HALEN OF BEZORGEN? DE VALLEI W.A.V.V. - FRISIA 3-1 -de CANADESE ERFENIS- KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd AGENTSCHAPPEN DE VALLEI Veenendaal won in groep A van veterantournooi Alle lasten hebben een prijsverhogende invloed Goochelkunstje Waarom de vogels 's zomers minder zingen ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN Officiële Bekendmaking FEUILLETON Bcslissiogs - wedstrijd RITMEESTER - GeHa WAW-veste af. Doelpunten bleven evenwel uit. WAW wist zich langzaamaan van deze druk los te maken en er was twintig minuten gespeeld toen bij een snelle aanval Zeiler opnieuw de bal voor het Frisia-doel bracht. Er ont stond een misverstand in de achter hoede, waarvan Van Reemst dankbaar gebruik wist te maken door de stand op 30 te brengen. Frisia gaf zich ech ter nog niet gewonnen. Opgestuwd door haar achterhoede werden enkele goede aanvallen opgezet, doch de gevaarlijke Santema zag steeds weer een WAVV- been op zijn weg naar het doel. Bij een volgende Frisia-aanval kregen zij even buiten de beruchte lijn een vrije trap te nemen. Tiggers plaatste zich achter de bal, doelman Jansen wist het leer keurig te stoppen en weg te wer ken. Er waren nog vijf minuten te spe len, toen Santema de bal goed vrij speelde en een zuivere pass gaf aan Tig gers. Deze had geen moeite, alleen voor keeper Jansen komende, de bal in het doel te plaatsen (13). Bij heel veel vrouwen is de vraag weieens bovengekomen of het nu nood zakelijk is om aangekochte goederen te laten thuisbezorgen, dan wel om deze bij aankoop direct mee te nemen. De meningen hierover zyn nogal verdeeld. Er zijn altijd vrouwen geweest, die het de plicht van de verkoper achten om de goederen daar te bezorgen waar men ze nodig heeft. Andere leden van het zwakke geslacht zyn de mening toegedaan dat al dat bezorgen, maar prijsverhogend moet werken en dat dus de huisvrouwen haar aankopen zelf maar thuis moeten brengen. Het bezorgprobleem is voor de han del bijna zo oud als die handel zelf. Reeds in de middeleeuwen en ook in de tijd der gilden kende men kooplieden, die hun waren ter markt brachten om daar de belangstelling van kopers en koopsters af te wachten en anderen, die Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 31 Juli Corrie en Gerrie Kleyer. 31 Tera Vonk. 5 Aug. Dicky v. Dorland. 9 Gert v. Capelle. NIEUWE RAADSELS x x X X xxxxx xxxx X X X X le rij medeklinker; 2e rij inwoner v. Rusland; 3e rij plaats in het Gooi; 4e rij iemand die tijdelijk aan zee vertoeft; 5e rij het gevraagde woord; 6e rij plaats in Limburg; 7e rij plaats in de Betuwe; 8e rij dier; 9e rij medeklinker. II. Met H ben ik een open ruimte. Met S ben ik een muzieknoot, Met D beta ik wild, Met T ben ik speelgoed, Met W ben ik zacht en warm. III. Mijn eerste helft staat tegenover boven, mijn tweede gedeelte is het te genovergestelde van dommer. Als ge heel zie je me op school heel vaak. Hoe heet ik? Oplossing raadsels. I. Assen - Linde - Blond - Grens - Imker - Libel - Frans - Knaap - Tirol - Lysol. Snoekbaars. II. Vlek - Lize - Ezel - Kelk. III. De letter M. ZILVERPAPIERACTIE Materiaal ontvangen van: Cobi en Hermientje Ariesen. Gerda en Lettie Bos. Wim en Ike ter Hoeven. Jan M. van Leijen. Willy den Doelder. DE NEUS LATEN KRAKEN Als je met vriendjes of vriendinne tjes aan tafel zit moet je eens zeggen: „Ik heb een wonderlijke neus. Mijn neusbeentje kan zo hard kraken, dat iedereen het kan horen." Wrijf dan een poosje met je neus over de tafel. Plotseling hoort iedereen „klak". Dat was gelukkig niet je neus beentje, maar de top van je vinger, waarmee je ongemerkt tegen de onder kant van het tafelblad een flinke tik gaf. Hebben jullie weieens opgemerkt dat de vogels in Juni en Juli veel minder zingen dan in Mei? Wel, dat komt om dat ze ia Mei meer genieten van het voorjaar, na zo'n lange wintertijd. Ze gaan dan vrolijk aan het bouwen of opknappen van hun nestjes. Maar in Juni hebben ze het vaak veel te druk met het verzorgen van haar jongen. Ze hebben dan echt niet veel tijd om te zingen. Enverschillende vogels denken in Juli al aan de trektijd. Niet zo erg lang blijven ze dan meer in ons land. Jullie kennen zeker allemaal wel de koolmees? Dat aardige vogeltje met zijn groengrijze verenpakje en zwarte kapje op? Nu, die heeft het in Juni-Juli geweldig druk. Zo'n mezenpaar heeft weieens 13 kinderen te verzorgen. En die lusten wat! Heel de dag, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat zijn de ouders dan ook in de weer, om voedsel voor de kleintjes te halen. En die lus ten alleen maarrupsen! 't Liefst van die kleine groene rupsjes. Je kunt gerust geloven dat de tuinman het fijn vindt, dat de mezen die schadelijke rupsen opruimen. Maar de meesjes zelf kunnen bijna geen ogenblik rusten, zo druk hebben ze het! Iemand heeft weieens gezien, dat bin nen de minuut óf het mannetje óf het vrouwtje met rupsen naar het nest vloog. En dat hielden ze, het is bijna niet te geloven, zo een uur of zestien, zeventien achtereen vol! Of dan ieder op zijn beurt zo'n malse rups krijgt? Nu, vaak is het zo dat, als een van de jongen wat gehad heeft, hij nu z'n broertje of zusje een kans geeft, om wat eten te krijgen. Want pa en ma. mees kunnen natuurlijk niet onthouden wie er al wat gehad heeft. Als je nog eens een nestje vindt, waarin jonge vogels liggen, moet je toch eens op het voeden van de klein tjes door de ouders letten. Het is wer kelijk een leuk gezicht! Maarvoor zichtig doen dat je ze niet stoort! ZOMER 1954 Regenbuien, Dikke truien, Kippevel, Kamerspel. Grauwe zee en grijze lucht, Vader kreunt en moeder zucht. Binnen blijven! Kind'ren kijven. 't Bed maar houden, Snipverkouden. Asperine, hete thee, Dag aan dag vacantiewee. ZOMER 1955 30 graden! Zonnebaden! Kleur en fleur, Bloemengeur. Ieder zingt zijn hoogste lied Want de zon verlaat ons niet. Zwitserland? Hoogezand? 't Zwarte woud? Oosterhout? Overal is t' even mooi, Want alles praalt in zomertooi! er de voorkeur aan gaven met hun wa ren rond te trekken en hun klandizie thuis op te zoeken. Men denke maar eens aan de marskramers, die zich op kleine artikelen toelegden, en aan de kooplieden, die met een zwaar beladen paard met of zonder wagen of muilezel rondtrokken. Reeds in die lang vervlogen dagen vonden we huisvrou wen, die op gezette tijd naar de markt plaatsen gingen om daar inkopen te doen, terwijl anderen de komst van een trekkende koopman afwachtten. En hoe is het nu? Er is zo weinig nieuws onder de zon. Ook thans zijn de huisvrouwen in dit opzicht nog ver deeld. De meer commercieel ontwikkel de dames gaan er zelf op uit. Zij zoeken de winkelcentra op en doen daar met zorg haar keus. Zij genieten het voor deel van de toevallige koopjes en kun nen de prijzen vergelijken, zodat zij minder risico lopen een te hoge prijs te moeten betalen. Anderen vinden het verschil tussen de trekkende en geves tigde handel zo miniem, dat zij bij voorkeur van de telefoon gebruik ma ken om inkopen te doen of eenvoudig een vaste leverancier hebben, die van tijd tot tijd een bestelling komt halen. U BETAALT DE BEZORGER TOCH! In het algemeen kan men zeggen dat de bezorgingskosten voor een deel van de handel tot de vaste kosten zijn gaan behoren. De bezorging hoort bij het be drijf en de kosten daarvan zijn in een gemiddelde omzet en dus in elke ver koopprijs van een artikel begrepen, on afhankelijk van het feit of dit door de klant wordt meegenomen dan wel of het bezorgd moet worden. De klant, die zijn aankoop mee neemt, betaalt dus óók een deel mee aan de kosten van bezorging. Dit lykt onjuist, maar in veel branches heeft de practljk geleerd dat veel huisvrouwen nu eens de aankoop zelf meenemen, maar die een vol gende maal laten thuisbezorgen, al naar gelang de tyd, die zij zelf tot haar beschikking hebben. Niette min blyven hier de bezorgkosten een deel van de prys van het arti kel uitmaken. Men kan dus zeggen, dat de bezorging van een artikel wel degelijk prijsver hogend werkt. In de practijk is in het verleden gebleken, dat de bezorgdienst zo op prijs werd gesteld, dat de huis vrouwen de hieraan .verbonden kosten gaarne voldeden. Daarna is de bezor ging bij bepaalde artikelen, zoals brood en melk, zo ingeburgerd, dat men aan de daaraan verbonden prijsstijging, die door de massa per artikel of artikel eenheid zeer gering bleef, nauwelijks nog aandacht schonk. Vooral in de tijd, toen de arbeidskracht zeer goedkoop was, nam de handel deze kosten zonder meer voor haar rekening, of vormden zij een te verwaarlozen onderdeel. DE „SANERING" Van verwaarlozing der bezorgkosten kan in onze dagen geen sprake meer zijn. Een schaarste op de arbeidsmarkt en een toeneming van sociale lasten hebben er thans toe geleid dat de on kosten voor bezorging bij veel bedrijven 1550 VéGé-KRUIDENIERS GEVEN 10 ®/0 KORTING IN GEIDZEGELSI te hoog zijn geworden. Men streeft er dus naar om de bezorging van veel artikelen, vooral van dagelijkse levens behoeften, die een lage winst bieden, te beperken. Uit die bezuinigingsgedachte is ook het idee voortgesproten tot een doel matige wijkindeling voor de brood- en melkbezorging, zodat de kosten per eenheid of per klant zo gering mogelijk zouden worden. Hoe staat nu de vrouw tegenover het bezorgprobleem? Wel, o.i. zal zij ook in dit vraagstuk haar tijd moeten verstaan. Blijven veel dames er op staan, steeds haar aankopen bezorgd te krijgen op de wijze en van de leverancier die zij zélf willen, dan zullen zij de daaraan verbonden kosten in de prijs van het product moeten betalen. Kunnen zij echter besluiten om hier concessies te doen, door b.v. alleen te betrekken van leveranciers in de buurt, dan zullen die kosten laag blijven of geheel vervallen, althans wanneer zij van dikwijls on nodige bezorging afzien. GEEN VERBOD Bij veel dagelijkse levensbehoeften is het mogelijk de aankopen zelf te doen en deze in een tas of mandje mee te ne men. Daarmee vereenvoudigt men de taak van de winkelier en werkt men er toe mede de kosten van eerste levens behoeften zo laag mogelijk te houden. In tal van landen is het bezorgen van levensmiddelen e.d. niet mogelijk en beide partijen, leverancier en afneem- ster, hebben er een voordeliger leven tt tt kunnen worden opgegeven by de onderstaande adressen: RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, Telefoon 478. Recl.bur. J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, Telef. 377, W. van Noort, Roghairweg 10. EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Hoofdweg 104a, Telefoon 301. RENSWOUDE: Joh. van Voorthuizen, Molenstraat 1, Telefoon 364, en G. Barten, Barneveldsestraat 33. ELST: F. Roks, Houweg 28. Joh. van Kooten, Rijksstraatweg 233, Tel. 204. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: Boekhandel Visser, Overstraat B 354, Telefoon 386. door. Geheel uitbannen kan men echter de bezorgdienst niet. Er mag derhalve geen bezorgverbod komen. Er blijven huis moeders, b.v. met kleine kinderen, die haar huis niet kunnen verlaten en hulp van de leverancier behoeven om het nodige ter beschikking te krijgen. Bo vendien zijn er grotere artikelen, zoals meubelen, brandstoffen, hoeveelheden wasgoed, e.d. waarvoor een bezorgdienst noodzakelijk blijft en waarvan de kos ten ten volle gerechtvaardigd zijn. Hier voor wordt bezorging algemeen als ge wenst beschouwd. Men kan echter èn zichzelf èn de maatschappij een dienst bewijzen door aan leveranciers in een tijd van schaarste aan arbeidskrachten geen overbodige last en kosten te bezorgen en zoveel mogelijk inkopen zelf mee naar huis te nemen. Hierdoor dient men de maatschappij en zichzelf, want ook deze „service" moet betaald worden, uiteindelijk door uzelf! (Nadr. verb.) HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat het verzoek van de Minister van Oorlog om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H no. 1945, een koker schietbaan te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Rhenen, 4 Augustus 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat het ver zoek van H. Houth, Rijksstraatweg 81. te Eist (U.), om op het perceel, kadas traal bekend gemeente Rhenen, sectie H no. 649, plaatselijk gemerkt Rijks straatweg no. 81, een meetwerktuig voor gemengde motorbrandstof voor bromfietsen te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. Vrijdagavond werd op het VSW-ter- rein de wedstrijd Ritmeester GeHa gespeeld voor het Veteranen-voetbal- tournooi. Ritmeester had aan een gelijk spel voldoende om de eerste plaats te bereiken in groep B., terwijl GeHa deze wedstrijd moest winnen om nog gelijk met de Ritmeester te komen. GeHa won deze wedstrijd met 31. Reeds in de eerste helft bleken de Oranjehemden sterker te zijn, hetgeen in een 10 voor sprong werd uitgedrukt. In de tweede helft kwam Ritmeester nog even op 11 te staan, maar GeHa bracht voldoende wilskracht en uithoudingsvermogen op om de eindstand op 31 te brengen. Hierdoor is een beslissingswedstrijd tussen Ritmeester en GeHa noodzake lijk. In groep A heeft Veenendaal reeds definitief de eerste plaats bezet. Het won Vrijdagavond in een verzwakte op stelling met 41 van Triangelboys. Onder een aanhoudende regen werd Zondagmiddag op het Gemeentelijk Sportpark te Wageningen de wedstrijd gespeeld voor een plaats in de eerste klasse tussen WAW en Frisia, welke wedstrijd door WAW werd gewonnen met 31. Direct na de aftrap nam WAW met wind en regen in de rug het spel in handen; de Frisia achterhoede wist echter voorlopig stand te houden. En kele Frisia aanvallen waren ook niet van gevaar ontbloot, vooral moest het komen van rechtsbinnen Santema. De ze wist zich steeds goed vrij te spelen maar ook bij hem was het beslissende schot zoek. Bij een goede WAW-aanval bracht Zeiler de bal goed voor het Frisia-doel, Van Reemst ving het leer op en loste een hard schot. De Frisia-keeper wist ten koste van een hoekschop de bal keurig uit het doel te houden. Aan de andere kant wist Jansen een harde schuiver van linksbinnen Tig- gens onschadelijk te maken. Na twintig minuten spelen nam WAW de leiding, bij een goed opge zette aanval plaatste Zeiler de bal goed voor het Frisia-doel, linksbuiten Van de Spa ving de bal op en schoot on houdbaar in (1—0). Frisia trok hierna ten aanval. Het was Brandsma die uit deze aanval de bal hard inschoot. Kee per Jansen wist het leer echter fraai te stoppen en weg te werken. Bij een aanval van WAW kreeg deze een hoekschop te nemen, waaruit Zei ler de bal achter plaatste. Toch zou WAW haar voorsprong nog voor het verstrijken der eerste helft vergroten. Bij een goed aanval van de Wagenin- gers bracht de achterspeler Meijnen de bal goed op, hij gaf een zuivere pass aan Van Reemst. Deze aarzelde niet en schoot onhoudbaar in (20), met welke stand de rust inging. Na de hervatting leek het er veel op, dat Frisia haar achterstand zou inlo pen; zij trok direct ten aanval, maar spoedig bleek, dat het beslissende schot zoek was. Achtereenvolgens kreeg men een viertal hoeksschoppen te nemen, die niets opleverden. Het was alles Frisia wat de klok sloeg. Aanval op aanval rolde op de Wist U dat ..DE VALLEf vrijwel huis-aan-huis haar abonnf's heeft en verreweg het meest gelazen blad is voor deze omgeving? (43) „Maar op dit ogenblik kan ik je toch niet missen." „Dat weet ik zelf ook wel." „Mooi. Laten we dan dit afspreken. Jij blijft hier in ieder geval tot na de oogst. Je zei zelf al, dat, zoals 't er nu uitziet, niemand veel voor de boerderij zal bieden met die halfverdroogde ge wassen er op." „Maar wil je wèl verkopen?" „Willen is het woord niet, maar ik zie aankomen, dat het zal moeten en dan zullen we het zo moeten inrichten, dat we zoveel mogelijk voor het land krij gen." „Hoeveel denk je, dat we ervoor zou den maken?" Jacks ogen glinsterden al bij de gedachte, dat hij vrij zou zijn en de kans zou krijgen om te doen, waar hij zin in had. Als hij nu nog wat geld kreeg ook, dan lag zijn toekomst open, wat zou hij beginnen? In een droomtempo sprongen allerlei fantastische plannen door zijn hoofd- Zou hij eerst gaan rondtrekken, of in een bepaalde industrie werk zoeken? Of zou hij voor eigen rekening begin nen? Een visioen van gigantische ma chines en duizenden arbeiders rees voor zijn ogen op. Of zou hij eerst verder gaan studeren aan een technische school? Hij zag zichzelf reeds als stu dent te midden van tekeningen en be rekeningen. Dat zou hij toch ook wel nodig hebbenmaar dan duurde het weer zo lang, eer hij aan het zelf-pro- duceren toe was en Jack had haast, haast om zich in het leven te werpen en mee te doen, mee te tellen. Evelyn had geen antwoord gegeven op zijn laatste vraag. Ze staarde in tweestrijd uit het venster. Nu had ze beslist, zomaar zonder verder na te den ken. Nu had ze aan Jack beloofd, dat ze de boerderij zou verkopen. Waarom had ze niet tenminste nog maar één dag haar mond gehouden? Ze had er nog eens een nacht over moeten denken. Maar de jongen haakte zo naar zijn vrij heid. En ten slotte, wat deed het ertoe? Morgen zou ze er toch net zo tegenover staan als vandaag. Of ze het onvermij delijke vandaag aanvaardde of morgen, maakte eigenlijk geen verschil. Was het dan niet beter, de werkelijkheid maar zo vroeg mogelijk onder ogen te zien? Maar het was zo moeilijk afstand te doen van alles, waarvoor ze bijna twee jaar gevochten had. „Zeg Eef," zei Jack vrolijk, „zou je denken, dat die schriftelijke cursussen in techniek iets zijn? Als dat de moeite waard is, zou ik kunnen werken en stu deren tegelijkertijd." Evelyn keek op. Ze zag de jongen met een verheerlijkt gezicht dromerig voor zich uit staren, verloren in zijn visioe nen van industriële activiteit. Haar keel kneep samen en met moeite bracht ze eruit: „Ik weet 't niet." Haar stem brak, haastig moest ze de deur uitlopen om niet in snikken uit te barsten. De lichte gazen deur klepte achter haar dicht. De hitte van buiten, nauwelijks getemperd door de avond, sloeg haar tegemoet; doelloos liep ze het land op, dat bijna stikte onder de druk kende warmte. De grond zag bruin en dor, het armelijke gewas vergeelde en het vee vond maar schaars voedsel. Maar het was haér land, hóór vee en hóór zorg! Moest ze hier vandaan? Kon ze hier vandaan? Ze liep het lage weiland in, waar de paarden graasden; de oude Wurk kwam naar haar toe en wreef met zijn kop te gen haar schouder, toen ze hem even aanhaalde. Het paard snuffelde in haar handen, of het er niet wat haver of mais kon vinden. Twee kalvers, die ze gekweekt had, kwamen op een houterig drafje in de verwachting dat de vrouw een emmer melk bij zich zou hebben. Evelyn keek in de verwachtende ogen, speurde naar het schrale gras om te zien, of de dieren nog wel voldoende kregen. Er was nog water in de rivier, de oevers waren nog groen. Ze moesten het er nog maar mee doen in deze wei. Haar wintervoorraad moest ze zo lang mogelijk sparen. Sparen sparen? Waarvoor? Voor wie? Ze ging op een boomstronk zitten, liet het hoofd in de handen vallen en huilde. Al de spanning van de laatste maan den, al de teleurstellingen der laatste dagen, al de beslissingen der laatste uren braken in een tranenstroom. Ze dacht niet meer, redeneerde niet meer, streed niet meer, ze huilde slechts. Eerst heftig en eindelijk zachter en stil ler, terwijl de avond rondom haar sloot. Een druppel viel hard en plotseling op haar knie en drong door de dunne jurk heen. Een traan? Dan viel een druppel in haar hals, dan een op haar schouder, op haar hoofd. Evelyn rilde en luisterde. Het rikketikte op de bladeren. Snel zwol het aan tot een ruisen. Regen! Na zoveel weken! Vogels schoten dicht langs de grond. Bomen hieven hun stoffige en al ver moeide loof omhoog, als grepen ze naar de barmhartige druppels. Het gras boog en wies zich. Reeds weggekropen groen kwam te voorschijn onder stof en bruin verschroeide stengels uit.. Staag viel de regen en hard. De last was de-wolken plotseling te zwaar geworden, zij bra ken en de regen viel en drenkte het land, dat gretig de verkoeling opzoog. Droef, maar vertederd, omdat de he mel met haar weende, doolde Evelyn van akker tot akker, langs beek en bos, en dacht niet. Maar terwijl de vochtige adem der aarde doorgeurd werd met de reuk van gedrenkte grond en kruiden, rees in haar een overweldigende zeker heid op. dat zij deel uitmaakte van deze gemeenschap en niet vermocht zich er van los te maken. „Dan maar alleen," fluisterde ze, toen ze in de schemer het huis weer binnen ging. IX BLINKENDE RAILS Toen Eric die ochtend alweer koud schapenvlees bij het ontbijt kreeg, had hij er genoeg van en zei de dienst op. Stanford Balding, de boer, die hij te hulp was geschoten, toen het onweer losbrak, vloekte en weigerde hem zijn loon uit te betalen. Sinds drie dagen werkte Eric bij hem en iedere maaltijd was onveranderlijk op schapenvlees ge baseerd geweest, 's Morgens na de por ridge: brood met koud schapenvlees; 's middags: warm schapenvlees met aard appels en mierikswortel; 's avonds op gewarmd schapenvlees! Deze Dinsdag was de vierde ochtend en alweer bracht de vrouw een schotel op tafel, ontleend aan de verregaande aftakeling van het geslachte oude wolbeest, dat in de kel der lag. Dat was niet langer te harden en een zeer onaangenaam gesprek volg de. Eric was niet van zins zich door deze gierige boer ook nog op het loon te la ten beknibbelen en de boer gaf toe, maar dan moest Eric die dag ook, nog tot de avond werken. Twee keer at de jonge knecht nog schapenvlees, 's mid dags en 's avonds dat was in het ac- coord begrepen maar hij zwoer bij zich zelf nooit meer iets van een schaap aan te raken. En aan het eind van de dag kreeg hij zijn chèque. Nu zit hij in de vroege avond op het laadperron van het station en laat zijn benen in de ruimte buigelen. Hij is de gierige boer al vergeten, want op het postkantoor lag een brief van Evelyn. Van Evelyn nou ja, een brief, hoofd zakelijk geschreven door Jack, die we ten wilde, hoe 't toeging op dat karwei aan de grote weg, waar Eric ééns werk te. Wat is dat al ver achter hem! Het is Dinsdagavond; zes dagen zijn er verlo pen, sinds hij daar ginds opzegde. Zes dagen, waarin zoveel gebeurd is, dat iedere dag een week schijnt te zijn ge weest. Nu wil die jongen weten, hoe het daar in Erindale was. Maar Evelyn schrijft er achteraan, hoe het op de boerderij gaat; en daarom: een brief van Eve lyn. Ze heeft dus toch eindelijk geschre ven. En Eric voelt zich alweer een klei ne jongen tegenover haar. Waarom heeft hij nu zelf niet eens eerder ge schreven; nu geeft zij weer de toon aan. Dat meisje zal hem altijd een slag voor zijn. Wonderlijke brief. Vrolijk en niet vrolijk. Het werk loopt wel, de oogst valt niet mee, „maar we komen er wel," schrijft ze. Natuurlijk, Evelyn komt er altijd. De brief is een opsomming van zakelijke mededelingen. Over het hooien, de stand van het zomergraan, het mislukken van de rapen, de droogte. „We hebben ge noeg om de winter door te komen en als we dan voldoende hout kunnen kappen, hebben we volgend jaar ook weer geld om de zaak voort te zetten, ook al is dit jaar niet vet. Want de boerderij is goed." Natuurlijk. „De boerderij is goed." Daar had je Evelyn in vier woorden. Haar vertrouwen in de ontginning was onaantastbaar, maar tussen de regels door las Eric haar onrust, haar on zekerheid over de toekomst. Hoe kon ze schrijven over „wij", als Jack zulke hardnekkige plannen had om weg te gaan? Hoe kon ze onder deze omstan digheden spreken van het kappen van een grote voorraad hout? Of nam ze Jacks plannen niet ernstig en verwacht te ze van hem, Eric, alleen maar een waarschuwing om vooral niet naar zo'n karwei aan de weg te trekken? Hij las de brief nog eens over en be greep niet meer, waarom hij die eerst vrolijk had gevonden. Er was niets vro lijks in, behalve die eerste zinnetjes: „We zitten nog altijd in Mac Intosh Valley en het is er mooi, dat weet je. Jack en ik hebben prettig gewerkt en hooi hebben we bijna voor twee jaar. Dat was het begin maar verder was het een en al zorg. Het slot gaf daarvan on bewust het hoogtepunt. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 4