Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MIEREN als wegenbouwers Gortstraat kampioen in groep II Ds R. Kok hartelijk gehuldigd MULDER 40 -JARIG AMBTSJUBILEUM AGENDA Achterberg Ederveen Rhenen Eist Renswoude Firma J. FTak Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 No. 68 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bemind en geacht ook buiten zijn gemeente Het Evangelie en de Wet Bijna 600 leden voor Arbeiderskunstkring Hoe Veenendaal spaarde ii Moeilijke tijden Opening Centrale School voor Chr. V.G.L.O. In Bergbad 147 zwem diploma's uitgereikt Bergbad wordt Zaterdag gesloten Climax I wint met 37 van Zeist I Elsterse baby in de zak! Om de VALLEI-BEKERS ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaa! Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES AdvertentieprUs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandagavond was het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoofdstraat geheel gevuld toen daar, mede in aanwezigheid van tal van ge nodigden en afgevaardigden ds. Kok zijn jubileumpredikatie hield. Onder de aanwezigen waren o.a. het voltallig college van burgemeester en wethouders en gemeentesecretaris D. Blankespoor, plaatselijke predikanten alsmede afgevaardigden van de ge meenten van Westzaan, Gouda, Mij drecht, Utrecht, Lisse en van nog an dere plaatsen. Tijdens deze byzondere byeenkomst waarin de grote moeilijkheden welke ds. Kok en zyn gemeente in de achter liggende jaren gekend hebben, by het herdenken nog weer domineerden, bleek ook de mate waarin de jubilaris zich door zijn menslievende rechtscha penheid zeer bemind en geacht heeft weten te maken; en dat ook in grote kring buiten zyn eigen gemeente. Ds. Kok had voor zijn predikatie de eerste twee verzen van 1 Thessaloni- censen 2 gekozen: „Want gij weet zei ven, broeders, onzen ingang tot u, dat die niet ijdel is geweest. Maar hoewel wij tevoren geleden hadden, en ook ogs smaadheid aangedaan was, gelijk gij weet, te Philippi, zo hebben wij noch tans vrijmoedigheid gebruikt in onzen God, om het Evangelie van God tot u te spreken in veel strijds". Met ontroering, zo begon ds. Kok, zijn wij dan door Gods voorzienigheid gekomen bij de mijlpaal van 40-jarige ambtsbediening. Tot hiertoe heeft de Heere geholpen. Bij dit herdenken be paalt ons geheugen ons als vanzelf bij de verschillende gebeurtenissen in die jaren. Lief en leed komen weer naar voren en ook de strijd, doorleefd voor de naam en de zaak des Heeren. In Hem zijn wij mede-overwinnaars. In Gods Woord wijst het getal 40 op een zaak, die tot volkomenheid is gebracht en in die jaren wérd een zaak tot vol komenheid gebracht. De volkomen ze kerheid kwam in mijn hart. Het ko ninkrijk der hemelen is niet te bouwen met menselijke kracht. Het Evangelie heeft zijn uitgang uit Hem en niet uit de mens. Het is zijn gebod Hem te ge loven. In het Evangelie vinden wij al les wat wij ter zaligmaking nodig heb ben. Jubileren is een zaak van verschij nen voor Gods aangezicht. Vaak heb ik tegen God gezegd: wat heb ik toch nog weinig verteld van Uw genade en liefde. Hoewel zij het verplicht waren hebben niet allen die er in die tijd van hoorden het Evangelie aanvaard. Ze waren vaak onderwezen vanuit het Oude Testament; het historieel geloof. Paulus heeft het Evangelie gepredikt. Zou hij ook de Wet gepredikt hebben? Het aantal leden van de Arbeiders kunstkring Veenendaal is de laatste maanden sterk toegenomen. Het aantal leden bedraagt nu bijna 600. Bij de ko mende voorstelling zullen er dus wei nig plaatsen voor niet-leden beschik baar zijn. Het is dus nodig lid van de Kunstkring te zijn wanneer men in het bezit van toegangskaarten voor de ver schillende avonden wil komen. Gedurende de maand Augustus 1955 werd voor de Rijkspostspaarbank op het postkantoor te Veenendaal ingelegd een bedrag van f 140.693,38 en terugbe taald f 88.682,74. Bij de Nutsspaarbank was de inleg in Augustus f 195.465,82 en de terugbe taling f 148.505,30. AANLEG VAN EEN KOKERBAAN De data waarop het aangekondigde plaatselijke schutterstournooi gehouden zou worden en waaraan wordt deelge nomen door de schietvereniging „Prins Hendrik", de Gem.-politei, de Reserve Gem.-politie en de Veenendaalse Natio nale Reserve zijn verzet moeten worden in verband met werkzaamheden op de schietbaan op de Berg. Deze werkzaamheden houden ver band met de aanleg hier van een zgn. kokerbaan. De dagen waarop nu ge schoten zal worden zijn bepaald op 10, 17 en 24 September. ïi H ■i 11 hui nun ii iiniiii iniiiiiii iftm i nu i li nu mi iiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiin i Heden, Woensdag 7 September (Op de Markt) tentoonstelling reuzenwalvis „Jonas". Donderdag 8 September (In geb. „Eltheto") 's middags en 's avonds vertoning van de film „Terug naar het Licht" en tentoonstelling Ned. Chr. Blindenbond. Vrydag 9 September (Op de Markt) 's avonds 9.15 uur, bekendmaking namen winnaars laatste 10 kinder fietsen van de VWV-actie. Zatardag 10 September (In het Bergbad) 3.30 uur slui- tings-polotournooi. Luxor Theater Heden, Woensdag en morgen, Donderdag de film „De Won derdokter", Vrijdag en Zater dag „Het schaap met vijf po ten". II In mijn ambtelijke loopbaan heb ik ge zien hoe men Wet en Evangelie kan ver mengen en dat maakt beide krachteloos. Ook scheidt men de Wet van het Evan gelie waarbij men door de Wet eerst verbrijzeld en verootmoedigd moet zijn om recht op het Evangelie te hebben. Niet ik, maar de Bijbel zal zeggen hoe het dan wel moet, zo ging ds Kok ver der. De Bijbel stelt de Wet in dienst van het Evangelie. Het Evangelie is het einde en doel der Wet. De Wet is de tuchtmeester tot het Christendom. Het Evangelie is niet te prediken zonder de Wet. Zijn er geen getuigen in ons midden die onder onze bediening Hem ontmoet hebben? O, als dat eens niet zo zou zijn. Maar er zijn er. Wij hebben ze ontmoet. In die 25 jaar hier in Veenendaal zijn er velen gestorven. Wij hebben ze ont moet die met vreugde van hier gingen en de verheerlijkte Emanuël zagen staan in de poorten des hemels. Ik heb ze met veel verloochening nagestaard. In de hemel zullen zij er van getuigen. De joden konden niet zalig worden omdat ze te veel gerechtigheid hadden geoefend in de Wet en daardoor konden ze niet evenals de heidenen door het Evangelie tot de bekering komen. Wij hebben de vrijmoedigheid te prediken uit het Evangelie, zo riep ds. Kok met Paulus uit. Alles staat in verband met twee Synodale beperkingen. In 1948 is de Synode te Rotterdam gekomen tot een verklaring welke voorstaat, dat het Evangelie alleen gepredikt wordt aan diegenen, die weten dat ze uitverkoren zijn. Ik kan in de hele Bijbel geen tekst vinden welke deze stelling bevestigt. Ik roep ze op die dat wel kunnen. Wij wil len het Evangelie prediken zonder be perking, anders zou de predikatie ge deeltelijk uit de mens zijn. Als een kind datgene zou nemen wat de ouders voor hem bestemd hebben maar het nog niet hebben aangeboden, dan steelt dat kind. Dit alles is de oorzaak van onze strijd. Was het zo moeilijk? Nee. Ik kan niet bogen op overwinningen. Integendeel, de verliezen waren vele. Wij hebben het voor Gods aangezicht aanvaard en toen was het niet moeilijk meer. Paulus leed ook veel verliezen, maar zijn ge loof heeft hij behouden. Ik deed het (zie verder pagina 2) De Centrale School voor Christelijk V.G.L.O. aan de Geerseweg zal a.s. Don derdag 8 September, des avonds te 8 uur officieel geopend worden. Deze opening vindt plaats in het nieuwe schoolgebouw. Het diploma-zwemmen, verzorgd door de Veenendaalse Zwemclub „VZC" is een groot succes geworden. Ongeveer 160 hebben aan de zwemproeven deel genomen, waarvan er 13 zijn afgewezen. Het merendeel der candidaten slaagde voor de diploma's A en B van de KNZB terwijl ruim 30 candidaten het C-diplo- ma haalden. De belangstelling van de zijde van ouders voor het merendeel namen kinderen aan de examens deel was enorm. De Veenendaalse Zwemclub en de Stichting Natuurbad „Bergbad", welke het bad beschikbaar stelde, kunnen op een zeer geslaagde zwemmiddag terug zien. SLUITINGS-POLO-TOURNOOI Naast het traditionele Ritmeester- tournooi houdt de Veenendaalse Zwem club VZC a.s. Zaterdagmiddag in het „Bergbad" nogmaals een heren-water- polo-tournooi. Dit zal dan een sluitings- tournooi worden, aangezien op deze middag het „Bergbad" officieel wordt gesloten. Aan het tournooi nemen naast het eerste herenzevental van VZC deel: Flevo (Nijkerk), Steenvliet (Geldermal- sen) en Vahalis (Tiel). De aanvang is gesteld op half vier. De Tafeltennisclub „Climax" heeft de afgelopen week deelgenomen aan de nederlaagwedstrijden, georganiseerd door de TTV „Zeist". De uitslagen wa ren: Zeist 1 Climax 1 37 Zeist 2 Climax 2 64 Zeist 3 Climax 3 55 De totaaluitslag werd dus 1416 voor Climax. Dat is intussen niet voldoende gebleken, aangezien „Barna" uit Utrecht met 1713 over „Zeist" zege vierde. Het jochie dat enkele dagen ge leden een spiksplinternieuw zusje had gekregen stond met glanzende ogen met buurman voor diens ko nijnenhok. Daarin huppelde naast moeder konijn enige allerliefste ko nijnenbaby's rond. Het jochie was enthousiast. „Mag ik er een?" was z'n vraag. „Als ik het nieuwe zusje van je krijg," plaagde buurman. Een uur later snelde jochies moe der ontsteld naar boven waar haar kleinste erbarmelijk schreide En ja hoor, daar.was jochie ver woed bezig het wicht in een grote aardappelzak te werken! HOOIBERG BRANDDE AF Zaterdag werd door de heer v. L. des morgens omstreeks half twaalf brand ontdekt in de hooiberg van de heer S. aan de Achterbergsestraat alhier. De hooiberg was aan de achterzijde in brand geraakt, door onbekende oorzaak. Het vuur greep snel om zich heen zo dat de hooiberg na korte tijd geheel in brand stond. Door omwonenden werd de naast de hooiberg staande schuur, die inmiddels ook vlam gevat had, met emmers water nat gehouden, waardoor deze behouden kon blijven. Door de vrijwillige brandweer van Achterberg en Rhenen, die snel ter plaatse waren, werd ogenblikkelijk met het blussings- werk begonnen, waarna het vuur spoe dig was bedwongen. De hooiberg, die gedeeltelijk met haver en rogge was gevuld, ging grotendeels verloren. Mede door de gunstige wind kon het woon huis en omliggende gebouwen behouden blijven. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Tydens de Vrydagavond op het DO- VO-terrein gespeelde beslissingswed- strijd om het kampioenschap in groep II van de Jeugd-voetbal-competitie heeft de Gortstraat zich met een mi niem verschil de meerdere getoond van het Kostverloren. De ploeg van eerst genoemde straat wist namely k met 10 te winnen. In groep II is dus de Gortstraat kam pioen geworden, terwijl het Kostver- FILIAAL VAN OPENBARE LEESZAAL De inwoners van Ederveen en De Klomp zullen in de gelegenheid gesteld worden om, evenals Otterlo, van lectuur voorzien te worden door een wekelijkse of tweewekelijkse boekenkist vanuit de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Ede. Zoals bekend is deze leeszaal ge sticht op federatieve grondslag met een algemene en christelijke afdeling. Degenen, die zich als lid opgeven be talen f 4,of f 5,per jaar. Vanaf 1 October tot 31 December is dit resp. f 1,— of f 1,25. Voor f 4,per jaar mogen zij per keer lenen: één Ned. roman, een roman in een vreemde taal en twee weten schappelijke boeken. Voor f 5,per jaar bovendien een Ned. roman extra. Men betaalt geen leesgeld per boek. Kinderen tot 18 jaar kunnen op een knipkaart van 70 cent 20 boeken, lezen. Ze mogen twee boeken tegelijk lenen. De Ned. romans en de kinderboeken mogen 14 dagen gehouden worden, de romans in vreemde talen en de studie boeken 4 weken. Inwoners van Ederveen en De Klomp kunnen zich als lid opgeven bij een van de volgende adressen: mevr. Treu- re, Herv. pastorie, Ederveen; Mevr. Hey, de Klomp 5 en mevr. van Ringelestijn, Hoofdweg 50, Ederveen. Hier kan men ook alle inlichtingen vragen. De plaats en het uur van het boeken ruilen zullen nog bekend gemaakt worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat slechts bij voldoende deelname de mogelijkheid bestaat, Ederveen en De Klomp op deze wijze van lectuur te voorzien. loren op de tweede en de Dennenlaan op de derde plaats zijn geëindigd. In groep I was de kampioen al be kend, namelijk Davidsplein, en hier moest alleen nog gespeeld worden om de tweede en derde plaats. Na de ontmoeting Nieuweweg (Jeugd en Vriendschap) en Parallelweg (Roda) van j.l. Donderdagavond op het Meri- no's-terrein waarbij Parallelweg (Roda) met een 41-overwinning uit de bus kwam, zijn in groep I Parallelweg (Ro da) en Nieuweweg (Jeugd en Vriend schap respectievelijk tweede en derde geworden. De datum van uitreiking van de prij zen, dus de beide wisselbekers, beschik baar gesteld door ons blad, alsmede de fraaie legpenningen voor de op de twee de en derde plaats geëindigde elftallen, is nog niet definitief vastgesteld. Waar schijnlijk zal een en ander plaats vin den tijdens de feestelijke bijeenkomst welke voor alle spelers van de jeugd- competitie samen gehouden zal worden. ZAKKENROLLER OP RHENENS WARENMARKT? Mevrouw K., wonende aan de Prins Bernhardstraat, staat voor een raadsel. Toen ze inkopen ging doen op de wa renmarkt op het Fred, van de Paltshof, had zij in haar hengselmandje een bankbiljet liggen van f 25,Op de Markt aangekomen, dacht ze, laat ik dat geld eerst in m'n portemonnaie stoppen. Ze voegde onmiddellijk de daad bij de gedachte, griste haar porte feuille mét het bewuste bankbiljet uit haar hengselmandje en borg het goed KERKEWUK 167 -TEL.2860-VEENENDAAL In Amsterdam vond het grote jaar- lijkse Bloemencorso voor bloemen- kwekers uit Aalsmeer plaats. Behalve een tocht door de stad werd in het Olympisch Stadion een fraai bloemen- spel opgevoerd. Foto: Het maken van de prachtige wagens kost vele nach- telyke arbeidsuren. op. Bij de groenteman aangekomen ging mevrouw K. vervolgens een heerlijk maaltje bloemkool uitzoeken. Toen de koop gesloten was en het op betalen aankwam, kreeg zij echter de schrik van de dag. Op de bodem van haar mandje lag open en wel haar por tefeuille, maarhet bankbiljet van f 25,was verdwenen. Vermoedelijk heeft een zakkenroller de manipulaties van mevrouw K stil letjes gadegeslagen en zijn slag gesla gen, terwijl de argeloze vrouw haar in kopen deed. Van de vermissing van het geld is aangifte gedaan bij de politie, die in dit geval waarschijnlijk wel voor een hopeloze taak zal staan. RHENENSE AUTOMOBILIST KREEG OORVIJG VAN COLLEGA WEGGEBRUIKER Op de Koerheuvel heeft zich een dra ma afgespeeld tussen twee automobi listen beiden afkomstig uit het Greb- bestadje. De weg loopt nogal steil naar beneden en heeft scherpe bochten, waarin het uitzicht volkomen nihil is. In één van die bochten reed de Rhe- nenaar V. d. M. met zijn auto in bene denwaartse richting, toen op hetzelfde ogenblik vanuit de tegenovergestelde richting de Rhenenaar H. naderde. De laatstgenoemde reed vrij ver naar links op dit smalle weggedeelte, hetgeen on der het passeren de heer v. d. M. de uit roep ontlokte van „Kijk uit sufferd!" De heer H., die dit hoorde, stopte on middellijk liep op de wagen van v. d. M. af, die inmiddels ook tot stilstand was gekomen en diende laatstgenoemde zon der een enkele vorm van commentaar een fikse oorvijg toe. V. d. M. was zo geschrokken, dat hij onmiddellijk in z'n auto stapte en wegreed. Hij had echter nog zoveel tegenwoordigheid van geest om het autonummer van zijn belager te noteren. Deze werd door de politie op gespoord en aan een verhoor onderwor pen. Toevallig waren enkele militairen van het gebeurde getuigen. Het zal voor de heer H. vermoedelijk een dure oor vijg worden! Wij zeggen dan; „Blijf Heer in het verkeer!" De mens heeft zich sinds de uitvinding van de auto doen kennen als een weer galoos wegenbouwer. Maar een mier, dat kleine diertje, dat ons op een warme zomermiddag in het bos zo tergend kan plagen, doet voor hem niet onder. Ster ker: lang voordat de primitieve natuurmens met geweld zyn paden hakte door het. dichte oerwoud, was de mier hem in het wegenbouwen al de baas. Vergis je niet in hetgeen deze nyvere diertjes presteren. De bioloog Stammer heeft eens een geweldig mierennest onderzocht, dat hij in Mecklenburg vond. De uitkomsten waren ongedacht: er was een bevolking van rond tien millioen indivi duen. Het jachtgebied besloeg een oppervlakte van 6 ha en het wegennet besloeg een lengte van 7.5 km. Sommige hoofdstraten waren meer dan 500 meter lang. Hoe dit te verklaren? Is dit alles al leen maar instinct of komt er verstan delijk overleg bij? Hebben de mieren het vermogen elkander iets mee te de len? Houden ze er een geheim alarm systeem op na? Hebben ze bepaalde middelen om de weg terug te vinden? Prof. Buytendijk van Groningen, ver maard door zijn onderzoekingen op dit gebied, zegt zeer stellig: „Neen, er is geen sprake van, dat de mieren ver stand hebben. Wel is aan te nemen, dat zich bij de mieren bepaalde voorstel lingen vormen, waardoor zij leren in een bepaalde omgeving de weg te vinden." Op welke wijze bouwen mieren we gen? Daarover zijn de meningen ver deeld. Maar het staat op grond van on derzoekingen in de laatste jaren toch wel vast, dat een mier er mee begint. Bij het zoeken naar voedsel stoot deze b.v. op een druppel honingdauw. Het diertje zuigt zich daarmee vol en maakt op de terugweg naar het nest allerlei bewegingen met het achterlijf. Kort na zijn terugkomst in het nest stuift daar al spoedig een aantal mieren uit, dat met omlaaggerichte sprieten een be paald spoor volgt: het spoor dat de voedselverzamelaar heeft achtergelaten. De groep komt bij de voedselvoorraad aan en keert na deze verorberd te heb ben in rechte lijn naar het nest terug. SPRIETENHERKENNIN G Een opmerkelijk verschijnsel is ook, dat de mieren elkander herkennen. Laat er maar eens een vreemde mier in het nest komen: hij wordt subiet afgemaakt. Het eigen volk kent elkaar beter dan wij mensen elkaar dikwijls kennen. In elke mierenstad wordt een vreemde in dringer onmiddellijk gesignaleerd en OPENLUCHTMEETING Het bekende raadslid de heer E. P. van Dijk te Rhenen herdacht dezer da gen zijn 30-jarig jubileum als zodanig. De jubilaris was jarenlang raadslid voor de SDAP en daarna wethouder. De crisisjaren brachten de heer Van Dijk tot bekendheid. Toen was hij de man, bij wie ieder kon aankloppen om ad vies. Toen ook ontstond 't karakteristieke gezegde: „Ga maar naar E. P Na zijn uittreding uit de partij ver tegenwoordigt de heer Van Dijk thans de Vrije Partij als raadslid. Naar aanleiding van zijn jubileum zal de heer Van Dijk een meeting hou den te Eist, hoek FransewegDriftweg op Zaterdagavond 10 September a.s. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN Door leden van de Cult. Nat. Hist. Ver. te Eist werden kort na elkaar weer enige belangwekkende vondsten ge daan. Het betrof hier een mooie stenen bijl welker ouderdom wordt geschat op pl.m. 1000 jaar voor Christus. De tweede vondst was een ijzeren kanonskogel uit de Spaanse tijd. COLLECTE „CRESCENDO" Zaterdagmiddag j.l. hield de Veenen daalse muziekvereniging „Caecilia" een muzikale rondgang door ons dorp, waarbij werd gecollecteerd voor het in strumentenfonds. Een prachtige daad, deze belangeloze medewerking van „Caecilia". De opbrengst was f 164,50. LEDENVERGADERING „P.I.T." Vrijdagavond a.s. zal de tafeltennis vereniging „P.I.T." in ledenvergadering bijeenkomen. Verschillende belangrijke punten staan op de agenda, o.a. be stuursverkiezing. VOETBAL Zondagmiddag speelden twee combi natie-elftallen van de v.v. „Renswou de" tegen elkaar, als een laatste voor bereiding voor de competitie, die Zon dag a.s. met een uitwedstrijd tegen Oranje-Wit uit Eist start. Het is voor Voor een BRIL natuurlijk na ar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL de keuzecommissie bijzonder moeilijk het juiste elftal op de been te brengen, daar er veel jonge krachten voor een plaats in het eerste elftal in aanmerking komen. BESTUURSVERGADERING Naar wij vernemen zal de Ned. Herv. Jongelingsvereniging Maandag avond 19 September weer met het win terwerk beginnen. De aanvang der avonden is 8 uur. Hieraan, zal echter nog een bestuurs vergadering voorafgaan waarin het winterprogramma zal worden vast gesteld. dan niet alleen een mier van een ge heel andere soort, maar ook een mier van dezelfde soort, die in 'n andere ko lonie thuishoort en dus naar ons ge voel uiterlijk geen verschillen vertoont. Het is nog sterker. Neem uit een mie renhoop een paar diertjes en isoleer die geruime tijd. Breng ze in het nest te rug en ze worden direct weer als goede maatjes geaccepteerd. Waar dat in zit? Proeven wezen uit: in de sprieten. Mie ren met afgeknipte sprieten vielen el kander verwoed aan en dit wijst op sterke reukwerktuigen. Vaak gebeurt het dat mieren bij de uitbreiding van hun jachtgebied, als dus de kolonie groeit, in contact komen met leden van andere nederzettingen. Hiervan kan een geduchte strijd het ge volg zijn en dan komen de speciaal hiervoor aanwezige strijdmieren op de proppen. KRUIDENTUINEN EN „KOEIENSTALLEN" Een merkwaardige bijzonderheid is nog dat er mieren zijn, die er een hele stal met bladluizen op na houden. Een boer met een pracht stel koeien zou hen niet kunnen verbeteren. Wat is de be doeling hiervan? De bladluizen schei den een zoet vocht af, waar de mieren dol op zijn. Er zijn zelfs mierensoorten die de luizen van extra lekkere hapjes voorzien om deze vochtafscheiding te bevorderen. In de mierenwereld kan men soms van de ene verbazing in de andere val len. Zo zijn er soorten, die er onder gronds een hele tuin op nahouden. Deze mieren verzamelen in hun nest afge vallen blaren en in die vruchtbare on dergrond worden zaadjes van schim melplanten tot ontwikkeling gebracht. Het onkruid dat er tussen groeit wordt netjes gewied en de uitlopers van de schimmelplanten worden net zo lang gesnoeid tot er zich knolvormige voed selrijke delen gaan ontwikkelen. Er zijn van die schimmeltuinen gevonden, welke een omvang van vijf tot zes meter hadden en een meter hoog waren, i Ga tot de mieren, gij luiaard, en word wijs, zegt het bekende Bijbelwoord. Het rijk der natuur spreidt in veelkleurige glorie de wonderen van de schepper ten toon. Als men er maar oog ^or heeft. LUNTEREN. Een kleinkind van de familie E. aan de Julianastraat alhier, die enige tijd bij haar grootouders lo geerde, zag in een onbewaakt ogenblik kans een flesje formaline te bemachti gen en nam daarvan een flinke teug. Nadat men had geprobeerd met het toe dienen van melk het vergif te neutra liseren werd het kind ter verdere be handeling naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. Er scheen geen direct levensgevaar te bestaan. BARNEVELD. Blijkens een medede ling van B. en W. van Barneveld be staat voor de gemeenten Arnhem, Ede, Wageningen en Barneveld gelegenheid Duits cokesovengas te betrekken tegen een prijs van ongeveer 8.3 cent per m3 van 4000 calorieën. Dit aanbod kan al leen worden gedaan indien de hier boven genoemde gemeenten alle be sluiten volledig op afstandsgas over te gaan. Met de levering zou dan in het najaar van 1956 een aanvang gemaakt kunnen worden. Met het oog op een spoedige vol tooiing van de onderhandelingen met de Duitse leveranciers heeft de Minis ter van Economische Zaken er op aan gedrongen dat de betrokken gemeenten op zo kort mogelijke termijn een be slissing nemen. In verband daarmede zullen Ged. Staten gaarne uiterlijk 15 September 1955 bericht ontvangen om trent het al of niet aanvaarden van deze aanbieding. LUNTEREN. De heer H. J. van de Voort, die Vrijdagmorgen bij een on geluk in een rijwielwerkplaats ernstige brandwonden opliep, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, in 't Juliana ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Met hem is een bekend ingezetene van Lunteren heengegaan, die op velerlei gebied zijn gaven ten dienste van de gemeenschap heeft gesteld. Hij was voorzitter van de A.R.-kiesvereniging en sinds September 1946 lid van de ge meenteraad. De Ned. Hervormde Kerk diende hij als diaken en als zodanig maakte hij ook deel uit van de Raad van Toezicht van het Prot. Chr. Streek ziekenhuis te Bennekom. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval, dat op zo tragische wijze een einde heeft gemaakt aan dit welbestede leven, vernemen we nog, dat de ont ploffing niet is ontstaan doordat er met een soldeerbout is gewerkt. De explosie schijnt te zijn ontstaan toen men de benzinetank van de bromfiets met etn electrische luchtpomp wilde schoon spuiten. WIJZB WOORDEN EENDRACHT De heilige eendracht is het zout Dat huis en stad in wezen houdt. (Vondel)

De Vallei | 1955 | | pagina 1