Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Krachtmeting van Jeugd uit dertig Veenendaalse straten de VALLEI" riks Sprong Jan van Schaffelaar werkelijk van de toren? Wist U Waar is Nieuws uit de Omgeving AGENDA Wrijf Kou en Pijn 29e jaargang VRIJDAG 15 JULI 1955 No. 53 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel MAANDAG START DE VACANTIE-COMPETITIE Een week eerder i.v.m* fabrieks-vacantie Sportdag van vv „Veenendaal" Er komt spanning in Veteranen- tournooi Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Openbare vergadering Veenendaalse Gemeenteraad Hij isfl 7SO waard Virma J. FTak - Uit de geschiedenis van onze omgeving - Herdenking in Barneveld Als dc wijn is in dc man.... Redactie en administratie: Parallelwig 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van vcrschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In verband met het feit dat de fabrieksvacantieweek en de vacantie in de bouwvakken dit jaar in de laatste week van Juli samenvallen hebben de orga nisatoren van de Veenendaalse Jeugdvoetbalcompetitie besloten de competitie een week eerder, dus reeds a.s. Maandag te doen beginnen. Intussen is het aantal deelnemende elftallen gestegen tot dertig en zelfs moesten nog velen worden teleurgesteld nadat de termijn van inschrijving was gesloten. Ook hebben zich nu voldoende scheidsrechters beschikbaar gesteld om een en ander goed te laten verlopen. De overweldigende deelneming is wel een bewijs hoezeer het initiatief tot deze jeugdcompetitie gewaardeerd wordt. Na de eerste competitieweek wox'dt dus een week gestopt om deze geduren de de eerste drie weken van Augustus weer voort te zetten. Het wedstrijdprogramma voor de eer ste week werd ook vastgesteld. Zoals bekend zijn ér eigenlijk twee competi ties, één voor jongens in de leeftijd van 8 tot 12 jaar en één voor jongens van 13 t.m. 16 jaar. Van de eerste groep zijn er 17 elftallen en van de senioren 13. De winnende elftallen van beide competi ties komen ieder in het bezit van de wisselbekers welke door de uitgevers van „De Vallei" werden beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling deze jeugd competitie ook volgende jaren te orga niseren en de elftallen welke de bekers driemaal achtereen hebben gewonnen komen definitief in het bezit hiervan. Verder zijn fraaie persoonlijke prijzen beschikbaar gesteld voor de leden van de elftallen welke in de a.s. competitie als eerste en tweede eindigen. Hieronder laten wij het wedstrijd- programma volgen voor de volgende week^oor elk van de twee competitie- groepen met vermelding van het ter rein en de dagen waarop door de di verse elftallen gespeeld zaf worden. GROEP I (8—12 JAAR) Competitieprogramma voor de week van 18 t.m. 22 Juli 1955. Er wordt tweemaal een half uur ge speeld met een rust van vijf minuten. Alle wedstrijden beginnen te 16 uur. Terrein Veenendaal. Maandag: Larikslaan Da Costaplein. Dinsdag: Patr.laan Gerard Doustr. Woensdag: Da Costaplein Patr.laan. Donderdeg: Grocncl. (RMD - Lariksl. Vrijdag: Beatrixstr. Da Costaplein. Terrein DOVO. Maandag: Davidsplein Molenstraat. Dinsdag: Beatrixstraat Panhuis. Woensdag: Molenstraat Beatrixstr. Donderdag: Davidsplein Panhuis. Vrijdag: Ger. Doustr. Mulderslaan. Terrein Merino's. Maandag: Parallelweg (RODA) Groenelaan (RHD). Dinsdag: Larikslaan (SDO) Boslaan. Woensdag: Larikslaan Ger. Doustr. Donderdag: Parallelweg (RODA) Nieuweweg (J. en Vr.). Vrijdag: Molenstraat Larikslaan. dat er voor de vacantie-jeugd- competitie waarschijnlijk ruim twee honderd wedstrijden zijn te spelen? dat de jeugd-elftallen van de di verse straten druk aan het trainen zijia om straks een zo goed mogelijk figuur te slaan? dat de twee wisselbekers welke voor de jeugdcompetitie zijn beschik baar gesteld door de uitgevers van „De Vallei" te bezichtigen zijn in de etalage van het Inlichtingenbureau van de VVV, Zandstraat 5? dat niemand minder dan onze vriend Wout Blauwkous ziich bereid heeft verklaard als het zover is de wisselbekers aan de winnende elftallen te overhandigen? dat Wout zijn geliefde Driek nog niet zo ver heeft kunnen krijgen dat zij hierbij ook aanwezig zal zijn? dat Wouter nog hoop heeft dat zij nog bijtijds haar plankenkoorts zal we ten te overwinnen? dat tijdens de vorige week in. Veenendaal gehouden speciale ver keerscontrole 255 bekeuringen werden uitgedeeld? sr Zaterdag 16 Juli (Terrein „Salamander") Sport- dag van v.v. „Veenendaal" m. f| m.v. Kroeze's Motorkozakken. Maandag 18 Juli (Aan het Spinnemeer) 7 uur, |f hengel wedstrijd voor adspi- li ranten. (DOVO-terrein) 7 uur, wed- lf strijden Veteranen-tournooi, t.b.v. Autotocht Ouden van dagen. |l sr Woensdag 20 Juli (In tijd. raadszaal voorm. post kantoor) 7.30 uur openbare vergadering van de Veenen daalse gemeenteraad. Dinsdag 26 Juli (Terrein Nieuweweg) 9 uur, jaarlijkse Veenendaalse Bijen- markt. m Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „De slag om Sta lingrad" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Strassenbekant- schaft". Terrein GVVV. Dinsdag: Mulderslaan Eenvoudlaan. Donderdag: Eenvoudlaan Boslaan. Terrein Matjan. Maandag: Buurtst. Nieuwew. (J. Vr.). Woensdag: Buurtsteeg Mulderslaan. Vrijdag: Patr.laan Buurtsteeg. GROEP II (13—16 JAAR) Competitieprogramma voor de week van 18 t.m. 22 Juli 1955. Er wordt tweemaal een half uur ge speeld met een rust van vijf minuten. De wedstrijden beginnen resp. om half zeven en kwart voor acht. Terrein Veenendaal. Maandag: Dijkstraat KL Katerstr. Maandag: Talmaplein Parallelweg. Woensdag: Demnenlaan S. Lohm.str. Woensdag: Fluitersstr. Beatrixstr. Vrijdag: Dijkstraat Dennenlaan. Vrijdag: KL Katerstr. S. Lohm.straat. Terrein DOVO. Woensdag: Molenstraat Gortstraat. Woensdag: Julianastr. Kostverl.(Ado) Vrijdag: Gorlstraat Fluitersstraat. Vrijdag: Molenstraat Julianastraat. Terrein Merino's. Maandag: Mulderslaan Fluitersstr. Maandag: Dennenlaan Julianastr. Donderdag: Beatrixstr. Talmaplein. Donderdag: Fluitersstr. Dennenlaan. Vrijdag: Kostverl. (Ado) Parallelw. Vrijdag: Mulderslaan Beatrixstraat. Terrein Matjan. Maandag: Kostverl.(Ado)S. Lohm.str. Maandag: Molenstraat Beatrixstr. Diasdag: Gortstraat Mulderslaan. Dinsdag: Kl. Katerstr. Talmaplein. Donderdag: Dijkstraat Parallelweg. Donderdag: Muldersl. Kl. Katerstr. VrijdagTalmaplein Nieuweweg. De leiders van de elftallen worden nog verzocht vooral met hun elftallen op tijd en compleet aanwezig te zijn. A.s., Zaterdag organiseert de voetbal vereniging „Veenendaal" in samenwer king met de supportersvereniging een sportdag voor haar leden. Van 15 tot 16 uur wordt uitgemaakt wie de snelste man van de vereniging is op de 100 m., 200 m. en 2.5 km. De route van de 2500 meter voert langs het voetbalveld naar Prattenburg via Beu kenlaan en Bergweg. Van 16 tot 17 uur is er jeugdvoetbal en van 7 tot 9 uur treden op de motor kozakken van Harry Kroeze. Tot besluit zal, indien de weersomstandig heden dit toelaten tot 11 uur gedanst kunnen worden op het terrein bij een speciale verlichting. De baten van deze sportdag komen geheel ten goede aan het bouwfonds voor een clublokaal voor de jeugd van „Veenendaal". Voor de tocht van Ouden van dagen wordt a.s. Maandagavond op het DOVO- terrein aan het Panhuis gespeeld de wedstrijd Gena Frisia om 7 uur en DOVO Matjan om 8 uur. Er komen reeds enkele clubs naar voren die kans maken op de wisselbe ker. Het is natuurlijk moeilijk om voor spellingen te doen, maar het ziet er naar uit, dat Geha dit jaar geen genoe gen zal nemen met een derde plaats zo als vorig jaar, terwijl de Ritmeester ook goede papieren heeft. Er komt thans spanning in deze com petitie. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De Veenendaalse Gemeenteraad komt a.s. Woensdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen in de tijdelijke raadszaal van het voormalig postkantoor aan de Kerkewijk. WEDSTRIJD VOOR ADSPIRANT- HENGELAARS De Hengelsportvereniging „De Riet voorn" heeft voor a.s. Maandag 18 Juli 's avonds om 7 uur, een hengelwedstrijd georganiseerd voor adspiranten. Deze wedstrijd wordt gehouden aan het Spinnemeer aan de Klomp. Verder kan nog vermeld worden dat de hengelsportvereniging De Rietvoorn op 1 Juli j.l. in het Spinnemeer weer Zeelt en Rietvoorn heeft uitgepoot. Ook de VALLEI-riks van de vorige week werd niet gevonden. Hij werd uitgegeven bij firma Ant. de Ruiter in de Hoogstraat te Veenendaal. In tussen is de VALLEI-riks daardoor weer f 2,50 meer waard geworden. Dezer dagen wordt in het versprei dingsgebied van DE VALLEI op nieuw een rijksdaalder uitgegeven waarvan wij het nummer hebben genoteerd. Het is weer een ryks- daalder met een rood nummer zo dat u hem gemakkelijker tussen de andere rijksdaalders zult herkennen. Het nummer is 2 AP 561850. Indien u dus deze rijksdaalder aan het bureau van ons blad kunt tonen, vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur, ontvangt u de vinderspremie welke thans 15 gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kykt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 2 AP 561850. „CON AMORE" OP CONCOURS IN UTRECHT Het Herv. Zangkoor „Con Amore" heeft deelgenomen aan het Groot Na tionaal Zaalzangconcours „Utrecht '55" in de grote concertzaal van de Handels beurs te Utrecht. „Con Amore" kwam in de tweede af deling gemengde koren uit onder lei ding van haar dirigent de heer C. Bud ding. Voor het verplichte werk „De Golven" kreeg men van de jury 58 pun ten toegewezen en voor het vrije werk „Het Lam dat geslacht is" 54 punten, waardoor met totaal 112 punten een zeer goede eerste prijs werd behaald. De jury merkte in haar eindrapport po: „Een goed zangkoor, met een muzikale dirigent". Dc Veenendaalse Gemeenteraad maakte Maandagavond een excursie naar de uitgebreide nieuwbouw in „Het Franse Gat". Om te beginnen bezichtigde het ge zelschap de moderne l'latbouw aan de llembrandtlaan. Op de foto zien wij vooraan van links naar rechts gemeentesecretaris de heer D. Blankespoor, het raadslid W. van Galen, burgemeester A. Bakker en wet houder W. van Stempvoort. weSjmet. DAM PO VOOR BEROEP BEDANKT De beroepen predikant bij de Chr. Ger. Kerk te Veenendaal, ds. W. F. La- man te Rotterdam, heeft voor het be roep bedankt. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. C. A. Koorevaar, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam heeft voor het beroep door de Ned. Herv. Gemeente van Vee nendaal op hem uitgebracht, bedankt. ONDERWIJSBENOEMINGEN De heer H. Lagerweij, onderwijzer aan de Juliana van Stolbergschool (hoofd de heer J. v. d. Nadort) is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te In- tersum. In zijn plaats te Veenendaal is benoemd de heer J. Bouman, onderwij zer te Wageningen. Met ingaing van 1 October a.s. is even eens aan de Juliana van Stolbergschool als onderwijzer benoemd de heer J. M. Moerdijk van Amsterdam. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondslcverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL GEMEENTEPERSONEEL GING KERSEN ETEN Een gedeelte van het gemeentepex'so- neel van Veenendaal heeft gisteren per rijwiel een uitstapje naar de Betuwe gemaakt en in de kersenboomgaard 't Hofje te Ingen zich tegoed gedaan aan de rijpe kersen. Het fraaie weer werkte er zeer toe mee, dat dit uitstapje gezellig verliep. GASTRONOMIE INSPIREERDE ROSSINI Zoals misschien bekend, heeft de componist Gioacchino Rossini op vrij jeugdige leeftijd zijn schitterende car rière als componist beëindigd. Hij kwam tot de conclusie dat het componeren een zeer uitputtende werk zaamheid is, hetgeen werd bevestigd door het feit, dat tal van zijn collega's vóór het bereiken van de normale leef tijd waren overleden. Het stokpaardje van Rossini werd de gastronomie. Hij werd amateurkok en fijnproever. Radio-Parijs heeft nu al lerlei composities van Rossini opgediept, die nooit zijn gepubliceerd en waarvan de componist zelf berichtte dat hij daartoe door gastronomische karweitjes werd geïnspireerd of aangezet. Rossini voad zijn eigen composities van die tijd vermoedelijk niet veel waard. Hij noem de ze tenminste zelf „zonden uit mijji oude jaren". MIDZOMERSIIOW IN OUWEHANDS DIERENPARK Op Donderdag 21 Juli a.s. wordt in Ouwehands Dierenpark een Midzomer show gegeven, waaraan de beslje en meest bekende artisten hun medewer king verlenen. Voor deze show weten wij maar één passend gezegde: „Goede wijn behoeft geen krans". De leiding van deze Midzomershow is in handen van de zeer bekende confe rencier Cees de Lainge met naast zich het bekende radio-cowboy-trio „The Chico's", terwijl Lucie Steijn als attrac tie voor deze streek u zal vergasten op een zeer gevarieerd programma. Als toppunt van dwaasheid en koning van de lach treedt voor u op de heer Wagter jr., comediant bij uitstek. Naast deze bekende en geliefde na men prijken enkele niet minder beken de sterren n.l. Gery and Marion als jongleurs en op veler verzoek wederom de rolschaatsenshow van „The Dutch Rolling Stars". Deze rolschaatsenshow is ongeëve naard en mag werkelijk adembenemend genoemd worden. Het geheel met muzikale omlijsting van de accordeonvirtuoos Tonny Bak- kenes. Dit derde tuinfeest in de reeks van vier avonden biedt de bezoeker een programma om van te watertanden. Met deze Midzomershow heeft Ouwe hands Dierenpark een goede keus ge daan. Na afloop is er nog dansen in het park-restaurant en in het bad-restau- rant tot 1 uur met muziek van bekende orkesten. Voor verdere bijzonderheen verwij zen wij u naar de advertentie in dit blad. Door de zware regenval tijdens een bui deze week kon de popm-installalie, welke een onderdeel vormt van de spoorwegtunnel aan de Stationsstraat bui deze week kon de pomp-installatie, aan De Klomp en het laaggelegen ge deelte van de rijweg hier in geval van regen moet droog houden, het water niet verwerken. Gevolg was een kleine binnenzee waardoor het verkeer zich voorzichtig een weg moest zoeken. Morgen, Zaterdag 16 Juli, herdenkt Barneveld weer de dood van Jan van Schaffelaar, de Kabeljauwse solda- tenaanvoerder, die in 1482,, een akelige dood vond op de uitgestoken lansen der Hoeksen". De vraag rijst: Is Van Schaf felaar werkeklijk van de Barneveldse toren gesprongen? Indien Mr. C. A. Nairac nog leefde, zou schrijver dezes diens toom opgewekt hebben, alleen reeds door het stellen van de vraag. Al vorens deze te beantwoorden, stellen wij een tweede: Hoe is het verhaal van Van Schaffelaars heldhaftig gedrag toch in de wereld gekomen? Het ant woord luidt: We vinden dat in de Utrechts-Hollandse Annalen 1481 1483, waarvan de schrijver onbekend is en wiens handséhrift helaas verloren is gegaan. In 1698 nam de beroemde Utrechtse jurist en historicus Antho- nius Matthaeus het verhaal op in zijn Analecta. Dr. N. B. Tenhaeff gaf in 1920 een herdruk uit. De 19e eeuwse Gel derse geschiedschrijver Isaac Anne Nij- hoff verhaalde het feit opnieuw, maar veel minder suggestief dan de anonieme kroniekschrijver, die een tijdgenoot ge weest moet zijn. Wat verhaalt deze nu? Hier volgt zijn relaas: Item op den XVI dach in Julius syn sommige ruter van den Rosendael (een kasteel bij Arnhem) geweest ende heb ben den toem ende kerek tot Bernevelt ingenomen; ende hoere was XIX, (zij waren met hun negentienen) die 't de den. Ende die van Amersfoert ende die ruters van die Nyekerck toghen voer die kerek ende brochten bussen (stuk ken geschut) mede ende scoten doer den toern; ende scoten daer vier of vyf doot. Die op den toern waren, gheerden (verlangden) spraeck te houden; als gesciede. Ende diegheen, die op den toern waren, hadden geern in handen gegaen (zich onderworpen) ende hem (zich) gevanghen gegeven. Ende die van Amersfoert antwoerden, dat sy se niet in handen nemen en wouden, sy en mosten enen, geheten Jan van Scaffe- laer, te galmgaten uytwerpen van den toern; dat diegheen, die op den toern waren, niet doen en wouden. Doe seydt Jan van Scaffelaer: Lieve gesellen, ic moet ummer (toch) sterven, ic en wil u in geenen last brenghen. Ende ginck boven op die tynnen van den toern staen ende setten syn handen in syn syde ende spranck van boven neder. Mer hy en viel niet doot, mer doe hy lach, doe wert hy dootgeslagen, als voersz. staet, als my gesegt is. Dr. Jan Romein prijst in zijn Ge schiedenis van de Noord-Nederlandse geschiedschrijving in de Middeleeuwen (1932) de onbekende schrijver, die ook met de nietigste bijzonderheden op de hoogte blijkt, om zijn nauwkeurigheid. Over alles wat hij niet met eigen ogen zag en met eigen oren in de stad Utrecht hoorde, liet hij zich inlich ten. Komt hem iets verdachts voor, dan laat hij niet na, daarvan te doen blij- Het gebeurde ia het rustig sla pende Eist. Terugkerend van een vrolijk samenzijn met enkele vrien den, koos de nachtelijke fietser een eenzame landweg. Hier was het vei lig laveren! Halverwege overviel hem een mateloze lust tot slapen. Op zichzelf niet verontrustend: de tocht was uitermate vermoeiend; boven dien zijn Bacchus en Morpheus ge zworen kameraden. Gekker werd het toen daar het verlangen naar de koele lakens hem parten gingen spelen. Ha! daar stond het bed. Afstappen! Wat doet men vóór het slapen gaan? Uitkleden natuurlijk. Onze vriend trekt dus zijn jas uit en legt deze mét de pantalon zorgvuldig op de stoffige bodem. Daa volgen de schoe nen en sokken welke eveneens keu rig voor de denkbeeldige sponde werden geplaatst. Zo, dat was dat. Welterusten.... Het was 2 uur in de nacht toen onze vredige slaper wakker werd, koud en stijf als een kikker na een winterslaap. Hij begaf zich rap naar huis. Echter zonder schoenen en sokken. Die vond hij in de prille ochtend pas terug tussende doelpalen van het stoffige voetbal ken. Dr. Romein wijst hierbij op het slot van bovenstaand verhaal met de woorden „als my gesegt is". Wij mogen uit die woorden opmaken, dat de schrij ver vaa het gebeurde geen ooggetuige was: hij heeft het maar van horen zeggen. Of hij te Barneveld een onder zoek instelde, is onbekend. Hoewel wij geen ogenblik twijfelen aan zijn objec tiviteit, blijkt uit zijn geshrift toch, dat hij een partijganger van bisschop Da vid van Bourgondië was, voor wie hij een duidelijke voorkeur toont. Hij was dus Kabeljauws gezind, stond aan de zijde van Vaa Schaffelaar. Zal deze om standigheid hem geheel onberoerd heb ben gelaten bij het schrijven? Hij dekt zijn objectiviteit wel met een „als my gesegt is", maar rept niet van de be trouwbaarheid dier getuigen. Alles overwegend krijgen wij de in druk, dat Van Schaffelaars dood minder dramatisch verlopen is. Ongetwijfeld heeft zich in 1482 te Barneveld iets ver schrikkelijks afgespeeld: de Kabeljauw Van Schaffelaar leverde zich aan de Hoeksen over onder conditie van vrije aftocht voor zijn mannen. Het sobere verhaal heeft Jan Frede- rik Oltmans geïnspix-eerd bij het schrij ven van zijn „De Schaapherder", in 1838 verschenen, waaruit wij hier tenslotte een der mooiste fragmenten van de Barneveldse episode natuurlijk niet als historisch verslag, maar als voor beeld van hoog-x-omantische schildering mogen laten volgen: „Toen Frank bijna boven aan de trap was, zag hij hoe zijn vriend op de borst wering van den omgang stond. De zon deed die gladde wapenrusting schitte ren; de witte vederbos werd door den wind licht bewogen, en het wapen schild hing op zijn rug. Het hoofd fier opgeheven-stond hij daar, als een me talen standbeeld van den edelsten vorm; toen zette hij de handen in de zijden, en riep luid en vol moed: „Hier hebt ge Jan van Schaffelaar!" en sprong van den toren Frank bereikte juist de plaats, waar zijn vriend gestaan had, toen de witte pluim verdween. Een gil, lie wanhoop en vertwijfeling verried, ontsnapte hem; reeds had/hij den eenen voet. öjT dexx rand der borstwering gebracht, om zijn vriend te volgen, toen de ruiters hem aangrepen. Men hoorde een doffen slag, vermengd met wapengeritsel, op het kerkhof, en de jongeling, die zijn weldoener verloren had zou nu achter over in den toren gevallen zijn, indien de ruiters hem niet hadden vastgehou den. Tranen liepen langs de ruwe en gebaarde troniën der mantnen van wa penen van Jan van Schaffelaar, terwijl zij zijn vriend naar beneden di'oegen en een verward geschreeuw zich rond om den toren hooren liet; zij hadden hun aanvoerder verloren!" Juli 1955. D. PHILIPS. EDE. In het kader van de landelijke verkeerscontrole heeft ook de Edese politie gedurende een week speciale aandacht geschonken aan de gedragin gen van de weggebruikers. Dat deze controle niet overbodig was, blijkt wel uit het feit dat in zes dagen tijd 442 processen-verbaal werden opgemaakt. Zo werden b.v. 20 bromfietsrijders be keurd omdat zij geen rem op het voor wiel hadden. WAGENINGEN. In de botanische tuin van de Landbouwhogeschool staat op het ogenblik de grootste collectie rid dersporen ter wereld "in bloei. De be doeling van deze collectie, welke door twee en twintig Nederlandse ridder spoorkwekers werd bijeengebracht, is een beperking van het assortiment. LUNTEREN. De brigadier van politie J. Nikkels bezocht Dinsdag even een winkel en zette zijn fiets zolang voor de winkel neer. Toen hij enkele minuten later weer naar buiten ging, bleek de fiets te zijn verdwenen. Hij rende vlug naar huis om zijn motor te halen. Nau welijks had hij de motor gestart of hij zag op de Postweg een jongeman op de verdwenen fiets voorbij rijden. De jon gen werd in de kraag gepakt. Het bleek de 16-jarige A. J. te zijn, die met een groep jongens van de Stichting Hoen- derlo enkele dagen op de Goudsberg had gekampeerd. Toen deze groep weer per autobus naar Hoenderlo zou terug keren, had hij de benen genomen. Bij het Pannekoekhuis nam hij eerst uit een aldaar geparkeerde auto een pakje sigaretten weg en daarna wandelde hij naar Lunteren teneinde zich van een fiets te voorzien! WAGENINGEN. Alhier vond Zon dagmiddag een dodelijk ongeval plaats. De 17-jarige D. was op de motor van zijn broer weggereden buiten diens medeweten. In een scherpe bocht ver loor hij de macht over het stuur en reed tegen een boom. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed D. aan zijn verwondingén. WIJZE WOORDEN VRIEND EN VIJAND Hij maakt geen vriend, die nooit een vijand maakte. (Tennyson) A

De Vallei | 1955 | | pagina 1