Aram Voetbalprogramma voor Zaterdag Werd Ritmeester - GeHa op de juiste wijze beslist? Museumbrandspuit van Eist gaat verdwijnen CORSETTENHUIS Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN sy§ @F7UIIK tBLANKA' geniet nu pensioen Veenendaal Rhenen Amerongen Ederveen Achterberg Veenendaal - HLM.S* Veel spanning bij clubkampioenscj ïappen VZC A010 BALLEGOIJEM Voor een Merk-vulpen oa. Parker Osmia Gimborn Union Pelikan enz. Bloemink voor Brillen Met fiets en al van de dijk maar nog net niet in het water Nieuwe gemeentevlag voor Rhenen? Rhenens gemeenteraad gaat vergaderen Moderne motorspuit reeds aangekomen Voor een goed passend CORSET en BH AUWIEIEM Ziekenfonds - Brillen Zondagsdienst Doktoren Herdershond was schrik der onderwereld De broederschap der bronzen draak Op het terrein aan de Pergweg zal morgen, Zaterdagavond, te beginnen om 6 uur een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen het eerste el i'tal van „Vee nendaal" en de oude rivaal H.M.S. Het betreft hier een vriendschappelijke ont moeting met een feest-lijk karakter naar aanleiding van de dt or Veenendaal gemaakte promotie. De Veenendaalse Harmonie „Caeci- lia" zal deze wedstrijd dan ook met mu ziek opluisteren. Woensdagavond werden in het na tuurbad „Bergbad" dcor de Veenen daalse Zwemclub de clubkampioen schappen georganiseerd. De publieke belangstelling hiervoor was zeer be vredigend. Op verschillende nummers waren er spannende duels en waren de verschillen maar fracties van seconden. De resultaten waren: Meisjes 813 jaar: rugslag en vrije slag: Bep van de Weerdhof. Jongens 813 jaar: rugslag, school slag en vrije slag: Wim v. d. Haar. Meisies 13 t.m. 15 jaar: rugslag, schoolslag en vrije slag: Wijnie van de Poel. Jongens 13 t.m. 15 jaar: schoolslag Wim Anbeek. Vrije slag: Sytze Knossen. Dames: 100 m. schoolslag: Toos Cor- nelissen. 100 m. vrije slag: Marjan van Schuppen. 3 x 25 m. wisselslag: Ineke Wanders. Heren: 100 m. schoolslag: Jan Bak ker. 100 m. vrije slag: Jan Kets. 3 x 25 m. wisselslag: Ton van Dijk. Vlinder slag: W. Janknegt. Schoonspringen: dames: Hetty van Barneveld. Heren: Roel Roelof sen. Adsp.: Job van Schuppen. Damesvoetbalwedstrijd Merino ter rein: 4 uur 's middags. Finale Veenen daal Ritmeester (idem) 5 uur. Veenendaal HMS (Veenendaal ter rein) 6 uur. Jeugdtoumooi RKVUV van 26 uur. De wedstrijd GeHa -- GVVV heden Vrijdagavond op het GVVV-terrein be gint te kwart voor zeven. V.A.V.-ERS NAAR GREBBE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Naar wij vernemen zullen de volgen de Veenendaalse heron morgen, Zater dag 27 Augustus, aan de Grebbe-athle- tiek wedstrijden deelnemen: Senioren, 5000 m.: B. v. d. Bovenkamp, 800 m.: S. Drost. MO m.: A. Harteman en H. van Engelenburg. Junioren: 600 m.: C. Diepeveen; 60 m.: K. Wel ie, T. Bruggeman, J. Brandt en A. v. Polderen. Kogelstoten: C. Welie en T. Brugge man. Hoogspringen: T. Bruggeman. MOTORRIJDER BRAK BEEN Doo: dat hij plotseling moest uitwijken voor oen auto en enige wielrijders op de Stationsstraat, kwam de 27-jarige motorrijder v. R. Dinsdagavond ten val, waarbij hij een been brak. Per zieken auto werd het slachtoffer naar het Ju liana ziekenhuis vervoerd. LAATSTE RONDE IN RKV UV-TOURNOOI Dc RKVUV voetbalvereniging organi seert een jevgdtournooi, waarvoor vo rige week de eerste wedstrijden wer den gespeeld. De resultaten waren: RKVUV GWV 23; Musketiers DOVO 5—2; DVSA Veenendaal 3—0; Renswoude Scherpenzeel 14. Zaterdagmiddag volgt de eindstrijd in dit tourno >i. Na loting is het program ma als volgt: 2 uur: GVVV Muske tiers, 3 uur: Scherpenzeel DVSA, 4 uur: verliezersronde, 5 uur: finale, waarna prijsuitreiking. „OOK DE BESTEN KUNNEN VALLEN" Vanaf heden, Vrijdag t.m. Maandag draait in het Luxor Theater de film: „Ook de besten kunnen vallen". De korte inhoud is als volgt: Een meisje, lat als „kind van niemand" opgevoed is in een klooster, wordt op 21-jarige leef tijd in de maatschappij geplaatst. Zij mist de „levenswijsheid" zodat zij een gemakkelijke prooi dreigt te worden van Carlo, de neef van gravin Manfre- dini, waar Maria in dienstbetrekking komt. Instinctief voelt Maria gevaar en zij vlucht uit het huis en komt terecht in een café, waar Lucia, secretaresse in ee:i warenhuis, zich het lot van het meisje aantrekt. Het weekend neemt Lucia Maria mee voor een uitstapje met twee vrienden, Mario en Massimo Al- berti. Zij brengen een zorgeloze dag door. Pas daarna bemerkt Massimo dat hij méér dan vriendschap voor Maria voelt en er ontstaat een idylle. Het lijkt of alles zonder moeilijkheden zal ver lopen, totdat Massimo, die samen met zijn invalide vader een paardenfokkerij drijft, enige dagen op reis moet. Op dit vertrek heeft Clara, de ex- verloofde van Massimo, gewacht. Zij heeft een gewetenloos karakter en tracht de verloving tussen Maria en Massimo te voorkomen. Zij doet door een geslaagde enscènering voorkomen alsof zij de echtgenote van Massimo is en slaagt hierin voortreffelijk. Maria is wanhopig en verlaat haar betrekking. In haar radeloosheid neemt zij dienst bij een goochelaar. Dit werk ligt haar niet en op een dag neemt zij de vlucht Onderweg houdt zij een auto aan en mag zij meerijden naar met nabijgele gen dorp, waar Massimo zijn paarden fokkerij blijkt te hebben. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 Eindelijk is dan de beslissing tussen Ritmeester en GeHa gevallen. Het werd echter geen mooie beslissing en wel om twee redenen. In de eerste plaats hebben twee spelers, n.l. de heren A. Valkenburg en Van de Heuvel, zware blessures opgelopen. Eerstgenoemde speler was van GeHa en laatstgenoemde van de Ritmeester. De heer Valkenburg moest met een zeer ernstige beenwond het veld verlaten en onder behandeling van dr. Remme worden gesteld, terwijl de heer Van de Heuvel met hevige krampen en een bloeduitstorting in het rechter scheenbeen eveneens onder doktersbehandeling moest worden, opgenomen. Beide ongevallen waren het gevolg van te hard en onbesuisd spel. De ongelukkigen werden met een auto vervoerd, daar zij niet mochten lopen. Ten tweede zit er ook aan de eindstand een luchtje, daar twee minuten voor het einde van de verlenging in het strafschopgebied van de Ritmeester een zware overtreding niet werd gestraft. Een penalty was hier zeer zeker op zijn plaats geweest, daar de GeHa rechtsbinnen een vrije en bijna niet te missen kans kreeg, doch juist op het moment dat hij zou schieten, gehaakt werd. Wat de wedstrijd betreft het volgen de. Wij zagen, evenals j.l. Maandag, weer twee ploegen in het veld, die vol komen aan elkaar gewaagd waren. Het was reeds na enkele minuten duidelijk, dat hier de ploeg met het meeste geluk met de zege zou gaan strijken. Na een zenuwachtig begin, moest reeds na 8 minuten de heer Valkenburg het veld verlaten. Het spel golfde op en neer, doch van doelpunten scheen men nooit gehoord te hebben. Voor beide elftallen deden zich kansen voor maar deze wer den alle onbenut gelaten. Over het al gemeen hadden de achterhoeden het spel volkomen in handen, hoewel vaak KLEEFSMAN's Boekhuis Zandstr. 3 Patrim.laan 22 vernuftige combinaties werden voorge schoteld. Het duurde echter op het cri- tieke moment steeds weer te lang. Na de thee moest ook de heer Van de Heu vel door bovengenoemd ongeval het veld verlaten. De stemming werd er niet beter op en ook het spel, dat reeds te fors was, ontaarde in een hevige strijd. Toen de scheidsrechter het einde aankondigde was de stand nog dubbel blank (0—0). Er werd toen met twee maal 5 minu ten verlengd. Reeds na ruim één minuut slaagde de Ritmeester er toen in met een fraai en onhoudbaar doelpunt de leiding te nemen. Even voor het einde deed zich een eigenaardig geval voor zoals reeds ver meld. Hoewel de neutrale grensrechter De jongedame G. W. uit Rhenen, die met een jongeman gezellig onderlangs de Grebbe fietste, is tot de conclusie gekomen, dat té dicht naast elkaar rij den soms noodlottige gevolgen kan hebben. Op een gegeven moment na melijk geraakte de pedaal van de fiets van het meisje in de spaken van het wiel van de jongensfiets. De Rhenense jongedame kwam te vallen en rolde met rijwiel en al de dijk af, die langs de Grift loopt. Zij bleef juist aan de rand van het water liggen. Gelukkig man keerde zij niets. Bezorgd als ze was over de schade die haar partner aan zijn rij wiel had opgelopen, vroeg zij onthutst: „Hoeveel spaken zijn er wel uit het en de aanvoerder van GeHa bij de scheidsrechter voor een strafschop apel- leerden nam deze dit echter niet aan en liet hij rustig verder spelen. Wel te kende GeHa na de wedstrijd nog weer protest aan. GeHa kan zich echter een eervol verliezer noemen. De wedstrijd van j.l. Maandag bracht f 120,op, ter wijl deze wedstrijd f 170,in het laatje bracht. Al met al een goed resultaat voor de tocht Ouden van Dagen. GeHa komt nu a.s. Vrijdagavond op het GVVV-terrein weer in het veld om met GVVV uit te maken wie als derde en vierde geklasseerd zal worden. Zaterdagmiddag om drie uur volgt dan de finale tussen Veenendaal en Rit meester op het terrein van de Merino's aan de Wageningselaan. Deze finale wordt voorafgegaan door een dames voetbalwedstrijd. In ieder geval kan het bestuur van de Supportersvereniging „Veenendaal", die dit tournooi organiseerde voor de tocht van ouden van dagen welke vol gende week Woensdag gereden wordt, een behoorlijk bedrag overhandigen aan de Vereniging „Oranjedag", want men verwacht, dat juist door deze beslis singswedstrijden het eindcijfer weer iets hoger zal zijn dan het vorige jaar. Tot op heden werd in Rhenen als ge meentevlag gevoerd een vaan met twee horizontale banen in de kleuren rood en wit. Burgemeester en wethouders heb ben er naar gestreefd te komen tot een officieel erkende vlag en hebben het advies ingewonnen van de Hoge Raad van Adel, welke instantie adviseert de gemeentevlag, aansluitende bij het ge meentewapen, te doen bestaan uit drie horizontale banen in de kleuren rood- wit-zwart. In een schrijven aan de raad, waarin deze kwestie Dinsdag aan de orde komt, brengen B. en W. naar voren bezwaar te hebben tegen het aanbrengen van de zwarte baan, hoewel van heraldisch standpunt bezien een andere oplossing niet mogelijk lijkt. De gemeenteraad wordt thans om advies gevraagd in deze aangelegenheid. De gemeenteraad van Rhenen komt Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een zeer lijvige agenda, die bestaat uit niet min der dan ruim dertig punten. Enkele on derwei-pen zijn de volgende: benoeming en ontslag onderwijzer o.l. school Eist; benoeming directeur en leraren han delsavondschool; wijziging algemene politieverordening; vaststelling organi satieverordening brandweer; vaststel ling wachtverbod voor de Kruisstraat; aankoop 16 woningen M. W. v. d. Waal straat, Roelof zij de en Isaaczijde; ver koop grond ten behoeve van de aanleg van de provinciale weg 21 (Noord-Zuid verbinding); verkoop grond aan de stichting Chr. Kleuterschool „Irene" voor de bouw van een nieuwe kleuter school; principe-besluit garantie geld lening voor de bouw van deze school. De tijd, dat de slagers en bakkers in Eist, wanneer er brand was uitgebro ken, slangen en het andei'e blusmate- riaal in hun fietsmanden smeten en dan om het hardst naar de brand jak kerden, ligt al enige tijd achter ons. Dat de Elsterse brandweer alleen nog maar de beschikking had over trekkarren, is nog niet zo lang geleden. Daarmee heb ben de spuitgasten zich zelfs nog te vreden moeten stellen tot na de tweede wereldoorlog, want eerst in 1947 heeft men de „brandweerauto" kunnen aan kopen. Brandweerauto dan nog altijd tussen aanhalingstekens. Het was een afdankertje van Doorn, terechtgekomen in handen van een autosloper op de grens van Amerongen. Deze verkocht de wagen aan de Elsterse Vrijwillige Brandweer, die hem betaalde met geld uit de kas, aangevuld door een subsidie van het Rhenense gemeentebestuur. De „Chevrolet" dateert uit 1925, is voor zien van massieve banden, bezit geen voorruit en heeft zulke slechte remmen, dat de Rijksverkeersinspectie een ver bod uitvaardigde om deze brandweer auto nog langer te gebruiken. Het is niet alleen een museumstuk geworden, maar bovendien een gevaar op de weg. Toch heeft deze oude getrouwe de brandweer van Eist nooit laten staan. De motor deed het nog best, maar als brandweerwagen beantwoordde „het W Hoofdstraat 71 Telefoon 2896 wiel?", waarop de jongeman antwoord de: „Vraag liever hoeveel er nog in zitten!" Een bewijs, dat de rijwielher steller nog wel wat te doen zal hebben. ANNIE HERMES EN GEORGE STAM CONCERTEREN IN DE SINT ANDRIES Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal a.s. Woensdag het laatste van de serie zo- merconcerten in de St. Andrieskerk ge geven worden. Annie Hermes, alt en George Stam, orgel, zullen een programma brengen, dat voor elk wat wils bevat. Beide solisten zijn aan het Amster dams Conservatorium verbonden; George Stam als directeur en Annie Hermes als zangpaedagoge. Annie Hermes is in ons land en ver daarbuiten een zo bekende zangeres, dat een ieder zal begrijpen, dat men de ze unieke gelegenheid om haar in eigen plaats of omgeving te kunnen horen zingen, niet voorbij mag laten gaan. Wanneer we de programma's van het Holland Festival of van de radio be zien, dan vinden we daar regelmatig de naam: Annie Hermes. Het schoonst klinkt deze prachtige stem in oratorium of lied, zodat we a.s. Woensdag dan ook ten volle zullen kunnen genieten van deze beroemde alt. George Stam heeft op 31 Augustus 1954 in Amerongen de harten van alle aanwezigen met zijn spel veroverd, zo dat zij en vele anderen ongetwijfeld ook nu weer aanwezig zullen zijn. LANDBOUW-WINTERCURSUS Volgens een in dit nummer voorko mende advertentie zal in October a.s. weer begonnen worden met een 2- jarige Landbouwwintercursus in de Chr. School te Ederveen. ding" geenszins meer aan de hedendaag se eisen. Het is dan ook geen wonder, dat in de loop van de achterliggende jaren al vele malen op vele manieren met dit ouwerwetse geval de spot is gedreven. De Rhenense gemeenteraad besloot de brandweren in Rhenen, Achterberg en Eist te gaan reorganiseren en kocht voor Rhenen een nevelspuit, wees de motorspuit van Rhenen toe aan Ach terberg en beschikte Eist in het bezit te stellen van 'n fonkelnieuwe Triomph bluseenheid. Donderdagochtend stond de nieuwe Elsterse aanwinst voor het Rhenense stadhuis opgesteld. Het is een Volks wagen bestelauto (gesloten model), die voor deze motorspuit als basis is ge bruikt. Deze bluseenheid is uitgerust met een draagbare motorspuit met een capaciteit van 9001100 liter per mi nuut bij 9060 meter opvoerhoogte. De motorbrandspuit is in de dwarsrichting van het voertuig op rail geplaatst. Bij normaal gebruik blijft de motorbrand spuit in het voertuig staan. Door mid del van een speciale zuiginlaat is het mogelijk het water zowel aan de linker als aan de rechterzijde van het voer tuig aan te zuigen. Indien de motor brandspuit moet worden gebruikt op plaatsen, welke voor het voertuig on bereikbaar zijn, kan de spuit op zeer eenvoudige wijze worden uitgenomen en door vier personen worden ver plaatst. Het voertuig is ingericht voor vervoer van 5 a 6 personen inclusief de chauffeur. Voor snel in- en uitstappen is het voertuig voorzien van dubbele naar buiten draaiende deuren. De ach terste deuren zijn voorzien van ramen, vervaardigd uit splintervrij glas. Bo venop is een ladderrek aangebracht. Daarnaast ligt aan beide zijden een zuigbuisgoot. Aan het voertuig is een zoeklicht bevestigd, hetwelk afneem baar is en desgewenst ook op een af stand van 15 meter van het voertuig lean worden opgesteld. Verder is er een moderne electrische sirene aan de brandweerauto bevestigd. Naast deze fonkelende aanwinst was voor de aardigheid het oude „meubel" opgesteld. De secretaris van de Vrij willige Brandweer in Eist, de heer G. Henzen, had achter het half afgebrok kelde stuur plaats genomen, terwijl de burgemeester van Rhenen onder aan bieding van zijn gelukwensen, de nieuwe motorspuit overdroeg. Het „museumstuk" is verkocht aan de jeugdherberg „Eikelenkamp" waar het op de uitgestrekte terreinen dienst zal gaan doen als „taxi" voor de trekkers, 'die tegen betaling van f 0,05 per rit van •dit historisch' vervoermiddel gebruik kunnen maken. 1 Nu Eist in het bezit is gekomen van een dergelijke hypermoderne spuit, willen we niet wensen, dat er veel ge- ruik van mag worden gemaakt, doch en gelukwens is het dubbel en dwars waard. AANRIJDING Dinsdagavond had op de Cuneraweg ter hoogte van de Hogesteeg een .aan rijding plaats, welke wonderlijk goed afliep. De fam. v. d. P. uit Veenen daal reed omstreeks 8 uur per fiets in de richting Veenendaal. In de on overzichtelijke bocht bij de Hogesteeg, Teed hun een vrachtauto, bestuurd door de heer B. uit Rhenen, achterop. Op hetzelfde moment kwam van de rich ting Veenendaal een motorrijwiel, be stuurd door de heer V. uit Veenendaal. Daar de vrachtauto op het linker weg gedeelte reed en de motorrijder over het midden van de weg, kon een aan rijding niet uitblijven. De motorrijder probeerde nog naar links uit te wij ken, doch reed hierbij mevr. v. d. P. aan, waardoor deze in een langs de weg aanwezige haag viel. Het rijwiel werd flink vernield, doch mevr. v. d. P. liep alleen een pijnlijke knie op. Hieruit blijkt weer hoe noodzakelijk het is in bochten de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. fb •ei VEENENDAAL Geboren: Silvia, d. v. M. Visser en I. Hielke; Jeanine Jolanda lima, d. v. D. Boere en M. H. G. v. d. Berg; Bernardus Josephus Adrianus Maria, z. v. J. W. J. M. v. d.j Wee en J. P. J. Ahsmann; Ni- colaas, z. v. C. v. Ginkel en A. van Soest; Arie Saks z. v. W. Voerman en D. v. d. Haar; Cornelia, d. v. G. Hei kamp en S. Heikamp; Hendrik Jan, z. v. J. v. d. Haar en H. J. Huibers; Janna Maria Theresia, d. v. J. A. Beurskens en B. Turkesteen. Ondertrouwd: Antonie Anne Achter berg, 27 j. en Jacoba Koenders, 22 j.; Röelof Roelofsen, 22 j. en Maria Ver meer, 23 j.Teunis Geijtenbeek, 25 j. en Jacoba van Leeuwen, 21 j.; Cornelis Spies, 21 j. en Margien Klok, 21 j.; Jan Willem v. Manen, 24 j. en Cornelia Hen- drikje Bos, 19 j.; Willem Hardeman, 34 j. en Cornelia Janzina v. d. Scheur, 40 j. Franciscus Jansen, 24 j. en Catharina Schoeman, 22 j.; Abraham Adriaan Methorst, 25 j. en Johanna Gijsberta v. Doorn, 21 j. Getrouwd: Leendert Hendrik v. d. Ham, 22 j. en Angenies van Nieuwame- rongen, 20 j.; Paulus Wolven, 23 j. en Dirkje de Bruin, 21 j.; Jan Alberti, 26 j. en Evertje van Asselt, 24 j. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Barend Jean, z. v. T. Bud ding en E. v. Kesteren; Hendrik, z. v. E. v. Dijk en W. Brouwer. Ondertrouwd: Jacob T. Grasdijken en Gijsbertha H. Busser; Hendrik G. Met horst en Adriana M. van Dam. RHENEN Geboren: Willem, z. v. Willem Ver- hoeks en Antje van Duijvenvoorde, Grutterstraat 5; Eddy, z. v. Jan Drost en Jannie Wilhelmina van Hunnik, Franseweg 21; Willemina Johanna, d. v. Andries Randewijk en Hendrika van Laar, Cuneralaan 42; Hendrik, z. v. Hendrik van Harselaar en Elisabeth Bernardine Ströher, Veenendaal; Jo hannes, z. v. Johannes Hendrik Bleijen- berg en Trijntje Heiwegen, Veenendaal. Ondertrouwd: Hendrik Haisch, Wa- geningen en Jacoba Elisabetha Nouris; Jan Fles en Alberdina Kuiper, Emmen. Getrouwd: Gerrit Cornelis Klumpe- naar en Cuneira van Viegen; Gerrit Wilhelm van Willigen en Jannigje Huigen; Jacobus Gerringa en Maria Christina van Ommen; Willem van Daa- len en Aaltje Alberta Roseboom; Dirk Peterse en Geertje Klomp. Overleden: Sebastianus Jacobus Vis ser, 8 j., Cuneraweg 12; Dirkje Corne lia van Baak, 72 j., geh. m. Willem de Ridder, Levendaalseweg 2; Gijsbertje v. Laar, 85 j., wed. v. Cornelis van den Berg, Nieuwe Veenendaalseweg 51. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt, 9.30 uur ds. J. W. de Bruyn van Harderwijk, 5 u. ds. Vroegindewey. Ju- lianakerk 9.30 u. ds. Vroegindewey, 5 u. ds. Van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds. v. d. Pol, 5 u. ds. J. de Jager van Amerongen. Veeneind 3 u. dhr. Meijer. Dijkstraat 2.45. u. ds. Vroegindewey. Sola Fide 9 u. ds. Goedhart (jeugd dienst), 10.30 u. ds. H. J. L. Visser van Rotterdam, 5.30 u. ds. Goedhart. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 u. ds. Overduin. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 u. ds. L. Holtrigter van Onstwedde. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 u. ds. Kok. Ger. Gem. (Fl.str.) 9.30 en 5 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Daalder van Haarlem. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 u. H. Mis, 10 <u. Hoogmis, 7 u. Lof. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Heiligingsdienst, 12 u. Zondagsschool, 7 u. Openluchtsamen komst, 8 u. Verlossingssamenkomst. RHENEN. N. H. (Ger.) Evangelisatie 10 en 5 u. dhr. K. Prinsen van A'dam. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Koore man, 6 u. ds. P. de Vries, Driebergen. Ger. Kerk 10.30 en 5 u. ds. H. Volten. Ger. Gem. 10 en 5.30 u. leesdienst. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 u. leesdienst. Woensdag 7.15 uur ds. W. Hage. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Moolenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. A. Terlouw van Bennekom, 6 u. ds. B. N. B. Bouthoorn van Bennekom. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 u. leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. v. Viegen. EDERVEEN. Ger. Gem. Zaterdag 7.30 uur ds. Mallan van Bruinisse. SPECIAALZAAK VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Remme, Markt, tel. 2061. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr. Bakker et Leersum, telef. K 3434-495. RHENEN. dr. Ch. H. Paris Jr., Heren straat 83, Tel. 432. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Ringelesteijn van Ederveen, telef. K 8387-201. „Blanka" speelt nu voor een eenvoudig huis in Einbeck (Duitsland). De trouwe herdershond geniet er van een welverdiend pensioen en maakt zich nu nog vetdienstelyk door over de kinderen te waken. Hy waarschuwt de kinderen voor aanrijdende auto's, voor te wilde kameraadjes en grijpt in als het spel te gevaarlyk wordt. Blanka doet ook nog boodschappen voor haar meester, de slager Andreas Kellermann. Hy bezorgt nog vlees aan de klanten, verzorgt tal van andere werkzaamheden. „Ook tydens zijn levensavond wil Blanka zich gaarne verdienstelijk maken. Gewillig poseert hij voor de fotoverslaggevers, en even gewillig gaat hy in de rij staan om kaartjes te kopen voor de bioscoop." Aldus Kellermann, de trotse eigenaar, die ons dezer dagen het relaas gaf van zyn wonderdier. Blanka lijkt uiterlijk op een doodge wone herdershond, zoals er twaalf in het dozijn gaan. Hij is niet eens opmer kelijk mooi en vermoedelijk van niet volkomen zuiver ras. De kop is iets te groot en de poten iets te zwaar. Het dier heeft echter een buitengewone intelli gentie en demonstreerde al spoedig on derscheid te weten tussen goed en kwaad en het boze te kunnen bestrijden. Blanka ruikt gevaar. Kellermann stond eens met z'n hond te schuilen voor een onweer in een klein schuurtje. Het dier dwong hem verder te lopen en bleek tevreden toen ze een andere schuilplaats hadden gevonden, vijftig meter verder. Enkele ogenblikken later sloeg de blik sem in het schuurtje. Blanka heeft ook de oorlog meegemaakt, steeds begeleid door zijn meester, want van niemand anders nam hij een order aan. Hij spoorde vermisten en gewonden op en heeft honderden soldaten het leven ge red. Toen een groep soldaten een brug wilde overtrekken stuurde men Blanka vooruit. Het dier greep twee verzets strijders, die voornemens waren de brug de lucht in te laten springen. De hond werd hierbij zelf verwond, doch met deze prestatie was hij tevens be roemd geworden. Maar onmiddellijk na de oorlog oogstte Blanka het ene succes na het andere in zijn strijd tegen de onder wereld. Hij werd de schrik van de booswichten in geheel Noord-Duits- land en Kellermann kreeg sommen ge boden van tienduizend pond sterling, doch hij wilde het trouwe dier niet af staan. Kellermann verklaarde zich bij deze gelegenheid wel bereid de Engelse commandant van de M.P. te helpen en zo verzeilde Blanka in het vreselijke avontuur van de watermolen, waarover in 1946 alle bladen hele kolommen nieuws brachten. De militaire politie was een geraffineerde bende op het spoor gekomen, die moordend en rovend door Noord-Duitsland trok en telkens verdwenen was, voor men kon ingrij pen. Men wist, dat in een bepaalde nacht de watermolen bij Einbeck zou worden overvallen. In een pantser wagen, waarin ook Kellermann en Blanka hadden plaats genomen, raasde de Britse M.P. naar het gehucht Ku- venthal, waar de watermolen staat, doch men kwam reeds te laat om de bewoners te redden. Blanka sprong het eerst uit de wagen, stak haar neus in de koude lucht, snoof en sprong on middellijk een openstaand raam binnen. Kellermann en de politie volgden. De maan verlichtte het vreselijk schouw spel: gelijkvloers lag de neergeschoten molenaar, reeds dood, badend in z'n bloed. Op de eerste verdieping Vond men het lijk van zijn vrouw en het lichaam van de reeds stervende doch ter. Op de tweede étage vond men twee andere dodelijke slachtoffers en ver scheidene gewonden. Blanka behoefde niet gecommandeerd te worden. Het trouwe dier wist, wat er verwacht werd: hij snuffelde de vertrekken rond en tenslotte ontdekte hij een pet, die niet aan een der bewonrs tobehoorde. Aan de lange zoeklijn gebonden liep de hond het bos in. De begeleiders konden hem nauwelijks bijhouden. Hij liep bijna drie uren. Niet een enkele keer verloor hij het spoor. In een kamp arresteerde de hond de zes schuldigen. Drie er van kregen de doodstraf. WELVERDIENDE RUST Van 1946 tot 1954 nam Blanka deel aan een dikke honderd jachten op mis dadigers en hij wees bijna twee honderd schuldigen aan. Hij bracht rovers in de gevangenis, moordenaars en ordinaire dieven. Op een middag in 1952 was Blanka erg onrustig en Kellermann vroeg zich af, wat er aan de hand zou zijn. Toen hij de hond losliet, sprong Blanka er vandoor, als een pijl uit de boog, het bos in. Door te blaffen gaf hij z'n meester de weg aan. Toen Kel lermann een half uur later Blanka weer terug zag, stond het trouwe dier beschermend over een bewusteloos meisje van tien jaar, dat door een ban diet in het bos was gelokt. Het kind leefde nog en dank zij de scherpe neus van Blanka was er nog niets onherstel baars gebeurd. (23) Zwijgend, stapvoets gaat de kleine ruiter- groep door het nachtelijke woud. Steeds rotsachti ger wordt het pad en als ze na een tocht, die Aram uren scheen te duren, de bossen achter zich hebben gelaten, liggen voor hen de eerste uitlopers van de Apenijnen. Als een machtige ongenaakbare barri cade verheffen zich de bergkammen tegen de nach telijke hemel. Hard klikken de hoeven der paarden op de rotsbodem en onwillekeurig huivert Aram even, als zijn rijdier een steen wegtrapt die over de rand van het smalle pad rolt en omlaagsuist in de peilloze diepte. Met de handen op de rug gebonden is hij nauwelijks bij machte, zijn paard in bedwang te houden als het dier soms door een onverwachte ge beurtenis schichtig zou worden. Een gesmoorde ver wensing van Brock, die vóór hem rijdt, maakt hem duidelijk, dat ook de wapensmid aan een dergelijke mogelijkheid denkt. Plotseling schrikt hij op uit zijn overpeinzingen. Aiglon, die aan het hoofd van het troepje rijdt, heeft zijn paard ingehouden. Langs de brede rug van de roofridder ziet Aram midden op het rotspad de silhouet van een ruiter. Het maan licht valt hem op de rug, zodat zijn gezicht in het donker blijft. Maar toch herkent Aram onmiddellijk de golvende haardos en de zwierige baret. De man voor hem kan niemand anders zijn dan de tweeling broer van Angelo, prins Balthazar!

De Vallei | 1955 | | pagina 2