DE VALLEI i GRADIX ROLLEN PEPERMUNT V m ss -rr aeheel VVesf-E"ropa' Fbekend ""9 |oeibare was- voor 25 cent -de CANADESE ERFENIS- A vast-schuimend sop acht voor Uw handen 2UKU I b AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI Voor de Jeugd wMm mkmf Renswoude Het Veteranen-Tournooi Ritmeester plaatste zich in finale Wageningen-D.F.C. 5 0 De vacantietrip van Bert en Bram h" anders: ScfifracAf/g Geldig van 17 t/m 24 Augustus ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN FEUI LLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 12 Aug. Henny Roelofsen. Marietje v. Wakeren. Eefje Quint, Eist. Matti v. Hardeveld. Henk v. Kesteren. Henny v. Wakeren. Roelof v. Beek. Goudknopje. Piggelmee. Cornelia Wartman. Appie v. Eden. Jonny v. Leeuwen. Coby Hogendoorn. Piet v. d. Heuvel. Weintje v. Mourik, Eist. Lia Schuit. ZILVERPAPIER ONTVANGEN VAN: Teunis, Aart en Coby Muller. Mevr. Budding. E. W. de Waal. De werksters van de SKF. Openbare lagere school. Allen hartelijk dank! De Maandagavond op het GVVV-terrein voor het Veteranen-tournooi gespeel de beslissingswedstrijd RitmeesterGeHa, welke met een 42 overwinning voor de Ritmeester-spelers eindigde heeft bijzonder veel publiek getrokken. Zonder twijfel zal daardoor de opbrengst van genoemd tournooi weer beduidend zyn verhoogd. Op de foto: de beide elftallen Rit meester en Geha. Het Ritmeester Veteranenelftal heeft zich in de finale geplaatst van het Ve- teranentournooi voor de tocht van ouden van dagen. „Ritmeester" won Maandagavond de beslissingswedstrijd tegen GeHa met 42, nadat zij met een 12 achterstand de eerste helft afsloten. Het GeHa-elftal begon sterk. Reeds na 2 minuten had hun rechtsbuiten ge scoord. Ritmeester kwam na 9 minuten spelen weer gelijk met GeHa, doch op nieuw nam GeHa de leiding, welke zij tot een kwartier in de tweede helft behield. Ritmeester maakte toen voor de tweede maal gelijk, waarna vlot achter elkaar nog twee dekkingsfouten in de GeHa-achterhoede werden afgestraft. De finale in dit veteranentournooi gaat nu tussen Veenendaal en Ritmees ter, om de eerste en tweede plaats. Zondag speelde Wageningen op de Berg een vriendschappelijke wedstrijd tegen DFC uit Dordrecht, welke Wage ningen een 50 overwinning bezorgde. Op de rechtsbuitenplaats stond Van Amersfoort opgesteld terwijl de links buitenplaats door Knevel werd bezet. Al direct na de aftrap trok de Wage- ningse voorhoede op de Dordtse defen sie af. Van Amersfoort bracht de bal goed voor het doel. Van de Weerd ving het leer op en loste een hard schot dat doelman Van Vliet echter keurig wist te stoppen. Nadat er 20 minuten gespeeld waren kreeg Van de Weerd de bal goed aan gegeven van Knevel en onhoudbaar voor Van Vliet verdween de bal in de touwen. DFC zette hierna wel enkele goede aanvallen op, doch verder dan de Wageningse backs kwamen zij echter niet. Bij een volgende Wageningse aan val bracht Van Amersfoort de bal voor het Dordtse doel. Van de Weerd kreeg het leer te pakken en het was 20 met welke stand de rust inging. Na de thee was het opnieuw Wage ningen wat de klok sloeg. Achtereen volgens wist keeper Van Vliet schoten van Van de Weerd en Jacobs te stoppen. Toen Knevel de bal opnieuw hoog voor het doel bracht, kopte Kroesbergen hard in; keeper Van Vliet kon echter met een fraaie safe erger voorkomen. Wageningen bleef aanvallen en na 10 minuten ondernam Van de Weerd een soloren waarbij hij enkele tegenstan ders, doelman Van Vliet incluis, pas seerde, waardoor de stand 30 werd. DFC nam hierna het spel in handen. Linksbuiten Houwer bracht de bal hoog voor het Wageningse doel, maar keeper Kramer kwam goed uit zijn doel en plukte de bal hoog opspringend uit de lucht. Bij een volgende DFC-aanval was het midvoor Bortland die hard in schoot, keeper Kramer stopte de bal echter opnieuw. Aan de andere kant lukte het beter. Bij een goed opgezette Wageningse aanval ving Charley de bal op, hij twijfelde niet en met een strak schot passeerde hij keeper Van Vliet voor de vierde maal (40). DFC bleef hard doorwerken om ten minste de eer nog te redden, wat echter niet gelukte. Even voor het einde kreeg linkshalf Leussink de bal te pakken, hij passeerde enkele spelers en de eind stand 50 was bereikt. RENSYVOUDE UITGESCHAKELD VOOR PYRAMIDE-BOKAAL Een op vele plaatsen gewijzigd Rens- woude-team kwam Zondagmiddag in Austerlitz uit tegen een zeer sterk Voor waarts uit Utrecht. Reeds direct na de aftrap ontketende zich een felle strijd. Na enkele aanvallen was het reeds te zien dat het een wedstrijd zou worden met weinig doelpunten, daar beide ach terhoeden goed op dreef waren. Aan spanning heeft het niet ontbroken, zo dat het publiek waar voor haar geld kreeg. Bij de Renswoude-ploeg, die dus in een geheel andere opstelling speelde, was bij sommige spelers het tempo wei eens zoek. Opmerkelijk was het, dat dit ook het geval was met de jongere spe lers die in de ploeg waren opgenomen. Na ongeveer 33 minuten nam Voor waarts door haar linksbuiten de lei ding. Deze voorsprong stond zij voor de rust niet meer af. Na de thee zette Renswoude alles op alles om in ieder geval gelijk te komen. En inderdaad gelukte dit, dank zij het stuwende werk van de Renswoude- NIEUWE RAADSELS I. Verborgen vissen. Je hebt je voor niets uitgesloofd. Ik zal Maastricht om 5 uur kunnen be reiken. Rob, Otto en Piet wonnen de prijzen. Ik heb Joop al in geen weken ontmoet. Jou treft het verwijt in geen geval. Allen gingen aan boord van de passa gierboot. II. Wat is zwaarder, een halve kilo ijzer, of een pond wol? III. x het Engelse woord voor auto. x dier. x vod. x inwoner van Ierland, x hoofddeksel in Turkije, x familielid, x kledingstuk, x ontkenning, x boom. x eerste vrouw. Op de kruisjeslijn komt de naam van een zonnige staat in Noord-Amerika. Oplossing raadsels. I. D - Rus - Laren - Badgast - Dur- gerdam - Venraay - Hedel - Kat - M. Durgerdam. II. Hol - Sol - Dol - Tol - Wol. III. Onder - wijzer. Onderwijzer. GOED GEANTWOORD Onderwijzer: „Piet, noem eens twee voornaamwoorden." Piet: „Wie? Ik?" Onderwijzer: „Heel goed." Een beetje landerig liepen Bert en Bram op een warme namiddag langs de rivier, die kalm voortkabbelde tussen de groene weilanden. Duizenden licht- vonkjes blonken op de kleine golfjes. Af en toe pufte een zwaarbeladen schuit voorbij, of de glanzendbruine romp van een jacht, getooid met een helderwit zeil. Het was je toch ook wel wat. Nu was het dan eindelijk vacantie, vrijwel alle jongens en meisjes uit hun klas waren uit. De een was met z'n ouders naar het buitenland, de ander ging fijn vier we ken aan zee doorbrengen en zij nergens konden ze heen. Thuisblijven was de boodschap. Hoe dat kwam? Twee van Berts zusjes waren plotseling ziek geworden, nu konden vader en moeder niet weg en zo konden ze hun gehuurde huisje in Nunspeet niet betrekken. Brams vader had op zijn werk een on geluk gehad, waardoor hij wekenlang moest rusten, zodat ook Bram zijn fietstocht door Nederland met vader en zus Nel in rook zag verdwijnen. Natuurlijk had Bram wel medelijden met vader, die zo stil op z'n rustbank moest liggen met dit heerlijke weer en Bert vond het echt sneu voor z'n zusjes, die zich zoveel van het strand en de bossen hadden voorgesteld, maar., een heel klein beetje medelijden met zich zelf hadden ze allebei toch ook wel. Ze waren er maar met z'n tweetjes op uit getrokken, maar het leek wel of het zwemmen en slootje springen hun niet zoveel pret gaf als anders. De rivier maakte een bocht en nu stonden de twee jongens voor een hoog ijzeren hek, dat een goed verzorgd park omsloot, dat afhelde naar de rivier. In dat park stond een groot wit huis, be- achterhoede en middenlinie. Na 13 mi nuten spelen in de tweede helft nam M. van de Horst een corner. De bal kwam goed voor, N. Schoonderbeek kopte naar De Boer, die met een prachtige om haal voor de gelijkmaker zorgde. Hoe wel er in de resterende tijd nog menig duel geleverd werd om de zo kostbare puntjes, bleef de stand 11. Nu moest men op een minder prettige manier uit maken wie de winnaar zou worden, n.l. door middel van penalty-schieten. De Voorwaartsmannen namen de eerste twee schoten op onberispelijke wijze, de derde penalty werd echter houdbaar in geschoten, doch de Renswoude-keeper was zo verbaasd dat hij geen hand naar de bal uitstak. Door Renswoude werden de eerste twee penalty's eveneens op keurige wijze genomen resp. door G. v. Raaij en N. Schoonderbeek. De derde werd echter tot grote teleurstelling van de Renswoude-aanhang door T. Harde man recht tegen de keeper aangescho ten, waardoor Voorwaarts met een jui chend elftal het veld kon verlaten. groeid met wingerd, 't Was haast een kasteel met die kleine torentjes op de hoeken. Hier woonde mijnheer Cort- hoeff wisten de jongens, die „geld als water" had. Veel meer wisten ze niet van hem, want hij leefde zeer in zich zelf gekeerd en in het dorp zag je hem zelden. Wel kon je hem dikwijls op de rivier zien zwalken in een van zijn bo ten, een zeiljacht of een motorboot. Zei len, vissen enhonden, dat waren zijn liefhebberijen, waaraan hij vrijwel al zijn tijd besteedde. De grote kennel in de oosthoek van het park, bevatte de prachtigste rashonden, die vaak voor zeer hoge prijzen werden aangekocht en waarvoor mijnheer Corthoeff menige buitenlandse reis ondernam. Hij alleen verzorgde zijn honden, geen knecht mocht er een vinger naar uitsteken. Vaag hondengeblaf drong tot de jon gens door. Een tuinman was bezig de paden te harken, verder zag je niemand. Bert en' Bram liepen verder, ze kwa men voorbij de oprijlaan die kaarsrecht op het witte huis toeliep. En toen ge beurde het. Plotseling hoorden de jon gens een verwoed geblaf. Er brak iets door de rhodondendronstruiken die de oprijlaan begrensden en een reus van een hond schoot over het pad, recht op hen aan. De bovenlip opgetrokken, toonde het kwaadaardige beest een rij blikkerend witte tanden en voor de jon gens, die van angst stokstijf daar ston den, het hazenpad konden kiezen,had het woeste dier hen bereikt en beet Bram met een korte grauw in zijn kuit. Bram uitte een hartverscheurende kreet en werd zo wit als een blaadje papier. Meteen klonk een krachtig be vel: „Af Tim, hier!" (Wordt vervolgd.) Groen is veilig. Het groene etiket van GRADIX betekent veiligheid. Dit sopkrachtige wasmiddel is ideaal voor Uw vaat en veilig voor Uw fijne wol, nylon en zijde, Uw vitrages, overgordijnen en dekens. GRADIX is zuinig op het weefsel en verfrist de kleuren I Hout en verfwerk, tegels, zilver en glas GRADIX maakt alles stralend schoon! kunnen worden opgegeven by de onderstaande adressen: RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, Telefoon 478. Recl.bur. J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, Telef. 377, W. van Noort, Roghairweg 10. EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Hoofdweg 104a, Telefoon 301. RENSWOUDE: Joh. van Voorthuizen, Molenstraat 1, Telefoon 364, en G. Barten, Barneveldsestraat 33. ELST: F. Roks, Houweg 28. Joh. van Kooten, Rijksstraatweg 233, Tel. 204. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: Boekhandel Visser, Overstraat B 354, Telefoon 386. (44) 's Nachts zakten we de rivier af naar de Hoek en ik sta op 't dek. Daar krijg ik zo'ci eigenaardige lucht in mijn neus en ik zeg tegen de bootsman: „Wat is dat?" „Nou maat," zegt ie, „zie je die lichies niet daar. Dat is Schiedam en de lucht, die je ruikt, is van de stoke rijen." Man ik had wel overboord kunnen springen! Te denken, dat ik vier en twintig uur in Rotterdam was geweest en nooit heb geweten, dat Schiedam zo dicht bij wasWat een lucht jongens, wat een lucht!" Daverend gelach. Een der mannen haalt een bekertje ijs water uit de tank, die in geen enkele treinwagon in Cana da ontbreekt. „Hier kerel, neem een stijve borrel om bij te komen!" Een algemene rush op de tank volgt; het groepje lost zich op en andere vor men zich weer. Zo wisselt het gezel schap onophoudelijk tijdens de dagen lange reis. Bij stopplaatsen worden de cafeetjes, restaurants en kruidenierswinkels be stormd. Het is een lawaaiige drukte, als van een klas jongens zonder meester, als van soldaten met verlof en zonder uniform; de meesten zijn vrijbuiters, gelukzoekers, zwervers, maar er zijn ook mensen, die proberen om systema tisch een nieuw bestaan op te bouwen. Die soberder categorie ontkomt echter evenmin aan de kwajongensachtige stemming; er wordt gelachen, geplaagd, gekaart, geluierd en een enkele maal gevochten. Maar bij afwezigheid van hoeveelheden drank van enige beteke nis hebben die botsingen weinig te be duiden. Als de avond opkruipt en de trein verder raast, zakken de mannen op de banken tegen elkaar aan en slapen. Le lijke open monden brengen wanklin kende geluiden voort, gezichten ver trekken tot carricaturen door de ge dwongen houding, waarin de mannen rusten. Lompe voetén slieren langs de vloer, of ze bij niemand behoren. In een enkele hand klemt nog een stuk brood, of een pijp. Slechts de locomotief waakt en ijlt door de donkere nacht naar de koude schemering. Eric heeft een plaatsje op een der balkons gezocht. Vrijwel de enige plaats waar je kunt liggen. Het nadeel is, dat er daar dikwijls iemand over je heen stapt; maar je ligt er frisser dan op de banken, al is het ijzer hard en heet in de vooravond en harder en koud in de nanacht. Lang blijft hij over de ballustrade hangen, kijkend naar het wegschieten de landschap. Hij denkt erover, hoe wonderlijk de gebeurtenissen van de laatste weken hun loop hebben geno men. Eerst nu komt hij tot rust. Merk waardig genoeg juist hier in deze bonte verzameling van rondtrekkende arbei ders. Zonder kleerscheuren is hij door een serie avonturen heengeglipt. Het is hem of een onzichtbare hand hem leid de, terwijl hij blindelings door gevaren heenstrompelde. Hij voelt zich als een jonge hond, die in zijn nekvel wordt ge grepen op het ogenblik, dat hij kans loopt overreden te worden. Dat hij' ontkomen is, heeft hij in ieder geval niet aan zijn eigen inzicht of doorzicht te danken. En dat geeft te denken, want het geluk zal toch wel niet altijd met hem zijn. Rustig en heel licht golvend glijdt de trein over de rails. Het klikken van de wielen over de rails-uiteinden markeert de maat, kort als de hoefslag van een galopperend paard. De streek is rijk aan bossen en meren met spaarzame nederzettingen ertussen. Hier en daar weerkaatst het wegstervend licht in het water; de bleke zomernachthemel is vlak en oneindig, het bos een gesloten zwart. Diepe en schimmig-blanke uit snijdingen daarin zijn akkers en wei den. Het is zo stil en roerloos, dat Eric zich ondanks de volle slapende en voortschietende trein alleen op de we reld kan wanen. En in de stille nacht spreekt zijn in nerlijk. Nu ontplooien zich gedachten, die de dolle ren en het driftige werken van de laatste week niet naderbij heb ben laten komen. Ze komen door de nacht aanscheren als blanke meeuwen. Ze maken zich los uit een grijze onbe stemdheid, als een sneeuwvlok. Eerst is er alleen de grauwe geladenheid, maar dan komt daaruit een wemeling, die plotseling blijkt te bestaan uit tal loze, ijle, kleine, witte, kristallijnen vlokken. En ze gaan voorbij, ongeteld en stapelen zich op tot koele koestering van diepe weemoed, die alles overhuift. De nacht maakt Eric sentimenteel. Maar ook critisch. Hij ziet nu, hoe hij langs de -rand van de onderwereld heeft gelopen. De misdaad heeft hem met zijn nagels geschramd. Als hij met die dranksmokkelaars geen geluk had ge had, was hij zonder waarschuwing in die andere wereld getuimeld, die hem ondanks alle aanraking met de zelfkant van het leven zo ver en vreemd scheen. Veronderstel dat hij bij dat gevecht ge wond was, of dat hij iemand gewond had en in handen van de politie geval len was: of dat hij alleen maar met die lading drank door controleurs van de Drankwet was aangehouden....! Dan was hij bij de misdaad ingelijfd! Dat gebeurde maar zo! Haast zonder dat je het merkte. Voor een misdaad had je dus geen misdadigers-mentaliteit nodig. Er waren geen twee welafgebakende werelden van goed en kwaad. Je raakte over de grens, zonder dat je het wist. Met een rilling besefte de peinzer ach ter op de trein, dat ook voor hem de ge vangenisdeur openstond. Hij had maar é'n zijpas te doen, een blunder te be gaan! Zijn leven in Canada trekt hem voor bij. De bossen, de kampen, de keten, fa brieken en werven, boerderijen en schu ren, een onderbreking in een stad; nieuwe kleren, dure sigaretten, een vrouw, een film, een kroeg.een ka ter. Een luie tocht met een plezierboot over het meer, dan een driftig ver langen naar werk, naar activiteit. Het eerste het beste aangegrepen. De vreug de van gespannen spieren en zuivere lucht. Dan de eerste vorst; appels pluk ken met verstijfde vingers hoog in de grillige kruinen van oude bomen. Een glimlach trekt over Erics gezicht. Het was een goed leven daar bij die boer, waar hij appels plukte. Een oude echt moederlijke moeder deed er het huishouden; iedere ochtend bakte ze pannekoekjes, die warm met maple- stroop gegeten werden. Met room was ze zo royaal, alsof het ondermelk was en haar cakes en taarten wonnen regel matig prijzen in de afdeling „home ma de cookery" van de districtsnajaarsten- toonstellingen. Ze deed wel een beetje denken aan Mrs. Collins, Evelyns Ca nadese moeder, die oude Mrs. Vance. Die dagen waren een ongekende weelde geweest van huiselijke verzorging. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 4