Davidsplein wint de straten- competitie in groep II Vrachtwagen met kippen aan De Haar door trein gegrepen fieris it oude Koopavond Ontwerp R K Gedachteniskerk aan Grebbe aan openbaarheid prijs gegeven Ederveen Ede r Wat Lezers Schrijven« OM DE VALLEI-BEKERS Gewijzigd comp*-programma Ds. J. J. Berends f „Scheepjesharmonie heeft het druk Ds R* Kok 40 jaar predikant SPORTFESTIJN Puck v. Duyne-Brouwer Fanny Blankers - Koen Corrie Huygen Bestuurder naar Ziekenhuis overgebracht Trein had 30 min. vertraging PROFITEERT van de VRIJDAGSE in VEENENDAAL Van Tinus de Pompoos, Leentje Smul en Dikke Mie Bescherming Bevolking in Rhenen thans voltooid MEUS WIFÏftë Ziekenfonds - Brillen Wordt Rhenus toch nog vierde klasser K.N.V.B.? De broederschap der bronzen draak Nadat de spanning tot het laatste moment gebleven was is thans dan in groep I (leeftijd 8 tot 12 jaar) van de Vacantie-jeugdcompetitie de winnaar bekend geworden. Na van de Ecnvoudlaan met niet min der dan 210 te hebben gewonnen is de jeugd van het Davidsplein onbetwist in het bezit van de Valleibeker en de eerste prijs gekomen. De Nieuweweg en de Parallelweg (Roda) zullen nu nog moeten kampen om de 2e en 3e prijs. De laatste uitsla gen in groep I waren: Davidsplein Eenvoudlaan 210 BuurtsteegParallelweg (Roda) 16 Davidsplein Larikslaan SDO 21 In groep II (leeftijd 13 tot 16 jaar) blijft de spanning nog voortduren. Hier hebben, behalve de Dennenlaan welke door een gelijk spel tegen de Beatrix- straat een strop had, alle elftallen waar het thans om gaat gewonnen. Toch gaat het er veel op lijken dat de strijd om de eerste plaats in deze groep zal gaan tussen de Gortstraat en het GROEP II (Jongens van 1316 jaar.) Woensdag 24 Augustus V'daal. De Sav. Lohmanstr. Nw.weg. DOVO. Mulderslaan Parallelweg. Bergweg. Fluitersstr. Kostverloren. Donderdag 25 Augustus Merino's. Dennenlaan Nieuweweg. Bergweg. Dykstraat Julianastraat. Vrijdag 26 Augustus V'daal. Kostverloren Beatrixstraat. DOVO I. KI. Katerstr. Parallelweg. Bergweg. Julianastraat Nieuweweg. DOVO II. Mulderslaan Dennenlaan. Al deze wedstrijden beginnen om 7 uur. In het Homoepathisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij over enige dagen een ernstige operatie had moeten onder gaan, is overleden Ds. J. J. Berends, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Veenendaal. De overledene werd geboren op 14 December 1865 en zou dus in December a.s. de 90-jarige leef tijd bereikt hebben. Geboren te Harderwijk werd Ds. Be rends candidaat in de theologie in 1892. Op 9 Oct. 1892 verbond hij zich aan de Geref. Kerk te St. Anna Parochie. In deze gemeente was hij een krach tig bestrijder van het daar toenmaals heersende anarchisme. Met zeer veel vrucht was hij aldaar werkzaam. Sinds 23 Oct. 1898 was hij verbonden aan de Geref. Kerk te Maasland (Z.H.). Hier was hij tal van jaren voorzitter van de Geref. Schoolvereniging en vele jaren regent van het Geref. Weeshuis te Middelharnis. Hij werkte in het West- land krachtig mede aan de vorming van Burgerwachten en Bijzondere Vrijwil lige Landstorm-afdelingen. Op 20 No vember 1921 verbond hij zich aan de Geref. Kerk van Veenendaal, die door enkele uittredingen van predikanten vele leden naar andere kerkgenoot schappen zag overgaan. Tot aan zijn emeritaat op 16 October 1932 werkte hij hier. Op laatstgenoemde datum vierde hij zijn 40-jarig ambtsju bileum. Vele jaren was de overledene be stuurslid van het Tractaatgenootschap „Filippus" en vanaf 1924 curator van de Theologische Hogeschool te Kampen. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Tractaatgenootschap „Fi lippus" werd de overledene benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Bij zijn 60-jarig ambsjubileum werd hem in October 1952 door de Kerke- raad der Geref. Kerk van Veenendaal een receptie aangeboden. Tijdens zijn emeritaat, dat hij gedeel telijk doorbracht in Amersfoort en na het overlijden van zijn echtgenote in 1948 in Rusthuis „de Wartburg" te Utrecht, trad de overledene nog her haaldelijk op in de predikdienst. De teraardebestelling zal plaats vin den op Donderdag 25 Augustus a.s. op de Begraafplaats „Rusthof" te Amers foort, des middags om half één. 's Morgens om half elf zal een korte rouwdienst gehouden worden in de ka pel van „de Wartburg" te Utrecht, waarin zal voorgaan Ds. J. Kremer, Geref. Predikant te Utrecht. tt Na het optreden van de D.S. Dinsdag in Ede, waar een rondgang door het dorp gemaakt werd met als slot een taptoe op het Marktplein, is Zaterdag 20 Augustus Gameren, een plaatsje bij Zaltbommel, aan de beurt. Daar be staat het optreden uit een concert en taptoe. Dan is het zeer waarschijnlijk dat het orkest Woensdag 7 September naar Amsterdam gaat, om in het Sta dion de revanchewedstrijden van de wereldkampioenschappen wielrennen muzikaal op te luisteren. Ook is de kans nog groot dat er een uitnodiging komt voor de Airborne-wandelmarsen te Oosterbeek op Zaterdag 10 September. Terwijl het al vaststaat, dat het orkest Zaterdag 8 October te Scherpenzeel de opening van de daar te houden winkel week zal opluisteren. En of dit alles nog niet genoeg is, kwam er enkele dagen geleden nog een verzoek om Donderdag 25 Augustus mede te werken aan een grote taptoe-parade op de Boulevard te Katwijk, waaraan door zeven muziek korpsen zal worden deelgenomen. Zaterdag 22 October hoopt de Scheep- jeswolharmonie, in samenwerking met het Ritmeester mannenkoor een concert in Sola Fide te geven. Voor dit concert zijn er besprekingen gaande met de Henk Driessen en de trompettist Jan pianiste Ria Borgmeyer, de bariton Marinus. Het is die avond de bedoeling, dat koor en orkest zoveel mogelijk ge zamenlijk optreden, afwisselend onder leiding van de heer De Graaff en de heer Hartsuyker, de dirigent van het Ritmeester mannenkoor. Kostverloren. De uitslagen van Maan dag en gisteren in deze groep waren: Julianastraat Parallelweg05 Dennenlaan Beatrixstraat 33 Dijkstraat Mulderslaan 32 Fluitersstraat Parallelweg13 Naar wij vernemen hoopt ds. R. Kok, predikant van de Ger. Gemeente aan de Hoofdstraat alhier, op Maandag 5 September a.s. zijn 40-jarig ambts jubileum te gedenken. De herdenking van dit jubileum zal zich in hoofdzaak concentreren rond twee speciale diensten welke op Maan dag 5 en Dinsdag 6 September a.s. in het kerkgebouw aan de Hoofdstraat ge houden zullen worden. Nadere bijzonderheden omtrent dit jubileum worden in ons volgend num mer gepubliceerd. BEZOEKT het unieke te Rhenen A.s. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Aanvang 4 uur. O.a. revanche-wedstrijden Ned. Kamp. Dames met Zilveren Olympiade-athl., kamp 100 200 m. werelds meest populaire sport vrouw De nieuwe ster van wereld klasse. Polsstok hoogspr. met Nederl. recordh. Lamoree en slotmeester. Verder practisch de gehele Intern. Da meslandenploeg en alle Dameskampioenen van Nederland. BEROEPEN Ds. Treure, Ned. Herv. predikant al hier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Sommelsdijk. Op een onbewaakte overweg nabij De Haar tussen de stations Maarsbergen en De Klomp werd hedenmorgen een vrachtauto beladen met kippen door een trein gegrepen en geheel vernield. De bestuurder, de 24-jarige Jan van Voorthuizen uit Renswoude, werd ernstig gewond en naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. Vermoedelijk heeft de bestuurder de stoptrein UtrechtArnhem, welke te 9.15 uur aan De Klomp moet stoppen, te laat opgemerkt. De auto, beladen met kippen, werd door de trein gegre pen en totaal vernield. De bestuurder werd er uitgeslingerd en kwam 30 me- GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 11 tot en met 18 Augustus 1955 werden aan het bureau van politie te Veenendaal onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 doos staal wol; f 1,85; 1 boodschap pentas met inhoud, bestaande uit snoep en sigaretten; 1 brillendoos met bril; 1 bruin lederen kinderportemonnaie met inhoud; 1 langharige jonge hond; 1 schaartje; 1 broche; 1 ceintuur dames regenjas; 1 zakmes; 1 padvindersmes; 1 zwart-witte kip (jonge hen); 1 grijze slipover; 1 smeedijzeren plafonier; 1 tas met inhoud, bestaande uit badpak; 1 muntbiljet; 1 bruine damesportemon- naie; 1 gebloemde damesshawl; 1 sleu tel no 3; 1 étui, inhoudende vulpen, vul potlood en kam; 1 grote voetbal, waar op naam Van der Horst voorkomt. In hetzelfde tijdvak werden aan het bureau van politie te Veenendaal on derstaande voorwerpen als verloren aangegeven: 1 gebloemde blauw gestreepte cein tuur van damesjapon; 1 paar nieuwe zwarte gymschoenen; 1 rode dames muts; 1 groene vulpen, waarop naam Budding voorkomt; 1 groene bood schappentas, inhoudende één blauwe zwemband en geel zwempak; 1 étui, in houdende één zwart gestreepte „Osma- nia" vulpen; 1 bruin lederen schouder tas met 4 sleutels; 1 grijs-groene cein tuur van regenjas; 1 gouden damesring met monogram „F.D."; 1 groen regen pak, bestaande uit jas en broek; 1 brui ne ronde portemonnaie met inhoud; 1 étui, inhoudende vulpen, vulpotlood en zakkam; 1 lichtblauw badpak en dito handdoek, lasmede één geel zwem broekje; 1 bruine tas, inhoudende: 1 paar bruine schoenen, 1 paar lederen motorwanten, 1 lederen broek en één alpinomuts. GESLAAGD De heer J. Brunekreeff, Markt te Veenendaal slaagde te Amsterdam voor het diploma sportmasseur. ter verder langs de spoorberm in een aardappelveld terecht. Hij liep brand wonden op door de kokende olie uit de auto en een gecompliceerde enkelbreuk. Een aantal kippen werd gedood. De wrakstukken lagen over een grote lengte langs de spoorlijn verspreid. De trein had 30 minuten vertraging. Het uitzicht bij deze onbewaakte overweg is vrij goed. BILJARTRESULTATEN VAN HET VORIGE SEIZOEN Gistermorgen werden in het maande lijks orgaan van de biljartbond Wage- ningen en Omstreken de behaalde resultaten van het seizoen 19541955 bekend gemaakt. De kampioen van deze afdeling is de heer P. J. van de Bosch, van de biljartvereniging BW uit Vee nendaal. Dhr. v. d. Bosch behaalde een moyenne van 11.88. Voor de biljart vereniging „Renswoude" waren de resultaten als volgt: C. Vink 3.47; J. Vink 3.40; C. de Flui ter 2.44; G. van de Kaa 2.00; T. de Har- tog 1.89; T. Hardeman 1.80; H. v. d. Kaa 1.57; J. v. Voorthuizen 1.18; L. Stutvoet 1.18; A. IJseldijk 1.11. Wij zien dus dat de indeling van de viertallen wel weer ongeveer hetzelfde zal zijn, doch dat J. Vink, voorheen steeds de beste speler, zijn eerste plaats zal moeten afstaan aan de heer C. Vink. De indeling van de competitie zal a.s. Maandag 29- Augustus in de jaarverga dering in Hotel „De Kroon" te Wage- ningen worden vastgesteld. FEESTAVOND OP 31 AUGUSTUS Het Comité Nationale Feestdagen or ganiseert Woensdag 31 Augustus ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van HKH Prinses Wilhelmina een bonte avond in het openluchttheater. Hieraan werken mee de Kapel van de Huzaren van Boreel, die in samenwer king met de drumbands van de Ver bindingsdienst uit Utrecht en Ede een grote taptoe bij fakkellicht zal uitvoe ren. De gymnastiekverenigingen Sparta en DOK zullen enkele aardige demon straties geven en verder vermeldt het programma schermdemonstraties van militairen, muziek van Mixtura en het optreden van een Twentse volksdans groep. De entreeprijs bedraagt voor alle rangen en leeftijden slechts vijftig cent. De redding van drie mynwerkers te Spekholzerheide uit de Willem Sophia Mijn. Foto: Met baarden en zwarte mynwerkerskleren direct na het boven komen. V.l.n.r.: H. Bertram, P. Schoor man en H. Bertram. De winkels in Veenendaal zijn iedere Vrijdagavond tot 9 uur geopend. V. Het streekmuseum te Rhenen, dat hoe langer hoe meer bekendheid krijgt, mag zich verheugen in een belangstelling, die voornamelijk bezoekers trekt van buiten Rhenen. (Waarom?) Niet alleen vacantiegangers, maar ook personen die er een speciale reis voor over hebben, om Rhenens historie be ter te leren kennen, of met interesse voor een speciaal onderwerp. De bijzondere collectie spaarpotten, uit verschillende musea bijeenvergaard heeft b.v. de aandacht van de heren die bij het spaarbankwezen betrokken zijn; de munten trekken weer een andere categorie verzamelaars en de historie van Rhenen is weer belangrijk voor de leraar in de geschiedenis. Maar de inwoner van Rhenen heeft nog meer attracties en wel de aardige collectie foto's van oud-Rhenenaars (in die tijd belangrijke figuren), maar ook de bijzondere stadstypen zoals die vroe ger bekend waren, zijn het bezien waard. Al deze afbeeldingen zijn gemaakt in het beginstadium van de fotografiekunst en roepen oude herinneringen op. Oud- Rhenenaars, u kent ze nog wel: Tinus de Pompoos, Leentje Smul, Dikke Mie, Schurrekie, Hendrik de Beer, Leweit, De Vink, enz. Wonderlijk, dat belangstellenden uit Wageningen, Driebergen, Zeist, Amster dam en bijzonder te vermelden Does burg, voor het museum grotere of kleinere historische stukken en afbeel dingen zenden en dat de inwoners van Rhenen daarbij ten achter blijven! U heefii toch ook wel een oude prent of voorwerp, dat voor het museum in aanmerking komt en daardoor getoond kan worden aan de bezoekers? Kom gerust, u bent steeds welkom. Kunt u niet op Dinsdag of Donderdag, bel dan even 605. TELEVISIE-REL AYSTATION IN DE RUIMTE Op de Britse Nationale Radio Ten toonstelling, die op 24 Augustus in Londen haar poorten voor het publiek zal openen, zal men het model kunnen bezichtigen van een ruimtevaartraket die een televisie-relaystation bevat en om de aarde cirkelt. Dit model is ont worpen in samenwerking met de Britse Interplanetaire Vereniging en vormt een onderdeel van een stand, getiteld „Electronica van de Toekomst". Op de zelfde stand zal men ook een model aantreffen van London Airport en nieuwe apparatuur voor het geleiden en binnenloodsen van vliegtuigen, die de essentiële bijdrage van de electronica en de stijgende belangrijkheid van de electronica op zee demonstreren, zoals de echometer, die thans door vrijwel iedere treiler wordt gebruikt om scholen vissen zowel als de diepte van het wa ter aan te geven, en de electronische stuurman die een vaartuig automatisch op haar vooraf bepaalde koers terug stuurt, ongeacht invloeden van stro mingen en wind. Wist U dat ..DE VALLEIvrijwel hais-aan-huis haar abonni's heeft en verreweg het meest gelezen blad is voor deze omgeving De ontvangstzaal van het Museum Nieuwe Religieuze Kunst aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht herbergde Za terdagmiddag een uitgelezen gezel schap, büeen ter gelegenheid van de officiële opening van de expositie van de door twee en veertig Nederlandse architecten ingezonden ontwerpen voor de te Rhenen te bouwen R.K. Gedach teniskerk aan de Grebbe. RIIENENS BURGEMEESTER LID ERE-COMITE De gasten werden verwelkomd door de directeur van het Aartsbisschoppe lijk Museum, dr. D. P. R. A. Bouvy, die zich in zijn welkomstwoord in het bij zonder richtte tot de kerkelijke instan ties, de eerwaarde heer J. J. H. van Rossum van het dekenaat Arnhem, waartoe Rhenen behoort, pastoor H. C. Vredendaal te Rhenen en pastoor R. H. M. Verhoeven, oud-pastoor van Rhenen, thans staf-aalmoezenier van de Ko ninklijke Luchtmacht en voorzitter van de stichting Bouwfonds Gedachtenis- kerk aan de Grebbe. Dr. Bouvy ver welkomde eveneens heel speciaal Mr. H. W. de Vink, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht en Rhenens Burge meester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, die lid van het erecomité van het bouwfonds is. Stafaalmoezenier Verhoeven schetste vervolgens als voorzitter van het stich tingsbestuur de voorgeschiedenis van deze tentoonstelling, waarbij hij her innerde aan het initiatief van de geza menlijke aalmoezeniers om in gods dienstige zin een nationaal monument tot stand te brengen ter nagedachtenis van alle Nederlandse gevallenen voor de zaak van vrijheid, vrede en recht; de de actie over heel het land gevoerd om de gelden voor de bouw van dit monu ment in de vorm van een gedachtenis- kerk bijeen te brengen. Bij ontstentenis van de juryvoorzit ter, Ir. Thunnissen, die momenteel in Jerusalem vertoeft voor het onderzoek van de kerk van het Heilig Graf, sprak professor Froger de openingsrede uit. Uit de toespraak, die de vorm kreeg van een wetenschappelijke beschou wing over wat spreker noemde de op de geest van de mens gerichte triologie: MOBIEL GENEESKUNDIG TEAM LAATSTE FORMATIE Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat in vele gemeenten de organisatie Bescherming Bevolking niet die belangstelling geniet van de zijde van de burgerij, dat de opbouw met succes kan worden voltooid. De ge meente Rhenen maakt daarop een uit zondering. Hier werden niet alleen vol doende vrijwilligers gevonden, maar er is zelfs een reserve aanwezig. Het gehele apparaat is thans intact. Als laatste formatie is thans het mo biel geneeskundig team aan de organi satie toegevoegd. Het staat onder lei ding van dr. Ch. H. Paris jr. met als plaatsvervangend commandant dr. S. M. van Ommeren. Het team bestaat verder uit twaalf personen, terwijl er twee chauffeurs aan toegevoegd zijn. Wij vernemen nog, dat voor de blok- ploegnoodwachters de uniformen, be staande uit zwarte Beaverteen-overalls met dito kwartiermutsen, thans ver vaardigd zijn en dat binnenkort tot uit reiking daarvan zal worden overgegaan. Het betreft hier een uitrusting voor on geveer 185 personen, verdeeld over 9 blokken, waarvan 5 in Rhenen-stad, 2 in Achterberg en 2 in Eist. Alle uni formen zijn voorzien van de voorge schreven uitmonsteringen. Ook het materieel, waarmee de blok- ploegen zullen werken en dat er uit stekend uitziet, is thans aangekomen en wordt momenteel verdeeld over de blok- ploegwagens. Zodra men hiermee ge reed is, worden de wagens op de com mandoposten in de diverse blokken ge- stationneerd en kan een aanvang wor den gemaakt met de praktijkoefeningen. Het is nog niet bekend wanneer de Rhe- nense BB naar buiten zal optreden met een demonstratie. SECRETARIAATSWISSELING BIJ „ONS GENOEGEN" De heer M. v. d. Bijl, secretaris van de Rhenense muziekvereniging „Ons Ge noegen", heeft als zodanig bedankt. In zijn plaats is gekomen de heer A. Stolk Jr., wonende Fred. v. d. Paltshof 9 te Rhenen. ENGELSE ROLSTOELPATIENTEN KOMEN NAAR RHENEN Een dertigtal Engelse rolstoelpatiën ten, die een bezoek brengen aan ons land en logeren op Aardenburg in Doorn, komen op Maandag 29 Augustus naar Rhenen met twee touringcars. Zij zullen te gast zijn in hotel Laheij. In de ochtenduren wordt hier de koffie ge bruikt, terwijl op de militaire begraaf plaats Grebbeberg een krans wordt ge legd. In de middaguren wordt De Post bank bezocht, terwijl 's avonds in hotel Laheij wordt gedineerd. De burgemees ter van Rhenen heeft toegezegd aan wezig te zullen zijn. woord, beeld, architectuur (naast de andere, op het lichamelijk bestaan af gestemde triologie: voeding, kleding, dekking), stippen we aan, dat de jury zich bijzonder heeft verheugd over de frisheid van vele inzendingen van de prijsvraag ontwerp gedachteniskerk en over het feit, dat vooral de jonge archi tecten zulke waardevolle prestaties hebben geleverd. Spreker noemde de opdracht niet eenvoudig, daar het ont werp diende te voorzien in een harmo nische, stijlvolle en pieuse samenvoe ging van parochiekerk voor een be trekkelijk kleine gemeente en tegelij- S PECI AALZAAK kertijd in een ruime, beschutte en stem mige gelegenheid voor godsdienstige herdenkingsplechtigheden van grote omvang. De jury, aldus spreker, heeft meerdere ontwerpen aangetroffen, die in hoge mate aan de gestelde eisen be antwoorden. Zij heeft daarbij unaniem haar hoogste beoordeling kunnen toe kennen aan de inzending van de jeug dige Leidse architect Jules Kirch, die zijn opleiding heeft genoten aan de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten te Tilburg. Deze met de hoogste onderschei ding bekroonde ontwerper heeft, aldus zegt het jury-rapport, op zeer goede wyze de glooiende ligging van het bouwterrein naby de oever van de Ryn benut. De toegang voert van de Rhenense Herenstraat via een groenaanleg door een nauwe poort naar een overdekte galery, welke de voorruimte is van de plaats voor de herdenkingsbyeen- komsten. Op de westelijke vleugel is de kerk gedacht, terwyl het de bedoeling is, de uiterste punt in het oosten te markeren door 'n obelisk. Het plan, waarvan de jury zegt, dat het getuigt van sterk talent en groot vakmanschap en dat zonder aarzeling ten uitvoering wordt aanbevolen, zal bij zorgvuldige keuze en toepassing van materiaal ongetwijfeld tot een nobel geheel leiden. Deze uitspraak en mede de nadere beschouwing van de door de heer Kirch ingediende tekeningen, die met alle an dere inzendingen de tentoonstelling (ge opend tot 11 September) tot een grote bezienswaardigheid maken, geven ge rede aanleiding tot de verwachting, dat Rhenen binnen een paar jaren een bouwwerk van verheven architectuur, van verheven betekenis evenzeer, rij ker zal worden. De voorzitter van de voetbalvereni ging „Rhenus" deelt ons mede, dat het bestuur bericht heeft ontvangen van de secretaris-penningmeester van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de heer Brunt, dat tot op heden nog geen beslissing is genomen op het verzoek om toelating van het eerste elftal tot de KNVB. In het schrijven werd tevens vermeld, dat zo spoedig mogelijk nader bericht zal volgen. Hoewel Rhenus reeds is ingedeeld in de tweede klas A van de afdeling Utrecht, schijnt dus toch nog een kans te bestaan, dat hierin verandering komt. Aangezien de competitie op 4 September begint, zal het definitieve bericht waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wachten. AUTOMATISERING IN HUIS EN IN FABRIEK In het electronisch geregelde huis van de toekomst zullen een „denkend" scha kelbord en een „denkende" klok het mogelijk maken om tevoren alles auto matisch in en uit te schakelen op be paalde uren of zelfs dagen: de tempe ratuur van iedere kamer afzonderlijk kan worden geregeld; stof behoeft niet te worden afgenomen omdat de atmo sfeer automatisch wordt gereinigd; er wordt een waarschuwing gegeven wan neer de baby in zijn wieg onrustig wordt; telefonische boodschappen wor den vastgelegd; hoogtezonapparatuur is een van de „ingebouwde" gezondheid verschaffende apparaten. (22) „Dacht ge soms, dat ik uw makkers niet had kunnen vangen, als ik dat gewild had?" zegt Aiglon uitdagend, terwijl hij Aram met een gering schattende blik opneemt. „Ik heb prins Angelo met opzet laten ontsnappen, omdat het teveel zou op vallen, als hij niet op het tournooi aanwezig zou zijn. Wij zullen eerst de broederschap der bronzen draak vernietigen, zodat hij alleen in het strijdperk zal moeten treden om met zijn broeder te kampen voor het koningschap. Balthazar zal de strijd winnen en als hij eenmaal op de troon zit, breekt er voor mij een goede tijd aan! Aiglon, de roofridder, als schatkistbewaarder van Napels! Hahahaha!" De schaterlach van Aiglon schalt door het nach telijk woud. Dan maakt hij plotseling een be velend gebaar tegen een van zijn handlangers, een ongunstig uitziende kerel met een ooglap om het hoofd. „Bind de touwen los en zet ze op de paarden! We moeten hier vandaan voor het daglicht komt! Even later rijdt de roofridder, gevolgd door zijn beide gevangenen en zijn handlangers door het maanbeschenen woud. En op een kleine heuvel, gedoken achter een struik, kijkt Arams schildknaap hen spiedend na. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2