STATIONSDIENST c Voor uerven en Stomen naar BlROEUELD hamen. KUIKENS RALSTONVERF Broederij „Schoonoord -de CANADESE ERFENIS- N. v. d. Haar Kunstmaan als Weervoorspeller? E. A. v. d. Broek Kom jong bij „D.S." dan is je toekomst verzekerd Wist u? HENNY JANSEN BEGRAFENISSEN MET AUTO'S zijn wij thans speciaal ingericht Wed. A. W. DE HAAS TE KOOP De Vallei Uw blad! De beroemde Verf Groot uitstrijkvermogen Reuze dekking Zeer voordelig in gebruik. AANMELDING „Zonnen Pehavee Tricotagebedrijf CONFECTI E-ATELIERS Vijgendam 1 3 - Veenendaal FEUILLETON Koninklijke Sajet- en Vijfschachtfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen en Zonen, N.V. - Veenendaal ADVERTEREN Naar de Maan is ook niet alles Dat wij ook erkend Ban dagist en Ziekenfonds leverancier zijn voor: Elastieken Kousen, Buik- en Breukbanden Wij kunnen U praktisch alle maten en soorten uit voorraad leveren. Afwijkende maten binnen 24 uur Let vooral op prijs en kwaliteit! Drogisterij en Fotohandel Apoth.ass. - Zandstraat 7 Telef. 2.4.7.2. - Veenendaal VOOR Moderne lykauto en nieuwe 6-8 pers. auto's disponibel N.V. v/h Fa. HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR vanaf f 3 000,— op woonhuizen, woon winkelhuizen en boerde rijen. Voor nieuwbouw aan bieding op tekening. Rente vanaf 3 V2 Gunstige aflossingsvoorwaarden N.V. „BOHAN" Brigittenstraat 17, Utrecht Telefoon 03400-19727 Medewerker J. H. v. d. LUSTGRAAF Panhuis 24 - Veenendaal Telefoon K 8385-2790 alleenstaande M I D D E N S TAN DS WON I N G met ruimte voor auto en flinke tuin. Gegadigden moeten voor een nette woning zorgen Te bezichtigen: 's avonds tussen 7 en 8 uur op Julianastraat 14 Veenendaal Alleen verkoop HOOFDSTRAAT 52 - TELEFOON 2017 24 Augustus a.s. voor de cursussen: Algemeen secretaresse. Directie-assistente, Handelscorr. Nederl., Frans, Duits, Engels, Steno 4 talen, machineschrljven, boekhouden, conversatie Duits en Engels, Middenstand I.M.O. Handelsinstituut Van Rijswijk PRINS BERNHARDLAAN 126 - VEENENDAAL Voor directe ind P leef voc Soil, schriftel. of N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Jongemannen hebben de gelegenheid ter opleiding te worden geplaatst bij de Solliciteren kan ieder, die goed gezond is Mulo- of daaraan gelijkwaardig diploma bezit 20 jaar of ouder, doch nog geen 31 jaar is. (In speciale gevallen kan van de maximum leeftijds grens worden afgeweken). Geboden worden: een levendige, afwisselende werkkring veel omgang met publiek administratief werk en tewerkstelling als opzichter op de perrons en emplacementen extra beloning voor nacht- en Zondagsdienst vervoersfaciliteiten kosteloze dienstkleding bij tewerkstelling in de buitendienst tegemoetkoming in pensionkosten spoedige aanstelling in pensioengerechtigde dienst bezoldiging na het bereiken van de 23-jarige leeftijd van f3024,- per jaar tot ƒ4644,- als adjunct commies (1e loonklasse) verdere bevorderingsmogelijkheden tot commies- titulair en chef van een klein station. Sollicitaties te richten aan de Dienst van de Exploitatie, 2e Afdeling, der N.V. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Desgewenst worden door deze Afdeling nadere inlichtingen verstrekt ENIGST BEDRIJF TER PLAATSE Beatrixstraat 87 Telefoon 2415 In onze kunnen nog enige plaatsen bezet worden. Ook leerlingen vanaf 15 jaar en jonge vrouwen die wat voe len voor de naai- en knipvakken, kunnen hiervoor in aan merking komen. Wie prettige, leerzame en schone werkzaamheden wil verrichten (geen bandwerk) tegen een aan trekkelijk loon en goede sociale voorzieningen kan verder inlichtingen ontvangen tijdens de werk uren aan ons adres Eventuele buskosten worden door ons vergoed. Steeds leverbaar KUIKENS van 2 tot 14 dagen oud. MUNNIKENWEG 42 Telefoon 2823 Veenendaal Bij de Koninklijke Scheepjeswol Fabrieken zijn zoveel afdelingen en soorten werk, dat alle jongeren daar een toekomst kunnen vinden naar hun hart, naar hun kunde en geaardheid! (44) „Als we maar eerst door de hete zo mer heen zijn, gaat het weer beter." Zo schreef ze nu. En aan het eind van de zomer zou ze zeggen: „Als we maar eerst de koude maanden dóór zijn, dan wordt het beter," en zo zou ze tobben van seizoen tot seizoen en van jaar tot jaar zonder ooit op te geven. „Want de boerderij is goed!" Eric ziet het huisje in de vallei leven dig voor zich. Een grauw dak boven ruwe muren. Een achtergrond van zwarte schaduw in groen bos en vóór het huis de zich steeds wijder openende vlakte, die golvend en spelend zich naar de wereld scheen te spoeden, naar de wereld van de boeren, van de steden bouwers, van de uitvinders en van de zeelui. Daar, in Mac Intosh Valley, stond je op de rand van de wereld, alsof ze, gelijk een rivier uit de gletscher, ont sprong aan de zwijgende bossen van het noorden. En daar werkte Evelyn, daar bouwde ze haar wereld uit, omdat ze ver in de toekomst zag. Voor haar was de ruwe bezitting geen halve wildernis, maar een nog niet ontbolsterde rijkdom, die gaaf en willig lag te wachten op ontdekking. Evelyn zag niet, hoe ver haar nauwelijks ontgonnen akkers nog verwijderd waren van doorwerkte cul tuurgrond. Zij zag het, zoals het mis schien over jaren zou zijn. Zij zag er het spiegelbeeld in van een welvarende, oude bezitting, met een fors en geriefe lijk huis, met volop werkvolk en spelen de kinderen op het erf. Kinderen! Evelyn en kinderen Die gedachte is nieuw. Ze zou een uit stekende moeder zijn. En de vader? Eric heeft geen sterke vaderlijke verlangens; hij glimlacht in zichzelf om de gedachte, maar hij kan zich de kinderen van Eve lyn toch niet voorstellen met een an dere vader. Evelyn en een ander? Nee, dat is niet passend. Hij voelt een lichte jalouzie opkomen jegens de denkbeel dige man, die zijn plaats zou innemen. Hij moet er zelf om lachen. Daar wordt hij jaloers op een man, die niet bestaat en om een vrouw, die niet van hem is. Als hij nu eens terugging. Als hij plotseling eens in Mac Intosh Valley kwam aanwaaien? Een onweerstaan baar verlangen bekruipt hem om terug te gaan, naast Evelyn te werken, om dat huisje verder uit te breiden en het te omringen met een steeds wijdere krans van vruchtbare akkers. En in het midden van die krans Evelyn, Eve lyn met kinderen! ruime, prettige lokalen stekende sociale zorg 'name in pensioenfonds atis medische contröle 'jskosten-vergoeding :le personeels-clubs rsoneels-avonden k jaar samen op reis Kom eens praten op de Personeels- Afdeling van D.S. van Schuppen, de Koninklijke Scheepjeswol Fabrieken. Na een degelijke, vlotte (en betaalde!) opleiding, is een uitstekend loon ver zekerd. Ouders! Komt met Uw kinderen mee: U kunt de lokalen be zichtigen, waar Uw zoon of dochter aan het werk kan gaan. I M Autoverhuur met en zonder chauffeur Gelderland 2 VEENENDAAL Telefoon 2238 MAG GEEN GOKJE ZIJN! Volg de zekere weg. Via De Vallei bereikt U een kopend publiek, dat zijn krant leest met de inten se belangstelling waar mee streekbladen gele zen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pa gina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een ver koop-boodschap is voor de lezers van dit nieuws blad even belangwek kend als een plaatselijke vergadering of gebeurte nis. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in DE VALLEI Administratie Parallelweg 10 Telefoon K 8385-2023 Veenendaal 1 5 50 VéGé-KRUIDENIERS GEVEN 10o/0 KORTING IN GELDZEGELSI (Van onze weerkundige medewerker.) Vooral vorige week hebben de cou ranten enkele dagen volgestaan met berichten over een kunstmaan, die men binnenkort zowel in Amerika alsook in Rusland hoopt af te schieten en die dan enige tijd buiten de aantrekkings kracht van de aarde om onze aarde moet draaien. In de verschillende beschrijvingen, welke wy hierover lazen, werd o.m. ge wag gemaakt van de mogelijkheid dat zo'n kunstmaan in de toekomst o.m. zou kunnen bijdragen tot betere weersver wachtingen. Deze kunstmaan zou kunnen worden voorzien van byv. een radaroog en zo de depressies met regenval en veel be wolking kunnen opsporen. Ontegenzeg gelijk zal deze kunstmaan verschillen de perspectieven openen om iets meer te weten te komen van de buitenste lagen van de dampkring, maar dat dit spoedig ten goede van de weerbericht- geving zal komen, menen wy sterk te mogen betwijfelen. Hoe de toestand in de dampkring rond onze planeet is, is over het alge meen bekend genoeg. Rond de gehele aarde treffen wij een groot aantal Me teorologische stations aan, die elk uur en soms elk half uur actuele rapporten van de weerstoestand verzenden. Zo ontvangt ook het KNMI te De Bilt elk uur een groot aantal weerrapporten van geheel Europa, Noord-Afrika en Ame rika via telexverbindingen, zonder dat daarbij veel tijd verloren gaat. Een nieuwe uitvinding, die de ko mende jaren zeker opgang zal maken, is het „facsimile" (directe beeldover brenging), hetgeen kan worden verge leken met telegrafisch overgebrachte foto's. Op deze wijze worden dan ook actuele weerkaarten naar alle gewenste weerstations verzonden. Wanneer een op de kunstmaan be vestigd radaroog bijv. boven de oceaan een depressie zou ontdekken, doordat de uitgezonden stralen door de zware be wolking en regendruppels worden te ruggekaatst, dan zou dit voor de diverse meteorologische stations heus geen nieuwije meer zijn, want vrij spoedig nadat zich een depressie heeft ontwik keld, is dit uit de binnenkomende weerrapporten al op te maken. Het af schieten van een kunstmaan zal een nieuw wetenschappelijk tijdperk doen aanbreken, maar dat dit de weerkun dige berichtgeving dadelijk ten goede zal komen, verwachten wij niet. Het weer speelt zich nu eenmaal af in de dampkring (de onderste lagen van de atmosfeer) en daar zal de kunstmaan op een veel grotere afstand van ver wijderd ronddraaien dan wij, die ons in deze dampkring bevinden. Maar laat het ons prettig stemmen dat men zowel in Amerika alsook in Rusland in deze ontwikkeling zijn af leiding gaat zoeken en dat er een einde komt aan alle grootscheepse A- en H- bomontploffingen. Want wanneer men daarmee doorgaat, is het niet uitgeslo ten dat wij op zekere dag „letterlijk" naar de maan gaan. In dat geval zouden wij toch verkiezen er „figuurlijk" met een raket of kunstmaan naar toe te reizen. Zoals wij hebben kunnen lezen hebben zich al heel wat liefhebbers hiervoor opgegeven. Maar waarom, zul len wij ons dadelijk al als passagier op geven? Zolang de grond ons hier nog niet warm onder de voeten wordt, kun nen wij beter nog maar even wachten. OP DE MAAN IS HET OOK NIET ALLES Als de zon er schijnt, is het op de maan, door het ontbreken van een dampkring, ondraaglijk warm; wan neer de zon weg is, ijzig koud. Door het ontbreken van water en leven zal men bij een bezoek aan de maan behalve enkele broodjes en een fles thee, ook een complete garderobe moeten mee nemen, want zowel een luchtig zomer pakje als een berenmuts met oorklep pen is met ieder etmaal nodig. Afgezien van nog veel meer moeilijk heden is het ook niet bepaald naast de deur, want ook al zouden wij er met een snelle straaljager naar toe kunnen vliegen, dan nog zijn wij een veertien dagen onderweg. Daarbij bedenkend, dat men ook veertien dagen lang last van luchtziekte kan hebben, zullen ve len voorlopig nog de voorkeur geven aan een vacantie op de Veluwe, in Kat wijk aan Zee of aan de Rivièra, vooral zolang er nog niemand van de maan is teruggekeerd. (Nadr. verb.) Hij staat op en loopt het station bin nen. Hoe is de verbinding met Beaver Creek? O, gemakkelijk genoeg; een uur of wat sporen naar het oosten. Wat is ze dichtbij! Hij draait om het loket heen Wat zal hij doen? Het westen maar la ten schieten en teruggaan? Maar dan voelt hij weer de gesloten beslistheid van het meisje en hij kan het niet verdragen, dat hij als een aar zelende zwerver tegenover haar zal staan. Hij zoekt op de kaart naar een plaats in het westen op tienmaal de af stand Romford-Beaver Creek. Tienmaal honderd vijftig mijl; vijftienhonderd mijl naar het westen. Daar zal hij heen gaan en naar Evelyn keert hij eerst te rug, als hij zich aan haar gelijk voelt. Even later telt hij zijn geld neer, een dollar of wat tot Winnipeg en een halve cent extra voor iedere mijl verder, speciaal tarief voor „Harvest Excur sion". Morgen gaat zijn trein. Nu eerst in pakken, even terugschrijven en dan sla pen. Morgen zal hij nog tijd hebben een bad te nemen in het riviertje en zijn za ken op de bank te regelen. „Zeg Scotty, ga je een winkeltje be ginnen?" „Welnee, daar smokkelt hij zijn fa milie in mee." „Hij zal van plan zijn door te gaan naar de Klondyke." Een hagel van spottende opmerkingen begroet Eric, als hij de volgende dag bij het station komt met een koffer. Een twintigtal mannen zal ook deze trein naar het westen nemen. Ze dragen overalls en hebben niets dan een bun deltje bij zich. Eric had niet goed ge weten, wat hij met zijn bezittingen zou aanvangen. Hij had er over gedacht al les hier in bewaring te geven, maar wie zegt hem, dat hij in Romford nog ooit terugkomt? Daarop had hij het plan zijn koffer te bevrachten tot het station, waar hij denkt uit te stappen en hem daar in depót te laten staan. Maar de ontvangst op het station maakt hem duidelijk, wat hem te wachten staat, als hij zulk reisgezelschap meeneemt. Dan komt het hem in de gedachte, dat het enige vaste punt, dat hij in Canada heeft, ligt in Mac Intosh Valley. Daar woont Evelyn. En lopen daar trouwens zijn paarden ook niet? „Nee jongens," weert hij af, „de bal last moet naar huis," en hij bevracht zijn koffer naar Beaver Creek. Nu nog een kaartje „naar huis" om Evelyn te vragen de koffer bij gelegenheid af te halen en voor hem te bewaren, en Eric is reisvaardig. Een prettig gevoel geen bagage te hebben alle zorgen vallen van je af. Dit is de oude zwervers vrijheid! Het is roezemoezig in de trein, die bellend en loeiend is komen binnenstor men. De lange wagens met de lage bankleuningen herbergen een samen raapsel van mannen uit alle streken. Onvervalste Cockneys uit de buiten wijken van Londen brabbelen snel hun onverstaanbaar jargon. Een stel fleg matieke Finnen zit zwijgend bijeen; een klein Pools joodje vraagt aan iedereen de onmogelijkste inlichtingen en tracht de betekenis uit te vinden van ieder Engels woord, dat hij opvangt en dat hij nog niet kent. In weinige weken zal hij meer van Engels kennen dan on telbare Russen en Polen in even zoveel jaren. In een hoekje valt kaart op kaart; daar worden slagen gemaakt en robbers' gewonnen. Het oponthoud in Romford heeft het spel nauwelijks onderbroken. Een bleke man met een druipsnor oefent zich in het raken van een kwispeldoor met straaltjes tabaksap. Waar een kenoissenkringetje is ge vormd gaan blokjes geperste tabak van hand tot hand. Ieder kerft er zijn stukje af met een zakmes en stopt er zijn pijp mee of bergt het achter zijn kiezen. Aan het eind van een der wagons is een oploop. Daar staat op een balkon een kleine, donkere man, die een aria uitgalmt; één hand op de linkerheup, terwijl de andere welsprekend de tra giek van het lied onderstreept. Stevig staat de man op zijn korte benen. Slechts een enkele maal doet een schommeling van de trein de gesticule rende hand naar een deurpost grijpen. Het lied is uit. „Bravo Tony," „Goed zo, Tony," „Geef er nog een Tony." Het applaus gaat verloren in het lawaai van de trein. Iedereen schijnt Tony te kennen. Waarschijnlijk heet hij totaal anders, maar hij is een Italiaan en daarom noemt iedereen hem Tony en voluit Tony Macaroni, waarmee de zan ger volkomen tevreden is. Hij beschouwt die naam als een symbool van zijn land, dat ver weg is en hij zingt of vloekt of vecht al naar zijn muts staat. Eric is terechtgekomen, in een hoekje met gemengd gezelschap. Er is een Hol lander bij, die aanstonds „Dutchie" is gedoopt. „Waar zijn je houten schoenen?" vraagt een grappenmaker, die geen be tere omschrijving voor klompen weet. „Heb je de ouwe Kaiser nog gezien?" informeert een voormalige soldaat. Dan dringt zich een lange kerel door het groepje heen, de hoed scheef op zijn achterhoofd. „Zeg, kom jij uit Holland? En ben je daar vandaan gegaan? Heb je ooit zo'n ezel gezien! Weet je wel, dat er hier geen echte Schiedam te krijgen is? Alleen maar bier van een half percent of je een klap in je ge zicht krijgt. En jij komt hier naar toe hoe is 't mogelijk". „Wat doe je dan hier," antwoordt Dutchie gemoedelijk; als je zo graag Hollandse jenever wilt hebben, kan je toch naar Holland gaan. Niemand die 't je beletten zal." „Naar „the old country?" Nee, dan liever hier met moonshine. Maar ik ben er wel geweest! Toen ik werd uitge leverd als krijgsgevangene. Ze brachten ons naar Rotterdam en daar op een boot. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4