Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Monument voor de eerste Nederlandse vlieger in Ede NEDERLANDSE MEISJES IN ENGELAND Veenendaalse bijenmarkt in teken van nood in de imkers-wereld MULDER Aanvoer tot de helft terug gelopen wmtmasas AGENDA Veestapel in beslag genomen Rhenen Firma J. F. Tak Nieuw» uit de Omgeving 29e jaargang WOENSDAG 27 JULI 1955 No. 56 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel WAARSCHUWING I Zes Zuidafrikaanse predikanten met vacantie in Veenendaal ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprüs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteren werd dan weer de jaarlykse Veenendaalse Byenmarkt gehouden. Ondanks het fraaie zomerweer en het feit dat deze Veenendaalse byenmarkt iets feestelyks heeft voor de imkers, was de mineur-stemming welke de byenhouders- wereld op het ogenblik kenmerkt ook hier overheersend. De byenstand in Nederland en daarmee ook de eeuwenoude Veenendaalse byenmarkt wordt met de ondergang bedreigd als gevolg van een te hoge prys van de byensuiker en niet in de laatste plaats ook door het bespuiten van de bloeiende boomgaarden waardoor de byen bij duizenden tegelyk omkomen. Zelfs de oudste en veelal grootste aanvoerder van de Veenendaalse byenmarkt, de heer D. Ilooykaas uit Zuilichem, die om het feit dat hy sinds 60 jaar de Veenendaalse byenmarkt bezoekt hartelyk werd gehuldigd, moest met leedwezen bekennen dat hij niet kon beloven volgend jaar weer van de party te zyn. Het imkeren levert geen winst meer op en wordt zelfs een dure liefhebbery. De 77-jarige heer Hooykaas deelde na zijn dankwoord bij zijn huldiging nog mede dat hij inzake de nood in de im kerswereld een onderhoud had gehad met minister Mansholt. Toen hij de mi nister vroeg of de prijs van de bijen suiker, welke na de oorlog veel te hoog is geworden, niet lager gesteld kon worden, en ook of er geen maatregelen genomen kunnen worden tegen het spuiten van bloeiende vruchtbomen, was het antwoord van de bewindsman ontkennend. De minister gaf toe dat de bijen bij het bestuiven van vruchtbomen e.d. een zeer belangrijke functie hebben, maar hij was juist in Amerika geweest en had daar gezien dat alle insecten en bijen door het maar raak spuiten wa ren uitgeroeid. De bestuiving helpt men daar nu door met takken te zwaaien. De heer Hooykaas kon niet onder woorden brengen hoezeer deze ontwik keling hem ter harte gaat. Wij mensen kunnen zoveel leren van het bijen volkje. Als Hitier imker was geweest had hij vast geen oorlog begonnen. Te voren werd de heer Hooykaas toe gesproken door de heer A. van Ooijen, lid van het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bevordering van de Bijenteelt, die hem ook de verenigingsmedaille van verdienste opspeldde, en door de heren J. van Appeldoorn, voorzitter van de marktcommissie en W. van Kessel, de marktmeester, die ook namens de fa milie Van Kessel en weduwe Van Kes sel, die in Canada verblijft, gelukwen sen aanbood. Het marktterrein zoemde, behalve van de wolken bijen, ook van het wel zeer grote aantal bezoekers die zich op allerlei manieren beschermden tegen de deze keer venijnig stekende bijen. De moeilijkheid, ontstaan door het opheffen van de herberg „De Bijen korf" had men uitstekend opgelost. Nog beter dan voorheen was men in de op het terrein opgestelde tent in de gele genheid iets te gebruiken terwijl een gezellig muziekje evenmin ontbrak. Ook waren weer verschillende hande laren met allerlei imkersbenodigdheden aanwezig. De aanvoer beliep ruim 500 volken, Ook in Veenendaal opereren op het ogenblik enige lieden die met fraaie verhalen en veel welsprekendheid stof fen aanbieden, welke er op het oog prachtig uitzien maar in werkelijkheid van zeer slechte kwaliteit zijn. In de meeste gevallen komen deze „heren", die in dure auto's voor de deur komen, met het verhaaltje dat zij voornemens zijn naar het buitenland te vertrekken en omdat zij dan geen invoerrechten behoeven te betalen, de coupons voor een „koopje" kunnen aanbieden. In Veenendaal zijn deze week reeds meerdere slachtoffers gevallen. Degenen die dit nog niet deden en ook met bedoelde heren in aanraking zijn geweest, worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. VEEL PROCESSEN-VERBAAL DOOR VERKEERSOVERTREDINGEN In de eerste dagen van de vacantie werd in niet minder dan vijftien ge vallen proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de verkeersvoor- schriften. Het betrof hier gevallen van geen richting aangeven, over het trottoir fietsen, met drie rijwielen naast elkaar rijden, enz. AMBTENAAR VOLKSHUISVESTING HOUDT GEEN ZITTING OP GELDERS Wegens zijn vacantie zal de ambte naar van Volkshuisvesting uit Ede Donderdag 4 Augustus geen spreekuur houden in de hulpsecretarie voor Gel ders Veenendaal. r II Zaterdag 30 Juli (Stat. Veenendaal-De Klomp) ongev. 3 uur, feestelijke ont vangst van Veenendaalse Vier- daagse-tippelaars. Vrijdag 5 Augustus Eerste dag Vacantie-reclame- actie Veenendaalse Winke liersvereniging. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „De Grie zel Gorilla". Vl'iVi^'iiViViiViV/i'Vii'i'i'iul iiiV/iV/iVt'/iViVi'iiVi'iVm'iViV mm Inutri'ill'lli hetgeen wel duidelijk de nood in de imkerswereld demonstreert als men weet dat de aanvoer vorig jaar nog duizend volken telde. De bijenvolken gingen in prijzen variërende tussen f 8 en f 13,50 van de hand. De handel was vrij vlug. Voor de aanvoer van de beste kast. met volk en bouw werd door de jury een prijs toegekend aan de heer C. J. Wolswinkel uit Woudenberg; voor de beste korf met volk en bouw aan de heer M. de Vree uit Ommeren en de heer W. J. van Arnhem uit Leersum. De prijs voor de beste boogkorf met volk en bouw kon naar het oordeel van de jury niet worden toegekend aan gezien in geen enkel geval aan de mi nimumeisen hiervoor gesteld kon wor den voldaan. Zoals reeds bekend, hebben zes pre dikanten van de Nederduits Geref. Kerk in Zuid-Afrika dezer dagen een week met vacantie in Veenendaal door gebracht. Het betrof hier de predikanten ds. Driescher, ds. Van Tonder, ds. Van Wijk, ds. Allheid, ds. Van Rensburg uit Bloemfontein en ds. Loods uit Buit- fontein. Het bezoek aan Veenendaal was een onderbreking van de studiereis welke deze predikanten door Nederland en andere West-Europese landen maken inzake de evangelisatie-arbeid hier. Ds. Van Rensburg en ds. Loods heb ben Zondag j.l. in de Ger. Kerk alhier de diensten geleid terwijl ds. Van Rens burg tijdens een openluchtsamenkomst j.l. Zaterdagavond van de evangelisatie der Ger. Kerk heeft gesproken. Verder werd de Afrikaanse predikan ten een dag aangeboden door de Rit- meesterfabrieken, de Hollandiafabriek en de N.V. Spencer-Heij te Culemborg. Hierbij werd o.m. een bezoek gebracht aan de Hoge Veluwe en de Barbarakerk in Culemborg waar de bekende Zuid- Afrikaander Jan van Riebeek eertijds werd gedoopt. Maandag j.l. zijn de predikanten weer uit Veenendaal vertrokken voor een bezoek aan nog andere landen. Het bezoek aan Veenendaal gold als ant woord op het bezoek dat de predikant der Ger. Kerk alhier, ds. J. Overduin, vorig jaar aan Zuid-Afrika bracht waarbij eveneens de evangelisatie- arbeid doel van het gesprek vormde. In de afgelopen week is door de Cen trale Opsporingsdienst voor vee bij de landbouwers B., gebroeders R. en bij Van G. te Gelders Veenendaal de ge hele rundveestapel in beslag genomen, in opdracht van de justitie te Arnhem. Deze landbouwers hadden n.l. princi piële bezwaren tegen het verplichte on derzoek op t.b.c. Meermalen waren zij reeds schriftelijk gewaarschuwd dat zij hiertoe verplicht waren. Het rundvee, dat weggevoerd is, zal worden verkocht en de opbrengst zal, na aftrek der kos ten, aan de landbouwers, die voorlopig geen rundvee meer mogen houden, worden uitbetaald. MET MOTOR VERONGELUKT Voor onze plaatsgenoot de heer v. B. heeft de vacantie vroegtijdig een on prettig einde gehad. Hij reed met zijn echtgenote als duo-passagier op zijn motorrijwiel in de omgeving van Ven- lo, op vacantiereis naar het buitenland. Plotseling sprong de achterband en raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. Het echtpaar werd over de weg geslingerd. Mevr. v. B. kwam met de schrik vrij. De heer v. B. moest echter na heelkundige behandeling ter plaatse per ziekenauto naar zijn wo ning aan de Sav. Lohmanstraat worden overgebracht. Hij liep een zware her senschudding op. DE PAX-CHRISTI-TOCHTEN PASSEREN VEENENDAAL EN RIIENEN Gelijk eerder vermeld, zullen op 5, 6, 7 en 8 Augustus door Rhenen, Ameron gen en Veenendaal internationaal sa mengestelde gezelschappen trekken, in hoofdzaak gevormd door rooms-katho- lieke studenten uit België, Frankrijk, Spanje, Argentinië, Luxemburg, Enge land, Zwitserland, Duitsland en Neder land. Zij maken een voetreis met als bestemming de katholieke universi teitsstad Nijmegen, waarheen terzelf- dertijd eveneens uit andere richtingen soortgelijke reizen worden ondernomen. Deze tochten gaan uit van de zoge naamde Pax-Christi-beweging, een in ternationale organisatie onder voorzit terschap van de kardinaal-aartsbis schop van Parijs, zijne eminentie Mau rice Feltin, welke organisatie zich in ternationaal de verspreiding van de Christelijke beginselen van vrede, sa menwerking en eensgezindheid tussen de volkeren ten doel stelt. Van 6 op 7 Augustus en van 7 op 8 Augustus zal, dank zij particuliere gast vrijheid, telkens een groep van zestig personen in Rhenen overnachten. Hier toe zal ook de Franse Kanunnik Ber nard Lalande behoren, die secretaris van de kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs en internationaal secretaris van de Pax-Christi-bewegimg is. Gisteren zag men op het terrein van de Veenendaalse Byenmarkt weer het karakteristieke beeld van imkers, tegen eventuele aanvallen van kwaadwillige bijen beschermd door kappen en zware rookwolken uit een stevige pijp tabak. MARKTBERICHTEN Eiermarkt. Aanvoer 146.000, prijs grote f 13 tot f 14,25, kleine f 9 tot f 11 per 100 stuks. Handel kalm. Biggenmarkt. Aanvoer 70, prijs van f 42 tot f 54 per stuk. Handel matig. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL De vliegtuigbouwkundige studiever eniging „Leonarda da Vinei" te Delft zal aan de Hessenweg bij Ede een mo nument stichten om daarmee de na gedachtenis te eren van de eerste Ne derlandse vlieger, die er in slaagde met een van zeildoeken en latten vervaar digde „Bleriot" eendekker boven Ne derlands gebied een geslaagde vlucht te maken. Dit was de heer J. W. E. L. Hilgers, die op 19 Septemer 1889 in Indonesië werd geboren en op 29 Juli 1910 na vele mislukte pogingen er eindelijk in slaagde zijn toestel van de grond te krijgen. Na deze geslaagde proefvlucht heeft hij ook in verschillende andere landen o.a. in Rusland vlieg- demonstraties gegeven. Daarna vertrok hij weer naar Indonesië, waar hij op 21 Juni 1945 in een Jappenkamp over leed. Het was de automobielenfirma Ver- wey en Lugard uit Den Haag, die iets in de toen opkomende vliegsport „zag" en daarom het initiatief nam om bij Ede een vliegcentrum aan te leggen. Een gedeelte van de Doesburgerheide nabij de Driesprocig werd afgemaaid om als startbaan te dienen en een een voudige loods werd gebouwd, waarin het vliegtuig, dat met een 25 pk motor was uitgerust, werd opgeborgen. Aan deze loods was een eenvoudige wind meter gemonteerd, bestaande uit vier tinnen „wieken", die bij het geringste zuchtje wind om hun as begonnen te draaien. Slechts wanneer deze wind meter volkomen stil stond werd het vliegtuig naar buiten getrokken. Meest al was dat alleen 's avonds het geval en dan trok niet alleen de jeugd uit Ede en Lunteren naar het vliegveld, maar ook vele notabelen uit beide dorpen waren van de partij om deze jeugdige waag halzerij te bekijken. Verscheidene avon den was Hilgers met zijn „kist" aan het experimenteren, maar het lukte hem aanvankelijk niet, het toestel van de grond te krijgen. En als hij er al eens in slaagde een meter of anderhalf boven de grond te komen kwam het toestel daarna weer met zulk een kracht op het heideveld terecht, dat het nodig in de revisie moest Maar eindelijk op 29 Juli 1910 slaagde Hilgers er in zijn toestel om hoog te krijgen en maakte hij op een hoogte van 15 a 20 meter een rondvlucht van enkele kilometers over de omge ving van Ede. Hij was daarmee Clement van Maasdijk, die, als ons geheugen ons niet bedriegt, te Heereveen op 30 Juli 1910 zijn eerste vlucht maakte, juist een dag voor. Ter herinnering aan deze luchtvaart pionier zullen de Delftse studenten op 22 October aan de Hessenweg een door prof. Wenckenbach ontworpen monu ment onthullen. Bij die gelegenheid zullen enkele toespraken worden ge houden en verder zullen enkele straal jagers van de Koninklijke Luchtmacht, alsmede het nieuwste straaljagertype van Fokker, de S 11, over deze histori sche plek scheren om te laten zien hoe het vlieg wezen zich in deze 45 jaar heeft ontwikkeld. Van het vliegveld bij Ede is overigens niets meer overgebleven. Nadat Hilgers hier zijn eerste succes behaalde is er later nog eenmaal een vliegweek ge houden, waarbij ook Koolhoven, Küller en Wijnmaalen aan de start verschenen, maar daarna is de Doesburgerheide ge leidelijk aan ontgonnen. KERKE WIJK 167 *TE l .21360 - VEENENDAAL „GEZELLIG UIT" WAS GEZELLIG UIT Op Vreewijk bestaat een buurtver eniging, met als onderdeel een reisver- eniging, die de naam draagt „Gezellig uit". Voor de vijfde maal maakten de dames en heren een trip. In Amsterdam werd het Tropenmuseum bezocht. Van daar werd Rotterdam met een bezoek vereerd en legen de avond belandden de Rhenenaren in 's-Hertogenbosch, waar werd gedineerd en de rest van de dag werd doorgebracht in de „Post zegel". Het bestuur van „Gezellig uit" ver dient een pluim voor de prima orga nisatie van deze dag. De naam van de vereniging werd heus eer aangedaan. BELGISCHE AUTO DOOR AANRIJDING BESCHADIGD Op de Grebbeberg kwam een motor rijder in aanrijding met een automobi list afkomstig uit België. De wagen van de Belg werd licht beschadigd. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. VIJFTIG JAAR GETROUWD De heer en mevrouw W. van Kreel- Hootsen, wonende te Rhenen, Cunera- weg 122, vierden 26 Juli hun vijftig jarig huwelijksfeest. DAT STOUTE SCHIPPERSHONDJE.... Een inwoner van Rhenen, die zijn huisje vlak aan de Rijn heeft staan, is een verwoed liefhebber van kippen. Tot voor kort bezat hij dan ook een prach tige collectie. Bezat Want op zekere dag merkte hij, dat zijn kippetjes als sneeuw voor de zon verdwenen. Iedere ochtend werd de toom kippen kleiner. Aanvankelijk stond onze kippen vriend voor een raadsel, dat echter weldra voor een deel werd opgelost. Er moest een kippendief aan het werk zijn, een heel bijzondere kippendief, want in de omtrek van de ren lagen her en der verspreid een groot aantal kippenpoten versierd met wat veren. De boutjes wa ren er af! Onmiddellijk werd de politie gealar meerd om de dief op te sporen. De Rhe- nense Hermandad had spoedig succes. De kippendief bleek niets meer of min der te zijn dan eenschippershondje. Toen het beest gearresteerd werd, stond het zijn snuit nog af te likken! ANJERCOLLECTE RHENEN GROOT SUCCES De Anjercollecte, welke in Rhenen ten bate van het Prins Bernhardfonds werd gehouden, is van een ongekend succes geworden. De totaal-opbrengst bedraagt f 716,92, tegen vorig jaar f 287,72, hetgeen een meer-opbrengst betekent van f 429,20. Vroeger, vóór wereldoorlog II, bracht het Nederlandse meisje voor de vol tooiing van haar opvoeding vaak een jaar door in een Engels gezin, meestal als „paying guest". In de democratische wereld van nu gaan de meisjes meer en meer als hulp in de huishouding naar Engeland, om zo haar verblijf aldaar zelf te verdienen en tevens de taal goed te leren. Er zijn verschillende manieren waar op men zo'n betrekking kan aanvaar den. De ervaringen, welke men van de meisjes hoort, zijn dienovereenkomstig. Men kan op een geadverteerd particu lier adres in Engeland schrijven of men kan ingaan op het aanbod van een be vriende relatie. Bij alles wat men op dit gebied wenst te ondernemen, is het echter verstandig tevoren inlichtingen in te winnen bij een der volgende adressen: Nederlandse Vereniging ter behartiging van de belangen van jonge meisjes (UNION), p.a. Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau (M.A.I.- bureau), Centraal Station (bij ingang), Amsterdam-C., tel. K 20-46223; Cen traal Bureau der R.K. Meisjesbescher ming, Lomanstraat 9b, Amsterdam-Z., tel. K 20-713104. Het is aan te bevelen deze inlichtingen vooral tijdig in te win nen; er wordt slechts een geringe ver goeding van kosten gevraagd. Het is echter verreweg het beste, zich bij een bureau te laten inschrijven. Tot op heden kent Nederland nog slechts één particulier bureau op dit gebied, dat met vergunning van de overheid werkt. Het is gevestigd te Amsterdam, Singel 360, tel. K 20-32304. Aan net hoofd daarvan staat mevrouw H. Mil ler, die dit werk doet tezamen met haar Engelse collega, mrs. J. Rolt te Box moor. Met ieder meisje, dat van plan is naar Engeland te gaan, heeft het bureau een persoonlijk onderhoud, alvorens men haar inschrijft en haar gegevens op zendt naar mrs. Rolt in Engeland. Dit onderhoud is wel gewenst, omdat het meisje dan volledig haar verlangens kenbaar kan maken en er voor kan worden gezorgd, dat zij zoveel mogelijk die betrekking krijgt, waarvoor zij het meest geschikt is. Zij wordt dan inge licht over hetgeen zij dient te weten voordat zij naar het buitenland gaat. Voorts wordt zij geheel geholpen met haar sollicitatie, waartoe behoort het vertalen vain diploma's, getuigschriften, brieven, die zij uit Engeland ontvangt, het antwoord aan de familie, dat met haar samen wordt opgesteld, enz. Van de minderjarigen (vanaf 18 jaar) verlangt men tevens een verklaring van accoord van de ouders ofwel men stelt als voorwaarde, dat de ouders bij het onderhoud aanwezig zijn. De gegevens, welke het bureau moet hebben, zijn on der meer: genoten onderwijs, ervaring op huishoudelijk gebied, godsdienst, maatschappelijke positie van de vader, referenties en eventueel een opgave waar het meisje 't liefst geplaatst wil worden. Dat laatste houdt in: plaatsing in of dichtbij een stad of samen gaan en dan, zo mogelijk, in eikaars nabij heid worden geplaatst. Mrs. Rolt zorgt voor eerste klas En gelse families. Zij controleert die op haar betrouwbaarheid e.d. en draagt daarvoor de volle verantwoordelijk heid. Zij regelt met de Engelse fami lies de huisvesting, het loon, de vrije tijd en de overtocht. De verdiensten be dragen van 2.0.0 tot 3.0.0 per week, waarvan 4 sh. 6 d. wordt afgehouden voor wat wij hier te lande het zieken fonds zouden noemen. Kan het meisje haar heenreis niet zelf betalen, dan zorgt de Engelse familie hiervoor. We kelijks wordt dan een klein bedrag van haar verdiensten afgehouden, waarvan het totaalbedrag (dus na een jaar) aan haar wordt teruggegeven, zodat in feite de Engelse familie de overtocht be taalt. Vaak informeert de Engelse familie of er bij haar in de buurt reeds Neder landse meisjes werkzaam zijn, zodat het meisje, dat zij verwacht, spoedig vrien dinnen kan maken. Ieder meisje krijgt voldoende vrije tijd om zich te verpo zen en te studeren, terwijl het vanzelf spreekt, dat zij in de gelegenheid wordt „O.B.K." WAS IN LUXEMBOURG Zo langzamerhand is het bij de arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" traditie geworden om met de leden en hun huisgenoten een trip te maken in de zomermaanden. Ditmaal ging de reis met 48 personen onder fraaie weersomstandigheden naar Luxembourg. De eerste dag ver trok men via Arnhem naar Maastricht. Hier werd gestopt om de inwendige mens te versterken, waarna de grens werd overgestoken om via Verviers naar Vianden te rijden. Hier werd ge noten van het schitterende natuur schoon met de vele watervallen. Tegen de avond kwam het gezelschap aan in Diekirch, waar werd gedineerd en over nacht. De volgende dag ging men al vroeg op pad voor het volgende deel van de tocht. Eerst werd Echternach aangedaan, vandaar ging het naar Mül- lerthal, Larochette en Esch, waar vele leden van het gezelschap verkoeling zochten in het water. Dwars door de Ardennen reden de „OBK"-mensen te gen de avond weer op Nederland aan. In Nijmegen werd de verlichting be zichtigd. Allen waren zeer voldaan over deze prachtige reis. gesteld haar kerkelijke plichten te ver vullen. Voorts bestaat in Engeland de „All Nations Club", waarvan vele Ne derlandse meisjes lid zijn. Ook kan men zich voor weinig geld voor allerlei cur sussen laten inschrijven. Mocht het voorkomen, dat het meisje en de betrokken familie niet harmo niëren, dan kan zij altijd op de hulp van mrs. Rolt rekenen. In het ene geval praat mrs. Rolt met de betrokken En gelse familie immers het niet geheel machtig zijn van de Engelse taal kan een belemmering in de omgang zijn in het andere geval bewerkstelligt mrs. Rolt, dat het meisje bij een ander gezin wordt geplaatst. Het spreekt vanzelf dat het Neder landse meisje in Engeland zich bij de gewoonten van het land heeft aan te passen, ook al zou zij van mening zijn, dat bepaalde dingen in eigen omgeving beter of prettiger worden gedaan. Vaak wordt het zeer gewaardeerd, als zij voorstelt eens iets „in the Dutch way" te bereiden en het gezin bijvoorbeeld vergast op spekpannekoeken of echte Hollandse erwtensoep o.d. De meeste meisjes, die in huishoude lijk verband naar Engeland gaan minimaal zes maanden, meestal een jaar komen zo van school, van het kantoor, het atelier of de fabriek. Haar huishoudelijke ervaring is dus vrijwel nihil. In het gunstigste geval hebben zij thuis een handje geholpen. Dit vormt geen bezwaar voor de te aanvaarden betrekking als „mother's help" (assi stente van de huisvrouw). Het meisje kinderen en met het huishoudelijk werk helpt dan met de verzorging van de met extra hulp voor het ruwe werk. De Engelse huisvrouw leert haar in zo'n geval van alles, zoals ook de Engelse bereidingswijze van de maaltijden. Meisjes, die een diploma kraam- of kinderverzorging hebben, komen in aanmerking om als „Nannie" (kinder verzorgster) te worden uitgezonden. Zij moeten dan wel reeds een behoorlijke kennis van de Engelse taal hebben. Als geheel- genomen is een dusdanig verblijf in Engeland niet alleen heel goed om de Engelse tr^! meester te worden, maar draagt een verblijf in het buitenland er ook toe bij om de «.Hf- standigheid en de persoonlijkheid van het meisje te ontplooien. (Nadr. verb.) DRIEBERGEN. Tijdens verbouwings werkzaamheden alhier stootte men op het versteende lichaam van een grote rat. De gemummificeerde rat was nog geheel gaaf. Alleen de onderzijde van het lichaam was open en men kon de eveneens intact gebleven ingewanden zien liggen. Naar schatting heeft de rat 100 jaar geleden de dood gevonden. EDE. Per 1 Augustus a.s. wordt het landgoed Wekeromse Zand nabij Ede voor het publiek opengesteld. Het We keromse Zand is bekend om zijn unieke natuurschoon en zijn woest en haast on toegankelijk terrein. Men vindt er geen paden. Het landgoed heeft een opper vlakte van 400 ha. LUNTEREN. Dezer dagen overkwam het een inwoner van Lunteren dat hij al wakker wordende ontdekte dat zijn bed/ in brand stond. Gelukkig nog juist bijtijds want hij zag nog kans het bran dende bed met dekens en al naar bui ten te brengen. De man in kwestie was laat thuis gekomen en had op bed nog even een sigaret opgestoken. Ongemerkt was hij in slaap gevallen. RENKUM. Het hotel „Rijnzicht" al hier werd, zoals men zich zal her inneren, in Januari van dit jaar een prooi der vlammen. Donderdagmorgen echter was men met de herbouw al zo ver gevorderd dat de dochter van de eigenaar, Ingsje van Rijswijk, tijdens een korte plechtigheid de eerste steen van het nieuwe hotel kon leggen. Het nieuwe hotel, dat veel groter en fraaier zal worden dan het door de brand ver woeste is een ontwerp van de archi tecten Nieuwenhuis en Brouwer uit Veenendaal terwijl de bouw wordt uit gevoerd door het Bouwbedrijf Boers, eveneens uit Veenendaal. WIJZF WOORDEN DOM OF GENIAAL Er zyn veel meer miskende dom koppen dan miskende genieën. (Otto Weiss)

De Vallei | 1955 | | pagina 1