Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vier-weekse Reclame-actie van de Winkeliersven VROUWEN REGEREN EEN EILAND Woningnood in Veenendaal groter dan elders in Nederland Vreselijke woningtoestanden brengen brengen de Raad tot wanhoop de VALLEI-riks 40 KINDERFIETSEN ALS PRIJS Gemeenteraad trekt bezwaarschrift bij de Kroon ingediend weer in Eenmaal verslaafd aan het geluid, ziek van wordt men de herrie UIT DE VEENENDAALSE RAADSZAAL Alleen DEN HAAG kan hier nog uitkomst geven Wist U AGENDA Waar is Hij is f20. - waard Firma J. F. Tak r Rhenen Renswoude Eist Achterberg Amerongen JXieuws uit de Omgeving 29e jaargang VRIJDAG 22 JULI 1955 No. 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel PvdA stemde tegen opheffing T ekenschool .s Veenendaal weer vertegen woordigd bij de Vierdaagse in Nijmegen V Rhenenaren dragen Rode Kruis warm hart toe Hoe Rhenens jeugd voetbalde De film van Renswoude AMERIKAANSE BESTUDEERT DODENDE WANDLUIS Botel-Tobargo, vreslijkste oord ter wereld Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent By herhaling heeft de Gemeenteraad zich de laatste tyd bezig gehouden met de vreseiyke omstandigheden waarin meerdere Veencndaalse gezinnen moeten wonen, zonder direct tot een oplossing te komen. In de Woensdagavond gehouden vergadering bepaalde het raadslid de heer Scholten opnieuw de aandacht van de Raad by dit brandende vraagstuk door een uitvoerige beschryving te geven van de onhoudbare omstandigheden waarin een gezin van tien personen in een aan de Middellaan gelegen onbewoonbaar verklaarde woning moet leven. Opnieuw kwam de Raad tot de slotsom dat alleen een extra toewyzing wonin gen uitkomst kan geven voor de bewoners van de vyftig onbewoonbaar ver klaarde woningen in Veenendaal. De meeste woningen welke thans worden gebouwd in het Franse Gat zyn be stemd voor de industrie of werden aan deze gemeente toegewezen als z.g. migratie-woningen. Wethouder De Ruiter was Woensdagochtend nog by het Provinciaal bestuur in Utrecht om aan te dringen op een broodnodige extra toewyzing woningen voor de z.g. vrije sector. Hy had hierby op de wel byzonder grote woningnood in Veenendaal gewezen. De provincie heeft echter geen bouw volume meer beschikbaar. Alles is al verdeeld. De wethouder ziet er ook geen gat meer in en hoopt alleen nog dat Den Haag voor Vecnendaal een uitzondering zal maken. Na de gebruikelijke opening met ge bed is het woningvraagstuk het eerste onderwerp dat in deze raadsvergade ring ter sprake komt. B. en W. stellen namelijk voor de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Middellaan 112 en Van de Poll straat 16, 18, 20 en 22 met zes maanden te verlengen aangezien voor de bewo ners hiervan nog geen andere woningen beschikbaar zijn. De heer Scholten (CH) geeft dan een aangrijpende beschrijving van de onmo gelijke toe stand van de woning aan de Middellaan. Hij is daar eens op bezoek ge weest. De voor deur kon hij niet in want die zat vast door het ver zakken van de voorgever. T, Toen hij ach- 'n Veenendaal het grootst. terom wilde moest hij langs een zijgevel waarvan hij dacht dat deze ieder moment zou omvallen. Deze vertoont een spinne- web van scheuren waardoor men veel al met gemak zijn hand kan steken. Dan komt men bij de miserabele ach terdeur waar dagelijks tien mensen moeten in- en uitlopen. De vloer is ver gaan. Men is bang er met de stoelpoten door te zakken en durft haast niet te gaan zitten. Ook de zoldervloer is ver gaan en vertoont tal van spleten. Een kind van drie jaar is er pas nog door gezakt. In de winter is het hier niet warm te stoken. Deuren en ramen sluiten niet meer. Als het regent kan men zelfs het beddegoed niet droog f Scholten Woningnood dat reeds sinds 1 Juli j.l. de ge hele straatverlichting in Veenendaal tot 's nachts half één blijft branden, in plaats van tot 11 uur? dat velen, vooral bij het mooie weer van de laatste tijd, hiervan reeds rijkelijk hebben geprofiteerd tijdens avondwandelingen? dat vrijwel heel Veenendaal in deze dagen vóór de vacantieweek duimt voor aanhoudend droog weer met wei nig of geen bewolking? dat het personeel van de SKF- fabrieken zelf een tennisbaan heeft aangelegd op het fabrieksterrein aan de Wageningselaan? dat de baan deze week voor het eerst kon worden bespeeld? dat de deze week begonnen jeugd-vacantievoetbalcompetitie uit stekend georganiseerd blijkt te zijn? dat de elftallen die tot nu toe hebben gespeeld met geestdrift en enthousiasme de eer van hun straten hebben verdedigd? dat het de jongens nog weer meer moed zal geven als zij tijdens de wedstrijden wat meer bewoners van hun straat langs de lijn zouden zien? dat Driek Dinsdag zonder haar man Wout Blauwkous op het voetbal veld is gesignaleerd toen de jongens van haar straat aan het spelen waren? dat zij nog nooit op een voetbal wedstrijd was geweest en nog niet weet of ze straks bij de laatste wedstrijden haar man zal vergezellen? dat gistermiddag een onbekende jongeman aan het postkantoor kwam om 100 kwitantiezegels van 15 cent? dat hem toen echter per ongeluk. 100 zegels van 50 cent werden gegeven hetgeen voor de jongeman een voor deeltje en voor de betreffende loket ambtenaar een schadepost van 35 gul den zal betekenen indien eerstgenoem de zich tenminste niet nog even op het postkantoor wil bekend maken? dat echter verwacht wordt dat hij dit wél zal doen? ƒ:11,! niiiiiiiiiiiiiiiiia»! I IIIIIIHIl||l(|l 'l|lllll|lll|flHI|||||| 1(11111 ui ii urn luim mui Minimi in hui ii min :su Dinsdag 26 Juli |1 (Terrein Nieuweweg) 9 uur 's morgens, aanvang jaarlijk- se Veenendaalse Bijenmarkt. H Zaterdag 30 Juli (Station Veenend.-De Klomp) l| ongeveer 3 uur, aankomst van de Veenendaalse Vierdaagse- tippelaars. |1 Luxor Theater 11 Van heden Vrijdag t.m. Zon- dag de film „The Sleeping li Tiger", Maandag en Dinsdag „Ingerukt, mars" en Woens- dag en Donderdag „De Griezel ff Gorilla". f§ ti'SSAaiiSiSiiililillillllllllllllllfiillliaift/ iliSiinnniüi^^^ houden. Er is een slaapgelegenheid welke eigenlijk niet meer dan een hok genoemd kan worden, met een opper vlakte van 16 m2. Hier slapen vader, moeder en vijf kinderen, waaronder een meisje van 15 jaar. De situatie in de vier andere hiervoor genoemde woningen in de Van de Poll straat kent' hij niet, maar voor dit krot en cadaver wil de heer Scholten een uitzondering maken. Was er nu in dit geval werkelijk geen oplossing te vin den? Hij zegt zijn stem niet aan het verlengen van de ontruimingstermijn te kunnen geven. Wel stelt hij voor om dit gezin een van de woningen toe te wijzen welke nog voor de winter in het Franse Gat gereed komen. Dit voorstel doet hij ook namens zijn vier fractie genoten. De heer Van Hardeveld (PvdA) was aanvankelijk niet van plan nog iets over het verlengen van deze ontrui mingstermijn te zeggen. Maar nu de heer Scholten met een dergelijk voor stel komt wijst hij op de onbillijkheid hiervan. Er zijn nog meer gevallen in onze gemeente zoals de heer Scholten die beschreven heeft. Hij zou liever ge zien hebben zoals zijn fractie al vaker heeft voorgesteld, namelijk eerst dié bewoners een nieuwe woning geven die het langst in een onbewoombaar ver klaarde woning zitten. De ontruimingstermijn van de door de heer Scholten genoemde woning zou nu voor de eerste keer worden verlengd. Daarentegen zijn er woningen in onze gemeente waarvan die termijn al twee- of driemaal verlengd werd. Ook de heer Van der Woerd (PvdA) vindt het voorstel van de heer Scholten vreemd, te meer omdat laatstgenoemde zich bij vorige besprekingen over deze aange legenheid niet liet horen. De heer Van Kuyk (AR) zou ook niet graag zo maar een uitzondering willen maken. Misschien zijn er gezinnen die er nog erger aan toe zijn. Hij is het met de heer Van Hardeveld eens dat er no dig meer wo ningen be schikbaar moe ten worden gesteld voor bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen. Dhr. Jansen deelt als voorz. van de Wo ningcommissie mede dat er thans 48 on bewoonbaar verklaarde woningen in enze gemeente zijn. De commissie heeft B. en W. geadviseerd om in zes gevallen Slok t „Onverklaarbaar bewoonde woningen" Weth. De Ruiter, wil een nieuwe woning toe te wijzen. De heer Van Har develd vindt dit veel te weinig. Zo kan het nog wel 10 jaar duren eer de mensen er uit zijn. B. en W. moeten meer moeite doen voor een extra bouw volume en dan niet voor in dustrie- of mi- gratiewonin- gen, maar hui- nu ook naar Den Haag. zen VQor de Veenendaalse bevolking. Dhr. Van Galen (CH) meent toch dat het geval aan de Middellaan niet bestendigd kan blijven. Hij vraagt of B. en W. nog meer van deze toestan den bekend zijn. De heer Scholten merkt op dat het door hem genoemde geval hem zo sterk getroffen heeft omdat hij het zo goed kent. Hij woont er vlak bij en komt er dik wijls langs. Van Hardeveld: Teken- Verder gelooft school werd de nek hy ook dat het nodig is om omgedraaid. (Vervolg op pag. 2.) Ook de VALLEI-riks van de vorige week werd niet gevonden en daar door is de waarde van de VALLEI- riks welke dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, in waarde ge stegen tot 20 gulden. De vorige riks werd uitgegeven bij- Fa. Henny Jansen aan de Zandstraat te Veenendaal. De riks welke nu weer uitgaat heeft een rood gedrukt nummer om het zoeken te vergemakkelyken. Dit nummer is 2 AQ 237974. Kykt u dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer 2 AQ 237974. Indien u deze vóór a.s. Don derdagmiddag 12 uur aan het bu reau van ons blad kunt tonen ont vangt u de viaderspremie welke thans dus f 17,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Ook dit jaar zal Veenendaal weer vertegenwoordigd zjjn tijdens de jaar lijkse Vierdaagse in Nijmegen welke 25 Juli a.s. begint. Deze vertegenwoordiging zal weer in hoofdzaak bestaan uit 22 leden van de Wandelsportvereniging „VSW". Hier van zullen 17 leden deelnemen aan de 40 km-mars, 4 aan de 55 km en 1 aan de 30 km-mars. Vermeldenswaard is ook dat de he ren J. van de Weerthof en E. van Ma nen Sr. reeds voor de achtste keer de Vierdaagse meelopen en de heer P. van Viegen voor de zevende maal. Gedurende de maand Augustus orga niseert de Veenendaalse Winkeliers vereniging een Vacantiereclame-actie. Gedurende vier weken wordt elke week een nieuwe rebus uitgegeven, welke men kan inzenden met bijplakking van 25 VWV-zegels. Deze zegels worden door de deelne mende winkeliers verstrekt voor elke aankoop van 50 cent. Als prijzen worden elke week 10 kinderfietsjes beschikbaar gesteld. Deze actie begint Vrijdag 5 Augustus. De uitslag van de eerste prijsvraag wordt bekend gemaakt op Vrijdag 12 Aug., EEN SCHRIJVENDE KEIZER De beroemde keizer Frederik II van Hohenstaufen heeft omstreeks 1240 een geïllustreerd boekwerk over „de val kenjacht" geschreven, dat zelfs in kleine encyclopedieën wordt vermeld. Gedurende vele eeuwen is door nie mand ter wereld een boekwerk op dit gebied samengesteld dat dit oeuvre ook slechts enigszins evenaart. Het origi neel, van vele tekeningen voorzien, bevindt zich in de bibliotheek van het Vaticaan. In dit handschrift worden ook tal van andere vogels behandeld. Eerst in het nieuwe tijdperk van zeer scherpe fotografische momentopnamen is men er in geslaagd de nauwkeurig heid van de reproductie van vliegende vogels, zoals de keizer de dieren heeft weergegeven, te overtreffen. Het originele boek werd gedurende oorlogshandelingen in de nabijheid van Parma door een brand vernietigd. De zoon van de keizer, de koning van Si cilië, Manfred, werkte het echter met behulp van gevonden aantekeningen uit, met zijn eigen toevoegingen. Zoals bekend, besloot de Veenen daalse gemeenteraad in September van het vorig jaar by H.M. de Koningin be zwaren in te dienen tegen het door de Provinciale Staten van Utrecht vast gestelde Streekplan ter bescherming van waterwinplaatsen ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Voor wat betreft de in genoemd plan vastgestelde beschermingsgebieden rond het waterleidnigbedryf in Vee nendaal kon het gemeentebestuur na- melijk niet accoord gaan. Vooral in verband met het uitbreidingsplan, zo als het aanleggen van de verlengde Stationssingel en het leggen van een moerriool naar de te zijner tyd te bou wen rioolzuiveringsinstallatie, zouden onoverkomelyke moeilijkheden worden geschapen. Door de voorgenomen verbetering van de Kerke wijk is deze aangelegen heid urgent geworden. Het afval van het industriewater van het industrie terrein moet namelijk geschieden via een duiker onder de Kerkewijk en de juiste plaats hiervoor dient op korte termijn te worden bepaald. In verband hiermede heeft het ge meentebestuur onderhandelingen ge voerd met Ged. Staten en gevraagd om ontheffing inzake de hiervoor genoem de bezwaren. Het resultaat was dat nu het moerriool vanaf de Kerkewijk ge legd zal worden door de Stationssingel, de Kastanjelaan, welke laan eerstdaags toch zal moeten worden verbeterd, on der het Omleidingskanaal en verder via een ten noorden van dit kanaal aan te leggen weg naar het te bouwen pompgemaal. Hierdoor is nu het grootste bezwaar SECRETARIS WONINGCOMMISSIE MET VACANTIE Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend dat het kan toor van de secretaris van de Commis sie van Advies Woonruimtewet, Zand straat 68 te Veenendaal, in de week van 25 tot en met 30 Juli 1955 wegens va- cantie is gesloten. tegen het plan voor bescherming van de drinkwatervoorziening weggenomen en besloot de Gemeenteraad in zijn vergadering van Woensdagavond j.l. tot terugneming van het bij de Kroon in gediende bezwaarschrift. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL UITREIKING ZONNEBLOEM- GETUIGSCHRIFT AAN 19 VEENENDAALSE MEISJES Voor de Zonnebloemmeisjes was het Woensdagavond een bijzondere avond. Aan 19 meisjes uit verschillende be drijven die de Zonnebloemcursussen op Zaterdagochtend hebben gevolgd werd namelijk het getuigschrift en insigne uitgereikt. De avond werd gehouden in de Chr. Huishoudsschool waar ook het Zonne- bloembestuur en de ouders van de meisjes aanwezig waren. Mej. De Haas, de leidster, sprak het welkomstwoord waarna de voorzitter van het bestuur, drs. W. A. Frederikse een toespraak hield en wees op het grote nut van de Zonnebloemcursussen. De meisjes krijgen wat mee «waar zij later in het gezin iets aan hebben. De cursussen omvatten o.a. de huishoud- vakken en algemene ontwikkeling. Na zijn speech ging de heer Frederik se over tot de uitreiking van het ge tuigschrift en sprak nog woorden van dank tot de leidster en de leraressen. Vervolgens speldde mej. De Haas de meisjes het Zonnebloemspeldje op. Verder voerden de meisjes nog enkele geslaagde stukjes op en trakteerden zij op zelf gemaakte cake en een kopje koffie. Zonder twijfel zullen de aanwe zigen op een mooie avond terugzien. des avonds om kwart over negen op de markt en zo vervolgens elke Vrijdag avond. Aangezien het hier een vacantie-actie betreft, zal er verder geen programma samengesteld worden. In Casablanca duren de onlusten voort. Ongeregeldheden met schietpartyen en brandstichting zijn aan de orde van de dag. MELKEN IS EEN KUNST Melken is een kunst, die zonder een gedegen opleiding niet kan worden ge leerd. Belangrijk is daarom het melk- onderwijs, dat op de lagere landbouw- en landbouwwinterscholen wordt ge geven. De cursussen, die in samenwer king met de Rijkszuivelconsulent- schappen worden verzorgd, bestaan uit 8 practische en 2 theoretische lessen in melken. Zij worden doorgaans in het zomerseizoen en in de daaropvolgende lente gehouden, zodat de leerlingen 9 tot 12 maanden oefentijd hebben voor het examen. De cursussen zijn alleen toegankelijk voor gevorderde melkers of melksters, die bij het examen op z'n minst 17 jaar oud moeten zijn. Op de cursussen wordt veel aandacht besteed aan hygiënische melkwinning. Men leert er de beste methode van reinigen en desinfecteren van het gereedschap en het afkoelen van de melk. Voor een goed melkdiploma wordt aan melkers in loondienst, volgens de C.A.O., f 1,per week extra betaald. GROTE GEBEURTENISSEN WERPEN HUN SCHADUW VOORUIT Een achtenswaardige burgeres in de gemeente Rhenen had vele jaren reden om te verlangen naar een andere, ruimere woning. Het gezin was in de loop der tijden uitgegroeid tot vijf personen, waarop de oorspronkelijk toege wezen woonruimte bij lange na niet meer was berekend. De woningcommissie, hoewel zeer beperkt in haar toewijzings- taak vanwege het nog steeds zo nijpende woningtekort, had be grip voor dit netelige probleem en nodigde de zorgzame huismoeder uit eens te komen praten over haar moeilijkheden. Achteraf bleken die nog groter te zijn dan men had verwacht, want ons moedertje antwoordde zwart op wit terug: „Ik kan zelf niet komen, daar ik drie kleine kinderen heb envan vier in verwachting b- n Hoezeer de Rhenenaren heti waar deren, dat er in de Grebbestad nog een afdeling van het Nederlandse Rode Kruis bestaat, is op ondubbelzinnige wijze gebleken uit de opbrengst van de onlangs gehouden geldinzamelingsactie onder de ingezetenen. Deze bedroeg na melijk niet minder dan f 1536,04. De af deling Rhenen mocht inmiddels diverse nieuwe werkende leden boeken, het geen tot verheugenis stemt. Het mate riaal is uitgebreid met een jeep, die wordt ingericht als stationcar, waarmee men binnenkort op oefeningen hoopt uit te komen. TWEE MOTORRIJDERS SLIPTEN OP BEVUILDE WEG Vermoedelijk ten gevolge van bevui ling van de weg zijn Woensdagavond achtereenvolgens twee motorrijders, respectievelijk afkomstig uit Velp en Wageningen, geslipt in de bocht bij de Grebbesluis onder Rhenen. Beide mo toren werden beschadigd, één er van was zodanig ontzet, dat van verder rij den geen sprake meer kon zijn. Beide motorrijders liepen schaafwonden op. In hotel „De Grebbe" werd eerste hulp verleend. De waterstaat werd gewaarschuwd om de weg te reinigen. Waarschijnlijk was het glibberige vuil afkomstig uit een tankauto. Thans is ook bekend geworden hoe de jeugdelftallen van Rhenen en de Sport club Rhenen het er hebben afgebracht in de achterliggende competitie. Rhe- nus A eindigde in de afdeling C op de derde plaats met 6 punten uit 12 wed strijden. Rhenus A legde beslag op de vierde plaats met 13 uit 12 en Sport club Rhenen A speelde in dezelfde af deling 11 wedstrijden met 2 punten en eindigde daarmee op de achtste plaats. BENOEMD De sociaal werkster der gemeente Rhenen, mej. J. M. Claus, is met in gang van 1 October benoemd tot pro vinciaal maatschappelijk werkster bij de provinciale diaconale commissie in de kerkprovincie Overijsel te Zwolle. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft mej. Claus inmiddels op de meest eervolle wijze ontslag verleend tegen- genoemde datum onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten. Zoals reeds is bericht zal er in Rens woude een film worden opgenomen, waaraan de hele bevolking kan mee werken. Het initiatief tot deze film is, zoals we reeds mededeelden, genomen door de muziekvereniging „Ons Ge noegen". De organiserende vereniging heeft in de afgelopen tijd niet stilgezeten en het resultaat is, dat op Donderdag 28 Juli de klankfilmopnamewagen zal ver schijnen om opnamen te maken. Men is met de organisatie van de op namedag bijna klaar, alle verenigingen hebben een uitnodiging ontvangen. De verenigingen die geen uitnodiging heb ben ontvangen, worden verzocht zich alsnog te melden om deel te nemen aan een optocht, welke om 6.30 uur opge steld wordt bij gebouw Rehoboth. Na afloop hiervan worden in ge noemd gebouw geluidsopnamen ge maakt. Met spanning wordt naar de opnamedag uitgekeken, want door de spontane medewerknig belooft deze plaatselijke film een groot succes te worden. (Speciale correspondentie) Mrs. Carvet Wells, een jonge, knappe Amerikaanse vertoeft momenteel al leen op het „Dodeneiland". Als mede werkster van het Amerikaanse museum voor natuurgeschiedenis wil ze er be slag leggen op levende exemplaren van de vreselyke wandluizen. Deze luizen zyn de gevaarlykste dieren ter wereld: uiterlijk twee uur nadat iemand door hen is gestoken overlijdt de persoon onder hevige pynen. Carvcth weet, dat ze in dit avontuur haar leven gaat ris keren en niemand bcgrypt, waarom ze naar dit vreselyke oord is vertrokken. De officiële rtaam van het Doden eiland is Botel-Tobargo. Het is slechts 20 vierkante kilometer groot en ligt op ongeveer tachtig kilometer afstand van Formosa. De gevaren zijn er zo groot, dat de Chinese nationalisten er geen steunpunten willen onderhouden. De communisten zullen er nimmer een aanval op ondernemen, omdat het ge bied afdoende wordt beschermd door de dodende wandluizen, waartegen vrij wel geen verdediging mogelijk is. Ner gens ter wereld is het sterftecijfer ho ger. Tweemaal per jaar leggen er enige patrouilleboten aan, doch de beman ning, welke er controles moet verrich ten, vertoeft er nauwelijks een uur. Toch is het eilandje al sinds mensen heugenis bewoond. Momenteel wonen er ongeveer 1200 Chinezen, die echter zonder uitzondering lijdende zijn aan malaria. Deze gevreesde ziekte eist vele slachtoffers. De bevolking wordt uit sluitend op peil gehouden, omdat het tot de zeden behoort, dat een vrouw vrijwel permanent zwanger is. De zwangere vrouw heeft alle rechten; de mannen en de niet-zwangere vrouwen hebben geen rechten. Er is hier inder daad sprake van een vrouwenheer schappij, welke de mannen volkomen terroriseert. Vele vrouwen zijn er trots op reeds vijftien malen te zijn geschei den en van echtgenoot te hebben ge- POSTDUIVENBERICHTEN De duiven van de postduivenvereni ging „De Instuif" te Eist werden Zon dag in Bordeaux (Frankrijk) gelost. De afstand van deze grote vlucht was 920 km. De uitslag was: 1. en 4. Cees van Vie gen; 2. G. Brienesse; 3. G. Hartman. DOOR HOND GEBETEN Maandagavond j.l. werd mej. R. v. d. S. alhier, door een hond in het been gebeten. Het kwam nogal aan, zodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. GESLAAGD De dames B. van Dijk en T. van Dijk alhier, slaagden voor het te Utrecht ge houden Staatsexamen Nuttige Hand werken (Acte K). GESLAAGD Bij de te Zwolle gehouden landelijke examens voor het diploma Zaakvoer der Landbouwcoöperatie, slaagde de heer H. van Dijk van de Hogesteeg alhier. Deze examens staan onder auspiciën van de Stichting Permanente Commis sie voor Zaakvoerders-examens. Het lawaai is het grootste kwaad van deze eeuw. Zo ongeveer luidde de con clusie van een congres, dat onlangs te San Remo werd gehouden. Er waren aldaar medische en tech nische deskundigen byeen, die de pro blemen bespraken, die al het geluid, dat er tegenwoordig wordt geprodu ceerd, met zich meebrengen. Een groot aantal gevallen van verhoogde bloed druk, hartziekten, maagkwalen, moet worden toegeschreven aan al de herrie, die er heden ten dage door val alles en nog wat wordt voortgebracht. Overal waar zich mensen bevinden, wordt tegenwoordig lawaai gemaakt. Er bestaat daarbij een onmiskenbare ver slaving aan geluid, want zonder rumoer om zich heen schijnt de moderne mens zich niet prettig meer te kunnen voelen. Het begint al in huis: de wekker, de huisbel, de telefoon, de stofzuiger en niet te vergetende radio. In hoe veel gezinnen staat de radio niet voort durend aan, niet om er naar te luiste ren, maar als „achtergrond van het ge sprek?" Hoeveel café's en restaurants kan men nog vinden, waar men zonder het misbaar uit een luidspreker en zonder dat er „een plaatje wordt gedraaid" rustig iets kan nuttigen? „De mensen vinden het hier anders ongezellig", kan men vam iedere eigenaar vernemen. ONTSPANNING Ook buiten de gebouwen toeteren de muziek en de nieuwsberichten om een mens z'n oren. Op buitenterrassen, in speeltuinen, sprookjesbossen, kampeer- centra en andere verblijven, die men voor ontspanning bezoekt, is het verre van stil. Op al die plaatsen, waar men bevrijd zou kunnen zijn van het rumoer, dat veroorzaakt wordt door de industrie, door het snelverkeer en door de vliege rij, neemt men een gramofoon, een mondharmonica of een draagbaar radio toestel mee om de stilte, die niet ver dragen wordt, te verdrijven. DE „STILTEPLAAT" Een grimmige merkwaardigheid op dit gebied is, dat men tegenwoordig stilte kan kopen! Een ieder kent de gramofoonplatenautomaat waar men, na inworp van een geldstuk, door op een bepaalde knop te drukken, de plaat zijner keuze kan laten spelen. Er worden nu, als allerlaatste snufje, zulke automaten in de handel gebracht, waar men voor zijn goede geld een plaat met niets er op kan horendrie mi nuten stilte, drie minuten zonder het benauwende gejengel. OVERGEVOELIGHEID Het is goed, dat er door ter zake kun- digen eens ernstig wordt gewaarschuwd voor de gevolgen, die een overmaat van geluid voor de geestelijke en lichame lijke gezondheid met zich meebrengt. Onze mensheid dreigt door al de her rie te verworden tot een troep armzalige zenuwlijders. We kunnen straks hele maal niet meer zonder lawaai en tege lijkertijd zullen wij door al dit leven nog meer nerveuze stoornissen, zoals angstigheid en slapeloosheid, gaan ver tonen, dan thans reeds het geval is. Dat overgevoelige en opgejaagde mensen gemakkelijk ook aan allerlei lichamelijke kwalen ten prooi vallen, spreekt vanzelf. STRAALJAGERS In bepaalde fabrieken neemt door het voortdurende lawaai van de machines het aantal gevallen van doofheid on der de arbeiders voortdurend toe. Het onheilspellende gieren van straal jagers is schadelijk gebleken voor mens en dier. Het geluid, dat door het weg verkeer wordt voortgebracht, heeft op drukke punten de grens van hetgeen zonder directe schade verdragen kan worden, reeds bereikt. Het offensief tegen het lawaai dient van twee kanten tc worden gevoerd. Het publiek moet de slechte gewoonte van „behoefte aan lawaai" kwytraken, de technici dienen te werken aan de verbetering en de toepassing van ge luiddempende materialen van gebou wen en voertuigen. Het industriële la waai is te bestryden met oorkleppen en geluidshelmen. dr. H. G. v. d. Klaauw. WIJZE WOORDEN LIJDEN. Hy lydt eerst recht, die ïydt zonder dat iemand het ziet (Martial is) wisseld. Met de echtscheidingsproce dure heeft geen enkele rechter iets te maken. Ze bestaat uit een eenvoudige ceremonie. De mannen beoefenen de visvangst. Als een vrouw genoeg van hem heeft, hangt ze eenvoudig een be dorven en kwalijk riekende vis voor de ingang van de woning. De terug kerende visser weet dan, dat er voor hem geen plaats meer is. Beroep is niet mogelijk. De scheiding is definitief en volkomen. De vrouw heeft in de regel nog dezelfde dag een andere echtge noot. Mrs. Carvet Wells wil de zeden en gewoonten van het volkje bestuderen doch tevens zal ze pogen meerdere exemplaren van de dodende wandluis te vangen ten einde te onderzoeken of er een tegengif gemaakt kan worden. Deze wandluizen zijn slechts klein en meten niet eens een lengte van twee millimeter. Ze leven vooral in en tegen de muren en bomen. Ook het bladeren dak van de hutten der vissers zit me rendeels vol van deze gevaarlijke diertjes. Iedere steek is dodelijk. Een andere bijzonderheid van het Dodeneiland is, dat geld er niet be staat. De Amerikaanse heeft het daar om verstandig gevonden een schip vol bonte stoffen, spiegeltjes en toiletarti kelen mee te nemen, teneinde de dames gunstig voor haar te stemmen. PRACHTIG CONCERT IN OUDE ANDRIESKERK Het eerste concert dat in de oude Sint Andrieskerk werd gegeven is een eclatant succes gebleken. Het aantal be zoekers was zo groot, dat er stoelen bij gezet moesten worden. Trouwens, de komst naar dit concert was ten volle de moeite waard. In de eerste plaats voor het gebodene, doch zeker ook yoor deze prachtige oude kerk. De medewerkende waren het NCRV-meisjeskoor onder leiding van Mees van Huis, de blinde meisjes Dé van Oenen, Roeli van Goor en Beb Valk, sopraan (inwoonsters van Barthimeus te Zeist.) en de bekende organist Stoffel van Viegen. Er werden o.a. werken ten gehore ge bracht van J. S. Bach, Handel, Men delssohn en Purcell. De prachtige so praan van Dé van Oenen vertolkte op zeer gevoelige wijze het lied Dank sei dir Hsrz, De samenwer king tussen orgel en koor was af, wat trouwens ook in radiouitzendingen meermalen gebleken is. De orgelsoli door de begaafde organist, gebracht op het fraaie orgel van de Andrieskerk, waren zeer mooi. Na afloop van het concert werden de uitvoerenden ontvangen ten huize van de president-kerkvoogd C. A. R. W. G. A. graaf van Aldenburg Bentinck. Gelijktijdig met het concert in de kerk werd in het naastliggende zaaltje van gebouw Lievendael de wekelijkse oefenavcod van de muziekvereniging gehouden. Het is jammer dat hiervoor niet tijdig een afspraak gemaakt werd. Vele bezoekers stelden het niet op prijs, dat tussen de uitvoeringen van over het algemeen gewijde muziekstukken, af en toe de klanken van een vrolijke mars klonken. Aan de uitvoering op zich heeft dit echter gelukkig geen afbreuk gedaan. Het volgende concert in deze serie vindt plaats op 27 Juli. Dan zullen con certeren Leny Ridderhof, sopraan, Fred Mann, fluit, Lex v. d. Brul, hobo en Hilde Noordijk, orgel. BARNEVELD. Op een der Barne- veldse bedrijven meende een perso neelslid, dat zijn collega's weieens aan dacht mochten schenken aan het feit, dat hij reeds vijf jaar in dienst was. Hij kondigde het al geruime tijd van te voren aan, zodat men zich niet veront schuldigen kon met de bewering, dat men er niet op de hoogte was geweest. Toen het zover was, bleek men het dan ook niet vergeten te zijn en de „huldi ging" werd gevolgd door een traktatie door de jubilaris, die zich in deze niet kennen liet. Toen de plechtigheid deze omvang had gekregen, vond men dat de feeste lijkheden op de gevoelige plaat be hoorden vastgelegd te worden. De ju bilaris werd gevraagd even te poseren op de plaats, waar men hem gemakke lijk met een emmer water treffen kon. De afspraak was, dat er bij drie afge knipt zou worden en bij twee de emmer water gestort. Aldus geschiedde en de foto zal nu wel een koel jubileum te zien geven. Aldus de Barneveldse Courant. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1955 | | pagina 1