melis optiek Aram r Route tocht ouden van dagen definitief vastgesteld DE COMPETITIE-STAND Koopavond Uitslagen van Maandag en Dinsdag Kostbare apen op de Grebbeberg verkozen de vrijheid Eist Om de VALLEI-BEKERS Het offer van een Moeder Ede Rhenen Renswoude Ederveen Edese Gemeenteraad vergaderde DE FRANSE KEUKEN IN GEEN GEVAL BETER DAN DE NEDERLANDSE Huis-tuin en-kcuken maaltjes Ziekenfonds - Brillen PROFITEERT van de VRIJDAGSE in VEENENDAAL Bloemink voor Brillen Als de vrienden komen De broederschap der bronzen draak SPECIAALZAAK De route van de autotocht ouden van dagen, welke dit jaar zal plaats vinden op 31 Augustus, is als volgt vastge- Vertrek: 1 uur n.m. van het Stations emplacement, via Kerkewijk, Hoofd- steld: straat, Nieuweweg, Buurtlaan, Buurt- steeg naar Ede-Station, Bennekom, de Keyenberg, Heelsum, Kievitsdel, Wes- terbouwing, Oosterbeek-Laag, Arnhem (Singels), Nijmegen, Berg en Dal/Erica. Daar wordt gepauzeerd en een con sumptie gebruikt, waarna onder zeer deskundige leiding een rondrit zal wor den gemaakt door een van de mooiste gedeelten van Nederland: Mook, Groes- beek, enz. Weer terug in Erica wordt het lunch pakket aangesproken en na heerlijk uitrusten de terugtocht aanvaard, tegen pl.m. half acht. Deze gaat via Nijmegen (feeërieke verlichting!) naar Arnhem (eveneens mooi verlicht) en dan over de hoofdweg naar Ede, De Klomp, on der het viaduct door. Stationsstraat, Pr. Bernhardlaan, Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Eikenlaan, al waar de stoet zal worden ontbonden en de auto's vlot de passagiers kunnen thuisbrengen. Het belooft een schitterende tocht te worden en de aanmeldingen van de oudjes komen reeds in grote aantallen GESLAAGD Van het Instituut ,.M. G. Huibers" onder leiding van de heren M. G. Hui bers en C. G. Mijnders te Veenendaal, slaagden voor het Middenstandsdiplo ma „Algemene Handelskennis": Mej. E. W. v. d. Blaak, Ede; en de heren: M. Bolderman, Veenendaal; J. Bos, Vee nendaal; J. v. d. Brink, Veenendaal; J. Esser, Scherpenzeel; C. Heijkamp, Vee nendaal; G. Inkenhaag, Scherpenzeel; J. Kievid, Veenendaal; B. v. Ree, Ame- rongen. binnen. Ze rekenen er allemaal op mee te kunnen gaan en het bestuur van „Oranjedag" hoopt even zoveel aan meldingen voor auto's te krijgen, zodat ze ook allemaal mee kunnen! Het aantal ouden van dagen breidt zich steeds uit, wordt elk jaar groter, maarook het aantal autobezitters en autorijders is enorm gestegen. Het bestuur kent echter alle adressen niet, zodat slechts een gedeelte een schrij ven hebben ontvangen. Het bestuur doet daarom een beroep op alle autorijders die geen schrijven mochten hebben gekregen, dit niet als een nalatigheid of een voorbijgaan te beschouwen, doch zich spontaan op te willen geven bij de bekende adressen, liefst vóór 15 Augustus a.s. AANBESTEDING Vorige week vond de aanbesteding plaats van de nieuwe werkplaats en winkel van de firma A. v. Ingen, smid, alhier. De uitslag was als volgt: O. v. Doorn, Ochtenf 20.600, L. v. Spanje, Eistf 19.950, Gebr. v. Spanje, Amerongen f 19.125,— A. Klomp. Eist f 18.750, Gebr. Spijkhoven, Leersum f 18.660,— na de op Maandag, 8 Augustus 1955 ge speelde wedstrijden: Groep I (jongens van 812 jaar) Davidsplein 7 6 1 0 18 592 Nieuweweg 8 7 0 1 14 366 Da Costaplein 8 6 1 1 13 447 Parallelweg (Roda) 8 6 1 1 13 247 Larikslaan (SDO) 8 5 1 2 11 42—10 Buurtsteeg 8 4 2 2 10 3915 Boslaan 8 4 1 3 9 2313 Beatrixstraat 9 5 0 4 10 3725 Mulderslaan 7 3 0 4 6 1027 Groenelaan (KMD) 7 2 0 5 4 1622 Gerard Doustraat 8 2 0 6 4 1242 Molenstraat 8 2 0 6 4 1669 Patrimoniumlaan 7 115 3 1022 Panhuis 8 1 0 7 2 1144 Eenvoudlaan 7 0 0 7 0 360 Groep II (jongens van 1316 jaar) GESLAAGD Voor het examen ULO slaagde onze plaatsgenoot J. van Ginkel. Hij krreeg zijn opleiding aan de Edese Avondmulo. Gortstraat Dennenlaan Kostverl. (ADO) Talmaplein Mulderslaan 55— 2 23—11 23— 5 22—14 11—14 GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk, Prins Bernhardlaan te Veenen daal slaagden de* volgende cursisten voor het erkende diploma Middenstand algemene handelskennis: te Bilthoven de dames mevrouw J. G. van Rhee- Veldhuizen te Veenendaal, mej. Tini Robbertsen te Overberg en de heren Kees Boonzaayer te Veenendaal, D. Kooistra te Achterberg, J. L. van Raay te Renswoude, A. G. Schoeman en L. Slok te Veenendaal, B. Vink te Rens woude, D. H. van Woudenberg te Vee nendaal; te Hengelo slaagde de heer N. Tanis te Veenendaal. Deze IMO-cursus staat onder cura torium van de heren Mr. J. Deen, C. Diepe veen en W. van Leeuwen. Te beginnen Vrijdag a.s. draait in het Luxor Theater de film „Het offer van een moeder". De korte inhoud is als volgt: Anna Ferrari heeft een stiefmoeder, die haar het leven ondraaglijk maakt. Wanneer Anna op een avond thuiskomt met haar verloofde Carlo, beledigt de vrouw haar zodanig, dat Carlo ver ontwaardigd zijn Anna meeneemt naar Rome. Om te kunnen trouwen vraagt Carlo zijn compagnon Rossi een voor schot op de te verwachten winst uit hun nieuwe zaak. Maar nu blijkt, dat Rossi Carlo kwijt wil, nu de zaak een maal draait. Carlo, die hard gewerkt heeft om contracten te verwerven, is woedend. De twee mannen raken handgemeen en tenslotte koopt Rossi Carlo af met enige duizenden guldens. Kort daarop wordt Rossi vermoord gevonden en Carlo wordt van de daad verdacht, aangezien hun ruzie door ge tuigen is waargenomen en hij Rossi's geld bij zich heeft. Carlo wordt tot twin tig jaar gevangenisstraf veroordeeld. En aldus alleen achtergebleven brengt An na hun kind ter wereld. Hun huwelijk wordt daarop in de gevangenis voltrok ken. Anna schrijft dringende brieven aan haar vader, maar die worden door de stiefmoeder onderschept. Als eindelijk Dc winkels in Veenendaal zijn iedere Vrijdagavond tot 9 uur geopend. de toedracht de oude man duidelijk wordt, maakt hij zich zo kwaad op zijn vrouw, dat een beroerte hem treft. Voordat de vader sterft, laat hij zijn vrouw zweren, dat zij voor het klein kind zal zorgen. Stiefmoeder stelt Anna daarom voor, dat het kleine meisje bij haar in huis zal komen en dat Anna er volledig afstand van zal doen. Dit is te veel geëist en hard werkend in allerlei baantjes probeert Anna de kost voor zichzelf en het kind te verdienen. Als het meisje ziekelijk wordt, kan Anna het niet meer bolwerken en staat het kind aan haar stiefmoeder af, die daar bij de wrede eis stelt, dat Anna in een verbeterhuis zal gaan. Moeder en doch tertje kwijnen weg van verlangen naar elkaar, doch dan blijkt na vijf jaar Carla's onschuld. Hij wordt vrijge laten, zet stiefmoeder op haar plaats en bewerkt de gelukkige hereniging van zijn gezin. De uitslagen van de Maandag en gis teren gespeelde wedstrijden van de va- cantie-voetbalcompetitie der Veenen- daalse jeugd waren: GROEP I. (Leeftijd 8 tot 12 jaar.) Panhuis Gerard Doustraat Davidsplein Nieuweweg Molenstraat Boslaan Da Costapl. Parall.w. (Roda) Buurtsteeg Larikslaan (SDO) Beatrixstraat Eenvoudlaan. Molenstraat Patrim.laan Groenelaan (KMD)Eenv.laan Beatrixstraat Buurtsteeg Davidsplein Da Costaplein G. Doustraat Nieuweweg Panhuis Boslaan 02 GROEP II. (Leeftijd 13 tot 16 jaar.) Parallelweg Nieuweweg Mulderslaan Kostverl. (ADO) KI. Katerstr. Dennenlaan Fluitersstr. De S. Lohm.str. Gortstraat Julianastraat Molenstraat Dükstraat Dijkstraat Beatrixstraat 2—3 2—0 0—5 0—2 2—1 17—0 1—6 4—1 6—1 2—0 1—15 Dykstraat 7 3 1 3 7 12—12 Nieuweweg 4 2 0 2 4 7— 9 Beatrixstraat 7 3 1 3 7 12—16 Klaas Katerstraat 9 3 2 4 8 17—18 Fluiterstraat 8 3 1 4 7 14—25 De Sav. Lohmanstr. 7 2 2 3 6 10—10 Julianastraat 6 2 0 4 4 5—23 Molenstraat 6 1 0 5 2 8—30 Parallelweg 7 0 1 6 1 3—34 0—1 0—3 1—3 1—0 9—1 1—6 2—6 WIJZIGING HONDENBELASTING GEMEENTE EDE Burgemeester en Wethouders der ge meente Ede; brengen ter openbare ken nis: dat bij koninklijk besluit van 18 Juni 1955, nr 11, is goedgekeurd de volgende verordening tot wijziging van de veror dening op de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Ede. Artikel 4 wordt gelezen als volgt: 1. De belasting bedraagt voor de hon den der eerste klasse f 4,per jaar en voor de honden der tweede klasse f 10,- per jaar. 2. In afwijking van het bepaalde in het eerste lid van dit artikel, is de houder van een hond, die zich in de loop van het belastingjaar in deze gemeente ves tigt en die in de gemeente van herkomst voor dezelfde hond over hetzelfde be lastingjaar belasting betaald heeft geen belasting over datzelfde jaar verschul digd. De belasting is slechts voor de helft verschuldigd indien de belasting plicht aanvangt in het vierde kwartaal van het belastingjaar. 3. Indien vóór 1 April van het belas tingjaar de belastingplichtige ophoudt houder van een hend te zijn wordt op zijn verzoek voor de helft van de in de ze gemeente voor de hond geheven be lasting ontheffing verleend; indien de zelfde persoon in hetzelfde jaar op nieuw houder wordt van een hond, die gerangschikt moet worden in een hogere klasse, dan is voor deze hond aan be lasting verschuldigd een bedrag gelijk aan de helft van het verschil tussen het ingevolge het eerste lid van dit artikel verschuldigde bedrag en de over dat zelfde jaar reeds geheven belasting. 4. Het verzoek om ontheffing als be doeld in de eerste zinsnede van het der de lid van dit artikel moet schriftelijk worden ingediend en zijn ontvangen vóór 15 April van het belastingjaar." Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 Januari 1955. Drogisterij „De Helm" Vrijdag opende de heer F. J. v. d. Helm aan het dr. Slotemaker de Bruïne- plein de drogisterij „De Helm". Het betrof hier de opening van de laatste der vier nieuwgebouwde fraaie winkelpanden welke gelijktijdig aan het plein zijn verrezen. Het geheel van deze winkel is uitstekend geslaagd zowel voor wat betreft de bouw als ten aan zien van de inrichting. Breed en royaal opgezet terwijl alles er even open en licht is. Het daglicht heeft er vrij toe gang. Het lijdt geen twijfel of men heeft hier in alle opzichten de eisen van een fraaie inrichting gepaard aan een noodzakelijke practische indeling. De inrichting is zo gemaakt dat men meteen een vrij goed overzicht heeft van de enorme verscheidenheid arti kelen welke men hier aantreft. Naast de artikelen welke men ge woonlijk bij een drogist en apothekers assistent kan vinden is er ook een uit- FELLE BRAND LEGDE HOOIBERG IN DE AS Vrijdagmiddag omstreeks het middag uur werd brand gemeld in een hooi berg bij de landbouwer G. v. L., wo nende aan de Stokweg. De vrijwillige brandweer was vrij spoedig ter plaatse en moest krachtig ingrijpen, daar men voor een felle hooibergbrand werd ge plaatst, die loeide in de onmiddellijke nabijheid van het woonhuis annex schuur. Door krachtig optreden van de bewoners en de Rhenense brandweer konden de bijgebouwen behouden blij ven. De hooiberg, die vier vrachten hooi en drie vrachten rogge bevatte, moest helemaal uit elkaar worden „geplukt" om het vuur onder de knie te kunnen krijgen. De brandweerlieden waren tot 's avonds zes uur met dit nablussings- werk bezig. Omtrent de oorzaak van de brand tast men tot nu toe in het duister. De landbouwer was laag ver zekerd. VERKERK OP ZESDE PLAATS De RAV-er Verkerk eindigde in Rot terdam als zesde op de tien km met een tijd van 33 min. en 5,4 sec. Twee wielrijders 15 meter door auto meegesleurd Op de Grebbeberg, tegenover het Bad-Restaurant van Ouwehands Die renpark vond Maandagmiddag een ge compliceerd verkeersongeval plaats, waarvan twee niets vermoedende wiel rijders, een meisje en een jongen, het slachtoffer zijn geworden, zonder dat zij echter wender boven wonder enig letsel opliepen, ondanks het feit, dat zij door een auto over een afstand van 15 meter over het wegdek werden meegesleurd. Het verkeersongeval vond zijn oor zaak in het slippen van een motorrijder, die op de Grebbeberg reed in de rich ting Wageningen. Hij kwam tegenover het Bad-restaurant van Ouwehands Dierenpark te vallen op de rollaag van de verkeersweg. Een automobilist, die uit de tegenovergestelde richting kwam en het ongeluk zag gebeuren, moest krachtig remmen om de motorrijder, die midden op de rijweg ten val was ge komen. niet aan te rijden. Dit krachtige remmen werd hem echter noodlottig. Zijn wagen slipte, sloeg een halve slag om en raakte met de achterzijde twee fietsers, die juist passeerden. De beide wielrijders, een jongen en een meisje, kwamen ten val. Tot overmaat van gebreide sortering meer uitgesproken huishoudelijke artikelen aanwezig. Ook, ramp begon de auto achteruit te rijden, de afdeling parfumerieën e.d. is uit stekend verzorgd. Zelfs kan men er hoogtezon- en infraphil-lampen en ba byweegschalen huren. Wij wensen de heer v. d. Helm veel succes in zijn nieuwe zaak in de over tuiging dat de voorwaarden hiertoe in deze goed opgezette zaak en door het fraaie pand alleszins aanwezig zijn. V.V. „RENSWOUDE WINT WISSELBEKER EN POSTHOORN Het eerste elftal van de v.v. Rens woude" is er Zondagmiddag j.l. in ge slaagd beslag te leggen op de eerste prijs, uitgeloofd door de v.v. „Voort huizen". Deze prijs bestond uit een z.g. posthoorn en een beker, die behou den mag worden. De posthoorn is be doeld als wisselprijs. Vorige week werd de eerste wedstrijd tegen de organiserende vereniging met' 31 gewonnen, zodat Renswoude j.l. Zondag weer in de finales verder kon spelen. Ook toen werd de eerste wedstrijd i met 31 gewonnen en wel tegen „Hoogland". Wie dacht dat het in de eindstrijd tussen Renswoude en Ach terveld zou spannen was volkomen* abuis want het werd een eentonige strijd. Renswoude was heer en meester op de groene grasmat, blijkens de eind stand 92 in het voordeel van de rood- witten. Hieruit kan men afleiden dat goede training veel vermag. Vroeger n.l. had Renswoude grote moeite met deze ploe gen, nu echter werden zij soms vol komen onder de voet gelopen. Wat het veld en de training betreft het volgende. Deze zomer is het veld, door enkele zeer werkzame leden, enigszins bijgepleisterd, zodat Rens woude met een gerust hart kan zeggen dat het momenteel één van de beste velden van haar afdeling heeft. De training heeft in verband met de vacanties enkele weken geen doorgang kunnen vinden. Er is echter de gehele winter en het grootste deel van de zo mer zeer hard getraind, zodat wij voor het komende seizoen weer goede pres taties mogen verwachten. BEDANKT Ds. Treure bedankte voor het ont vangen beroep van de Ned. Herv. Ge meente te Lopik. Het ruisende woud op de Grebbe berg lokte en het lekkers, dat hun zo rijkelijk werd toegestopt smaakte niet meer. Koortsachtig zochten de beide i 'kostbare Spinapen, de laatste aanwinst van Ouwehands Dierenpark, naar een manier om dat woud en daarmee de vrijheid te bereiken. Zorgvuldig werd de verblijfplaats op zwakke plekken onderzocht, waarbij hun blik viel op de glasplaten, die het buitenverblijf be dekken. Met vereende krachten werd één der platen opgetild en omgegooid, doch wie schetst hun verbazing, toen ze nog niet weg konden komen, want een tweede versperring in de vorm van een gaasafrastering doemde op. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. v. Dijk slaagde te Amersfoort voor het Mid denstandsdiploma. ïnet het gevolg, dat hij de beide onfor- Met een capaciteit van ongéveer één agendapunt per anderhalve minuut heeft de gemeenteraad zich Donderdag avond door een nogal stevige agenda heengewerkt. Er waren trouwens maar weinig voorstellen bij, waarover dis cussie verwacht kon worden en boven dien waren er vijf van de negen en twintig raadsleden afwezig. Dit waren de heren Merlijn, Leerdam, Hey, Hool- boom en Hali. Het meeste verzet vond het voorstel om de hypotheek aan de heer Van de Woude te Ede met f 13.000,te verho gen. Enkele maanden geleden besloot de gemeenteraad reeds tot de verstrek king van een hypotheek, maar thans bleek dit bedrag te laag te zijn. B. en W. deden hun voorstel omdat hiermee een eerste stap kan worden gezet op de weg tot verbreding van het Maandereind, dat in de volksmond ge woonlijk het „Nauw van Calais" wordt genoemd. De heer Van de Woude, die oorspronkelijk van plan was zijn zaak te verbouwen, zal nu een nieuw win kelpand bouwen op de vastgestelde rooilijn, zodat de weg ter plaatse ver breed kan worden. Uiteraard is nieuw bouw veel duurder dan verbouw en daarom ligt het voor de hand, dat de gemeente in dit geval voor de financie ring zorgt. Enig risico schuilt daar nau welijks in en als er eenmaal één schaap over de dam is volgen er wel meer. Na een vrij uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. tenslotte aan genomen met 19 tegen 5 stemmen. Te gen stemden de heren Brons, Veen, G. Hardeman, Van Prooyen en Van Steen bergen. Bij het voorstel tot verbetering van de Maanderbuurtweg informeerde de heer Van Steenbergen, of ook het ge deelte van de Verlengde Maanderweg, dat nog niet gereconstrueerd is, onder dit voorstel valt. Wethouder Wiege- raadt deelde in antwoord op deze vraag mede, dat dit niet het geval is. Volgend jaar zal hiervoor een afzonderlijk voor stel worden, aangeboden. Het voorstel tot het instellen van een verplichte vacantieregeling voor de groentewinkeliers in het dorp Ede werd aangenomen met de aantekening van tuinlijke wielrijders overreed. Beiden kwamen onder de wagen terecht en werden over een afstand van 15 meter over het wegdek meegesleurd. In de berm van de weg kwam de wagen tot stilstand. Wonder boven wonder kwamen de twee fietsers zonder maar één schram metje te hebben opgelopen van onder de wagen te voorschijn. Hun rijwielen zaten volkomen in de prak. De beide apen lieten echter niets merken van hun teleurstelling en gin gen rustig verder met hun ontsnap pingsplannen. Op eenmaal ontdekte een hunner, dat de oppasser weieens erg nonchalant met de deur omsprong. Toen hij dan ook enige dagen later verzuim de de deur achter zich te sluiten, maak ten de apen daar snel gebruik van, openden de deur geheel en de weg naar de vrijheid lag open. Verheugd sprongen de apen naar buiten, waar ze allereerst hun toevlucht zochten in de speeltuin bovenop de grote glijbaan. Een beurt kregen ze echter niet, daar de baan reeds geheel bezet was met kinderen, die hier de schrik van hun leven kre gen. Het gejoel trok de aandacht der oppassers en tot hun verbazing zagen zij de apen wegvluchten over de schut ting het bos in. Hier ontspon zich een wilde jacht om de beide onverlaten te pakken te krijgen, hetgeen lang niet meeviel, want oppassers zijn nu een maal geen tarzans. De apen slingerden zich van boom tot boom, wat inder daad een imposanter indruk maakte dan in een kooi. Lang hebben ze niet kun nen genieten, daar ze steeds meer naar de rand van het bos gejaagd werden, waar ze tenslotte in een alleenstaande boom terechtkwamen. Fluks klommen de oppassers in de omringende bomen, zodat ze geheel waren ingesloten en niet meer weg konden. Andere oppas sers joegen de apen naar beneden, waar de heer Ouwehand met een ferme duik de ontsnapten overmeesterde, wat hem een „pik, ik heb je" ontlokte. Het leuke was nog, dat een der oppassers, anders stijf van de rheumatiek, thans als een der eersten in een hoge boom zat. De apen zijn nu in hun verblijfplaats terug, maar nog steeds kijken ze verlangend naar buiten, waar ze maar zo kort van hun vrijheid hebben kunnen genieten. de heer Van Prooyen, dat hij er tegen was. BERGPOORT Het dienstgebouw aan de Bergstraat, waarin de raadszaal, de trouwzaal en de ontvangstzaal is gevestigd, krijgt in derdaad de naam „Bergpoort". Niet alle raadsleden waren even enthousiast over deze naam. Mevr. van de Linden vond de combinatie van „berg" en „poort" wel geschikt, maar zou de naam liever omdraaien en er dus „Poort- berg" van maken, zulks om meerdere overeenstemming te verkrijgen met de naam van het gemeentehuis „Sterren- berg" en van het bureau van gemeente werken „Zormeberg". Dit bracht de heer De Koning tot de suggestie het dienstgebouw dan maar „Maanberg" te noemen. Dan hebben alle hemellicha men een beurt gehad. De heer Veen brak een lans voor „Sterrenbergs raad zaal" en de heer Frooland bracht de naam „Olympus" naar voren. Maar de voorzitter vond eerstgenoemde naam te lang en de tweede te heidens. De heer Van Steenbergen, de nestor van de raad, sprak min of meer het verlossen de woord. We hebben er lang over kun nen nadenken, zei hij, maar ik heb geen betere naam kunnen vinden, dan B. en W. nu voorstellen. De raad bleek ten slotte ook eenstemmig van dat gevoe len te zijn, zodat het dienstgebouw nu „Bergpoort" zal heten. TEGENSTRIJDIGE ADVIEZEN Over de Zaterdagmiddagmarkt waren bij de raad een tweetal adressen bin nengekomen. In de eerste plaats één van de contactcommissie van beide middenstandsverenigingen waarin werd gevraagd om te bepalen, dat de markt geëindigd moet zijn tegelijk met het tijdstip waarop de winkels de deuren moeten sluiten. In de tweede plaats verzocht de contactcommissie de markt uitsluitend voor kooplieden uit de ge meente Ede open te stellen en tenslotte om toezicht uit te oefenen of de koop lieden, die op deze markt staan, in het bezit zijn van een marktvergunning. Verder was er een verzoek van de markthandelaren om het aanvangsuur van de markt, dat nu op twee uur is bepaald te vervroegen tot half een. Op beide adressen werd afwijzend be slist. Voor wat het laatste adres betreft gold daarbij de overweging, dat ook het bestuur van de vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel zich op het standpiint plaatst, dat vóór twee uur op de markt weinig publiek is om dat de tijd tussen half een en twee uur door het merendeel van de bevolking wordt gebruikt voor het nuttigen van ^de maaltijd. Wat het verzoek van de contactcom missie betreft, werd opgemerkt, dat de winkelsluitingswet uitdrukkelijk be paalt, dat markt- en straathandel mag worden uitgeoefend tot één uur na het sluitingsuur van winkels. Het alleen toelaten van kooplieden uit de ge- gemeente Ede zou funest zijn voor de markt en voor het publiek. Bovendien zou het in strijd zijn met de functie van een reizend koopman, wiens bedrijf niet aan een bepaalde plaats is gebonden. Het toezicht op het bezit van een marktvergunning berust bij het markt- bestuut. Indien ge met de Fransen goede vrienden wilt blijven moet ge hen in de waan laten, dat men nergens ter wereld zo goed eet als bij hen. Nu staat het als een paal boven water, dat de Franse keuken beroemd is in alle werelddelen en veel geraffineerder is als gewone peper of paprika, maar dit wil nog niet zeggen, dat het dagelyks menu van Dupont en Durand nu beslist ook smakelijker en ryker is dan het Nederlandse. geveer acht uur, soms nog later. Ze ge bruiken dan een bord soep, bijna steeds bereid met aardappelen, groente en een stukje kaas of ander dessert. De kinderen van Marianne gaan door voor vleeseters en zijn er trots op, dat ze zo verbazend goed en geraffineerd eten, maar als we afzien van het on derscheid tussen margarine en boter en onze schijfjes worst, ham, rookvlees enz., waarmee we onze boterhammen weten te versieren in aanmerking ne men, eet men in Nederland beslist niet minder goed. Want na de avondmaal tijd van acht uur krijgt de Fransman niet meer, terwijl bij ons de langere avond toch altijd nog wordt gebroken door een kopje thee of koffie met een koekje. (Van onze Parijse correspondent.) Met ons Nederlands ontbijt slaan wij hen met stukken. De doorsnee Frans man, ook de arts en de leraar, gebrui ken als „petit dejeuner" slechts een stevige bol koffie met melk en suiker, waarin ze al of niet geboterd stokbrood soppen. Vleeswaren, kaas of ontbijt koek komen er niet bij te pas. Slechts bij uitzondering gebruikt men er wat jam bij. Daarentegen beveelt de eerlijk heid hierbij te vermelden, dat Marianne niet van margarine houdt en het brood ook inderdaad met boter besmeert, een operatie, waarbij zelfs de gaten worden dichtgemetseld. En het kopje koffie of chocolade tegen elf uur schit tert hier door afwezigheid en pas om goed twaalf uur volgt het „dejeuner", de feitelijke hoofdmaaltijd, welke stee vast begint met een kleine hors d' oeu vre, vaak in de vorm van een paar schijfjes worst, een sardientje of een eitje met wat mayonnaise. Als tweede gerecht neemt de Fransman vervolgens z'n stuk vlees, dat in de regel iets zwaarder weegt dan het Nederlandse stukje en waarbij hij ijverig brood eet, en water, bier cider of wijn drinkt. De derde schotel bestaat uit groente en als zodanig kunnen ook aardappelen gel den. Bij gewone huis-tuin-en-keuken- maaltjes sluit men vervolgens met een stukje kaas en/of een kopje koffie zon der melk. Hiermee kunnen wij in Ne derland vlot concurreren. Het Nederlandse kopje thee van een uur of drie is hier vervangen en ver traagd tot een „gouter", dat gebruikt wordt om half vijf of vijf uur en be staat uit een kop zwarte koffie of een glas witte wijn, wat koekjes of een stuk peperkoek. Daarna moeten de Fransen hun eetlust bedwingen tot on- De Franse keuken is werkelijk over dadig en een streling voor tong en ge hemelte als er vrienden zijn. Ze kun nen die hier niet zoals in Nederland op een kopje koffie na het avondeten ont vangen, maar ze moeten deelnemen aan de maaltijd. De hors d' oeuvre wordt dan iets extra, het vlees van buiten gewone kwaliteit en behalve met fijne desserts en drie of vier soorten kaas worden er diverse dranken geschonken. Voor het eten neemt men een aperi tief je, om bij de hors d' oeuvre een witte wijn te drinken. Bij het vlees volgt een Bordeaux of een Bourgogne, terwijl men bij het dessert overscha kelt op zoete witte wijn, genre Mon Bazilac ofChampagne. Daarna komt er nog koffie met cognac voor de heren en likeur voor de dames. Stee vast begint er dan een gesprek over de wonderen van de Franse keuken en iedereen doet net of de lekkerste saus jes en de beste wijnen dagelijks zijn tafel sieren. (18) Machteloos zijn Aram en Broek verstrikt in de mazen der netten. Aram tracht uit alle macht de touwen stuk te trekken, maar een der aanvallers trekt het net strakker om hem heen, zodat de jonge ridder zich niet meer bewegen kan! Prins Angelo en zijn dienaren zijn opgesprongen en snellen naar hun paarden, terwijl ook Presto het op een lopen zet. Met een koene sprong werpt Angelo zich in het zadel en diep drukt hij de sporen in de flanken van zijn ros. Met enkele geweldige sprongen is de man met het roofvogelgezicht naast hem. „Halt, Prins Angelo!" dondert hij, „gij zult mij niet ont snappen!" Zijn groot slagzwaard schiet fluitend door de lucht, maar ook de Prins heeft zijn wapen getrokken en behendig pareert hij de slag. Dan steigert zijn paard naar voren en in een wilde ren stuift Angelo zijn dienaren achterna, om in het nachtelijke woud te verdwijnen. „Mijn paard! Voor de duivel, mijn paard!" raast de aanvoerder tegen zijn trawanten. Snel brengt een hunner het kool zwarte paard en met een gesmoorde verwensing springt de man met de roofvogelkop in het zadel. „Bindt hen goed!" snauwt hij, op Aram en Broek wijzend, „ik zal trachten de prins nog te achter halen!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2