Fraaie openlucht-uitvoering van „Sparta" DE VALLEI VOOR DE VROUW EEN EIGEN PLAATS -de CANADESE ERFENIS- V.R.C* verloor opnieuw van SVVN en is voor promotie uitgeschakeld Voor de Jeugd I X I 1 I KOLOM_VOOR DE VROUW DOVO 4 KAMPIOEN R.A.V. BOEKTE SUCCESSEN IN ZEIST Officiële Bekendmaking De wereld is groter dan 't gezinl AVONTUUR MET EEN TAPIR FEUI LLETON De gymnastiekvereniging; „Sparta" heeft Zaterdagavond op het terrein van de voetbalvereniging „Veenendaal" haar jaarlijkse openluchtuitvoering gegeven. Dit jaar kreeg deze uitvoering een spe ciaal karakter, doordat het Nederlandse dames- en herenkeurkorps haar mede werking verleende. Zowel de verschillende nummers van de talrijke „Sparta"-afdelingen als de demonstraties van Nederlands beste turnsters en turners vielen bij het tal rijke publiek zeer in de smaak. De avond begon met de altijd impo nerende massale opmars, gesteund door het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard" en de vaandelgroet. Na de kleuters liet het dames-keur korps op de brug met ongelijke leggers prachtige staaltjes zien. Natuurlijk ging de grootste belangstelling uit naar het „Sparta"-lid Corry van Barneveld. Het publiek heeft bij deze gelegenheid kun nen zien, dat mej. van Barneveld uit stekend in dit keurkorps past. Na een bankenoefening van de jongens en een klapoefening van de meisjes, kreeg het herenkeurkorps gelegenheid zijn uit zonderlijke talenten te laten zien op het paard. Tot het invallen van de duisternis, waardoor verschillende nummers ach terwege moesten blijven, bleef het een op hoog peil staande gymnastiek-uit- voering, waarop „Sparta" met grote trots mag terugzien. Door een 81 overwinning op Sport club Rhenen 4 behaalde DOVO 4 het kampioenschap van de res. 3e klasse C van de afdeling Utrecht en promoveert hierdoor naar de res. 2e klasse. Een grote ploeg RAV-athleten boekte successen bij de athletiekwedstrijden in Zeist. Catharina Nellestijn werd vierde in de finale 60 m meisjes C. De andere meisjes vestigden eveneens nieuwe records. Piet Groenveld liep een fraaie 800 m in de tijd van 2.10.2. Piet le Noble en Peter van Soest liepen hun eerste 5000 m met zeer fraaie tij den, doch vielen juist buiten de prij zen. Henk van Hoften brak het dis trictsrecord 2000 m. In de moordende sprint met Van Kerkhoven (Hellas) moest hij nog net de eerste plaats af staan. Zijn tijd was 5.40.8. Oud record 5.54.6. Dik van Harn heeft zich onder de beste 600 m lopers van Nederland ge klasseerd met zijn fabelachtig snelle tijd van 1.29.3. Hij werd tweede achter de snelste junior van Nederland. Dit is de snelste tijd, ooit in dit district door een junior gelopen. RAV beschikt thans over een steeds groeiende groep serieuze athleten, waarvan sommigen zich nu al tot de beste van ons land mogen rekenen. Zaterdag 2" Juli houdt genoemde ver eniging een athletiekwedstrijd voor do omliggende clubs en voor eigen leden. VAN HET RDV-DAMFRONT enDe uitslagen om het kampioenschap van Rhenen waren deze week als volgt: hoofdklasse: J. Tollenaar J. van Set ten 11; le klasse: H. de Jong G. D. W. van Dijk 11; C. M. Moedt J. Haalboom 20; Uitslag vierkamp: G. Spies J. v. d. Kaaij 02. Hier zien w\j de Sparta-jongens onder leiding van de heer Leppers bezig met een aardige hoepel-oefening. De trots van „Sparta", Cor van Barneveld, die tijdens de turn-demonstratie van Zaterdagavond deel uitmaakte van het Nederlandse Dameskeurkorps had vanzelfsprekend de bijzondere belangstelling van het talrijke publiek. Hier zien w(j haar aan het werk aan de brug met ongelijke leggers. VRC heeft Zaterdagmiddag ook haar derde promotiewedstrijd verloren, waardoor het definitief voor promotie naar de derde klasse van de Zaterdag competitie is uitgeschakeld. Het werd tegen SVVN wederom 12, eenzelfde uitslag als vorige week te Nijverdal. De gasten waren technisch iets beter. Vooral het plaatsen en het tempo was beter dan bij de thuisclub, die enkele wijzigingen in haar elftal had aange bracht. Voor rust zagen de Nijverdallers geen kans om te doelpunten. Daarvoor wa ren hun schoten meestal te hoog ge richt en kon de VRC-verdediging het grootste gevaar afwenden. De VRC- uitvallen waren zeker gevaarlijker, Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOB Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. JARIGEN VAN DEZE WEEK 29 Juni Dinie Diepeveen. 30 Corrie de Bruin. 2 Annie v. d. Bruijn. 2 Jopie Spies. 3 Diny v. d. Haar. 4 Emmy Hogendoorn. Zilverpapier ontvangen van: Henny en Bobbie Schoeman. Japie en Matty Budding. Dina en Coby Hoogendoorn. Neeltje en Jansje Drost (Achterberg). E. W. de Waal. Juliana van Stolbergschool. Hartelijk dank! 7 x NIEUWE RAADSELS 1 8x2 HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Minister van Oorlog om vergunning tot het oprichten van een kokerschietbaan op het perceel, kadastraal bekend ge meente Rhenen, sectie H nr. 1945. Rhenen, 28 Juni 1955 Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, G. J. Bleumink w.s. De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal x 5 I. Vul acht woorden in die alle be ginnen met de letter B in het midden. De eindletters op de kruisjes vormen de naam van een land in Europa. I. Plaats in Overijsel. 2. Een kleur. 3. Militaire belegering. 4. Ander woord voor troep. 5. Gebod, opdracht. 6. Eiland in Indonesië. 7. Plaats in Utrecht. 8. Vuurgloed. II. III. IV IV IV II. In de hokjes komen van boven naar beneden en van links naar rechts: le rij hoofdbestanddeel der metsel specie; 2e rij broer van Kaïn; 3e rij meisjesnaam; 4e rij afdeling van een school. 1 2 3 4 2 3 4 III. We zijn tien broeders, maar één van ons is niets waard. Toch nemen we hem graag mee, want als hij achter ons gaat, zijn we veel meer waard. maar het gevaar moest hoofdzakelijk van linksbuiten Bep Jansen komen. De rest van de voorhoede miste voldoende stootkracht om het de SVVN-verdedi- ging moeilijk te maken. Eerst 20 minuten na de rust kwam eindelijk het eerste doelpunt. De SVVN-rechtsbuiten was iets sneller dan aanvoerder Van Kooten, zodat hij nog juist voor de hoekvlag de bal scherp kon voorzetten. Met een zacht tikje kon toen de Nijverdalse midvoor doelman Van Kooten passeren. Na dit doelpunt ging Ries van Kooten midvoor spelen, waardoor de stoot kracht van de VRC-voorhoede veel groter werd. Na vijf minuten spelen had Van Kooten reeds succes, toen hij een voorzet van rechtsbuiten Davelaar keurig inkopte. Vier minuten voor het einde viel de beslissing. Een goede aanval van SVVN werd door de linksbuiten scherp voor het VRC-doel gebracht, waar de Nij verdalse midvoor tactisch overheen stapte en de rechtsbuiten met een kei hard schot de stand op 12 bracht. In gesprekken met vrouwen hoort men dikwijls merkwaardige opmerkin gen, waarachter zich meer dan eens een waarheid, soms een tragische waarheid verschuilt. Zo merkte onlangs een vrouw op, die plotseling alleen in het leven stond, dat het zwakke geslacht veel meer er op bedacht moest zyn om zich voor het leven financiële zekerheid te verschaffen, omdat men anders na het overlijden van de echtgenoot-kost winner een eenzame oude stakker zou zijn. Het leven van de weduwen neemt na het overlijden van de man een grote keer. Komt er inderdaad een tijdperk van stakkerig leven? Dit probleem gaat een grotere rol spelen nu de gemiddel de leeftijd van de mensen veel hoger is geworden. Bovendien geldt deze vraag in het bijzonder voor ongehuwden, waarvan men ook wel beweert, dat de vrouwen er het ergst aan toe zijn. Toch moet er wel onderscheid ge maakt worden tussen beide groepen. De ongehuwde vrouw heeft zich in haar jonge jaren er reeds op ingesteld, dat zij voor zichzelf moest zorgen. In veel meer gevallen zal ze derhalve voor de oudere dag gezorgd hebben. Van stak- kerigheid is op die leeftijd dus gemeen lijk geen sprake meer. Voor wat men in het huwelijk heeft gemist, zal men el ders compensatie gaan zoeken. Sommi ge ongetrouwde dames ontwikkelen bij voorbeeld uitstekende commerciële ta lenten en bereiken daarmee goede re sultaten. Anderen geven zich aan de verpleging, aan het onderwijs of de wetenschap. Zij staan in de productieve jaren voor een geheel andere indeling van haar leven dan haar getrouwde sexe- genoten. Ze scheppen zich een eigen kring van vrienden, collega's en er is bijna niemand, die geen „hobby" heeft, waaraan zij een deel van haar leven kan wijden. Zij stellen zich dus aan gaande levenstaak en vrije-tijdsvulling op de vrijgezellenstaat in en glijden in veel gevallen ongemerkt in haar oude ZIJ ZIJN NIETS MINDER Vanzelfsprekend zijn er onder deze vrouwen typen, die een geheel terug getrokken leven leiden, omdat zij door Oplossing raadsels I. Knipkunstje. (Vervolg.) Nu togen de jongens meer naar rechts waar het bos steeds dichter werd. Voor zichtig drongen ze door de takken, zonder lawaai te maken. Het ging in de richting van de rivier. Ze gluurden tussen slingerplanten en grote, groene bladeren door. Hun hart bonsde. Tame lijk ver van het dorp, een eind van de plaats waar de korjalen vastgelegd waren aan de oever van de Itany, be reikten ze de rivier. Maar ook aan het snelstromende water ontdekten ze geen tapir. Alleen een flamingo vloog statig van de oever op. Toen ze voorbij de grote stroomver snelling waren gekomen en Sambo juist voorstelde om maar terug te gaan, ble ven ze plotseling als verstijfd staan. Daar, aan de rivierbocht, boog een tapir zijn kop naar het water om te drinken. Duidelijk tekende het grote lichaam met de vreemd gevormde kop, zich af tegen het donkere groen. Asaba greep zijn vriend bij de arm. „Zie j'em? Daar!" Fluisterend beraadslaagden ze wat te doen. Als ze dichterbij probeerden te komen zou het dier met een paar spron gen in de rimboe verdwijnen. En de af stand was te groot om hem van hier af dood te kunnen schieten. Sambo stelde voor, dat een van hen zou proberen, het dier van achteren te besluipen en het deze kant op te jagen. Hij legde een pijl op zijn boog en drong het bos in, om zodoende de tapir ongemerkt te kunnen naderen. Asaba, achter een boom, hield het dier in het oog, lette op elke beweging. Hij zag, hoe het gretig dronk en toen, onbewust van enig ge vaar, stil bleef kijken over de rivier. Zou Sambo nu al dicht bij hem zijn? Asaba trilde van spanning. Plots schrok de tapir op. Een sidde ring ging door zijn lichaam toen hij van heel dichtbij gekraak hoorde. Met een snelle beweging draaide hij de kop om. Een pijl snorde rakelings langs hem heen. De angst laaide in hem op. Blik semsnel keerde hij zich om, om met een paar sprongen de veilige rimboe te be reiken. Hijgend ging zijn adem terwijl hij wild zijn lichaam tussen de takken wrong. Krakend braken ze af of zwiep ten hem tegen de kop. Maar hij merkte het niet. Even zag hij Sambo, als in een flits. De hand die de pees van de boog spande! Op hetzelfde ogenblik vlijmde de pijn door zijn schouder. Een hees ge luid kwam diep uit zijn keel, in de don kere ogen vlamde de angst. Hij keerde terug naar de rivier, holde door langs het water met grote sprongen, zo snel hij kon. Sambo's pijl, vastgevreten in zijn schouder, stak vreemd boven zijn kop uit. Het bloed stroomde langs zijn lichaam op de grond. Zijn adem ging (31) Dat was geen vrouw, waarmee je kon flirten. Daarvoor was ze te sterk en te flink. En toch had hij haar week en plooibaar gekend. Ze had zich in zijn armen laten gaan, alsof ze alles van hem verwachtte. Maar waarom dan die bespotting, toen hij zijn wilde streek weer goed wilde maken. Het bijtende sarcasme, waarmee zij hem dat „Wij ploegenhad toegesmeten, schrijn de nog in zijn zelfbewustzijn. „Zie je," had ze daarmee bedoeld, „wat jij ver nielt, kan ik weer opknappenEn let er goed op, dat ik het opknap, gau wer dan jij de brokken verstoppen kunt." Zo klein als die dag had hij zich nog nooit gevoeld en hij was blij ge weest, toen hij zich in dit ruwe leven in het kamp met alle kracht op het zware werk kon werpen. „Dat is een werkman," hadden de an deren bewonderend tegen elkaar ge zegd, als ze zagen, hoe Eric schijnbaar zonder inspanning balen cement en steenstof van de wagens op de vracht wagens slingerde. Ze kenden hem en zijn kracht en hij was er trots op ge weest. Deze keer had hij heftiger ge zwoegd dan ooit, maar nu niet met ple zier an het werk of met vreugde om de vorderingen, die er iedere dag gemaakt werden. Hij werkte om de belediging te verteren, om dat hatelijke étiket van jongensachtige onbenulligheid kwijt te raken, dat een meisje jonger dan hij zelf op zijn ziel had geplakt. Hij wil de iedere avond zo dodelijk vermoeid zijn, dat hij niet meer dacht aan iets anders dan de gewone beslommeringen van werken, eten, slapen en wassen. Het rauwe leven in het kamp had hem daarin geholpen. Stond hij niet buiten die troep? Kon een man niet rustig dwars door de modder lopen om die later kalm weer af te wassen zonder enig blijvend smetje? Hij had gewerkt, graag overuren gemaakt, zijn loon op de bank gebracht, veilig voor crooks en dieven, en hij had niet gedacht aan ver leden of toekomst. Maar nu voelde hij plotseling, hoe hij bezig was weg te zinken in dit zonder linge poeltje van gelukzoekers en mis lukkelingen. Het was niet de arbeid, die degradeerde; hier in Amerika werd iedere man, die werkte, gerespecteerd, welk werk hij ook deed maar het was de omgeving, het gezelschap van valse spelers, van drankslaven en vecht jassen, die hem naar beneden zou halen. Hier ging hij ten onder, hij moest hier uit! Hoe had hij alles kunnen verdra gen! Hoe vernederend scheen hem deze avond eensklaps het leven van de mannen-langs-de-weg! Even onredelijk optimistisch als hij vroeger over het kamp gedacht had, even plotseling, hef tig en mateloos was nu zijn afkeer. Door de zoele nacht dreven zomerse geuren. Het kamp met zijn doordrin gende lucht van asphalt en benzine was ver weg. Hij liep over een grasweggetje tussen landerijen door. Laat hooi stond op oppers. Eric kon het nauwelijks zien, maar hij rook het droge gras. In het weiland aan de andere kant lag vee. De malende bek van een herkauwende koe was bijna het enige geluid, want het gesjirp van de krekels was nauwe lijks een zelfstandig geluid te noemen; dat was eerder een onderdeel van de zomerstilte. De zuivere eenvoud van het boeren leven voelde Eric nu als een loutering, die alle bezoedeling van het' kamp kon wegnemen. Hij ging weg, dat wist hij, maar niet terug naar Evelyn. Hij zou niet als de geslagen hond kwispelend terugkomen. Ze zou hem weglachen, daar was hij zeker van. Maar wat verlangde hij naar dat huis! Het huis, dat van hen samen geweest was. Dat huis, waar alle kracht van uitging en waarheen alle arbeid terug vloeide. Het huis was de spil van de ontginning. Eric herinnerde zich nu, dat hij telkens geglimlacht had, als hij bij het wenden van de ploeg het grauwe dak in het oog had gekregen. Hij glim lachte nog, als hij er aan terugdacht. Hier had hij geen huis. Was die sme rige loods een huis? Een bespotting van een huis! Een plaats waar je at en sliep, omdat die dingen noodzakelijk nacht in hem over te vloeien. Zijn keel zijn. Maar eigenlijk was hij een dakloze en hij zou dat blijven, zolang hij bleef zwerven. Nu begreep hij, hoe Evelyn zo aan die boerderij kon vasthouden. Het was niet het geld, dat er in zat; het was ook niet een botte hardnekkigheid om vast te houden, wat ze eenmaal had aange pakt. Ze had iets opgebouwd, dat een eigen ziel had. Die ontginning had een eigen leven, een eigen kloppend hart onder datzelfde grauwe dak. En zij, Evelyn, was de hoedster en de voedster van dat leven. Een fel verlangen naar het meisje kneep Erics borst ineen. Kon hij nu maar bij haar zijn en met haar vechten voor de boerderij. Wat was hij een gek geweest weg te lopen voor iets, dat de volgende dag vergeten zou zijn. Gek om een vrijheid na te jagen, die een vernederende slavernij was. Hij wist, dat zij de vrouw was, die bij hem paste. De wandeling in de weke duisternis had Erics cynisme doen wegspoelen door een golf van overgevoeligheid. Als een pijnlijk en toch kostbaar bezit koesterde hij zijn jongensachtige ge- voelsuitbarstingen. Alle sentimentaliteit, die hij in de laatste maanden had opgekropt, kwam nu los en hij had medelijden met zich zelf omdat hij het slachtoffer was ge worden van zijn eigen domme streken. Maar terug ging hij niet, wanter was geen weg terugEen rampzalige weemoed welde in hem op. Een gewaar wording van eindeloze en grondeloze droefheid scheen uit de milde, stille nacht in hem over te vloeien. Zijn keel werd dik met een prikkelend gevoel, zoals hij zich van vroeger herinnerde, toen hij als kleine jongen nog weieens huilde. Dan boog zijn moeder zich tegelijk troostend en vermanend over hem heen en zei: „Och jongen, je zult nog wel an dere dingen in je leven ontmoeten. Hierom hoef je toch niet te huilen." (Wordt vervolgd.) snel en, de bek wijd open van pijn, jachtte het dier voort, recht op de boom af, waarachter Asaba hem opwachtte. Een ongekende moeheid trok door hem heen, maar de angst gaf hem reuzen kracht en hield hem op de poten. Het dier verlangde alleen maar om weg te komen van deze gevaarlijke plaats. Asaba wachtte tot de tapir tot op dertig meter afstand gekomen was. Toen kwam hij van achter zijn boom te voorschijn. De boog in zijn hand trilde. Zijn zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Eén knie boog hij tot op de grond en hij richtte zijn wapen op het woeste dier, dat recht op hem aan stormde. Duidelijk zag hij de blinkend- witte, scherpe tanden, het hijgen van de flanken. Toen trok hij af. De pijl trof het dier in de borst. Het maakte een dwaze sprong. Een wilde kreet klonk tot ver over de rivier. Maar het viel niet. Het rende voort, recht op zijn vijand af. In de bloedbelopen ogen lag de haat, het verlangen te vernietigen, zijn vijand neer te trappen, zijn tanden te boren in zijn lichaam, voor de dood een einde zou maken aan zijn eigen leven. (Wordt vervolgd.) haar gemiste huwelijkskansen met een minderwaardigheidscomplex rondwan delen. Zij hebben vergeten, dat zij ook als ongehuwden een belangrijke taak in de maatschappij kunnen vervullen en moeten dus door maatschappelijk werk weer in het centrum van het leven worden geplaatst. Toegegeven moet worden, dat aan de verzorging van degenen, die zichzelf op gesloten hebben in het verleden, te wei nig aandacht is besteed. Maar het maat schappelijk werk is ook nog maar in opkomst. Maar nu die gehuwde dames, die al leen komen te staan. Wij bedoelen die gevallen, waarin er kinderen zijn, want dan kan er van eenzaamheid na de dood van de levenspartner toch nauwe lijks gesproken worden. Men heeft nog een grote taak ten opzichte van kinde ren, zelfs al zijn die gehuwd. Nu wordt er wel over gesproken dat kinderen hun ouders na het huwelijk liever zien gaan dan komen, maar wanneer men bezoek niet overdrijft, kan daar bij normale verhoudingen nauwelijks spra ke van zijn. EEN EIGEN OPDRACHT Zijn er geen kinderen, dan behoeft er geen eenzaamheid te zijn en evenmin behoeft een levenstaak te ontbreken. Is men* eenzaam na het overlijden van de echtgenoot, dan heeft men zich tijdens diens leven ook aan de maatschappij onttrokken en bepaald zelf geen eigen opdracht in; het leven gevoeld. Ook zonder dat men de echtgenoot iets tekort doet, heeft de vrouw haar eigen deel in de maatschappij. Er zul len vrienden en vriendinnen van het echtpaar zijn geweest, waarvan een deel speciaal sympathiseerde met de vrouw en een ander deel met de man. Is de man door de dood weggevallen dan zul len in het ongunstigste geval de vrien den en kennissen, die om hèm contact met de vrouw hadden, wegvallen. Van de overigen zal men er weinig missen, indien men met eigen persoonlijkheid aan de omgeving iets te bieden heeft. Dikwijls wordt door de vrouw ver geten, dat ook in het huwelijk de maat schappij blijft bestaan en dat men ook zelf nog een bestaan heeft, dat niet geheel verloren gaat door een huwelijk. DE WERELD IS GROTER DAN HET GEZIN Sluit men zich in een huwelijk ge heel op in het eigen bestaan en in dat van de man en vergeet men dat er rondom ook nog een wereld leeft en werkt, dan mag men het die maatschap pij nauwelijks kwalijk nemen, dat zij de vrouw vergeet, die zich voorheen niets van haar heeft aangetrokken. Op zeer hoge leeftijd kunnen velen in een toestand van vereenzaming gera ken omdat de oude kring, waarin men geleefd en gewerkt heeft, geheel is weggevallen. Daar is voor de toekomst een taak weggelegd voor het maat schappelijk werk. Maar het is stellig niet een kwestie van bezitten van veel geld of niet. Overigens zullen de kosten van dat maatschappelijk werk meevallen, want ook de vrouw schept zich voor, tijdens of na het huwelijk een eigen omgeving, waarin de waardering voor en van an deren een belangrijke plaats inneemt. En of wij nu centra bouwen voor alleen staande vrouwen of dat nalaten, zal aan het probleem niet zo heel veel af- of toedoen.

De Vallei | 1955 | | pagina 4