DOMME VROUWEN komen bedrogen uit Veenendaal V.Z. C*-heren spelen gelijk tegen B.Z, en P*C* Eist Ederveen Overberg Lunteren Rhenen BLOEMINK Dodelijk gewond bij val van paard Het Waterorgel in Bennekom Wij tonen U Sprookje in het Elysee De broederschap der bronzen draak BROMFIETSEN BOTSTEN TEGEN VRACHTAUTO'S In de Hoofdstraat botste een brom fiets tegen een vrachtwagen. De vracht wagenbestuurder reed op een gegeven moment achteruit met als gevolg dat de bromfietser deze niet meer kon ont wijken. Het bleef bij ernstige materiële schade. In de Julianastraat waren het weder om een vrachtauto en een bromfiets die botsten. Hier zou de vrachtauto linksaf slaan. De bestuurder lette niet voldoen de op het overige verkeer en een brom fiets reed er met geweld tegenaan. De bromfiets werd ernstig en de vrachtauto licht beschadigd. Ook hier ontstond gelukkig geen lichamelijk letsel. ONDERWUSBENOEMING Als onderwijzeres aan de Patrimo- niumschool alhier (hoofd de heer A. C. Schilperoort) is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd mej. J. v. d. Brink te Putten. VANDALISME OP STATIONS EMPLACEMENT Een drietal knapen werd naar, het politiebureau gebracht wegens het feit dat zij zich op het stationsemplacement bevonden en daar een ontoelaatbaar spelletje aan het spelen waren. ALGEMENE VERGADERING VRC Maandagavond hield de plaatselijke voetbalvereniging VRC de derde alge mene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Van Kooten, gaf een overzicht over de ontwikkeling van de vereni ging en bracht in herinnering het be haalde kampioenschap van het eerste en derde elftal. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Jansen, gaf een terugblik op d<> verenigingsactiviteiten. Het aantal le den bleef met 125 op hetzelfde peil. Het verslag van de penningmeester toonde de gunstige financiële situatie van de vereniging en vermeldde een flink voor delig kassaldo. Bij de bestuursverkiezing kwam de heer J. van Enk in de plaats van de heer Van de Kraats. De voorzitter, de heer Van Kooten, werd als zodanig her kozen. GESLAAGDE CEE DEE RIT Zaterdagavond waren er weer veel deelnemers voor de CEE DEE rit, ge organiseerd door de M.C. „Veenen daal". Men startte in de richting Eist. Het begon direct al goed: bij de vijfde route-aanduiding „Eerste weg rechts" misten meer dan de helft deelnemers een routecontrole. Een goed begin is het halve werk, maar deze rit, die door de heren Vermeulen en Pol uitgezet was, werd door menig deelnemer als pittig aangeduid. Er zaten zelfs valse controles in, maar het peil van de deel nemers is reeds zo goed dat niet een deze controle heeft aangeduid. Verder rest nog te vermelden dat de reken kamer weer zeer vlug was en dat de voorzitter de prijzen uitreikte. Hij be loofde tevens een kersenrit en wel op Woensdag 6 Juli. De prijswinnaars van deze rit: Auto's: le pr. H. v. d. Bovenkamp6 str.p. 2e pr. H. Huibers 7 str.p. 3e pr. H. G. v. Schuppen9 str.p. 4e pr. C. J. de Ruyter10 str.p. 5e pr. H. v. Schuppen 10 str.p. 6e pr. J. Versteeg 10 str.p. 7e pr. M. Bakker 11 str.p. Motoren: le pr. C. v. Spijkhoven 4 str.p. 2e pr. T. Boers 7 str.p. 3e pr. O. v. Vulpen 10 str.p. 4e pr. J. Wessels 11 str.p. 5e pr. J. v. Laan (beste gem.) 15 str.p. 6e pr. J. de Pavert 15 str.p. 7e pr. C. Achterberg 15 str.p. Brommers: lepr. H. Recter 4 str.p. 2e pr. H. J. Mekking 5 str.p. 3e pr. J. v. d. Veen 5 str.p. 4e pr. D. Pot 7 str.p. 5e pr. G. Versteeg7 str.p. Veenendaal GESLAAGD Voor het toelatingsexamen 1955 aan de Chr. HBS alhier zijn in totaal 88 can- didaten geslaagd en 14 afgewezen. Toe gelaten zijn 47 uit Veenendaal: R. Alse- ma, E. v. Baren, A. J. Barnard, R. W. v. Beek, W. M. de Bruin, H. A. Budding, M. M. C. Diepeveen, A. W. Dijkstra, A. J. Engelaar, W. A. v. Es, M. T. Geluk, G. J. Gerritsen, J. v. d. Haar, C. v. Hardeveld, J. v. Hardeveld, T. T. Hiensch, M. v. d. Hoef, T. Hiensch, M. Hogenboom, J. Hootsen, W. G. Huibers, J. E. Jansen, A. S. W. Kets, J. H. J. Kets, C. Klein, J. D. Klumpenaar, C. J. C. Komen, W. Kok, S. G. v. Leeuwen, M. J. v. Leeuwen, E. v. Otterlo, C. J. Overeem, L. v. d. Pest, P. J. G. Peters, G. C. J. E. v. d. Pol, S. G. W. Pol, K. M. M. Rebergen, M. C. J. H. v. Rijswijk, Chr. Schoeman, H. Schoeman, N. Schoe- man, W. v. Schuppen, M. Slotboom, T. Slotboom, J. Vermeulen, H. A. v. Wa keren, R. Wallet Uit Ede 14: G. J. v. d. Berg, C. Rul- der, M. v. Harn, J. W. Hartog, A. Jo- chemsen, J. W. de Joode, E. v. Maanen, J. de Nooij, T. C. R. v. d. Putte, G. A. Ruiter, A. R. Schokker, G. J. T. Som- sen, J. v. Suyden, A. A. Weyland. Uit Rhenen 8: H. M. M. J. Boelhou der, C. Gerssen, G. H. Goris, A. Klaas- sen, J. J. Nanninga, T. A. M. Spijk, A. C. v. Stokkum en A. Veenendaal. Uit Wageningen 5: W. E. J. Bongers, E. T. v. d. Bovenkamp, J. Rasker, J. G. v. Weeghel, M. G. T. Witte. Uit Lunteren 3: D. W. Brinkhuis, R. Budding, G. J. Ozinga. Uit Kesteren 2: J. H. v. Haaften en K. Jager. Uit Scherpenzeel 5: A. A. Ipenburg, W. Methorst, G. H. Overeem, H. A. Schimmel, J. E. Schuur. Uit Ederveen 1: R. v. Kooten. Uit Woudenberg 2: C. de Kruif en A. Stuivenberg. Uit Lienden 1: M. E. le Rütte. Voor de tweede maal in dit compe titieseizoen hebben de VZC-heren ge lijk gespeeld. Maandagavond j.l. wisten zij in het „Bergbad" een 22-stand te gen BZ en PC uit Bodegraven te be reiken. Tot nu toe zijn de VZC-ers niet erg fortuinlijk geweest, tenminste wanneer wij de resultaten van het vorige jaar bekijken. Toen konden de heren van VZC met een gerust hart de strijd aan binden met ploegen, die zich als kam pioen bovenaan de lijst hebben ge plaatst. Hoewel er dit jaar met zeker zoveel enthousiasme wordt gespeeld, brengt VZC niet de kracht op, welke wij ge wend zijn. Er wordt gespeeld met een practisch geheel jonge ploeg, die welis waar snel en vechtlustig is, maar toch nog het tactisch inzicht en de techniek van de „oude rotten" mist. Hoewel, als men aan vernieuwing van een ploeg toe is, moet men er ook toe overgaan, en zeer zeker zal de jonge ploeg van VZC op de duur een waardig vervanger zijn van de mensen, die nu als vetera nen hun club dienen. BZ en PC en VZC waren Maandag avond in snelheid eikaars gelijke, maar in techniek toonde de huisclub zich al zeer gauw de baas. Nadat een ver en hard schot van de Bodengravense mid- voor door Van Eden was gestopt, deed Koomen hetzelfde en met succes (10). Tot de rust bleef deze stand onge wijzigd. Bodegraven had toen zijn kans kunnen waarnemen, want gedurende zeker drie minuten vóór de rust had den zij een welkome veldmeerderheid, doordat twee VZC-spelers en één BZ en PC-er door de scheidsrechter naar de kant werden gezonden. Het mocht echter niet gelukken en GESLAAGD Voor het examen van het Kath. Gel ders Lyceum te Arnhem slaagde onze plaatsgenote mej. Mies Weijers voor het diploma Lyceum A. na de rust werd op dezelfde wijze door gespeeld. Het onverwachte kwam toen aanvoerder Rompes zich op een handi ge manier met de bal van de midach- terplaats verwijderde, opzwom naar het BZ en PC-doel en ondanks de nu merieke meerderheid van Bodegraven scoorde (20). Ofschoon VZC zich de meerdere toon de was een fout in de voorhoede de oorzaak van het eerste tegenpuntje van Bodegraven, dat Groenendijk voor z'n rekening nam. Wat de BZ en PC-midvoor Van Aalst in het begin niet mocht gelukken pres teerde hij in de tweede helft. Met een onhoudbaar zuiver schot in de rechter bovenhoek passeerde hij Van Eden (22). Met deze stand kwam ondanks een hardnekkig pogen van beide kan ten om de winst te behalen, toch het einde. De 15-jarige Joh. de Gier uit Eder veen viel Maandagmiddag van een paard en kwam met zijn hoofd op de weg terecht. Aanvankelijk scheen hij niet ernstig gewond te zijn, doch in de loop van de nacht is hij aan een her senbloeding overleden. Het ongeval ontstond doordat enkele Ambonese kinderen uit het woonoord „Bruinhorst" het paard met stenen gooiden, waardoor het dier schrok en de berijder van zich afwierp. GESLAAGDE GYMNASTIEK- UIT VOERING Onder ideale weersomstandigheden werden Zaterdagavond naast de open bare school door de Sportvereniging „Oranje-Wit" gymnastiekdemonstraties gegeven. Een zeer groot aantal toeschouwers was getuige van een interessant pro gramma waaraan groot en klein mee werkten. Zelden hebben wij zo vlot een programma zien afwerken. Daarvoor een pluim op de hóeden der organisa toren. In zijn slotwoord dankte de voorzitter der vereniging de aanwezigen voor hun belangstelling en wekte daarbij de jeugd op om ook deze prachtige sport te gaan beoefenen. Zeer voldaan keerden deelnemers en toeschouwers tegen halftien huis waarts. GESLAAGD Voor het examen 2e monteur, uit gaande van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en Motorrijwielbedrijf, slaagde voor de cursus van de Techni sche School te Wageningen C. v. Gent alhier. „DE HONSKAMP" IS IN TREK De Dienst van Gemeentewerken is vorige week begonnen met de voorbe reiding voor de verkoop van bouwter reinen op „De Honskamp". Dit complex, gelegen tussen de Honskamperweg en de Dorpsstraat, werd enige tijd geleden door de gemeente aangetkocht, met de bedoeling het te ontsluiten als bouw terrein voor landhuizen. Omdat het in de bedoeling ligt zoveel mogelijk de be staande beplanting te sparen, worden hier in enkele dagen reeds 11 bespro ken. Daaruit blijkt wel, dat de animo voor deze bouwpercelen bijzonder groot is. NIEUWE OPENBARE SCHOOL WORDT OP 23 AUGUSTUS GEOPEND De stand van de werkzaamheden bij de bouw van de nieuwe openbare school aan de Stationsstraat heeft het noodzakelijk gemaakt de datum van de officiële opening tot na de grote va- cantie uit te stellen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de school op 1 Juli te openen, maar nu is bepaald dat deze plechtigheid op Dinsdag 23 Augustus zal plaats vinden. GESLAAGD Voor het examen 2e monteur, uit gaande van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en Motorrijwielbedrijf, slaagde voor de cursus van de Techni sche School te Wageningen M. Jansen alhier. ZOMERCONFERENTIE CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE De Chr. Historische Unie houdt ook dit jaar weer een zomerconferentie te Lunteren en wel van Donderdag 21 tot en met Zaterdag 23 Juli. De conferentie wordt Donderdagavond geopend met een gemeenschappelijke maaltijd. Daarna houdt de partijvoor zitter HH. W. Tilanus om acht uur een beschouwing over „De politieke ge beurtenissen van de laatste maanden. Vrijdagmorgen om 10 uur spreekt mr. T. W. Mertens uit Utrecht over „Het vervoersvraagstuk". In de loop van de middag maken de conferentiegangers bustocht naar Arnhem, waar zij het nieuwe Huis der Provincie zullen be zichtigen en vervolgens een boottocht maken naar de eWsterbouwing bij Oos terbeek. Vrijdagavond 8 uur spreekt prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam over het onderwerp „Christen zijn in de Ne derlandse samenleving." Speciaal voor dit onderwerp zal waarschijnlijk veel belangstelling bestaan, want hierbij komt ook het herderlijk schrijven van de generale synode van de Ned. Her vormde Kerk aan de orde. Zaterdagmorgen om 10 uur spreekt mr. A. Everhuis uit Den Haag over „Het kleuteronderwijs". Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Middenstandsvereniging op Maandag 27 Juni a.s. zal het in Benne kom feest zijn. Het wereldvermaarde Amerikaanse waterorgel, een vuurwerk van muziek en water zal vanaf 27 Juni tot en met 1 Juli a.s. regelmatig spelen in de Kerkstraat, tot 's avonds 10 uur. Op Woensdag 29 Juni vindt een bloe mencorso en een grote reclame-optocht plaats. Tot en met 2 Juli is er avond- markt en winkelbeurs. „DVJ" ORGANISEERDE AVONDVIERDAAGSE De Rhenense wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" organiseerde evenals dat in andere plaatsen het ge val was een avondvierdaagse. De wandeltocht is zonder uitvallers tot een goed einde gebracht. Waarschijnlijk was de deelneming zo gering, omdat men in de naburige plaatsen dezelfde evenementen had ge organiseerd. SCHILDERWERK 330 WONINGEN AANBESTEED Ten gemeentehuize van Rhenen vond een openbare aanbesteding plaats voor het schilderwerk aan 330 woningen van het gemeentelijk woningbedrijf, ver deeld in twaalf percelen. Er werd in geschreven op twee manieren, namelijk volgens de standaardmethode en vol gens het onderhoudsschema over tien jaar. Er waren in totaal acht inschrij vers. De totalen van de laagste in schrijvers waren volgens de standaard methode f 53.213,- (begroting f 42.417,-) en volgens het onderhoudsschema f 114.149,— (begroting f 119.000,—). Door de vele percelen, waarop kon worden ingeschreven, konden geen na men van inschrijvers met bedragen worden genoemd. Het gemeentebestuur heeft de gunning aangehouden. KORFBALVERENIGING TELT REEDS 35 LEDEN De heropgerichte korfbalvereniging in „Sport en Spel"-verband telt reeds vijf en dertig leden. Om deze tak van sport te propageren vond op het ter rein naast de speeltuin aan de Nieuwe Veenendaalseweg een propaganda- wedstrijd plaats tussen een A- en een B-ploeg van de korfbalvereniging „Va- da" uit de gemeente Wageningen. De speelsters en spelers waren adspiran- ten uit een van de kampioensploegen van deze vereniging. Het is een mooie wedstrijd geworden, vooral voor de rust. De A-ploeg had bij rust met 3-^ de leiding. Na de thee scoorde de B-ploeg vijfmaal en won de ontmoeting met 35. De leiding was in handen van de Vada-trainer, de heer J. van Eijk, de toekomstige oefenmeester van het Rhe nense „Sport en Spel". Een woord van dank aan het adres van „Vada" voor de verleende medewerking is hier zeker op zijn plaats. In deze dagen nu veel scholen weer spoedig hun deuren sluiten, staan veel jongens en meisjes voor de vraag, wat nu? Voor de jongens is het vraagstuk zeer belangrijk, maar voor de meisjes ligt de zaak anders, zo wordt er meestal gedacht. Na het volgen van de verplichte lagere school kunnen de meisjes wel met een eenvoudige opleiding volstaan. Over een beperkt aantal jaren treden ze toch in het huwelyk. Het gaat er maar om, die tussenperiode te overbruggen en in, die tyd moet haar nog de nodige kennis van de huishouding en alles wat daarmede verwant is, worden bijgebracht. Veelal acht men het voldoende, dat een meisje na de lagere school een bepaalde niet et ingewikkelde cursus volgt om oj*~hantoor, in een winkel of ander bedrijf nog enkele aangename jaren te kunnen doorbrengen. Is het niet overdreven om aan dochters zoveel geld uit te geven voor een opleiding, die veel inspanning vraagt voor een klein aantal jaren? Inderdaad, het wordt wel eens overdreven, maar zo eenvoudig is het toch ook weer niet. De bovenstaande redenering is be paald onjuist. leven verleent op dit terrein zijn mede werking door aan meisjes, die in con- fectie-ateliers e.d. werkzaam zijn, tij dens de arbeidsdag enkele uren gele genheid te geven tot het volgen van be paalde lessen. Wat zijn nu de vruchten van die ont wikkeling van de vrouw? Zij groeit in de eerste plaats op als een meer zelf standige persoonlijkheid, die aan het leven actief deelneemt, ook na het hu welijk. Een vrouw in deze maatschap pij betekent veel meer dan een schepsel dat baby's verzorgt, versleten kleding repareert en groenten schoonmaakt. Zij staat met heel haar wezen naast de man en neemt ook in veel gevallen ac tief deel aan zijn werk, hetzij direct, hetzij indirect. EEN GROTE TAAK Dit is niet overdreven gezegd, al komt deze taak in het ene beroep veel beter uit dan in het andere. Voor een doktersvrouw is het belangrijk, dat zij een patiënt een geruststellend of waar devol advies kan geven wanneer de man niet thuis is. Een dominese vult haar echtgenoot aan in zijn ambtelijk werk. Zij leidt vrouwenverenigingen, legt bezoeken af en vervangt in menig opzicht de man, die soms op drie, vier plaatsen tegelijk wordt verwacht. Een zakenman, wiens vrouw van „toeten noch blazen" weet, zoals men dat wel noemt, is een ongelukkig mens. Hij moet dikwijls iemand in zijn huis ont vangen en wanneer hij er niet is, zal het op prijs worden gesteld, wanneer zijn vrouw er ook iets van weet. Een ambtenaar moet soms veel van allerlei wetten weten. Hij moet ze toepassen en hij wil daarover met zijn vrouw en met zijn collega's bij een bezoek wel eens spreken. Nu zal niemand van de echtgenoten verwachten, dat zij dezelfde opleiding hebben als de mannen, maar de heren der schepping hebben recht op een ze ker begrip en waardering voor hun da gelijkse bezigheden. Vrouwen verwach ten anderzijds toch ook dat haar man- UITSTEL EN AFSTEL? Er dient vooral op gewezen te wor den dat door veel jongeren in de laatste jaren het huwelijk naar een later tijd stip wordt verschoven. De verlengde militaire diensttijd heeft daar schuld aan en niet te vergeten de langdurige voorbereiding, die een man in de mo derne tijd nodig heeft, voordat hij vol doende geschoold is voor zijn levens taak. Ook voor de lagere sporten op de maatschappelijke ladder moet men thans goed beslagen ten ijs komen. De hoge kosten van woninginrichting en de woningnood hebben hun invloed doen gelden. De tijd tussen het verlaten van de lagere school en het tekenen van de huwelijksregisters is heus vol doende de moeite waard, ook voor een \tquw, om er de nodige aandacht aan te "besteden. Opmerkelijk is ook, dat het aantal typisch vrouwelijke beroepen is toege nomen en dat dus ook de opleiding daarvoor aandacht vraagt en tijd kost. Vanzelfsprekend moet men bij een meisje met de mogelijkheid rekening houden, dat zij niet trouwt en dan zal ze ingespannen moeten zijn voor een levenstaak. Daar echter de meeste vrouwen zich t.z.t. graag wiegen op de golfslag onder een huwelijksboot, wil len wij deze zijde niet verder beschou wen. NEVENGESCHIKT, NIET ONDERGESCHIKT Maatschappelijk is het om allerlei redenen van belang, dat een vrouw meeklimt op de ladder van ontwikke ling. Wanneer de mannen zich gemid deld meer theoretisch bekwamen, kan een vrouw niet achterblijven. De af stand in zich op verschillende vraag stukken tussen de man en de vrouw mag niet te groot worden. Dit wordt ook ingezien. In de eerste plaats is dat merkbaar aan het toenemende aantal vrouwelijke leerlingen op middelbare scholen en andere alleen voor vrouwen gestichte opleidingsinstituten. Zelfs het bedrijfs- dc nieuwste bril met verwis selbare bovenranden, zodat U zelf Uw kleur kunt bepalen naar Uw kleding. BIJZONDER MOOI EN NIET DUUR Gediplomeerd Opticien (onderaan de Markt) Veenendaal Tel. 2764 Ziekenfonds Leverancier DE VOUW IN DE BROEK WAARDERING VAN DE LANDBOUW Toen Edward VII van Engeland nog Prins van Wales was, moest hij eens te Parijs ter gelegenheid van een jubi leum van een Engelse vereniging een rede houden. De Prins kon alleen des avonds aanwezig zijn en zou onmid dellijk na afloop van het feest naar Londen terugkeren. Nauwelijks was echter de toast uitgebracht of Edward stond op, lachte de feestvierenden be minnelijk toe enverdween. Hij wilde naar een minder officiële bijeen komst, waar het niet zo deftig toeging en waar hij als prins niet in het mid delpunt der belangstelling zou staan. De man, die later de kroon van En geland zou dragen, spoedde zich naar zijn Parijse vriend Camille. Die zou hem wel helpen als gewoon mens voor de dag te komen. Het bleek echter, dat Camille geen costuum voor hem had. Een jas zou nog wel gaan, maar Camille was een stuk langer dfen Edward, zodat de prins geen broek van zijn vriend en gunsteling kon lenen. Maar de prins wist raad: „Camille, ik moet alleen maar die stijve galakleding kwijt. Haal jij even een nieuw costuum voor me." De vriend voldeed aan dat verzoek. Hij kon echter niets anders krijgen dan een confectie-costuum, waarbij door het lang op e^n stapel liggen pre cies over het midden van de broek een scherpe vouw was gekomen. Camille had nog enige bezwaren. „Zo kan je je toch niet vertonen?" vroeg hij wanhopig, toen hij zag, dat de broek zat als een plank. Het ging echter anders dan Camille had verwacht. Toen de prins in zijn nieuwe costuum het huis uitging, werd hij opgemerkt door een paar jongelui uit de eerste kringen. Zij keken vreemd het stond toch wel netjes. En bovendien op, toen zij de Engelse koningszoon met een vouw in zijn broek zagen, maar ja, kon het geen armoede zijn, die de prins er toe bracht, zulke kleren aan te trek ken. Het was ook bekend, dat de En gelse koninklijke familie de toon aan gaf óók op het gebied van de mode. Tweeduizend jaar geleden was het in China gebruikelijk, dat bij het feest van de landbouw de Keizer van China per soonlijk de ploeg bediende. Het was dus iets nieuws Zó werd de vouw in de broek ge boren en spoedig liepen de aristocraten van Frankrijk in keurig geperste broe ken. nen eens hun oordeel geven over een bepaalde mode of een nogal vreemd soortig kledingstuk. En wee de man, die dan met zijn mond vol tanden zit! ER WORDT WAT VERWACHT Niemand verlang van een timmer mansvrouw, dat zij een kast of deur in elkaar kan slaan, maar wij stonden on langs toch vol bewondering, toen wij bij hem kwamen om een vloer te be stellen en zijn vrouw precies kon zeg gen, wat het ding zou kosten en hoe lang haar man er voor nodig zou heb ben. Toch had zij nooit een timmer- cursus gevolgd, maar haar man had een uitgebreide kennis van houtsoorten en zij had wat van zijn boeken gelezen. Het is moeilijk om in het algemeen te zeggen, hoeveel een vrouw in ieder bepaald geval moet weten van de werk zaamheden van haar echtgenoot. Dat loopt nogal uiteen, maar zeker is, dat van haar een hogere ontwikkelings graad wordt verwacht dan voorheen. En vooral van haar kijk op zaken, dingen en mensen, dus van de mate van haar ontwikkeling hangt het af, hoe haar kinderen de ingewikkelde, moder ne wereld reeds op jeugdige leeftijd zullen zien. (Nadruk verboden) EEN-MANS ONTSNAPPINGSKAMER VOOR DUIKBOTEN De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de eerste proeven die zijn genomen met een een-mans ontsnap pingskamer, waarmee in de toekomst alle Britse duikboten zullen worden uitgerust, bevredigend zijn verlopen. De proeven zijn uitgevoerd met de duikboot „Solent";-in het totaal werden zes ontsnappingen voltooid, waarvan er drie van een diepte van 80 voet wer den gemaakt, en drie van 128 voet. De Marine is van mening, dat de nieuwe kamer een betere kans op ontsnapping geeft uit een gestrande onderzeeer. De kamer bevindt zich in de duikboot en degene, die eruit ontsnapt komt op ge heel vrije wijze naar de oppervlakte, d.w.z. zonder dat hij gebruik maakt van ademhalingspreparaten. Voordat de be- trokkenne de duikboot verlaat haalt hij een keer diep adem. Tijdens zijn tocht naar de oppervlakte ademt hij uit. (Vervolg van pag. 1.) -De spanning stijgt Vervolgens defileren de gasten langs een lange tafel, waarachter twaalf con troleurs zitten, die de echtheid der in vitaties onderzoeken. HANDEN SCHUDDEN Stap voor stap nadert men de grote ontvangstzaal. Enkele ogenblikken la ter is de spanning gebroken: als men de president de hand drukt en een inge studeerde buiging maakt voor madame roept de deurwaarder weer de naam van de volgende gast af De president lacht altijd en schijnt onvermoeibaar. Hij prent ieder gelaat en iedere naam diep in zijn geheugen. Madame Coty weet vaak een persoonlijk woord te plaatsen, dat goed doet en een onwennige gast geruststelt. Geleidelijk aan verspreiden de gasten zich in de grote zaal Wat doet men tijdens zo'n receptie? Vóór de oorlog danste men. Thans is men al druk bezet met pra ten, handen schudden, complimentjes maken, nieuwe relaties zoeken en met het bewonderen der zeldzaam fraaie avondtoiletten. Iedere receptie in het Elysée is een triomph van de Franse haute couture. Vertegenwoordigers van alle rassen, klederdrachten van oost en west, persoonlijkheden uit noord en zuid geven deze bijeenkomsten een cos- mopolitische sfeer. De uniformen ver hogen de rijkdom aan kleuren en on willekeurig moet men aan een sprookje denken. Terwijl de uitstekende musici van de Garde républicaine een concert geven in de wintertuin, hervinden de gasten van lieverlede hun natuurlijke houding, grijpen naar sigaretten, drin ken hun glas leeg, babbelen over poli tiek en cultuur of wandelen door het paleis om. de andere salons te bezich tigen. Na afloop manifesteert Marianne het organiseren te kunnen: niemand be hoeft in de vestiaire te wachten. Een lakei vraagt aan de gasten die hij naar de vestiaire ziet lopen één der twee nummerpenningen, die hun bij de entrée ter hand zijn gesteld. Hij laat de penning door een gleuf glijden, zodat ze onmiddellijk belandt bij het vestiaire- personeel, dat aan de kleur al direct ziet in welke afdeling de betreffende mantels en jassen hangen. Met een handlift komen de kledingstukken naar boven en als de vertrekkende gasten bij de „afgifte" komen, liggen hun spul len reeds te wachten. Dank zij de vestiaire-penning is een agent gewaar schuwd, dat de auto moet gereed staan. DE AUTOMATISCHE FABRIEK: DROOM OF NACHTMERRIE? Een automatiseringsprogramma zou in de modder blijven steken, tenzij aanzienlijk meer gedaan zou worden om meer mensen te scholen en de scho ling per individu op te voeren, aldus heeft Sir Walter Puckey verklaard bij de opening van de Conferentie te Mar gate welke is georganiseerd door het Institution of Production Engineers; Sir Walter, die een lezing hield, getiteld „Is de automatische fabriek een droom of een nachtmerrie?" ging voort met te zeggen, dat er mensen zijn die met heimwee spreken over de eliminatie van de handwerksman. Maar, zo zeide Sir Walter, vandaag de dag is de vak bekwaamheid per persoon veel groter groter en de automatisering vereist geen marionetten die stomweg naar wijzertjes zitten te kijken, maar een veel hoger percentage ontwerpers, ver vaardigers van prototypen, technische ingenieurs en kwaliteits-controleurs om nog maar niet te spreken van ma nagers. Sir Walter was van mening, dat deze ontwikkeling zal leiden ott een differentatie van vakarbeiders en van beloning. DOOD DE HOUTWORM Sinds tientallen jaren is een beproefd middel ter bestrijding van houtworm, zelfs voor antieke meubelen: Met een recordspuit, met een niet al te dunne naald, worden alle houtwormgaatjes één voor één met grote nauwkeurigheid ingespoten met lysol of carbol (1 deel op 2 delen water). Gedurende een paar weken geregeld controleren en weer opnieuw inspuiten in eventuele nieuwe of verdachte gaatjes. Wanneer u geduld hebt en tegen de geur bestand bent, zult u groot succes oogsten. Wist U dat ..DE VALLEr' vrijwel huis-aan-hais haar abonni's heeft en verreweg het meeat gelezen blad is voor Veenendaal en omgeving? (4) „Welkom op Barranca, edele prinsen," sprak Aram hoffelijk, terwijl hij de jonge ridders aan dachtig opnam. Onmiddellijk was het hem opgef vallen, dat het gelaat van Balthazar, in tegenstelling met zijn vrolijke broeder, een sombere, bijna vijan dige uitdrukking had. Wat kon hiervan de oorzaak zijn, vroeg hij zich nieuwsgierig af. Maar zijn ge dachten werden afgebroken door Angelo, die zijn gastheer met een joviaal gebaar op de schouder sloeg. „Wel, heer Aram, gij ziet er juist uit zoals ik mij u had voorgesteld," riep de prins lachend uit. ,Een kloeke ridder, bij mijn zwaard, ik heb veel over uw heldendaden gehoord van mijn vader. Hij beschouwt u als een van zijn beste leenheren." „Heren, laat ons naar de ridderzaal gaan, dan kunt u mij het doel van uw bezoek mededelen," glimlachte Aram, terwijl hij zijn gasten voorging. „Het doel van ons bezoek?" sprak Angelo, toen de drie edelen in de grote ridderzaal plaats genomen hadden. „Dat is gauw verteld. Ter ere van zijn tachtigste verjaardag laat mijn vader, de koning, een groot tournooi houden op zijn slot te Napels. Mijn broeder en ik reizen nu door het ganse rijk om alle edelen uit te nodigen voor dit steekspel. En tevens om het rijk eens goed te leren kennen, want een onzer zal de koning moeten opvolgen, als hij eerstdaags het bestuur zal overdragen. Wie van ons koning zal worden weet nog niemand; gewoon lijk is dat de oudste prins, maar de moeilijkheid bij ons is, dat wij tweelingbroers zijn. (Wordt verv.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2