DE VALLEI Q Q GRADA STATIONSASSISTENT EN WEGWERKER Chauffeur V A-tje -de CANADESE ERFENIS- Ook U zult enthousiast zijn over het unieke vloeibare wasmiddel dat Voor de Jeugd PECH! Fa. Kraan vanKuyk anders: bleken VRAAGT: een ervaren Wegens vacantie GESLOTEN HEIMEL PLAATST EEN Kost slechts 95 cent FEUILLETON GRADIX Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOi Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE Beste Jeanette, Hartelijk welkom in de kring van neven en nichten. Wat kun je mooi schrijven! Zit je in de vierde of vijfde klas? En heb je nog meer broers en zussen dan Herman? Laat nog maar eens iets van je horen. Groeten van Tante Jos. Beste Repelsteeltje, Dank voor je lange brief. Je zult in Scheveningen al die repetities wel gauw vergeten zijn. Laat je horloge niet weer meezwemmen! Leuk, dat jullie een eerste prijs hebben gewonnen met dat toneelstukje. Prettige vacantie en veel groeten van Tante Jos. EEN NEDERLANDS BADPAK HEEFT EEN NAAM, OOK IN HET BUITENLAND Het zijn niet alleen de Nederlandse zwemsters die zich over een goede reputatie in de wereld mogen ver» heugen, ook de badpakken die zij dra gen genieten een faam in vele landen. De zwemsters vertellen ons met bekers en medailles over hun internationale tuccessen. Industriële prestaties komen daarentegen niet zo gemakkelijk aan het licht. Toch is het weieens interes-? sant na te gaan, hoe onze badpakken- industrie zich heeft ontwikkeld. VAN BADGEWAAD NAAR BADPAK De meesten onzer kennen de eerste costuums waarin vooruitstrevende vrouwen zich te water begaven, slechts van plaatjes en toch werd dat schoons van flanel, vlaggedoek of bedrukte ka toentjes nog in onze twintigste eeuw gedragen! U weet wel: die slobberige, wijde pakken met pijpen tot op de knie {{.aktr waaronder nog een strook bungelde. Na deze kakelbonte pakken ging men het eenvoudiger doen en kwamen er zwarte, katoenen pakken in de mode. Witte biezen om de ronde hals en de brede schouders en onder aan de lang zamerhand korter wordende pijpen, moesten het geheel wat opluisteren. Het wollen badpak betekende een enorme stap vooruit, maar toch zou het nog lang duren voor men tot de ont dekking kwam dat het zo gemaakt kan worden, dat het figuur niet alleen wordt omhuld, maar waar nodig ook steunt en op z'n voordeligst doet uitkomen. Het wollen badpak draagt een sportief karakter: Het wordt tegenwoordig in tientallen zeer modieuze uitvoeringen gebracht, die meer en meer voorzien zijn van kleine baleinen. De vraag naar de lastex faille bad pakken neemt enorm toe, niet alleen in de stad, ook op het platteland. Deze zijn gemaakt van geweven stof, waarin rub ber is verwerkt. Door hun elasticiteit sluiten ze goed en een speciale verster king zorgt dat de ritssluiting aan de onderkant niet geforceerd wordt. Van beide soorten zijn ook modieuze model len voor grotere maten verkrijgbaar. DRAAGBARE RADIO VOOR DE STEENKOOLMIJNEN Een Britse firma heeft een nieuw soort draagbare radio-telefoon ge bracht, die speciaal is geconstrueerd en ontworpen voor de verbindingen in de steenkoolmijnen. Aangezien de stan daard hoogfrequente radio ongeschikt is gebleken voor gebruik ondergronds, heeft de fabrikant gebruik gemaakt van het principe van „geleide" of „induc tieve" radio, die werkt op elk bestaand metaalachtige geleider om het signaal over te brengen. Zilverpapier ingebracht door: Tera Vonk. Tera Vonk. Tea Keman. Jan en Nelly Ravenswaay. Oplossing raadsels I. Loodgieter, bakker, melkboer, slager, reiziger, dokter, onderwijzer. II. III. Ze werken allebei met patronen. NIEUWE RAADSELS I. Deze spreekwoorden zijn verkeerd aan elkaar geschreven. Probeer eens of je ze goed kunt zetten. 1. De beste stuurlui wegen het zwaarst. 2. De eerste klap maakt het paard vet. 3. Hoge bomen maken stinkende won den. 4. De laatste loodjes staan aan wal. 5. Zachte heelmeesters vangen veel wind. 6. Het oog van de meester is een daal der waard. II. Zet deze plaatsnamen eens zo onder elkaar dat de beginletters de naam van een fijne vrucht vormen: Amsterdam, Sliedrecht, Norg, Pur- merend, Abcoude, Lisse, Ierseke, Em- men, Pannerden, Amersfoort, Steen- wijk. 123456789 10 11 12 III. Op de cijfers komt de naam van een plant die nu bloeit. Van boven naar beneden: 1. deel van geweer. 2. plaats in Duitsland. 3. drank. 4. leesteken. 5. plaats in de Betuwe. 6. zwarte substantie. 7. visnet. 8. rivier in Duitsland. 9. profeet uit het O.T. 10. muziekinstrument. 11. een weinig. 12. peulvrucht GETALLEN RADEN Ieder neemt een blaadje papier voor zich. Dan zeg je: „Schrijf eens een ge tal op, het geeft niet welk." Vermenigvuldig dit getal nu met 2. Gebeurd. Tel er nu eens 10 bij. Klaar. Deel alles nu eens door 2. Af. Trek er nu het getal af, dat ieder het eerst had opgeschreven. In orde. Dan zal ieder een 5 overhouden. Hieronder een paar uitwerkingen. Waar de truc zit, zul je wel gauw vinden. 7 14 12 X 2 14 28 24 10 24 38 84 2 12 19 17 5 5 5 Weet je dat een olifant niet springen kan? Hij is niet in staat om alle vier poten tegelijk van de grond te krijgen. dat het winterkoninkje altijd een paar nestjes bouwt? Als het wijfje komt, zoekt ze daar het mooiste uit dat keihard brood even gemak kelijk te verteren is als vers brood? Je kunt dus gerust altijd de oude korstjes opeten. Zeg jongens, heb je al vernomen Wat lange Piet is overkomen? Hij ging uit vissen met de boot Van z'n neef, Gert Jan de Groot De kaar daarvan (Piet wist dat niet) Die was zo lek als een vergiet! Beginnen jullie het te snappen? De brasems wilden echt wel happen, Piet gooide in en haalde maar, De vissen deed hij in de kaar. Tenslotte vond het het genoeg En ging naar huis, het was nog vroeg. Zijn vrouw kwam net van Trijntjebuur. Piet riep: „Katrien, de pan op 't vuur!" De rest kan iedereen wel dromen: Piet heeft het schepnet toen genomen. Hij keek de ogen uit z'n hoofd En riep: „Wie heeft m'n vis geroofd?" Hij schepte, schepte, maar (wat pech): Z'n hele reuzevangst was weg! DE N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN heeft in het gehele land plaatsingsmogelijkheid voor jongemannen in de betrekkingen van Solliciteren kan ieder, die goed gezond is volledig lager onderwijs heeft genoten 20 jaar of ouder, doch nog geen 31 jaar is. (In speciale gevallen kan van de maximum leeftijds grens worden afgeweken). Arbeidsvoorwaarden aanvangsbezoldiging f3180,- per jaar in de 1e loonklasse na het bereiken van de 23-jarige leeftijd extra beloning voor nacht- en Zondagsdienst voordelige reismogelijkheden kosteloze dienstkleding tegemoetkoming in pensionkosten spoedige aanstelling in pensioengerechtigde dienst Stationsassistenten kunnen het o.m. brengen tot rangeerder, ladingmeester of seinhuiswachter; wegwerkers kunnen worden bevorderd tot voor werker, onderploegbaas, ploegbaas. Sollicitaties te richten aan het Inspectiebureau der htS. Utrecht (boven het station), waar desgewenst nadere inlichtingen worden verstrekt Het is een genot met GRADIX te werken. Van de vetste vaat tot de vuilste vloer, GRADIX maakt ia recordtijd alles glan zend helder en fris. GRADIX is sopkrachtig, maar daarbij is het sop zo zacht als zijde, veilig voor donzige wol, het mooiste nylon. Uw fijnste lingerie en Uw mooiste deken. GRADIX maakt grondig schoon, maar spaart de gevoeligste handen. Vraag met nadruk naar GRADIX de grote literfles met het groene etiket. Meer inhoud voor slechts 45 cent IWWÊMM GR ADA, het gestabiliseerde bleekwater, bleekt veilig en sluit elk risico voor de vezel van Uw kostbaar linnengoed uit. Bovendien vooral 's zomers onmisbaar als onovertroffen en goedkoopste ontsmettings middel in huis of bedrijf. Grote literfles met plastic patentsluiting voor 27 Ct voor de kinderen JULIANASTRAAT 1-3 - VEENENDAAL Leeftijd 25-30 jaar. Aanmelden op bovengenoemd adres. is de KAPPERSZAAK van Zaterdagavond 6 uur tot Woensdagmor gen 9 uur Cuneraweg ACHTERBERG t/m 10 woorden (37) Daar is de laatste wagon. Is die voor bij, dan staat hij in zijn volle lengte en onbeschut op het open land. Hij over wint zijn angst voor de trein door zijn angst voor de achtervolgers, grijpt een stang en wordt onmiddellijk meege sleurd, alsof zijn armen zullen af scheurenzijn voeten slingeren een paar maal pijnlijk tegen de dwarslig gers en tegen de rails aan. Dan trekt hij zich op. Goddank, hij heeft een plank onder de voeten. Stil glijdt de wagon voort over de rails, totdat plotseling een heftige schok hem er bijna weer afwerpt; de wagens zijn op een ander stel wagons gebotst. Eric zwaait heen en weer en dreigt te vallen, maar krijgt een touw te pakken en klampt zich daaraan vast. Reeds staan de wagens stil. Het touw blijkt af te hangen van een dekzeil, dat over de wagon ligt. De vluchteling licht het ziel op en ziet, dat de wagon geladen is met balen hooi. Voorzichtig laat hij de tou wen wat vieren, dan rukt en sjort hij aan een baal, tot ze eruit wipt en er een holte in de lading ontstaat. De baal tuimelt tussen de sporen en Eric strekt zich met een zucht van verlichting uit in het gat, dat zo kunstig verborgen wordt door het zeil. Enkele minuten later neemt een lo comotief de wagons weer op en lang zaam stoomt de eindeloos lange goede rentrein het emplacement af. Zacht schommelt de vracht hem heen en weer. Een stoomfluit loeit over de nachtelijke verlatenheid. Het is muziek voor de verstekeling. Hij is buiten gevaar, zijn lichaam ontspant zich, de ogen vallen dicht. Een ogenblik later slaapt hij vast op de lichte deining van de rijdende trein. Als de reiziger-tegen-wil-en-dank wakker wordt, droomt hij juist dat een gangster hem langzaam een bot mes tussen de ribben door duwt. Wild slaat hij tegen het dauwnatte zeil, dat hem bedekt. Een ogenblik vecht hij met ar men en benen, tegen wat hem een po ging toeschijnt om hem te knevelen. Dan gilt de treinfluit hem klaarwakker en hij komt tot besef van de situatie. Het botte moordwerktuig van de drank smokkelaar blijkt een knoop te zijn in het ijzerdraad, dat om de baal hooi heengeperst is. De in elkaar gedraaide einden zijn door het schokken en schommelen van de wagon diep in zijn vel geschuurd. Zijn rug voelt als ge broken door het liggen in een gedwon gen houding, zijn benen zijn stijf en koud. Het geperste hooi, dat hem in de nachtelijke uren van zijn vlucht een zo zachte legerplaats .toescheen, vertoont nu alle eigenschappen van een plank. Bovendien steken aan alle kanten strootjes en sprietjes naar buiten, die pijnlijk in zijn vel prikken. Zijn ogen zitten vol stofjes en zaadjes. Hij voelt zich ellendig, opgejaagd, uitgestoten. Een verschoppeling, een zwerver, een hongerende boef. Ja, honger heeft hij! En dorst! Zijn keel schroeit, zijn gehemelte Is zo droog, dat hij niet eens met zijn tong kan smakken. En de wagon schommelt en slingert en ratelt. Waarheen gaat hij? Naar oost, naar west, naar noord, naar zuid? Hij weet 't niet. Voorzichtig pro beert hij naar buiten te gluren. Maar dat is niet zo gemakkelijk. Zwaar hangt het zeil naar beneden. Hij sjort en trekt aan een eind, tot hij grond en rails kan zien. En het duizelt hem. Dicht onder zijn ogen schiet het grint van de spoor baan weg in bliksemende strepen. De rails schijnen een koude vuurstraal; de wagon schommelt voort zonder vooruit te komen op een wegijlende grond. De hongerige vluchteling trekt snel zijn hoofd terug en vindt het roerloze half duister van zijn balen hooi vertrouw der en veiliger. Dan vat hij weer moed. Met moeite verschuift hij een paar balen zo, dat hij, wat gemakkelijker zit; met zijn be nen in een spleet tussen twee van die stekelige blokken begint hij een hoek punt van het zeil op te hijsen. Maar het zit ergens vastgebonden. Met rukken en sjorren krijgt hij het zo ver, dat zijn voeten steun kunnen vinden op de rand van de wagon. Nu laat hij zich op die rand zakken en werkt zijn hoofd naar buiten. Tussen twee wagons door ziet hij het landschap. Een eindeloos bos. Plotseling wordt het onderbroken door een blank en stil meer. Het kan nog niet laat op de dag zijn, want stil drijft een. nevel aan de oppervlakte. Geen mens, geen huis te bekennen. En zijn maag knort. Wanneer zal die trein eindelijk stoppen en waar? Heeft hij niets eet baars in zijn zakken? Alles tast hij af; gelukkig, een pakje tabak en sigaretten papier. Zelfs voor zijn uitgedroogde keel is een sigaret een verkwikking. Met moeite rolt hij de tabak tussen zijn vingers, terwijl de schokkende wagon hem heen en weer slingert. Maar het lukt en even later doet de smaak van de scherpe shag zijn zelfvertrouwen aanmerkelijk stijgen. Gevaar voor ontdekking is er niet. Wie ziet nu zo'n nietig rookwolkje? Naar het geluid van de locomotief te oordelen moet de trein heel lang zijn, hoewel hij zich daarvan van zijn zit plaats tussen twee wagons in, niet kan overtuigen. Zou hij het wagen er bo venop te klimmen? Daar is niet veel houvast! Als je valt, schiet er niets van je over. Te riskant! Dan wordt het plot seling licht om hem heen. Het bos, dat sinds lang weer de plaats van het meer had ingenomen, is voorbij en de trein rijdt door een ontgonnen gedeelte. Nu wisselen boerderijen en akkers elkaar af. Dan weer een gedeelte bos. Nieuwe ontginningen, een klein dorp. En de trein dendert verder over de rails waaraan geen eind schijnt te komen. Dan volgen huizen en fabriekjes dicht op elkaar. „Eindelijk," denkt Eric, „we komen in een bewoonde buurt en dan zal de trein wel stoppen." Hij kan zo toch niet eeuwig blijven doorrijden! Iets langzamer glijden de wagons door een flauwe bocht en de hongerende en dorstige verstekeling meent de remmen al te horen knarsen. Wielen ratelen over wissels. Daar staat een aantal lege wagons; een goederenloods. Dit is een emplacement. Zullen we nu stoppen? Maar de trein bonkt door het station heen, de locomotief zet gang onder hels gefluit en het geluid rolt tegen de heu vels op. Enkele minuten later beneemt aan weerskanten dicht bos weer het uitzicht. En alsof die stad slechts een droombeeld was geweest, beklemt weer het maagdelijke bos aan beide zijden de trein. Teleurgesteld en kwaad kruipt Eric weer binnen het zeil. Hij wil dat voor bijvliegende bos niet meer zien. Wat doet het er toe, waarlangs hij rijdt Hij zal wel merken, als de trein eenmaal stilstaat, waar hij is. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4