstererschool, ook de Hervormde school aan de Nachtegaal laan en de nog nieuw te bouwen school in Ede-West zal exploiteren, met dien verstande, dat het karakter van beide reeds bestaande scholen zal worden ge handhaafd. In de laatste ledenvergadering van de Chr. Nat. schoolvereniging werd het voorstel om tot de hiervoor nodige sta tutenwijziging te besluiten, met vrijwel algemene stemmen aanvaard. Ook de ledenvergadering van de Scholen met de Bijbel verklaarde zich accoord met deze regeling, waaraan de Hervormde school vereniging reeds eerder haar sanctie verleende. De besturen van de drie schoolver enigingen zijn uitermate dankbaar voor de verkregen samenwerking, waardoor versnippering van krachten wordt voorkomen. Zij vertrouwen dat de bloei van het christelijk onderwijs hierdoor in sterke mate zal worden gediend. WIJZE WOORDEN EENZAAMHEID De eenzaamheid is het vaderland der grote geesten. (Etienne Rey) KERKEWIJK 167 -TE L .2860,'V E E N E\N DA A L

De Vallei | 1955 | | pagina 1