Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Naast 40 kinderfietsen nog 20 x een mud anthraciet als prijzen NÈETLbui tijdens de V.W.V.- Vacantie-actie Internationale handel in blanke slaven en slavinnen WAT ZIJN „ZWEMTENEN"? MULDER Eist Renswoude Rhenen Firma J. F. Tak r~ AGENDA Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 No. 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dolle koe neergeschoten Veel ontvluchtingen in kamp Overberg Nachtelijke vechtpartij Ziekte van Weil in het Spinnemeer Proces-verbaal voor wachtmeester De Handelsavondschool Een huidaandoening, veroorzaakt door voetschimmel iininii»«»R:i»i!iuiiniin mkmfMmmsmwmtssimMM 'ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563127 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI A D VE RTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent A.s. Vrijdagmorgen om 9 uur hangen de Veenendaalse winkeliers hun VWV- vlag weer uit, ten teken, dat de zomer- vacantie-actie 1955 begint. Bij aankoop van elke 50 cent ontvangt men dan weer een VWV-zegel en krijgt men gratis een wedstrijdformulier met een rebus. Deze rebus moet dan opge lost worden en nadat 25 zegels opge plakt zijn, voor Vrijdag 12 Augustus in de bekende bussen gedeponeerd worden. Volgende week Vrijdagavond om kwart over negen worden dan de 10 Dezer dagen wist een woest gewor den koe te ontvluchten uit de slagerij van de heer S. aan de Sav. Lohman- straat alhier. De koe die er waarschijnlijk de lucht van gekregen had wat hem stond te ge beuren kon al spoedig door de politie in het nauw worden gedreven waarna de keurmeester, de heer Van Ameron gen, gelegenheid had het dier neer te schieten. De laatste' dagen vinden tal van ont vluchtingen plaats in het Passanten kamp Overberg. Alleen al in de nacht van Zondag op Maandag j.l. zagen niet minder dan vijf verpleegden tegelijk kans uit het kamp te ontsnappen. De politie is intussen van het signa lement van de voortvluchtigen op de hoogte gesteld. Het was al over twaalven Zaterdag avond toen voor de automatiek van de firma B. aan de Kerkewijk alhier de heren B. en R. verschil van mening kregen en tenslotte tot handtastelijk heden overgingen. B. kreeg van R. daarbij een zo zware tik op zijn neus dat hij zich hevig bloe dend onder doktersbehandeling moest stellen. R. zal ter zake mishandeling worden vervolgd. GEVAARLIJK ZWEMWATER Een meisje uit Veenendaal is, nadat zü een bad had genomen in het Spinne meer bij De Klomp, aangetast door de „ziekte van Weil". Uit een onderzoek is gebleken, dat het water in het Spinne meer smetstoffen van deze gevreesde ziekte bevat. Deze smetstoffen worden overgebracht door ratten. Om uitbreiding van deze ziekte te voorkomen is het zwemmen in het Spinnemeer voortaan streng verboden. prijswinnaars, die voor een kinderfiets in aanmerking komen, op de Markt be kend gemaakt. Tegelijk begint dan weer de prijsvraag van een nieuwe re bus, waarvoor weer nieuwe wedstrijd formulieren worden uitgereikt. Men kan echter eventueel overgehouden ze gels van de vorige week nog gebruiken. De zegels blijven gedurende de maand Augustus dezelfde, alleen is er elke week een andere rebus op te lossen en zijn er elke week 10 kinderfietsen te winnen. Naast deze actie komen de genum merde strooibiljetten, die deze week per post bezorgd zijn. Bewaar deze gedu rende vier weken goed, want elke Vrij dagavond worden behalve de kinder fietsjes, ook nog vijf nummers van deze strooibiljetten bekendgemaakt. Op zo'n nummer ontvanjgt men dan een bon voor een mud anthraciet. Blijf dus deze strooibiljetten bewaren, want het kan zijn, dat, u juist in de laatste week nog zo maar voor niets een mud kolen krijgt. „DE ZWOEGERS" BLIEZEN ER LUSTIG OP LOS IN JULIAN AZIEKENHUIS De bekende Elsterse boerenkapel „De Zwoegers" welke geformeerd is uit leden van de plaatselijke muziekver eniging .„Crescendo", hebben een con cert gegeven voor patiënten en perso neel van het Julianaziekenhuis. De mu zikanten in hun originele klederdracht ondervonden veel waardering, in de eerste plaats voor het mooie initiatief en in de tweede plaats voor de muziek. Het was dan ook de wens dat dit be zoek spoedig weer eens herhaald zou worden. HOOIBROEI Vrijdag j.l. werd Eist in de vroege morgen opgeschrikt door het loeien van de alarmsirene. Er bleek brand uitge broken te zijn in een hooimijt aan de Veenendaalse straat, eigendom van de heer B. van Engelenburg. De brand weer uit Eist was spoedig ter plaatse en wist het vuur snel te bedwingen. Men kon echter niet verhinderen dat het hooi voor het grootste gedeelte verloren ging. De oorzaak van deze brand was hooibroei. LANDBOUWMACHINE SLOEG LOS VAN TRACTOR Maandagmorgen te half zeven schoot een landbouwmachine los van een trac tor, bestuurd door de heer v. B., op de Prins Bernhardlaan, nabij de Buurt- steeg. De aanhang schoot tegen een muur, waarin een groot gat ontstond en in de woning een ravage van puin achterliet. Gelukkig kwamen enkele slapende kin deren er zonder letsel af. Op het mo ment, dat de aanhang los schoot pas seerde juist de fabrieksarbeider N. op de bromfiets. Hij kon door een zij waartse sprong het vege lijf redden. Zijn bromfiets werd echter totaal ver nield. De politie heeft de voertuigen in beslag genomen. Enige tijd geleden werd de heer De Fl., wachtmeester der rijkspolitie te Renswoude, door een buurvrouw er op attent gemaakt dat enkele jonge lieden een waarschuwingsbord, staan de op de kruising van de Taets van Amerongenweg en de Oude Holleweg, aan het vernielen waren. Toen genoem de agent arriveerde waren de jongelui echter reeds verdwenen. Een jongen van 10 jaar was toen bezig het bord weer zo goed mogelijk te herstellen. De heer De Fl. dacht echter niet na en gaf deze jongen direct een klap in het ge zicht, zodat deze achterover tegen de straat sloeg. Een dergelijke mishande ling is natuurlijk niet geoorloofd, vooral niet omdat deze jongen nergens van wist. De vader van de jongen heeft zich, nadat hij getracht had met de politie agent de zaak te bespreken wat hem niet gelukte, hij werd zelfs uitgelachen tot de Grootmajoor van de Rijks politie in De Bilt gewend. Tegen de heer De Fl. werd proces-verbaal opgemaakt. ELST WEER OP DE VIERDAAGSE VERTEGENWOORDIGD Verschillende Elstenaren waren ook dit jaar weer naar Nijmegen getogen om aan het jaarlijkse vierdaagse wan delfestijn deel te nemen, o.a. de heren O. van Dam, Jan de Vries, de gebroe ders Nagel en mej. Van Viegen. Ook was natuurlijk de heer W. Wildeman weer present die de vierdaagse voor de zevende achtereenvolgende maal liep. Deze bekende tippelaar liep ook nu weer op z'n klompen. Op onze vraag waarom hij aan klompen de voorkeur gaf, kregen wij ten antwoord: „Omdat ze zo goed uitwasemen". POSTSPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor Rhenen en het daaronder behorende ressort werd ge durende de maand Juli 1955 ingelegd f 37.629,30 en terugbetaald f 27.563,45. WIJZIGINGEN HOBOKEN EN CO TE RHENEN A. van Hoboken en Co te Rotterdam heeft collectieve algemene procuratie verleend aan de heer C. van Viegen, uitsluitend voor het Bijkantoor Rhenen en het correspondentschap Wijk bij DuursDtede. De heer Van Viegen was tot voor kort werkzaam aan het bij kantoor als kassier. De heer D. E. van Middelkoop, eveneens in dienst van het bijkantoor Rhenen, werd benoemd tot bijzonder procuratiehouder van dat kantoor. De aan de heer C. P. van Oor schot verleende volmacht is in verband met diens vertrek naar elders komen te vervallen. DE PAX-CHRISTI-BEWEGING Omtrent de Pax-Christi-Beweging, waarvan aanstaande Zaterdag en Zon dag telkens een groep van circa zestig leden uit binnen- en buitenland te Rhe nen te gast zal zijn, delen we nog gaarne enkele bijzonderheden mee. Het is een thans tien jaar oude vre- desactie, die in wezen haar oorsprong heeft gevonden in een aanvankelijk met gemengde gevoelens ontvangen toe spraak van een Franse bisschop tot zijn medegevangenen in Compiégne, toen door de Duitsers bezet. Deze hoge katholieke geestelijke, monseigneur Théas, thans bisschop van Lourdes, was door de bezetters gevan gen genomen wegens hulpverlening aan de Joden. Op 14 Juli mocht hij bij wijze van hoge uitzondering een kerkdienst leiden. In zijn predikatie wees de bis schop met een beroep op het Evan gelie en op het Onze Vader er op, (Door een bijzondere N.P.C.-correspondent) De spoorloze verdwijning van meer dan honderd personen per week uit steden ais Berlijn, Parijs, Genua en Marseille beslaat slechts alinea's in het lange, trieste verbijsterende hoofdstuk over de criminaliteit, dat tot titel draagt: blanke ballast. Zelfs de hoofdstad van ons land heeft zijn verdwenen meisjes, over wier ver dwijning Commissaris Kaasjager in alle talen zwijgt Op 6 September a.s. begint weer de nieuwe cursus van de Handelsavond school, uitgaande van de Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid". Deze school, onder leiding van dr. J. G. Thoomes, met een staf van bekwame leraren, heeft zich in de loop der jaren voortdurend uitgebreid. Nog vorig jaar was de aanmelding van nieuwe leer lingen zo groot, dat enkele eerste klas sen gevormd moesten worden. Deze school met een driejarige cur sus, waarvan het einddiploma tegelijk vrijstelling geeft voor het midden standsdiploma algemene handelsken nis, heeft blijk gegeven in een grote be hoefte te voorzien in een plaats als Veenendaal. Het lesgeld voor deze school is uiter mate laag, nl. f 3,— per maand, hetgeen neerkomt op 7 cent per lesuur. Voor de nieuwe cursus kan men zich reeds thans opgeven aan het bureau der Winkeliersvereniging, Hoofdstraat 98, bij de heer Ant. de Ruiter, Hoogstraat 12 of bij de heer A. Augusteyn, Kerke wijk 9 Zuid. (Zie voor verdere bijzon derheden de advertentie in een van de komende nummers.) VIERDAAGSE TE NIJMEGEN Vrijdagmiddag kwamen de deel nemers aan de Vierdaagse, bela den met bloemen, bij de finish te Nijmegen aan. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL ONDERWIJSBENOEMING Aan de Patrimoniumschool te Vee nendaal (hoofd de heer A. C. Schilper- oort) is als onderwijzer benoemd de heer W. Spanjer te 's-Gravenhage. H Vrjjdag 5 Augustus Eerste dag van de Vacantie- M II reclame-actie van de Veenen- M daalse Winkeliersvereniging. Luxor Theater 1 Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Sterkere i banden' Een bepaalde schimmelsoort, die in vochtige omgeving, vooral als het warm is, goed kan gedijen, is de oorzaak van de des zomers veelvuldig voorkomende „zwemtenen". De huid tussen de vierde en vijfde teen is een plek, die blijkbaar ge makkelijk door die schimmel wordt aangetast. Er ontstaan rode, jeu kende plekken: de huid kan stuk gaan en vocht afscheiden. Het gevaar dreigt, dat de schimmel- infectie zich voortzet op de verdere voet, te weten de voetzool en de nagels. .Zelfs komen er wel ernstige aandoe ningen voor, waarbij ook de huid op de rest van het lichaam, bijvoorbeeld aan tie handen, wordt aangetast. STERK VERBREIDE KWAAL In zeer veel gevallen blijft het bij een klein plekje, dat betrekkelijk weinig last veroorzaakt. Zo komt het, dat vele mensen niet eens weten, dat hun voe ten met die schimmel zijn geïnfecteerd. Volgens de onderzoekers, die de laatste tijd meer aandacht aan deze veelverbreide aandoening zijn gaan schenken, is voetschimmel bij 50 °/o van de bevolking aan te treffen! Dit geldt vooral voor de steden. Op het platteland, waar minder gebruik van zweminrichtingen wordt gemaakt en waar minder mensen wonen, die de besmetting kunnen doorgeven, is de schimmelziekte lang niet zo frequent. VOORZORGSMAATREGELEN Het zijn waarschijnlijk badplankjes, badborstels en natte vloeren, waaraan men de voeten infecteert. Al deze voor werpen voortdurend met ontsmettende stoffen te behandelen, is niet doenlijk. De gewone zwemmer en bader heeft slechts één mogelijkheid om de schimmelaandoening te voorkomen, namelijk door de voeten steeds zeer goed af te drogen, vooral in de plooien tussen de tenen. Het badpersoneel echter, dat de ge hele dag met vochtige vloeren in aan raking komt, zou er misschien goed aan doen, uit voorzorg goed aansluitende badschoenen te dragen, ware het niet, dat de huid dan door de eigen uitwase ming toch evenzeer vochtig wordt en daarmee gemakkelijk ten prooi valt aan een schimmelinfectie. MOEILIJK TE VERHELPEN Aangezien het hier een soms ernstige kwaal betreft, die moeilijk te verhelpen is, verdient het wel aanbeveling goed door te denken, wat men in dit opzicht kan doen voor de persoonlijke hygiëne! Is er eenmaal een schimmelaandoe ning opgetreden, dan wende men zich direct tot zijn dokter, want tijdig in grijpen kan uitbreiding voorkomen. (Nadr. verb.) dr. H. G. v. d. Klaauw. Wist U dat „DE VALLEI" vrijwel huis-aan-huis haar abonni's heeft en verreweg het meest gelezen blad is voor Veenendaal en omgeving dat ook voor de vijand moest worden gebeden en dat de vergevingsgezindheid niet mocht worden uitgebannen. Noch de Franse medegevangenen, die aan vankelijk heftig protesteerden, noch de Duitse bezetters, die wilden beweren dat hier niets te vergeven waswa ren met de inhoud van de preek bij zonder ingenomen en het resultaat was dan ook, dat de volgende dag het gehele gezelschap, de bisschop incluis, op transport werd gesteld naar het be ruchte concentratiekamp Buchenwalde. Toen de bissschop later in Frankrijk was teruggekeerd kwamen verzetsstrij ders bij hem, die toestemming vroegen voor een kruistocht van gebed „voor de bekering van Duitsland". De bisschop zag hierin een onoprechtheid, een soort farizeïsme, omdat Frankrijk evenzeer bekering nodig had. Hij veranderde het plan in een gebedsactie voor verzoening en vrede onder alle volkeren, een plan, dat aller instemming verwierf en aldus werd op 12 Maart 1945 in het toen reeds bevrijde Frankrijk gestart. Sindsdien zijn onderscheidene Pax- Christi-congressen gehouden, o.a. in Assisië, Keulen en Einsiedeln, waaraan volgende week het Nijmeegse congres zich aansluit. Dit zal worden gepresi deerd door de aartsbisschop van Parijs, zijne eminentie Marice kardinaal Feltin. De groepen, die op hun voetreis, hun „vredestocht" naar Nijmegen, Rhenen zullen aandoen, bestaan uit Fransen, Belgen, Duitsers, Engelsen, Spanjaarden en enkele Nederlandse gidsen. „CQCQCQ, aan allen opsporing en aanhoudinggezocht wordt juan marvetti.. juan marvetti.. handelaar in blanke slavinnensig nalementIn de internationale af kortingen van de politieradio-omroep ijlen dagelijks deze en dergelijke be richten op diverse ultra-korte golf lengten door de aether. In alle Europese politiecentra zitten mannen aandachtig aan hun ontvangers en noteren de verzoeken om opsporing. Mensensmokkelaars aan het werk! Honderden en nog eens honderden mannen, vrouwen en half volwassen kinderen verdwijnen iedere week uit de grote steden en worden nooit terug gezien. Groot alarm! In de havensteden, broeinesten van allerlei kwade practijken, schuilplaatsen van hen die de draden van internatio nale misdadigersbenden in handen hebben, staat de politie voor een zware taak. De na-oorlogse tijd heeft een schrikbarende stijging van het aantal misdrijven te zien gegeven. Een der ern stigste hoofdstukken in de geschiedenis der criminaliteit is thans de smokkel in mensen geworden. De donkere dagen van de slavenhandel zijn herleefd, deels onder politieke voortekenen. Doch thans zijn het geen zwarte slaven, maar Euro peanen. Huisvrouwen gaan boodschap pen doen en komen niet meer thuis, meisjes gaan naar school en niemand ziet ze meer, stevige knapen verdwijnen spoorloos. Soms is het laatste dat men van een meisje hoort een telefoontje en dan zwijgt men als het graf. En niemand weet waarheen de ongelukkigen ver trokken zijn. Een deel van deze „gekidnapte" per sonen verhuist als dwangarbeiders naar uranium-mijnen 200.000 en meer zit ten er al ergens aan het einde der we reld. Zij krijgen (indien men deze for maliteit tenminste nog in acht neemt of nodig oordeelt) een morphinespuitje èf, en dat kan ook elegant gebeuren, de slachtoffers worden onder alcohol gezet en ondertekenen dan willoos z.g. „ar beidsovereenkomsten", wat in de mees te .gevallen gelijkstaat met een terdood veroordeling. MACHTELOOS De politie staat machteloos tegenover deze handel in blanke arbeidsslaven in 't bijzonder in verschillende delen van het grote Duitse Rijk. De Berlijnse in specteur van politie Rudolf K. deelde mij mede, dat in Berlijn per week ge middeld 100 personen als vermist wor den aangegeven. Slechts negen procent van hen wordt teruggevonden. Alle na sporingen der recherche, die overigens nog vele andere en dringender proble men heeft op te lossen, lijden tenslotte schipbreuk op een onzichtbare tegen stander: ergens verliezen alle sporen der verdwenen personen zich in een on behagelijk duister. Is het onderzoek bij dat punt aangeland,, dan is het voor de betrokken politiespeurder een kwestie van zelfbehoud om zijn nieuwsgierig heid niet te overdrijven. De recherche staat al even machte loos tegenover het feit, dat duizenden ongelukkige vrouwen, die door honger en vertwijfeling er toe werden gedre ven om zo'n „arbeidsovereenkomst" te ondertekenen sinds enkele jaren als ge vangenen in zekere huizen vegeteren, zonder bericht van hun familie en zon der enige hoop ooit het oude contact met hun verwanten weer te kunnen op nemen. IN BERLIJN Op een der marktpleinen spreekt een individu een jonge vrouw aan: „Zoudt u er wat voor voelen om naar Argen tinië te emigreren?" De vrouw is «ter stond geinteresseerd. Zij is moeder van twee kinderen, haar man is bij Witebsk gesneuveld. De lokvogel vertelt van een actie tot aanwerving van landarbeid- sters voor Argentinië en loodst de niet onaardige vrouw mee naar de „illegale emigratiecentrale" in de Frankfurter Allee. Men heeft haar nooit meer te ruggezien. De kinderen kwamen in een weeshuis terecht. De „emigratie-centrale" veran derde diezelfde nacht van adres. De re chercheur, die het onderzoek in handen had, kreeg van onbekende zijde een wenk die niet kon worden misver staanen gaf er de voorkeur aan zijn mond te houdenWant in déze MIDDENSTANDSDIPLOMA Van de zeven leerlingen, die in Bilt- hoven het mondeling examen voor het middenstandsdiploma moesten afleggen slaagden: mevrouw L. N. Lorijnen, de heer A. W. Klaassen, de heer T. Hou- weling, de heer W. Rongen, allen te Rhenen. De heer A. Buddingh te Ochten en de heer J. A. van Vessem te Lienden. De geslaagden genoten hun opleiding op de I.M.O.-cursus te Rhenen. GESLAAGDE BLOEMISTEN De heer W. Rongen, wonende aan de Molenstraat 14 te Rhenen, slaagde voor het Middenstandsdiploma. Zijn echtgenote, mevrouw M. J. Rongen-Spaan, slaagde voor het diplo ma bloemsierkunst aan de Tuinbouw- vakschool te Utrecht. Dit examen werd afgenomen onder auspiciën van de Kon. Ned. Mij voor Tuin- en Plantkunde in samenwerking met de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Berlijnse wijken weegt een mensenle ven niet meer dan een brood. Het aan tal vrouwen dat wekelijks door schur ken aan de ellende wordt prijsgegeven, té zelfs door „insiders" niet bij benade ring te schatten. IN PARIJS Een vader en moeder in Orange moesten het een maand geleden beleven dat hun dochtertje op enkele honderden meters afstand van het ouderlijk huis werd ontvoerd in een auto. Sindsdien heeft men taal noch teken meer van haar ontvangen en alle nasporingen van de politie in de wereldstad zijn hope loos mislukt en zonder enig resultaat gebleven. Denkt U de smart eens in van deze Franse ouders! IN GENUA* Een jonge man, genaamd Marvetti, sticht een dansschool. In de plaatselijke pers vraagt hij per advertentie „jonge talenten voor toneel en film". Hij be looft honderden meisjes en jonge vrou wen de „grote carrière" en sluit enga gementen af. Korte tijd later meldt de afdeling Vermiste Personen van het Genuase hoofdbureau van politie: In de afgelopen week zijn 32 meisjes tussen 14 en 17 jaar oud, spoorloos uit Genua verdwenen. Het dagblad „Giornale del Mattino" onthult nadere bijzonderheden over de moderne slavenhandel in blanke vrou wen. Honderden meisjes droomden reeds van hun grote carrière en beland den in N.-Afrikaanse of Zuid-Ameri kaanse huizen van ontucht. IN MARSEILLE Het bewaren van de rust en veilig heid van deze havenstad ligt in handen van duizenden geüniformeerde en stille agenten. Tien radio-auto's van de pre fect van politie zijn onafgebroken op pad om jacht te maken op smokkelaars en verdovende middelen. En nog steeds worden ook hier mensen vermist. Er zijn weken geweest, waarin bijna 100 mensen als vermist werden aange geven. Een groep van 67 mannen, vrou wen en meisjes ging op zekere nacht van een afgelegen pier aan boord van •een geheimzinnig schip. Illegale emi gratie? Men weet slechts dat 67 mensen spoorloos van het aardoppervlakte zijn verdwenen. Zij bereikten noch Pales tina noch Cyprus. Zij zijn verdwenen en geen sterveling zal waarschijnlijk ooit vernemen, waar deze ongelukkigen te recht zijn gekomen. Geraakte het naam loze schip in een storm en zonk het? Werd het in volle zee, nadat de slacht offers waren leeggeplunderd, door de misdadige bemanning naar de bodem der zee gezonden? Wie zal het zeggen? KUNSTADERS Aan de hand van door (hoofdzakelijk Amerikaanse) chirurgen en chemici uit gebrachte rapporten, zal de perion- industrie de fabricage ter hand nemen van kunstaders en veïvangingsweefsels voor nieren, galblaas e.d. van het men selijk lichaam. De eigenschappen van deze synthetische producten zullen nauwkeurig overeenkomen met de op natuurlijke wijze gegroeide. Ze zullen derhalve poreus zijn, doch niet zoveel dat ze bij voorbeeld bloed onder de bij de mens voorkomende druk naar buiten zouden laten gaan. De practijk heeft af doende bewezen, dat zulk vervangings materiaal volkomen betrouwbaar is en voor onbepaalde tijd in het lichaam mag worden achtergelaten, omdat het eigen weefsel van de mens het ingebrachte stuk accepteert alsof het daar gewoon gegroeid is, dus geen vorming van ran den „wild vlees" en dergelijke toelaat. Tot dusver kon, met toepassing van de nieuwste geneesmiddelen, slechts ge bruik worden gemaakt vam delen uit het weefsel van doden. WAGENINGEN. De plannen voor de bouw van het nieuwe Wageningse zwembed hebben thans de goedkeuring van het betreffende departement ge kregen. In October a.s. zal reeds met de bouw van dit zwembad wox-den be gonnen. LEERSUM. Alhier werden weer op verschillende aardappelakkers talrijke exemplaren van de zo gevreesde colo radokever aangetroffen. LANGBROEK. In Augustus a.s. zal in Langbroek een landbouwhuishoud- school worden geopend. WIJZE WOORDEN DE HEERSER Tot heersen is, wie zich beheerst, bij machte. (Jacques Perk) KERKEWIJK 167 -TEL Z860 VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1