K. vanK. vraagt Minister meer bouwvolume Woning-tekort het grootst in de provincie Utrecht Veenendaal Eist Overberg Rhenen BLOEMINK f ^Qondont de (^uneratoren Route Avond-vierdaagse „V.S.W. naar de Vierdaagse in Nijmegen Rhenense oudjes op stap Uw bril een sieraad Officiële Bekendmaking DE STEEN VAN DE PROFEET WIJZIGING SPREEKUREN WETHOUDERS Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat in de spreekuren van de beide wethouders dezer gemeente de navolgende wijzi gingen zijn gekomen: Wethouder Van Stempvoort zal thans zijn spreekuur houden op de le en 3e Donderdag van iedere maand; Wethouder De Ruiter zal thans zijn spreekuur houden op de le en de 3e Maandag van iedere maand. Tijd en plaats van de spreekuren blijven overigens ongewijzigd; derhalve des alouds van 6.30 tot 7.30 rnur in het gebouw Kerkewijk 4 alhier. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat op Don derdag 9 Juni a.s. te 13.15 uur, ten huize van de heer C. P. Engel, arts te Veenendaal, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboorte datums der kinderen moeten bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekje der ouders, alsmede de bij de geboorte van het kind uitgereikte inentingskaarten. GESLAAGD Op de Technische School te Wage- ningen slaagden voor de cursus uitge breid lager nijverheidsonderwijs onze plaatsgenoten W. van de Brink, C. Hil- ligers, J. J. H. van Kessel en J. van Nieuw Amerongen. Woensdag 15 Juni. Senioren. Afstand 15 km. Start te 19 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Ker kewijk, Wageningselaan, Zuidelijke Meentsteeg, linksaf Cuneraweg, Nieu we Veenendaalseweg, Oude Veenen- daalseweg, rechtsaf, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Junioren: Afstand 10 km. Start te 18 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, links af Kerkewijk, linksaf Wageningselaan, Noordelijke Meentsteeg, Cuneraweg, rechtsaf Kerkewijk, J. G. Sandbrink straat (O. L. school). Donderdag 16 Juni. Senioren. Afstand 15 km. Start te 19 uur de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Ker kewijk, Hoofdstraat, Nieuweweg, Ven- delseweg, Munnikenweg, Kooiweg, on der tunnel door onmiddellijk linksaf in richting Scherpenzeel, bij volgende splitsing rechts aanhouden, tot spoor baan bij paddestoel 732, voor spoorbaan linksaf in richting Amerongen, tot aan paddestoel 89, linksaf Heuvelsesteeg tot paddestoel 116, voor spoorbaan linksaf in richting Veenendaal, bij rij wielhandelaar Engelenhoven rechtsaf, bij paddestoel 589 linksaf in richting Veenendaal, de Haspel door tot aan Armenblol*, daarna rechtsaf Panhuis, Kostverloren, Achterkerkstraat, Markt, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Junioren: Afstand 10 km. Start te 18 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Ker kewijk, Markt, Achterkerkstraat, Kost verloren, Zandstraat, Gortstraat, Mun nikenweg, Kooiweg, onder tunnel door, linksaf landweg volgen tot aan padde stoel 732 bij spoorbaan, rechtsaf langs de spoorbaan, bij Zwarte brug recht door tot Kooiweg, rechtsaf, onder tun nel door, Kooiweg, Munnikenweg, Ven- delseweg, Munnikenweg, Kooiweg, on- delseweg, Nieuweweg, Hoofdstraat, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Vrijdag 17 Juni. Senioren. Afstand 15 km. Start te 19 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Hoofd straat, Hoogstraat, Zwaaiplein, Vijgen dam, aan he teinde hiervan rechtsaf, Kade naar Maanderdijk (asfaltweg vol gen), linksaf Lange Weideweg tot aan Nieuwe Haverkamp, linksaf Oude Maanderbuurtweg tot aan het Pakhuis, bij ANWB-bord 2556 rechtsaf, Buurt- steeg, Prins Bernhardlaan, Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Junioren: Afstand 10 km. Start te 18 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: J. G. Sandbrinkstraat, Ker kewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Zwaai plein, Prins Bernhardlaan, Buurtsteeg, rechtsaf naar ANWB-bord 2556, naar Pakhuis, rechtsaf sintelweg volgen tot aan Kade, Kade, Vijgendam, Zwaai plein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerke wijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Zaterdag 18 Juni. Senioren. Afstand 20 km. Start te plm. 14.15 uur bij de O. L. School aan de J. G. Sandbrinkstraat Route: J. G. Sandbrinkstraat, Kerke wijk, Hoofdstraat, Nieuweweg, Vendel - seweg, Munnikenweg, Rode Haan, Sla perdijk, rechtsaf de overweg over, Dwarsweg, bij paddestoel 586 linksaf, Oude Graafse grindweg, tegen Ame- rongse berg op, bij paddestoel 588 links af langs het Berghuis, weg volgen tot paddestoel 91, linksaf UMO-rijwielpad volgen tot Prattenburg, La Montagne, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat (O. L. school). Junioren: Afstand 10 km. Start te 18 uur bij de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat. Route: JJ. G. Sandbrinkstraat, Ker kewijk, Hoofdstraat, Zandstraat, Pan huis, aan het einde linksaf, voorbij Ar- menblok rechtsaf, pad door weiland volgen, door de Haspel naar de Slaper dijk, spoorweg over, Slaperdijk volgen, ter hoogte van de Dijkstraat links af tot aan gebouw Rehoboth, tweede weg rechts (landweg) volgen tot aan Prat tenburg, linksaf naar La Montagne (grote rust), Kerkewijk, J. G. Sand brinkstraat (O.L. school). Van de Wandelsportvereniging VSW nemen weer een 20-tal leden deel aan de komende Vierdaagse afstandmarsen te Nijmegen. Dit is voor de achtste ach tereenvolgende maal, dat de VSW aan de Vierdaagse zal deelnemen. Men is thans reeds volop in training, terwijl ook de komende Avondvierdaagse na tuurlijk op het programma staat. MARKTBERICHTEN Op de Veenendaalse eiermarkt waren dinsdagmorgen 150.000 eieren aangc- .oerd. Prijzen van f 13,tot f 13,85 pet 100 stuks. Handel vlug. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 38,tot f 56,Kalme handel. „CAECILIA" SPEELDE IN MILITAIR SANATORIUM De Veenendaalse Harmonie „Caeci- lia" bracht Zaterdagavond na afloop van het concours te Amersfoort een bezoek aan het militair sanatorium al daar, waar voor de patiënten een aan tal nummers ten beste werd gegeven. Natuurlijk viel dit onverwachte con cert bij de vele patiënten in goede aar de. De prettige ontvangst deed ook de muzikanten zeer sympathiek aan, zo dat het wederzijds een zeer prettige ontmoeting was. GESLAAGD De heer H. Henzen uit Eist slaagde bij de Stichting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" te Den Haag voor het di ploma Water-, Grond- en Wegenbouw- kunde. WEDEROM ENKELE VERKEERS ONGEVALLEN Een wielrijder werd op de Veenen- daalsestraat bij de Franseweg bij het oversteken van de rijweg aangereden. De heer N., die op het rijwielpad reed in de richting Veenendaal, zwenkte plotseling de rijweg op, kennelijk met de bedoeling over te steken. Dit had tot gevolg dat hij door een juist passerende autobus van de firma De Haas werd aangereden. Het slachtoffer werd met ernstig^ verwondingen naar het Julia- naziekenhuis vervoerd. Zaterdagavond j.l. reed bij hotel Stuyvenberg een motorrijwiel tegen een auto. De laatste werd bestuurd door de heer L. uit Kootw ijker broek en kwam uit de richting Amerongen. Toen de heer L. bij de Veenendaalsestraat in de richting Veenendaal wilde afslaan, werd hij juist gepasseerd door een mo torrijder, de heer M. uit Amsterdam. Deze reed tegen de naar links afslaan de auto waardoor hij tegen het wegdek' werd geslingerd. Enkele leden van de EHBO waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. De heer M. werd later met enkele schaafwonden en een shock naar zijn woonplaats overgebracht. AUTOTOCHT BEJAARDEN A.s. Dinsdag 14 Juni gaan de bejaar den van Leersum voor de zevende keer een autotocht maken. De deelneming is dit jaar wel bijzonder groot; met chauffeurs en comité-leden meegere kend bestaat het gezelschap uit 153 personen. 15 luxe wagens, voor deze dag geheel belangeloos beschikbaar gesteld, en 2 grote touringcars nemen aan de tocht deel. De uitnodigingskaarten zijn verzonden; mocht iemand nog inlich tingen wensen dan is de secretaris H. Ziermans gaarne bereid deze te ver strekken. De deelnemers worden drin gend verzocht om kwart voor acht bij Damlust aanwezig te willen zijn wij vertrekken om 8 uur precies. Voor die genen die voor de eerste keer meegaan delen wij mede dat voor alles is ge zorgd, behalve de nodige versnaperin gen gaan er zo'n kleine 1000 gesmeerde en belegde broodjes mee en voor het geen onderweg nog gekocht en betaald moet worden zorgt onze penningmees ter Dhr. Heysman. Zoals U weet uit de vorige berichten gaat de tocht naar Utrecht, Aalsmeer, Amsterdam, Bus- sum, Laren, Amersfoort, Woudenberg, Veenendaal, De Grebbe, Rhenen en Amerongen terug naar Leersum. Bij de Boerenbuurt zal de Leersumse Harmo nie het gezelschap opwachten en gaat het in optocht naar Hotel Damlust. Daar wordt nog een laatste kopje koffie gebruikt en afscheid genomen. Het is de bedoeling om te half acht in Leer sum terug te zijn. VEILIGER WEGEN De bond van Duitse artsen heeft zich tijdens 'n onlangs gehouden vergade ring o.a. uitgesproken over de beste kleur voor het wegdek van de grote, moderne auto-strada. Het lichtgetinte oppervlak van betonwegen is daarbij .als eerste uit de bus gekomen, omdat, volgens de medici, personen en voer tuigen daarop sneller worden opge merkt, wat vooral 's nachts het chauf feren minder gevaarlijk maakt. Men denke b.v. eens aan het sterk toegeno men goederenvervoer met urenlange afmattende en dikwijls zenuwslopende ritten. MONO-RAIL TREINEN Vertegenwoordigers van practisch elke stad in het Roergebied zijn bij elkaar gekomen, om met technici en bouwkundigen overleg te plegen over de aanleg van Alweg-spoor mono-rail (rijdt op slechts één rail). Als men tot het gebruik hiervan kan besluiten, zal men gezamenlijk een uitbreidingsplan voor het verkeerswezen ontwerpen. Het aantrekkelijkste op het punt van begroting is, dat de aanleg hiervan geen kostbare viaducten vergt, doch een voudige betonnen peilers, die op plaat sen kunnen komen, waar voor geen enkel ander vervoermiddel ruimte is. In het Roergebied is een snelle, directe verbinding van de fabriekscentra met de zich steeds verder ontwikkelende voorsteden uitermate belangrijk; de gemiddelde snelheid van een Alweg- treinstel ligt dichtbij het maximum toe laatbare. Het comité Autotocht Ouden van Dagen heeft besloten de jaarlijkse trip dit jaar te houden op Zaterdag 25 Juni. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan Valkenveen, de Pyramide van Austerlitz, Bunschoten en Spakenburg. De tocht gaat verder door het prach tige Gooi. Oudjes, die deel wensen te nemen en dat zullen er ongetwijfeld weer heel veel zijn kunnen zich daartoe op geven t.m. 18 Juni bij hotel Laheij en kapper M. van Ingen. Van de penningmeester van het or ganiserend comité vernemen wij, dat er nog niet voldoende geldmiddelen zijn om de tocht te financieren. In verband daarmede zal op Zaterdag 18 Juni een tweede openbare inzame ling worden gehouden, die heus niet in ieders aandacht behoeft te worden aan bevolen. De Rhenenaren kennen in dit opzicht hun plicht. Autobezitters, ook uw hulp is nodig. Werkt mee aan het welslagen van de tocht en geeft u met spoed op bij de heer M. Koetsier, directeur van de Rotterdamse Bank, kantoor Rhenen. VEILIG VERKEER IN „EIGEN GEBOUW" In het „Eigen Gebouw" waren de ge slaagde leerlingen van de openbare en bijzondere scholen in Rhenen bijeen gekomen, om er het diploma van het onlangs gedane verkeersexamen in ont vangst te nemen. De kinderen werd een aantrekkelijk filmprogramma voorgezet, waarna de voorzitter van de afdeling Rhenen van Veilig Verkeer, de heer G. v. d. Steeg, met een toepasselijk woord tot uitrei king van de diploma's overging. „ADRIAAN EN OLIVIER" TROKKEN GEEN PUBLIEK De Utrechtse Rederijkerskamer „Mo lière" bracht Zaterdagavond op het zo knusse pleintje voor de brandweer kazerne in de Kruisstraat te Rhenen het openluchtspel „Adriaan en Olivier", naar het gelijknamige boek van Leo nard Huizinga, onder auspiciën van de voetbalvereniging „Rhenus". Letterlijk en figuurlijk is deze uit voering helaas in het water gevallen. Ten eerste omdat er maar een handje vol publiek was en ten tweede omdat de weergoden de organisatoren in de steek hadden gelaten en velen zich zo doende terughielden om geen nat pak te riskeren. Het nieuwe bestuur van „Rhenus", dat alle pogingen in het werk stelt om de vereniging aan een ruimere kas te Wij tonen U de nieuwste modellen. OPTIEK (onderaan de Markt) Veenendaal Tel. 276-f* Ziekenfonds Leverancier helpen, heeft tot nog toe de wind niet in de zeilen. De onlangs georganiseerde verloting bracht geen uitkomst en nu heeft men deze geduchte tegenvaller weer moeten incasseren. Er werd met de aanvang van het spel gewacht tot kwart voor negen. Toenj bleek, dat het grote publiek verstek' liet gaan, besloot men de opvoering toch maar door te laten gaan. Vóór de brandweerkazerne bevond zich de kunstmatig aangelegde tuin van het buiten „Korenvliet" bij Rit- tenburg. Hierin speelde zich de amu-| santé geschiedenis af, van het auto ongeluk aan het begin tot aan het vin-i den van de schat aan het eind. Het weinige publiek heeft beslist waar voor zijn geld gekregen. De uit blinker van het gezelschap was on betwist „Olivier" (Hans Hamstra), die tevens de regie voerde. Jammer voor Rhenus, dat de „zaal" niet uitverkocht was. De thuisblijvers hebben in ieder geval veel gemist. R.A.V.-ER NAAR B-KLASSE P. Groeneveld van RAV nam in Oos terbeek deel aan een avondwedstrijd. Hij startte op de 3000 m en werd twee de met 9.22.4. min. Met deze tijd pro moveerde Groeneveld naar de B-klasse. AFRIKA PRO PERLON Tot welk ras en tot welke nationali teit ze ook mogen behoren, de inwoners van het werelddeel Afrika hebben nu, in elk opzicht, hun hart verpand aan perion textiel. De fabrikanten hadden dan ook speciale collecties tropen- kleding vervaardigd, die rekening hiel den met de uiteenlopende smaak van blank en zwart, maar niettemin alle1 modieus waren. Op elke leverantie stromen de nieuwe bestellingen binnen. Bij de inlanders gaat de voorkeur uit naar in bonte kleuren bedrukte japon nen en bloeses; bij de blanken naar- elegante costuums in de vorm van avondkleding. HANDELSAVONDSCHOOL RHENEN LEVERDE WEER GESLAAGDEN AF In tegenwoordigheid van de commis sie van toezicht, de gecommitteerden, een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel te Utrecht en het per soneel werden Vrijdagavond in de Ulo school de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de Rhenense Handelsavondschool. De zestien leer lingen van de derde klas slaagden alle maal. De diploma's werden uitgereikt door de directeur van de school de heer G. U. Annema. Spreker hoopte, dat het di ploma, dat nu behaald was, de leerlin gen zou inspireren om verder te stu deren. Voor velen is dit diploma het middenstandsdiploma, dat de Vesti gingswet Kleinbedrijf van de midden stander eist. Tot de candidaten, die on der moeilijke omstandigheden hun di ploma haalden, sprak hij woorden van waardering. Spreker dankte de gecom mitteerden en tevens de leden van de commissie van toezicht voor hun mede werking en belangstelling. Namens de commissie van toezicht sprak de heer G. v. d. Steeg. Hij felici teerde leerlingen en leerkrachten met dit prachtige resultaat. U heeft één steen gelegd bij het bouwen van de muur, aldus de heer v. d. Steeg. Ga door op deze weg en bouw verder en denk aan de woorden van het vers: Leg één steen tegelijk, Leg hem recht en secuur, Tot je vlijt wordt beloond, met een stevige muur. Namens de Kamer van Koophandel te Utrecht overhandigde de heer H. La heij aan de leerlinge A. E. de Jong te Rhenen een encyclopaedic. Zij slaagde met de mooiste puntenlijst. De leerlingen bedankten de leer krachten voor de lessen en de prettige tijd. op school doorgebracht. De namen van de geslaagden zijn: de dames G. van Ommen, R. van Vlijmen, A. E de Jong allen te Rhenen. M. H. W. van Olderen te Lienden en W. A. Kooy te Leersum. De heren: W. Hoolhorst, J. Ipenburg, D. C. de Vos, H. Wegh, allen te Rhe nen. J. J. Chawat en R. Geijtenbeek te Leersum, J. C. Heusinkveld, J. D. van Ingen te Lienden. R. W. van Viegen te Eist, Nic. de Kroon te Amerongen en W. Bokschoten te Ede. De Kamers van Koophandel en Fa brieken in de provincie Utrecht hebben zich met een gemeenschappelijk schrij ven tot de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en tot het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht gewend teneinde uitdrukking te geven aan hun verontrusting over het in deze provincie en in het bijzonder ook in de stad Utrecht nog steeds zo nijpende woningtekort. De Kamers wijzen erop, dat hierdoor het bij de huidige krappe arbeidsmarkt toch reeds zo moeilijke vraagstuk van de personeelsvoorzie ning nog aanzienlijk wordt verscherpt, In ons a.s. Vrijdagnummer begint een nieuw avontuur van de histo rische figuur ARAM. Wjj zullen hem dan weer volgen bij z(jn belevenis sen met „DE BROEDERSCHAP DER BRONZEN DRAAK". Gemeente Rhenen JACHTAKTEN Het hoofd van de plaatselijke politie te Rhenen maakt bekend, dat ter ge meentesecretarie verkrijgbaar zijn aan vraagformulieren ter bekoming van jachtakten, voor het seizoen 1955/1956. Belanghebbenden kunnen hun aanvra gen ter bekoming dier akten, zoveel mogelijk vóór 20 Juni a.s., indienen. De aanvragen dienen in tweevoud te worden gedaan en moeten vergezeld gaan van twee goed gelijkende pas foto's van degene voor wie de akte wordt aangevraagd. Aan personen, die de leeftijd van 18 jaren nog niet hebben bereikt, wordt geen jachtakte verleend. In het algemeen zullen de aanvragers moeten aantonen dat zij óf gerechtigd zijn tot het genot van de jacht op de hun in eigendom toebehorende of bij hen in gebruik zijnde gronden óf in de gelegenheid zijn tot het bejagen van een jachtveld, waarvan de afmetingen aan de gestelde eisen voldoen. Onverminderd het zegelrecht, de ge meentelijke leges en de bijdrage ten behoeve van het jachtfonds is voor een jachtakte een bedrag van f 25,ver schuldigd. Gelden, voldaan terzake van uitgereikte jachtakten, worden niet teruggegeven. Rhenen, 7 Juni 1955. Het hoofd van de plaatselijke politie, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. WINKELSLUITINGSWET 1951 Ontheffing Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat zij in ver band met „Rhenen één dag A.V.R.O.- stad" hebben besloten op grond van artikel 12 letter a van de Winkelslui tingswet 1951 op Zaterdag 11 Juni 1955 algemene ontheffing te verlenen van artikel 2 letter c van meergenoemde wet, met dien verstande, dat de win kels op genoemde dag voor het publiek geopend mogen zijn tot des avonds 10 uur. Rhenen, 7 Juni 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK omdat enerzijds bij gebrek aan wonin gen het vereiste personeel voor de on dernemingen werkkrachten verloren gaan, daar deze elders, in gebieden met een geringer woningtekort, eerder een woning kunnen krijgen. In geen der an dere provinciën, aldus de Kamers, met uitzondering van Limburg, welke pro vincie in deze met de provincie Utrecht op één lijn staat, is nl. het woningte kort, uitgedrukt in een percentage van de woningbehoefte, zo groot als in de provincie Utrecht het geval is. Indien dan ook in deze onbevredigende situa tie niet spoedig een wijziging ten goede komt, door een aanmerkelijke verrui ming van het bouwvolume, dan zal dit gewest beduidend langer dan andere provinciën met een aanzienlijk tekort aan woningen te kampen hebben, te meer daar de behoefte aan woningen in deze provincie, in het bijzonder in de industriële centra, voortdurend groei ende is, aan welke ontwikkeling binnen afzienbare tijd geen einde zal komen, omdat de provincie Utrecht door haar gunstige ligging en andere voor indus trievestiging gunstige factoren, als mede onder invloed van het feit, dat in het reeds zo dichtbevolkte en inten sief geïndustrialiseerde westelijke deel van de „randstad Holland" goede mo gelijkheden voor verdere industrieves tiging schaars beginnen te worden, een steeds belangrijker gebied van nijver heid belooft te worden. De Kamers ver zoeken de Minister en het College van Gedeputeerde Staten met nadruk aan het woningprobleem in dit gewest bij zondere aandacht te willen schenken en te willen bevorderen, dat de woning bouw in deze provincie kan worden uitgebreid, opdat dit gebied bij het in lopen op het woningtekort niet alnger bij andere provinciën ten achter zal blijven en zijn belangrijke taak in het kader van de vereder industrialisatie van ons land naar behoren zal kunnen blijven vervullen. WEDSTRIJD ROKEN-DRINKEN Volgens de officiële gegevens, ver kregen in het Britse Gemenebest, geeft daar gedurende de laatste drie jaren gemiddeld iedere huishouding weke lijks 2,aan alcoholische dranken, hoofdzakelijk bier, en aan tabak, hoofd zakelijk sigaretten uit. Misschien maken deze cijfers meer indruk, wanneer men bedenkt dat 9,- netto per week reeds een behoorlijk loon voor de gemiddelde Engelsman is. Uit een en ander volgt, dat deze denk- beeldigde gemiddelde Engelsman meer dan 22% van de te zijner beschikking staande inkomsten aan deze genotmid delen besteedt. Zijn hoofdstad en zijn industrie-districten zijn hem dus nog niet rokerig genoeg. Momenteel is de verhouding tabak alcohol 850 tot 860. Wie zal deze wedren op de duur winnen? Ik zeg: „Goeiedag!" Das een hele tijd geléje asdadde mijn hét gezien wór. Jao, dat zou ik ök denken. Enne ut is een hoop wèrt, agge weer kun denken. Dat is ut 'm nou krèk. Dat denken, dat hét mijn in de steek gelaoten. D'r gebeur den zukke gekke dingen in Rhenen, asdak een ins aon m'n eige begon te twijfelen. Ik heb een gevuul gehad van lamheid, zakmorzegge. Ik was zogezeid uit ut veld gewipt. Nou eh, veur da ze mijn in een hoek hebben zitten, mot 'r toch al héél wat gebeuren. Dan mot ut bar arreg zijn. Is ut dan arreg gewist of niet, zeg ut nou zellef. Affijn, overal kom een eind aon en aon een worst twee. Zo is ut ók gegaon mit mijn verslaogenheid. Ok daor bin ik weer overheen, dank zij Kee en Hannes, die me een opkikkertje heb ben gegeven. D'r duurt in Rhenen wel is meer iets lang. Nim nou bijveurbeeld die braand van een Maondaggemiddag mör is bij de horens. De kruik gaot krèk zo lang te waoter, asdat ut kallef verzopen is. Twee keer over most de brandweer worden opgeroepen, veur da ze genog manschappen bij mekaore hadden om naor de fik te kunnen gaon. Twee keer hebbe ze aon de loeier staon te trek ken. Eerlijk gezeid: ik heb ut nie ins geheurd. Bij mijn zit de wijnd altijd verkeerd en da kan soms bar lastig zijn, zie de mör weer! Ut is mör goed asdak geen brandweerman bin, want waor ik woön kunde de loeier misschien twee keer in ut jaor heuren. Enne dan motte weten, asdat 'r ieder jaor op de ver- gaodering van de brandweer deur de vrijwilligers gezeid wordt: ut alarm- seisteem mót verbéterd worden. Das zoiets as van dat glas mit die plas, ge begrèp me wel wór! Ut lék wel iets op een braandspuit Nou was ut nie zo héél arreg, asdat onze brandweer te laot kwam, want Veenendaal en Aomerongen waoren al aon ut blussen. Goeie burenhulp is toch mör een hoop wèrt, zie de mör weer. En ze hadde me toch spullen die ke rels! Heel bar. Ze nuume dat mit een deftig woord: nevelspuiten. Nou, ik heb ut is aon staon te kijken, mör waor nevel kwam, was ut vuur weg. As ze d'r nie gewist waoren, dan had ut nou nog gebraand.. Ut vuur kwam zogezeid drék onder de nevel. Ut wier zakmor zegge benéveld, ut kwam onder de in vloed, snap ie? Ik heb me laoten vertellen deur Han nes, die de raodsverslaogen altijd bij houdt, asdadde wij nou toch ök zo'n spuit krijgen. Dan mok ut de buurt blijven, want om benéveld te worden hèk nog wel andere aodressies. De Rhenenaoren hebben d'r eige weer is van een „goeie" kant laoten zien bij ut openluchtspel van „Rhenus". Jonge, jonge, wat is die vereniging in de steek gelaoten. Ge kon wel een knon afschie ten daor veur die brandweerkazerne. Ik vijn zukke dingen niet alleen arreg, mör ök bedroevend. Daor hadde 500 minse motte zitte. Dan hadde we ons niet behoeve te schaomen veur „Rhe nus" en dan hadde we die Utrechtse speulers, die toch bar goed waoren en helemaol naor Rhenen waoren gekom- men, recht in de ogen kunnen kijken. Mör daor mankeert ut in Rhenen nogal is aon De Nije Klokkenverkoper. EEN LEGER VAN MELKERS Nederland is een echt zuivelland. Niet ten onrechte wordt het een land van melk en honing genoemd. De ge middelde productie per koe en per ha grasland is hoger dan waar ook ter we reld. En nog steeds beijvert de boer zich om deze productie op te voeren. Dat hij hierin slaagt, tonen de cijfers van de melkcontröle duidelijk aan. Dit alles zou onmogelijk zijn als ons land niet beschikte over een zéér groot „mel- kersleger", van naar schatting 300.000 melkers. Wil men de productie van de koe opvoeren dan moet de koe zorg vuldig worden gevoederd, verpleegd engoed gemolken. DE NIEUWE FRANSE ZWAAR-WATER-INDUSTRIE ZAL BINNENKORT 2 TOT 3 TON PER JAAR LEVEREN De directeur van het centrum voor atoom-onderzoek in Saclay, Jean De- biesse, heeft op een onlangs door hem te Grenoble gehouden conferentie mee gedeeld, dat Frankrijk een industrie voor ewaar water in het leven gaat roepen, die, al zeer spoedig, een twee a drie ton per jaar zal kunnen produ ceren. (71) De volgende ochtend, aan de hoofdpoort van zijn slot, neemt Aram afscheid van het jonge meisje. De jonge ridder heeft haar uitgenodigd enige tijd op Barranca te blijven om wat van de doorgestane emoties te bekomen. Maar met koude hooghartigheid heeft Iris het aanbod afgeslagen. „Wees niet al te verbitterd door de dood van uw vader," zegt Aram ernstig als het meisje te paard stijgt. „Hij was bezeten van een waanidee dat hem toch altijd ten gronde gericht zou hebben. Nu heeft hij zijn grootste overwinning behaald, een overwin ning op zichzelf. Hij heeft zijn machtsdroom op gegeven om zijn dochter te kunnen redden. Hij heeft zijn leven gegeven voor het uwe, het nobelste wat een mens kan doenMet een koude blik kijkt Iris op de jonge ridder neer. „Hij zou nog in leven zijn, als Gij hem niet in zijn dwaze plannen gesteund had," antwoordt zij scherp. „Ik heb u ge smeekt, hem niet te helpen, maar uw dwaze nieuwsgierigheid heeft hem de dood ingedreven. Ik hoop u nimmermeer te ontmoeten." Zonder hem verder nog een blik waardig te keuren rijdt het meisje de heuvel af, gevolgd door de lansknechten die Aram haar ten geleide heeft meegegeven." „Waar gaat zij heen, heer Aram?" vraagt Presto, die naast hem staat. „Naar Genua, zij heeft daar nog familie leden." „Zij had u zo niet mogen toespreken," zegt de jongen verontwaardigd. „We mogen het haar niet te zwaar aanrekenen," antwoordt Aram kalm, „zij heeft een groot verdriet te dragen." En pein zend kijkt hij het kleine groepje ruiters na, tot zij bij een wending van het pad aan het oog onttrokken wordt EINDE

De Vallei | 1955 | | pagina 2