mous-optiek Aram Het is de moeite waard Vacantie Kleding, Wed. W. Vonk- Tot en met 29 Juli 10% Zomerwarmte en warmte-onweders Ambachtschool tijdelijk in de „Tekenschool' De VACANTIE-VOETBAL rolt Gisteravond ontplofte een DREMPELMIJN Amerongen BLOEM INK Eist qoed nu onze zaken te bezoeken. Kinderjurken» uitzoeken f4,90 Opheffing Gemeentelijke Avondnijverheidsschool Eerste dagen gaven reeds verschillende aantrekkelijke wedstrijden te zien VRAAG 6 J AANBOD Comité Jeugdnatuurwacht vraagt subsidie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Een kleine peuter Hittegolven toch nog niet uit de mode Warmte-onweders De broederschap der bronzen draak De Vallei Uw blad! Pcr snik DE FRISIA WOLSPINNERIJ N.V. Ook deze week weer veel nieuwe koop jes, vooral ook in alle Let op onze leuke Zomerjaponnen, Herencostuums» Als U op onze prima kwaliteiten 10% korting krijgt, koopt U zeer goedkoop. ft Zoals bekend, is het Bestuur van de Vereniging tot oprichting en instand houding van Chr. Nüverheidsscholen alhier voornemens op 1 September a.s. aan te vangen met het geven van on derwijs aan de op te richten lagere technische school voor jongens. Daar de bouw van deze nieuwe Tal- maschool nog geruime tyd zal vorderen, heeft het bestuur zich tot het gemeente bestuur gewend met het verzoek om voorlopige huisvesting in het gebouw „De Tekenschool" en in het gebouw der Gereformeerde-Gemeenteschool aan de Hoofdstraat, dat eveneens eigendom der gemeente is. Wanneer het nieuwe gebouw der Ge reformeerde-Gemeenteschool, dat mo menteel nabij de Geerseweg in aan bouw is, gereed zal komen is nog niet bij benadering bekend. DE TEKENSCHOOL WORDT VERBOUWD EN GERESTAU REERD Het gebouw „De Tekenschool" is ech ter op korte termijn beschikbaar, aan gezien het gebouw van de Centrale VGLO-school nabij de Geerseweg thans zover is gevorderd, dat deze school, welke thans nog in „De Tekenschool" is gehuisvest, het nieuwe gebouw bin- nenKort zal kunnen betrekken. In ver band daarmede stellen B. en W. de ge meenteraad voor „De Tekenschool" met ingang van 1 September 1955 tot aan de datum van ingebruikneming der te bouwen Talmaschool aan de genoemde vereniging te verhuren tegen een huur prijs van f 600,per jaar. Ten einde het gebouw „De Teken school" voor het onderwijs aan de Tal maschool geschikt te maken zijn enkele verbouwingen en veranderingen nood zakelijk gebleken. Deze werken omvat ten in hoofdzaak het volgende: a. het aanbrengen van 2 urinoirs en 2 toiletten; b. het aan de achterzijde van het ge bouw bijbouwen van een gelijk vloerse bergruimte met ruimte voor de te bouwen toiletten; c. binnen- en buitenschilderwerk, in clusief het schilderen van de bin nenmuren en van de plafonds; d. het bijbouwen van een rijwielloods. De totale kosten der verbouwing zul len bedragen f 12.350,plus f 2.320, plus f 5.196,vermeerderd met f 1.502,35 wegens architectenhonorarium en f 1.000,voor onvoorziene uitga ven, is in totaal f 22.368,35 of wel af gerond f 22.400, Zoals hierboven is vermeld zal de gemeente de verbouwing moeten finan- ZEISS PUNKTRI Eis goed werk Hoofdstr. 51 Tel. 3184 - Vecnendaal Speciaalzaak eieren. De kosten zullen in 5 jaar op annuïteitsbasis worden afgeschreven tegen een rentepercentage, zoals dat door het Ministerie zal worden goed gekeurd. Aannemende, dat dit percen tage 3Vt zal zijn, zal de jaarlijkse annu- iteit f 4.961,18 bedragen. Deze annuïteit zal aan de Talmaschool in rekening worden gebracht boven de huur ad 600 gulden per jaar. In verband met een gestadige terug gang van het aantal leerlingen en de gerezen moeilijkheden met betrekking tot de voortzetting der gemeentelijke Avondnijverheidsschool, waren B. en W. reeds eerder de mening toegedaan, dat de gemeentelijke avondschool öf on middellijk geheel moest worden opge heven, öf moest worden gehandhaafd tot het tijdstip waarop de nieuw op te richten dagschool ook de avondcursus sen zou kunnen overnemen. De tweede mogelijkheid werd uiteindelijk geko zen, toen de Staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen toestemming verleende om voorlopig voor de cursus 1954-'55 de school voort te zetten. Nu de Talmaschool op 1 September a.s. met het geven van onderwijs wenst te beginnen, doch daarvoor op die da tum in ieder geval het gehele gebouw „De Tekenschool" nodig heeft, heeft de eventuele voortzetting van de gemeen telijke avoindnijverheidsschool voor jongens opnieuw een punt van bespre king uitgemaakt. Het bestuur van de Ambachtsschool heeft zich bereid ver klaard aan de dagschool een avond cursus te verbinden in vaktekenen. Der halve stellen B. en W. de Raad nu voor de gemeentelijke avondnijverheids school voor jongens met ingang van 1 September a.s. op te heffen. Tenslotte zij nog vermeld dat het in de bedoeling ligt aan de Ambachts school avondcursussen te geven van alle op de dagschool te doceren vakken. GERINGE VANGST BIJ HENGEL- WEDSTRIJD VOOR ADSPIRANTEN Maandagavond werd in het Spinne- meer door de Hengelsportvereniging De Rietvoorn een hengel wedstrijd voor adspiranten georganiseerd. In totaal namen 30 jongens hieraan deel. De vangst was niet groot, terwijl men ook het aantal deelnemers groter had verwacht. De prijzen werden als volgt toege kend: 1. A. van de Kraats; 2. C. Boers; 3. F. Lanzing; 4. A. v. d. Bovenkamp. GESLAAGD Voor het te Nijmegen gehouden exa men Algemeen Secretaresse en Direc tie-assistente, ingesteld door de erken de Centrale Bond van Leraren te Utrecht slaagde voor de afdeling Direc tie-assistente de dames Jannie van Gent te Lunteren en Annie Koekoek en Coty Koekoek te Rhenen. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk. Maandag en gisteren zijn dan de eer ste wedstrijden gespeeld in de Jeugd- vacantievoetbalcompetitie. In beide groepen, dus van de junio ren en de senioren werden reeds ver schillende aantrekkelijke wedstrijden gespeeld. Het is duidelijk dat er in deze competitie werkelijk om de eer van de straat gestreden zal worden. Over het algemeen waren de elftal len behoorlijk tegen elkaar opgewassen, al ondersscheidden zich de elftallen welke flink hebben getraind. In de eerstgenoemde groep zien wij ook uit slagen welke voor zichzelf spreken en de elftallen van de betrokken straten stellig tot meer inspanning en betere training zullen aanzetten. Intussen moeten er nog zoveel wed strijden worden gespeeld dat alle elf tallen nog alle kansen behouden. Hier volgen de uitslagen van de Maandag en gisteren gespeelde wedstrijden: GROEP I Leeftijd 8 tm. 12 jaar. Larikslaan (SDOD) Boslaan 21. Parallelweg (Roda) Groenelaan (KMD) 2—1. Larikslaan Da Costaplein 015. Davidsplein Molenstraat 240. BuurtsteegNieuweweg (J. en Vr.) 0-6. Beatrixstraat Panhuis 07. Mulderslaan Eenvoudlaan 31. Gisteravond omstreeks 8 uur dreun de over onze omgeving het geluid van een zware ontploffing. Het gold hier het tot ontploffing brengen van een z.g.. drempelmijn nabij het Spinnemeer aan1 De Klomp door de Hulpverlenings dienst uit Barneveld. Deze drempelmijn, een apparaat van ongeveer 70 cm lang, waaraan een bus bevestigd is welke 5 kg springstof bevat, werd Zondagmiddag tijdens het zwem men in het Spinnemeer door enige jon gens van omstreeks 15 tot 16 jaar ge vonden. Eenmaal op het droge ge bracht hebben de jongens genoemde bus met springstof open gemaakt in de veronderstelling dat er munitie in zou zitten. Later zijn ze nog met het appa raat aan het gooien geweest, 's Avonds werd de politie van de vondst verwit tigd en gisteravond werd het zeer ge vaarlijke ding ter plaatse tot ontplof fing gebracht. Een deskundige van de Hulpverle ningsdienst verklaarde dat het ding zo gevaarlijk is dat hij het niet wilde ver voeren. Bij de minste aanraking kan de ontsteking gaan werken. Theoretisch zijn deze drempelmijnen dan ook niet te demonteren. Te meer is het een wonder dat de jongens er zonder onge lukken zijn afgekomen als men weet dat genoemde apparaten zo gemaakt zijn dat er beslist geen vocht in kan doordringen. Dit laatste wordt ook wel bewezen door het feit dat de mijn waarschijnlijk minstens 10 jaar lang op de bodem van het Spinnemeer heeft gelegen en toch nog een zo zware ont ploffing kon teweeg brengen dat het verkeer op de Rijksweg aan De Klomp enkele minuten werd opgehouden om ongelukken te voorkomen. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop prima nieuwe aardappelen. G. van Leeu wen, Munnikenweg 4, Vee nendaal. Te koop drie beergelten. Kostverloren 35, Veenen- daal. Spoed: Te koop wegens plaatsgebrek Duitse piano. Kruissnarig. In prima staat f 575,00. Lindenlaan 38, Veenendaal. Tel. 2314. Te koop Puch 1953, 150 c.c. 7500 km. gelopen. Beneden eind 45, Veenendaal. Gevraagd voor direct dag meisje. Aanmelden: Fred, v. d. Paltshof 28, Rhenen. Te koop gunstig gelegen boerderij, zeer geschikt voor tuinderij, groot 300 roeden, met boomgaard. Dagelijks te bezichtigen. A. van de Klift, Houweg 24, Eist (U.). Te koop alle soorten be strijdingsmiddelen tegen Coloradokever, Zwarteluis in bonen enz. Kwekerij A. 1 oef, einde Sandbrink- 8 aat, Veenendaal. Te koop jonge konijnen, 6 en 10 weken oud. Middel- buurtseweg 14, Veenendaal. Te koop andijvie- en boe- rekoolplanten. Kwekerij A. Loef, einde Sandbrinkstr., Veenendaal. Te koop aangeboden motor Eysink, 125 c.c. Bouwjaar 1938. Te bevragen Dijk- straat 127, Veenendaal. Werkster gevraagd. Ly ceumhuis Remmerstein. Oude Veenendaalse Grind weg, Rhenen. Te koop kinderwagen, mo del half Engels. Emmalaan 18, Veenendaal. Te koop een drachtige zeug bijna uitgeteld. A. van de Meijden, Weteringsteeg 55, Achterberg. Te koop goed onderhouden bromfiets. Te bevragen A. van Leeuwen, Engweg 24, Eist (U.). Te koop Kaptein Mobylette en kinderautofiets leeftijd 39 jaar. G. Versteeg, Spoorlaan 74, Veenendaal. Net meisje gevraagd voor dag of d.e.n. J. van de Brink, Burg. v. d. Bosch straat, Amerongen. Te koop aangeboden prima Solex-rijwiel. Spotprijs. B. van de Weerd, Beatrix straat 53, Veenendaal. Aan hetzelfde adres te koop lederen motorbroek. Te koop 3 H.A. beste rogge en mooie nieuwe aardappe len. Schinkel, Brinkersteeg, Veenendaal. Te koop een toom beste biggen, bij H. Veenbrink, Rode Haan 13, Veenendaal. Te koop 9 zware biggen. Te bevragen Haarweg 22, Overberg. Te koop z.g.a.n. Kaptein Mobylette. Cuneraweg 375, Rhenen. Te koop 25 hennen, rood wit, 11 weken oud. Veenen- daalsestraat 13, Eist. Te koop prima nieuwe aardappelen. T. Berkhof, Franseweg, Eist (U.). Bloeminks brillen: beter zicht. Bloeminks glazen: punctueel afbeeldend. Ker- kewijk 1, Veenendaal. 2212, Veenendaal. Voor brillen en boortoestel len MELIS Optiek, Hoofd straat 51, Telef. 3184, Vee nendaal. Pain de luxe. Voor de va- cantie en bij Uw uitstapjes zijn onze luxe broodjes en krentenbollen een verruk king. Luxe Bakkerij G. Hament, Kerkewijk 74, Telef. 3079, Veenendaal. Wilt u even noteren: ons telefoonnummer is 3179. H. van Walsem, Aöhterkerk- straat 26. Het van ouds be kende adres voor rook artikelen. Patrimoniumlaan Gerard Doustraat 3—0. GROEP II Leeftijd 13 t.m. 16 jaar. Kostverloren (Ado) De Sav. Lohman- straat 02. Molenstraat Beatrixstraat 13. Mulderslaan Fluitersstraat 32. Dennenlaan Julianastraat 41. Gortstraat Mulderslaan 30. Klaas Katerstraat Talmaplein 63. Hier een spelmoment tijdens de wed strijd Gortstraat Mulderslaan op het terrein van Matjan. De Gortstraat won deze ontmoeting met 30. Enige tijd geleden is in deze gemeen te opgericht het Voorlopig Werkcomité Jeugdnatuurwacht Veenendaal. Het doel /an dit comité is van de jeugd natuur liefhebbers te maken; om de jeugd liefde bij te brengen voor alles wat leeft en groeit, teneinde "hierdoor te berei ken, dat de jeugd van nu en het geslacht wan de toekomst waardering leert krij gen voor het mooie in de natuur. Om dit doel te bereiken heeft ge noemd comité gemeend haar werkzaam heden te moeten aanvangen met het geven van enige natuurfilms voor de schooljeugd. Met het geven van deze films, waarvan de vertoningskosten door de jeugd zelf werden gedragen, hoopt het comité deze jeugd wakker te maken voor de natuur in de hoop, dat hierdoor de vernielingen, die aan de na tuur in het algemeen worden aange bracht, zullen verminderen. Nog altijd wórdt jaarlijks door de jeugd voor een groot bedrag vernield. Het betreft vaak niet alleen vernielingen aan parken, plantsoenen, bomen e.d., doch ook aan dode voorwerpen, zoals auto's e.d. Het comité is er vanzelfsprekend van overtuigd, dat het geschetste doel niet kan worden bereikt door het eenmaal geven van deze films. De bedoeling is dan ook geenszins het hierbij te laten. Het comité oveerweegt thans welke mogelijkheden het op dit terrein verder nog ten dienste staan en enkele plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan excursies, het houden van wedstrijden enz. Met deze plannen zijn natuurlijk kosten gemoeid, in verband waarmede 'n verzoek om subsidie tot het gemeen tebestuur is gericht. Het comité ver zoekt de Raad een bedrag ter beschik king te stellen van f 0,25 per kind, ge baseerd op het aantal kinderen, dat in 1954 de film heeft bezocht, i.e. 1200, is 300 gulden. Het betreft hier de kinderen van het vierde leerjaar der lagere scholen af. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal aange voerd 150.000 eieren. Voor grote eieren werd f 14,tot f 14,70 per 100 stuks genoteerd, voor kleine eieren van f 10,- tot f 12,75, eveneens per 100 stuks. De handel was kalm. Tijdens de biggenmarkt werden te Veenendaal 65 biggen aangevoerd. De handel was matig. Prijzen van f 42, toti f 55,per stuk. VOOR DE ZWERFDIEREN Dank zij het mooie weer Zaterdag avond was er zeer grote belangstelling voor het openluchtspel dat voor de laatste keer voor het kasteel werd ge speeld. Niet alleen voor de spelers en de organisatoren was dit verheugend, doch ook voor de zwerfdieren, huisdie ren, die geen baas meer hebben en die er vaak zeer slecht aan toe zijn. Tij dens de uitvoeringen werd n.l. een collecte gehouden ten bate van de Stichting „De Hazenberg", Nationaal, dierenpark voor Zwerfdieren te Ame rongen. Heden kon mevr. Von Ilsemann gravin van Aldenburg-Bentinck, de voorzitster van de stichting mededelen dat een bedrag van ruim f 150,voor dit doel werd opgehaald. Hiertoe heeft in het bijzonder medegewerkt, een hondje, dat bij ieder offer in de bus, dankbaar knikte. Doch, deze 150 gul den zijn een druppel op de gloeiende plaat. De stichting heeft nl. thans plan nen in voorbereiding tot de bouw van een keurig tehuis voor deze dieren. Het terrein is reeds eigendom van de Stich- Een hamer Een onverwacht ogenblik. En de bril is naar z'n grootje! Als Grootje nu maar een reservebril had. Inderdaad heeft ze die. Fijn, want nu kan ze toch verder lezen en breien, 'n Reservebril is eigenlijk onmisbaar. Rijksgediplomeerd Opticien. Kerkewijk 1 Veenendaal Telefoon 2764 titng, geschenk van haar voorzitster. Thans reeds staan gedurende een aan tal jaren houten hokken op het terrein, terwijl de asylhouder, de heer Van der Rhee, woont in een tuinhuisje van de Duitse ex-keizer. Tijdens de uitvoerin gen bij het kasteel bestond gelegenheid om zich als donateur van de stichting op te geven. Een groot aantal belang stellenden in dit mooie en nuttige werk maakte van deze gelegenheid gebruik, om mede te werken aan de opruiming van de zwarte bladzijde uit het boek van onze moderne maatschappij der dierenverwaarlozing zo niet erger, mis handeling. (Van onze weerkundige medewerker) Bijna twee jaren hebben wij op echt zomerweer moeten wachten. Ja, bijna twee jaren, want vorig jaar hebben wij zo goed als geen warm zomerweer gehad. Totaal in De Bilt in Juni, Juli en Augustus drie zomerse dagen tegen normaal 18 is toch wel bedroevend weinig. Alleen al met het weer op de Zondagen slaat 1955 een heel wat beter figuur dan de zomer van het vorige jaar, toen het in de noordelijke provincies op 17 achtereenvolgende Zondagen veel of weinig regende, maar dan toch in elk geval regende. warmte-ociweder binnen twee uren 46 'mm. regen, terwijl het op de andere waarnemingstations in Brabant, even als trouwens elders in Nederland, droog bleef. In de volksmond hebben deze warm te-onweders geen goede naam. Wan neer de buien uit het oosten of zuid oosten komen, zijn ze dikwijls zwaar en gevaarlijk, wordt er wel gezegd. In de regel zijn dit dan warmtef-onweders, welke uit Duitsland ons land binnen drijven. Wanneer de luchtdrukverschillen boven West-Europa klein worden, zoals Dinsdag en Woensdag j.l. het geval was, beginnen plaatselijke omstandig heden een woordje mee te spreken. Door de sterke verhitting in het bin nenland gaat daar veel warme lucht opstijgen (want warme lucht is lichter dan koude lucht!) met als gevolg, dat deze lucht door toestroming van koelere zeelucht weer in evenwicht wordt ge bracht. Hierdoor blijven de temperatu ren vlak langs de kust meestal belang rijk lager dan in het binnenland. Zo meldde Dinsdagmiddag om twee uur Den Helder 20° C. tegen Twente 28° C., terwijl het in beide plaatsen zonnig zo merweer was. Maar in Den Helder woei een zwakke zeewind en in Twen te was het windstil. Op zeer warme dagen is deze koele zeewind voor de vacantiegangers langs het strand en op de Waddeneilanden een welkome verrassing. Maar, de af koeling kan ook te groot worden en dan zijn de invallende zeewinden de „schrik van de badplaatsen". Toen het Dinsdagmiddag bij druk kend weer en een temperatuur van 26 tot 28° C. zomers warm was, spraken velen al van een hittegolf. Maar daar van was in het midden van de week toch nog geen sprake. Hiervoor moet de temperatuur op zijn minst tot boven de 30° C. stijgen, zoals dat deze week in Noorwegen het geval was. Dagen, waarop de temperatuur tot 30° C. of hoger stijgt, worden bij ons „tropische" dagen genoemd. Hiervan komen er per jaar te De Bilt gemiddeld drie voor, maar na 1950 is dit aantal niet meer be reikt. In 1951 en 1954 kwam er geen een tropische dag voor, in 1952 en 1953 slechts één. De laatste zeer warme pe riode met vier opeenvolgende tropisch warme dagen dateert van begin Juni 1950. En daar wij de laatste vijf jaren niet met zeer warme (tropische) dagen zijn verwend, is het te begrijpen, dat menigeen de laatste dagen, bij een tem peratuur van 26 tot 28° C., niet wist wat hem overkwam. De laatste zeer warme dag was 5 September 1949 toen in Naaldwijk, Buchten (Zuid-Limburg en op het vliegveld Gilze-Rijen 35°, te De Bilt 34° en zelfs in Den Helder en Vlissingen 33° C. werd genoteerd. De onweersbuien, welke de afgelopen dagen boven Nederland voorkwamen, waren een voorbeeld van „warmte- onwedprs". Deze ontstaan door plaat selijk grote verhitting en kenmerken zich dikwijls door hun zeer locale ka rakter. Vaak zijn deze onweders zwaar en soms kunnen zij uren duren, het geen met name in Overijssel, Oost-Gel derland, Brabant en Limburg het ge val is. Dit vindt zijn oorzaak in de over het algemeen zwakke luchtbeweging, waardoor de buien zich maar heel lang zaam verplaatsen. Mede heeft dit tot gevolg, dat er plaatselijk zware regen val voorkomt. Vorig jaar kreeg bijvoor beeld Eindhoven op 12 Mei uit een GESLAAGD Vorige week slaagde onze plaatsge noot A. Rokes Jr. voor het examen Electrotechnisch Installateur. (12) Verwonderd grijpt de wapensmid de bronzen draak, die Angelo hem toereikt. Zoiets heb ik nog nimmer gezien, roept hij verbaasd uit. „Wat moet ik daarmee aanvangen, edele Heer?" „Ik kan wel zien, dat jullie hier ver van het hof leven beste man", lacht de prins vrolijk, „je bent blijkbaar niet eens op de hoogte van de nieuwste mode op wapen- gebied. Dit is namelijk een helmteken, zoals elke ridder te Napels tegenwoordig draagt. Smeedt hem maar snel op de helm van je meester als een ge schenk van mij voor zijn gastvrijheid." Nog enigs zins aarzelend voert de smid dit bevel uit. En zo komt het, dat Aram, die ongemerkt desmidse bin nengekomen is even later verrast blijft staan. Daar, tussen de smid en prins Angelo in rust op het aam beeld de helm, die hij in het tournooi zal dragen en er bovenop prijkt een gevleugelde bronzen draak (wordt vervolgd) 12cent in handig blikje tc Veenendaal VRAAGT: a. b. MEISJES voor kantoor werkzaamheden Mulo diploma gewenst. STENO-TYPISTE in de moderne talen. Schriftelijke sollicitaties aan Postbus 7 te Veenendaal. Het is mij een genoegen onze klanten tot een bezoek uit te nodigen Vanaf VRIJDAG 22 Juli des namiddags 6 uur van Ravenhorst

De Vallei | 1955 | | pagina 2