Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Weer een nieuwe spuit voor Veenendaalse brandweer O.a. met twee luchtschuim-kanonnen ,WIJ WILLEN VECHTEN' Feestelijke intocht Avond-vierdaagse dc VALLEI-riks VROUWEN hebben werk voor't UITZOEKEN Maakt U al plannen voor de ZOMER-VACANTIE? BADMUTSEN ZONNEBRILLEN Fa. J. F. TAK Wist 17.... is Waar Amerongen Overberg Achterberg Nieuws uit de Omgeving AGENDA Hy is f2. SO waard 29e jaargang VRIJDAG 10 JUNI 1955 No. 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Modern materiaal II Openlucht-uitvoering van „Sparta" Uitreiking diploma's Handels avondschool De seriewedstrijden van GVW Het huishouden is niet meer zo in trek Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Doelmatige besteding afhankelijk van de werkkring Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Nadat in 1950 het materiaal van de behoren o.m.: 2 luchtschuimkanonnen Veenendaalse Brandweer werd uitge- j met een capaciteit van 2000 liter; een schuimblusapparaat, goedgekeurd door breid met een hogedruk-nevelbrand- spuit, welke spuit in de practijk reeds herhaaldelijk zijn buitengewone nut heeft bewezen werd hieraan thans wederom een nieuwe aanwinst toege voegd. Dezer dagen arriveerde n.l. de nieuwe autospuit, voor de aanschaf fing waarvan de Raad dezer gemeente in zyn openbare vergadering van 24 Maart 1954 een crediet beschikbaar stelde van f 42.000, Donderdagmorgen werd deze nieuwe brandweerauto door het voltallige Col lege van Burgemeester en Wethouders in ogenschouw genomen. Het betreft hier een Magirus-Deutz autospuit, geleverd door de N.V. Motor kracht te Hoogeveen. Deze autospuit heeft een capaciteit van 2000 liter per minuut bij een opvoerhoogte van 80 mWK en is geheel uitgevoerd en in gericht overeenkomstig de voorschrif ten van de Brandweerinspectie. Bij de uitrusting van de auto behoren o.m. twee tweedelige schuifladders, waarvan een ter lengte van 10.30 m. en een van 7.05 m. De brandspuit is uitgerust met een luchtgekoelde Deutz-dieselmotor. Deze werd gekozen omdat een dergelijke mo tor buitengewoon geschikt is om in duurbedrijf stationnair te werken. Dit in tegenstelling tot watergekoelde mo toren. Bovendien is de koeling van deze motor onder elke temperatuur dus ook in de winter bij strenge vorst gegarandeerd. De autospuit is tenslotte ingericht met een voortreffelijke brandweertech- nische uitrusting. Tot deze uitrusting dat men in deze tijd van het jaar in het bos vaak jonge reeën kan tegen komen? dat dit trouwens ook al gebleken is uit het feit dat de laatste twee we ken reeds tweemaal een pasgeboren rdebokje werd aangetroffen? dat men, ingeval men zo'n mooi diertje mocht vinden, er beter aan doet het rustig te laten liggen of lopen en er vooral niet met de handen aan te komen? dat de reeënmoeder zo'n nuchter beestje verlaat en er niet meer bij terug komt als zij merkt dat mensen handen het hebben aangeraakt? dat de grote heidebrand van Maandagmiddag ook op de filmband werd vastgelegd door een juist in de buurt zijnde reportagewagen van Po lygoon? dat in deze film ook momenten zijn opgenomen van tal van Veenen- dalers die deelnamen aan de strijd te gen het vuur? dat sinds eind Maart een van de cellen van het politiebureau een vaste bewoner heeft? dat het hier de heer v. d. L. be treft, die met zijn gezin op straat te recht kwam na onenigheid met degeen waar hij bij inwoonde? dat zijn vrouw en kind nu al die tijd al bij zijn schoonmoeder in Nuns- peet verblijven en zijn huisraad ligt op geslagen in de voormalige marechaus see-kazerne? dat er nog geen uitzicht is op een andere woning? dat hier Woensdagochtend twee minderjarige dames werden aangehou den die waren ontvlucht uit het Rijks Opvoedingsgesticht te Alphen aan den Rijn? dat er nu reeds 600 deelnemers zijn voor de Avondvierdaagse? I lltllllllll illinium li |S 11 Zaterdag 11 Juni (Terrein VSW) 6.30 uur, voet balwedstrijd Veenendaal I Vriendenschaar I (Culemborg) t.b.v. Rode Kruis. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, openbare muziek- en zang avond van het Muziekinstituut Veenendaal, dir. Gijsbert van Zanten. (Bij Julianabank Zandstraat) 2.30 uur, start excursie Ver. Vreemdelingen Verkeer naar de Leersumse plassen. Woensdag 15 Juni (Bij O.L.-school J. G. Sand- brinkstraat) 7 u., start Avond vierdaagse. (In kl. zaal geb. Eikenlaan) 7.30 uur, vergadering Kon. Wilhelminafonds (kankerbe strijding) afd. Veenendaal. Donderdag 16 Juni (J. G. Sandbrinkstraat) 7 uur, §g start Avond-vierdaagse. Vrydag 17 Juni (J. G. Sandbrinkstraat) 7 uur, start Avond-vierdaagse. Zaterdag 18 Juni (Tegen 5 uur) Feestelijke in- tocht naar het centrum van Veenendaal van de honderden deelnemers vierdaagse. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- ff dag de film „De Banneling van Ballantrea" en van Dins- dag t.m. Donderdag „Hand- p langers der duisternis". de Rijks Brandweer Inspectie, inhoud 9 liter, schuimcapaciteit 80 liter; een droogbluspoederapparaat, met een on onderbroken spuitduur van ca. 20 se conden; een koolzuursneeuw-brand- blusapparaat. Zelfs de nodige zagen, stormlantaarns en een verbandtrom- mel zijn bij de uitrusting niet ver geten. Wij kunnen niet anders dan de Vee nendaalse brandweer die hierover de beschikking krijgt met deze prachtige nieuwe brandspuit compli menteren. De Veenendaalse gymnastiekvereni ging „Sparta" zal op Zaterdag 25 Juni a.s. een openluchtuitvoering geven op het terrein van de voetbalvereniging „Veenendaal". Hieraan zal zowel het Nederlandse dameskeurkorps als het herenkeurkorps medewerken, zodat de Veenendalers een uitstekend pro gramma wacht. Gedurende de laatste maanden heeft het Spartalid mej. Cor van Barneveld zich in enkele interland-wedstrijden doen gelden als lid van het dameskeur korps van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Men kan op die openlucht- uitvoering niet alleen de prestaties van Cor van Barneveld, maar ook die van de beide Nederlandse kampioenen, mevr. L. Lens-Gerrietsen en de heer K. Boot bewonderen, zodat de gehele uit voering iets zeer bijzonders belooft te worden. Weer oorlog? Ja, inderdaad! Maar een zeer gerechtvaardigde oorlog! Om dat het alweer gaat om de gezondheid van ons volk! Voorheen was de tuberculose de zo gevreesde volksziekte. In de loop der jaren is de t.b.c.-bestrijding via nieuwe methoden van onderzoek en van be handeling zó doeltreffend geworden, dat er in vele sanatoria bedden leeg staan. En nu is Nederland èn de gehele wereld begonnen met een hete oor log tegen de kanker! Volksvijand nr. 1! Die oorlog is niet gericht tegen onze medemensen, neen, het gaat alles ten behoeve van zieke medemensen! In de voorste linies staan onze dok ters in hun ziekenhuizen en hun labo ratoria; en onze atoombommen, welke niet kwaadaardig zijn, zijn de vele kost bare instrumenten, uitgedacht door hoogstaande geleerden. Wü zijn het z.g. thuisfront. En ook wij, in Veenendaal, mogen niet achter blijven! Wü moeten meevechten! Laten wij allen de handen gevouwen ineenslaan en bidden, dat de kanker ons nooit zal treffen. Maar laten wij de frontsoldaten van de kankerbestrijding helpen door lid te worden van het nationale KONINGIN WILHELMINAFONDS voor de kanker bestrijding. Elks hulp helpt tegen 't leed, dat kanker heet! En hiermee doen wy een beroep op u en nodigen u uit tot het bijwonen van een vergadering op Woensdag 15 Juni a.s., in de kleine zaal van het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan, des avonds om half acht. Dan kunt u alweer horen in welke Tot besluit van de van Woensdag tot Zaterdag a.s. te houden Avond-vier daagse, zal de lange stoet van tippe laars Zaterdagmiddag om ongeveer half zes feestelijk worden ingehaald. Ongeveer ter hoogte van de Berg weg wordt de stoet, welke van de richting Prattenburg komt, door de Harmonie van de Scheepjeswolfabrie- ken en het Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" worden opgewacht en met muziek naar het centrum van Veenendaal gebracht voor het lopen van een ere-rondje. Maandagavond j.l. vond in het ge bouw van de Koningin Julianaschool, alhier, de jaarlijkse diploma-uitreiking van de Handelsavondschool plaats. Deze bijeenkomst droeg een officieel karakter door de aanwezigheid van burgemeester A. Bakker en wethouder C. van Stempvoort. Behalve de ge slaagde leerlingen waren aanwezig het bestuur van de Handelsavondschool, vertegenwoordigers van de V.W.V., van welke vereniging de school uitgaat, de gecommitteerden bij het examen, de di recteur en de leraren. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heer H. M. van Schuppen, voorzitter van het school bestuur, dr. J. G. Thoomes, burgemees ter A. Bakker, wethouder Ant. de Rui ter, als voorzitter van de V.W.V. en de W. J. Schoemaker, voorzitter der ge committeerden. De geslaagden werden gelukgewenst met hun succes, waarbij gewezen werd op het zeer gunstige re sultaat van het examen, aangezien van de 32 candidaten er 28 slaagden. Bij zondere vermelding verdienden twee leerlingen, die op grond van hun fraaie prestaties een boekwerk als beloning ontvingen, nl. mej. Nellie v. d. Poel, die de prijs ontving, beschikbaar ge steld door de Kamer van Koophandel, en de heer G. Leppers, die het boek van het schoolbestuur kreeg. Tenslotte reikte de burgemeester aan elk der candidaten het zo begeerde di ploma uit. De geslaagden zijn: A. P. van Baa- ren, C. Bakker, J. Bakker, H. van Ba ren, G. Bos, E. Bouman, H. Breescho- ten, R. Broertjes, M. A. Bruys, H. S. G. van Essen, J. van de Haar, N. van Kes- teren, W. de Kruiff, G. Leppers, C. Lieftink, D. de Man, H. Middelhoven, J. J. Molmans, B. Oosterbeek, P. van der Poel, B. Schuurman, P. K. Stoker, G. Valkenburg, W. Veenhof, J. Ver steeg, A. K. Wallet, C. van Wijk, H. van! Wijk. mate de oorlog tegen de volksvijand nr. 1 noodzakelijk is, waarna de afdeling Veenendaal van het KWF een blijvend bestuur zal kiezen en overleg zal ple gen over alles wat nodig is en wordt om die oorlog vol te houden! Het voorlopig bestuur van de afdeling Veenendaal van het „Koningin Wilhelmina fonds": J. P. Vergouwen, voorzitter. A. Berends, secretaris. K. Bok, penningmeester. In ons Woensdagnummer konden wij reeds berichten dat de VALLEI-riks van de vorige week gevonden werd. De waarde van de VALLEI-riks van deze week is daardoor weer gekomen op 5 gulden. Het nummer van de VALLEI-riks welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven is L 047607. Het is weer een roodgedrukt nummer en een rijksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Koningin Wilhel- mina. Kijkt u dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer L 047607; indien u deze vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie welke thans dus f 2,50 bedraagt. Het programma voor de serie-wed strijden, georganiseerd door GVW op het terrein aan de Buurtlaan is thans als volgt: Zaterdag: 15.30 uur: VRCMatjan. Maandag: 19.00 uur: Veenendaal DOVO. Donderdag: 19.00 uur: verliezers ronde om de 3e en 4e prijs. Verliezer van de wedstrijd VRCMatjan tegen verliezer VeenendaalDOVO. Zaterdag 18 Juni: 15.30 uur: finale. Dames, die van mening mochten zyn, dat het hedendaagse tekort aan vrouwe- lijke hulp in de huishouding van tydeiyke aard is, moeten wy teleurstellen. Het vraagstuk vindt zyn oorzaak niet in het algemeen bestaande tekort aan arbeids krachten, maar er valt een steeds geringere belangstelling voor huishoudeiyk werk te constateren. Rond de eeuwwisseling werkte nog meer dan de helft der vrouwen in huiselyke diensten en sindsdien is er sprake van een daling, die steeds verder voortgaat. Waarschynlyk denken de meeste meisjes, dat men als getrouwde vrouw nog lang genoeg in de huishouding kan rondzwabberen, zodat men voordien liever iets anders doet. Dat blijkt ook duidelyk uit de cyfers, want rond 1910 hielp 47 der werkende vrouwen nog in de huishouding en tien jaar later slechts 39 In 1940 constateerde men opnieuw een daling van 4e/s en in 1947 kon men zelfs niet verder komen dan tot een, percentage van 20. Op dit ogenblik zou men niet meer dan 15 per elke 100 werkende vrouwen in de huishouding tegenkomen. Wy gaan daarby uit van de vrouwen, die deze werkzaamheden als beroep uitoefenen en laten de getrouwde vrouwen ln de huishouding dus buiten be schouwing. Gedurende de Algemene Vergadering van Schouwburgdirecteuren te Deventer is aan de beste toneelspeler van het afgelopen seizoen een gouden medaille met de beeltenis van Louis Bouwmeester en aan de beste toneelspeelster een gouden medaille met de beeltenis van Theo Mann-Bouwmeester uitgereikt. De pryzen werden uitgereikt aan Ank v. d. Moer en Paul Steenbergen. Vol trots bekyken zy de toegekende gouden medailles. In het midden W. Ph. Pos, directeur Toneelschool Amsterdam. ZOMERCONCERTEN In de Sint-Andrieskerk worden deze zomer een viertal concerten gegeven. Op 14 Juli komt het NCRV-meisjeskoor onder leiding van Mees van Huis. Als soliste treedt op de blinde sopraan D. van Oelen uit huize Barthimeus te Zeist. Aan het orgel Stoffel van Viegen. Daarna, op 27 Juli, komen Leni Rid derhof, sopraan, Lex van den Brul, hobo, Fred Man, fluit en Hilde Noor- dijk, orgel. Vervolgens op 17 Augustus Adie Lequé, sopraan, Herman Woltman, bas, Fred Man, fluit en Hilde Noordijk, orgel. Tenslotte op 31 Augustus George Stam, orgel met solisten. Deze zijn nog niet bekend. Naast de zeer goede muziek die ge boden zal worden zullen de bezoekers op deze avonden kunnen genieten van het buitengewoon mooie kerkgebouw, vooral nu de restauratie van kerk zo wel als van toren geheel gereed is. Ook het oude kerkorgel is de moeite waard om beluisterd te worden. HET RIJNBAD WEER GEOPEND Zaterdagmiddag werd het zwembad aan de Rijn weer geopend. Reeds da delijk werd er volop gezwommen en gesparteld in het nog frisse Rijnwater. Na het hoge water zag het strand er allerbedroevendst uit. Grote gaten en bulten hadden het strandje onherken baar veranderd. Dank zij de prachtige medewerking van personeel en jon gens van 'de Passanteninrichting te Overberg heeft het bad nu een strand gekregen zo mooi als er nog nooit ge weest is. Door de grote afzet van zand tijdens het hoge water, zijn de mod dergaten eveneens verdwenen. De bo dem is nu hard en zanderig. De tonnen die het bad van de rivier afscheiden hebben een frisse witte en rode kleur gekregen. Het geheel ziet er aanlokke lijk uit. De jongens hebben hard ge werkt om alles weer zo keurig voor elkaar te krijgen. De nieuwe badmees- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 OPBRENGST INZAMELING NED. RODE KRUIS De in Overberg gehouden jaarlijkse inzameling voor het Rode Kruis heeft ditmaal f 187,95 opgebracht. ZE ZOEKEN HET BESTE UIT! Wat doen nu de meeste vrouwen, zult u zich afvragen. Er is van dit vraagstuk studie gemaakt en daarbij kon men opmerkelijke wijzigingen vaststellen in de belangstelling van werkende vrouwen, waarvan het totaal aantal nog steeds toeneemt. De vrouw zij zoekt het meest aantrekkelijke er is dus lang niet afkerig van werk, maar uit en dat kan men haar niet kwalijk nemen. Er is bijzonder veel afkeer van werk in de landbouw gekomen bij het vrou welijk geslacht. Of de oorzaak daarvan moet worden gezocht in het feit, dat er thans veel meer gelet wordt op ver zorging van handen en nagels dan voorheen, is niet vast te stellen. Moge lijk is het de bijzonder grote vermoeid heid die dit werk veroorzaakt. Hoe het zij, van 1947 tot 1950 is het aantal wer kende vrouwen in de landbouw met ongeveer 20 °/o gedaald en nadien is er opnieuw een afneming te constateren van wel 10°/o. Al deze vertrokken vrouwen uit het agrarisch bedrijf zijn niet op eigen initiatief gegaan. Het is vooral de toe nemende mechanisatie in de landbouw, die hier de menselijke arbeid heeft af gestoten. Daarnaast werden elders vooral aan jonge meisjes hogere lonen geboden, zodat deze wijziging terwille van de inkomsten volkomen verklaar baar is. TERWILLE VAN DE MAKE-UP? Het zijn vooral de administratieve beroepen en het onderwijs, die steeds meer Eva's gaan bekoren. Zij kunnen deze werkzaamheden keurig gekleed en met volledige „make-up" vervullen en dit heeft de nodige aantrekkingskracht uitgeoefend, een en ander aangevuld door een behoorlijke beloning. Bijzondere factoren die deze gang van zaken beïnvloed hebben zijn b.v. de ontwikkeling van het kleuteronderwijs als een nieuw typisch vrouwelijk be roep en bijzondere geschiktheid van de dames voor tal van administratieve werkzaamheden, zoals facturiste en ty piste, waarbij zij zelfs boven manne lijke werkkrachten worden geprefe reerd. Het onderwijs trok als gevolg van deze grote trek naar het moderne beroep in de laatste vier jaar ruim twaalf procent meer van de vrouwe lijke beroepsbevolking en de admini stratie van handel en industrie ver slond rond achttien procent meer van de vrouwelijke beroepsarbeid dan voor heen. De maatschappelijke ontwikkeling is niet vreemd aan het genoemde ver schijnsel. Twintig tot vijf en twintig Vacantie is er voor om uit te rusten van vermoeienissen die achter de rug zijn. Er moeten in de vacantie nieuwe krachten worden opgedaan voor een volgend jaar van hard werken. Wanneer het hierbij nu alleen maar om lichamelijke vermoeidheid ging, zou het niet moeilijk zijn een vacantie wer kelijk goed te besteden. Lang in bed liggen, veel slapen en voor de rest in een luie stoel zitten en goed eten, zou het recept zijn, dat in zo'n geval het meest in aanmerking kwam. De vacantie is er echter ook voor geestelijke vernieuwing. Wat dat be treft, is het soms heel heilzaam om eens een poosje in een geheel andere om geving te zijn. Andere omstandigheden met nieuwe indrukken en belevenissen maken het de mens mogelijk en ge makkelijk om het werk in de kleine kring van alledag weer op te nemen. De innerlijke veerkracht, die daar voor nu eenmaal noodzakelijk is, kan juist door een verblijf ergens anders worden verkregen. VOOR LICHAMELIJK HERSTEL Naarmate men zich in een vacantie meer te herstellen heeft van werkelijk lichamelijke vermoeienissen, dient men zich bij het plannen maken ook meer te richten op het uitrusten. Vertegenwoordigers en kleine zelfstandigen, die een heel jaar lang van de vroege ochtend tot de late avond in touw zijn, kunnen in hun vacantie het beste wat luieren. Afhankelijk van de geldmiddelen komen hier in aanmerking: een boot reis, een rustig pension of gewoon maar thuis blijven. Gaat het er om, om na de vacantie weer een voortdurende geestelijke be lasting aan te kunnen, dan kan de ver andering van omgeving het beste op de voorgrond worden gesteld. ...EN VERNIEUWING VAN DE GEEST Voor mensen, die dagelijks admini stratieve problemen tot een oplossing moeten brengen, die ingewikkelde con flicten moeten regelen, die scheppende arbeid moeten verrichten, is de geeste lijke vernieuwing van groot belang. Een andere taal, een ander land schap, de omgang met heel andere mensen, het zien van vreemde ste den en dorpen, het kennismaken met andere levensgewoonten zijn dan dingen, die een zegenrijke uit werking kunnen hebben. Bij het plannenmaken voor de zomer dient een ieder zich zijn eigen omstan digheden goed tè realiseren: te licht voelt men zich na de vacantie bekocht, berooid envermoeid! (Nadr. verb.) Dr. H. G. v. d. Klaauw. GESLAAGD VOOR ONDERWIJZERES Te Utrecht slaagde voor onderwij zeres mej. E. E. Rijkse te Rhenen, leer linge van de Chr. Kweekschool „Jan van Nassau" te Utrecht. GROTE SORTERING en Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL jaar geleden begon men in te zien, dat bij de voortschrijdende vorming van de man de vrouw der toekomst niet mocht achterblijven. Ouders gingen er toen steeds meer toe over om hun dochters voortgezet lager dan wel middelbaar onderwijs te laten genieten. Ook het hoger onderwijs zag steeds meer dames op de collegebanken verschijnen. Sinds dien is ook de trek der vrouw naar de administratieve en in het algemeen naar de meer intellectuele vorming Vragende beroepen begonnen. Deze trek beleeft in onze dagen wel haar bloeitijd. VEEL VRAAG, WEINIG AANBOD Voor de toekomst is te verwachten, dat de vrouw nog in ruimer mate dan thans het geval is, haar werkkring zal zoeken in nieuwe beroepen, die door de maatschappelijke ontwikkeling worden geschapen. Wij denken aan functies als maat schappelijk werkster, als gezinshulp, als jeugdleidster en voor de uitvoering van werkzaamheden in de gemechaniseerde administratie. Zij kan betrekkingen vervullen voor het bijhouden van kaart systemen, die steeds meer worden in gevoerd. Boekhoud- en rekenmachines, ponskaartsystemen, doen steeds meer hun intrede in het bedrijfsleven. Vrou wen kunnen hier veel werk verzetten en de jongste ontwikkeling heeft be wezen, dat zij er belangstelling voor hebben. Dit zal de bestaande vlucht uit de huishoudelijke beroepen nog ver sterken. Anderzijds is het vrouwenoverschot aan het afnemen. Dat betekent dus, dat er verhoudingsgewijs minder aanbod komt van vrouwelijke werkkrachten. De toekomst ziet er niet ongunstig uit voor Eva. Zij zal haar werkkring meer dan de man kunnen uitzoeken en de krachten die voldoen, kunnen er op rekenen dat zij door de werkgevers met zachtheid zullen worden behan deld. Moge de vrouw de daaruit voort spruitende verantwoordelijkheid be grijpen. (Nadruk verboden.) BROMFIETSER VERLEENDE GEEN VOORRANG Op de wegkruising van de Friese- steeg en de Weteringsteeg vond Dins dagmiddag een aanrijding plaats tussen een uit de richting Veenendaal komen de luxe auto en een uit de richting Maatsteeg komende bromfietser die geen voorrang verleende. Door de bot sing werd de bromfietsrijder L. alhier in de langs de weg gelegen sloot ge slingerd doch werd met behulp van de bestuurder van de auto snel op het droge gehaald. Behalve een nat pak bekwam de bromfietsberijder enige fikse ontvellingen. De aan de luxe auto en de bromfiets toegebrachte schade was niet gering. Door dokter Stegeman werd de eerste hulp verleend. ZIJ ZOCHTEN DE VRIJHEID Woensdagmiddag werden door de politie in de Meent een tweetal perso nen aangehouden die bleken te zijn ontvlucht uit het Observatiegesticht „Beukenrode" te Doorn. Zij waren de vorige avond ontsnapt. RENKUM. Dezer dagen was de heer M. alhier met een klas kinderen in het Rijnzwembad. Op een gegeven moment zag hij een kind op de bodem van het bad liggen. Onmiddellijk sprong hij te water en wist het kind nog juist van de verdrinkingsdood te redden. LIENDEN. Terwijl nog duizenden kisten appels van het vorig jaar in de koelkasten staan die de kosten nog niet eens kunnen opbrengen, is thans in de Betuwe de slechte oogstverwachting voor dit jaar het dagelijks onderwerp van gesprek. De bloeitijd ook van de appelbomen viel nagenoeg in de win terse koude van dit voorjaar. Vooral de goudreinetten hebben zeer veel ge leden. Andere soorten, zoals bellefleur, koningszuur en sterappel bloeien later, maar hoewel de oogst van genoemde soorten naar verwachting gunstig zal zijn, kan deze toch niet het verlies van goudreinetten goedmaken. Ook van de kersenoogst kan nu wel gezegd worden dat deze verre van gunstig zal zijn. WIJZE WOORDEN GELUKKIGE MENSEN Wie gelukkig is, kan gelukkig maken; wie het doet vergroot zyn eigen geluk. (Gleim.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1