DE VALLEI MEER MANNEN AAN DE AFWAS Veenendaal speelde gelijk in het Utrechts stadion Wim van de Pol (Climax) T afeltennis-kampioen van de Gelderse Vallei -de CANADESE ERFENIS- D.O.V.O. nam revanche tegen V.V.O.G.-(Harderwijk) KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd Wat wij raar vinden, vindt men elders volkomen normaal Thans zeker van de Tweede plaats Dc serie-wedstrijden van GVVV Wageningen-Sparta 12 Geen verrassingen bij serie wedstrijden in Eist Aantrekkelijk en goed georganiseerd tournooi FEUI LLETON Reintje de Vos „Veenendaal" heeft in het Utrechts stadion een 11 gelük spel weten te bereiken, hetgeen overigens het tiende gelyke spel van deze competitie is. De geel-blauwen hebben in deze wedstryd de beste kansen op een overwinning gehad, maar een ongelukkige hands bal in het strafschopgebied stelde Her cules in staat door een penalty toch naast Veenendaal te komen. De Her cules-doelman Klinkenberg was deze middag in een uitstekende vorm, waar door hy enkele zekere doelpunten heeft weten te voorkomen. Vooral voor de rust was het een aantrekkelyke wedstryd. Veenendaal kwam met dezelfde voorhoede uit, zo als zy op Pinkstermaandag tegen Beckenliam speelde, n.I. met Van de Weerdhof op de rechtsbinnenplaats en Ebben op de linksbuitenplaats. Ebben stelde opnieuw teleur, maar Van de Weerdhof toonde opnieuw zyn plaats in het eerste elftal waard te zyn. Hercules nam na het beginsignaal direct het offensief. Verder dan een goed schot van linksbuiten Van Eek in het zijnet kwam men toch niet. Vee nendaal nam de aanval over en na 7 minuten kreeg midvoor Heykamp de bal goed toegespeeld van rechtsbuiten Rebergen, waaruit de Veenendaalse midvoor kon scoren. Veenendaal bleef voortdurend het Herculesdoel onder vuur nemen, maar doelman Klinkenberg redde voortdu rend uitstekend. Enkele snelle uitval len van de blauw-witten leverden even min resultaat op. De Gelderse voetbalvereniging GVVV organiseert op haar terrein aan de Buurtlaan seriewedstrijden. In de af gelopen week werden drie wedstrijden gespeeld. DOVO won met 41 van RKVVV, Veenendaal won met dezelfde cijfers van GVVV, terwijl Zaterdag avond VRC een 21 overwinning boek te op De Merino's. De eerstvolgende wedstrijd wordt nu a.s. Zaterdagmiddag om half vier ge speeld tussen VRC en Matjan. Ook de wedstrijd tegen Sparta is voor Wageningen op een nederlaag uitgelopen. De Wageningers hadden op de middenvoorplaats opgesteld de jeug dige Van de Haar, die goed voldeed en zyn weg wel zal vinden evenals Wei- graven. Het begin was al direct hoop vol voor de groen-witten. Er waren nauwelijks drie minuten gespeeld, toen Van Amersfoort handig langs Terlouw glipte. Hij bracht de bal keurig voor het Sparta-doel waar Van de Haar de bal opving en onhoudbaar voor keeper Wiering inschoot (10). De Wageningers bleven aanvallen; uit een dezer aanvallen schoot Van Amersfoort rakelings over. De Rotter dammers verplaatsten hierna het spel. Hun aanvallen waren niet van gevaar ontbloot, dit bleek toen na 10 minuten spelen midvoor De Boer het leer kreeg toegespeeld van Van Eden. Onhoud baar voor Geutjes vloog de bal in het net (11). Sparta kwam hierna wat meer in de aanval. Geutjes wist echter enkele fraaie schoten van Van Eden en De Boer onschadelijk te maken. Bij een snelle Wageningen-aanval is keeper Wiering reeds geslagen als Terlouw de bal uit het verlaten doel trapt. Wage ningen kreeg hierna enkele hoekschop pen te nemen die evenwel niets op leverden. By een snelle Sparta-aanval beging Looys een overtreding. Terlouw plaatste uit de toegestane vrije trap het leer goed voor het Wageningse doel. Beuningshof schoot echter hard langs de verkeerde kant van de paal. De rust kwam met onveranderde stand (11). Na de hervatting trok de- Sparta- voorhoede direct ten aanval. Al spoedig nam zij de leiding. Bij een schijnbaar ongevaarlijke aanval kreeg Van Eden de bal te pakken en lanceerde een goed boogballetje voor het Wageningse doel. Geutjes was uitgelopen maar links binnen Daniels was iets eerder by de bal en plaatste het leer langs Geutjes in het doel (12). Wageningen gaf zich echter niet ge wonnen, zelfs Beijer trok herhaaldelijk mee naar voren. Bij een der Wage- ningen-aanvallen bracht Van de Kolk het leer goed voor het Sparta-doel, Weigraven ving de bal op en in vrije positie staande schoot hij echter hoog over. Aan de andere kant wist Geutjes achtereenvolgens schoten van De Boer en Beuningshof fraai te stoppen en weg te werken. De groenwitten zetten in de laatste fase van de strijd alles op de aanval, het lukte echter niet een gelijk spel uit het vuur te slepen en het einde kwam met een kleine maar verdiende overwinning voor de Rotter dammers. Doelman Cornelissen moest kort voor rust zich moedig voor de voeten van Van Roon werpen om een Hercules- doelpunt te voorkomen. Na de hervatting was het aanvanke lijk de thuisclub welke een druk op het Veenendaal-doel legde, zonder echter tot doelrijpe kansen te komen. Het of fensief luwde, waardoor de Veenen daalse voorhoede doelman Klinkenberg meer en meer aan de tand kon voelen. Hij was deze middag niet meer te pas seren. Er was ongeveer 20 minuten in deze tweede helft gespeeld tóen spil Van de Scheur van linksback Van Soest tegen elkaar opliepen, waarbij ongelukkiger wijze hands gemaakt werd. Ondanks het feit dat Veenendaal protesteerde tegen een a.l te zware bestraffing, wees de scheidsrechter toch onverbiddelijk naar de penaltystip. Kuus nam deze strafschop uitstekend. In de resterende minuten was het tempo aan beide zijden zoek. Het spel werd wat forser, maar winst voor één der partyen zat er niet meer in. Voor Veenendaal was dit ene punt echter reeds voldoende om zeker te zijn van de tweede plaats. Zondag j.l. werden de serie wedstrij den, georganiseerd door Oranje-Wit, voortgezet met de wedstrijden Oranje- WitKesteren en RhenusLienden. In de eerste wedstrijd behaalde Oranje-Wit een 30 zege. Doorlopend was Oranje-Wit sterker en Kesteren kwam sr dan ook genadig af daar enkele schoten beter lot hadden ver diend. Lienden, dat met een gehavend elftal uitkwam tegen Rhenus, kreeg geen kans en werd met 70 onder de voet gelopen. Zondag a.s. worden de seriewedstrij- den besloten. Geplaatst hebben zich nu: Ingen, D.V.St., Oranje-Wit en Rhenus. PAARDEN EN RUNDEREN HEBBEN „HUN" STOFZUIGER In het buitenland heeft men een stof zuiger ontwikkeld, die een besparing van 50 aan tijd en energie oplevert bij het borstelen van paarden en run deren. Het uiteinde van een bijzondere stofzuiger is nl. tot borstel ontwikkeld. Het is gebleken, dat paarden en run deren zeer op deze nieuwerwetse be handeling zijn gesteld, want ze bieden zich steeds vrijwillig daarvoor aan. Het apparaat verhoogt ook de hygiëne in de stal, doordat het vuil radicaal wordt verwijderd. Met hetzelfde apparaat kan men bovendien desinfecterende midde len verstuiven. Tenslotte worden er on derdelen bijgeleverd, waardoor het mo gelijk is, het apparaat als gewone stof zuiger te gebruiken. DOVO heeft revanche genomen voor de 30 nederlaag, die zij vorige week in Harderwijk tegen VVOG opliep, door nu de Harderwijkers een 21 neder laag toe te brengen. Deze nederlaag betekent waarschijn lijk dat VVOG de kampioensvlag niet zal kunnen hijsen, want Sportclub Ge- nemuiden kan volgende week bij een overwinning het kampioenschap be halen. De Climaxspeler Wim van de Pol heeft Zaterdag het Tafeltennistournooi om het kampioenschap van de Gelderse Vallei gewonnen. Dit tournooi werd ge organiseerd door „Climax" in het ge bouw „Eltheto". Meer dan 100 deelnemers(sters) heb ben elkaar de titel betwist in soms zeer aantrekkelyke sets. In de eerste klas kwam reeds in het begin van de middag de eerste ver rassing doordat de winnaar van het vorig jaar, de heer H. van de Loos- irecht (Climax) in de eerste ronde uit geschakeld werd door de jeugdige T. van de Weerd van Ritac. Deze laatste speler bleek deze middag in zeer goede vorm te zijn, want hij won de eerste prijs in de 2e klasse en daarnaast ook nog de juniorenklasse. Er waren in de loop van de middag nog meer verrassingen te noteren door dat M. van Eist en C. van Dam uitge schakeld werden door de Wageninger Abrahamsz (Swift). De heer O. Meijer uit Rhenen leverde een behoorlijke prestatie door Ruisch (Swift) uit te schakelen. In de halve finale schakelde W. van de Pol zijn clubgenoot N. van Manen uit in een goede wedstrijd. Te kwart voor acht Zaterdagavond werd aan de finales begonnen. W. van de Pol schakelde in drie games de an dere finalist P. W. van Manen uit. In het heren enkelspel 2e klasse ging de finale tussen T. van de Weerd en C. van Dam; het werd 1121, 2115. 23—21. De finale in de derde klasse heren tussen J. van de Loosdrecht en O. Meier, eindigde met 219 en 2119 in het voordeel van Van de Loosdrecht. In de vierde klasse won G. van Beek met 921 en 1021 van G. van Raay. In de juniorenafdeling versloeg T. van de Weerd met 217 en 2114 zijn medefinalist Diepeveen. By de dames ontstond een spannen de eindstrijd tussen N. Tanis en B. Knevel. Met 15—21 en 21—7, 15—21 trok Bep Knevel aan het langste eind. Bij het damesdubbel N. Tanis en mevr. Abrahamsz tegen B. Knevel en Mej. Kars werd het 216 en 2118 in het voordeel tfan de eerste twee dames. Het mixed-dubbel was voor Mej. N. Tanis en N. van Manen. Tenslotte volgde nog het Herendub- bel dat gewonnen werd door W. v. d. Pol en N. v. Manen van H. v. d.. Loos drecht en M. van Eist, met 2321 en 21—10. Nadat de wedstrijdleider, de heer A. H. Hermans allen had bedankt voor de prettige medewerking, waardoor pre cies volgens het tijdschema gewerkt kon worden, werden de prijzen door de bondsgedelegeerde, de heer J. Schelf fer uit Ede, aan de winnaar met een persoonlijk woord uitgereik.t waarna hij „Climax" en in het bijzonder de heren Hermans en H. van Eden dankte voor de prima organisatie van dit tournooi. DOVO-VVOG was een tamelijk forse wedstrijd, waarin, evenals vorige week, de verdedigingen de boventoon voerden. De thuisclub nam na 10 minuten spelen de leiding door een kopbal van linksbuiten Van Laar. DOVO was in deze eerste helft technisch de meerdere van VVOG. Een kopbal van Van Laar kwam even later tegen de deklat aan en de 10 voorsprong waarmede DOVO de rust inging was zeker verdiend. In de tweede helft kwamen de Har derwijkers feller opzetten, maar DOVO weerde zich uitstekend. Het verhoogde haar voorsprong tot 20 na een kwar tier spelen, wederom door linksbuiten Van Laar, die nu met een strak schot de Harderwijkse doelman kansloos passeerde. Tien minuten voor het einde ver kleinde de VVOG-rechtsbuiten de ach terstand tot 21, maar verder kwamen de gasten toch niet. HOUDT ZE VAST Een goed ingewerkte arbeider is in elk bedrijf heel wat waard. Gaat het om een vakman, een expert op zyn ge bied, dan mag men van een ramp spre ken als hij onverwacht van betrekking wenst te veranderen. Zo raakt men in sommige takken van de Duitse textiel industrie min of meer in een paniek stemming, omdat zoveel goede werk krachten naar het buitenland verdwij nen, terwijl de opdrachten nog steeds in aantal en grootte toenemen. Er is waarlijk geen behoefte aan meer ach terstand in de levering. Van verschil lende kanten is een ingrijpen van de overheid gesuggereerd, maar inmen ging van hogerhand heeft nu eenmaal geen beste naam. Men hoopt de ge geven situatie zelf het hoofd te kun nen bieden, door fraaiere werkplaatsen in te richten en toeslag voor overwerk. DE ENGELSEN EN HUN VACANTIE Betaalde vacantie met een minimum van een week hebben in Engeland practisch allen, die geen zelfstandige werkkring vervullen. Meestal hebben de werknemers twee weken betaalde vacantie. De helft van de bevolking vertoeft des zomers op z'n minst een week bui ten de eigen woning. Verleden jaar hadden ruim 18.000.000 Engelsen hun vacanteiverblijf aan de zeekust. PERLON LANDKAARTEN Niet iedereen zal dit even belangrijk vinden, maar enige laboranten van de perlon-industrie zijn op het idee ge komen een weefsel te maken, dat spe ciaal geschikt is om er auto-wegen kaarten op te drukken. Ze zullen zeer binnenkort in de handel worden ge bracht, uitgevoerd in meerdere kleuren; eigenschappen o.a. kreukvrij en af- wasbaar. „NEXA-LOTTE" INSECTENPOEDER Zoals reukkaartjes in parfum ge drenkt zyn, heeft een Duitse fabrikant papier in een z.g. Lindan-oplossing ge dompeld en onder de naam „Nexa- Lotte" als het afdoende middel tegen kleermotten gepropageerd. Het gaat hier vooral "om kleding, die men voor de duur van enige maanden in een ge sloten ruimte, kast of kist, wegbergt tot het jaargetijde weer verandert. Men dient het papier uitgevouwen op te hangen of in stukken tussen de goe deren te leggen, waarna het een soort nevel- gaat ontwikkelen, die alles met een vliesje beschermende stof afsluit. Alle in de ruimte aanwezige insecten stikken door het gas, dat de adem halingsorganen binnendringt; alle wor men of rupsjes sterven doordat de in gewanden verbranden. Voor goederen van kunststoffen is „Nexa-Lotte" on schadelijk, hoewel zij geen enkele be handeling nodig hebben (alles wat van perion is gemaakt is blijvend motvrij). De werking van het papier verslapt na een half jaar; het moet uiterlijk na twaalf maanden worden vernieuwd. Technische aantekening: een Lindan- oplossing bestaat voor 99% uit zuivere Gamma-Hexa-Chlorcyclohexan. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. WIE ZIJN ER JARIG? 9 Juni Gert van Mil. 10 11 12 12 14 14 14 Jaap en Willie v. Engelenburg. Janny v. Schaik. Jansje v. Hunnik. Henny de Kruyff. Henk v. Ravenzwaay. Erry v. Ravenzwaay. Gerrit v. Wijk. Zilverpapier ontvangen van: Jelke en Henny Dijkstra. Willy de Doelder. Dick en Theo Schoonderbeek. Gerrie en Jan v. Dijk. Nieuwe raadsels X X X X X X X X X I. Ie rij medeklinker, 2e rij deel van je schoen, 3e rij bouwwerk, 4e rij dun pannekoekje, 5e rij 't gevraagde woord, 6e rij toetsenbord van piano of orgel, 7e rij eiland in de Middellandse Zee, 8e rij richter uit het O.T., 9e rij medeklinker. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Gelderland. Wat is de langste rivier van II. 1. Afrika? 2. Wat is de langste rivier van N. Amerika? 3. Hoe heet de vulkaan tussen Java en Sumatra, in de straat Soenda? 4. Welke Nederlandse plaats is we reldberoemd om z'n boom- en heester- kwekerijen? 5. Hoe heet het vliegveld bij Den Haag? III. Een moeder heeft zes kinderen. Als ze brood snijdt, zitten alle kinderen om haar heen te wachten. Hoeveel bo terhammen kan die moeder nu van een heel brood snijden? Oplossing raadsels I. Bij het uittrekken handschoen. van myn (25) „Ga maar!" had Eric gezegd. „Ik moet eerst de paarden nog optuigen." En Jack was afgedropen. „Waarom heb je niet geroepen?" „O, ik was nog met iets bezig. Ik moet strijken vandaag. Waar blijft Eric?" Jack wees zwijgend met zijn duim over zijn schouder naar de schuur. Ze hadden het zwaar te pakken, die twee. Daar begon Evelyn ook al gekke dingen te doen. Strijken! 's Morgens vroeg! Om je dood te lachen. En anders had ze voor dergelijke dingen geen ogenblik over, zolang er nog op het land gewerkt kon worden. Daar zat hij in zijn eentje. O, was dat 't? Wilden ze hem alleen laten eten om straks ongestoord samen te zijn? Dat konden ze hem dan ook wel ronduit zeggen. Hij ging liever vandaag weg dan morgen. Toen hij half klaar was, kwam Eric aanslenteren. Was ze binnen? Neen, niet te zien. Des te beter. Haastig at hy in een drukkende stilte. Evelyn kwam even binnen met verse thee. Een ogen blik keek Eric op, maar liet zijn blik onmiddellijk weer van het vertrokken gezicht wegglijden. Wat een ergernis! Vrouwen waren wel de onredelijkste wezens, die je bedenken kon. „Ruzie," dacht Jack, „of zo verliefd, dat het op hetzelfde neerkomt." Merk waardig, dat daar zo weinig verschil tussen te zien is! Dat zou wel weer bij draaien. Het beste was, dat hij maar gauw buiten gezicht kwam. Weer fluitend, maar nu om argeloos te schijnen, slungelde Jack terug naar de schuur. Of ze niet een week hadden kunnen wachten met die grappenmake rij, dan was al het ploegen en zaaien afgelopen geweest. Maar als mensen verliefd werden, waren ze niet meer toerekenbaar. Nu maar afwachten, wanneer Eric op kwam dagen. O, daar was hij al! Dan was het ruzie, besliste Jack. Verliefdheid zou tot gevolg heb ben, dat het ontbijt heel wat langer dan normaal duurde. Zwijgend gingen ze naar de akker en begonnen te ploegen. Eigenlijk wel zo goed zo; nu konden ze tenminste opschieten en het werk zou Eric misschien wel wat doen bijdraaien. In plaats daarvan liep Eric zichzelf op te winden. Het blauwtje, het gebrek aan slaap en ten slotte het vooruitzicht, dat Jack hem voorgespiegeld had, maakten hem ontoegankelijk voor iede re redelijkheid. Wel verdraaid, zou hij zich zo'n steen aan zijn nek laten binden? Hij had Evelyn wel willen hebben, misschien wel willen trouwen, maar niet dadelijk! Alsjeblieft niet! En die boerderij was nu wel aardig om er een voorjaar op te ploeteren, maar om hier oud te worden, dat was een andere zaak! Hij had met plezier gewerkt. Maar hij moest toegeven, dat meer dan de helft van het plezier bestaan had uit de volgzaamheid en de bewonde ring van dat prachtige meisje. Die drommelse meid! Vrouwen konden zo iets nooit eens op zichzelf zien. Ze maakten er dadelijk een hele roman van. Als je even met ze vrijde, werd je dadelijk al beschouwd als een huis vader. 't Idee! Eric, als een eerzame „echtgenoot en vader"! Neen, zo lang de wind woei, zou hij gaan, waar de wind hem blies. Daar bleef die ellendige ploeg weer steken! Het ging hem de keel uithan gen. Om de haverklap zat dat lamme op!" Een slag met de leidsels zette er kracht bij. Trekken zouden ze! De beesten waren verwend. „Kalm aan," schreeuwde Jack achter de ploeg. „De schaar zit vast." „Die scheur ik er wel uit. Vooruit die paarden!" Een striemende slag dreef het span tot een nijdige ruk en wer kelijk schoot de ploeg los. „Zie je wel, dat gaat best, als ze maar trekken." „Zo verniel je het tuig en de ploeg," protesteerde Jack. „Op die manier ma ken we geen tien omgangen! Wat mankeert jou vandaag?" „Wat mij mankeert?" Niets, maar we moeten opschieten. Dacht je, dat ik van plan was om nog lang hier te blijven?" Woest dreef hij zijn span rond. Dat moest buigen of barsten. En hij zou niet buigen! Dan moest die ploeg maar barsten. Al zijn woede vierde hij bot op de paarden, op de weerbarstige grond, op Jack en op zichzelf. Wild scheurde de bodem open. Als een brede golf grond gulpte de ploegvoor over het rister en werd ver opzij geslingerd. Nu eens kreeg de ploeg een schok van links, dan van rechts. Wortels werden met inspanning van alle krachten uit gerukt. En als de ploeg zo muurvast liep, dat ze wel móesten stoppen, pakte Eric vloekend de bijl om met een paar welgemikte, maar te woeste slagen de hindernis op te ruimen. Een paar keer had Jack al gedreigd het werk te staken, als hij niet be daarde, maar het scheen of Eric steeds wilder werd. De paarden dropen van het zweet en stootten hijgend de adem uit hun opengesperde neusgaten. Daar Overal in de wereld kan de ene mens leren van de andere. In het bijzonder wanneer mannen en vrouwen, die tot verschillende volkeren behoren, elkaar ontmoeten, ontstaan uit de gedachten- wisseling en uit het vergelijken van werkwijzen dikwijls vruchtbare ideeën die, wanneer men weer thuis is, tot nieuwe, practische toepassingen leiden. Dit is een van de voordelen van het maken van vacantiereizen naar verre landen, waarvan de waarde meer dan eens wordt onderschat. Ook op het terrein van de huishou ding komt men soms tot verrassende ontdekkingen, wanneer men eens bij anderen te gast is. De Nederlandse vrouw klaagt dikwijls over haar te drukke huishouding en zij zal zich dik wijls afvragen, hoe dat werk in het bui tenland wordt verricht. Meer dan één Nederlandse vrouw heeft uit Franse en Engelse keukens al nieuwe ideeën mee naar huis gebracht, wanneer zij eens haar ogen de kost mocht geven in vreemde keukens. Nu komt de doorsnee Nederlandse vrouw niet in Amerikaan se gezinnen, maar wanneer wij daar konden rondneuzen, dan zouden we dik wijls verbaasd staan over de geheel an dere gang van zaken in de huishouding. Opmerkelijk is, dat de Amerikaanse vrouwen nog veel minder over hulp in de huishouding beschikken dan de Ne derlandse. Men praat weieens over het welvarende Amerika, maar ook daar is de hulp van dienstmeisjes en werksters schaars enpeperduur. ZO EENVOUDIG MOGELIJK De vrouwen uit de nieuwe wereld wensen ook dikwijls geen hulp, zelfs wanneer ze het wel kunnen betalen. Ze wensen de huishouding zo eenvoudig mogelijk in te richten en zijn veel meer op doelmatigheid ingesteld dan haar Nederlandse evenbeeld. Toegegeven moet worden, dat dit wel eens gaat ten koste van een stuk ge zelligheid, maar dit is lang niet altijd het geval. Vanzelfsprekend verstaat een Amerikaanse onder gezelligheid weer iets anders dan de Nederlandse. Overi gens hebben wij in Nederland nu een maal de reputatie van het meest huise lijke volk ter-wereld en daar moeten we derhalve wat voor over hebben. De mo derne woninginrichting is er op inge steld, dat doelmatige en eenvoudige met het gezellige te combineren. Maar of dit altijd lukt? HET GEHEIM BIJ DE MAN? Het geheim van een doelmatige en eenvoudige uitvoering der huishoude lijke werkzaamheden moet in de Ver. Staten worden gezocht bij de man. Dat zullen wel niet veel lezeressen verwacht hebben, maar het is eigenlijk niet zo vreemd. Wij hopen maar niet, dat alle huismoeders nu plotseling hun Neder landse echtgenoot kwaad aankijken, maar de Amerikaanse man bemoeit zich meer met de huishouding dan de Ne derlandse echtgenoot. Dat komt in de eerste plaats door een verschillende geestelijke instelling. Een Chinees zal rijst met stokjes willen II. 1 15 14 4 12 6 7 9 8 10 11 15 13 3 2 16 III. Melk. (Vervolg.) Reintje sloop naar de achterkant van het eendenhok waarin de langhalzen rustig zaten te slapen. Onzichtbaar in de schaduw van het hok, begon hij ijverig met zijn poten in het rulle zand te graven tot hij een gat had gemaakt groot genoeg om zijn lenige lichaam doorheen te wringen. Zo kon hij het nachthok binnenglippen waar de geur van de eenden hem deed watertanden. Voor de snaterbekken in de gaten had den wat er gebeurde, had Reintje er al een bij zijn hals gepakt en doodgebeten. Daarna werkte hij zijn buit door het gat naar buiten. Inmiddels bracht de gebeurtenis nu toch opschudding in de gelederen der langhalzen. De beide mannen hoorden plotseling wat ver schrikt gekwaak en geklepper van vleu gels. „Daar is wat gaande", fluisterde Wil lem Kalkhof tegen de boer. Op zijn tenen sloop hij in de richting van het eendenhok, zijn geweer in de aanslag. Boer Bart volgde hem op de hielen. liep de schaar weer vast onder een oude knoest. „Stop! Het kan niet," gilde Jack. „Dat zullen we eens zien." Eric pakte een zwiepende, losgeploegde wortel en legde die als een zweep over de paar den. Met een ruk vlogen ze vooruit, maar de ploeg bewoog niet. Wéér een slag kreunend stortten de paarden zich in het tuig entuimelden bijna voorover. De ijzeren trekknuppel was gebroken. Eric stond er vloekend naast. „Zie je het nou!" schreeuwde Jack woedend. „Daar heb je nou, waar je de hele ochtend achterheen gejaagd hebt. Daar liggen we stil voor een hele dag. Dat ding kunnen we hier niet maken." Mopperend begon hij het tuig los te maken. „Help maar liever uitspannen! Of ben je soms zo gek, dat je met de ka potte boel wilt doorploegen?" Erics woede begon te bekoelen. Hij voelde, dat hij zich krankzinnig had aangesteld tegenover die jongen. O, goed, hij zou het weKweer in orde ma ken. Vlug hielp hij de strengen losha ken van de gebroken trekknuppel, slin gerde de stukken ijzer op zijn rug en zei. „Ik zal wel even naar Beaver Creek rijden. Laat jij de paarden maar in het land." „Wou je soms de auto ook nog in puin rijden?" „Dan heb je altijd nog een goed on eten, terwijl wij lepel en vork prefe reren. Een Nederlandse man heeft zijn eigen werkterrein naast dat der vrouw. Een Amerikaans man beweegt zich veel meer op het arbeidsveld van zijn vrouw. Hij vindt het bijvoorbeeld in veel gevallen een leuke sport om te koken en dan liefst met een of ander snelkooktoestel of wonderpan. De volgende dag vertelt hij dan ken nelijk op zijn werk aan zijn collega's dat hij een of andere wondere prestatie op het gebied van eten koken heeft ver richt. Intussen profiteert zijn vrouw vap deze sport. Zij heeft minder werk en ze laat zich gaarne door haar man voorlichten over een methode, die hij gevonden heeft. In Nederland is het grootste aantal keukens nog steeds ver boden terrein voor de man. Niet alleen hebben pa's en echtgenoten hier veel meer een ingeboren afkeer van huis houdelijk werk, maar ook de vrouwen vinden dat haar souvereiniteit wordt aangetast, of ze vinden de echtgenoten sukkels met de pollepel in de hand. „HUISHENNEN" Mannen worden al spoedig „huis- hennen" genoemd, als ze zich met de huishouding bemoeien. Stel u voor, dat manlief na kantoor- of werktijd op een fabriek achter een naaimachine kruipt of een methode gaat zoeken om het sokken stoppen voor zijn vrouw te vereenvoudigen. Een enkele keer komt dit wel voor, maar in de Verenigde Staten is dit een veel meer voorkomend verschijnsel. Niemand heeft daar gelachen, toen president Eisen hower vertelde, dat hij zijn vrouw hielp bij de afwas. De geschiedenis vertelt er niet bij, dat hij dit ook deed met de be doeling om een afwasmachine uit te vinden! Zou hij intussen dit afwasapparaat hebben uitgevonden, dan zou hij zich, althans bij Nederlandse mannen, on- sterfelijker hebben gemaakt dan door het winnen van de tweede wereldoorlog. Want juist met dat werkje, het afwas sen, laten onze vrouwen zich nog wel dikwijls graag assisteren door haar man. Hoe ook, er zal een middel moeten worden gevonden om de Nederlandse huisvaders meer in het huishoudelijk werk te betrekken, want andere huis houdelijke hulp blijft maar schaars en wordt steeds duurder. Bovendien stijgt het aantal gehuwde vrouwen, dat een betrekking aanvaardt. Nu zit het voor deel van mannenhulp in de huishouding volgens veel Amerikaanse vrouwen hierin, dat zij bij het geven van hulp allerlei mechaniekjes uitdenken en in strumenten ontwerpen om het werk spoedig te kunnen doen en daaraan zou men in Amerika dan een gemakkelijk leven in de huishouding danken. Wij vinden het een aardige theorie, maar zij is gevaarlijk. Want stel u nu eens voor, dat men als redacteur het in zijn hoofd kreeg om vrouwlief te gaan helpen de baby's te wassen, met het doel om daar voor een machine of ander hulpmiddel uit te vinden.... en je vindt hem niet! Reintje nam een sprong over het lichte pad om zo snel mogelijk het "hak hout opzij van de boerderij te kunnen bereiken. Zijn buit sleepte hij mee. Paf.... pafklonk het meteen, maar toen de beide mannen zich naar het zandpad spoedden was de vos ver dwenen. „Toch geloof ik dat ik de dief ge raakt heb," mompelde de jager. Zo goed en zo kwaad dat ging in het half duister werd het spoor van de vos ge volgd. Willem knipte zijn zaklantaorn aan, nu konden ze beter zien. Tot zijn vreugde ontdekte boer Bart plotseling een bloeddruppel op een groen blad en van daar af was het spoor van de vos met bloed getekend. „Zie je wel," juich te Willem, ,,'k heb hem geraakt." Maar hij juichte toch iets te vroeg, want na enkele tientallen meters was geen bloeddruppel meer te ontdekken. ,,'t Zal een schampschot geweest zijn," spotte de boer. Willem mompelde iets van: „Nog nooit mis geschoten op zo'n kippeneindje", maar tenslotte moest hij toch wel geloven dat de buit hun ontkomen was. Het spoor was niet langer goed te volgen en na nog een kwartiertje tussen braambosjes en op gaand hout te hebben gezocht, besloten de beide mannen de terugweg maar te aanvaarden. Willem mopperde omdat zijn jagerseer een knauw had gekregen en boer Bart mopperde omdat zijn vee stapel weer met een exemplaar was in gekrompen. Ondertussen zat Reintje, nog trillend van schrik, in zijn goed verborgen hol, zijn door de geweerkogel beschadigde achterpoot te likken. De kleine vosjes zaten zich te goed te doen aan de malse bout die moeder had meegebracht. De regeringspremie werd aan dit loze vosje niet verdiend. derpand in de paarden." Eric wist, dat hij grof, onbeschoft en belachelijk was, maar hij kon niet meer loskomen uit zijn eenmaal aangenomen houding. Toen hij even later het erf af zwenkte, kwam Evelyn verontrust aan lopen. „Wat is er aan de hand? Wat gaat Eric doen?" „Die gek heeft de paarden halfdood gejaagd en de boel stukgereden. Nog een geluk, dat hij de hele ploeg niet vernield heeft. Hij is een duivel, als hij losbreekt!" Het hobbelige weggetje bracht Eric tot bezinning. Een mooie vertoning had hij daar van zichzelf gegeven! Hij was toch eigenlijk stapel om zich zo aan te stellen. Ho, dat spoor was te diep om er door heen te rijden. Voorzichtig anders komen er nog meer brokken. De Ford zwenkte als een verstandig oud paard langs alle gevaarlijke plek ken in de ongebaande weg en toen Eric de grote weg opdraaide, was hij zich zelf meester, omdat hij de auto meester had moeten blijven. Binnen het uur zou hij in Beaver Creek zijn; even de brokken naar de smid brengen en dan maar meteen een nieuw stel trekknuppels kopen. Het was toch ook te weinig, één stel voor de boerderij. Over twee en een half uur kon hij weer terug zijn. (wordt vervolgd)'

De Vallei | 1955 | | pagina 4