STOPPELGEWASSEN DE VALLEI -de CANADESE ERFENIS- Ritmeester-GeHa bracht volop spanning en sensatie, maar geen doelpunten Voor de Jeugd Competitiewedstrijd Damesvoetbal in Renswoude HOLVIAMS-RIEVELO Fanny Blankers-Koen, Puck van Duyne- Brouwer en alle andere dames kampioenen a.s* Zaterdag op de Grebbeberg Rubriek VOOR DE BOER De vacantietrip van Bert en Bram Officiële Bekendmaking FEUILLETON Er bestond Maandagavond veel belang stelling voor de beslissingswedstrijd Ritmeester GeHa van het veteranen- tournooi en deze belangstellenden zijn volop aan hun trek gekomen. Om maar te beginnen met de eindstand; deze was nog hetzelfde als bij de aanvang, 00. Geen van beide ploegen kon tot scoren komen, zodat nu voor de derde maal een beslissingswedstrijd nodig is. Beide ploegen startten aanvankelijk in een hoog tempo, dat echter ne enige tijd weer afzakte. Voor beide elftallen deden zich kansen voor maar zij wer den niet benut. De eerste goede sco ringskans was voor GeHa, doch de oranjehemden schoten hoog over. Aan de andere kant ging het echter precies zo. Wie gedacht had dat het na de rust wel enigszins anders toe zou gaan had niet helemaal ongelijk, want het spel werd harder, forser en zelfs zagen we na enkele minuten reeds een van dé spelers dreigend een vinger omhoog steken. De scheidsrechter kreeg de han den vol. Eén keer leek het er op, dat Ritmeester de leiding zou nemen; dat was toen de GeHa-keeper een terugge speelde bal niet onder controle kon krijgen, doordat hij struikelde. Deze invaller doel man kweet zich goed van zijn taak en was zijn plaats onder de lat zeer zeker waard. Dit dient evenzeer gezegd van de Ritmeester- DE OUDE VILLA „VOOR IEDEREEN" Ongeveer om de 22 jaar komt een oude mop of zeeslang opnieuw te voor schijn. In November 1939 werd ze door Reuter vanuitMünchen als volgt gedebiteerd: mocht Hitier het zonder de tweede wereldoorlog hebben gesteld en mochten de Duitsers door vriendelijk optreden de tweede wereldoorlog be spaard zijn gebleven en zouden ze even hard hebben gewerkt, zoals ze dit vele jaren lang, ondanks „Kraft durch Freu- de" enz. hebben gedaan, dan zouden er ongeveer 450 milliard echte guldens beschikbaar zijn geweest, waarmede men voor ieder gezin in Duitsland een volledig gemeubileerd huis en een auto (een volkswagen van Göring) had kun nen aanschaffen. Hierbij wordt volledig over het hoofd gezien, dat de domheid van de an dere volken, die het Hitier hebben mo gelijk gemaakt, zijn gang te gaan, zeker ook op een kleine duizend milliard goud-dollars mag worden geschat gesteld, dat dit bedragje in goud ergens op de kop zou zijn te tikken. doelverdediger. In de allerlaatste minu ten werd het GeHa doel hevig onder vuur genomen, doch Gijsbertsen c.s. hielden het hoofd koel. In de allerlaat ste minuut, GeHa had reeds een doel punt gescoord dat echter terecht we gens buitenspel werd afgekeurd, dacht iedereen dat Ritmeester de overwin ning zou gaan behalen. De Geel-blauwe midvoor loste een keihard schot. Op dit ogenblik echter werd keeper Gijsbertsen de held van de dag, want met een meesterlijke save wist hij het leer weg te werken. Enkele seconden hierna floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Na afloop werd besloten, de wedstrijd heden Woensdag avond te laten overspelen op het VSW- terrein aan de Nieuweweg, terwijl de aanvang dan weer zeven uur zal zijn. Een en ander betekent echter voor de tweede finalist, die nu nog steeds niet bekend is, een minder grote kans op de eerste plaats, daar er op deze manier te veel van de spelers geeist wordt, het geen hen voor Zaterdag in de finale be slist geen goed zal doen. Onder grote belangstelling vond op „Te Werve" te Rijswijk de volleyballwed- strijd plaats tussen leden van de Rus sische en Amerikaanse Ambassades. Spelmoment uit deze spannende ont moeting. Op de voorgrond de Russen, achter het net de Amerikanen. Het zal Zaterdagavond op terrein „De Hokhorst" zo verwachten wij weUniet aan belangstelling ontbreken. Daar ko men dan n.l., ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kleedlokaal van de v.v. „Renswoude", de beide vertegen woordigende dameselftallen van Hol- viams uit Amersfoort en Rievelo uit Utrecht tegen elkaar in het veld. Het betreft hier voor beide elftallen JEUGDTOURNOOI Het viel te betreuren dat er voor de jeugdseriewedstrijden, uitgeschreven door de v.v. R.K.V.U.V., zo weinig be langstelling bestond. Dit is echter niet het enige. Ook bij de organisatie zijn fouten gemaakt. Er waren van enige clubs namelijk spelers die voor de des betreffende ploegen in het eerste elftal uitkomen. De elftallen van Veenendaal en DOVO hebben hier wel zeer veel na deel van gehad. Technisch waren genoemde ploegen veel en veel beter, doch physiek waren zij tegen deze bij hen vergeleken kolos sen van spelers niet opgewassen. De halve finales en finale worden Zaterdagmiddag a.s. gespeeld. De ploe gen die hierin uitkomen zijn RKVUV, Musketiers, DVSA en Scherpenzeel. nieuw het Nederlands record discus werpen te verbeteren. De organisatoren hebben tenminste opdracht nauwlettend toe te zien op een zeer reglementaire accomodatie. Fanny Blankers zal ook al moeten kogelen tegen haar volgers. Imke Vaal zal als kampioene laten zien wat verspringen is. Kan Puck haar ri valen onder de knie houden en doet haar clubgenote Ria Kuik haar uiterste best, dan geloven we wel dat Olympia de '48 de beste papieren heeft. Bij de heren treffen we op het nummer 1500 m. A de internationaal Jonkers en ook de Vlug en Lenig-man Koudijs, beiden een misschien te zware partij voor de RAV-er Van Hoften. Zijn clubgenoot Verkerk zal het waarschijnlijk ook niet kunnen bolwerken tegen de prima in vorm zijnde Soesbergen. Neerlands beste polsstokhoogspringers met als aanvoerder Hofmeester, zullen voor de nodige attractie zorgen. Bij de meisjes start de Nederlandse kampioene Bakker bij het kogelstoten. Om de enorme Grebbe-Wisselcup zal op de 3000 m. koppelrace weer behoor lijk geknokt worden. Diverse ploegen bewaren altijd verse lopers voor deze hevige strijd op dit zware nummer. Al met al zal het werkelijk een uniek sportfeest worden op het gemeentelijk sportterrein Candia te Rhenen. Vorige week vernamen wij van de Rhenense Athletiekvereniging, dat er enorme belangstelling bestond voor de a.s. Zaterdag te houden lustrum- Grebbe-Athletiekwedstrijden. Zilveren Puck Brouwer, de nieuwe ster van we reldformaat op het discusnummer Cor- ry Huygen, Els Witkamp, welke Puck Brouwer steeds bedreigt en Hofmeester in het polsstokhoogspringen vormen de hoofdschotel van het programma. Dat de athletes wel trek zouden hebben in de fraaie ploegenprijs op het nummer dames loom A-B, hadden de organisa toren wel verwacht, maar zij hadden niet durven vermoeden dat alle dames kampioenen van Nederland, uitgezon derd de kampioene speerwerpen, met vele tweede en derde geplaatsten op de Nederlandse kampioenschappen, de reis naar de Grebbeberg zouden aanvaar den. Het is a.s. Zaterdag weer voor de eerste maal dat de grote Nederlandse damesathleten elkaar in flinken getale in revanche wedstrijden zullen ontmoe ten. Niemand minder dan Fanny Blan- kers-Koen volgde met een inschrijving. Fanny, die Nederlands kampioene ko gelstoten werd. Ook haar clubgenote Dicky van Dijk, Olympiade-athlete, is van de partij, evenals Ali Verbeek, een opkomend sterretje, Hanny Bloemhof die onlangs in Arnhem zilveren Puck versloeg, haar clubgenote Imke Vaal, kampioene ver- en hoogspringen, Selma Heystek 80 m hordenkamp, Pucks club genote Ria Kuik en het krachtige talent Annie Keff, vormen gezamenlijk de beste acht Nederlandse dames-athleten op de sprintnummers. Cor Aafjes zal willen proberen als tweede op de Ne derlandse kampioenschappen, Corry Huygen te benaderen op het discus nummer, al zal laatstgenoemde gebruik maken van de Grebbeberglucht om op- de eerste competitie-wedstrijd in het seizoen 19551956 van de damesvoet balbond. Een en ander betekent ongetwijfeld voor deze omgeving iets geheel nieuws en men krijgt nu de kans dit nieuwe element in de voetbalsport zelf te be kijken. Er zijn natuurlijk mensen die wel eens damesvoetbal hebben gezien, b.v. in Veenendaal, maar dan betrof het geen officiële wedstrijd. Hier kan men nu twee goed getrainde elftallen aan het werk zien. Deze wedstrijd wordt dus Zaterdagavond 27 Augustus ge speeld. De aanvang is bepaald op 6.30 uur, terwijl het nieuwe kleed lokaal om 6.15 uur geopend zal worden. MAGNETISCHE SCHAAKSTUKKEN De K.L.M. heeft aan boord van vele „Vliegende Hollanders" speciaal voor haar vervaardigde schaakspelen geïn troduceerd, waarvan de stukken voor zien zijn van kleine magneetjes, zodat deze tijdens het spel niet van het bord afvallen af voortijdgi verschuiven. Het is gebleken, dat vele personen zich ook op 5.000 meter boven de aarde met deze nobele denksport bezighouden. Het percentage partijen, dat door de korte reisduur niet kan worden vol tooid, is echter vrij groot. Een partij wordt dan ook in vele gevallen beslist door de aankondiging voor de landing: „riemen vastmaken s.v.p." ATOOMKLOK Het National Physical Laboratory heeft een atoomklok gebouwd die nauwkeuriger is dan de beste bestaande klokken. Men hoopt dat de nieuwe klok over een periode van 300 jaar de tijd tot op een seconde nauwkeurig zal aan wijzen. De klok loopt op de inwendige trilling van het atoom van het metaal caesium een trilling die wordt ver oorzaakt door de interactie tussen het electron en kernspiralen binnen het atoom. Schreven we in het vorige artikel iets over de verbouw van stoppelknbllen, speciaal geschikt voor de rogge- ev. gerststoppel, thans willen we enkele andere stoppelgewassen nagaan. Uiter aard betreft dit in hoofdzaak de stoppel van de zomergranen, aangezien deze (althans voor een goede opbrengst) voor stoppelknollen vaak te laat vrijkomt. We zullen dus voor deze stoppel in veel gevallen tot andere gewassen onze toevlucht moeten nemen. Een gedeelte van deze haverstoppel zal eind Septem ber weer gebruikt worden voor de ver bouw van winterrogge. Dit gewas, dat in de vruchtwisseling haar vaste plaats inneemt en voorheen alleen om het zaad werd geteeld, werd tegenwoordig al door meerdere boeren geteeld met een tweeledig doel: Men maait het dan als snijrogge, om het daarna te laten staan voor zaadrogge. Naarmate men vroeger maait gedurende de winter is men sterk afhankelijk van het weer ge durende de winter. Ploegt men de stop pel vroeg om dan heeft men voordeel hiervan ten aanzien van de droogtege voeligheid. Snijrogge is het meest wel kom in de maand April. Het gedeelte van de haverstoppel waar volgend jaar aardappels geteeld zullen worden, leent zich nog het best om in April gemaaid te worden. Aardappels zijn nog het minst droogtegevoelig. Dit gewas levert dan in April een hoeveelheid groenvoer van prima kwa liteit en geeft verder een mooie ge leidelijke overgang voor het vee van de stal naar de weide. -Bovendien hebben de meeste koeien in deze maand ge kalfd en zijn derhalve de veevoeder rekeningen zeer hoog. Wil men doel bewust in April maaien, dan is het zaak dat de winterrogge tijdig wordt gezaaid (eind September, begin Octo ber). De stikstof geeft men dan reeds vroeg in het voorjaar en bij geschikt weer voor 1 Maart zelfs. Zaait men dan de stikstof (liefst kalksalpeter) op ver schillende data, hetgeen dus ook ver schil in ontwikkeling als gevolg heeft, dan wint men dus een prachtig, vita minerijk groenvoedergewas. Voor het zaaien van de winterrogge heeft men dan ook nog gelegenheid de haverstop pel schoon te maken. Goede rassen zijn Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 31 Alie Mijnders. 28 Willy v. Wakeren. 28 Gertie Heikamp. 30 Wim v. Engelenburg, Over- berg. 30 Klaproosje. 30 Jantje Koehoorn. 31 Ali Mijnders. PIET GROENVELD KAMPIOEN Bij de gehouden districtskampioen schappen van het district Utrecht-Gooi is de RAV-athleet Piet Groenveld districts jeugdkampioen geworden op het nummer 3000 m. Bij de senioren werd Verkerk op de 5000 m tweede en v. d. Velden op de 400 m vierde in de finale. Van Hoften stapte met de finish in zicht plotseling uit de baan als ge volg van spierkramp. DE HOND IN DE POT Wat een rare uitdrukking he? Dat zeggen ze tegen mensen die te laat aan tafel komen. Weet je waar het gezegde vandaan komt? Vroeger en soms ook nu nog, hadden de boeren een grote aarden pot met eten, midden op tafel staan, waar ze dan met z'n allen uit aten. De hond kreeg het laatste restje. Kwam er nu een late gast, dan vond hij echt „de hond in de pot". Oplossing raadsels I. Voorn - zalm - bot - paling - wij ting - leng. II. Even zwaar. III. Car - aap - hor - Ier - Fez - oom - rok - nee - iep - Eva- Californië. KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Bekende sport. 9. Tegenovergestelde van vast. 10. Vroe ger kocht men stoffen per 11. in plaats van „daag" zeg je ook wel 12. Landbouwwerktuig. 13. Het spreek woord zegt: best. 15. Boom. 16. Vervoermiddel. 17. De kinderen staan netjes in de19. Ander woord voor roem. 20. Van jehola, houdt er de moed maar in. 22. In de zomer gaan veel mensen op23. Naaldboom. 25. Muzieknoot. 26. Iets, waarmee je schrijft. 28. Afkorting eerstvolgende. 30. Meisjesnaam (verkort). 31. Ander woord voor moeder. 32. Oude maat. 33. Iemand, die op een concert alleen zingt, geeft een 35. Wat zegt de ezel? 36. Ka merspel, waarbij stenen gebruikt wor den. Verticaal: 1. Ontsiert je kleren. 2. Deel van het gezicht. 3. Boom. 4. Vier voetig dier. 5. Voegwoord. 6. Bergplaats. 7. Plaats op de Veluwe. 8. Verblijfplaats van vogels. 13. Onzin of zottepraat noem je ook wel14. Deel van een trap. 16. Ik waarschuw je nog één 18. Doet iemand met hoge koorts. 19. zijn 12 boeken. 21. Meisjesnaam (verkort). 24. Verdriet. 26. Spel. 27 De vlag hijst men aan de 29. Sprin gend insect. 30. Ander woord voor ton. 31. Meisjesnaam (ouderwets). 33. Mu zieknoot. 34. Dier, dat op het land werkt. ONZE ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier ontvangen van: Marietje, Willy, Gerard en Corrie van Wakeren. Piet v. Eden. Laurens Roks. Dick en Theo Schoonderbeek. Korenbloem. Gerry, Arie en Jan Diepeveen. Alie Mijnders. De hond gehoorzaamde en ging een eindje terug, maar telkens liet hij nog zijn tanden zien. De tranen sprongen Bram in de ogen van pijn. Fijne straal tjes bloed liepen naar beneden in zijn sok. Bert stond er onthutst bij te kij ken. Daar kwam mijnheer Corthoeff haastig, uit een zijpad, op hen toe. Eerst greep hij de hond en snoerde die met de riem, die achter hem aansleepte, stevig aan het hek vast. Toen knielde hij naast Bram, om de wond te bezien. „Hij heeft je lelijk te pakken gehad, vriend," klonk zijn zware stem. „Ga mee, dan zal ik je verbinden. Kun je lopen?" ,,'k Geloof het wel, mijnheer," stamelde Bram en hinkte een paar stap pen de oprijlaan in. „Gaat niet," baste mijnheer Corthoef, „kom hier." En voor Bram wist wat er gebeurde, zat hij op mijnheer Corthoeff z'n rug, terwijl deze zorgzaam het gewonde been steunde met zijn linkerhand. Bert kreeg een wenk dat hij volgen moest. Zo ging het in optocht naar het witte huis. Tim rukte aan zijn riem, maar hij zat stevig vast. „Ik bezit deze hond nog maar enkele dagen," legde mijnheer Corthoeff uit, „hij is verkeerd opgevoed en daardoor vals en ongehoorzaam. Met veel geduld zal ik hem wel weer goed krijgen, hij is nog jong. Hij ontsnapte, toen ik hem eten bracht. Ik riep hem terug, maar hij luisterde niet. Dat hij jou daar nu zo te pakken moest nemen, kerel, 't Spijt me. Doet het erg pijn?" „Het zakt al wat, mijnheer," zei Bram verlegen. Even later zaten de jongens in een serre, waar heel veel bloemen bloeiden. Het gewonde been van Bram werd op een laag stoeltje gelegd en toen mijn heer Corthoeff de wond had gedesinfec teerd en verbonden, voelde Bram wei nig pijn meer. Daar verscheen de huis houdster van mijnheer Corthoeff met twee grote glazen limonade op een blaadje en voor elk een reusachtige eierkoek. Dat smaakte! De eigenaar van het witte huis zat de twee jongens pein zend te bekijken, het leek wel of hij met z'n gedachten ver weg was. Plotseling vroeg hij: „Gaan jullie niet uit in de vacantie?" Bert legde breedvoerig uit waarom ze dit jaar thuis moesten blij ven en juffrouw Betting, de huishoud ster, schudde meewarig het hoofd. „Nou, nou, dat is toch maar jammer," vond ze. „Zouden jullie zin hebben in een tocht per motorboot?" klonk het plotseling de Petkuser en Heertvelder winter rogge. Petkuser wanneer ze blijft staan voor zaadwinning; Heertvelder wan neer de stoppel wordt omgeploegd. Beide rassen hebben een vroege voor- j aarsontwikkeling. Zomerrogge als stoppelgewas dient reeds vroeg gezaaid te worden. Als zij bij het verschijnen van dit artikel nog niet gezaaid is, dient dit zo spoedig mo gelijk te gebeuren. Slechts tot Septem ber is hiervoor de beste zaaitijd. Wat de te zaaien oppervlakte betreft zou den we ons willen aansluiten bij het vorige artikel over stoppelknollen, mits zij hiervoor in de plaats wordt geteeld. Naast voldoende stoppelknol len is het gewenst deze in te kuilen. Snijrogge bij 40 a 50 kg stoppelknollen per koe per dag is niet gewenst. Het rendement van het rantsoen loopt dan zeker terug wegens tekort aan droge stof. Als zaaizaad gebruike men 180 a 190 kg Petkuser zomerrogge per ha. Vooral oppassen dat het gewas niet te ver doorschiet, de voederwaarde loopt dan aanmerkelijk terug. Vaak over rompelt dit gewas de verbouwer. Westerwolds raaigras als stoppelge was reeds in 't voorjaar gezaaid. Ge lijktijdig met de zomergranen, vereist momenteel, mits de opkomst goed is, zo spoedig mogelijk een overbemesting. In dien nog gier aanwezig is, is dit zeer geschikt, mits men het weer in acht neemt, d.w.z. gieren bij donker en/of regenachtig weer. Kan men hierover niet beschikken, dan geve men dit ge was* een overbemesting met 150 kg ka- lizout 40 en 300 kg kalkammonsalpe- ter per ha. Dit moet gebeuren zodra de stoppel vrijkomt. Ook is het gewenst de stoppel te rollen en liefst bij vochtig weer. Het maaiveld wordt hierdoor vlakker, terwijl het gewas zich op een gerolde stoppel beter ontwikkelt. Men gebruike een gewone gladde rol. uit mijnheer Corthoeffs mond. „Ik moet over enkele dagen naar een plekje in Noord-Overijsel waar een nieuwe boot voor mij wordt gebouwd. Als jullie ouders het toestaan, mag je wel mee. Je hoeft niet anders mee aan boord te ne men dan een zwembroek en een flinke eetlust, voor de rest zorg ik wel." Of ze daar zin in hadden? Dat kon mijnheer aan die stralende jongens ogen wel zien! „Als je been tenminste weer zover gebeterd is, jong," zei hij glimlachend tegen Bram. „O, vast wel, mijnheer," 'k voel al niks meer," lachte de jongen. Er werd nog het een en ander bespro ken en toen bracht mijnheer Corthoeff de jongens thuis, in z'n glanzende Ca dillac. Eerst werd Bram thuisgebracht waar vader en moeder niet weinig ver wonderd waren, toen ze het gehele ver haal van mijnheer Corthoeff vernamen. Hij informeerde belangstellend naar vaders toestand en natuurlijk kwam daarna het uitgaansplan aan de beurt. Vader en moeder hadden niet het min ste bezwaar om hun zoon enige dagen aan die vriendelijke mijnheer af te staan, ze vonden het fijn voor hun Bram dat hij nu toch niet de hele vacan tie thuis zou moeten blijven. (Wordt vervolgd.) TIJDELIJKE AFSLUITING WEGEN Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat in verband met de werkzaamheden aan de Rijnbrug de Cuneralaan gedu rende een tijd van vier maanden of zo veel korter of langer als de werkzaam heden dit noodzakelijk maken, voor alle doorgaand verkeer afgesloten zal zijn, met dien verstande, dat deze afsluiting zal plaats vinden gerekend vanaf de westzijde nabij de spoorbaan, terwijl vanaf de oostzijde de oprit Cuneralaan Zwarteweg zal verplaatst worden in de richting van de noodwoning van de heer Spies, zodat de doorrit langs het noordelijk landhoofd vervalt. Rhenen, 22 Augustus 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat het verzoek van Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., Plesmanweg 5, 's-Gra- venhage, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie F no. 315, plaatselijk gemerkt Servetstraat no. 10, de bestaande lichtpetroleuminstal- latie te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. Rhenen, 19 Augustus 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. (47) Op deze zelfde avond dwaalt Evelyn over haar land en huilt haar eenzaam heid uit en ze weet niet, dat haar beeld zich dieper en dieper groeft in de geest van een eenzaam man, wiens vrezen en begeerten in de warme avond langzaam verdromen tot een kiem van geluk. De onstuimige trein stuift voort en voert hem mee. Hij is moe van een pijnlijke weemoed en zo staart hij in de lichte nacht over de blinkende rails, die on der de trein uitschietentwee mes scherpe lichtstrepen, die elkaar vinden in een oneindig ver punt, die zich verliezen in de oostelijke verte en recht leiden naar het hart van haar, in wie zich symbool en vrouw verenigen. De trein laat zijn reizigers vallen. Hier twee, daar tien; op enkele plaatsen pikt hij er ook weer een paar op, die ïeeds eerder in het westen aangekomen waren en nu verderop hun geluk willen beproeven. De vertrekkenden waar schuwen de mannen, die aankomen, om in deze of gene plaats niet af te stappen. De boeren zijn er gierig of de oogst is er slecht of het eten is onvoldoende. Slechts zelden wordt de raad opgevolgd, want de enige les, die mensen ter harte plegen te nemen, is ondervinding. Als mannen hun zinnen op een bepaalde plaats hebben gezet, dan staan ze er ook op hun geluk in die plaats te beproeven. Zijn er, wie het daar slecht is vergaan, dan wijten zij dat aan de hoge eisen of de geringe prestaties van de weglopers. Ze pakken hun bundeltje en springen uit de wagon; misschien om drie da gen later weer een volgende trein op te wachten en op hun beurt waarschuwin gen te roepen naar de onverstandigen, die op deze magere plaats willen uit stappen. Maar dan worden zij op hun beurt uitgelachen en gehoond. Zo wisselt de bevolking in de trein en de „oude mannen", die er al van Ontario af in meereizen, beginnen een zekere saamhorigheid te gevoelen, die hen bij eenhoudt tegenover de zwervers, die hier of daar naar binnen klimmen. De uitbundige stemming is bedaard. Tony Macaroni is in Winnipeg al spoorloos verdwenen en zal nu wel met een ser vet onder zijn arm door een restaurant draven. De Finnen kijken niet op of om. Ze gaan naar Alberta en laten op de stopplaatsen onberoerd alle drukte bij de trein langs zich heen gaan. Het zal hun eerst belang inboezemen, als ze op de plaats aankomen, waar ze van plan zijn uit te stappen. Maar dan krijgen ze op een avond plotseling de heftigste ruzie. Een van het groepje, die in de kruidenierswin kel bij een stationnetje was gaan fou- rageren, heeft sardientjes in plaats van zalm meegebracht. Rode koppen, heftige verwijten dan mokkend zwijgen. De vijf splitsen zich in twee groepjes, van drie en van twee man. Tegen de avond ruimt de minderheid het veld. Als ze uitstappen, kijken de andere drie over hen heen, alsof het volkomen onbe kenden waren, die daar voorbijgaan. Een Canadees zet „Annie Laurie" in. Maar hij krijgt geen ondersteuning en zijn gezang sterft weg als een gramo- foon, waarvan de veer is afgelopen. Er wordt minder gelachen en gekaart in de trein en meer gepraat. De oude man nen horen de nieuwkomers uit over de kansen om werk te vinden en de lonen, die betaald worden. Er zijn er bij, die al jaren regelmatig ieder seizoen naar het westen trekken. Die gaan naar vaste adressen, waar men hen kent van vroe ger. Zij zijn zeker van arbeid en ver diensten en daarom voelen ze zich een graadje hoger dan de groentjes, die op goed geluk uitgetrokken zijn. „Je kunt natuurlijk boffen," zegt er een op een toon van gezag, „maar je kunt ook wanboffen. Als je telkens een paar dagen moet zoeken naar nieuw werk, geeft het je niet veel, als je zo nu en dan eens een paar goede dagen maakt." „Ik heb het wel meegemaakt," valt een ander in, „dat we eerst ruim drie weken achtereen volop werk hadden en best verdienden. De boeren vochten ge woon om volk. En na die drie weken was 't ineens afgelopen. Ze konden ons wel wegkijken. Nou, toen werd het een zoeken en reizen in het wilde weg. Er zijn er genoeg, die weer even platzak terugkomen als ze gegaan zijn." Eric luistert belangstellend naar de verhalen; vroeg of laat zal hij zijn voordeel doen met de ervaringen van anderen. Hij hoort hoe iemand na drukkelijk een ieder aanraadt om na de oogst door te trekken naar „B.C.", dat is Brits Columbia, Canada's westelijk ste provincie. Daar zyn bossen op de hoge bergen, waar altijd houthakkers gevraagd worden; er zijn veeranches, die stevige koewachters kunnen ge bruiken. „Je kunt beter met een veetransport teruggaan naar het oosten. In die ber gen is het een wildernis." Hier is de man, die hangt aan de grote steden; en de voorstander van „B.C." hakt er on middellijk op in: „Beter brood in de bergen, dan honger in de steden. Wat voor werk zal je vinden in Toronto of Montreal, als je daar van de winter zit? Voor ons soort mensen is daar maar een klein kansje. Ben jij zo graag abonné op de soeploods?" „Ik niet," zegt de aangevallene weer. „Maar kom jij ook niet uit de buurt van die steden? Waarom ben je dan 't vorig jaar niet naar „B.C." gegaan?" „Omdat ik er het vorig jaar zo over dacht als jij nou. Maar het zal me niet weer gebeuren. Ik heb te veel misère moeten verdragen in de afgelopen win ter. Ik ga naar het westen voorgoed. Hier en daar komen ronselaars in de trein. Ze komen een ploeg werven voor een groot bedrijf of voor een loondor- ser. Ze reizen een eind met de trein mee en kiezen op hun gemak de man nen uit, die hun het best aanstaan. Eric heeft over deze wervers lange verhalen gehoord van bedrog met loon en duur van de arbeid. Arbeiders zijn uit de trein gelokt onder voorwendsel, dat ze de hele zomer werk zouden hebben en dan bleek later, dat ze maar een dag of tien wat konden verdienen. Hij is al een paar keer gepolst, maar hij houdt een slag om de arm en houdt zich voorlopig aan het station, dat hij zich uitgekozen heeft. Het landschap is sterk veranderd. In plaats van de bossen en meren is een kale vlakte gekomen, die licht golft en vrijwel boomloos tot de gezichtseinder doorloopt. Het is geen aantrekkelijk land en de boerderijen staan er naakt en kaal in het veld. Hij denkt er aan, hoe venijnig hier de wind zal blazen in de strenge wintermaanden. Hoe on herbergzaam en troosteloos zal het land dan zijn. Dit is niet de streek waar hij zou willen wonen. Bossen en rivieren kan hij niet missen. De boerderijen zijn hier uit planken opgetrokken. Schuren zijn bedekt met ijzeren platen. Alles is nuchter, kil en ongezellig. Zelfs de eindeloze tarwevel den hebben niet de bekoring, die er in andere streken van een rijpende oogst uitgaat. Hetzelfde machinale, fabriek- achtige, dat de huizen kenmerkt, tekent ook het gewas en het gehele bedrijf. Hoe kwetsbaar moet het leven van deze boe ren zijn, die alleen van de verbouw van tarwe moeten bestaan! Als de graan prijzen vallen, zitten ze met één slag aan de grond. Op de plaats, waar Eric zou moeten uitstappen, ziet het er niet aanlokkelijk uit. Het is een kleine nederzetting te midden van een onafzienbare tarwe- woestenij. Het enige grote gebouw van het plaatsje is een enorme graansilo aan de spoorlijn. Op het stoffige pleintje voor het station staan vijf of zes boeren met hun auto's en monsteren de man nen, die, aanstalten maken uit te stap pen. Het schijnt een goed tarwecentrum te zijn, maar deze buurt staat Eric niet aan. Hij stapt naar het loket en ver lengt zijn kaartjes een paar honderd mijl, naar een districtwaarvan hij heeft horen vertellen, dat er wat meer afwisseling is. „Heb je er nou al genoeg van, Scotty?" roept een van de mannen, als ze hem terug zien komen. „Mij te kaal hier." „Maar van die kaalheid moet je het hebben; want waar tarwe is, is werk." „Ik zal toch maar mijn geluk wat verderop zoeken." Een onbekende houdt hem staande. „Wat zoek je eigenlijk?" „Dat doet er niet veel toe. De lucht van het stof hier is niet lekker in mijn neus." „Heb je verstand van de boerderij?" „Zo'n beetje wel," grinnikte Eric, „er is niet veel werk op het land, dat ik niet kan doen." De onbekende neemt hem nauw keurig op. „Kan je met vee omgaan?" „Dat zou ik wel denken." Dan ontwikkelt zich een heel gesprek. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4